Leiden biedt met nieuwe technische school de eenvoudig-begaafden een grote kans Leidse KAB gaat het gebouw Steenschuur 15 verkopen Scheep a -jfr BESLUIT VAN VERGADERING Restauratiekosten te hoog; exploitatie onzeker Agenda van de Leidse Raad B. en W. slellen voor directeur GGD als adviseur te benoemen Voor Eind in zicht WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 2JE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Dinsdagmiddag vond onder grote belangstelling van onderwijsautoriteiten en andere genodigden de officiële opening plaats van de gemeentelijke bedrijfs-technische school voor eenvoudig-begaafde jongens aan de Medu sastraat te Leiden. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot heette namens het gemeentebestuur van Leiden op de eerste plaats welkom de inspecteur- generaal van het onderwijs in Nederland, Ir mr M. Goote, die namens de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de opening deze middag zou verrichten. In zijn inleidend woord sprak de burgemeester ook zijn dank uit aan al degenen, die aan het tot standkomen van deze inrichting hebben medegewerkt. Spr. hoopte, dat door middel van deze school zij, die met het onderwijs tot dusver moeite hadden, zich later ook een plaats in het bedrijfsleven zouden weten te verwerven. Mabesoone, die hoopte, dat deze eer ste stap der kinderen er een zou zijn in een betere toekomst. Inspecteur-generaal verrichtte opening De heer J. C. van Schaik, wethou der van onderwijs, noemde de open stelling van de school een groot mo ment. Leiden geeft in steeds toene mende mate steun aan de industriali satie, hetgeen ook blijkt uit de be langstelling voor het technisch on derwijs. Volgden in 1947 in Leiden en omstreken nog slechts 580 leer lingen dit onderwijs, in 1957 telt het rayon Leiden meer dan 2200 bezoe kers van technische scholen. De wet houder aarzelde niet de huidige situatie een revolutie te noemen, maar dan een van zeer goede soort. En nu reeds zijn enkele scholen te klein. Leiden schiet niet te kort in het voorbereiden van de jongeren op de industrialisatie. Een M.T.S. zal dan ook spoedig zijn intrede moeten doen, aldus de heer Van Schaik. De kinderen met een minder in tellectueel vermogen, en dit is onge veer nog 10%, krijgen op deze school een kans, die ze hebben móésten, zo wel de jongens zelf als de maatschap pij, die bjj deze uitbreiding aan krachten meer gebaat is. Liefde en pedagogisch inzicht gevraagd. Ir mr M. Goote wilde de initiatief nemers gelukwensen nu hun gedach ten verwezenlijkt zijn. Ontving 25 jaar geleden 60% van de jeugd niet meer dan lager onderwijs, thans is dit nog maar 20%. Ir Goote merkte op, dat pas in deze tijd men aandacht kreeg voor het probleem, dat het kind, dat intellect en aanpassingsver mogen tot enig voortgezet onderwijs mist, biedt. Van de leraren zal in grote mate liefde voor het kind ge vraagd worden en pedagogisch in zicht, juist voor het achtergebleven kind. Het is in zekere zin nog een zoeken entasten naar de goede vorm van onderwijs omdat deze manier nog zo weinig bekend is. Maar het is een experiment, dat zin heeft. „Ik hoop", aldus spr. „dat men met deze school een bijdrage kan geven in de opvoeding van deze kinderen, die straks met meer zelfvertrouwen de maatschappij tegemoet zullen gaan". Met deze wens opende de heer Goote officieel de school. „Ik ga in de atoomraketten". De heer F. C. Mabesoone, directeur van de school, die ingeleid werd door burgemeester Van Kinschot, die hem tevens de leiding in han den legde, sprak er zijn tevredenheid over uit, dat hoewel de onderwijs krachten nog zo weinig ervaring in deze vorm van onderricht hebben, de ouders van de kinderen enthousiast zijn. Vooral aan deze ouders zal een grote dienst bewezen worden, nu zij voor