PROBEER HU NESCAFÉ JB, f.129 Militair-muzikaal schouwspel van grote allure I EN TRA TAPTOE DELFT 1957 Gezondheidszorg te Voorschoten breidt zich immer uit yriG 21 rtUljüSTUS 195'/ DE I.ËIUSE CUURAN7 n n n n n npnioifli Dat aan de Taptoe Delft, het grote militair-muzikale spektakel, dat dit jaar voor de vierde maal in de Prinsenstad zal worden gehouden, (waarvan wij gisteren reeds uitvoerig berichtten) veel werk voorafgaat, zal zelfs niet- ingewijden duidelijk zijn. Niet alleen dat er gezorgd moet worden voor vervoer en legering der deelnemende korpsen, een groots opgezette propaganda voorbereid, lang durige onderhandelingen gevoerd met diverse instanties, hetgeen alles be hoort tot de normale organisatie, maar „het maken van deze show" tot dat kleur- en klankfestijn dat na vier jaar reeds tot ver buiten de landsgren zen wordt genoemd, stelt meer dan gewone eisen. Van deze werkzaamheden heeft de heer F. J. H. Th. Smits, hoofdcommies van het departement van Oorlog, ons iets verteld. Met trots en enthousias me sprak hij van de vele onderzoekingen en nasporingen in de geschiedenis der krijgskunde om te komen tot een historisch verantwoord geheel. Niet alleen de oude uniformen, maar ook de vroegere excercitie, wapenen en instrumenten moeten bestudeerd, gezocht en, als er niet voldoende origi- nalia ter beschikking staan, nagemaakt. Dat alles maakt het tevens duidelijk dat een festijn als Taptoe Delft een bedrag gaat kosten dat in de zes cijfers loopt maar tot nu toe zijn de organisatoren er steeds weer „uitgekomen", hetgeen als een bewijs mag worden gezien dat het evenement bij het grote publiek is De Historie herleeft Niet minder dan negen korpsen werken aan de Taptoe mee t.w. de Marinierskapel, de Koninklijke Mili taire Kapel, de Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht, het Trompet terkorps der Cavallerie, het Fanfare korps der Limburgse Jagers (die voor het eerst openbaar in gala-uniform zullen verschijnen)! de Tamboerkorp sen der Koninklijke Marechaussee, der Grenadiers en der Fuseliers, en tenslotte het Jachthoornkorps der Jagers. Men heeft dit jaar een nog strak kere historische lijn in de taptoe ge bracht, afgewisseld met moderne uit voeringen waardoor interessante te genstellingen te horen en te zien zul len zijn. Niet alleen de ontwikkeling van de militaire muziek, oorspronke lijk slechts trommelslag en hoorn signalen, ook de ontwikkeling van het excercitietempo komt er in tot uit drukking, oplopende van het waardi ge excerceren (70 pas per minuut) in 1675 tot het gehaaste tempo van heden (140 pas). Bij de vuurexcercitie zal gedeelte lijk gebruik worden gemaakt van historische wagens die, daartie be proefd aan de Hembrug, ook werke lijk vuur zullen afgeven. Oude mu ziekinstrumenten, waarvan er uiter aard nog maar weinige in musea en verzamelingen te vinden zijn, werden nagemaakt, zoals de z.g.n. „Halve Ma nen", de jachthoorns waarmee de ja gers zullen optreden. Voor al deze zaken moest het hele land worden afgereisd; er werd naarstig gezocht en het kwam voor dat men eerst na lang zoeken vond wat men nodig hadin Delft, op 200 meter van de plek waar de tap toe zal worden gehouden. Een gelukkige omstandigheid was weer dat b.v. de oude uniformen der Rijdende Artillerie, de spectaculaire „Gele Rijders", nog aanwezig zijn, compleet met sabel, brieftas en kol bak, die uit de oorlogshel bij Arn hem konden worden gered. HET STAATSE LEGER (1675—1780) Aan het fraai verzorgde, met veel foto's verluchte programma ontlenen wij o.m. dat