Ste- tteidózQouïwrt De kwestie Oman in de VeiligheidsraadFoto s van vliesramp te Meraufce Onrust in Thailand Ver. Staten onthouden zich van stemming OMAN KOMT NIET OP DE AGENDA De toestand op Syrië ,,Booby trap" kostte politieman het leven KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14188 Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935: Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., f 1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: It et. p. m.m. Telefoontjes 1A0. Suiker-economie F)e verhoging van de suikerprijs heeft het angstige probleem der stijging van de levensstandaard met een zeker aantal punten en daar mee het gevaar van loonstijgingen weer doen toenemen. Het plotselinge besluit van de mi nister van Landbouw om de suiker prijs met 8 cent te verhogen was al lerminst in overeenstemming met het voorzichtige beleid, dat te dien aan zien wordt vereist en waarmee mi nister Zijlstra zo behoedzaam moet manoeuvreren. Dit wil niet zeggen, dat minister Zijlstra van deze plotseling- prijsver hoging onkundig zou zijn gebleven. Men kan moeilijk aannemen, dat mi nister Mansholt dit besluit zou heb ben genomen zonder dit eerst in de ministerraad te bespreken. En wel licht is de toestemming van minister Zijlstra dan gegrond geweest op de overweging, dat er een sterke ten- denz is tot daling van de grondstof- fenprijzen in het buitenland en dat dus de verhoging van de suikerprijs zal worden opgevangen door een prijsdaling van andere artikelen als gevolg van die daling der grondstof- fenprijzen. Maar dan moet men de situatie toch even bezien zoals deze zich nu voor doet. In het begin van dit jaar was de suikerprijs reeds met zeven cent per kilogram verhoogd, ofschoon aanvan kelijk slechts een verhoging van 314 cent in het vooruitzicht was gesteld. Dit betekent alles bijeen, dat de sui kerprijs binnen een half jaar met 15 cent is verhoogd, d.w.z. een verho ging van niet minder dan 20%. Maar deze laatste verhoging is bo vendien zo plotseling en zo drastisch, dat een schok als deze de hele zaak in beweging zou kunnen zetten. Op deze wijze komt men met de prijs beweging in een enigszins gevaar lijke situatie. Eerst is de melkprijs verhoogd en wel zó ingrijpend, dat het parlement zich verzette en deze tenminste voor de helft ongedaan maakte. En nu weer hetzelfde met de suiker. Oók al een eerste levens behoefte. Goed: minister Mansholt heeft dat blijkbaar gedaan om te voorkomen, dat bij een vooraf bepaalde verho ging van de suikerprijs, die zoals be kend in het najaar zou komen, min der fraaie manipulaties zouden plaats hebben. De vraag is echter of er met het oog op de economische situatie geen andere en betere weg zou zijn geweest. Men dient zich naar aanleiding van allerlei prijsverhogingen, waarvoor minister Zijlstra toestemming heeft gegeven, zich af te vragen hoe het nu staat met het prijsindexcijfer van het levensonderhoud. Dit indexcijfer is sinds juni een heel eind gestegen. Met vier punten méér is het nu op 115 gekomen, waarbij men dan nog afziet van de A.O.W.-premie. Nu kan men met het vorderen van de zomer wel rekenen op een iets dalende tendenz naast de prijsdaling der grondstoffen op de wereldmarkt. Maar de verhogingen blijven inci denteel doorgaan. Nu weer de ver hoging van de prijzen der wasserijen en de huurverhoging met in vele ge vallen een onvoldoende compensatie en dan moet men maar hopen, dat de twee procent compensatie niet in de prijzen zal worden doorberekend. De vraag is nu wat de gevolgen van dit alles kunnen zijn. Men kan natuurlijk rekening houden met een prijsverlagende tendenz. maar als in tussen alsmaar prijsverhogingen op treden kan dat een verstorende in vloed veroorzaken. Men moet niet vergeten, dat de prijsverlagingen slechts verwachtingen zijn en de prijsverhogingen feiten. En dan dient men zich te realiseren, dat in januari nog de vakcentrales, die steeds het oog gericht houden op een mogelijke of hun inziens noodzakelijke loons verhoging, hebben verklaard, dat zij geen loonsverhoging aan de orde zou den stellen, indien het indexcijfer ge rekend over het hele jaar 1957, niet hoger zou komen dan 112. Omdat zij begrepen, dat men dat indexcijfer nu niet precies in de hand heeft, hebben zij een maximum gesteld van 114,5. Nu waren we aardig op weg om met de prijsstabilisatiepolitiek van minister Zijlstra binnen