RIJNSTREEK Diamanten priesterfeest van Em. pastoor Onel zal luisterrijk worden gevierd PRÜOENZA SULLA STRADA Oranjefeesten ingezet met toneelavond DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 DE t.ETDSE COUKANT PAGINA 5 ALPHEN AAN DEN RIJN ZOMERCOMPETITIE WATERPOLO. De zomercompetitie van de kring Gouwe-Rijnstreek, onderafdeling van de Kon. Ned. Zwembond, is voor de polospelers afgelopen en de streek van de Gouwe heeft de kampioen schappen aardig met de clubs uit Leiden verdeeld. Er waren negen kampioenschap pen te behalen en die zijn als volgt uitgevallen. Dames L.G.B. uit Lei den; Meisjes afd. A.: L.G.B., afd. B Donk uit Gouda. Heren: le kl. L.W.V. I uit Leiden; 2e kl. A Gouwe 3 uit Waddinxveen; 2e kl. B: S.Z. en P.C. 3 uit Schoonhoven. Jongens: afd. A: L.W.V. uit Leiden; jongens afd. B: L.Z.C. uit Leiden; jongens, afd. C: Gouwe uit Waddinxveen. Vijf kam pioenen dus uit Leiden en vier uit het rayon Gouda. Opmerkelijk was het falen van de Alphense club A.Z.C., dat het in het nieuwe zwembad in eigen gebied maar pover heeft gedaan. Het eerste zevental, in de KNZB 3e kl. uitko mende, eindigde onderaan. En in het district brachten bij de heren zowel AZC 2 als AZC 3 het ook al niet verder. Van AZC 2, dat toch verschillende knappe wedstrijden speelde, is ons dit bar tegengevallen. Men degra deerde naar de 2e kl., maar het ver blijf daar zal ongetwijfeld maar voor één jaar zijn, als men van de moge lijkheden tot win tertraining gebruik maakt in Gouda of Leiden. De Alphense jongens in de afd. A hebben er ook niet veel van gemaakt, maar zijn aan de laatste plaats ont komen. Het dames zevental, in vorige ja ren soms zo'n pittig ploegje, maakte er tegen de zeventallen van LGB en OZV uit Oudewater, niets van, even min als de meisjes in de afd. A. Er zal meer geoefend moeten worden en groter discipline moeten wordén toegepast. Dit geldt trouwens niet alleen voor de AZC! Als men regelmatig het blaadje van de kring Gouwe-Rijn streek naleest, dan staat men ver steld van het groot aantal straf maatregelen tegen praktisch alle verenigingen, wegens niet opkomen, of onvolledig opkomen. Dat wijst op organisatorische onvolkomenheden in de clubs, en met name op de jong- sten is onvoldoende toezicht; het be sef dat lid zijn van een club niet uit sluitend liefhebberij is, maar dit ook verplichtingen meebrengt, met name voor uitwedstrijden, moet groeien. Men heeft de kringsecretaris, de heer C. J. v. d. Bijl te Alphen aan den Rijn veel onnodig werk bezorgd. Inmiddels zyn de voorbereidingen al getroffen voor de wintercompeti tie, waarmee men op 1 oktober een aanvang hoopt te nemen. De wed strijden worden alle gespeeld in de Overdekte te Leiden of het Spaar- dersbad te Gouda. De voorlopige in deling, die hiervoor gemaakt is, luidt als volgt: heren, afd. A: BZC 1, Bergambacht, Gouda 1, Waddinx veen, GZC 3, Gouda, LZC 1, Sleu telstad 1 en de Zijl 1, allen Leiden. Afd. B: AZC 1, Alphen, Donk 1, Gouda, GZC 4, Gouda, LWV 1, Lei den, OZV 1, Oude water en SZ en PC 1, Schoonhoven. Afd. C: BZ en PC 1, Bodegraven, Boskoop 1, GZC 5, LGB 1, Leiden, Zijl 2 en Gouwe 2. Afd. D: GZC 6, LGB 2, LWV 2, LZC 2 en Sleutelstad 2. Dames: afd. A: GZC 2, LGB 1, Sleutelstad 1, de Zijl 1; afd. B: Donk 1, GZC 3, GZC 4, Gouwe 1 en SZ en PC 1. Jongens: afd. A: AZC, Boskoop, GZC 6, Gouwe, OZV en SZ en PC; afd. B: GZC en LGB, LWV, LZC, Sleutelstad, de Zijl. Meisjes: AZC, Boskoop, Donk, GZC, LGB, Sleutelstad. Het 2e deel van de