hun kind een geschikte en juiste plaats weten. De jongens zelf vinden het ook al prachtig. Er zijn er bij, die bouwvakker willen worden „want ze bouwen tegenwoordig zo hoog", en een ander wil „in de vliegtuigen" of „in de atoomraketten". En misschien komen ze er ook wel, aldus de heer POTLOOD en GEEST a B EE 21 22 __Uf_ 2r 27~ H No 516. Horizontaal: 1. bedor ven, 3. schuivende ijsheuvel in de Poolzee, 8. voorzetsel, 9. insekt, 10. vaandel aan een standaard, 12. vol gens andere (afk.), 13. eikenschors, 14. water in Friesland, 15. beurt, 17. aanzienlijke hoogte, 19. railroad (afk.), 20. biljartstok, 21. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 22. walvis- of dolfijnachtige vis der N. Poolzee. 24. bestuurder, 26. hangt aan de mast, 27. muze van het minnedicht, 28 korte degen. Verticaal: 1. kunstmens, 2. familie lid, 3. haal met een pen, 4. aardsoort, 5. godsdienst (afk.), 6. kant van een stroom, 7. groente, 9. nauwe opening, 11. water in Limb., 14. zeker tijdperk, 16. bestelling, 17. jongensnaam, 18 gezamenlijk verteer, 20. bootje, 21 vlaktemaat, 22. keurig, 23. vogel, 25. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No 515. Horizontaal; 1. kristal, 6. hoe, 7. bal, 9 A.P., 10. hap, 12. sa, 13. reden, 15. blok, 16 demi. 17 belet, 19. Ra, 21. lel, 22. D.S., 23 gal, 25. era, 26. malaria. Verticaal; 1. kop, 2. re, 3. stad, 4. Ab, 5. las, 6. Hamburg, 8. Larissa, 10. hekel, 11. pedel, 13. rob. 14. net, 18. Lena, 20. aam, 22. dra, 24. la, 25. ei. Hjj beloofde al zijn krachten in te spannen om te bereiken wat men er van verwacht en hij dankte de bur gemeester voor het vertrouwen, in hem en zijn medewerkers gesteld. De directeur achtte zijn taak niet alleen binnen de schoolmuren, maar ook veel daarbuiten. Het contact met de ouders is in dit werk zeer voornaam. Het onderwijs wordt individueel ge richt, zodat de leerlingen, die niet meer dan met 16 in één kla: zitten, alle aandacht ontvangen, waarbij het visuele onderricht voorop staat. Het eerste jaar zal een oriëntatiejaar worden en zal er op gelet worden hoe de leerlingen op alles reageren. De interesse van de jongen moet ge wekt worden. De heer Mabesoone sprak de wens uit, dat de school een grote bloei tegemoet mag gaan. Nadat de aanwezigen enkele ver versingen gebruikt hadden, maakten velen van de gelegenheid gebruik het geheel vernieuwde interieur van de school te bezichtigen. Opvallend was de zeer moderne outillage van de lo- WERELDWONDER in Wonderwereld Warmond (Five Flies Chalêt) Oranje Nassaulaan 11 200 meter voorbij Tolhek Res.: K 1711—855 Vergaderingen, recepties, promoties, modeshows en tentoonstellingen Leidse Agenda DONDERDAG R. K. Kappers-patroonsbond. Be spreking oprichting afdeling Leiden e.o. Harmonie. 8 uur nam. Dienst der Apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Douza, kalen en de frisse gedurfde kleuren, Douzastraat 31, tel. 21313; Apotheek waardoor een grote levendigheid ver- Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; Apotheek kregen is. Een gebouw om trots op Oegstgeest Wilhelminapark 8, Oegst- te zijn. I geest, tel. 26274. Gisteravond heeft een vergadering van K.A.B.-leden in de Harmonie, die goed bezocht was, besloten het bestuur van de afdeling Leiden te machti gen het gebouw aan de Steenschuur 15 te verkopen, overeenkomstig de voorwaarden die in een rapport van een commissie waren vastgelegd. De belangrijkste voorwaarden zijn: 1. dat het gebouw (dat bezwaard is met een hypotheek van 16.000 gulden) verkocht zal worden voor tenminste 30.000 gulden. 2. dat de K.A ,B.-Leiden voorrang dient te verlenen aan katholieke ver enigingen, instu'ties of combinaties van katholieke verenigingen en instan ties. 3. dat de K.A.B.