S)a£<2idóe6otiftamX 't Westen komt Rusland tegemoet - partijen nog even ver van elkaar Huizen genoeg in het noorden De Libanesche regering vraagt uitgebreide volmachten De Amerikaanse hulp aan het buitenland DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 58ste JAARGANG No. 14189 Directeur: C M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50. De ontwapeningsconferentie te Londen De westelijke mogendheden zijn woensdag nader gekomen tot het Rus sische standpunt inzake staking van kernproeven. Zij stelden op de Lon- dense besprekingen opschorting van de proeven gedurende een beginperio de van twee jaar voor en wel in twee trappen, afhankelijk van het tot stand komen van bevredigende inspectiesystemen. De voorstellen, onderdeel van het westelijke plan voor een gedeeltelijk ontwapeningsakkoord, laten de mogelijkheid open om de voorgestelde be- beginperioden voor staking der proeven te verlengen. wetenschappelijke instrumenten uit geruste controleposten in de Sowjet- Unie, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en het gebied van de Grote Oceaan. Deze periode van twaalf maanden zou met eenzelfde tijdsspanne verlengd worden indien althans het inspectiesysteem bevre digend zou hebben gewerkt en voort gang was geboekt in de totstandko ming van een verdergaand inspectie systeem om na te gaan of de produk- tie van splijtbare stoffen voor mili taire doeleinden inderdaad is stop gezet. Verklaring van Eisenhower President Eisenhower heeft woens dagmiddag in het Witte Huis een verklaring over de ontwapeningson derhandelingen afgelegd en gezegd dat de V. S. bereid zijn de kernproe ven voor een periode van twee jaar te staken, afhankelijk van bepaalde voorwaarden en waarborgen, als ont wapeningsakkoord voor een eerste fase. Frankrijk, Engeland en Canada waren mede de indieners van dit voorstel. Eisenhower zei dat een van de vereiste waarborgen is dat de Sowj et-Unie het Amerikaanse stand punt aanvaardt dat men in de pe riode van twee jaar een aanvang maakt met blijvende stopzetting van de produktie van splijtbare stoffen voor wapendoeleinden, alsook met de instemming van inspectiesystemen om de tenuitvoerlegging daarvan te verzekeren. De president voegde er aan toe, dat de V. S. tot een derge lijk akkoord van kracht wordt, zul len voortgaan met de kernproeven. DE INHOUD DER WESTELIJKE VOORSTELLEN. De beide door de westelijken voor gestelde stadia omvatten elk twaalf maanden. De eerste fase van twaalf maanden staking van kernproeven zou volgens het westelijke voorstel ingaan na totstandkoming van een gedeeltelijk ontwapeningsakkoord, indien althans overeenstemming be reikt is over de instelling van met BELEG MET OVERLEG de dagen korten, de avonden lengen. Hoe minder zon. hoe meer vergaderingen. Hoe stiller het leven van de natuur, hoe drukker het le ven van de cultuur. Er zijn in de stad Leiden en de Duin- en Rijnstreek een ruim aantal verenigingen, bonden, clubs en ge zelschappen, die alle weer wakker worden als de natuur in slaap ge raakt. Elk van die genootschappen streeft zijn eigen doel na en maakt zijn eigen plannen voor het seizoen. Wan neer dat plannen-maken niet met enig overleg geschiedt, ontstaan er toevallige opeenhopingen van bijeen komsten, waarmede niemand is ge diend en waarvan iedere vereniging schade lijdt. „Een vrijster is geen deelbaar goet" dichtte Vader Cats maar wat van vrijsters geldt op dansavon den, geldt voor ieder lid van een ver eniging. Vrijwel iedereen is lid van een of meer verenigingen, clubs en dergelijke. Hij is dus al een gedeelde vrijer en vrijster; hij kan eqhter niet overal tegelijk zijn. Wanneer er twee of drie vergaderingen op een avond worden belegd, is één ervan „de bruid". Bovendien zijn er, behalve openbare bijeenkomsten nog andere activiteiten. De volgend jaar, respectievelijk in maart en mei vallende verkiezingen voor provinciale staten en gemeen teraden zullen in de komende maan den van de afdelingen van de Kath. Volkspartij reeds veel voorbereidende arbeid vragen, waaraan geen sociaal- voelende man of vrouw, jongeman of jongedame zich zou willen