Ka jotters vertrokken van station Leiden naar Rome Niemand ontkwam aan de bekoring van het genade-oord Leidse Processie naar Kevelaer De winterdienstregeling der N.Z.H. Hoe er genoten is van: Parijs! WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een opgewekt groepje reizigers groepte vanmorgen om half elf samen op het station te Leiden. Het waren 15 Kajotters die het geluk hebben, dat zij een reis kunnen maken naar de Eeuwige Stad, waar zij zich zullen voegen bij duizenden andere Kajers, die in Rome samenkomen. De Kajotters uit Leiden en omge- voor elf naar Rotterdam, waar zij overstapten op de sneltrein, die hen iu een ruk door naar Rome zal bren gen. In deze trein waren de Kajotters ving vertrokken met de trein van tien j van Zuid Holland en een gedeelte van Utrecht verzameld. Vol van processies De 220e pelgrimreis naar het bede oord Kevelaer van de Broederschap „De Leidse Processie naar Kevelaer" is een waardige voortzetting van deze eeuwen-oude Maria-devotie gewor den. Grote touringcars stonden zondag morgen gereed voor de reis, die door onze voorouders per trekschuit naar Rotterdam, dan per raderboot naar Nijmegen en vandaar lopende door 't Kranenburgse bos werd volbracht. Blijde zagen de oude getrouwe pel grims elkaar weer en, zoals wij reeds schreven, gingen de heren J. A. en J. Dingjan, dragers van de gouden medaille, voor 50 keer ter beevaart gaan, nu 88 en 85 jaar oud, weer mede. Het getal pelgrims was dit jaar door deelname van pelgrims die hun, door de oorlog onderbroken, oude devotie weer aanvaardden en voel nieuwe ook jongeren deelne mers gegroeid tot 100. Als geestelijke leiders gingen mede pastoor G. M. J. Lohuis, prof. A. van der Boog van het Philosoficum te Warmond, de paters Keulaers, Ha gen en Hooymans, kapelaan Vreeburg en als predikant pater Paternus de Rooy. Na een uur rustpoze in hotel „Spij ker" te Beek kwamen te één uur de toren van de basiliek van Kevelaer in het gezicht en werden de gebeden afgewisseld door het blijde „Salve Regina". Er was geen plaats meer in de herberg Het was ongekend druk in Keve- Duitse grenspolitie schoot op man Aan de gren.sweg te Schinveld in de buurt van Heringsbosch nabij ca fé Heuts is gisteravond de 25-jarige draglinemachinist Duschak uit Schin veld door een schot van de Duitse grenspolitie getroffen. D., die van Joegoslavische nationaliteit is, zou in café Heuts, dat op Duits gebied ligt, een flesje biei hebben meegenomen. De Duitse grenspolitie zou geweigerd hebben D., die hevig bloedde, naar een Nederlands ziekenhuis te laten vervoeren. Hij werd eerst café Heuts binnengebracht en daarna naar een ziekenhuis in Geilenkirchen vervoerd. Tot nu toe is D. nog niet terugge keerd. MATROOS VERDRONKEN. Bij het verhalen van zijn schip, de „Binnenvaart 27", in de Merweha- ven te Rotterdam is vannacht de 30- jarige matroos A. C. Tobi uit Am sterdam in het water gevallen en verdronken. De rivierpolitie is er in middels in geslaagd het lijk op te dreggen. PARTICULIER VLIEGVELD OP DUINDICT. De minister van verkeer en water staat heeft de heer H. A. Burgerhout, directeur van Avioland N.V., vergun ning verleend een gedeelte van de renbaan Duindigt te Vassenaar als luchtvaartterrein te gebruiken, uit sluitend voor het aan hem toebeho rend vliegtuig vam het type Beech- craft Bonanza. laer; zondag waren er wel 3000 pel grims in dit kleine stadje (13.000 in woners). Het was tevoren bekend, dat 20 pelgrims geen kamers meer konden krijgen; het bestuur had ech ter door een voorafgaand bezoek aan Kevelaer gezorgd voor een hotel in Geldern, 10 km. verderop gelegen, vanwaar de autobus zorgde voor heen en weer brengen. Het gaf aan de bedevaartplaats dit jaar wel een bijzondere bekoring, zo veel processies door de straten en op de Kapellen-platz te zien trekken en bijna onafgebroken Marialiederon in velerlei talen en dialecten te horen zingen, begeleid door de