-Leiden dient na te gaan op welke wijze het gebouw be houden kan blijven voor het katholieke sociale of sociaal-charitatieve ver enigingsleven te Leiden. 4. dat voor de K.A.B. afdeling Leiden, instellingen, onderafdelingen en vakafdelingen de mogelijkheid blijft bestaan om van de vergadergelegen heden in het gebouw, tegen betaling van een redelijke huur, gebruik te maken. Moeilijke exploitatie De vergadering gisteravond heeft niet al te lang over deze zaak ge sproken toen bleek, dat de kosten voor de restauratie een hoge schul denlast op de vereniging zullen leg gen. Het bestuur zou een zorg méér krijgen nl, tot een lonende exploi tatie van het gebouw te komen. Het gebouw voorziet echtei niet in een behoefte in Leiden, dat op de eerste plaats verlegen is om een zaal, die tenminste vijfhonderd bezoekers kan bevatten. Het is dus de vraag of de vereniging tot een redelijke exploi tatie zou komen. Een andere belangrijke overwe ging is, dat de nationale en dioce sane leiding van de K.A.B. van mening zijn, dat het verenigings werk gedécentraliseerd dient te worden. Het bestuur van de K.A.B. heeft hier gaarne gevolg aan gege ven en het culturele en vormings werk voor een belangrijk deel toe vertrouwd aan de inmiddels in het leven geroepen wijkbesturen. De ervaring heeft geleerd, dat de binding tussen de leden en wijkbe sturen en door middel van deze wijk besturen met het afdelingsbestuur gunstig is. De nieuwe werkwijze zo zegt het rappor', van de commissie, die het bestuur advies moest uit brengen past volkomen bij de merkbare hang naar beleving van activiteiten in eigen buurt, wijs en parochie waar men woont De com missie heeft zich afgevraagd of het wel doelmatig is een belangrijk be drag in het gebouw Steenschuur 15 te investeren, zonder daarbij de ze kerheid te hebben, dat het gebouw, gezien de gewijzigde omstandigheden en werkmethoden in een behoefte voorziet. Waarde. Bij bezichtiging van het gebouw taxeerde de commissie, deskundig voorgelicht door de heer P. C. A. ten Broek, de waarde van het gebouw plus grond op rond 30.000.Op verzoek van de commissie, ter meer van het Nederlands Arbeids Front (N.A.F.) kwam het gebouw Steen schuur 15 onder beheer van boven genoemde H. J. Woudenberg. In 1942 verkocht de heer H. J. Woudenberg het pand Steenschuur 15 aan de heer J. Lust te Oostzaan. In 1943 verkocht de heer J. Lust het gebouw aan de heer M. J. v. d. Boon te Scheveningen, die het bij gelijke acte doorverkocht aan de heer J. W. van Rooyen te 's Gravehhage welke laatste het gebouw wederom doorverkocht aan de heer J. Kool te In 1946 vroeg de K.A.B. afdeling Leiden, Rechtsherstel, beheer en ont ruiming. Beheer werd toegewezen, ontruiming afgewezen. Door toewij zing van het beheer kwamen de huur penningen voortaan ten goede aan de K.A.B. afdeling Leiden. In 1953 vond acte van rechtsherstel plaats, waarmede de eigendomsrech ten overgingen op de K.A.B. afdeling Leiden, die toen weer met recht kon spreken van het bezit van een eigen gebouw. Het gebouw werd toen bewoond door de heer G., die er tevens een bedrijf in gevestigd had. n december 1954 maakte de K.A.B. afdeling Leiden een proces tot ont ruiming aanhangig bjj het kantonge recht te Leiden, wegens huurschuld van de bewoner en voorts noodzaak van eigen gebruik door de K.A.B. af deling Leiden. De uitspraak van de kantonrechter viel op 21 maart 1956 waarbij de huurder veroordeeld werd het per ceel Steenschuur 15 te Leiden te ver laten voor 21 maart 1957. De kantonrechter was van mening dat de huurschuld van de huurder de gevorderde ontruiming niet al leen kon dragen Daar de eis tot ont ruiming mede gegrond was op arti kel 18 lid 2 sub d. der huurwet was de kantonrechter van mening dat de vordering toch voor toewijzing vat baar was. Hij was nl. van oordeel: dat de belangen van K.A.B. afde ling Leiden om