De eerste Delta-dijk nadert zijn voltooiing De Katholieke Arbeiders-jeugd in Rome bijeen weeckelykse cponycke mm Bolwerk voor verdere bedwinging van het water 4 Niet langs de Rijn en bovendien geld kwijt ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 't ll/as deese weeck van alles wat dat ons weer kon bekooren. Uyt LEYDEN en omgeevingh kon ick vreughdeklancken [hooren. Kaejotters ginghen hier vandaen naer d' eeuwighe' stad Roomen. Se synder nu wel, dencken wy, al vroolyck aangekoomen. Het dorpjen LISSE, so U weet in bollenstreeck geleeghen, daer quam ick elcke aevond weer veel rappe fietsers teeghen. Het wasser meerdaeghs wielfestyn, genaemd de Tour de Lisse. Dat Lisse daer heel trotsch op is dat kunt U seecker gissen. Er was nogh meer in Lis te doen, en feest van „Trou moet Blycken". Wel sestich langhe jaeren mocht sy oock met liefde prycken. Want liefde voor musyckgenot, dat vond ick by die mannen en daerom konden wethouders een reecks van lintjens spannen. Een lint jen was het oock ditmael dat viel in SEEVENHOOVEN. Men vierde daer een jubelfeest, want meester Kerkhoven stond veertich jaeren voor de klas, dat wil toch wel wat segghen en dies moest men syn trouwe borst met eermetael belegghen. 1WTOORDWYCKERHOUT quam oock op gangh met fietsen en 1 [met trappen. Met rensport in dat bollenvleck daer maeckt men wis geen grappen. Elck jaer wordt daer verreeden weer de Ronde van Sint Baevo. Dat vinden se belanghrycker dan Uno of dan Naevo. Oraengienfeesten ooveral, zowel in stad als lande. Die naeme spreeckt myn immer van de hecht'en trouwe banden die 't volck bindt aen syn vorstenhuys, dat magh een yeder weeten. Wat nu echter oraengienfeest, wierd karmis eer geheeten. 't Was ditmael in RYPWEETERINGH en WASSENAER, het schoone dorp vlack by het mooye Haeghjen, waer oock de winckelier kon [toonen syn handel in een braederie vol kraemen en vol tenten, waer yeder, die dat alles sagh, kon heenen met syn centen. Tot slot nogh WOERDEN by de kop genomen om te segghen dat men in Woerden met syn naem veel eere in kon legghen. So ick van Woerden was ick gingh er liever toch niet heenen. Als 't Woerden all' in Woerden is dan nam ick flux de beenen. U wacht misschien nogh op wat ick van 't weer gae spreecken? Ick segghe nix, U heyt wel self het weerbericht bekeecken! WILLEM VAN HORSTENDAEL. Vakantierust op Texel Prinses Margriet drie weken incognito Prinses Margriet Is er in geslaagd, vrijwel onopgemerkt drie weken va kantie door te brengen in een mcis- jeskamp bij De Koog op Texel. Wel werd zij op 2 augustus op de veer boot door enkele passagiers herkend, doch al spoedig deed op het eiland het gerucht de ronde, dat men zich vergist moest hebben en dat het een dubbelgangster was geweest, die die dag samen met een vriendin op Texel van boord stapte. De prinses droeg zelf haar bagage en nam op de voorbank van een heel eenvoudig auto'tje naast de chauf feur plaats, die op de aankomst van de veerboot had staan wachten. Gisteren, drie weken later, aan vaardde zij weer in gezelschap van haar vriendin de terugtocht. Toen men haar bij de aankomst van de veerboot in Den Helder in een aldaar i v/achtende hofauto zag stappen kreeg men pas zekerheid. Het ligt in het voornemen van H. M de Koningin, vergezeld van H. K. H prinses Beatrix op donderdag 29 augustus de herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de plattelands jongeren ge meenschap Nederland (P.J.G.N.), te Markelo bij te wonen. Na een bezoek aan de landbouwtentoonstelling ..Gouden Aren" zullen de koningin en de prinses het spel „Eenheid' bij wonen, dat opgevoerd wordt door le den van de P.J.G.N. en verschillende Nederlandse en internationale folklo. ristische groepen. De Koningshavenbrug te Rot terdam kon gistermiddag na 15.30 uur ten gevolge