vele muziek kapellen, meegekomen uit de eigen landstreek of door de afdelingen van de Kevelaarse Musik-verein. De bedevaart werd begunstigd door zeer goed weer; alle processies en oefeningen konden ongehinderd door gaan. De luisterrijke intocht Te vier uur trokken de processies van Leiden en Rotterdam tezamen voor .de luisterrijke intocht door Ke velaer onder het zingen van de lita nie met de steeds herhaalde bede: „Maria, wij bidden U, ach help ons nu en in de dood, o allerzuiverste Maagd Maria", langs de basiliek, rond de genadekapel naar de kaar senkapel. De eerste oefening kon niet in de basiliek gehouden worden; Bonn was daar met 600 pelgrims. In de kaarsenkapel, waar reeds van dit jaar een honderdtal meters hoge processiekaarsen langs de wan den stonden, hield pater De Rooy de eerste predikatie, de eerste groet aan Maria van Kevelaer, een aan moediging tot ware devotie en een beschouwing over Maria's voorspraak in verband met de intentie van dit jaar: de bekering van Rusland. 's Avonds werd in de basiliek een Plechtig Lof gecelebreerd; pater De Rooy hield een predikatie waarin vooral de grote feiten van de laatste eeuw, van dogma's over Maria en Hare verschijningen in hun grote be tekenis werden bezien. Na deze plechtigheid was het in middels donker geworden. De prach tige illuminatie van de genadekapel was ontstoken en de Leidse mengde zich tussen de vele processies die met lampions rondtrokkenbiddend hun Avé's en zingend hun velerlei liede ren. De dag eindigde voor Maria's beeltenis, een kleine gravure, waar langs o.a. in het Mariajaar 1953 600.000 pelgrims zijn gegaan, met het zingen van het Credode hoogste ge tuigenis van de grootheid van Maria: Et incarnatus est, ex Maria Virgine. DE TWEEDE DAG Op een bedevaartsplaats liggen de kerkelijke zaken altijd even anders dan gewoon. De kerkmuziek is niet zo liturgisch, de devotionaliën houden zich niet altijd binnen de grenzen. Laat ons blij zijn, dat de mensen eens een paar dagen echt feest- katholiek willen zijn en er ons op verheugen, dat er nog kinderlijke de votie bestaat. Wij hebben ons niet geërgerd aan het koor met orkest in de Pontificale Hoogmis en de pelgrims vonden het allemaal heel prachtig zo'n Gloria te horen, uitgedaverd door het gewel dige orgel, de violen en de trom petten, ja zelfs met de paukenslag, en het was ons een lust te zien hoe oma voer haar kleinkinderen een glazen bolletje kocht, waarin het om Maria zo mooi, als er geschud werd, gaat sneeuwen en wij dachten terug aan onze jeugd, aan de blijdschap en bewondering, toen wij zo'n „Maria van Kevelaer" kregen. En onder de pompeuze mis hoor den wij buiten de hoempa's die het „Wonderschoon Prachtige" zo har monieus lieten klinken en we zagen de vele processies rond en door el kaar trekken in een opsmuk, die men moet leren waarderen als men gaat weten hoe ver die mensen komen lopen en als men later ziet hoe zij hun leed en nood komen klagen voor de Troosteres der Bedroefden. De pelgrim die van kind af pelgrim is geweest, ergert zich niet, integendeel, hij is blij dat er nog zoveel mensen kinderlijk devoot kunnen zijn. Maar verheven was het te zien hoe alles stil werd toen de Leidse, als een der oudste processie-broeder- schappen, een waardig gebruik ging maken van het oude privilege, een sacramentsprocessie te mogen hou den. Toen hielden de processies op en lieten de Kevelaerse muzikanten ho ren, dat zij als een orgel een hymne konden begeleiden. De sacramentsprocessie boven de Mariaverering, de huldiging, de aanbidding van Christus Eueharisticus. Deze was schoon en wel het hoog tepunt van de bedevaart. De honder den mensen die zoëven nog hun Ma rialiederen zongen, zwegen en kniel den eerbiedig neer. De kapelmeester van Bonn sloeg zijn hand aan de grote gevederde berenmuts en de Zeeuwse boerinnen glunderden uit hunne kap pen, dat zij het zo mooi vonden: een altaar op de straat