Cvert Grote drukte bij exporteurs prijzen nog steeds matig yjifyAtpiaoty Jfza» iaofi uit visie op televisie Voor ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Uit de wolken welt de zegen stroomt de regen Uit de wolken zwart en guur striemt het vuur (Naar een Zwitsers volksrijmpje; tekening Ludwig Richter). De bollenhandel Er wordt nu hard gewerkt in de bollenstreek hard èn lang! De bol- lenexport begint nu op volle toeren te draaien en in de havens te Lisse, Hillegom en Sassenheim is het een drukte van belang met het laden der soheipen, die de kisten naar de Oce aanstomers in Amsterdam en Rotter dam varen. Het zijn nu vooral de zendingen naar Amerika die de volle aandacht vragen. Immers: de in Amerika verkochte bollen zijn in hoofdzaak bestemd voor de zaadhui zen, de warenhuizen, de supermar kets en andere gelegenheden waar men de bollen „droog" doorverkoopt aan de liefhebbers. Deze willen hun bollen vroeg in huis hebben, ook al waarschuwt een plantkundige van wereldvermaardheid als prof. dr. E. van Slogteren nu al jaren tegen dit vroege verzenden, daar dit de kwali teit van de bollen niet ten goede komt. De temperaturen in de scheeps- ruimte zijn in de zomer vaak veel te hoog en hoe warm het kan zijn als bollen onder een dekzeil enkele da gen op een kade in New York tij dens een hittegolf moeten staan kan een kind begrijpen. De verko pers zien dit advies echt met een hoofse minachting over het hoofd, daar men het Verkoopseizoen zo lang mogelijk wil maken. Bij alle drukte hebben de expor teurs dit voordeel, dat ze zich om de inkoop helemaal geen zorg behoeven te maken. Het aanbod overtreft de vraag zowel bij de tulpen, de hya cinten als de narcissen en de prijzen, die m en moet besteden zijn waarlijk niet hoog te noemen. Van de hyacin ten zijn de witte variëteiten het meest gevraagd en deze gingen dan ook van de hand voor prijzen die 'n heel eindje 'boven de minimum prijs lagen. Van de andere kleuren kan men dat in de meeste gevallen niet zeggen. Bij de narcissen zag gien ook zel den hoge noteringen al vielen de prijzen in deze sector nog wat mee. Speciaal voor de kleine maten was v/el belangstelling. Het belangrijk ste artikel: de tulpen, gaf weinig re den tot juichen. Het is geen zeld zaamheid als een partij de minimum prijs niet kan halen en doordraait. Deze partijen komen in het surplus terecht. Het totaal bedrag van de doorgedraaide bollen moet door het gehele vak worden opgebracht. Dat gebeurt via een zgn. surplusheffing. Jaren achtereen is deze heffing niet hoog geweest, maar het ziet er naar uit dat de kwekers nu flink in hun beurs zullen moeten tasten. RECHTZAKEN DE KUST WAS TOCH NIET VEILIG „Ik ben verbluft door uw open hartigheid. U vertelt maar rustig dat u verkoopt als de kust veilig is", Zei de Haagse economische politierech ter tegen een 43-jarige sigarenwinke lierster uit Leiden. Deze stond te recht omdat zij op zondag 28 oktober 1956 haar winkel open had gehad, terwijl deze gesloten moest zijn. Ze vertelde dat er een jongen binnen was gekomen en dat zij deze een pakje sigaretten had verkocht. Ter wijl zij bij de deur ging kijken of de kust veilig was er was n.l. een agent in de buurt gesignaleerd had haar man het pakje echter weer teruggenomen en het geld terugge geven, omdat hij niets van verkoop op zondag wilde weten. De vrouw ontkende dat ze elke zondag ver kocht. Ze vond het geen werk dat café's, koffietenten e.d. op zondag wel mogen verkopen. „De winkeliers hebben deze regeling zeli gewild", zei de rechter. De officier van justi tie vond dat verdachte niet de juiste mentaliteit had. Hij eiste 60, boete of 30 dagen, waarvan 40, voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Overeenkomstig deze eis werd de winkelierster veroordeeld. RECIDIVIST GESNAPT. De Apeldoornse politie heeft de 32-jarige W. V. uit Enschede aan gehouden en daarmee een goede vangst gedaan. De man werd door verschillende politie-instanties ge zocht. Hij was met proef-verlof uit een psychiatrische inrichting ontsla gen, maar heeft na zijn ontslag heel wat diefstallen, kleine zowel als gro te, gepleegd. Hij maakte er met name een gewoonte van om door insluiping in zomerhuisjes en kampeercentra geld weg te halen. Dat gebeurde o.a. zes maal in Apeldoorn en voorts te Lunteren, Eerbeek en Markelo. In Lunteren nam hij uit een kampeer- gebouw een bedrag van meer dan dertienhonderd gulden mee. De man is naar Zutphen overgebracht. Europa-zegels Nederland 1957 Dit jaar zal er wederom