Grote bezwaren tegen de Euro-markt Weer grote bedragen in marken en dollars omgezet Zal Nederlandse bank verder ingrijpen? Stormloop om de gulden duurt voort Inbrekers stalen in Eindhoven voor 270 mille vacantiezegels Moeder en kind in te water geraakte auto verdronken DE JUISTE WEG ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nederland zit in het schuitje (Van onze econ. medewerker). TPEMIDDEN van de economische zorgen, die Nederland bedreigen worden we terloops tegenover de vraagstukken gesteld van Euromarkt en Euratom. We dreigen eraan voor bij te lopen omdat de wetsontwerpen in vakantietijd werden ingediend, maar ook omdat die zaak van een economisch verenigd Europa niet leeft bij ons volk. De Euromarkt is niet populair bij ons volk, dat er onvoldoende over is voorgelicht. De verdragen tussen de ministers van zes Europese landen zijn in Rome destijds in een min of meer geheimzinnige sfeer gesloten. Zelfs deskundigen wisten soms niet precies waartoe men zich had ver bonden. De voorlichting "aan de pers over deze verdragen kon men van de aan vang af ook niet overvloedig noemen en voor vele geïnteresseerden hangt de kern van de zaak nog in een sfeer van omfloerste klokken, die wel lui den, maar waarvan men de klepel niet kan zien. Gevolgen niet te overzien. In onwetendheid en gebrek aan gevaar van de Euromarkt. Want iedere Nederlander is er direct bij betrokken. Het kan zijn dat wij door aanvaarding van het verdrag over twee jaar anderhalf maal zo duur le ven. Het is mogelijk dat tientallen door deze overeenkomst hun betrek king zullen verliezen. Het is ook niet onwaarschijnlijk dat honderden er beter betaalde posities door zullen vinden of naar het buitenland zullen moeten verhuizen. Het aannemen of verwerpen van dit verdrag zal over de toekomst van Nederland een belangrijke beslissing betekenen, die ons meer Europees kan maken bij acceptatie of ons tot onafhankelijk eenling omtovert bij verwerping. Het meest benauwende bij beschou wing van de plannen tot Euromarkt is, dat men de gevolgen onmogelijk kan overzien. Dat kan ook onze Tweede Kamer niet en dat maakt haar verantwoordelijkheid groter en de stemming moeilijker. Eenmaal ge kozen, kunnen we niet meer terug, dat is het fatale van de gedane keus. Waarvoor en waartegen moeten we dan kiezen? Waar schuilt het gevaar? De bedoeling is dat Frankrijk, Ita lië, West-Duitsland en de drie Bene- lux-landen binnen enkele tientallen jaren alle rechten, invoerverboden en -geboden in het onderling verkeer afschaffen. Daarvoor in de plaats komt er aan de rand van het gemeen schappelijke gebied één budtentarief, dat een soort gemiddelde zal vormen van de thans bestaande afzonderlijke rechten. Voor ons land zit in dié regeling het gevaar, Elk gemeenschappelijk tarief zal meer beschermend zijn dan wij als Nederlanders wensen. Wij zijn van nature vrij handel a ars, want wij 'bezitten zelf geen grondstoffen en moeten die dus invoeren, evenals een deel van de voedingsmiddelen. Wij leven als natie van het bewerken van goederen. Onze industrie vere delt eigenlijk alleen. We voeren al les in en het is de bedoeling dat wij het meeste ook weer uitvoeren, al leen in een meer bewerkte vorm en daar moet onze winst van komen. Op dit beginsel steunt onze industiali- satie-gedachte voor een land dat overbevolkt dreigt te raken. Vanzelfsprekend moeten we de grondstoffen zo goedkoop mogelijk in handen krijgen, zo goedkoop mo gelijk bewerken en de produkten zo duur mogelijk weer verkopen. Stijgende kosten. Deze