weer de vrije be schikking over het verenigingsge bouw te krijgen dermate dringend waren dat hiervoor de belangen van de huurder om dit nog langer in ge bruik te kunnen houden dienen te wijken. Overwegende immers, aldus de uitspraak, dat eiseres voor hun be langrijk verenigingswerk, te weten het georganiseerde verenigingsle ven der katholiek0 arbeidersstand, met vergaderingen, cursussen, con tactavonden e.d. waarvoor zij thans op diverse gebouwen waarin zalen en vergaderruimten te huur zijn, zijn aangewezen, noodzakelijker wijs een centrum behoeven, waar voor hun eigendom een typisch verenigingsgebouw met verschei dene zalen van diverse grootte, vergaderruimten, toiletten e.d. zich bij uitstek leent. Op 28 maart 1957 moest het per ceel Steenschuur 15 te Leiden door de huurder worden ontruimd en zou toen volledig ter beschikking van de K.A.B. afdeling Leiden komen. De commissie kon het gebouw Steenschuur 15 niet eerder dan 2 april bezichtigen. Toen op 2 april 1957 na datum van ontruiming de commissie het gebouw kon bezichtigen kwam zij eenstem mig tot de conclusie dat het gebouw in een toestand verkeerde die restau ratie en geschiktmaking voor het doel hetwelk de K.A.B afde'ing LeHcn zich voor ogen had gesteld, zeer be langrijke investering zou eisen. Vlotte vergadering. Zoals wij reeds aan het begin van dit artikel meldden, werd aan de be spreking van dit rapport niet veel tijd besteed. Het lid, de heer Visser vroeg zich af of degenen, die het gebouw in een slechte toestand hadden gebracht, in dit geval Woudenberg c.s niet nu nog aansprakelijk konden worden gesteld voor de restauratie van dit gebouw. De voorzitter vond het een begrijpelijke, maar ijdele wens. Op een vraag van de heer Ver voorn bleek wel, dat de restaurat'e en de exploitatie van dit gebouw de beweging voor grote lasten zal plaat sen. Nieuwe secretaris. In deze vergadering werd ook in de plaats van de eerste secretaris, de heer A. Cornelissen, die om studie redenen voor zijn functie moest be danken, bij acclamatie de heer J de Winter (p.a Herensingel 8) gekozen. Aan het adres van de heer Corne lissen werden woorden van dank ge wijd voor de vele werkzaamheden, die hij voor de K.A.B. heeft verricht. De heer De Winter werd hartelijk welkom geheten. Bij mededelingen en rondvraag sprak de heer K. de Bree, voorzitter, over de cursussen van de geweste lijke sociale school, die op 2 septem ber a.s. onder meer beginnen met een „kopklas" voor de cursisten, die de driejarige cursus hebben doorlo pen en voor hen, wat ontwikkeling betreft, die op gelijk niveau staan. Onderwerp zal zijn; menselijke ver houdingen. De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 26 augustus a.s. te 14.00 uur. Te behandelen onderwerpen zijn onder meer: Benoeming van een tijdelijk leraar in de wiskunde aan het Gymnasium (J. R. Zweerus). Benoeming van enige tijdelijke leerkrachten aan de Gemeentelijke H.B.S. voor meisjes met 6-jarige cur sus en afdeling Middelbare Meisjes school. Benoeming van een regent van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (Voorgedragen: L. Molijn en E. H. Moens). Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan twee leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor het aanbrengen van een oliestookinrichting in de school voor u.l.o. Noordeinde 3 en de scholen voor g.l.o. en v.g.l.o. Noord einde 40. 16.700). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor de aanschaffing van klein- beeldprojectors en schermen voor de scholen Pasteurstraat 2, Middelste gracht 119 en de b.l.o. school aan het Plantsoen 99 1277.