na de openingsfanfare het historische gedeelte van de tap toe een aanvang neemt met het op treden van de tamboers en pijpers van de mariniers, gekleed in de te nue uit de jaren rond de oprichting van dit korps zeesoldaten door Mi- chiel Adr. de Ruyter in 1675. Dit op treden is tevens bedoeld als een ere saluut aan de grote vlootvoogd. Tam boers, pijpers en trompetters van het Staatse leger onder prins Willem IV en prins Willem V spelen, gezamen lijk met de mannen van de vloot, sen uit die tijd. Een kleurige en ige excercitie, uitgevoerd door een afdeling van het Staatse Infante- rie-regiment „Orange-Gelderland", Mariniers uit 1880 zgn. „Hoedjesman", een van de uniformen van „Taptoe Delft 1957". gestoken in de tenue van 1780, com pleet met poederpruik, besluit het eerste gedeelte van de historische taferelen. Vervolgens laten als tegen stelling de tamboerkorpsen van de Koninklijke Maréchaussee, de Garde Grenadiers, de Garde Fuseliers en het Jachthoornkorps der Garde Ja gers door hedendaagse excercitie en moderne methoden van tromslaan duidelijk het verschil uitkomen met het voorgaande optreden. DE EERSTE JAREN VAN HET KONINKRIJK (1815—1830). Een fanfare zal het muzikaal sa menspel van onderdelen van de landmacht en het korps der mari niers, de z.g.n. „Hoedjesmannen", zo genoemd naar de lederen hoge hoed die zij droegen, de jaren 18151830 inleiden. Opmerkelijk zijn daarbij de z.g.n. „Halve Manen", signaalinstru menten die in 1818 werden vervangen door geelkoperen saxhoorns, later ge volgd door de bekende bronzen hoorns die nu nog worden gebruikt. Na deze historische groep volgt, we derom als tegenstelling, het gezamen lijk optreden van het Trompetter korps der Cavallerie en het Fanfare korps der Limburgse Jagers, het laat ste voor de eerste maal in het nieu we ceremoniële tenue. TUSSEN TWEE WERELD OORLOGEN (1914-^1940). Vele ouderen onder de toeschou wers zal het ongetwijfeld goed doen de grenadiers en jagers, de mariniers en de trompetters van het voormalige korps Rijdende Artillerie te zien op marcheren in uniformen uit de pe riode 19141940. De trompetters treden op in de geelbauwe dolman van vóór de mobilisatie 19141918 de mariniers in de tenue die zij droe gen tijdens de heldhaftige strijd om Rotterdam, de grenadiers en jagers in het veldgrijs van de periode 1939 1940. Het is voor de eerste maal na 10 mei 1940 dat een optreden van grenadiers, jagers en mariniers op deze wijze plaats vindt. Na enige marsen en signalen te hebben gebla zen zullen deze troepen afmarche ren en worden gevolgd door de drie grote kapellen, van Zee-, Land- en Luchtmacht, die gezamenlijk zullen optreden. In scherp contrast met al het voor gaande staat dan de onmiddellijk hierop aansluitende demonstratie van het excercitiepeloton van het Commando Luchtvaarttroepen. Ver volgens zullen alle kapellen, tamboer- korpsen, historische groepen en het excercitiepeloton gezamenlijk op marcheren voor de finale die, nadat het taptoesignaal heeft weerklonken, besloten wordt met het „Wilhelmus". Niet voor de overweg gestopt. Een koopman uit Katwijk aan Zee stond terecht, omdat hij op 23 april, bij de overweg op de Haagsestraat weg te Oegstgeest, met zijn bestel auto niet had gestopt, maar was door gereden, terwijl met grote snelheid een tram richting Leiden naderde, met gevolg een ernstige botsing met die tram. De wagen voerder had nog signalen gegeven, maar toen hij merkte dat verdachte niet stopte, maar doorreed, getracht tijdig te remmen, maar dit was niet gelukt. De sub. officier