KROESTSJEF nam afscheid van OOST BERLIJN Met een felle aanval op Adenauer Staking in soldaten Lodz door gebroken Kroestsjef: „Nou tabé dan" Syrië beschuldigt Amerika van een komplat Ste £eidóc(3owïM\t Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14183 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukker^ 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 pjnnd., f7.50 p.kwart Franco p.p. f8.—. Advertenties: 17 ct' p. mjn. Telefoontjes f 1.50. JUDITH EN MARIA f-Iet zeven jaar geleden, dat de ten-hemel-opneming met ziel en lichaam van de Moeder Gods en Maagd Maria door de Kerk als waarheid des geloofs werd afgekon digd. Te dier gelegenheid werden de ge beden en lezingen van dit overoude feest veranderd. De eerste Schrift lezing werd genomen uit het boek Judith. LJolofernes, de veldheer van het toenmaals overmachtige konink rijk van Assyrië, rukte op tegen het geringe volkje van de Joden en be legerde Betulië. Uitgeput door water gebrek werd de toestand voor de in- geslotenen hopeloos. Zij hadden gesmeekt: „Heer, God van hemel en aarde, ziet hoe overmoedig ze zijn, en aan schouw onze vernedering. Zie genadig neer op het heilig volk, en toon, dat Gij hèn niet verlaat, die op U hopen, maar hèp vernedert, die op zichzelf vertrouwen en groot gaan op hun eigen kracht". Door de dorst gekweld, verloor de bevolking echter de moed om te vol harden. Betulië zou zich op genade en ongenade hebben overgegeven, als Judith er niet geweest was. Judith was de weduwe van Manas- se, die enige jaren tevoren tijdens de gersteoogst was gestorven aan een zonnesteek. Zij was rijk en „een bui tengewoon schone vrouw", maar leefde in haar huis afgezonderd in gebed en vasten. Zij wekte het volk op tot godsver trouwen en bad in haar afzondering: „Neen, Heer, niet in een groot ge tal ligt uw macht, en uw beslissing steunt niet op de kracht van paar den. Nooit waart Gij de trotsen ge negen, maar het gebed van nederi- gen en ootmoedigen heeft U altijd be haagd". Zij legde haar weduwkleed af, zalf de zich en trok haar feestkleren aan, en tooide zich met al haar sieraden. Zo, in al haar schoonheid en luister, trok zij naar het kamp van Holofer- nes. Toen zij de gelegenheid kreeg, sloeg zij hem het hoofd af, dat zij in haar etenszak meenam naar Betulië. De vijand, in verwarring, sloeg op de vlucht, achtervolgd door de bezetting van Betulië. Het volk loofde God en prees Ju dith met de woorden, welke het „epis tel" vormen van het feest van Maria Hemelvaart: „Gij zijt de glorie van Jerusalem, de vreugde van Israël, het pronkju weel van ons volk". fn navolging van de oude Kerkva- ders, wordt Judith beschouwd als een voorafbeelding van Maria. Door haar gehoorzaamheid en nederig ge loof uitverkoren „de Moeder van de Heer" te worden (evangelie), ver vulde zij de belofte, reeds in het aards paradijs gegeven en verplet terde zij de kop van de helse vijand, de Satan. „Gezegend zij de Heer, de Schepper van hemel en aarde, die u heeft gezonden, om de vorst van onze vijanden de kop te verwonden" (epistel). Hierbij wordt gezinspeeld op de eerste bladzijden van de Bijbel, die reeds in profetische versluiering de voorboden zijn van het grote feq^t van morgen: Maria, als Moeder van God gevrijwaard van de erfzonde om wille van de heiligheid van haar Zoon, werd daardoor ook gevrijwaard van het lichamelijk bederf. Zij werd na haar ontslapen met ziel en lichaam ten hemel opgenomen. Evenals haar verrezen Zoon is zij in haar verheer lijking de aanzegging van het toe komstig heil der mensheid. Zoon en Moeder zij gingen ons vóór. Daarom heeft Gods Kerk in deze materialistische tijd het goed geacht door de dogma-verklaring het al oude geloof steviger in te prenten: de mens, op deze wereld geplaatst, is niet van deze wereld; zijn vader land ligt elders. Maar ook de vergelijking van Ma ria met Judith hoewel reeds bij de Kerkvaders gemaakt heeft voor onze tijd bizondere