—). De huidige formatie van het me disch personeel van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst is zodanig, dat de Directeur dere zekerheid, werd een beëdigd aan het bestuderen van belangrijke taxateur, de heer J. van Iterson, ver-vraagstukken op het gebied van de zocht een taxatierapport uit te bren- volksgezondheid niet toekomt. Dit gen. In een rapport van 3 april 1957 heeft tot gevolg, dat het gemeentebe stuur verstoken blijft van adviezen aangaande noodzakelijk geachte voor zieningen, hetgeen er weer toe leidt, dat die voorzieningen niet tijdig wor den getroffen. Het medisch personeel van de dienst bestaat uit een directeur, be last met de leiding van de dienst, een arts in algemene dienst, een bedrijfs arts en drie schoolartsen. De dagelijkse werkzaamheden eisen dit personeel volledig op, met het bo- schatte de heer Van Iterson de waar de van het gebouw plus grond even eens op 30.000. De commissie, die het advies heeft uitgebracht, dat gisteravond door de vergadering werd gevolgd werd ge vormd door de heren L. J. van Jaars veld, bondspenningmeester van de K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, tevens districtsbestuur der voor Leiden en omgeving, F. A. van Hees en C. N Keur, resp. pen- KA SeM afdeta, "tódën UdDea heï i vengeschetrfe gevolgT Uitbreiding van P C A fen Broek was deskundige h<=' medisch personeel zonder meer Al, vn Jftte werd aaneeweëëndé kan niet de oplossing brengen, die no- heer L? J van ^Jaarsveld terwijl de <"S om uit de impasse te geraken. k ir k" ®i,'nnorteu? zoS lDit 20u alleen te bereiken zijn, indien SSïJ&n rapporteur zou K directeur v00r kortere of langere op tijd van zijn functie wordt ontheven nA vAcrhipitanis van het rebouw °m zich aan »Peciale vraagstukken te De geschiedenis van het geoo W|wijden Een ander zou dan voor die Op 15 december 1919 kocht de tijd met de leiding van de dienst moe- K.A.B. afdeling Leiden het perceel i ten worden belast. Aangezien het Steenschuur 15 te Leiden door rui- j evenwel niet mogelijk is, dat in een ling van het gebouw Rapenburg 10 tijdelijke leiding van de dienst op be- eigendom van de K.A.B. met de hoorlyke wijze zal kunnen worden Leidse Courant. I voorzien, komt het vermits gelet In 1941 toen de gehele Nederlandse op de leeftijd van de tegenwoordige Katholieke Arbeiders Beweging on-1 directeur toch reeds over vijf jaar der toezicht kwam te staan van de tot benoeming van 'n nieuwe directeur heer H. J. Woudenberg, commissaris I zal moeten worden overgegaan, ge wenst voor om de tegenwoordige functionaris blijvend van zijn functie te ontheffen, opdat hij zich aan spe ciale vraagstukken op het gebied van de gezondheidszorg kan wijden. Hem zal daartoe ontslag uit zijn functie moeten worden verleend, waarna hij dan als adviseur van het gemeente bestuur met betrekking tot die spe ciale vraagstukken weer in dienst van de gemeente kan worden geno men. Een en ander impliceert, dat tot benoeming va.i een nieuwdirecteur zal moeten worden overgegaan. B en w. willen hierbij wel duide lijk tot uitdrukking brengen, dat zij deze oplossing, waarbij verschillende zaken, de gezondheidszorg rakende, niet doo- de directeur vai. de dienst, doch door een speciale adviseur, die buiten de organisatie van de dienst staat, zullen worden voorbereid, slechts in de bestaande omstandighe den voorstaan en dat h t geenszins in onze bedoeling ligt om de door deze oplossing verkregen stand van zaken al: een blijvende te zien. I.zt. zullen zij, zo nodig, andere, definitieve maatregelen voorstellen. En verder spreekt het vanzelf, dat hunnerzijds voor een juiste coörd. .atie van het werk van de viseur met dat van de Gemeentelijke Gene°«kundige- en Gezondheidsdienst zal worden zorg gedragen. De beloning van de adviseur kan buiten verband met de Bezoldi gingsregeling 1954, warden bepaald op het bedrag, hetwe'i hij thans ge niet aan salaris en toelagen. Voorstel tot het verlenen van me dewerking en beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen voor het verkeerson- derwijs t.b.v. een aantal bijzondere en openbare scholen. Voorstel tot opheffing van de open bare school voor g.l.o. aan de Zuid- singel (A). Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor het aanbrengen van nieuwe schoorsteenKanalen in het schoolgebouw Haverstraat/Gorte- straat. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor het aanbrengen van verbeteringen in het schoolge- bonw Pieterskerkhof 4A. Preadvies op het verzoek van de Stichting voor Christelijke Kleuter scholen te Leiden en Oegstgeest, om medewerking voor de stichting van een kleuterschool aan de Antonie uuycklaan 150.000). Voorstel tot verhoging van de kre dieten voor de verbouwing en in richting van de gemeentelijke be drijf stechnische school. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor de vorming van een leningen- en schenkingsionds t.b.v. de huisvesting jeugdwerk. Voorstel tot verii ging van het subsidie voor 1957 ten behoeve van de muziekschool van de Maatschap pij voor Toonkunst (zie elders). Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van restaura tie van de houtzaagmolen „De Her der" aan de Haarlemmerweg (zie elders). Voorstel om te bepalen, dat een herziening van het wederopbouw- plan „Leiden-Stationsplein" wordt voorbereid. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het ophogen van verschillende bouwterreinen (nogmaals op de agenda). Voorstel tot het goedkeuren van een plan tot onteigening van eigen dommen, gelegen in de Meerburger polder. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing van apparatuur voor microfotografie en de inrichting van de voor dat doel nodige lokaliteit ten behoeve van het bevolkingsregister. Voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende wijziging van die, regelende de heffing en invor dering van belastingen onder de naam van Markt- en Staangeld te Leiden. Voorstel inzake wijziging van de overeenkomst met de N.V. Neder landse Spoorwegen betreffende de verbindingsspoorweg naar het Open baar Slachthuis en de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elektriciteit. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Neder landse Spoorwegen betreffende het hebben enz. van kabels en buizen in spoorweggronden. Voorstel inzake het goedkeuren van de rekening van de Sociale Raad over het jaar 1956. Voorstel inzake het goedkeuren van de rekening va., het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis over het jaar 1^55. Voorstel inzake het goedkeuren van de rekening over het jaar 1956 en de begroting voor het jaar 1958 van het College van Vrouwenkraam- moeders. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 21 Augustus 1857. LeydenDezer dagen is hier ter stede geopend het instituut voor Hooger Onderwijs van den Heer de Raadt. Het plan dezer inrigting berust op de meening, dat de 17- en 18-jarige leeftijd voor vele jongelieden behoeften wekt, die niet meer door eeen voorbereidende school en nog niet door eene Universiteit naar behoren vervuld kunnen wor den. Het denkbeeld is nieuw en verdient behartiging Eene afzon derlijke leiding voor hen. die het Gymnasium afgeloopen hebben, maar nog niet rijp zijn voor de Universiteit, is niet af te keuren. En als men het huis. het ameu blement en den fikschen opzet dezer onderneming ziet, kan men zich niet verwonderen (enz.). Opklaringen Een frontensysteem, dat dinsdag langdurige regen en motregen ver oorzaakte, verplaatste zich de afgelo pen 24 uur langzaam van het Wad dengebied naar België. Kleine sto ringen, die lange dit front lopen. ver. hogen van tijd tot tijd de regeninten siteit. Tot nu toe viel de meeste regen in het zuiden van het land. Op het vliegveld Zuid-Limburg werd 11 mm afgetapt. Op de