van een technische storing niet meer gesloten worden, aldus vernemen wij van de N. S. te Utrecht. Het verkeer over de brug werd gedurende meer dan een half uur gestremd. Met echt vuurwerk geopend De internationale bijeenkomst van de Katholieke arbeidersjeugd te Rome ders uit 84 landen deelnemen, is vrij de Thermen van Caracalia. dagavond geopend met een ont vangstplechtigheid in het theater van de Thermen van Caralla. De ontvangstplechtigheid werd ge organiseerd door de jeugdvereniging van de Italiaanse „Katholieke Actie" ter ere van de buitenlandse afvaardi gingen. In het theater hadden zich bijna 10.000 leden van de arbeiders organisatie verzameld. Deze ope ningsplechtigheid werd bijgewoond door de kardinalen Pizzardo, De Barros Camara, Constantini, Arriba y Castro en Spellman (aartsbisschop van New York. Verder waren een twintigtal aartsbisschoppen en bis schoppen uit vijf werelddelen aan wezig. Er werd onder andere gesproken door de Italiaanse minister van ar beid, Gui, de voorzitter van de Ita liaanse „Katholieke Actie", Gedda, en de oprichter van de katholieke arbeiders jeugdorganisatie, mgr Car- dijn. De bijeenkomst werd besloten met een demonstratie van volksdansen door verschillende afvaardigingen en een vuurwerk. Communistische sirene-zang De Italiaanse communistische par tij heeft aan de duizenden ka jotters in Rome 'n „broederlijke boodschap" gericht in het Italiaans, Frans en En- ONBUIGZAAMHEID Scheepshond werd doodgeschoten Naar aanleiding van berichten, dat de scheepshond van het m.s. „Roer domp" na binnenkomst van het schip in de haven van Harlingen op 13 augustus door de douane in beslag zou zijn genomen en in opdracht van de douane zou zijn doodgeschoten op grond van het feit, dat de kapitein geen entingsbewijs kon tonen, deelt het ministerie van financiën mede, dat de dienstdoende douane-ambte naar toen bleek dat voor de scheepshond geen entingsbewijs kon worden overgelegd de kapitein van het schip heeft aangeraden zich met de veeartsenij kundige dienst in Den Haag in verbinding te stellen. De kapitein reageerde meteen, dat het dier dan maar moest worden af gemaakt. Pas nadat de douane-amb tenaar er nogmaals bij de kapitein op had aangedrongen eerst pogingen te doen tot het treffen van een rege ling, stemde deze er in toe dat de douane-ambtenaar de veeartsenij- kundige dienst zou opbellen. Aange zien dit omstreeks 17.30 uur geschied de (dus na sluitingstijd van de kan toren) moest het gesprek worden ge voerd met het huisadres van de ad junct-directeur, die op dat moment nog naar huis onderweg was. Er werd besloten om 18.00 uur nogmaals naar Den Haag te telefoneren. Intus sen moest de douane-ambtenaar de wachtdienst overdragen aan zijn op volger. Deze laatste begaf zich om streeks 18.00 uur aan boord van het m.s. „Roerdomp" om de zaak verder te regelen. Toen hij echter aan boord kwam bleek, dat de kapitein intus sen, zonder medeweten van de dou ane-ambtenaren, opdracht had gege ven de scheepshond naar het open baar slachthuis te brengen en daar te laten afmaken. moeid is heeft niemand ernstige klachten. Uit een gesprek met Bep Heijstee, voorzitster van de V.K.A.J. bleek, dat vooral de doofstommen uit St. Michielsgestel, die met haar on der andere Assisië hadden bezocht, opvallen door hun belangstelling en hun buitengewone opmerkingsgave. Er bestaat een kleine reden tot on tevredenheid over het gedrag van een aantal jongelui, die buiten de grote organisatie om getracht hebben, op eigen gelegenheid naar Rome te komen en daar nu profiteren van de organisatie, die de anderen met veel moeite en geld hebben opgebouwd. Dat deze handelwijze ook voor de be trokkenen nadelig kan zijn, blijkt uit het feit, dat een tweetal Nederlandse jongelui in Genève zijn gestrand en tegen hoge