kring-zwem- kampioenschappen wordt zaterdag 31 augustus om 5.30 uur gehouden in de zweminrichting „De Zijl" te Lei den. JONGETJE AANGEREDEN Even over elven vond maandag morgen op de Steekterweg te Alphen a.d. Rijn een verkeersongeval'] (reltje Kom, wonende aldaar, bijzon der goed is afgelopen. Het ventje liep namelijk op korte afstand voor een uit de richting Alphen naderende personenauto de rijksstraatweg op. De heer A. F. uit Rheinbach, die de met een snelheid van plm. 70 km. rijdende auto be stuurde kon ondanks krachtig rem men en handig manoeuvreren een aanrijding niet geheel voorkomen. Het ventje werd met een flinke smak tegen de weg geslingerd. Hij werd wonderwel slechts licht aan het ach terhoofd gewond en klaagde over een pijnlijke arm. Hij is per dienst auto van de politie naar huis ver voerd. De aanrijdende auto werd licht beschadigd. AANVARING OP DE RIJN Bij de Alphense brug te Alphen a.d. Rijn vond maandagmorgen even voor half negen een aanvaring plaats waarbij de kop van een sleepschip zwaar werd ingedeukt. Uit de richting Gouwsluis was de kustvaarder „Madzij" uit Delfzijl, (360 ton, geladen, kapitein P. F. de N. uit Terneuzen), de doorvaart van de brug vrij dicht genaderd. Uit tegenovergestelde richting kwam het sleepschip „Nicoletta", 387 ton, eveneens geladen, kapitein de heer A. B. uit Rotterdam. Toen de gang van het vaartuig door de slpepboot werd getemperd, kwam het sleepschip met de achtersteven tegen een remmingspaal en het schip liep hierdoor uit het roer. De stuur man kon zijn schip niet meer in zijn macht krijgen en de kustvaarder en het sleepschip kwamen met de kop pen met elkaar in botsing met bo vengemeld gevolg. De kustvaarder werd licht beschadigd. Er ontstond vrijwel geen strem ming van de scheepvaart. Aanbesteding van herbestrating en bestrating. Door de directeur van gemeentewerken is namens B. en W. gisteren onder erkende aannemers in het Gemeentehuis aanbesteed: Het uitvoeren van herbestratingen en bestratingen in de gemeente Alphen a.d. Rijn. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: H Bunschoten en Zn., Noordwijk 25.214; A. de Rooy, Boskoop 24.225; A. Zaanen, Berg Ambacht 24.043; L. P. v. d. Geer, Leiden ƒ23.900 J. Vega jr., Amsterdam ƒ22.500; G. van Duyn, Katwijk aan Zee ƒ22.397; J. Stam, Voorschoten ƒ21.500; D. v. d. Linden en Zn., Gouda ƒ20.853; R. A. Meijer, Koudekerk a. d. Rijn ƒ20.445; J. Bijleveld, Koudekerk a. d. Rijn 19.945; Oudenes en Turkenburg, Alphen a. d. Rijn 19.900; L. Kraan en Lelieveld, Gouda 19.775; F. K. Orsel, Leiden f 18.985; P. M. v. Eg- mond en Zn., Leiden 18.891.40; Bouw Maatschappij „Woerden" te Woeden 18.818.68; C. A Langeveld, Alphen a.d. Rijn 18.800; G. Visser, Leiden 15.771; J. Schouls, Rotter dam 14.700. De gunning is aangehouden. Postduiven. De leden van de Alphense Postduivenver. „De Blauw- band" hebben met 260 duiven deel genomen aan de wedvlucht vanaf St. Quivrain. De duiven werden om 7.15 uur losgelaten bij zuidwesten wind. De' eerste duif arriveerde op haar hok om 9.27.29 uur en had een ge middelde snelheid van 2068,8 meter p. min. De laatste deed er tot 9.51.15 uur over een registreerde een snel heid van 1746 m p. min. Uitslag: BauerKruiswijk 1, 9, 10, 14, 28, 42; J. Hoogenes 2; H. C. Woerd 3, 15, 17, 30, 32, 34; A. Ekelschot 4, 5, 6, 20, 24, 44; J. Landaal 7, 36; P. G. Bor- gers 8; Gebrs. Hasselaar 11; K. Ver- gunst 12, 37; J. Verkade 13, 50; H. W. Martens 16, 43; G. v. d. Ham 18, 45; C. v. Ofwegen 19; B. C. Rombouts 