betekenis. Enorme machten verheffen zich, machten van materialisme en hei dendom, machten van atoom-bewa pende legerscharen, tussen welker overmoedigheid de Kerk, en met haar de gehele mensheid, verplet terd dreigt te raken. Door een vrouw, Judith, werd Is- riël gered. Tot een vrouw, Maria, die evenals Judith voor ons ten beste spreekt bij de Heer, nemen wij onze toevlucht, om redding te brengen in ons ongeluk „voor het aangezicht van onze God" (epistel). Op dit feest van de Hemelvaart van Maria, „het pronkjuweel van ons volk", stemme ieder in met de lof spraak van Israël op Judith, over gebracht op Maria: „En heel het volk antwoordde: Amen! Amen!" Ook het Westen kreeg veeg uit de pan Partijleider Kroestsjef van de Sowjet-Unie heeft gisteren een afscheids rede gehouden op het Marx-Engelsplein in Oost-Berlijn, waar ongeveer 100.000 mensen bijeen waren. Kroestsjef prees de Oostduitse partijsecretaris Ulbricht als de „trouwe strijder voor de socialistische klasse". Hij leverde felle kritiek op bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland. Adenauer bereidt, volgens Kroest sjef, de Westduitsers psychologisch op een nieuwe oorlog voor door de te rugkeer van duizenden Duitsers uit de Sowjet-Unie te eisen, terwijl hij weet, dat deze mensen gesneuveld zijn. BESCHULDIGINGEN TEGEN HET WESTEN. Kroestsjef beschuldigde de weste lijke mogenheden ervan, dat zij „alles in het werk stellen om de ontwape ningsbesprekingen eindeloos te rek ken". De Sowjet-Unie zal echter „blij ven streven naar een oplossing van de ontwapeningskwestie". De Russische partijleider hield vol, zich niet te willen mengen in de alge mene verkiezingen, die op 15 septem ber a.s. in West-Duitsland worden ge houden, maar zei nochtans: „Toen ons tijdens dit bezoek onze mening werd gevraagd over de verkiezingen in West-Duitsland, hebben wij verklaard dat het Duitse volk er verstandiger aan zou doen vertegenwoordigers naar zijn parlement te zenden, die een einde zouden maken aan de kou de oorlog en aan het feit, dat West- Duitsland veranderd wordt in een hoofdbasis voor atoomoorlogvoering." Gezamenlijke verklaring. Tevoren had Kroestsjef met Oost duitse leiders een gezamenlijke ver klaring ondertekend, die ^en schrif telijke afsluiting vormde van zijn ze vendaags bezoek aan Oost-Duitsland. Deze verklaring behelst volgens ra dio-Moskou, eveneens een felle aan val op de houding der westelijke mo gendheden op de ontwapeningsconfe rentie in Londen. De 100.000 Duitsers die op het Marx- Engelsplein de rede van Kroestsjef aanhoorderi, waren door middel van Zorin tracht tijd te winnen Valerian Zorin, de Russische afge vaardigde bij de besprekingen over ontwapening in Londen, heeft giste ren verklaaid, dat er nog „aanzien lijke verschillen bestaan ten aanzien van de voornaamste punten". Tijdens de zitting van de subcom missie onthield Zorin zich van recht streekse commentaar op het weste lijke plan voor lucht- en grondinspec- tie ter voorkoming van verrassings aanvallen met kernwapens. Het schijnt dat Zorin tijd tracht te winnen omdat hij nog geen instruc ties van Moskou heeft ontvangen. Zorin kritiseerde het westelijke be sluit een inkrimping van de strijd machten die verder gaat dan 2.500.000 man voor de V.S. en de Sowjet-Unie en 750.000 man voor Engeland en Frankrijk, gepaard te doen gaan met de oplossing van „belangrijke politie ke vraagstukken", in het bijzonder het Duitse vraagstuk. vrije dagen in fabrieken en verplichte opkomst van partijleden opgetrom meld. De Sowj et-Russische ambassadeur te Oost-Berlijn, Georgi Poesjkin, heeft dinsdagavond, ter gelegenheid van het bezoek der So wj et-Russische de legatie aan Oost-Duitsland, een re ceptie gegeven. Er waren geen verte genwoordigers der Westerse mogend heden aanwezig. RUSSISCHE EISEN. Volgens het Westduitse persbureau D.P.A. zijn er maandag tussen de regeringsdelegaties van de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland moeilijkhe den gerezen over economische proble men. De Sowjet-delegatie had met na druk verklaard, dat de Sowjet-Unie alleen verdere hulp en kredieten zal verlenen, indien Oost-Duitsland de achterstand in zijn export voor 1957 zou inhalen. Het Russisch-Oostduitse comqiu- niqué zegt, dat overeenstemming is bereikt ten aanzien van besprekingen op korte termijn in Berlijn over een wederzijdse levering van goederen voor de tijdspanne van 1958 tot 1960. Men zou zich eveneens spoedig be raden op een scheepvaart- en han delsakkoord en nauw samen gaan werken o.a. in de machinebouw. Ook op andere wijze zal men aan Kroestsjefs eisen tegemoet moeten komen. „Die Volksarmee", het blad van het Oost-Duitse leger, schrijft n.l., dat de „politieke betrouwbaarheid" van het leger „nog niet het peil ïeeft bereikt dat door het centrale comité van de communistische partij wordt geëist." De partij-organisatie in de verschil lende eenheden wordt verweten, dat zij zich te veel bezig houden met de militaire opleiding van de soldaten en niet genoeg met hun ideologische opvoeding. Bankoverval te Milaan Vier gemaskerde bandieten hebben gisteren bij een bijkantoor van de Banco di Rome in Milaan een auto van de bank overvallen. Zij ontsnap ten met een buit van ongeveer 20 mil joen lire (120.000 gulden). Toen de auto voor de bank stopte en de chauffeur met zijn helper de kist met geld naar binnen wilden dragen, schoten de gangsters op hen af. De mannen werden volkomen overrompeld toen zij recht in de loop van een machinepistool keken en zij haastten zich hun handen omhoog te steken. Ook de politieman in burger die de geldschat escorteerde, wist niet beter te doen dan zijn handen hoog in de lucht t steken. De bandieten behoefden daarop slechts de kist naar hun eigen auto te brengen en er onder het vuren van een salvo vandoor te gaan. 1 Remise „veroverd" De stakende tramconducteurs in de Poolse stad Lodz hadden zich giste ren verschanst in de remises. Een grote groep van 5000 stakers bezette de voornaamste tramremise en met deze groep werd door de Poolse auto riteiten onderhandeld. Daar de on derhandelingen geen succes hadden voornamelijk omdat de regering een kleinere loonsverhoging aanbood dan de stakers eisten werd van nacht een ultimatum gesteld en de re mise door sterke eenheden van politie en militie omsingeld. Om 3 uur van morgen werd een aanval op de remi se gedaan door naar schatting 3.000 man. De stakers boden evenwel geen verzet. v De ochtendbladen in Lodz publi ceerden vanochtend een officiële be kendmaking, waarin gezegd werd, dat de stal ers er mee hebben inge stemd het werk te hervatten, omdat het in het ^ndsbelang is. Aanvankelijk werden de trams, die vanochtend reden doo controleurs bestuurd, doch later op d° dag meld den zich meer en meer trambestuur- ders. Het gewapende escorte, dat op de eerste trams meereed, is terugge trokken. Volgens het blad „Dziennik Lodzki" hadden de meeste stak .rs dinsdag op een bijeenkomst reeds besloten het werk te hervatten, omdat „na twee dagen gebleken zou zijn dat de sta king door de bevolking veroordeeld werd", en de fabrieksé-beiders de staking niet steunden. Het werk kon echter niet direct hervat worden, om dat „sommige groepen" bleven aan dringen op voortzetting van de sta king, aldus he* blad. Die „sommige groepen" zaten blijk baar in de remise, waar gisteravond nog honderden vrouwen hete soep, koffie en voedsel hebben gebracht aan de stakende mannen. Hoe de stemming daar was, kan rnen afleiden uit het feit, dat de mannen een voor stel van de Poolse minister Sroka, om een delegatie aan te wijzen welke met de diensthoofden van het openbaar transport zou onderhandelen, met hoongelach van de hand hebben ge wezen. Blijkbaar gedachtig aan het gebeurde in Hongarije met generaal Pal Malete-* n.eenden zij dat de on derhandelaars dan dezelfde nacht nog gearresteerd zouden