vanwaar de zegen met het Allerheiligste gegeven werd. En 's middags werden wij m de kruisweg langs de schone lanen rond '^velaer herinnerd aan de doornige geheimen van Maria's rozenkrans. In de avond trokken wij op naar het zgn. rode kruis, de Kalvarieborg Maria aan de voet van het Kruis om een predikatie te horen van pator De Rooy om van Maria te leren het leed met geduld en onderwerping te dragen. Diep onder de indruk gingen de pelgrims in een lichtstoet terug naar de gonadekapel om daar weer te ein digen met het Credo. DE LAATSTE DAG De dinsdag ving aan met 'n plech tig Requiem voor de afgestorven le den van de Broederschap. In de voormiddag kwamen de pelgrims bijeen in de kerk van Oud- Kevelaer waar pater De Rooy de laatste en schoonste lessen meegaf. Na de genaden van de bedevaart moet de plicht, de christenplicht, be wust worden tot liefde voor de even naasten. Steeds en in alle gevallen een Maria-woord, geen hard woord tot de mensen spreken, nooit liefde loos zijn, dat zal het goede resultaat van een beevaart kunnen zijn. In processie werd vanuit de kerk voor het laatst naar de genadekapel getrokken. Nog eenmaal bidder en vragen een volgend jaar terug te mo gen komen in Kevelaer, de priester lijke zegen en toen waren de oefe ningen ten einde. Zeer voldaan en in blijde stemming kwamen de pelgrims om 8 uur in Leiden terug. Burgerlijke Stand Geb.: Wilhelmina, d. v. J. Kranen burg en J. C. S. Trouwee; Franciscus Hendrikus, z. v. P. J. Kortekaas en M. J. Kret; Cornelia Maria, d. Mooy en T. M. Meeuwen* d. v. P. J. Steenvoorden ei ten; Bruno Leonardus H< v. C. A. van der Hoorn Heemskerk; Huibertje Mj Kuijt en M. van den Oei_ z. v. P. de Mooij en A. C. Overl. C. Webbers 86 jaar, van J. Platteel; G. Beijk 63 J J. van der Voort 67 jaar, echtgenote van A. J. Tijsen; W. H. Warners, 72 jaar, man; H. M. Zandbergen 70 jaar, vrouw. CONCERT VAN R.-K. HARMONIE. De r.-k. Harmoniekapel z*l van avond in het v. d. Werffpark om 8 uur een concert geren. Het program ma is als volgt samengesteld: 1. En- trée des Concours, mars, C. J. N. Cori; 2. Fantasie Een schone mei- morgen, P. B. Bisselink; 3. Mont-La- Ville-mars, H. Chaillet; 4. Polka-Ma zurka Lida, P. A. Etenz; 5. Saint- Triphon, mars, Arthur Ney (op. 114). Pauze. 6. Mars Prinses Irene op. 93 Ant. M. ran Leest: 7. Karakterstuk Roodkapje in het Bos, P. J. Wist; 8. De Garde, mars, C, J. N. Cori; 9. Marpha, wals, D. Snoek; 10. Een dracht, mars, Joh. C. de Wit; 11. Manoeuvremars, P. A. Stenz. Verder verlenen medewerking tamboers en bazuinen. BIOSCOPEN Casino: _Je komt er wel uit", 14 jr Matinee: „Trouwe kamera den". al!* leeftijden. Lido: „Daar is de dokter", 18 jr Luxor: „Kitty in de grote wereld". alle leeftijden. Trianon: „Schwarzwaldmelodie", al le leeftijden. Re* „De onschuldige verrader" 14 jaar Matinee: „A. en C. als waaghalzen", alle leeft. Donderdagcyclus: De twee wezen, alle leeftijden. Zondag 1 september a.s. zal de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij (N.Z.H.) haar winterdienstregeling 1957/58 invoeren terwijl tevens op die datum enkele door reorganisatie tot stand gekomen veranderingen in het vervoersbedrijf in werking zullen treden. Over een en ander sprak de heer Jurissen, directeur van de N.Z.H., op een speciaal daartoe belegde bijeen komst ten kantore der maatschappij. De veranderingen vinden hoofdzakelijk plaats op het terrein van het materieel, doordat o.m. de 53 jaar bestaan hebbende electrische verbinding AmsterdamZandvoort zal verdwijnen en vervangen worden door een bus lijn. Bij de rijtijden zijn de wijzigingen niet zo ingrijpend en over het algemeen onbetekenend. Wel werden enkele route-veranderingen aangekondigd, zoals in Oegst- geest en tenslotte ligt het in de bedoeling niet alleen de stadslijnen van een nummer te voorzien, doch geleidelijk aan ook de interlokale lijnen. De situatie rond Leiden De wijzigingen in vervoer