kosten op transport naar Nederland zijn moeten terugkeren. Onder de kajotters, of zij komen uit Pakistan of Nederland, uit Ghana of Columbia, bij allen heerst een stemming, die zich omschrijven Iaat als een vaste wil om tot belangrijke beslissingen en daden te komen en vooral een duidelijk tegenwicht te scheppen tegen de demonstratieve be toging, welke onlangs onder de naam van jeugd-festival te Moskou gehou den is. ;els. In deze boodschap wordt gezegd, lat de coëxistentie tussen de katho lieke arbeidersjeugd en de commu nistische de weg opent naar een nieu we sociale orde. De boodschap besluit met de verzekering, dat ook de K.A.J. „verheven boven elk wanbegrip en verdeeldheid" een belangrijke bijdra ge kan geven tot de wereldvrede en de emancipatie van de arbeidersklasse I neen hoofdartikel reageert he denavond de „Osservatore Romano" op deze broederlijke boodschap, die hij schijnheilig en doortrapt noemt. De communistische jeugd weet heel goed, aldus de Osservatore Romano, wat voor een nieuwe maatschappij onder het communisme wordt opge bouwd, namelijk een maatschappij, die de katholieke arbeiders vervolgt. Daarom hebben zij er maar wijselijk van afgezien de oproep in het Rus sisch, Pools, Tsjechisch en Hongaars naar de volksdemocratieën te sturen, merkt de hoofdredacteur, graaf dalla Torre op. Doortrapt is de boodschap, zo be sluit het blad, omdat de Kajotters krachtens hun innigste geloofsover tuiging alleen maar strijden voor de verwezenlijking van een waarliik chistelijke maatschappij, waar de mens tot volle ontplooiing kan komen als kind van God. Even doortraDt noemt de Oss. Romano tenslotte de boodschap om zijn oproep tot co-exis tentie, omdat het communisme elk coëxistentie onmogelijk maakt. Mgr Cardiin had het niet kunnen geloven. „Nooit had ik mij kunnen voor stellen, dat een dergelijke massale verzameling van Kajotters en Kajot- sters in Rome mogelijk zou zijn, maar nu ik thans de feiten met eigen ogen aanschouw, ben ik er eindelijk van overtuigd", verklaarde mgr Cardijn, de internationale president van de kajotterbeweging en organisator van de wereld-Rome-kruistocht der K.A. J. tijdens een persconferentie spe ciaal voor de Nederlandse journalis ten, die de bedevaart naar Rome be geleiden. Mgr Cardijn deed nog een beroep op de in Nederland achterge bleven kajotters en zeide: „Laat alle kajotters en kajotsters in Nederland morgen en vooral zondag al onze be leningen per radio of televisie vol gen. Laten zij met ons samen bij het graf van Petrus bidden, dat hetgene wjj begonnen zijn, met succes be kroond moge worden. Blijft vooral gij Nederlanders, zoals altijd, voor alle arbeiders ter wereld een goed voorbeeld". Overal in Rome: Kajotters. Weinige landen zijn zo gelukkig als Amerika, dat zo per vliegtuig hun pelgrims naar Rome sturen. De meeste kajotters uit Europa hebben de weg per trein moeten kiezen, ook de Nederlanders. Vrijdagmiddag was reeds een eerste groep gearriveerd, dóch twee Nederlandse treinen moes ten Rome nog bereiken evenals 15 andere treinen. Desondanks staat Ro me reeds in het teken van het chris telijk bewustzijn der arbeidende jeugd uit alle 87 landen, die hier zijn vertegenwoordigd. Overal in het an tieke en moderne Rome ziet men groepen kajotters die voor het eerst Rome zien en vol verwondering naar de restanten der klassieke bescha ving in de eerste eeuwen .van het christendom kijken. Er heerst klaar blijkelijk een grote geestdrift onder deze groepen, want herhaaldelijk ziet men enthousiaste begroetingen en reisbureau begonnen. Hij liet boot- De eerste deltadijk, die bestemd is te worden afgebroken, nadert zijn voltooiing. Ofschoon de aannemers iets achter zijn op hun werkschema en daardoor een flinke premie misten, is men er vast van overtuigd, dat de ringdijk