grondwet van ons bestaan dreigt door de Euromarkt te worden verkracht, waardoor eigenlijk ons in dustrialisatieschema totaal in de war wordt gebracht. Want wij we ten niet of die Euromarkt onze ar beidsintensieve industrie ten goede zal komen of die van andere deelne mende landen. En wat komt er dan van onze plannen terecht om onze gehele snel groeiende bevolking aan een boterham te helpen? Deze zorg spookt ook rond in de hoofden van onze industriëlen, die overigens in principe accoord gaan met de nieuwe Euromarkt. Het is niet denkbeeldig dat wij binnen het kader van de Euromarkt met moeilijkheden in onze industrie te kampen krijgen. Reeds heeft de regerng toegegeven dat ons loonpeil met 7% zal stijgen, waardoor een van onze met moeite opgebouwde kostenvoordelen teloor zal gaan. In beginsel geldt tevens dat wij onze arbeidsvoorwaarden zullen moe- ten aanpassen aan de Franse, waarbij een 40-urige arbeidsweek geldt. Voor uren daarboven tot 48 uur per week zal dan een toeslag van 25% moeten worden gegeven en daarboven zelfs 50%. Voorlopig bestaat voor ons nog geen rechtstreekse verplichting tot deze aanpassing, maar op de duur zullen wij er niet aan ontkomen. Ook kent Frankrijk de gelijkwaar dige beloning van man en vtouw. In het verschiet duikt ook dit sociale vraagstuk dus voor ons bedrijfsleven op. Kartel en conjunctuur. Onze industriie is het evenmin eens met de plannen in het verdrag be treffende de kaïrtelovereenkomsten van ondernemers, waarbij men in Nederland grote vrijheid kent, welke vrijheid juist zo belangrijk wordt by Europese integratie. Een volgend bezwaar richt zich op de conjunctuurpolitiek der deel nemende landen. Deze zal moeten worden gecoördineerd, maar de di recte verplichting daartoe wordt in het verdrag niet gegeven. Bij ver schillend gerichtte conjuncturele maatregelen kunnen er ernstige con flicten ontstaan. Om betalingsba lansmoeilijkheden op te lossen zal in de Euromarkt een aanpassing kun nen worden verkregen door koophan del te drijven met tariefsverlagin gen of contingenten. In industriële kringen voelt men niet minder bezwaar tegen de rege ling voor een op te richten investe ringsbank, waarbij leden-staten de verplichting kunnen krijgen andere leden met leningen te hulp te komen zonder dat eerst wordt bekeken of de kapitaalmarkt die leningen recht vaardigt. In het zand van de Sahara. Het lijkt voor Nederland niet on gunstig dat ook de overzeese gebieds delen binnen het marktgebied vallen. We moeten daarvoor ongeveer 270 miljoen bijdragen voor de eerste vijf jaar, waarvan de helft terugvloeit ten bate van Nieuw-Guinea en de West. De rest zal wel ten goede komen aan het uitgebreide Franse overzeese rijk in Afrika, waar in beginsel niets te gen is, maar waarvan de investering zeer dubieus is in verband met de belangstelling ligt het eerste grote j politieke woelingen.... „ov, utDe concessies, die wij moeten doen, zijn vergaand. Het prijspeil van ons levensmiddelenpakket bijvoorbeeld wordt ernstig bedreigd. In beginsel zal het buitentarief voor tarwe stij gen van 0 tot 20 procent. Nu kunnen wij daar wel praktisch van vrijgesteld worden door ontheffing aan te vra gen bij de in te stellen Europese Commissie maar van de aanvaarding af hangt ons een verhoging van de voedingsmiddelenprijzen dagelijks als een zwaard van Damocles boven het hoofd. Niets te vertellen. En vergeten wij daarbij niet dat wij binnen de marktgemeenschap tot een minderheid behoren. De industri ële verbonden hebben zich niet a priori tegen