van justitie die het een ernstige overtreding vond om niet te stoppen terwijl een tram na derde, eiste ƒ35 boete of 10 dg. De kantonrechter die het gelukkig vond, dat het zo goed was afgelopen, ver oordeelde verdachte tot 30 boete of 10 dagen. Koeien vertrapten bloembollen. Een slager uit Noordwijk stond te recht omdat op 17 mei zijn koeien op bloembollenland van een bloembol lenkweker te Voorhout hadden ge lopen en ongeveer 600 tulpenbollen hadden vertrapt, waarvoor hij een civiele vordering van, 90 indiende. De kweker verklaarde dat de koeien dwars over 40 bloembollenbedden hadden gelopen. Verdachte verklaar de dat het hek van het weiland had opengestaan, waardoor de koeien op Jaarvergadering van de stichting In Nederland wordt iedere man en iedere vrouw gemiddeld oucter dan overal elders ter wereld, in Nederland heeft elke zuigeling de beste levenskans en in Nederland is de sterftekans als gevolg van tuberculose het laagst. Hiervoor moet toch wel een bij zondere reden aanwezig zijn, want Nederland heeft niet het beste kli maat ter wereld. Is het de voeding, die in Neder land zo ideaal is. dat de gemiddel de gezondheidstoestand hierdoor zo hoog is gestegen? Het is waar, in ons land kan iedereen zich da gelijks verzadigen met prima voedingsmiddelen van eigen bo dem, welke in overvloed en tegen redelijke prijs beschikbaar zijn. Dit gesteld naast het feit, dat cir ca 2/3 der wereldbevolking on dervoed is geeft ons reeds een aanwijzing. Ook de geneeskundige bijstand is voor iedere Nederlander bereikbaar en dat hiervan een ruim gebruik wordt gemaakt, bewijzen de vele vol le wachtkamers van de talrijke huis artsen. Een derde voorname factor werd nog eens naar voren gebracht door de voorzitter van de Stichting Ge zondheidszorg, Dr. M. van der Stoel, ter gelegenheid van haar laatstge houden vergadering, n.l. de eendrach tige samenwerking op het terrein van de gezondheidszorg, voortgeko men uit de zelfwerkzaamheid van de bevolking. Niet van staatswege maar van onderen af aan is in ons land meer dan een halve eeuw geleden de grondslag gelegd voor het feit, dat wij ons tot de gezondste mensen ter we reld mogen rekenen, want in elke stad en vrijwel elk dorp heeft men toen een kruisvereniging gesticht met het doel in onderlinge samen werking de verpleging van zieken, de bestrijding van ziekten en de be vordering van de gezondheid ter hand te nemen. Het archief van elke kruisvereni ging getuigt nog van de primitieve middelen, waarmede men is begon nen en van de moeiten en zorgen, waarmede de voorvechters van dat menslievend werk hebben te kampen gehad om hun vrijwillig aanvaarde taak te kunnen voortzetten. Belange loos verrichtx zij deze taak, bijge- Enige der oude uniformen die de deelnemers aan „Taptoe Delft 1957" zullen dragen. staan door meestal zeer matig be loonde verpleegsters» die eerst lo pend, later rijdend de zieke bezoch ten en van 's morgens tot 's avonds hun zegenrijk werk deden. Subsidie nodig. Tot de huidige dag is er in wezen op het terrein van het kruiswerk niets veranderd, zij het, dat door de vooruitgang in de techniek en de wetenschap, zodanige uitbreiding van taken heeft plaatsgevonden, dat de financiële bijdragen der leden op basis van vrijwilligheid niet meer voldoende zijn om het werk te bekos tigen en daarom van overheidswege een jaarlijkse subsidie nodig is. In zijn overzicht herinnerde voorzitter eraan, hoe door de samen bundeling van krachten enkele jaren geleden het mooie Gezondheidscen trum door de drie kruisverenigingen