3)e QeidteQowïMd „Geen arabisch land satelliet van Sowjet-Unie" H.M. de koningin temidden van Katendrechts jeugd De successen van de communisten op Java VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14190 Directenrr C M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BDREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon Directie Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p.p f8.—. Advertenties: 17 ct. p. mm Telefoontjes 1.59. De Rode greep op Syrië De Syrische minister van voorlichting:, Salih Akil, heeft verklaard dat zijn land zal vasthouden aan zijn anti-imperialistische politiek, omdat het imperialisme daardoor geen kans zou krijgen de omsingeling van de Sow- jet-Unie te versterken. Hij ontkende, dat de regering en de legerofficieren communistische neigingen zouden hebben. „Het imperialisme zoekt een aanleiding om de druk op Syrië te kunnen voortzetten", zei hij. In een officiële verklaring van de regering is gezegd dat de minste bui tenlandse interventie de kans op een wereldoorlog zou vergroten. „De politiek van Syrië, die door de medewerkers van president Eisenho wer verkeerd is uitgelegd, is werkelijk gegrondvest op positieve neutrali teit, voortvloeiend uit de beginselen van samenleving van de conferentie van Bandoeng", zo heeft de secretaris-generaal van. het Syrische ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Hij noemde het ontoelaatbaar, dat de Syrische politiek door president Eisenhower als een „linkse politiek" werd gekwalificeerd en verklaarde, dat de Syrische politiek niet veranderd was en niet veranderen zal. De Saoedi-Arabische ambassadeur in de Verenigde Staten, sjeik Al Chajjal, heeft donderdag na een on derhoud met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Murphy gezegd, dat naar zijn per soonlijke oordeel Syrië niet wordt be stuurd door een communistische re gering. Hij achtte de berichten over Syrië overdreven. Volgens hem zal een Arabisch land geen satelliet van de Sowjet-unie kunnen worden we gens de fundamentele verschillen tus sen het communisme en de Islam. Beschuldiging aan adres van V. S. De waarnemende Syrische minister van defensie, Sajed Chaled el Azem, heeft donderdagavond de V.S. ervan beschuldigd, dat zij „met opzet of on opzettelijk" het imperialisme en net zionisme steunen. De minister sprak tot Amerikaanse correspondenten. Hij was van oordeel, dat het Ameri- DE PAUS ZONDAG VOOR DE T.V. Miljoenen Westeuropeanen zullen zondagmiddag op het televisie scherm paus Pius de twaalfde kun nen zien als hij het woord voert tot 30.000 jonge rooms-katholieke arbei ders op het Sint Pietersplein in Va ticaanstad. Aan deze televisieuitzen ding wordt deelgenomen door Bel gië, Italië Monaco en Nederland. Ra diozenders in België, Canada, Duits land, Frankrijk, Ierland, Italië, Lu xemburg, Monaco, Nederland, Span je en de Verenigde Staten zullen de rede van de paus onmiddellijk uit zenden of opnemen en later uitzen den. Suezkanaal niet ter sprake bij Frans-Egyp tische besprekingen kaanse volk niet juist wordt voorgo- Het, bes'a« Ie8|en op FL^fJle£in licht over het Midden-Oosten, terwijl E6yPte JÏÏJSf- ïJÏÏXLSi" ook president Eisenhower verkeerde £ea donderdag 'J adviezen krijgt. De Amerikanen be-1 het ™omaa™s'a °"d^T priiDpn de Arahisrhp eeest of de spreking vormen van de Frans-Egyp- grrjpen ae AraDiscne geest 01 ae hoenmirintron «rpita volgend# Arabische bedoeling bedoelingen niet, aldus El Azem. „Top-secret conferentie" op het Witte Huis President Eisenhower heeft don- WENEN BERICHT: Kadar moet aftreden op bevel van Moskou De premier van Hongarije, Janos Kadar, heeft van het Kremlin bevel gekregen af te treden als eerste mi nister, aldus een mededeling uit Hon gaarse regeringskringen. Hij zou tijdens zijn verblijf in Mos kou opdracht