'n Rijke Amerikaan glipte in Deur nes geschiedschrijving Joop van Diest veroverde de gele trui in „Tour de Lisse" Sneipxnde &tiyd ap (iet citcuit aan Zandaamt Nieuwe techniek bij Russische hoogspringers Baantje met vooruitzichten DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De heer Van Dusen uit het Ameri kaanse Fairfield (Connecticut) heeft zijn Nederlandse herkomst aange toond op de ruïne van het Deurnese kasteel. Van deze burcht verhuisden zijn voorvaderen langs grillige wegen naar Haarlem en tenslotte trok een van de Deursen naar Amerika, waar hij de stamvader werd van een ijve rig en voortvarend geslacht. De laat ste telg, die de naam Van Deursen door de tijden heeft zien verbasteren tot Van Dusen, is thans fabrikant van vliegtuigonderdelen en in Amerika staat hij in hoog aanzien. Deze Ame rikaan is in Deurne met grote harte lijkheid ontvangen. De burgemeester onderbrak zijn vakantie om de buitenlandse gast op het raadhuis te kunnen ontvangen en in de eeuwenoude kasteeltuin bracht het gilde alle hulde, die de koning met zijn vendeliers aan een vreemde ling konden brengen. Over de afkomst van de heer Van Dusen had in kringen van geschiedvorsers een begrijpelij ke twijfel geheerst, want het kon de stamboom van de Amerikaan niet voegen in de tot dusverre bekende feiten. Maar met zijn betoog wist de heer Van Dusen velen te overtuigen. Op de terrassen van het voormalige Deurnese kasteel was de familie Van Dusen tezamen gekomen met pers, V.V.V., genealogen en tolken; titels, jaartallen, geboorten en namen gons den door elkaar. Voor men aan een oordeelkundig onderzoek toe was, vertelde de heer Van Dusen dat hij lid is van een Amerikaans genootschap van uit Ne derland afkomstige geslachten. Jaar lijks komt men bijeen om oude ge bruiken in ere te houden. Het gezel schap eet hutspot met klapstuk en rookt uit lange Goudse pijpen. Rond 1900 neemt een van Dusen zelfs de moeite om over te steken naar Europa en in ons land navorsin gen te doen omtrent zijn afstamming. In 1944 rukten de troepen van ge neraal Eisenhower Deurne binnen om het dorp te bevrijden van de Duitse bezetter. Tijdens deze gevechten rond het kasteel raakte het oude gebouw in brand. Slechts enkele muren en poorten bleven behouden. Op de res tanten van dit historische kasteel waait vandaag de Amerikaanse vlag. Gevaarlijk heerschap Zondagavond omstreeks 20 uur kwam de 33-jarige bankwerker P. J. van R. van de Schelpkade in een café aan de Frederikstraat te 's-Gravenha- ge, waaruit hij tien minuten geleden verwijderd was, omdat hij reeds ge noeg had gedronken. De caféhoudster besloot Van R. nog één borreltje te schenken. Toen hij dit op had vroeg de caféhoudster, of de man nu niet meer dan genoeg had gehad. Als ant woord haalde Van R. een grote re volver uit zijn zak, duwde deze te gen de maagstreek van de vrouw en haalde de trekker over. Gelukkig ket ste het wapen. De bankwerker richt te het wapen daarna naar de grond en haalde wederom de trekker over, doch ook ditmaal ketste de revolver. Van R. ging toen naar buiten en los te twee schoten in de lucht. In het café ving daarop een discussie aan, of men de politie van het voorval op de hoogte moest stellen. Na ongeveer twee uur werd besloten zulks te doen. Inmiddels was de bankwerker naar een café in de Pieter Bothstraat ge gaan. Bezoekers van dit café zagen, dat de man een revolver in zijn zak had zitten en waarschuwden de poli tie, die de man daarop kwam halen. Van R. ging zonder verzet mee. Bij een huiszoeking trof de politie drie stenguns aan en enige duizenden patronen. „Als Harry Mens bij ons uit De Engel geen kapotte ketting gekregen had, was hij zeker in de kopgroep ge ëindigd". Dit vertelde