en dienstregeling op de lijnen van en naar Leiden komen op het volgende neer: In het vervolg (dat wil dus zeggen met ingang van 1 september) zal op de lijn Den HaagLendenNoord- wijk/Zee de laatste tram uit Den Den Haag om 0.00 uur vertrekken en niet meer om 0.25 uur, terwijl noch 's morgens vroeg, noch 's avonds laat de tramstellen als z.g.n. lokaaldienst rijden. Verder is, behoudens enkele onbetekenende wijzigingen, de dienst regeling onveranderd gebleven. Ge heel onveranderd blijft de dienst Lei- de»Katwijk aan Zee w. De lokaaldienst Hoge Rijndijk Oegstgeest vt. wordt veranderd in een 6-minutendienst i.p.v. 7 a 8 minu ten zoals thans. De lijn LeidenLei derdorp tv. blijft eveneens zoals het was, nl. een halfuurdienst, krimpend tot een 40-minutendienst vanaf 19.35 uur uit Leiderdorp, vanaf 20.25 uur uit Leiden. De vertrektijd van de rit op de lijn LeidenVliegveldKat wijk, oorspronkelijk gesteld op 7.20 uur, wordt 7.25 uur. De commandant van het vliegveld wil zijn jongens niet te laat van verlof terug zien. 7.25 Uur sluit beter aan op de trei nenloop! Op de lijn LeidenNoordwijker- houtSancta Maria worden de ver trek en aankomsttijden in het alge meen gewijzigd, echter met behoud Club de Limetz op reis Gezelligheid in Limetz Limetz, zaterdagmorgen. Er heerste grote bedrijvigheid op het erf waar de Club de Limetz is neergestreken. Het was er als op het veilingterrein van „Flora" in Rijns- burg, de dag voor het grote corso: met ijver en overleg werden twee platte wagens opgetuigd waarmee de Leidenaars zondag meerijden in de grote optocht, die bij gelegenheid van het jaarlijkse oogstfeest gehouden wordt. Het beloofde eon bijzondere dag te worden, een dag die in fees telijkheid alle voorgaande in deze vakantie naar de kroon zal steken. Feestelijk was gisteren het beeoek aan de koningin van alle stede»: Pa rijs. Vroeg reeds vertrok de bus, waarin de heer d'Amoreau, een in Limetz wonende Nederlander, de clubleden als gids begeleidde. Het weer was niet aanlokkelijk: zware regenwolken drukten op het land schap dat in afwisseling van heuvels, bossen, rotsen en torens bijna boeien der was dan de vergezichten, dia men tot dan toe had genoten. Met name de blauwe heuvels ach ter het donkere groen van de boom groepen in het Seinedal hadden iets paradijselijks. Het was niet zo ver rijden naar de Lichtstad en reeds na een uurtje toerde de bus door een uitgebreid gebied vcm boomkweke rijen en tuinbouwcentra, dat de stad omgeeft. Langzamerhand ginger, de uitgestrekte landerijen over in de be woonde wereld van Saint Oermain, een oud stadje dicht tegen Parijs. De eerste indruk die de reizigers van „Europa's hart" gekregen moeten hebben, was dat van armoe. To renhoge bouwvallige flats, geschei- den door muurtjes of hagen, waar achter woonwagenkampjes, smoeee- Tige schuurtjes of schroothopen open den de weg naar de bijna zeven kilo meter lange Champs Elysées, die op de Place de l'Etoile afgesloten wordt door de reusachtige Are de Triom- phe, welk bouwwerk van het begin van de kaarsrechte heirbaan reeds te zien is. In de wilde carrousel van éénrich- tingverkeer rood de touringcar naar de Place de la Concorde, waar het eerste rustpunt was uitgestippeld. De Obelisk, omgeven door, de stedemaag den van de grote Franse steden, de schier eindeloze Champs Elysées, de beelden op de tuinmuur van de Tui- lerieën, de Rue Royale en de Made leine vormden dankbare onderwer pen voor de fotograferende reizigers, terwijl anderen het bjj een vluchtige verkenning van de omgeving moes ten laten. Maar allen kwamen wel onder de indruk van de overweldi gende, wijdse opzet van de stads architectuur. Langs het Grand Palais, het Petit Palais en het museum voor moderne kunst trok de bus bij het Palais de Chaillot, dat door een modern 'ijdelijk bouwwerk van de Ver enigde Naties aan het gezicht is ont trokken, naar de Eiffeltoren. Achter langs de Ecole