een post zegel verschijnen die aandacht schenkt aan de Europese eenwording. Op 16 september a.s. zal er een postzegel, in twee waarden, worden uitgegeven gewijd aan de Europese integratie, ditmaal niet naar een ge meenschappelijk ontwerp, doch door elk der deelnemende landen afzon derlijk, echter wel op dezelfde grond gedachte n.l. „Verenigd Europa: Bij drage tot vrede en bron van wel vaart". In ons land ontwierp de kunstenaar Dick Elffers daartoe een zegel, waar in het hoofdmotief bestaat uit een zespuntige ster. Bij elke punt staat een letter van het woord Europa. De ster symboliseert de activiteit van de aangesloten landen. Een blad- en vruchtmotief in de rechterbovenhoek van het zegel geeft de groei weer van de Europese gedachte. De zegel wordt uitgegeven in twee waarden 10 cent en 30 cent. De grootte van de zegels is 25x36 mm. terwijl de grootte van de beeldrecht hoek 22x33 mm. is. De zegels bevatten geen water merk. De Europa-zegels zijn verkrijgbaar van 16 september tot 16 november 1957 en zijn geldig voor frankering tot en met 31 december 1958. ANGS DE VAART liggen de boerderijen, die met een brug getje aan de weg gekoppeld z(jn. We vinden rond Leiden veel van deze buurten, waar men eerst over de brug moet komen wil men met de deur in huis kunnen vallen. Onze vraag is nu: waar is deze reeks oververbindingen te vinden? Voor de goede oplossers Is er weer een waardebon van vijf gulden. De vorige week Terecht hebben de vele deelnemers aan de „Met de lens de laan ult"- prijsvraag" de foto geplaatst in de Langeraarse polder. Het is het Zuideinde van Langeraar, gemeen te Ter Aar. Sommigen geven op: Langeraarsewcg hoek Woudsche- dijk. Een klein stukje van deze dijk is nog op de foto te zien. De waardebon is na loting ditmaal toegewezen aan M. J. Osterkamp, Tolhuisstraat 11, Leiriiulden. Wat U moet doen Schrijft D gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje O In deze foto meent te herkennen. Envergeet O vooral niet Uw brief ln te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot De inzendingen moeten vóór donderdag &.s. in bezit van de redactie zijn. (Van onze t.v. medewerker) De jongste KRO-uitzending was er een van voorname allure door het aanvaardbare spel van Jan Muller „De waarheid is groot genoeg". Daar in >verd de Mariadag van 15 augustus beschreven en al argumenterende en acterende vertoond. De compositie was niet alledaags en kreeg vooral accent door de indrukwekkende dia loog tussenTon Lutz en pater Leopold Verhagen over de figuur van Maria als mens. Dat onderdeel was tevens het sluitstuk, de epiloog als ge wilt, waaraan beiden overtuigd en zonder „theater" hebben deelgenomen. Cri- tisch bezien menen we, dat de auteur tegen het einde wat veelvuldig ge bruik van filmfragmenten heeft ge maakt, waardoor de kijker van het thema dreigde te worden afgevoerd. Wim Bary voerde een strakke regie. In dezelfde uitzending hebben we een korte filmreportage gekre gen van een gildefeest in het bra- bantse Hoogeloon, waaruit bleek, dat de folklore in het zuiden van ons land gelukkig nog levend is. Maria van der Eist en Jos van Loon deden deze keer weer eens samen met de televitrine en het bereiden van ge rechten in de keuken. Het was een ongedwongen dialoog, die nu en dan zo vlot verliep, dat men kwalijk ge legenheid had, onderdelen van het recept te noteren. De Scheutist father W. L. Wammes heeft in een gesprek met mr. Hans Velu in eenvoudige maar klare taal duidelijk gemaakt, hoe moeilijk zijn missiewerk in China wel is. Wie hem gehoord heeft, zal willen weten, dat men hem geldelijk kan bijstaan onder gironummer 586210 ten name van de Missiepro- cuur te Leidschendam. Het t.v.-spel, dat de AVRO heeft geboden over de historische gebeur tenissen aan het Engelse hof onder het Koningsschap van Hendrik VIH, was triest en naargeestig. Daarbij komt, dat Hans Kaart nu en dan in operettestijl de figuur van.de koning wat grotesk heeft geïnterpreteerd. Andrea Domburg heeft Anna Boleyn koel aanvaardbaar vertolkt. Op de weergave van een stuk als dit zullen wel zeer weinigen prijs hebben ge steld. Zaterdagavond zal de NCRV on der de titel „Stervende taal" 'n repo - tage geven over de gebarentaal voer doofstommen, zoals deze door mgr. Van Beek verder te Sint Michelsgè- stel werd ontworpen. Deze reportage op film vastgelegd, is gericht op ce analyse van oud-minister Rutten, hoogleraar aan de Nijmeegse univer siteit. Het programma sluit af met vertoning van „Het Straatje", niet te