hebben gekregen van Kroestsjef om zijn premierschap op te g.even en zich te concentreren op het werk voor de partij, waarvan hij eerste secretaris zou blijven. Kroestsjef zou Kadar opdracht ge geven hebben zijn kabinet zo spoedig mogelijk te herzien. De eerste vice- premier, Ferenc Muennich, zou Ka der moeten opvolgen als eerste mi nister. De reden van de functie-verwis seling zou zijn, dat Kroestsjef er niet mee instemt, dat Kadar zowel hoofd van de regering als hoofd vgn de par tij is. Volgens het bericht uit Hon gaarse regeringskringen betekent'de ze verandering in de regering niet, dat Kadar uit de gratie is. Weense waarnemers zien de functieverwisse ling niet als van veel betekenis. De 71-jarige Muennich is onvoor waardelijk trouw aan Moskou. Hij is zijn hele leven een communistische activist geweest, is advocaat van be roep en heeft 20 jaar doorgebracht in Moskou. (U. P.). tische besprekingen, welke volgende week maandag te Genève zullen be ginnen. Deze kringen voegden hieraan toe, dat de schadevergoeding aan de Suez- kanaal-maatchappij niet onder het hoofd Frans bezit aan de orde zal ko men, daar het vraagstuk van de .re,..™, nationalisatie van het Suezkanaal derdag een bespreking gevoerd met ^r°°r aan de °jganiSa^Jei„„j de nationale veiligheidsraad, Ame-Verenigde Naties werd voorgelegd, rika's voornaamste lichaam voor het I welke het enige lichaam is, dat zal ontwerpen van plannen voor de mili-j kiinnen arbitreren. taire veiligheid, over de toestand in' Uit Cairo wordt gemeld dat een Syrië. De vergadering werd als „top-1 woordvoerder van het Egyptische mi- secret" beschouwd en vond plaats in I nistene Yan f"Janoien verklaard het Witte Huis. Ook minister Dulles 1 fat tot de onderwerpen van bespre- en de voorzitter van de generale sta- ven waren aanwezig. VREEMDE VERKLARING VAN PRESIDENT KOEWATLI President Koewatli van Syrië, die voor een geneeskundige behandeling in Egypte is, heeft op een persconfe rentie in Cairo verklaard, dat het westen zijn steun aan Israël dient in te trekken. „Het Arabische nationa lisme is minder gevaarlijk dan de expansiedrang van de Israëlische lei ders", zo zei hij. Het slechter worden van de betrek kingen van Syrië met de Ver. Sta ten weet Koewatli „aan het drijven van bepaalde Amerikaanse leiders, die zich in de Syrische binnenlandse aangelegenheden willen mengen". De president herhaalde vroegere verklaringen, dat dat de buitenlandse politiek van Syrië er een van „posi tieve neutraliteit" is. Alle militaire en economische hulp waaraan geen voorwaarden verbonden zijn, is wel kom, zo voegde hij hieraan toe. Polen vragen politiek asiel in Denemarken In Kopenhagen is officieel mede gedeeld dat 'veertien Poolse toeris ten, die met het passagiersschip „Ba- tory" in Kopenhagen waren aangeko men asyl hebben gevraagd, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De Deense autoriteiten willen niets meedelen voordat de „Batory", een Pools schip, weer vertrokken is. Volgens Deense bladen hebben echter 30 tot 40 passagiers van het Poolse schip van het oponthoud in Kopenhagen gebruik gemaakt om po litiek asiel te vragen. ming voor Franse luchtvaartmaat schappijen om in Egypte te werken en de hervatting van de culturele be trekkingen tussen Frankrijk en Egypte. ISRAëLÏSCH PROTEST OVER BELEMMERING DOORVAART De Israëlische regering heeft de voorzitter van de veiligheidsraad een schrijven toegezonden waarin gepro testeerd wordt tegen de belemmering van de doorvaart door het Suezkanaal naar aanleiding van het feit, dat het Noorse vrachtschip Mars, dat Israël tot bestemming had, kortgeleden vier dagen door de Egyptische autoritei is opgehouden. Verder merkt de 'Is raëlische regering op, dat de beman ning van het schip gedurende deze j tijd geen zoet water kreeg.) Geheimzinnisje