één van zijn vriendjes na de eerste etappe van de „Tour de Lisse" voor de schooljeugd. Hiermee was alles gezegd. Harry ein digde dan wel als laatste, maar hij had alle kilometertjes die er af te leggen waren verslonden, zij het dan de laatste vijf op een damesfiets met zijtassen. De eer, de gele trui en de kus van „miss Tour de Lisse" vielen te beurt aan Joop v. Diest van de D-ploeg, die met een vijftigtal meters verschil, zijn ploegmakkertje Nico Castien ver sloeg. Voordat meester Strik om zéven uur het startschot lostte, sprak de voorzitter van de organiserende ver eniging „De Bollenstreek, de heer E. A. de Brie uit Sassenheim, enige woorden tot de paar honderd toe schouwers en tot de „eoureurs". Hij hoopte dat de renners een prettige wedstrijd zouden hebben en in het algemeen sprak hij de wens uit dat het initiatief van „Tourbaas" Jan v. Kesteren, mag leiden tot een blijvend wielerfestijn voor de jeugd van Lisse. Keurig uitgedost in hun ploegshirts en petten stonden de wielermatado- ren in de dop te popelen in afwach ting van het verlossende startschot Nog enige wijze raadgevingen van klasgenootjes en wat zenuwachtig ge schreeuw en daar zette de caravaan zich in beweging. Voorafgegaan door motor- en zijspan van de rijkspolitie en in toom gehouden door de vijf ploegleiders begonnen de 50 renners aan de plm. 18 km. die hen van de finish scheidden. De eerste twee van de vier af te leggen omlopen waren loze ronden, hierna zette de Lissese jeugd er zo'n hoog tempo in, dat het peloton al gauw gespleten werd. De vijf premies die de derde ronde bood, werden resp. gewonnen door B. v. d. Poel, Nic Ca.stien en W. Glas, alleen D-ploeg; Kees Arendsman, C-ploeg en F. de Koning, A-ploeg. In de laatste ronde trok Joop van Diest (D-ploeg) zo hard aan kop, dat hij zich verdiend in de gele trui reed. Bij de ceremonie protocolaire werd de overwinnaar bijna onder de voet gelopen door de overweldigende be langstelling vooral van de zijde van de Lissese schooljeugd. Tourbaas Jan v. Kesteren, sprak woorden van waardering en hees het maillot jaune over de schouders van de étappe winnaar, „miss Tour de Lisse", in de persoon van de 12-jarige Jenny Kops, uit de Nieuwstraat, bood een mooie ruiker aan,... en natuur lijk de gebruikelijke kus voor de win naar, die ze later nog eens moest her halen omdat onze fotograaf door de enthousiaste jeugd onder de voet werd gelopen. De uitslag: 1 Joop v. Diest, (D-ploeg); 2 W. Castien, (D.); 3 B. v. d. Poel, (C.); 4 K. Arendsman, (C.); 5 P. Hoogen- boom, (A.); 6 N. Kesteren, (A.); 7 T. Warmerdam, (A.); 8 W. de Vreede, (C.); 9 F. de Koning, (A.); 10 H. Boots, (D.); 11 L. Meiland, (E.); 12 W. Glas, (C.). Ploegenklassement: 1 D-ploeg (R.K. Jongensschool Oranjelaan); 2 A-poeg (R. K. jon- gensschoo Heereweg)3 B-ploeg (Openbare school); 4 C-ploeg (Ned. Herv. school); 5 E-ploeg (R. K. Jon gensschool Heereweg); 3 B-ploeg Vanavond, dinsdag 20 augustus, start men voor de tweede étappe: de aankomst is nu op het sportpark. VOETBAL. JUBILEUMT0ERN00I L.F.C. LFC-Roodenburg II 6-0 Evenals de eerste wedstrijd, die door LFC van Docos met een flinke zege werd gewonnen, nl. 100, is het gister avond opnieuw gelukt, dat de kanaries het zoet der overwinning mochten sma ken. Nu was het Roodenburg (het 2de elftal) dat met een 60 nederlaag naar huis gestuurd werd en LFC is dus weer een stap dichter gekomen naar de finale. Het was overigens voor LFC een ge makkelijke overwinning, want zoals reeds gemeld werd door Roodenburg het tweede elftal naar de Haagweg gestuurd. LFC trapte af met wind tegen en reeds direct moest keeper Fasseur daad werkelijk ingrijpen bij een hard schot van midvoor H. Heijmans en deed dit met goed succes. Het