in het Haringvliet voor de daar te bouwen uitwateringssluizen begin maart 1959 klaar zal zijn. Dan zal tevens, midden in deze forse zee arm, een werkhaven liggen onder bescherming van de 1500 meter lange en 150 meter brede bouwput, die moet worden leeggepompt om de bouw van een sluisbrug met uitwateringssluizen mogelijk te maken. Deze sluizen krijgen dubbele klapdeuren. Risico neemt de rijkswater staat niet. Het ringdijkcomplex zal ruim 17 miljoen gulden kosten. Waterstaat levert stort-, mijn- en Mainsteen tot een waarde van bijna 3 mlijoen gulden. gen gaan werken. Alleen bij laag tij kan men namelijk de asfalt-deklagen aanbrengen. Tijdens ruwe veek-ends vernielde onbeschermde dijkstukken hebben de aannemers reeds voor honderdduizenden guldens schade berokkend. Rondvaartboot bracht redding in de nood Toen een automobilist uit Win schoten, die een bezoek bracht aan de hoofdstad, gisterochtend bij het parkeren langs de Herengracht op de gas- in plaats van op de rempedaal trapte, schoot zijn personen wapen met flinke vaart in het water. De be stuurder kon bijtijds uit de auto klau teren, die nog gedeeltelijk boven het water uitstak, doch langzaam maar zeker in de modder wegzakte. De passagiers van een passerende rond vaartboot brachten een touw van de wal naar de drenkeling, die spoedig daarna op het droge stond De overi ge passagiers, waarbij vele buiten landers, maakten gretig van de gele genheid gebruik om dit Amsterdamse tafereeltje te filmen en te fotogra feren. De automobilist had even voor het ongeluk zijn vrouw en kinderen la ten uitstappen. Leerschool voor moderne dijkenbouw De gehele afsluiting van het Ha ringvliet is op 300 miljoen gulden berekend. Begin volgend jaar zal de bouw der 17 sluizen worden aanbe steed. Dit werk zal 5 jaar vergen. Daarna volgen de toeleidingsdijken van de kust van Rockanje en van de kust van Goeiee uit via het Noord-Pampus en het Rak van Scheelhoek. Voordien echter moet de thans in aanbouw zijnde ringdijk gro tendeels weer worden afgebroken om het water door in drie jaar tijds te baggeren geulen te verleiden door de sluizen te stromen. Dit zal de dijksbouw naar het vaste land ver gemakkelijken. In de dijk naar Goe- ree zal een schutsluis worden ge bouwd ten behoeve van de zand winning, die over twaalf jaar voor namelijk buitendijks zal moeten wor den beoefend. Risico's De thans in aanbouw zijnde tijde lijke ringdijk heeft heel wat risico opgeleverd voor de bouwers. Men is begonnen met het zuidelijke deel, in clusief de bocht naar het oosten, om de techniek goed onder de knie te krijgen. De dijk wordt op de tradi tionele manier met klei- en zand- lichamen gebouwd. Waar men klei uit de Zuiderzee of het Hollands Diep kon missen, werd mi.insteen ge stort. Voorts wordt „Maingrind". waar mogelijk, toegepast op zink- stukken, inplaats van zwarte stort- steen, omdat men zeer grof grind machinaal kan verplaatsen. De ringdijk wordt geheel bedekt met zand-asfalt en asfaltbeton. De ringdijk zal op een hoogte van 8 meter boven N.A.P. gebracht wor den om de te vormen en leeg te pompen bouwput geheel te kunnen beschermen. Aangezien de put slib- vrij op een bepaalde diepte moet worden opgeleverd, wordt het zand voor de dijklichamen voornamelijk van deze plaats weggezogen. "Gezien de naderende najaarsstor men zal met het aanbrengen van zandasfalt en asfaltbeton op de dij ken nog meer haast worden betracht, dan thans reeds het geval is. Men zal voor dit onderdeel in twee ploe- Vacantiereizigers die meenden er goed aan te doen een reisje langs de Rijn te gaan maken en zich ill lieten schrijven bi het Rotterdams Reisbu reau N.V. Holland Transport zullen niet de Lorelei zien, zij zullen niet eens tot Nijmegen komen, want de N.V. is failliet verklaard en de direc teur de 58-jarige