het bloembollenland waren gekomen. De subs, officier van justitie eiste 30 boete of 15 dg. In verband met de civiele vordering a 90 die toegewe zen werd, veroordeelde de kanton rechter verd. tot 10 boete of 4 dg. Onvoorzichtig met auto de weg overgestoken. Een vertegenwoordiger uit Voor schoten was op 18 mei, om een inrit in te rijden zonder op het verkeer te letten de Veurseweg te Voorscho ten overgestoken met gevolg dat een motorrijder tegen de auto was opge reden, gewond raakte en veel schade had gekregen. De subs, officier die het een ernstige overtreding vond, eiste, daar de schade vergoed was, 35 boete of 10 dg. Overeenkomstig deze eis, veroordeelde de kanton rechter de verdachte tot 35 boete of 16 dagen. Jacht „Beatrix" aangevaren. Een scheepsgezagvoerder uit Kat wijk aan den Rijn stond terecht, om- dat hij op 18 mei varende met zijn schip in de Haarlemmertrekvaart te Leiden geen voldoende afstand had bewaard en het jacht „Beatrix" had aangevaren. De subs, officier van justitie eiste 15 boete of 5 dg. De kantonrechter veroordeelde verdach te overeenkomstig de eis tot 15 boe te of 5 dagen. Met vrachtauto plotseling achteruit gereden. Een chauffeur uit Leiden was 18 mei met zijn vrachtauto op de Mare zonder op het verkeer te letten, plot seling achteruit gereden en tegen een luxe auto opgereden, waarbij 197 schade was aangericht. De subs, offi cier van justitie eiste 35 boete of 15 dg. De pl.v. kantonrechter mr de Koning veroordeelde verdachte tot ƒ30 boete of 10 dg. TEGEN LEIDSE WERKSTER ACHT WEKEN GEVANGENISSTRAF GEëlST. „Als ik het toch niet gedaan heb kan ik het toch ook niet zeggen", herhaalde een 27-jarige werkster uit Leiden voor de Haagse rechtbank kon worden gesticht, dank zij de bui-1 steeds maar weer, ook toen de offi- cier van justitie acht weken gevan genisstraf tegen haar had geëist we gens diefstal en valsheid in ge schrifte. Het handelde hier om een geval uit 1955. Mej. L. C. de Jong, arts uit Leiden miste toen op een gegeven moment uit haar kamer in een pen sion aan de Herengracht haar post spaarbankboekje. Later bleek dat hier door een onbekende dader(es) eenmaal 45.en eenmaal 50. van was opgenomen, terwijl de regu was ondertekend met een valse hand tekening van de arts. De verdachte was werkster in het pension. Zij moest o.a. de kamer van de arts schoonmaken en zij had het boekje dikwijls gezien. De werkster had echter van het begin af aan ontkend iets van het geval te weten. Ze legde schriftproe- ven af en zowel de schriftkundige prof. Bötcher als de heer Waltman waren tot de overtuiging gekomen dat de werkster de handtekening had gezet. Het meisje was nog niet eer der veroordeeld. Het meisje had bovendien alle gele genheid, want ze vond het boekje eenvoudig op haar weg. Ondanks de ontkenning koesterde de officier van justitie geen twijfel. Met een voor waardelijke straf zou het meisje de idee krijgen dat zij eigenlijk is vrij gesproken. De raadsman, mr Tj. D. Schaper, merkte op dat de mensen op het post agentschap waar het geld was ge haald, hadden gezegd dat de werkster het niet was geweest. Men mag on danks de rapporten toch niet uitslui ten dat een ander zo de handteke ning kon nabootsen. Voor de diefstal is slechts een indirect bewijs, geba seerd op de handtekeningen. Het zijn vermoedens omdat het meisje op de kamer is geweest. Hij vroeg vrij spraak en bepleitte subsidiair cle mentie omdat de verdachte een zwakke gezondheid heeft. Uitspraak 27 augustus a.s. tengewone medewerking van het Ge> meentebestuur. Daardoor