Militaire be reikte het gezelschap de Dóme des Invalides, waar het met de grote stroom van toeristen naar binnen ging om het graf van de kleine kor poraal-keizer Napoleon te bezoeken. Het middagmaal werd gebruikt rond de Boulevard Saint Miehei, waar de Club in groepjes uiteen viel om er, zittend op de terrasjes van verschillende restaurants, te genieten van de uiteenlopende mensentypen, een bezigheid waarin men de mooi ste reiservaringen opdoet. Op het afgesproken uur kwam men weer samen bij de bus, die langs de kortste route naar het hart van Pa rijs, de Notre Dame, reed Na een bezoek aan deze kathedraal, die hoe wel schilderachtig gelegen, een ver gelijking met die van Chartros niet kan doorstaan, kwam de grote ver rassing van de dag: in de bus wacht te Dolf Delprado, de zwarte trouba dour, die door Bep Winkelmolen „op voortreffelijke wijze" ir Den Haag op de trein was gezet en na een eenzame reis door pastoor Van Tienen aan het Gare du Nord was opgehaald. Natuurlijk was er des avonds mu ziek. Maar voor het zover was, had men na een speurtochtje over Mont- martre en een bezoek aan de Sacré Coeur de zonsondergang aanschouwd boven Parijs. Onzegbaar teer liepen de 'ose tin ten van de nevelige stad over in het pastelblauw van de heuvels, die af gedekt werden door een hemel van zilver waarin gouden wolken de zon weerkaatsten, die zich overdag zo weinig had laten zien. En terwiil de bus zich een uitweg zocht uit de stad, sprongen de lichtreclames aan en werden de lichten ontstoken in de stad, die begon te herleven. Een Indische maaltijd besloot de dag, die bij velen een gevoel van heimwee aehterliet, omdat men de eerste kennismaking met la Ville Lu- mière graag nog wat had voortgeeot Het was geen wonder, dat er zich verschillende clubleden na een zo I overweldigende tocht de andere mor gen versliepen. Niettemin bracht de nieuwe dag nieuwe verrassingen. Allereerst werd de verjaardag gevierd van Kees van Diemen ,die met gezang aan tafel werd ontvangen. Dan was er ook de onthulling van het standbeeld waar door de bewoners van het tenten kamp uiting hebben gegeven aan de romantische gevoelens, die een van de bekendste produkten van de Fran se bodem bij hen opwekt. Het was een officiële plechtigheid, waarbij de gehele Club genoot van toespraken door kapelaan H. de Jong en Oom Frans. Tegen 11 uur bracht het gezelschap een bezoek aan het naburige stadje Vernon, waar men op de markt wat boodschappen deed en in de zon op de terrasjes koffie dronk. Na het middageten werd door en kele meisjesleden van de Club een opvoering gegeven van een poppen spel, geschreven en ingestudeerd door Joop Koevoets, die ie stimulerende kracht van de Club is. Hoewel het spel niet was aangekondigd, waren er toch ongeveer zestig Franse kleuters en kinderen naar de grote feesttent gekomen en het was vermakelijk om te zien hoe ze genoten. Niet alleen van het sprookje van de koning en de draak, maar ook van de tractaties, snoep en limonade, die ze aangeboden kregen. De verbon denheid van de Club met de dorpe- ''ngen bleek al gauw, waar enkele Franse babies van hand tot hand gingen en jongemannen van twintig :aar met kinderen op hun knieën zate». De zaterdag werd besloten met "andelingen en een feestavond in •igen kring om de verjaardag ven Kaas van Dienie». JAN BAKKER van een halfuurdienst, 's avonds een 40-minutendienst. Er zal echter niet meer gereden worden via de Leidse Buurt maar over de WarmonderwegMare- laanPrinses Marijkestr.Hof dijkWytenbachweg. Een en an der op verzoek van 't gemeente bestuur van Oegstgeest omdat door deze routewijziging het noordelijk deel van de bebouwing in die gemeente aan de lijn komt te liggen. LEIDEN—HAARLEM VV. In de voor deze lijn geldende dienstregeling wordt wijziging ge bracht door eon vervroeging van de oude vertrektijden, moer in hot bij zonder in de avonduren, met vijf mi nuten terwijl ook een