S)eGeid6cSot4/torit Bezorgde Eisenhower pleegt overleg met de Bagdad-staten Roken wordt weer duurder EENSGEZINDHEID GEVRAAGD SYRIË IN RODE GREEP GEVANGEN Handen ió mindet frezaxgd KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14187 Directeur: C M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w.t ƒ2.55 pjnndM ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1410. IJoe langer hoe meer wordt het on- bereikbare midden-oosten het strijdtoneel tussen twee grootmach ten, de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie, om de wereldsuprematie. Of liever gezegd: een der strijdtonelen, zij het dan het voornaamste. Rus land heeft een greep gedaan naar de macht in een der Islamitische rijken, Syrië, en zette daarmee wederom een stap in de richting van „de olie". De Sowjets achten dus blijkbaar nu de tijd gekomen een stap te wagen die wel eens beslissend kon zijn voor de gang van zaken in dat o-er het alge meen genomen anti-Amerikaanse, zeg anti-westerse deel van de aardbol. Houden de Russen vaste greep op Syrië dan hebben zij hun strategische positie daar wezenlijk versterkt. Nog een stap verder en zij hebben de con trole over het levenselixer der wes terse economie, de olie, in handen. De Sovjets nestelen zich in een uitvals- poort naar drie continenten, Azië, Europa en Afrika. Wat zal het westen daar tegenover stellen? Engeland is bezig een sultan te helpen om althans in de gevaarlijke hoek enig houvast te hou den. De Libanon kreeg een nieuwe regering die zegt vóór de Eisen- howerleer te willen blijven en dus in min of meer pro-westerse geest te willen regeren. Maar is er wel iets zo onberekenbaars als dat deel der wereld waar de Islam oppermachtig is, ageert tegen een niet-Islamitisch volk als de Israëliërs en konkelt te gen het christelijk westen, niettegen staande de ongehoorde rijkdommen die datzelfde westen de potentaten daar in de schoot heeft geworpen? De islamiet zal altijd tegen de chris tenheid blijven ageren en daar maakt het anti-godsdienstige Rusland ge bruik van door het monsterverbond van de rode ster met de Koran. Maar de hulp van Engeland in Oman en Muskate, te zamen met de pro-westerse politiek van de Libanon en wellicht het verweer van Israël tegen de dat land omringende isla mieten, betekenen alles bij elkaar be droefd weinig tegen de systematische wroetpolitiek van Rusland. Er is geen eensgezindheid in de Westerse poli tiek die nodig is om de rode opmars in het midden-oosten in te dammen. Natuurlijk zal de wens een zodani ge politiek te voeren bij de belangheb bende mogendheden wel aanwezig zijn, een andere vraag is echter of de gevolgde gedragslijn dezer verschil lende mogendheden in politiek èn economisch opzicht zodanig parallel lopen dat men van een ge-coördineer- de politiek zou mogen spreken. En om bij de Verenigde Staten te blij ven, welk tegenwicht zal Eisenho wer kunnen stellen tegen de zwaai naar rood door Syrië? Twee dingen zijn er die de kracht van het westen, ondanks de wel licht nog bestaande voorsprong in bewapening, verzwakken: de matige eensgezindheid van het westen zo als die zich naar buiten laat zien en de tegenstellingen die steeds weer blijken te bestaan in Amerikaanse regeringskringen, met name tussen Eisenhower en de Senaat. Partijpoli tieke overwegingen spelen daarbij een grote rol, zo groot dat men daar aan de weerkracht van het westen en de vriendschap (in politieke zin gesproken) tussen de verbonden mo gendheden ondergeschikt maakt, zo niet wil opofferen. Geen redelijk denkend mens zal het westen willen beschuldigen van offensieve bedoelingen. De weer macht der