de Euromarkt verzet Maar wij weten dat zij toestemden met angst in het hart. Die angst mag er terecht zijn in het hart van elke goede Nederlander. Wij gaan varen in de mist van het geteisterde Europa, dat in nood en eenheid naar een uitweg zoekt. Of deze uitweg voor Nederland de slui ting van de poort naar de overige wereld betekent, vermogen wy nu nog niet te zien. Zo ver zouden wij moeten kunnen zien. Bedenken wij daarbij dat onze volksvertegenwoordiging zich gaat binden voor vergaande beslissingen, die straks zonder haar en over haar door derden zullen worden genomen, dan moge zij zich nog eens opnieuw bij herhaling bezinnen voordat zy haar fiat aan dit accoord geeft. Het moeilijke punt daarbij is, dat wij praktisch eigenlijk wel mee moeten gezien onze positie in de Benelux en de mogelijkheid dat bij afwijzing de laatste bus naar Europese eenheid wordt gemist. En de voordelen van grotere kansen op rationeler produc tie van massa-goederen zullen ons toelachen mits wij de konsekwenties van veel sparen bij een laag levens peil voor de eerste jaren durven aan vaarden. De treinramp Gewonde hoofdconducteur overleden De 61-jarige hoofdconducteur der N.S., J. Hamstra uit Amsterdam, die bij het spoorwegongeluk te Woensel ernstig werd gewond, is in het r.-k. Binnenziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen overleden. Tij dens het ongeluk bevond de heer Hamstra zich in de trein uit Amster dam naar Maastricht. Het aantal do den als gevolg van het ongeluk is nu gestegen tot zes. Op de r.-k. begraafplaats Buiten veldert te Amsterdam is gistermor gen het stoffelijk overschot van de bij de treinramp te Woensel om het ieven gekomen P.T.T.-treingeleider P. C. Ruijter ter aarde besteld. De Ned. Spoorwegen werden hierbij vertegenwoordigd door de inspecteur mr C. A. O. Naudin ten Cate van de inspectie vervoer Amsterdam en de P.T.T. door de wnd.-directeur van het hoofdpostkantoor Amsterdam, de heer I. Pais. H. WIJDINGEN BIJ DE JEZUÏETEN Donderdag 22 augustus zal mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, in de „Sint Ser- vaas" te Maastricht de heilige wijding van het Priesterschap toedienen aan: N. Appel, Spanbroek (N.H.); L. Bak ker, Nijmegen; H. Bruseker, Amster dam; Th. Helsloot, Amsterdam; A. Houben, Scharm; G. Ingen Housz, Breda; L. Keulen, Amsterdam; H. van de Loo, Berg en Dal bij Nijmegen; H. Matyasovich, Boedapest, Hongarije; W. Oomens, 's-Gravenhage, W. Pisa, Utrecht; H. Schelbergen, Nijmegen; J. W. Schneider, Delden; H. Simons, Rotterdam; H. Verbeek, Enschede; en J. Wernink, Nijmegen; allen theolo ganten van de Societei'; van Jesus. Ondanks de maatregelen van de Nederlandse Bank zijn gisteren op de valutamarkt toch weer grote bedragen aan Duitse marken en Amerikaanse dollars omgezet. Omdat er in de markt onvoldoende aanbod bestond heeft de Nederl. Bank uit noodzaak wederom tientallen miljoenen afgegeven. Weer zijn kostbare valuta's naar het buitenland afgevoerd. De prijzen wer den daarbij nogmaals aanzienlijk verhoogd. Nu moest voor termijndollars op drie maanden een agio worden betaald vatt V/i cent, dat is anderhalve cent meer dan de prijs, waarvoor de Nederlandse Bank donderdag de valu ta's ter beschikking had gesteld. De agio's voor de termijnmarkten werden eveneens verhoogd. Dit alles is het gevolg van de stormloop van de internationale va luta-speculatie tegen de gulden, die is ontstaan door allerlei geruchten na de devaluatie van de Franse Frank. In het algemeen bestaat er nog geen reden tot ongerustheid voor