is het mo gelijk gebleken ook specialistische hulp op velerlei terrein in ons dorp te verkrijgen. Spr. kon de verheugen de mededeling doen, dat na langdurig overleg een oogarts (dr. Hoeksema) 2 x per week zitting zal gaan houden, terwijl nog besprekingen gaande zijn over specialistische hulp door een neus- en keelarts. Tevens werd een commissie ingesteld met de opdracht na te gaan op welke wijze verbete ring kan worden gebracht in de hoogtezonbestralingen in het centrum Ten gerieve van de bevolking zal een aankondigingenbord bij het centrum worden geplaatst, waardoor op over zichtelijke wijze de diverse spreek uren der specialisten zullen worden bekendgemaakt. Polio-inenting. De voorzitter deelde mede, dat de kruisverenigingen een nieuwe taak ter hand gaan nemen, n.l. deelname aan de voorbereidingen voor de polio inentingen, welke in september zul len aanvangen bij kinderen, geboren in 1955. Hiervoor zal een commissie worden ingesteld, waarin naast de plaatselijke doktoren en enkele func tionarissen van gemeentewege, van elk der kruisverenigingen een dames lid deel zal uitmaken. De voorzitter deed een beroep op alle leden van de kruisbesturen de bevolking op te wekken aan deze noodzakelijke aan gelegenheid alle medewerking te verlenen. Het behoeft geen betoog na alles, wat over deze ziekte thans be kend is, dat deze medewerking be- stist noodzaak is. Met des te meer klem werd deze hulp van de kruisbestuursleden ge vraagd, omdat de algemene vergade ringen van elk der kruisverenigingen steeds dermate slecht worden be zocht, dat de vrees bestaat, dat de le den te weinig op de hoogte zijn van de verschillende mogelijkheden, wel ke uit het lidmaatschap voortvloeien en van de noodzaak het mooie kruis werk steeds te blijven steunen. De voorzitter kon met vreugde ge wag maken van het feit, dat dank zij ook de activiteit van de ledenwerf- oommissie, het aantal leden onge veer gelijke tred houdt met de groei der bevolking. Vanaf deze plaats wordt echter nog gaarne een beroep gedaan op diege nen, die, door welke oorzaak dan ook, nog geen lid van één der kruisver enigingen mochten zijn, zich hierover te beraden en een bericht aan het Gezondheidscentrum te zenden. Ook zij zullen dan deelhebben aan de verdere verbetering van de gezond heidstoestand van de bevolking en in dit opzicht htm plicht tegenover zichzelf en him naasten hebben ver vuld. Gezondheid immers gaat ge paard aan levensgeluk. NAAM VÉRDRONKEN MARINIER BEKEND. Uit de sectie, die de politiedeskun dige, dr J. P. L. Hulst uit Leiden, op het zondag te Noord Stroe (gem. Wie- ringen) aangespoelde lijk heeft ver richt, is komen vast te staan dat dit het stoffelijk overschot is van de se dert 30 juni j.l. te Den Helder ver miste korporaal der mariniers J. van Berkel uit Schipluiden. De onder scheidingstekenen op het uniform kwamen overeen met die aan Van Berkel verleend. Ook het gebit was identiek. De doodsoorzaak kon niet worden vastgesteld. Het onderzoek wordt geleid door de commandant van de koninklijke marechaussee te Den Helder. MOTORVIELRIJDER VERONGELUKT. Op de Nieuwe Hemweg bij de Spaarndammerdijk is gistermiddag de 31-jarige heer Sargentini uit Am sterdam, vermoedelijk doordat hij slipte, met zijn motorrij <viel in aanrij ding gekomen met een militaire vrachtauto. Enstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar hij later is overleden. Een 26-jarige duopassagier is met onbekend letsel in het Wilhelmina gasthuis opgenomen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8