onttrek ken. Het seizoen zal dus al meer bezet zijn dan gewone jaren. Beleg dus vergaderingen en uit voeringen in overleg met andere or ganisaties ter plaatse. Deze raad is goed voor ieder dorp en voor iedere parochie. Hij is in 't bizonder dienstig voor de stad Leiden, waar het nogal eens voorkomt, dat onbedoeld maar toch wel ondoordacht, door gemis aan onderling contact, twee of meer vrijen naar dezelfde bruid. De Raad van cultureel en maat schappelijk overleg te dier stede no digt daarom alle katholieke vereni gingen en genootschappen uit, bij het plannen van bijeenkomsten zich te voren met hem te verstaan. De secre taris van die Raad, de heer W. J. Kriek, Hooigracht 12, tel. 20018, zal als daartoe aangewezen contact-man, zijn bemiddeling verlenen door de seizoen-programma's te registreren, zodat elke vereniging kan informe ren, welke avond over- of onderbe zet is. Men dient daarmede zichzelf, de zuster-veren i gingen en de gehele ge meenschap. Beleg dus met overleg. Men zou na de tijd van twee jaren de kernproeven weer voortzetten in dien dit laatste inspectiesysteem voor die tijd niet tot tevredenheid van alle partijen zou zijn ingesteld. De proeven mogen ook reeds na het eerste jaar hervat worden indien het eerstgenoemde inspectiesysteem (voor controle op de staking van kernproe ven) niet tot tevredenheid van alle partijen zou hebben gewerkt. Zo men v/eer voortgaat met de proeven zou den alle partijen van te voren op gave doen van de te nemen proeven en van de grootte der vrijkomende hoeveelheden energie om althans een beperkte waarneming te doen geschieden en tevens om de hoeveel heid vriikomende radioactieve stof te beperken. Eerste commentaar van Zorin De Russische gedelegeerde Zorin zei na kennisneming van de nieuwste westelijke ontwapeningsvoorstellen dat, hoewel de voorgestelde stop zettingsperiode verlengd was (Rus land had in juni j.l. een onvoorwaar delijke opschorting van twee tot drie jaar geëist) het voornaamste struikel blok was gebleven. Dit was de wes telijke eis dat men het eens gewor den moest zijn over alle maatregelen van gedeeltelijke ontwapening voor aleer opschorting van de proeven een feit kan worden. De westelijken stellen een eerste fase van een gedeeltelijk ontwape ningsakkoord voor waarbij wij maat regelen moeten aanvaarden als be perking van de omvang der strijd krachten, beperking en inspectie van t conventionele wapens, inspectie uit de lucht en op de grond tegen ver-1 rassingsaanvallen en voorwaardelijke opschorting van kernproeven bij wij ze van koppelverkoop, aldus Zorin, die pas na bestudering van de voor stellen verder commentaar wil leve- Waarnemers te Londen zijn van mening dat ook na de nieuwste voor stellen de partijen even ver van el kaar verwijderd zijn als tevoren. Wel is men Rusland in de duur van de staking der kernproeven tegemoet gekomen, maar niet in de kwestie of deze voorwaardelijk of onvoorwaar delijk moet zijn. Een woordvoerder van de NAVO heeft gisteren te Parijs meegedeeld, dat de permanente raad van de Navo maandag in bijzondere vergadering bijeen zal komen om de nieuwe wes telijke ontwapeningsvoorstellen voor het gedurende twee jaar opschorten vergadering was belegd door Frank rijk, Engeland, de Verenigde Staten en Canada. Met de Sowjet-Unie vor men deze vier landen de ontwape ningssubcommissie der Verenigde Naties, die in Londen vergadert. Nieuwe A ga Khan in Londen Gisteren werden in Londen, respectievelijk in de Woking Moskee en in van kernproeven te bespreken. De het religieuze centrum van de Ismaili Moslims te Kensington, officiële herdenkingsdiensten gehouden voor de overleden Aga Khan. Voor deze herdenkingen was de nieuwe Aga Khan, de twintigjarige Karim, een klein zoon van de overleden religieuze leider, na een informeel bezoek aan Oost- Afrika naar Londen overgevlogen. De foto toont de nieuwe Aga Khan Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Majoor David Simons van de Ame rikaanse luchtmacht, die woensdag (midden), met zijn moeder, prinses Joan Ali Khan en zijn 19-jarige broer met een ballon een 'nieuw hoogtere- Amin op