verbondenen, hoe sterk deze ook nog mag zijn en welke wa pens ook zullen worden gebruikt, is niet anders dan defensief bedoeld. Maar wil deze defensie in politiek en materieel opzicht voldoende sterk zijn om een eventuele agressor een halt toe te roeepn en terug te drin gen naar diens uitgangspunt, dan zal deze macht uit binnenlandse politieke overwegingen van welk land ook niet mogen worden verzwakt noch de band tussen de bondgenoten losser gemaakt. De rode octopus die nu Syrië in zijn tentakels tracht te krijgen en wellicht reeds heeft, zal het daarbij niet laten tenzij het monster weet uiteindelijk te moeten stranden op een eensgezind en weerbaar front. Misschien is het nog niet te laat. De wereld hoopt dat haar goedwil lende leiders de kracht en de wijs heid zullen ontvangen die nodig zijn voor het behoud van de beschaving. AD INT. De Amerikaanse regering heeft de machtsgreep van de Russisch gezinde legergroep in Syrië hoog opgenomen. Zij heeft contact opgenomen met alle leden van het Bagdad-pact Turkije, Pakistan, Perzië, Irak en Engeland om hun mening te vragen over de ontwikkelingen in Syrië. Turkije heeft al in onverbloemde termen te kennen gegeven, dat het niet zal dulden, dat in Syrië een Russisch gezind regime aan de macht komt. In Washington zelf worden op hoog diplomatiek niveau directe besprekingen gehouden tus sen Amerika en Engeland. De Italiaanse staatspresident, Gronchi, heeft aan geboden te bemiddelen tussen de westerse mogendheden en een aantal Arabische landen, waaronder Syrië. „Als Gronchi de neutraliteit van Syrië respecteert, is de regering in beginsel bereid deze bemiddeling te aanvaar den", heeft de Syrische minister van voorlichting, Sale Akel, gezegd. President Eisenhower ziet in de weigerde verder te gaan dan de op- maohtsgreep van de pro-Russische merking, dat zijn regering „niet bij- legergroep een grootscheepse poging zonder bezorgd" is over de toestand. regering geluk te wensen met haar BEROEP OP GEZOND VERSTAND. houding in het geval van de „recen- landen, die gewoonlijk Syrische tar we kopen. Over het zogenaamde Amerikaanse complot tegen de Syrische regering zei minister Bitar, dat er feiten en methoden aan de dag zijn getreden, die niet te verenigen zijn met de be ginselen van het volkenrecht en die geheel en al in strijd zijn met de re gels van de diplomatie. Syrië voert een politiek van posi tieve neutraliteit, dat wil zeggen, dat het met geen enkele grote mogend heid een politiek of diplomatiek ver- 1 welke volgende maand Burgarijë, Al- bond aangaat. Minister Bitar wees banië, Tunesië en Libië zullen bezoe- erop, dat Syrië zijn onpartijdigheid ken, naar Damascus zullen zijn te- had getoond door de Amerikaanse ruggekeerd. te aanval op ons broederland Egypte" ,In antwoord op vragen zei de mi nister dat Libanon nog Saoedi-Ara- bië zijn goede diensten heeft aange boden bij het oplossen van de moei lijkheden tussen de Verenigde Sta ten en Egypte. Op de vraag of Syrië de diploma tieke betrekkingen met de Verenigde Staten zal verbreken, zei minister Bitar, dat dit geheel en al afhangt van de volgende stappen van de Ame rikaanse regering. Syrië aanvaardt Russische uitnodiging. Een Syrische parlementaire af vaardiging heeft een uitnodiging om een bezoek aan de Sowj et-Unie te brengen aanvaard, zo heeft de voor zitter van de commissie van buiten landse zaken bekendgemaakt. De datum voor het bezoek zal wor den vastgesteld als de delegaties, Dulles hield de commisise voor dat dat bezuinigingsbedrag zo groot was dat de bondgenoten van de Verenig de Staten en de andere landen van de vrije wereld zich af