oceaan bevindt zich een duizendtal km ten westen van de Britse eilanden een hogedrukge- bied, dat met een matige snelheid in oostelijke richting naar Ierland koerst. Dit zal donderdag de Ierse Zee kunnen bereiken. Het hogedruk- gebied zal het weer in gunstige zin beïnvloeden. Het front verwijdert zich verder van ons land. waardoor de bewolking gaat afnemen en de regen ook in de zuidelijke provin cies ophoudt. De temperaturen kun nen daarbij in het binnenland iets hoger worden dan vandaag. VERFWERKEN AAN BRUGGEN GEGUND. De direkteur van gemeentewerken heeft namens b. en w. het verrichten van verfwerken aan bruggen en het carbolinere^ van bij deze bruggen staande remmingweken en stootpa- len gegund aan de fa C. Mater te Amsterdam voor 5335. Berichten De Kanaabace: (Vervolg van pag 7.) Nadat de helft van de afstand af gelegd was, had de Deense Grete An derson de leiding. Als tweede lag de Brit Wray met vlak daarop de Por tugees José da Silva en de Zuid afrikaan Tirrell. Grete Anderson be vindt zich nog op 9 mijl van de En gelse kust. In de elfde positie ligt onze land genote Maria Meesters. Zij verkeert in uitstekende conditie, zwemt met krachtige slag en toont nog geen enkel teken van vermoeid heid. Het water is vrij rustig. Intussen heeft de Mexicaan Ocmama kans ge zien zich van de 17e naar de vierde plaats op te werken. De Londenaar Barry Woodward heeft om half elf aan de bemanning van zijn volgboot het sein gegeven, dat hij er mee wilde ophouden, zodat hij aan boord is ehesen. Er zijn nu nog 17 deelnemers over. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 21 aug. Vee. Op de bonte veemarkt van heden werden aangevoerd 6841 stuks vee, zijnde 2580 runderen, 373 gras- kalveren, 945 vette kalveren, 251 nuchtere kalveren, 463 schapen, 18 geiten. 63 fokzeugen, 388 slachtvar- kens, 31 lopers, 1729 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zondering voor dieren van buitenge wone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien f 7751225, guiste koeien f 675925, kalfvaarzen f 7751150, klamvaarzen 675900. guiste vaar zen f 640—835, pinken f 425—650, graskalveren 300480, nuchtere kalveren voor fok- oi mesterij 80 210, weideschapen 6585, lamme ren f 4575, drachtige zeugen f 280 —360. lopers f 6379, biggen ƒ38 60. alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 759 stuks, extra kwaliteit 3,253,35. Ie kwal. 3,05—3,20. 2e kwal. 2,70—2.95. 3e kwal. f 2,552,65, vette stieren f 2.753,05, worstkoeien 2,502,60, alles per kg gesl gewicht Vette kal veren le kwal. f 2 402.65, 2e kwal. f 2.15—2,30, 3e kwal. f 1.80—2,00; nuchtere slachtkalveren f 1,401,80, slachtvarkens f 1,651,75. slachtzeu- gen le kwal f 1,521,58, 2e kwal. f 1.40—1.49. alles per k? levend ge wicht; vette schapen f 90115; vette lammeren 6090. nuchtere slacht kalveren f 5080. alles per stuk. Verdere mededelingen: Melk- en kalfkoeien: aanyoer gro ter, handel rustig, prijzen gehand haafd: guiste koeien: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen weinig verande ring: jongvee: aanvoer groter, han del slepend, prijshoudend: vette kal veren: aanvoer groot, handel redelijk goed. prijzen ruim gehandhaafd; nuchtere slachtkalveren: aanvoer minder, handel willig, prijzen vast; schapen en lammeren: aanvoer gro ter, handel kalm, prijzen onveran derd: fokzeugen: aanvoer normaal, handel iets levendiger, prijzen geljjk vorige week; lopers en biggen: aan voer ruimer, handel matig, prijzen gehandhaafd: slachtvee: aanvoer groter, handel stroef, prjjzen weinig verandering; slachtzeugen: aanvoer minder, handel iets williger, ruim prijshoudend. WOERDEN, 21 aug. Kaas. Aan voer 186 partijen; le kwaliteit 2,23 2 30, 2e kwaliteit 2.152,22, extra tot 2,56. Handel flauw.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2