duurde toch nog 25 minuten eer LFC haar eerste doel punt scoorde. Uit 'n pass van de rechts buiten van LFC door het midden naar H. Heijmans, speelde deze zich goed vrij en keeper Fasseur kon het harde schot niet keren (10). Nog geen twee minuten later lag num mer twee achter Fasseur, die door W. Nagtegeller op fraaie wijze werd ge maakt (20). Enkele minuten voor rust bracht W. van Kampen de stand op 30, weer uit een voorzet van de rechtsbui ten. Na de rust was het een en al LFC dat voor de Roodenburgveste opereerde. Dit resulteerde 3 min. na rust in een doelpunt. Heijmans ging er ineens alleen vandoor en over de benen van keeper Fasseur werd het 40. Een fout van de linksback van Roodenburg kostte een doelpunt. Deze speler namelijk wilde te rugspelen op zijn keeper, doch deed dat wat te nonchalant en schoot in eigen doel (50). Tien minuten voor het ein de maakte de rechtsbuiten van LFC, na dat W. v. Kampen tweemaal een schot door de paal zag gekeerd, het halve do zijn vol en met deze stand kwam het einde van een zeer eenzijdig en zonder spanning gespeelde wedstrijd. Voor heden (dinsdag 20 aug.), staat de ontmoeting LugdunumQuick Boys op het programma. Aanvang 8 uur. NOG TWEE SPELERS AANGEWEZEN VOOR DE CENTRALE TRAINING. Er zijn nog twee spelers uitgeno digd voor het volgen van de centrale Zondag zijn op het Zandvoortse circuit door de Koninklijke Nederlandsche Mo torrijdersvereniging nationale motorwed strijden voor junioren gehouden, als mede een wedstrijd voor kleine motoren tot en met een inhoud van 50 cc. Het weer was gunstig, het aantal be zoekers bedroeg ongeveer 5000. Onge vallen deden zich, behoudens 2 kleine valpartijen, niet voor. Bij de 50 cc- motoren won Hofkamp uit Haren (Gr.). Hij bracht zowel de eerste als de tweede manche op zijn naam. Vooral de tweede manche ging bijzonder snel. Hofkamp kwam tot een gemiddelde van boven de 72 km./u. In de 125 cc-klasse startten niet min der dan 30 rijders. Steutel' uit Amster dam, die in de eerste ronde als 12de doorkwam, wist zich geleidelijk naar vo ren te werken en verdrong de goed rijdende Rotterdammer Teunissen ten slotte van de eerste plaats. In de kwart liter-klasse werd een fel gevecht geleverd tussen de Rotterdam mer Hoppezak en de Hagenaar Robbe, dat met 0.7 sec. door eerstgenoemde werd gewonnen. Hoppezak, die ook in de 350 cc-klasse meereed, bood tegen Vis uit Wateringen goede tegenstand, doch kon het niet verder dan de 2de plaats brengen. In de halve liter-klasse leek het in het begin of de Zaandammer Grammers de leiding vast in handen had. Hij bleek tegen de Amsterdammer Kok echter niet opgewassen en moest met de tweede plaats genoegen nemen. De uitslagen luiden: Eerste manche 50 cc. (5 ronden 20.965 km.): 1. Hofkamp, Haren (Gr.) op HMW 17.30.2 (gem. 71.88 km. per uur); 2. Schaatsbergen (Amsterdam) op HMW; 3. J. W. Scheffer (Hilversum) op NSU. Tweede manche: 1. Hofkamp 17.23.3 (gem. 72.34 km. per uur)2. Meurs, (Rotterdam) op ILO; 3. Muller (Am sterdam) op NSU. Totaalklassement: 1. Hofkamp 2 pnt.; 2. Schaatsbergen 6 pnt.; 3. Muller 8 pnt. De foto toont enige rijders in actie op de snerpende, maar verbazingwek kend snelle en vinnige machientjes. 