P. E. K. is onvind baar. Het is wel zeker dat de gedu peerden niet alleen geen reis zullen maken, maar dat zij ook de gestorte gelden niet terug zullen ontvangen. Dit betekent dat tientallen mensen een bedrag van gemiddeld 175 gulden zullen moeten missen. Jaren geleden is de heer K. met dit hoort men geestdriftige liederen. Men leeft kennelijk naar de zondag toe, wanneer Z. H. de Paus hun een om schreven taak in het lekenapostolaat der Kerk zal geven. Het enthousiasme der Nederlanders doet niet onder voor dat van hun bui tenlandse collega's. Hoewel men ver reizen langs de Rijn maken. Düssel- dorp was de plaats waar de reizigers ontscheept werden en waar zij ook met de bus van Rotterdam naar toe gebracht werden. De reizen werden gemaakt met één schip, dat in eigendom was verkregen. Later voer ook een tweede schip voor de maatschappij. De heer K. zou nu boekingskantoren bezitten in geheel Nederland en ook over de grens, on der meer in Brussel, Londen, Kopen hagen en Stockholm. De klachten over de service aan beide Rijnschepen werden steeds gro ter. De heer K. toonde zich, zo wordt gezegd, een slecht organisator en zijn financieel beleid liet veel te wensen over. Hij raakte bovendien verwik keld in een smokkelaffaire, die zijn naam geen goed deed De laatste tijd bleven betalingen van de N.V. geheel uit. Een discon- teringsbank vroeg tenslotte een fail lissement aan. Gelijktijdig kwam nóg een aanvraag binnen. Dinsdagmiddag werd het faillissement uitgesproken en mr Th. Ruys te Roterdam werd benoemd tot curator. De reisbureaux, die passagiers hadden geboekt voor de boten van vandaag en volgende week zaterdag hebben bericht ont vangen dat de reis niet doorgaat. Het is wel zekei dat de vacantiegangers de gestorte gelden kwijt zijn. Metingen en experimenten Tot de hulp, die Rijkswaterstaat bij het maken van de ringdijk geeft, behoort ook het meten van stroom- snelheden en deining (golfslag) en van veranderingen daarin bij het vorderen van de dijksbouw. Dit me ten is op een vier kilometer hrede In het Haringvliet, dat als eerste waterweg"in deze plannen zal worden afgedamd, nadert de gTote bouwput voor een enorm sluizencomplex dat van groot belang wordt voor de zoet waterhuishouding van bijna geheel Nederland, in snel tempo de vol tooiing. Deze luchtopname laat dui delijk de afmetingen van het project zien. (Luchtfoto). men met behulp van goed zichtbare drijvers op vastliggende tijden van vliegtuigen uit foto's gemaakt Deze methode was echter te zeer afhan kelijk van goed weer en zicht. Om de wijzigingen van de zeer beweeglijke zandbodem in het Ha ringvliet met de daaruit volgende veranderingen in stroomsnelheden en deining goed in de gaten te houden, is thans radar (8 mm. golf) te hulp geroepen. Geëxperimenteerd wordt voorts met een automatisch-radiografische golfmeter. Deze metingen zijn van belang om snel bedreigingen van het dijkwerk, zowel als voor mogelijke aantastin gen van de boorden van het Haring vliet te ontdekken. Ook kan men nu reeds in deze zee-arm ■mime ervaring opdoen met het gedrag van het zand- transport door de zeestromen, het geen o.a. voor de Nieuwe Waterweg stroom niet eenvoudig. Eerst heeft van groot belang is. Onderzoek naar misdrijf in modderkom Zandvoort Twee weken geleden is in een mod derkom in de Zandvoortse duinen de romp van een man gevonden. Thans is men op minitieuze wijze de gehele kom aan het onderzoeken naar ver dere stoffelijke resten van de man, die naar men wel mag aannemen door misdrijf om het leven is gekomen. Het gehele geraamte is tot nu toe nog niet compleet. De schedel is nog niet gevonden. Het bassin is drooggelegd; omdat de politie vermoedt, dat 't lijk oorspron kelijk in een ander bassin van de riool waterleiding is geworpen, zal ook dit bassin drooggelegd