worden. Gomoelka drufde echter een her haling van de opstand in Poznan niet riskeren en liet 's nachts de soldaten een einde maken aan de s.aking. In Garda-meer verdronken In het Garda-meer in Italië is maandag de achtjarige Nederlandse jongen Hendrik van Leer uit Maas- bree onder de ogen van zijn vader ver dronken. Twee dagen tevoren was hij met zijn ouders in Italië aangekomen. De jongen zwom ongeveer achttien meter uit de kust, terwijl zijn vader hem volgde in een rubberboot. Plot seling verdween hy in de diepte. De sultan kan het nu wel alleen De Britse politielte resident in Bah rein, sir Bernard Burrows, heeft dins dag verklaard, dat de opstand in Oman „zo goed als afgelopen" is. Burrows voegde er aan toe, dat de militaire fase is afgesloten en dat nu de politieke situatie moet worden ge consolideerd. Dit was de taak van de minister van binnenlandse zaken van de sultan van Muskate, die zich dins dagavond naar Nizwa zou begeven. Sir Bernard deelde verder mee, dat de Britse troepen Oman zullen verla ten, zodra de toestand dit toelaat. Hij noemde evenwel geen datum. Op een persconferentie zei Bur rows, dat slechts twee of drie dorpjes in Oman zich nog moeten overge ven. Wegens het feest van Maria-ten- hemel-opneming zal „De.Leidse Cou rant" MORGEN NIET VERSCHIJ NEN. HET ANGELUS VAN DE PAUS De KRO zal morgen op de feestdag van Maria Tenhemelopneming, de plechtigheid uitzenden, waarbij Z.H. ae Paus het Angelus zal voorbidden. Deze uitzending zal enkele minuten voor 12 uur aanvangen. EGYPTE LEVERT ISRAELIëR UIT. De Israëlische journalist Rafi Ey- lon, die door de Egyptische autoritei ten aan boord van het Deense schip „Birgitte Toft" was gearresteerd toen dit schip door het Suezkanaal voer, is woensdag aan de grens bij Gaza aan de Israëlische autoriteiten uitge leverd. „Totaal verzonnen" De links georiënteerde regering van Syrië beweert een komplot te hebben ontdekt om het regiem omver te wer pen. De Amerikaanse ambassade te Damaskus zou er bij betrokken zijn en in verband daarmee heeft het Sy rische ministerie van buitenlandse za ken geëist, dat twee functionarissen van de Amerikaanse ambassade als mede de Amerikaanse militaire atta ché binnen 24 uur het land zullen verlaten. Maandagavond heeft de Syrische regering in een communiqué gezegd, dat de Verenigde Staten een samen zwering op touw hadden gezet tegen het huidige bewind in Syrië. Er was een komplot ontdekt ter omverwer ping van de regering en vervanging ervan door een regering die Israël zou erkennen en het aangrenzende Libanon zou inlijven. Volgehs het communiqué hebben de Ver. Staten vele malen getracht de Syrische regering omver te werpen, omdat de omstandigheden in het land hun niet aanstonden. De Amerikaanse ambassade heeft met stelligheid het bestaan van een dergelijk komplot ont .end. Men vermoedt dat het verhaal van hel komplot is verzonner, om <fe re gering een voorwendsel te geven, strenger op te treden tegen elemen ten die het niet eens zijn met dë naar Moskou gerichte koers van het tegen woordige Syrische bewind. De Syrische minister van propa ganda en voorlichting heeft dinsdag gezegd te menen, dat wat tot dusver is onthuld slechts het begin is van iets veel groters. Hij voegde eraan toe, dat een nieuwe afkondiging van de staat van beleg in Syrië wellicht nodig zal zijn. Alweer ^en komplot De woordvoerder van het militaire hoofdkwartier in Djakarta heeft van daag het bestaan onthuld van een illegale, gewapende beweging, welke zich ten doel stelde verandering te brengen in de structuur van de In donesische staat en het stichten van verwarring. De woordvoerder deelde mede, dat uit documenten, welke kortgeleden in beslag werden genomen, is geble ken, dat de beweging van plan was een aantal hoge civiele en militaire autoriteiten te doden of te ontvoe ren, en een aantal vitale gebouwen en dergelijke met handgranaten op te blazen. De woordvoerder deed deze