duikboot bij Zuid-Afrika Een tot dusverre niet geïdentifi ceerde duikboot is volgens medede lingen van de Zuidafrikaanse mili taire autoriteiten herhaalde malen in de territoriale wateren van de Unie gesignaleerd. De duikboot behoorde niet tot een van de grote westelijke zeemachten, aangezien het vaartuig zich niet stoorde aan de internatio nale marinecode, die voorschrijft, dat een schip zich kenbaar moet maken wanneer het binnen de territoriale wateren van een land vertoeft. Bo vendien trachtte zij haar aanwezig heid zo geheim mogelijk te houden. De duikboot heeft, volgens verkla ringen van ooggetuigen, in het Trans- keigebied op verschillende plaatsen aan de kust, personen aan boord ge nomen of aan wal gezet. De Zuid afrikaanse minister van defensie heeft verscherpte patrouille-activiteit in deze kuststreek en de aangrenzen de wateren bevolen. Donderdagmiddag bezocht de Koningin tijdens haar werkbezoek aan Schouwen-Duiveland het in de duinen gelegen kamp voor „de jeugd van Katendrecht" nabij Haamstede. Omstuwd door de bevolking van het kamp begaf H.M. Koningin Juliana zich naar het middenter rein, waar o.a. toneel-improvisaties door de jeugd wer den opgevoerd. Vrees voor grotere Russische invloed Voormalige Egyptische minister voor de rechters In de Egyptische hoofdstad Kairo wordt op het ogenblik een proces gevoerd tegen een aantal lieden, die worden beschuldigd van landverraad. Zij zouden een samenzwering op touw hebben gezet om de huidige Egyptische regering omver te werpen. Onder degenen, die terecht staan, bevinden zich de voormalige minis ter Abdel Fattah Hassan en de aanvoerder van de rebellen Atef Nassar (respi 2e en 3e van links), die men hier tussen politieagenten in de rechtszaal te Kairo ziet. K. H. Abdulwahab, bestuurlid van de Islamietische partij Nahdatul Ula- ma, en lid van de sectie veiligheid van het Indonesche Parlement, heeft er gisteren voor gewaarschuwd, dat j dte voortdurende successen «van de l communistische partij in Indonesië j Iwel eens tot een burgeroorlog zouden j kunnen leiden. Hij sprak zich uit J voor het verbieden van de communis-1 tische partij en alle andere atheïsti sche politieke groeperingen. Abdulwahab deed zijn stem horen na een bericht in het communistische partij-orgaan „Harian Rakjat", dat de PJC.I. bij de jongste regionale ver kiezingen op Java zeven miljoen I stemmen heeft gekregen, tegen vijf miljoen bij de eerste algemene ver kiezingen, welke in september 1955 werden gehouden. Volgens het blad is de P.K.I. thans de grootste partij op Java. Bij de algemene verkiezingen in 1955 kregen de communisten in totaal zes miljoen stemmen, namelijk vijf miljoen op Java en een miljoen in de buitengewesten. Politieke waarnemers verwachten echter, dat de communisten bij de binnenkort op Sumatra, Borneo en Celebes te houden verkiezingen stem men zullen verliezen, omdat de bui tengewesten anti-communistisch zijn. Abdulwahab zeide voorts nog in te Koning Hoessein - in Turkije Koning Hoessein van Jordanië is donderdag per vliegtuig te Stamiboel aangekomen, waar hij werd begroet door de president van de minister president van Turkije, Bayar en Menderes. Een ambtenaar van het Turkse mi nisterie van buitenlandse zaken deel de mee, dat koning Hoessein naar Turkijë is gekomen voor overleg met de Turkse regering en koning Faisal van Irak, die op het ogenblik in Tur kijë verblijft, over de toestand in Syrië. Verwacht wordt, aldus de Turkse ambtenaar, dat koning Hoes sein maandag zal doorreizen naar Spanje. De Jordaanse ambassadeur in Tur kijë, Abdoel Medjid, zei tot verslag gevers, dat koning Hoessein naar Stamboel is gekomen voor een be zoek aan zijn vader, ex-koning Tal- lal, die in een ziekenhuis te Stamboel wordt verpleegd. Koning Hoessein is vergezeld van kroonprins Mohammed