de positie van de Nederlandse gul den. Het tijdstip van de devaluatie van de Franse frank is zeer onverwacht geweest, maar het was voor ingewij den al lang duidelijk, dat de frank leed aan overwaardering. Voor Ne derland gelden deze overwegingen echter zeker niet. De regering heeft er in zijn prijspolitiek voor gezorgd, dat de gulden in vergelijking tot an dere betaalmiddelen niet overgewaar deerd zou worden, ook al zijn de lo nen wat te ver omhoog getrokken. De regering heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat een klein land niet moet morrelen aan de wisselkoers, en de eventuele on evenredigheden moeten wegge werkt worden door het aanpassen binnenslands van de bestedingen aan de beschikbare middelen. Niet achter het pond. Men kan zich echter afvragen of Nederland niet te ver is gegaan met de devaluatie in 1949 toen zij achter de devaluatie van het pond-sterling aanging. Nü is algemeen het stand punt, dat zelfs indien er iets met het zou gebeuren dit voor Nederland geen aanleiding behoeft te zijn, om het drama van 1949 te herhalen. In Nederland laat men de overweging gelden, dat de loon- en prijspolitiek voldoende onder controle zijn. Zo nu en dan kunnen wel eens verkeerde spanningen ontstaan tussen middelen en bestedingen, maar de monetaire reserves zijn voorhanden om deze Op te vangen. Bestedingsbeperking. De stormloop tegen de gulden, naar de buitenlandse valuta, is wel een aanwijzing, dat Nederland wer kelijk haast moet maken met zijn be stedingsbeperking, opdat weer een evenwichtige situatie ontstaat. De Nederlandse Bank zal de duim schroeven aandraaien om de toestand meester te worden, de regering ech ter is verantwoordelijk voor de juiste gang van zaken. Natuurlijk zal de HOGERE LONEN VOOR BIOSCOOPPERSONEEL. Het college van rijksbemiddelaars heeft gunstig beschikt over de voor stellen tot verbetering van de lonen van het bioscooppersoneel. Het pre mie-aandeel van deze werknemers in het op komst zijnde bedrijfspensioen fonds wordt volledig gecompenseerd. Als gevolg daarvan is een loons verhoging afgekondigd van 3 pet., die vanaf 1 januari j.l. van kracht is. Bij inwerkingtreding van het fonds wor den de lonen nogmaals verhoogd met een Nederlandse Bank de maatregelen langzamerhand weer ongedaan ma ken, als de oude toestand terugkeert. Duitsland. In alle landen in Europa bestond onder invloed van de hoogconjunc tuur een toestand van overbesteding. Behalve in W.-Duitsland, waar de ontwikkeling niet zo snel geschiedde. Op deze wijze heeft West-Duitsland een aanzienlijk surplus kunnen kwe ken in de Europese Betalings Unie. In het buitenland is hiertegen veel kritiek geweest. Nederland heeft daar echter weinig behoefte toe gevoeld, hier begon men liever met de beste dingsbeperking, maar men wist bij het begin al, dat het zeker een half jaar moest duren alvorens men iets van de gevolgen zou merken. t Rekeningen E.B.U. fie volgende landen hebben in het eerste halfjaar 1957 een kastekort bij de Europese Betalingsunie: Nederland 19 miljoen dollar België 49 miljoen dollar Zwitserland 82^ miljoen dollar Frankrijk 542 miljoen dollar West-Duitsland heeft in het eerste half jaar een overschot geboekt van 750 miljoen. Later moet nog blijken in hoeverre de internationale speculatie die al lang een oogje heeft op de revaluatie van de markt, hier debet aan is. Bewoner met vacantie Uit de woning van de heer T. de Vries aan de Glaslaan te Eindhoven is ingebroken en voor een waarde van 270 duizend gulden aan vakantie bonnen voor de bouwnijverheid ont vreemd. De heer De Vries, corres pondent van het fonds, is op vakan tie in Italië. In de nacht van dins dag op woensdag is de diefstal ge pleegd en een buurvrouw heeft het bijna direct daarna ontdekt. Eerst gisteren is echter bekend geworden, na een telefoongesprek met de heer De Vries in Italië, hoe groot de buit van de inbrekers is geweest. Deze kapitale waarde aan vakantiebonnen heeft de heer De Vries in het ver laten huis te Eindhoven achtergela ten. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid Pakhuisbrand te Zaandam Gisteravond omstreeks negen uur is brand uitgebroken op de vijfde verdieping van het pakhuis „De Vre de", staande aan het Barndegat op de grens van Zaandam en Amster dam. De oorzaak van deze brand is onbekend, hoewel er gissingen zijn dat het vuur zou zijn ontstaan door blikseminslag. Het vuur vond voed sel in ongeveer 2000 ton oud papier van de oud-papierhandel M. A. Wessels N.V. te Amsterdam. In het gehele gebouw, waarin mede een graansilo is gevestigd, bevindt zich ongeveer 30.000 ton oud papier. De brandweer was 's avonds omstreeks half elf nog bezig met het blussings- werk. Verwacht mag worden, dat de brand zich tot de vijfde verdieping zal beperken, omdat het inwendige van het gebouw bijna geheel uit be ton is opgetrokken. Het dak van het pand is echter in vlammen opgegaan. Het pakhuis is eigendom van de gebrs. Gort uit Nieuw-Vennep. Op een enkele spuit na heeft de gehele Zaandamse gemeentelijke vrywillige brandweer aan het blussingswerk deelgenomen. Voorshands is nog geen schadecyfer op te geven. 'heeft een grote beloning uitgeloofd voor diegene, die aanwijzingen kan geven welke tot aanhouding van de dader leiden. De vakantiebonnen zijn niet ge nummerd en men verwacht dat de dieven zullen trachten de bonnen in kleine partijen bij niet bona fide bouwpatroons weg te doen. De va kantiebonnen zijn niet genummerd en van verschillende kleur; men kan ze dus niet vervallen verklaren. Zij zijn een jaar geldig. Een „goede buur" met de bijl Een hevige ruzie tussen een groen tehandelaar en zijn bovenbuurvrouw in de Vijzelstraat te Scheveningen is gistermiddag geëindigd met een bijl slag op het hoofd van de 36-jarige groentehandelaar P. Z. De man kreeg een ernstige wond en moest worden opgenomer in 't ziekenhuis Bronovo. De verhouding tussen d groenten- handelaar en zijn bovenburen was al lang slecht meldt het Alg. Dagbl. Toen gistermiddag, na een zware re genbui, de bovenburen lekkage kre gen, doordat een grote plas hemelwa ter op het dak bleef liggen en er lang zaam doorheen sijpelde, stuurde de bovenbuurvrouw, de 35-jarige G. K.- R. S., haar zoontje het dak op met de opdracht de plas weg te vegen. De jonger deed zijn plicht, maar op zo'n manier, dat de groentehandelaar overlast kreeg en in neftige woede ontstak. Hij rende naar de huisdeur van zijn bovenburen, trok het slot open met het touwtje, dat door de brievenbus naar buiten hing en stormde onder het schreeuwen van bedreigingen de trap op. De buurvrouw greep een bijltje, dat ze juist tevoren gebruikt had, en sloeg haar bedreiger met dit wapen op het hoofd. Een hoogspanningskabel, waar op een spanning van 10.000 volt stond is oorzaak geweest van de dood van de 24-jarige schilder H. S. uit Ulft, die werkzaam was aan een transfor mator bij de koninklijke D.R.U., waatbij hij met de kabel in aanra king kwam. Hij was op slag dood. Tiidens slecht weer aangereden Vier inzittenden gered Gistermiddag is tussen Schoorl- dam en Koedijk, op de West-Friese