mede delingen naar aanleiding van vragen over de arrestatie, enige tijd geleden, van een aantal officieren van de landmacht en burgers in Djakarta en Bandung. - Vermiste Alpinisten Dit nummer bestaat uit 10 pagina'i terecht Drie Poolse en twee Zwitserse Alpi nisten, die in het massief van de Mont Blanc vermist werden, zijn terecht. De drie Polen, die zondag door een sneeuwstorm waren overvallen, toen zij probeerden de z.g. „Groene Piek" via de gevaarlijke noordelijke helling te beklimmen, kwamen dinsdag in Chamonix aan. De twee Zwitsers waren vermist bij een beklimming van de Aiguille du Dru. Zij arriveerden dinsdag veilig bij het einddpunt van de kabelbaan in( Montenvers. Er worden nu in dit gebied nog drie bergbeklimmers, een Pool en twee Zuid-Slaven, vermist. Zij zijn zes dagen geleden voor het laatst ge zien. Uit Chamonix waren dinsdag acht Polen onder leiding van twee Franse gidsen vertrokken om naar hun ver miste kameraden te zoeken, maar zij moesten door het slechte weer terug keren. Dodelijke val. Ten oosten van Grindelwald is een 42-jarige Zwitser, employé van een automobielmaatschappij, die met zijn vrouw een bergtocht had onderno men, doodgevallen. Een veertienjarige jongen uit Stutt gart, in West-Duitsland, heeft een dodelijke val gemaakt in het Oosten rijkse berggebied van Hoch Blocksat- tel. Te Hirosjima in Japan heeft de jaarlijkse herdenking van de atoombomaanval nu twaalf jaar geleden plaats gevonden. Een menigte van ongeveer 20.000 mensen was tijdens de plechtigheden bijeen in 't „Peace memorial park". Op de achtergrond ziet men Hirosjima's voormalige industriële promotiehal nu bekent on der de naam „Atoomkoepel", als een grimmige herinnering aan de onmetelijke kracht van atoomwapens. Het blijft onbestendig In tegenstelling tot West-Europa, waar de temperaturen normaal of iets beneden normaal zijn, komt in Zuid- Oost Europa een hittegolf voor. In Zuid-Italië en Griekenland werden gistermiddag temperaturen van 40 tot 43 graden gemeten. In Duitsland glijdt deze warme lucht over de koe lere in de onderste luchtlagen, het geen daar aanleiding geeft tot uitge breide regenval. In onze streken kwamen de afgelo pen 24 uur hier en daar nog enkele buien voor, voornamelijk in het wes ten en noorden van Nederland. Een nieuwe oceaandepressie heeft intussen Noord-Ierland bereikt. Het regengebied van de storing lag van morgen over Midden-Engeland en het zal tegen de avond het westen van ons land bereiken. Na het passeren van het regengebied stroomt een nieuwe hoeveelheid koele oceaanlucht naar onze streken. Aangezien ook deze lucht een onstabiele opbouw heeft, komen daarin plaatselijk buien voor. Het wisselvallige weer duurt dus voort. HOE wordt het /eer (Geldig van woensdagavond S tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Aanvankelijk enige regen, J morgen opklaringen, maar ook j J hier en daar enkele buien. Wei- nig verandering in temperatuur, i l In het noorden van het land vrij krachtige, overigens overwegend j matige wind tussen zuid en i west. 15 Aug. zon op 5.25; onder 20.07; maan op 21.29; onder 10.44. 16 Aug. zo op 5.27, onder 20.05; maan op 21.54; onder 11.49. Hoogwaterstanden 15 Aug. v.m. 5.55; n.m. 6.20. 16 Aug. v.m. 6.25; n.m. 6.50. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 21 C OSLO regen 20 KOPENHAGEN geheel bew. 20 i ABERDEEN regen 15 LONDEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM licht bew. 21 LUXEMBURG mist 20 PARIJS licht bew. 21 BORDEAUX mist 23 GRENOBLE zwaar bew. 18 NICE licht bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 25 FRANKFORT geheel bew. 23 MüNCHEN regen 20 ZüRICH zwaar bew. 19 GENèVE onbewolkt 18 LOCARNO half bew. 23 WENEN onbewolkt 27 INNSBRUCK regen 2 ROME regen 38 AJACCIO onweer 36 MALLORCA half bew. 31 Korreltje Veracht, o vriend, nooit klein gewin, Want dat brengt grote schatten in.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1