125 cc (10 ronden 41.930 km.): 1. Steutel (Amsterdam) op HMW 24.09.3 (gem. 104.2 km. per uur)2. Teunissen (Rotterdam) op NSU; 3. Streefl'and (id.) op Rumi. 250 cc (12 ronden 50.316 km.): 1. Hoppezak (Rotterdam) op NSU 26.38.3 (gem. 113.32 km. per uur); 2. Robbe (Den Haag) op NSU; 3. Steutel (Am sterdam) op JAP. 350 cc (14 ronden 58.702 km.): 1. Vis (Wateringen) op BS A 31.07.0 (gem. 113.96 km. per uur); 2. Hoppezak (Rot terdam) op BSA; 3. Huberts (Den Haag) op NSU. 500 cc (14 ronden 58.702 km.): 1. Kok (Amsterdam) op Norton 29.36.1 (gem. 118.95 km.)2. Grammer (Zaan dam) op Triumph; 3. Haver (Amster dam) op Norton. (Advertentie Deze foto kan misschien gedeeltelijk het succes van de Russische atleten op het nummer hoogspringen verkla ren. Eind vorige maand brak een Russische springer het wereldrecord van de Amerikaan Charles Dumas, dat op 2,15 m. stond en bracht het op 2,16 m. Waarnemers merkten toen op, dat Stepanof, de nieuwe recordhou der, aan zijn linkervoet (zijn „springvoet") een schoen droeg, voorzien van een extra dikke zool met extra lan ge spijkers, terwijl hij aan de andere voet een schoen met een dunne gladde zool, een soort gymnastiekschoen, droeg. De foto toont een andere Russische specialist hoogspringen, Komenkof, in actie van wie de Russen zeg gen, dat hij nog beter is dan Stepanof, die zoals duide lijk is te zien, wat zijn schoenen aangaat, ook de boven beschreven voorzieningen had getroffen. training, die woensdagavond in het stadion „De Viiert" te Den Bosch, ander leiding vain de bondcoach Elek Schwarts wordt gehouden. Het zijn de PSV-er Piet Kruiver en de DOS-speler Tonny van der Linden. 4000 KAARTEN BESCHIKBAAR VOOR RODE KRUIS De Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft voor de loterij van het Rode Kruis 4000 plaatsen beschikbaar gesteld voor de voetbalwedstrijd Nederland Oostenrijk, die op woensdag 25 septem ber a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Degenen, die belangstelling voor deze loterij hebben, moeten een briefkaart voorzien van 50 cent aan extra post zegels aan het hoofdkantoor van het Rode Kruis zenden met op de adreszijde vermeld de gewenste rang. ZEILEN De Nederlandse deelnemers aan de wereldkampioenschappen zeilen in de Flying Dutchmanklasse in Rimini (It.) hebben tijdens de voorronde belangrijke successen mogen boeken. Morgen zullen voor de officiële wedstrijden aan de start verschijnen elf man, onder wie de gebroeders Kraan (Brasemer), Blok (Kaag), Gülcher (Loosdrecht) en Schoo- neveldt (Amsterdam). H. Helder (Pa- terswolde), die nationaal kampioen 1956 is, wordt automatisch toegelaten. Van de Nederlanders werden alleen Roden huis, Jongeneel en Van Rossum niet ge klasseerd. Van de overige landenteams zijn noch wat aantal betreft noch naar verhouding van de grootte van het land zoveel' deelnemers geklasseerd als van de Nederlandse ploeg. Zelfs van het or ganiserende land (Italië) niet. Slechts 9 van de 25 Italiaanse zeilers wisten zich te plaatsen. Op de Adriatische Zee stond tijdens de selectiewedstrijden een sterke golf slag, zoals die in, Nederland niet voor komt. In de eerste wedstrijd eindigden Jeltes-Deurvorst van Loosdrecht als 2e; Blok-Van Gortel, Laagwater-Van Arem en Schipper behoorden tot de 15 besten. Maandag werden drie wedstrijden ge zeild, waarin Blok met grote voorsprong eerste werd. Een tweede groep zeilde op maandag twee wedstrijden, waarin de gebroeders Kraan met „Mustang" twee maal derde werden. De tweede wedstrijd voor de tweede groep leverde de felste strijd. Bij hoge golfslag en afnemende wind had de Duitser Wagner direct de leiding, gevolgd door de gebroeders Kraan, Gülcher en de Italiaan Perta. In het laatste kruisrak wist Gülcher, nadat Kraan enige tijd nummer één ge legen had, door een tactische manoeuvre vlak langs het startschip te finishen, vóór de Duitser Wagner. In het alge meen is er duidelijk sprake van een Nederland overwicht onder de veertig adspiranten voor de wereldtitel in de Flying Dutchmanklasse. WIELRENNEN De Engelse voetbal-veteraan Ted Fenton, directeur van de beroemde club West Ham United, heeft er uit liefhebberij een baantje bijgenomen, waarin hij het, wat men noemt, ver kan schoppen; hij onderhoudt