deze limiet te blijven. Maar blijven we dat nóg met de laatste prijsverhogingen der huren en de suiker en van nog andere zaken? Als het eenmaal uit de hand is ge lopen, kan geen minister Zijlstra hoe knap hij ook is er nog iets aan doen. Als men met de verhoging van de suikerprijs reeds komt tot een in dex van 115 dan houdt men toch zijn hart vast, hoe dat indexcijfer er zal uitzien als ook de huurverhoging en de verhoging van de melkprijs, die met 1 juli zijn ingegaan, in het prijs indexcijfer zullen doorwerken. Op drie punten mag men zeker toch wel rekenen. Dat wordt dan 118. Volgens de laatste berichten zou het indexcijfer nu reeds 120 zijn. En 114.5 was de limiet der vakcentra les. De prijsdalingen zullen dat weer moeten rectificeren. Maar wie zal zeggen, dat dat ook zal gebeuren? En gebeurt dat niet, dan zou de situatie wel eens gevaarlijk kunnen worden. De Veiligheidsraad is gisteren samengekomen om te beslissen of men al dan niet de Arabische klacht over een „Britse gewapende aanval" in Oman op de agenda zal plaatsen. De Iraakse vertegenwoordiger Irak is de enige Arabische staat in de raad zei dat hij plaatsing op de agenda wenst om „de wereld duidelijk te maken in hoe grote mate de wereldvrede in gevaar is gebracht", maar dat Iraks daad geenszins de vriendschap en het wederzijds respect tussen Engeland en Irak vermindert. Hij achtte de mi litaire interventie van Britse strijdkrachten in samenwerking met de troe pen van de sultan een schending van Omans onafhankelijke status, welke opnieuw in het vredesverdrag van Sib in 1920 was neergelegd. Debat. „De gebeurtenissen in Oman heb ben de indruk gegeven dat de Ver enigde Naties niet bij machte zijn de belangen van kleine landen te be schermen indien die belangen niet met die van de grote landen stro ken", aldus de Iraakse vertegenwoor diger, die eraan toevoegde dat wa pengeweld slechts in gevallen van zelfverdediging of onder goedkeu ring van de V.N. gerechtvaardigd is en dat de Britse interventie aan geen van beide voorwaarden voldeed. Sir Pierson Dixon van Groot-Brit- tannië noemde de Arabische klacht „strijdig met zichzelf, onsamenhan gend en onjuist". Sir Pierson zei dat gewapende agressie een actie van een soevereine staat tegen een an dere is. Er bestaat geen onafhanke lijke soevereine staat Oman; het is een deel van de gebieden van de sul tan. Deze daarenboven had een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad gestuurd, waarin hij verklaarde dat de kwestie een binnenlandse aan gelegenheid is. De Britse militaire operaties tenslotte waren op verzoek van de sultan uitgevoerd om deze bij te staan in het herstel van orde en rust, welke door een van buiten af aangemoedigde en gesteunde op stand tegen zijn gezag waren ver stoord. Over de recente onlusten zei Sir Pierson: „De moeilijkheden waren weer eens veroorzaakt door Ghalib ben Ali (de imam) en zijn eerzuchti ge broer Talib. Dat de Britse rege ring het recht had op het verzoek van de sultan, met wie Engeland nauwe vriendschapsbanden onder houdt in te gaan, kan men niet ont kennen. Indien de ongeregeldheden in Oman niet onderdrukt waren, zou men misschien ver buiten het sulta naat de gevolgen ervan hebben kun nen voelen". RUSSISCHE BESCHULDIGING. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft op een perscon ferentie in Moskou een verklaring uitgegeven, waarin Engeland van „onmenselijke oorlogvoering" in Oman wordt beschuldigd. De leden van de Ver. Naties werd verzocht een einde te helpen maken aan de Britse interventie. Het gaat volgens de verklaring niet om een interne strijd, maar om een strijd van de bevolking van Oman voor volledige onafhankelijkheid. De Britse interventie was een schending van het internationale recht, het handvest van de V.N. en de menselij ke waardigheid. De Britse troepen zouden met wreedheid te werk zijn gegaan. Ook veel vrouwen, kinderen en ouden van dagen zouden gedood of gewond zijn. De Philippijnse vertegenwoordiger was van oordeel dat de raad geen al ternatief had en de klacht op de agenda moest plaatsen. De Cubaanse afgevaardigde verklaarde ertegen te zijn. De Rus Sobolef zei dat men de ge beurtenissen op het Arabische schier eiland niet afzonderlijk kan beschou wen. De jongste gebeurtenissen in Oman waren voorafgegaan door een aantal agressieve maatregelen van het verenigd koninkrijk in dat ge