het vliegveld London Airport, na het verlaten van het vliegtuig. De toestand in Libanon De Libanese regering heeft, naar aanleiding van een serie gewelddaden en pogingen daartoe, die zich in «e afgelopen dagen in verschillende stre ken van Libanon hebben voorgedaan, besloten bij het parlement een wets ontwerp in te dienen waarbij de minister van binnenlandse zaken gemach tigd wordt over te gaan tot arrestaties die noodzakelijk zijn voor de veilig- lement om speciale^ volmachten, "dat heid van de staat in alle streken, waar zich „gewapende, de openbare orde de regering zeer bezorgd is over de verstorende incidenten" zouden voordoen. De minister zou de gearresteer- j binnenlandse toestand, in het bijzon den voor de tijd van ten hoogste zes maanden moeten kunnen detineren der in verband met de gebeurtenissen op door hem aan te wijzen plaatsen. Volgens het ontwerp zouden voor elke serie te nemen maatregelen voor afgaande machtiging van de ministerraad en goedkeuring door het parle ment binnen acht dagen nodig zijn. De regering wenst een spoeddebat over dit wetsontwerp. De toestand is de afgelopen nacht president Sjamoen, opperbevelhebber Beiroet in dien zij gearresteerd kunnen worden voor militaire recht banken te brengen. Volgens waarnemers te Beiroet houdt het wetsontwerp van de rege ring de oprichting van internerings kampen in de nabije toekomst in. Verband met gebeurtenissen in Syrië. Libanese dagbladen schreven gis teren naar aanleiding van het verzoek van de Libanese regering aan 't par- besproken op een bijeenkomst van Om het leven van anderen te redden Twee leden van de Amerikaanse militaire politie staan hier in Frankfort op wacht bij de wrakstukken van een tweemotorig Beechcraft Bonanza- vliegtuig van het Amerikaanse leger, waarin twee Amerikaanse officieren, toen het toestel hoogte begon te verliezen, opzettelijk neerdoken op de bin nenplaats van een fabriek, waarbij zij de dood vonden, om te vermijden, dat de machine te pletter zou vallen op de fabrieksgebouwen, waarin op dat moment tweehonderd man aan het werk waren. Nog steeds is niet be kend hoe het kwam dat de Beechcraft kort na de start boven de buiten der strijdkrachten generaal Foead Tsjehab en de stafchef kolonel Toe- fic Salem. Gisteren heeft de raad voor bin nenlandse veiligheid op een bijeen komst van twee uren geheime beslui ten genomen. Men meent echter dat ojn. besloten is de plegers van de ge welddaden in de afgelopen twee we- in Syrië. Enkele controleposten aan de Syri sche grens zijn versterkt. Hoge offi cieren van het leger en de politie voerden besprekingen met ministers. Naar verluidt, heeft de Libanese regering Syrië op een desbetreffend verzoek meegedeeld, dat zij niet kan overgaan tot het niet toelaten van Syriërs in Libanon. In deze tijd van het jaar gaan vele Syriërs naar de bergen in Libanon om de grote hitte in hun eigen land te ontvluchten. Van welingelichte zijde wordt voorts vernomen dat een poging is ken waaronder aanslagen op Ame- gedaan om een grote brug ten noor- rikaanse gebouwen, de Jordaanseden van Beiroet op e blazen. De aan- ambassade en een waterleiding voor slag is mislukt. Eisenhowers Belang van Amerikaanse volk President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard buitenge woon teleurgesteld te zijn over het feit dat het Congres gedeelten van zijn wetsvoorstellen betreffende bin nen- en buitenland heeft afgewezen. Wat de hulp aan het buitenland be trof, had hij uitsluitend het belang van het Amerikaanse volk en de be vordering van de veiligheid in de wereld op het oog. De vragen van de journalisten over zijn eerdere mededeling dat hij mo gelijk het Congres in bijzondere ver gadering bijeen zou moeten roepen als de door het Congres gevoteerde gelden voor de hulp aan het buiten land beneden het veiligheidsmini mum bleven, behandelde de president zeer voorzichtig. Hij zei dat hij een dergelijke vergadering alleen zou bijeenroepen als het beslist noodza kelijk was. Het zou mede afhangen van de ontwikkeling van de interna tionale toestand. OOK OP AMERIKAANS ATOOM PROGRAM BESNOEID. De toewijzingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft het door de nationale com missie voor atoomenergie gevraagde bedrag van 2.485.625.000 dollar voor lopende kosten en nieuwbouw in het lopende belastingjaar met 215.906.500 dollar besnoeid. SENATOR STELT HULP AAN OOST-EUROPA VOOR. De democratische senator James Kennedy heeft woensdag bij de Se naat een wetsontwerp ingediend, dat opheffing der beperkingen ten aan zien van de Amerikaanse hulp aan Polen en andere Oosteuropese bond genoten van de Sowjet-Unie beoogt, niettemin de komende 24 uur onder invloed van het hogedrukgebied blij ven, waarbij de wind eerst afneemt maar later iets in kracht toenemend, naar zuidelijke richtingen draait. De temperaturen zullen over het alge meen hogere waarden bereiken dan vandaag. Overigens zal het weer waarschijnlijk tamelijk zonnig zijn, Ix. «-• hoewel in de namiddag mogelijk wat wijk Bonames naar beneden stortte. De namen van de twee Inzittenden, die indien een dergelyke hulp in het be- bewolking in de hogere niveau's bin hun leven gaven om tientallen anderen te redden, zijn niet bekend gemaakt, lang der V, S. is. Dit zou het geval 1 nendrijft. zijn, indien de volkeren van bedoel de landen door de Amerikaanse bij stand grotere politieke, economische en sociale vrijheid of welvaart zou den verwerven of gemakkelijker na tionale regeringen in stand kunnen houden. Deze regeringen zouden steeds onafhankelijker kunnen wor den van vreemde machten. Volgens de senator kwam de over eenkomst met Polen, waarbij dit land v l hulp ter waarde van 95 miljoen dol- tl001TW<iterSt3inC4Cn lar werd geboden, te laat en was het1 bedrag te laag. cord heeft gevestigd, heeft op een persconferentie te Minneapolis ver klaard, dat de hogere lagen van de dampkring, de enige plaats vormen, waar men kan ontkomen aan de ge luiden van de aarde. Majoor Simons was van oordeel, dat een waarnemingsballon op gro te hoogte het weer met grotere nauwgezetheid zal kunnen voorspel len dan het thans bestaande net van posten op de aarde. Bovendien zou een waarnemingspost aan een bal lon een veel groter gebied kunnen be. strijken. Hij achtte het mogelijk, dat een on bemande ballon tot 150.000 voet stijgt en een bemande ballon een hoogte van 120.000 voet bereikt WEER LIJKEN VAN VIER ALPINISTEN GEVONDEN In het Berninamassief aan de Zwitserse grens zijn de lijken van vier Duitse alpinisten gevonden af komstig uit Beieren. HOE wordt het veer (Geldig van donderdagavond tot i vrijdagavond opgemaakt te 1115 uur). RUSTIG WEER. Vannacht en morgenochtend j plaatselijk mist, overigens wis selende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later ma tige naar zuidelijke inrichtingen draaiende wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen 23 Aug. zon op 5.38; onder 19.50; maan op 2.59; onder 18.15. Rustig weer Onder invloed van het naderbij ko men van een hogedrukgebied werd het front, dat woensdagmorgen in het STOCKHOLM zuiden van het land nog regen ver- OSLO oorzaakte, naar het zuiden gedreven KOPENHAGEN en begon een gebied met opklaringen ABERDEEN zich over het gehele land uit te brei- I LONDEN den. Achter het front stroomde dro- AMSTERDAM gere en koele lucht binnen. Een klei- LUXEMBURG ne storing veroorzaakte in de nacht PARIJS van woensdag op donderdag enkeleBORDEAUX verspreid voorkomende onweers- GRENOBLE buien. Het eerder genoemde hoge- NICE drukgebied is bij het kanaal aange- BERLIJN komen en verplaatst zich nu naar MüNCHEN Frankrijk en zuid-Duitsland. Het ZiiRICH wordt gevolgd door een depressie, dieGENEVE morgen Ierland bereikt. Het weer zalLOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO 23 Aug. v.m. 1.05; n.m. 1.40. Het weer in Europa weer temp. licht bew. 21 C. onbew. 20 onbew. 19 zwaar bew. 17 licht bew. 20 half bew. 18 onbew. 16 licht bew. 21 mist 27 half bew. 23 licht bew. 25 zwaar bew. 17 zwaar bew. 18 zwaar bew. 21 zwaar bew. 24 licht bew. 24 geheel bew. 22 regen 20 mist 27 onbew. 25 Korreltje Wij stellen er onze hoogste eer in christen te h.ten en te zijn., (Ba ms de Grot<°

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1