verwarren met „Het Straatje" van Vermeer of met de Italiaanse film I e Strada. Dick van Bommel heeft de regie. In Eurovisieverband worden zondag rechtstreekse reportages ui! Waregem gebracht, waar de wereld kampioenschappen wielrennen 1957 worden gehouden. Jan Cottaar zal commentaar leveren. Maandag is Wim Sonne veld in 't Kurhauscabare l te Scheveningen, welk feit door de VARA voor de t.v. zal worden benut. Dinsdag volgt een nieuwe film over Eskimo's en een oude over Jaennot l'Interpride, een tekenfilm van Jean Image, gebaseerd op het bekende sprookje van Klein duimpje. Een vait de Engelse nieuwig heden op het gebied van de mo de voor de alweer angstig snel naderende herfst, is de mouwloze, hoog om de hals sluitende swea ter, welke hier wordt gedragen door Joy Vergette. Het comfor tabele kledingstuk werd gebreid uit apricot en witte apollo-wol. CONTRASTEN IN DE KLEDING OM ZICH LEUK TE KLEDEN kan men verschillende wegen bewandelen. Men kan het zoeken in de stijl van de kleding in het aparte model, in bepaalde kleur combinaties enzovoort. Doch voor al bij het laatste is smaak een bui tengewoon belangrijke factor. Natuurlijk geldt dit eigenlijk overal, maar juist bij kleurcombi naties en wat daaraan verwant is, speelt het juiste gevoel een zeer belangrijke rol. Wie hier geen ge voel voor heeft, doet er goed aan zich niet op glad ijs te begeven, aangezien dan misschien juist het tegenovergestelde wordt bereikt van wat verlangd wordt. Wie toch wil proberen zich op deze wijze leuk te kleden en niet voor eigen smaak instaat, kan zich door an deren laten raden. De aardigste effecten bereikt men in dit genre dikwijls door H Uit de keuken geklapt 1= MENU VAN DE WEEK DE PAPRIKA, die alweer ge ruime tijd verkrijgbaar is, is een vruchtgroente die in ons land nog niet zo heel erg bekend is. De onrijpe vrucht is groen, de rijpe rood. De scherpsmakende soorten worden gedroogd tot spe cerij (paprikapoeder) en van de niet scherpe kan men allerlei heer lijke gerechten bereiden (bijv. op verschillende wijze gevulde papri ka's, paprikaboter, paprikaragoüt en paprikasaus), maar ze kan ook als onderdeel van gerechten heel goed dienst doen (bijv. rijst met paprika, enz.). Daar het C-vitaminegehalte van paprika bijzonder hoog is, is het te wensen, dat deze gezonde vrucht ook in ons land spoedig zal inbur geren. ZONDAG: gevulde paprika's, verse braadworst, bloemkool, aardappe len, vruchtensla met slagroom. MAANDAG: bloemkoolsoep, roer ei met tomaten, gebakken aard appelen. DINSDAG: gehakt, andijvie, aard appelen, meloen. WOENSDAG: gebakken champig nons, princessebonen, aardappel puree, custardvla met bessencom- pöte. DONDERDAG: gebakken lever, bonen, aardappelen, druiven. VRIJDAG: kaasbouillon met ei, haringsla. ZATERDAG: kerrierijst met sla en tomaten, yoghurt. Recept: Gevulde paprika's Vier gewassen rode paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en inhoud verwijderen. De helften in een platte vuurvaste schotel leg gen, met zout en peper bestrooien en met roomboter en iets water 10 min. smoren. In iedere helft dob belsteentjes kaas leggen en een ei erop breken. Wat zout er over strooien en de paprika's in de oven zetten, totdat de eieren gestold zijn. Recept: Kaasbouillon met el Per persoon: 1 ei, 1/3 kopje room, 1 flinke eetlepel geraspte kaas, wat gehakte peterselie, 2 delen bouillon. In een soepterrien de eieren met de room, de kaas en de gehakte peterselie tot een soepele losse mas sa kloppen en hierop, onder voort durend roeren de hete bouillon gie ten. De soep met de garde nog even luchtig opkloppen en daarna opdienen. scherpe contrasten in kleuren, wel ke in elk geval bij elkaar moeten passen. Vooral het zomerseizoen biedt volop de mogelijkheid. Het behoeven echter niet altijd con trasten in kleuren te zijn, men kan ook leuke resultaten bereiken met contrasten in dessins, hoewel dit dikwijls nog gevaarlijker is. Een voudiger wordt het, wanneer we het zoeken op de manier als op onze illustratie. Dessinloze rok met als contrast een blouse met een in teressant en druk dessin bovendien in contrasterende kleur en stof. Zo slaat men alle vliegen in één klap. Natuurlijk kan het ook omgekeerd, effen blouse en rok met dessin, doch merkwaardig genoeg is omgekeerd aardiger. Zo zijn er vele wegen die naar het beoogde doel leiden, men moet ze slechts weten te vinden. De vrouw met smaak zal altijd kans zien er gezellig gekleed uit te zien. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12