nl. zelf de voetbalschoenen van zijn eerste elftal, of houdt er althans een nauw lettende controle op. De fotograaf betrapte de heer Fenton erop, dat hij nu reeds, een week voor de opening van het seizoen in Engeland, op 24 augus tus a.s., de „kicks" waaruit de doelpunten moeten komen, nog eens grondig onder de loupe nam Een wielerwedstrijd om de grote prijs van Borgerhout over 180 km. is na een massale eindsprint gewonnen door de Belg Meuris in 4 uur 38 min. met een kwart wiel verschil op zijn landgenoot Hendrickx. De Nederlanders Piet Maas en Gerrit Voorting eindigden respectie velijk op de 9e en 11e plaats. RIK VAN LOOY WON TE ZINGEN Een internationale wedstrijd over 100 km. te Zingen is gewonnen door Rik van Looy (België) in 2 uur 25 min. zijn landgenoot Vlayen die op twee lengten volgde. Defilippis (Italië) fi nishte als 17e en Louison Bobet (Fr.) als 18e. Rik van Steenbergen behoorde tot de uitvallers. ZWEMMEN DE KANAAL-ZWEMTOCHT 24 UUR UITGESTELD De zwemtocht over het Kanaal', waar in 24 deelnemers uit 15 landen zullen uitkomen, is wegens de slechte weers omstandigheden 24 uur uitgesteld. Aan vankelijk zou men voor de tocht van Cap Griz Nez (Fr.) naar Engeland gister morgen zijn gestart. PAARDESPORT PRIJZEN NA 18 JAAR UITGEREIKT Tijdens het internationaal concours hippique van Dublin in 1939 wonnen de Duitse ruiters Kurt Hasse (Olympisch kampioen 1936), Heinz H. Brinkmann en Max Huck, ieder een jachtspringcon-1 cours. De door de Royal Dublin Society ter beschikking gestelde zilveren plaket ten konden destijds niet aan de genoem de ruiters worden uitgereikt, omdat de inscriptie nog ontbrak. De laatste wereldoorlog verhinderde, dat de plaketten naar Duitsland werden gezonden. De prijzen werden toen aan de Duitse ambassade in Dublin gestuurd en in een lade van een schrijfbureau bewaard. Na de oorlog belandde het i schrijfbureau op een publieke verkoping j in Belfast en kwam in het bezit van een Ierse paardesportliefhebber, de heer Granville Nugeton. Deze behoorde tot de jury van het internationaal concours hippique dat kortgeleden in Dublin is gehouden. Tijdens de ontvangst van de Duitse ruiters op de Duitse ambassade in Dublin, overhandigde Granville Nu geton de door hem in de bewuste lade van het bureau gevonden drie plaketten i ZESDE NEDERL. SPORTVAKBEURS IN R.A.I. GEOPEND Gisterochtend heeft als voorzitter van de stichting Nederlandse Vakbeurs, de heer A. G. Glas, in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de zesde Nederlandse sportvakbeurs geopend. Deze beurs zal vier dagen duren en donderdag 22 augustus om 18 uur gesloten worden. Er zijn ruim 50 exposanten. Onder de nieuwste snufjes kan men er twee-kleu rige damespantalons aantreffen (bijv. een verschillende voor de voor- en de achterkant, dan wel pijpen van verschil lende kleuren) en een slaapzak met een „safe", waarin de kampeerder 's nachts zijn geld en andere papieren kan op bergen. Het is een soort binnenzak in de slaapzak, die afgesloten wordt met een ritssluiting. Een schaatsenfabrikant toont er een geheel nieuwe „Noor", die V/$> cm. lager is dan de traditionele wedstrijdschaats voor hardrijders en volgens hem speciaal geschikt voqr tochtrijders. Voor de heren is er ook nog een „absoluut onkreuk bare" pantalon, die gewassen kan wor den en daarna niet behoeft te worden geperst. De vouw blijft er beslist in. De beurs zal gedurende de eerste drie dagen (dus tot en met woensdag) ook 's avonds tussen 8 en 10 uur geopend zijn. aan de chef d'équipe van de Duitse rui- terploeg, A. Schulze-Dickhoff, met het verzoek de zilveren plaketten eindelijk na 18 jaar aan de winnaars ter hand te stellen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8