zouden mo gen vragen of zij nog wel op de Ver enigde Staten konden rekenen als een betrouwbare toeverlaat. Admiraal Arthur Radford, de vroe gere voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, liet ook een ernstige waarschuwing horen. Zou den de bezwuinigingen doorgaan, zei hij, dan moest men rekening houden met de noodzaak van een aanzien lijke versterking van het Amerikaan se militaire apparaat. Dat zou tot ge volg hebben dat elke jonge Ameri kaan veel langer militaire dienst moest doen dan nu het geval is. „De kosten daarvan zouden schrikwek kend hoog zijn", zei hij. Van een te rugtrekken binnen een „vesting- Amerika" zou volgens hem niets kunnen komen, omdat het gevolg daarvan zou zijn dat de Verenigde Staten een capitulatie voor een dan steeds verder opdringend communis me slechts konden uitstellen. om een tegenwicht te scheppen tegen de pro-westerse politieke groepen in Syrië en tegen het aanzien van de positie van de westerse mogendheden Koning Hoessein van Jordanië zond koning Saoed van Saoedi-Ara- bië een boodschap die vermoedelijk ever Syrië ging. De boodschap werd in het Nabije en Mid den-Oosten. Met door de Saoedi-Aribische zaakgelas- minister Dulles heeeft hij vandaag de tigde overgebracht. „AMERIKAANSE" SPION IN POLEN GEARRESTEERD De Poolse politie heeft een Pool ge arresteerd, Zbigniew Lenarczyk, „als agent van de Amerikaanse geheime dienst". Radio Warschau zei, dat de man in 1948 uit Polen ontsnapte naar West-Duitsland, waar hij in Frankfort aan de Main „ingeschreven werd voor samenwerking met de Amerikaanse geheime dienst door iemand onder de schuilnaam Now- icki". Lenarczyk keerde als repatriant naar Polen terug. Hij kreeg van de staat een boerderij in Tatyn, die hij gebruikte als dekmantel voor zijn spionagewerk, aldus radio-Warschau. Hij wordt ervan beschuldigd inlich tingen verzameld te hebben over Poolse militaire installaties. zaak uitvoerig besproken. Vooral de aanstelling van een Russisch gezin de opperbevelhebber voor de Syrische strijdkrachten, wordt door Eisenho wer beschouwd als een resolute po ging om het leger onder communis tische controle te brengen. Dulles heeft na zijn onderhoud met Eisen hower met de Britse ambassadeur in Washington, Caccia, gesproken. Ge zaghebbende woordvoerders van het Witte Huis zeggen, dat de Ameri kaanse president zich bazig houdt met de dubbele vraag: betekenen de gaan> wapenleveranties van Rusland aan -■ Syrië, de militaire veranderingen en de uitwijzing van drie Amerikaanse diplomaten dat Syrië een sovjet-sa telliet .wordt en, zo ja, welke maat regelen moeten Amerika en de wes terse mogendheden in het algemeen nemen om hun oelangen in het Na bije en Midden-Oosten veilig te stel len? Voorshands wordt niet verwacht, dat Rusland Syrië officieel tot sov- jet-satëlliet zal verklaren, oimdat Morkou meer belangstelling heeft voor het stichten van' haarden van onrust zoals in Oman en in Jemen. De crisis om Syrië is vorige week begonnen, toen drie Amerikaanse di plomaten het land moesten verlaten wegens zogenaamde samenzwerimg tegen de Syrische regering. Het af- Het plotselinge vertrek van de Sa- oedische diplomaat viel samen met berichten, dat de reis per vliegtuig, die de president van Syrië, Koewatli, zondag naar Egypte maakte, een „laatste poging" was om te verhin deren, dat Syrië een Russische sateL liet zou worden. Politieke waarnemers zeggen, dat Koewatli blijkbaar de president van Egypte, Nasser, wilde raadplegen over mogelijk te nemen stappen om de rode stroming in Syrië tegen te Diplomatieke waarnemers in Lon den veronderstellen dat de Navo- landen, in het