worden en onderzocht. Dr. J. Zeldenrust, politiedeskundi ge heeft een aanva ïg gemaakt met het chemisch onderzoek van de stoffe lijke resten. De politie onderzoekt intussen de lijst van de honderden personen die in de laatste jaren in Nederland spoorloos zijn verdwenen. Het is zoe ken naar een speld in de hooiberg, de politie durft dan ook geen enkele gis sing te wagen over de identiteit van de man. Ruim 1,3 miljoen voor polio-bestrijding De regering wil voor de bestrijding van de kinderverlamming dit jaar een bedrag uittrekken van 1.309.600 gulden. Verreweg het grootste deel van dit bedrag is bestemd poor de aankoop van vaccin in het buiten land; 1.100.000 gulden. De overige 209.600 gulden zijn no dig voor de uitvoering van de actie: aanschaffingen, salarissen van perso neel en dergelijke. Er zal b.v. bij de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezond beid een arts in de rang van hoofd inspecteur worden aangesteld, die belast zal worden met d ecentrale leiding van de uitvoering van het poliovaccinatieprogramma. De nodige gelden zijn bij de Twee de Kamer aangevraagd in een wets ontwerp tot wijziging van de begro ting van sociale zaken en volksge zondheid voor 1957. KIND IN BALLONNETJE GESTIKT Het bezoek aan een vrijdagavond gehouden volksfeest in de buurt schap Dwarsgracht had voor de land bouwer J. S. en zijn vrouw te Giet hoorn een droevige afloop, toen zy vr or him 4-jarig zoontje een opblaas- ballonnetje gekocht hadden. Het kind stak 't ballonnetje in de mond, kreeg het in de keel en stikte. Tevergeefs is getracht door zuurstoftoediening de levensgeesten bij de kleine weder op te wekken. De jury van het eerste internatio nale concours voor filmjournaals, dat te Venetië is gehouden, heeft met al gemene stemmen de eerste prijs toe gekend aan de inzending van Poly goon die werd geprezen om de ac tualiteit van de behandelde kwestiesr het belang ervan en de strakke wijze waarop de opnamen zijn gemaakt. Ook de Nederlandse film over een hartoperatie van Jan Varossieau en Willem Vogel van de universitaire filmdienst is bekroond en wel met de eerste prijs in de categorie medische en chirurgische films. Bij het baden in zee aan het Noorderstrand te Scheveningen is gisterochtend een Duitse badgast ver dronken. De drenkeling was met kennissen te water geeaan. Hij moet plotseling onwel geworden zijn en bleek reeds te zijn overleden, toen bij door een agent aan wal werd ge bracht. DUITSER IN PRAAG VEROORDEELD Beschuldigd van spionage. Alfrons Lieberle uit Hamburg is te Praag tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van spionage, zo meldt het Tsechische persbureau Ceteka. Op 4 mei hebben de Tsjechische autoriteiten bekendgemaakt dat de Duitser was aangehouden. Hij zou onder de dekmantel van zaken doen spionage voor de Amerikanen heb ben bedreven. Een gezelschap van 41 Amerikaanse jongeren heeft het verbod van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken getrotseerd en is vrijdag voor een bezoek aan communistisch China in Peking aangekomen. De groep kwam na een reis door Siberië met een speciale trein uit Moskou aan, waar zij hadden deelgenomen aan het jeugdfestival Bij de groep bevinden zich ook Canadezen en Westafrikanen. De Amerikaanse regering had hen gewaarschuwd dat zij met een bezoek aan China de Amerikaanse reisbepa- lingen overtreden zouden. Het Amerikaanse leger heeft vrij dag te Washington bekendgemaakt, dat als bezuiniginsmaatregel het leger zal worden ingekrompen met een in fanteriedivisie en achttien bataljons- luchtdoelartillerie. Verder zullen 15.000 leden van het burgerpersoneel naar huis worden gezonden en zes tien opslagplaatsen, fabrieken en an dere militaire inrichtingen worden gesloten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10