aantal ver schuivingen van werkdag- naar zon dagsdienst en omgekeerd zullen plaatsvinden. De veranderingen vin den vooral hun oorzaak in de route wijziging te Lisse via de randweg. De bussen die volgens de oude, tot 1 september geldende dienstregeling reap, om 23.50 uur en 0.15 uur uit Leiden vertrekker» doeh thans niet verder g«an dan Lisse, rijden voort aan door naar Haarlem. Dan komt er nog een latere bus bij, en wel 0.45 uur vertrok uit Leiden. De laatst ver trekkende bus uit Haarlem komt 1.10 uur in Leiden aan. Het is ondoenlijk alle wijzigingen op deze belangrijke lijn hier aan te geven, belanghebben den raadplegen dus de nieuwe dienst regeling. HAARLEM—DEN HAAG W. Deze lijn, speciaal van belang voor de plaatsen Katwijk, Noordwijk, Noord wij kerhout, Lisso en Saisen- heim (met tussenliggende ha'ten) wordt ook sleehts onbetekenend ge wijzigd wM betreft de vertrek- on aankomsttijden. Van belang is echter dat da dagelijkse kwartierdienst tus sen Den Haag ati Noordwijk een half uur later wordt gestaakt en wel om 20.30 uur vanaf Den Haag. Voorts zal de laatste bus uit Haarlem niet meer om 0.00 uur vertrekken (met 5 waeht- minuten) doch om 0.10 jut, eveneens met 6 wachtminuten, in verband met de aankomet van treinen uit Amster dam. De heer Jurissen sprak zijn ver trouwen uit dat de nieuwe regelin gen zonder veel horten en stoten kun nen worden doorgevoerd. De reorga nisatie, zo verklaarde hij, is in volle dig overleg met de erkende vakorga nisaties, waarmee prettige relaties worden onderhouden, zodanig verlo pen dat voor de werknemers geen nadelige gevolgen zijn ontstaan. Slechts enkele oude minder valide personeelleden zijn op wachtgeld ge steld op grond van jen in het bedrijf bestaande gunstige non-activtteits- regeling Anderen moesten weliswaar op een andere standplaats te werk worden gesteld, doch dat was onver mijdelijk wogens een tekort in Lei den tegen een overschot in Haarlwn. Verder moesten verschillende perso neelleden worden omgeschoold voor een functie in het autobusbedrijf. Het aantal bussen, nodig voor de omschakeling van tram naar bus (65 stuk6, Werkspoorcarosserie op Ley- landchassis) is tijdig beschikbaar ge komen, maar het aantal voor het ge hele bedrijf benodigde chauffeurs is nog niet eempleet. Toch is net tekort niet van dien aard dat hot ernstige zorgen baart. Oe directie gewaagde in dit verband met waardering van de geste va» het Haarlemse personeel om vrijwillig moar dan 48 uur-vol- gen8-dienstroostei te willen maken, waardoor meer hu»/groepen beschik baar komen. Tenslotte was er een (ditmaal voor de N.Z.H. gelukkig) uitvloeisel van de bestedingsbeperking, waardoor 20 vakbekwame chauffeurs van de n.v. Nederlandse Wegensproeimaatschap- pij te Uithoorn bij de N.Z.H. konden worden gedetacheerd. HETZE TEGEN KATHOLIEKEN IN INDIA. SCHOOLSTRIJD IN KERALA. In de Indiase staat Kerala, waar de communisten aan het b^w'nd zjjn, is een schoolstrijd ontbranü naar aanlei ding van een wetsontwerp va» de communistische regering dat nationa lisatie van seholen beoogt. De Indiase communistische partij heeft haar 'oden opge oepen, zoodag in het gahele land betogingen e» ver gaderingen te organiseren met het oog op een protestmrr- van katholie ken naar Trivadrum, de hoofdstad van Kerala. 26 Augustus moet over het wetsont werp gestemd worde» Op de negen duizend lagere scholen in Kerala zyn zesduizend oarticuliei - scholen, waar van de helft rooms-katholieke. De communistische partij hoeft de rooms-katholiake bisschoopen, pries ters en leken in India beschuldigd van het organiseren van een haat campagne, omkoperij en moord om te verhinderen dat de scholen door d' regerteg van Kerala worden over genomen. H. K. H. Prinses Beatrhc heeft het voornemen zaterdag 21 september a.s. het R. K. kolonie huis „Sint Go- delieve" te Goirle officieel té openen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5