bijzonder Turkijë, bin nenkort zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan besprekingen over de „staatsgreep" in Syrië, die de eer ste grote uitdaging aan het adres van de „Eisenhowerleer" is. De Engelse regering heeft Amerika geadviseerd tegen het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Syrië, ondanks de ver-gaande Syri sche beschuldigingen. Syrische minister beschuldigt Amerika. De Syrische minister van buiten landse zaken. Sajjid Salah el Bitar, heeft de Verenigde Staten er maan- glijden van Syrië naar het Russische dag op een persconferentie te Damas- vlak werd versneld door een zuive-cus van beschulidgd te trachten de ring van de Syrische politie en het onafhankelijkheid van de landen in leger en de onverwachte reis van het midden-oosten te vernietigen en Iedere zomer smelt de sneeuw op de Svartis (zwart ijs)-gletscher ln Noord-Noorwegen, vlak bij de Pool cirkel, zo snel, dat de rivieren, die er het water van af voeren, buiten de oevers treden en grote schade veroor zaken aan de landbouwbedrijven in de dalen. Dit jaar is het peil van de Svartis-rivier 2,70 meter boven nor maal gestegen, waardoor 20 vierkante kilometers vrucht baar land in de dalen van de Svartis en de Rauvass zijn overstroomd. Een dergelijke inundatie is hier nog nim mer voorgekomen. De foto toont een brug over de Svar tis-rivier, welke door het kolkende water werd vernield. president Koewatli naar Egypte, waar hij de hulp van president Nasser is gaan zoeken tegen de Russische groep in Syrië. Met de grootste aandacht wordt de reactie van Turkijë gevolgd, dat van oudsher Rusland als zijn do delijke erfvijand beschouwt. Moest Syrië inderdaad een sovjet-satelliet worden, dat zou Turkijë in het oosten een 1700 kilometer lange „bedreigde" grens krijgen. Het grenst in het noordoosten aan Rusland en in het zuidoosten aan Syrië. Overleg WashingtonLonden. De „staatsgreep" van communisti sche officieren in Syrië heeft giste ren tot een druk diplomatiek overleg geleid. Amerikaanse en Engelse diploma ten voerden in Londen besprekingen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deze landen „stuk voor stuk over te geven aan het zionisme en het im perialisme". De leer van Eisenho wer inzake het Midden-Oosten is voor de Arabische landen het groot ste gevaar. In de landen, die deze leer aanvaar den, zijn reactionairen begonnen met het onderdrukken van nationalisti sche elementen onder het mom van bestrijding van het communisme, al dus minister Bitar. Amerika heeft getracht, zo ging de minister voort, de Syrische soevereini teit in gevaar te brengen door een soort economische blokkade. Grote hoeveelheden Amerikaanse tarwe zijn tegen lage prijs aangeboden aan Een tweemotorfg Amerikaans legervliegtuig is maandag op een fa brieksterrein in Frankfort neerge- HET GEVAL-STERN De Amerikaanse zakenman Alfred Stern heeft maandagavond te Praag de beschuldigingen volgens welke hij en zijn vrouw, Martha Dodd Stern, voor de Sowjet-Unie hebben gespio neerd, „verzinsels" genoemd. De be schuldigingen werden geuit ten over staan van een commissie van het Amerikaanse congres. Het echtpaar Stern en hun zoontje verblijven sedert 21 juli te Praag. Op die dag kwamen zij per vliegtuig uit Mexico in de Tsjechoslowaakse hoofd stad aan. De algemene vergadering van de Verenigde Naties is voor 10 sep tember bijeengeroepen een week voor het begin van de eigenlijke zit- GEEN DEVALUATIE VAN HET POND STERLING Een woordvoerder van het Britse ministerie van financiën heeft heden verklaard, dat het pond sterling niet zal worden gedevalueerd en dat er evenmin sprake van is het pond