dijk, een auto, die bestuurd werd door de 39-jarige heer S. Minnema uit Harlingen, na een botsing het Noord- hollands kanaal ingereden. Zijn echt genote en 7-jarig dochtertje konden niet tijdig meer bereikt worden en zijn beiden verdronken. Het gezin van zes personen was van vakantie op weg naar huis. De wagen werd op de dijk in de stromende regen aangereden het zioht was bijzonder slecht door de bestelauto van de heer W. K. uit Hoorn. De langzaam rijdende perso nenauto werd van de dijk het water ingeduwd. De heer Minnema wist zich met zijn twee zoontjes op eigen kracht te bevrijden doordat hij het portier kon openen. Op de achter bank zaten zijn 37-jarige echtgenote, haar 7-jarig dochtertje en haar 21- jarige zuster mej. D. Vollema. De heer K., de bestuurder van de be stelauto en nog enige bromfietsers, die op het ogenblik van het drama juist passeerden, sprongen ijlings te water en wisten mej. Vollema te be vrijden. Zij werd opgenomen in het St. Elisabeth-ziekenhuis, waar bleek dat zij een shock had opgelopen. Doordat het water zeer koud was en de auto praktisch niet meer te berei ken, moesten de redders het zoeken V erplegingsprijs ziekenhuizen De door minister Suurhoff aange kondigde verhoging van de verpleeg- tarieven van een aantal ziekenhui zen, sanatoria en andere inrichtingen omvat op het ogenblik zo ver neemt „De Volkskrant" ongeveer 5 percent van het totaal aantal bed den. Naar schatting zal de prijsver hoging gemiddeld 1,50 tot 2 gulden per dag bedragen. Nieuw passagiersschip voor K.N.S.M. in de vaart Aan de vloot van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschap pij is gisteren een nieuw ultra mo dern passagiersschip toegevoegd, na melijk het m.s. „Oranje Nassau". Met wat wel zijn tweeling mag heten, na melijk het m.s. „Prins der Nederlan den", dat volgende maand aan de genoemde rederij wordt overgedra gen, zal het nieuwe schip een gere gelde vier wekelijkse verbinding on derhouden in de Caraïbische passa- giersdienst: van Amsterdam via Do ver naar Trinidad, La Guaira, Cura sao, Aruba, Cartagena, Puerto Limon, Kingston, en terug naar Plymouth en Amsterdam via Aruba, Curasao, La Guaira, Trinidad en Barbados. De eerste afvaart van de „Oranje Nassau" uit Amsterdam is bepaald op 28 augustus a.s. Het is een één-klasse schip, d.w.z. alle volgeboekt 116 passagiers beschikken over de gehele accom modatie, doch hebben een keuze uit een groot aantal gevarieerd inge richte hutten voor een tot vier per sonen. Bovendien bevat het schip vijf rui men met een totale ladingscapaciteit van 218.000 c.f.t., waarvan 17.000 c.f.t. speciaal voor koel-, vries- en diep- vrieslading. De „Oranje Nassau" is lang circa 142 meter, breed 18H meter. Het meet 7214 b.r.t. en heeft een draag vermogen van 5300 ton; het is uitge rust met al hetgeen een snelle (15)^ mijl per uur) en veilige navigatie eist en een prettige reis waarborgt. Gistermiddag is nabij de onbe waakte overweg te De Hulk (ge meente Berghout) de 29-jarige me vrouw L. van der V. uit Hoorn door een passerende trein aangereden en gedood. Het slachtoffer was geschei den en had drie kinderen. Het stof felijk overschot werd eerst door de bestuurder van een andere daar pas serende trein opgemerkt. naar mevr. Minnema en haar doch tertje staken, nadat nog vergeefs ge tracht was de slachtoffers te berei ken via de kofferruimte van de wa gen. De politie haalde na ongeveer een half uur de auto aan de kant. Moeder en kind bleken toen reeds overleden. PATER A. VAN KAMPENHOUT t In de leeftijd