en zijn oom sjerif Nasser. Nederlandse vrachtboot bij Calais aan de grond De Nederlandse vrachtboot „Piet Schipper", afkomstig uit Rotterdam en met lading op weg van Londen naar Calais, is 12 km. van laatst genoemde haven aan de grond ge lopen. Twee Franse sleepboten hebben vergeefs getracht de „Piet Schipper", die 168 ton meet, vlot te krijgen. stemmen met de waarschuwing van het Engelse weekblad „Economist", dat de communistische overwinnin gen zullen worden gevolgd door een stroom van Russische wapens en mi litaire technici naar Indonesië. In dit verband wees hij op de jeeps die Rusland levert, en op de credie- ten welke de Sowjet-unie aan Indo nesië heeft verleend. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat de Russische hulp verband houdt met de verkie zingssuccessen van de P.K.I. Het Islamietische dagblad „Abadi" heeft intussen president Soekarno er opnieuw van beschuldigd tot de com munistische successen te hebben bij gedragen door zijn spectaculaire reis over Java irst de president van de Sowjet-unie, Voroshilov, in mei jl. Genezing te Lourdes Twee weken geleden werd op het Jan Smutsvliegveld een verlamde 19- jarige jongen uit Johannesburg, Pe ter de Fine, op een brancard het vliegtuig naar Europa binnengedra gen. Hij leed aan een dodelijke her- senaandoening en zijn ouders had- I den hem naar de Franse bedevaart plaats Lourdes laten gaan. Dinsdag stapte hij op hetzelfde vliegveld zonder hulp uit het Franse lijntoestel. GEEN AUDïëNTIE BTSSCHOF ROTTERDAM. Volgende week woensdag, 28 augustus, zal mgr. H. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, geen audiëntie verlenen. Dit nommer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het veer? (Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za- j terdagavonr. Opgemaakt te 11.15 j WEERSVERSLECHTERING Toenemende bewolking met vannacht of morgenochtend tij delijk regen, gevolgd door op- klaringen, afgewisseld door en- kele buien. Matige tot krachtige wind ruimend van zuid naar west. Tets lagere middagtampe- i raturen. Lt. gen. H. Schaper, chef van de luchtmachtstaf, die met ingang van 1 jinuari 1958 het voorzitterschap zal vervullen van het Comité Vere nigde chef's van staven. W eer s ver slechter ing In de afgelopen 24 uur trok een in omvang afnemend hogedrukgebied over het Kanaal via Noord-Frank rijk naar Duitsland. Onder invloed daarvan draaide de wind bij ons naar zuidelijke richtingen, nadat vannacht bij weinig wind op enkele plaatsen mist opgetreden was. Daarbij daal den de temperaturen tot lage waar den. Sommige plaatsen meldden mi nimumwaarden van 5 graden. Tussen Ierland en Schotland bevindt zich een nog in diepte toenemende depres sie, waarvan de regenzone de Ierse Zee heeft bereikt. De depress'e zal waarschijnlijk over Noord-En geland of Zuid-Schot land naar de Noordzee koersen, waardoor de wind bij ons verder gaat toenemen. De frontale bewolking, die vanavond binnendrijft, wordt gevolgd door enige regen. Na de frontpassage draait de wind naar westelijke rich tingen en komen naast opklaringen ook enkele buien voor. De tempera turen zullen daarbij iets lager wor den dan vandaag. 24 Aug. zon op 5.40; onder 19.48; maan op 4.20; onder 18.48. Hoogwaterstanden 24 Aug. v.m. 2.00; n.m. 2.30. Het weer in Europa De weerrappörten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTFRDAM LUXF**BURG PARIJS BORDFAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. onbewolkt 19 C. onbewolkt 19 zwaar bew. 17 n zwaar bew. 20 onbewolkt 18 onbewolkt 18 zwaar bew. 21 zwaar bew. 26 zwaar bew. 24 zwaar bew. 24 regen 17 onbewolkt 19 half bew. 16 zwaar bew. 20 zwaar bew. 21 onweer 27 onbewolkt 28 onbewolkt 26 zwaar bew. 30 Korreltje Wie spreekt, die zaait Wie hoort, die maait.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1