ster ling vrij te maken van enige binding aan de pariteit van de dollar of de marges voor de koers van het pond sterling te verruimen. De verklaring van de woordvoer der is een antwoord op de aanhou dende geruchten, welke op alle bui tenlandse markten de ronde doen sedert de invoering van de nieuwe Franse valutavoorschriften. stort. De beide inzittenden vonden de j ting ter bespreking van het rap- dood. Iport over Hongarijë. Deze foto toont de ravage, welke werd aangericht toen een Belgische bus in de buurt van de Duitse stad Leiphein, aan de achterzijde een zware Duitse vrachtwagen ramde, welke langs de hoofdweg stond geparkeerd, de laadbak volkomen van de achteras lichtte en enkele meters omhoog drukte. Zes Belgische passagiers van de bus werden vrijwel op slag gedood en 29 anderen werden gewond, van wie enigen ernstig. De bus was met 42 Belgische vakantiegangers van de Beierse Alpen op weg naar België. Volgens de politie was de snelheid van het voertuig bij de botsing honderd kilometer per uur. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's /eer i I (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt 11.15 uur). WESTELIJKE WIND Veel bewolking met plaatse- I lijk enige regen of motregen, maar morgen ook verspreid voorkomende opklaringen. Mati- BRITSE EIGENDOMMEN IN EGYPTE De Egyptische minister van finan- i ciën, dr. Abdoel Moneim el Kais- ge, aan de kust af en toe vrij soeny, heeft maandagavond meege- j krachtige westelijke wind. Wei- j deeld, dat hij twee Britse functiona-nig verandering in temperatuur. rissen geen toestemming had ver- j leend een bezoek te brengen aan die j in beslag genomen Britse maatschap- 21 Aug. zon op 5.33; onder 19.56; pijen, daar deze maatschappijen reeds maan op 0.39; onder 16.52. Egyptisch zijn". 1 De functionarissen van het Britse ministerie van financiën en de Bank of England, voeren besprekingen over de in beslag genomen Britse eigendommen. Zacht en vochtig Hoogwaterstanden 21 Aug. v.m. 10.05; n.m. 11.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO onbewolkt 24 C. Van de Azoren tot aan de Alpen a^xt strekt zich een krachtig gebied van motregen 22 hoge druk uit. Langs de noordelijke ABERDEEN zwaar bewolkt 22 rand van het hogedrukgebied wordt LONDEN zwaar bewolkt 21 een brede gordel met krachtige zuid- 1 AMSTERDAM regen 20 westelijke winden aangetroffen, die LUXEMBURG zw. bewolkt 17 zachte en zeer vochtige oceaanlucht PARIJS geheel bewolkt 22 naar West-Europa voeren. Deze lucht BORDEAUX mist 21 bereikte reeds gisteravond ons land, GRENOBLE half bewolkt 17 in verband waarmee in de afgelopen' J^GE onbewolkt 26 nacht bijna nergens de temperatuur BERLIJN geheel bewolkt 22 beneden 15 graden daalde. Doordat de FRANKFORT zwaar bewolkt atmosfeer tot op 4 kilometer geheel LUNCHEN zwaar bewolkt verzadigd was met waterdamp, hing ZURICH er een zwaar wolkendek boven Ne- GENEVE derland, waaruit het langdurig re- I LOCARNO gende en motregende. Achter een ^^EN zwak koufront, dat vanochtend over 1 INNSBRUCK de Noordzee naderde, bevindt zich ROME iets minder vochtige lucht, waarin AJACCIO eveneens veel bewolking voorkomt, MALLORCA maar waarin enkele verspreid voor komende opklaringen toch mogelijk zijn. Tengevolge van de te verwach ten passage van dit front en van een volgend front zal er het eerstkomen de etmaal in Nederland evenwel ook plaatselijk weer enige regen vallen. geheel bewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bewolkt regen half bewolkt onbewolkt regen Korreltje Wie zich schaamt om te vragen, schaamt zich om te leren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1