bied. In september 1955 bezetten Britse troepen de Boeraimi-oase, die aan Saoedi-Arabië behoorde. Nadat bekend was gemaakt dat er in Oman belangrijke oliebronnen waren ont dekt trokken soldaten van Maskate onder Britse officieren Oman bin nen, aldus Sobolef. Amerika onthoudt zich van stemming De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Lodge, kondigde aan, dat hij zich bij de stemming over de agenda zal onthouden. De feiten zijn ingewik keld en niet geheel duidelijk, ter wijl er bovendien twijfel bestaat over de identiteit van de werkelijke par tijen, aldus motiveerde Lodge de Amerikaanse houding. Verder zei de Amerikaan te ho pen, dat, nu er een einde is gekomen aan het wapengeweld, de betrokke nen van de betrekkelijke rust in het gebied gebruik zullen maken voor het regelen van hun geschillen. De Zweed Jarring deelde mee voor plaatsing op de agenda te zullen stemmen. Zweden vindt het moeilijk het Britse standpunt te delen, dat de kwestie van binnenlandse aard is, daar er sprake is van inmenging door een derde mogendheid. De vertegenwoordiger van natio nalistisch China, dr Tingfoe Tsiang, zei niet aan de stemming te zullen deelnemen. De Franse en de Australische ver tegenwoordiger, respectievelijk Geor- ges-Picot en Hill, zeiden tegen plaat sing op de agenda te zullen stemmen. Vereist aantal stemmen (7) niet verkregen Slechts vier van de elf leden van J nomen. Voor aanneming van het de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben zich dinsdag uitge sproken voor plaatsing van de kwes tie-Oman op de agenda van de raad, waarmee de plaatsing is verworpen. Vijf landen stemden tegen en een ont hield zich. Het elfde land, China, heeft niet aan de stemming deelge- Jacht op (vogelvrij verklaarde) Imam voorstel waren zeven stemmen ver eist. Voor stemden de Sowjet Unie, Irak Zweden en de Philippijnen. Tegen stemden: Groot-Brittannië, Australië, Columbia, Cuba en Frankrijk. De Verenigde Staten hebben zich ont houden. In Britse kringen toonde men zich teleurgesteld over de houding van de Verenigde Staten. Westelijke di plomaten zeiden verrast te zijn door Zwedens besluit voor plaatsing op de agenda te stemmen. Vorige week is kort na de start, op enkele honderden meters van de start baan van het vliegveld Merauke in Nederlands Nieuw-Guinea, de .JVlaster Mariner"-vliegboot PB-312 van de Koninklijke Marine neergestort. De ramp eiste in totaal negen doden; alle slachtoffers maakten deel uit van de Nederlandse Marine. De bovenste foto toont de verwrongen resten van de verongelukte machine. Foto onder: een beeld van de begrafenis der slacht offers te Merauke. Een spannende achtervolging is aan de gang in het sultanaat Oman en Maskate om de opstandige Imam, zijn broer Talib en sjeik Soeleiman, Heer van de Groene Bergen, te pak ken te krijgen. Zij hebben de op standige stammen aangevoerd tijdens de revolte tegen de sultan. Een patrouille van het leger van Maskate zit de mannen dicht op de hielen. Zij proberen thans de kust van de Golf van Oman te bereiken. Drie fregatten van de Britse marine patrouilleren in de Golf, alsmede een zeilscheepje van de sultan. De vluchtelingen zijn het laatst ge signaleerd 45 km ten noorden van Nizwa. Zij proberen waarschijnlijk de haven Soewaik te bereiken. De drie mannen zijn de onherbergzame Groene Berg-keten reeds overgesto ken, tussen hen en de zee ligt nu nog de kale vlakke woestijn. Vliegtuigen van de RAF wierpen gisteren pamfletten uit boven de verwerven, streek waar de vluchtelingen door heen moeten trekken. Hierin beloof de de sultan een grote beloning aan hen, die de Imam en zijn twee aan hangers dood of levend te pakken krijgen. „Onthullingen'' spreken elkaar tegen Waarnemers in Beiroet vragen zich af of president Koewatli na zijn Egyptische reis naar Damascus zal terugkeren. Tolgens berichten uit Da mascus heeft het pro-communistische blad Al Nasr geschreven dat Koewatli al voor zijn reis naar Egypte om gezondheidsredenen ontslag heeft ge vraagd. Het ontslag zou niet in verband staan met de huidige ontwikkeling in Syrië. Koewatli schijnt al enige jaren aan een maagzweer te lijden. Volgens het rechtse Libanese blad Al Hayat echter is het eventuele ont slag van Koewatli een gevolg van de spanning tussen hem en linkse offi cieren, welke een hoogtepunt bereikte met het op pensioen stellen van tien oudere officieren. Koewatli