van 56 jaar is te Am sterdam aan een hartaanval bezwe ken, pater F. A. H. van Kampen hout. Pater Van Kampenhout, Mis sionaris van de H. Familie, was sinds 1948 verbonden aan het „Open Deur- werk" en in 't bijzonder belast met het bekeringswerk in Amsterdam- Oost. Mag men op plein rechts inhalen? Mag men op een plein rechts inha len en passeren? Dit was de vraag, waarvoor de kantonrechter te Delft mr. J. A. de Jong zich gesteld zag. Voor hem had zich een automobilist te verantwoorden, omdat hij door rechts in te halen en te passeren een aanrijding zou hebben veroorzaakt. De substituut-officier van justitie achtte de verdachte schuldig. Hij was achter een andere automobilist de Delftse markt opgereden. De bestuur der van de vOorste wagen was toen iets naar links uitgeweken en voor verdachte was dit reden geweest om hem rechts voorbij te rijden. „Dat is fout", zei de officier, „men mag al leen rechts passeren als de voorste automobilist op een kruispunt van wegen heeft voorgesorteerd en de achterste dus de zekerheid heeft dat de voorste naar links zal gaan". Dit was hier niet het geval geweest en daarom eiste de officier 15.sub sidiair 7 dagen. De raadsman van verdachte, mr. Th. L. v. d. Veen, meende, dat er wel voorgesorteerd was, omdat de voorste automobilist de richtingaanwijzer links had uitgestoken. Hij achtte het rechts inhalen en passeren op de markt niet strafbaar. Na re- en du pliek vond de kantonrechter, dat men op zo'n grote ruimte als de markt moeilijk van een splitsing van wegen kan spreken. Hij zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN OORZAAK VERLIEE VAN „GOUDA." De opbrengst exploitatie, inclusief dividend op aandelen in andere on dernemingen van de kaashandel maatschappij „Gouda" N.V. te Gouda heeft in het boekjaar 1956/1957 1.186.505 bedragen (v.j. 1.464.446). De onkosten, interest, salarissen, lo nen en gratificaties bedroegen 1.091.360 1.281.363). Afgeschreven op de inventaris werd een bedrag van 119.242 127.061). Plet verlies van 43.773, tegenover een winst van 56.520 het vorige jaar, werd op de nieuwe rekening overgebracht. De bijzondere omstandigheden, buiten de kaashandel liggend, veroorzaakten vrij aanzienlijke lasten, waardoor het totaal resultaat tenslotte in een klein verliessaldo uitmondde, hetgeen geen voorstel tot dividenduitkering inhield. Vorig jaar werd 10 procent uitge keerd. Gedurende het seizoen van de grote produktie varen de marges, die bij export naar de grootste Nederlandse afzetgebieden verkregen konden wor den, dikwijls niet toereikend voor een bevredigende rentabiliteit. In de laat ste maanden van het boekjaar deed zich hierin evenwel een aanmerkelij ke verbetering voor. De belangrijke export van de n.v. van oude kaas naar vele binnen en buiten Europa gelegen markten kon zich goed hand haven, hoewel opgemerkt dient te worden dat de prijzen niet overal be vredigend waren. De exploitatiekos ten ondergingen voornamelijk als ge volg van een aanzienlijke verhoging van de in de c.a.o. voor de kaaspak- huisbedrijven vastgestelde lonen een verdere stijging. Door het aanbrengen van verbeteringen in de bedrijfsin richting wordt getracht, hieraan zo veel mogelijk het hoofd te bieden. Al les bij elkaar leverde de kaashandel uiteindelijk een bescheiden winstsal do op. Beide verkenners zoeken langs ver-1 van de twee zal de weg vinden? schillende kanten de weg naar de jeugdherberg in de oude Burcht. Wie 1*3341 ap jpujA sjqoai sauuajjaaA 3Q

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8