had geweigerd de ontslagen te tekenen en de rekenkamer weigerde kolonel Bizris' promotie tot generaal en opperbevel hebber goed te keuren omdat dit tegen de regels was. De bevelvoerende officieren hadden de besluiten toch gepnbliceerd alsof ze ondertekend en goedgekeurd waren. Koewatli was in woede ontstoken, had zijn ontslag aangeboden en was naar Cairo gevlogen in de hoop dat zijn ontslag Syrië zou schokken en hij Nassers steun tegen de eigenzinnige officieren zou Volgens hetzelfde blad zou ook de In Damascus denkt men aan de mo- waarnemende president, El Koedsi, geweigerd hebben de decreten te te kenen en maandag naar een onbe kende plaats in Libanon zijn gevlucht. Een sergeant van de politie kwam om het leven ter wijl vier agenten werden gewond toen zondagochtend te Goal island in de Noordierse provincie Tyrone een „boo by trap" ontplofte, die daar was gedeponeerd door leden van het illegale Ierse republikeinse leger, de „I.R.A." De politie-patrouille was naar een landhuisje gegaan na dat een telefoontje was ontvangen, dat er verdachte per sonen rond het huisje waren waargenomen. Toen ser geant Arthur J. Ovens een binnendeur opende, volgde er een explosie waardoor hij het leven verloor en vier agenten werden gewond. De foto geeft een beeld van het landhuisje nadat de ontploffing zich had voorgedaan gelijkheid van een conferentie tus sen Nasser, Koewatli en koning Saoed, waarvan men goede resulta ten verwacht. Te Washington vermoedt men dat Koewatli aan Nasser een uiteenzet ting over de toestand wil geven, daar hij moet weten dat de plotselinge omwenteling in Damascus Nasser slechts kan ergeren. Immers, deze spant zich ondanks zijn lonken naar Moskou in een bemiddelaarspositie in te nemen, waarvan de besprekin gen met Engeland en Frankrijk een bevestiging zouden kunne* vormen. Geen staat van beleg. De Syrische ministerraad heeft het in zijn laatste zitting niet wenselijk geacht de staat van beleg af te kon digen. De secretaris-generaal van de Ara bische liga, Hassoena, is met spoed naar Cairo ontboden. In de Jordaan se hoofdstad verluidt uit officiële bron dat zijn aanwezigheid daar in verband staat met de Syrische crisis. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen in Londen heeft de voorma lige Iraakse premier, generaal Noeri es Said, op het ministerie van bui tenlandse zaken informele besprekin gen over de toestand in Syrië ge voerd. Es Said kwam in juli naar Engeland voor een medische behan deling. Een Britse woordvoerder zei dat Engeland op het ogenblik de toestand in Syrië met „regeringen, die dezelfde belangen hebben" be spreekt. SYRIë RICHT ZICH TOT DE VEILIGHEIDSRAAD. De Syrische regering heeft haar vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties opgedragen de aandacht van de Veiligheidsraad te vestigen op „de samenzwering van leden van de Ame rikaanse ambassade in Damascus te gen het huidige regime in Syrië", zo wordt van officiële rijde in Damascus vernomen. Volgens Syrië loopt de vrede in het midden-oosten gevaar als dergelijke samenzweringen voortduren. RUSLAND VERSTERKT SYRISCHE LUCHTMACHT. Volgens het Franse blad „France- soir" zal de Sowjet-Unie voor 1960 in Syrië acht vliegvelden aanleggen en na dat jaar nog acht. Uit „goede bron" verneemt het blad verder dat de Sowjet-Unie spoedig 120 vlieg tuigen aan Syrië zal leveren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt j te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN. Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. j I Zwakke, tijdelijk overwegend I i matige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelide s temperaturen als vandaag. f 22 Aug. 2on op .37; onder 19.52; maan op 1.45; onder 17.37. Hoogwaterstanden 22 Aug. v.m. n.m. 12.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 21 C. OSLO onbewolkt 23 KOPENHAGEN geheel bew. 21 ABERDEEN regenbui 21 LONDEN zwaar bew. 23 AMSTERDAM geheel bew. 19 LUXEMBURG geheel bew. 15 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX mist 25 GRENOBLE licht bew. 23 NICE licht bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT motregen 17 MliNCHEN geheel bew. 19 ZURICH geheel bew. 21 GENèVE licht bew. 22 LOCARNO half bew. 28 WENEN onbewolkt 22 INNSBRUCK geheel bew. 19 ROME licht bew. 25 Korreltje Met beter te hopen, Is de t^jd verlopen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1