21; H. v. Vegten 22, 33, 35, 38; A. Goudkuil 23, 46; M. Schellingerhout 25, 39; H. Leks 26; E. v. Egmond 27; H. S. Mens 29, 47, 48; S. Blauw 31, 51; A. Boesveld 40; Ph. Goedhart 41; Joh. v. Ofwegen 49; H. v. d. Zwan 52. R0EL0FARENDSVEEN Donderdag 15 augustus a.s., het feest van Maria ten Hemelopneming, zullen van kerktoren .officiële gebouwen en alle huizen van Roelofarends- veen de vlaggen wapperen als blijk van hartelijke belangstelling en feeste lijk meeleven met het 60-jarig priesterfeest van em. pastoor J. G. Onel. Een belangstelling en meeleven welke ongetwijfeld zal weten door te dringen tot de dochter-parochie „Maria Presentatie" want ook van die parochianen is pastoor Onel ruim 25 jaren de geestelijke herder geweest. Op deze dag zal uit veler harten een dankbaar gebed opstijgen omdat de pastoor, die zoveel voor Roelofarendsveen betekent, zijn welverdiende rust in goede gezondheid en te midden van zijn oud-parochianen heeft mogen genieten. Pastoor Onel, die in alle stilte zo veel goed werk heeft verricht zonder daa* \>or enige dank te aanvaarden, zal zich op deze bijzonder fees telijke dag omringd weten door de liefde van zijn oud-parochianen. Een zeldzaam priesterfeest in de geschiedenis van de parochie nu haar oud pastoor als priester met het diamant is gekroond. NOORDWIJK De weleerwaarde heer G. Alkemade, die op het feest van Maria Hemel vaart priester gewijd wordt in de St. Jeroenskerk te Noordwfjk. Z0ETERW0UDE- LEISERD0RP Rector J. C. de Groot 40 jaar priester Reeds eerder mochten wij de vele tot ridder verdiensten van pastoor Onel voor Nassau. Roelofarendsveen schilderen, doch wij zullen de eenvoud van pastoor zelf eerbiedigen en niet nogmaals de loftrompet steken. Dat pastoor Onel met zijn parochia nen in R'veen zo intens heeft mee geleefd, bleek wel toen hij het be sluit nam om te gaan rusten, want zij het dan thans onofficieel, hij bleef te midden van hen die hem dierbaar geworden waren. En zo kan men ook nu nog in dagen van bijzondere droefheid of vreugde, pastoor Onel zien gaan naar zijn vroegere pa rochianen. Zijn goede gezondheid staat hem zelfs toe, dat hij nog da gelijks zijn wandeling door de paro chie maakt. Als hij 's morgens naar de kapper in het Zuid-Einde gaat, kan men hierop de klok gelijk zetten. Ongetwijfeld laat pastoor Onel met zijn aangeboren echte Amsterdamse humor ons deze ontboezeming wel toe. Want juist dat gevoel voor humor was het dat hem bij zijn kapelaans zo bemind maakte. Zijn humor was het ook die bij een afscheid van een kapelaan, met het ophalen van een in de Orde van Oranje Levensloop. Pastoor J. G. Onel werd geboren 21-11-1872 en op 15 augustus 1807 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Pijnacker, Am sterdam (St. Nicolaas), Den Haag (St. Willibrordus), pastoor te Wormer, Schiedam, Duivendrecht, waarna ruim 25 jaar te Roelofarendsveen. Bij zijn afscheid als pastoor werd hij door H.M. de Koningin benoemd Tot voor kort was het in Italië ge woonte dat de verkeerslichten hun w kleuren in een andere volgorde had- treden in buizennet en dienstleidin BOSKOOP WATER VERLIES BIJ DE DRINKWATERVOORZIENING Bij het nazien van het verslag over het dienstjaar 1956 van de gemeente bedrijven te Boskoop bleek de com missie uit het verificatierapport, dat het waterverlies bij de drinkwater voorziening in onze gemeente 39,6 bedraagt. In verband hiermede heeft de commissie gevraagd waaraan dit hoge verlies is toe te schrijven en wat daartegen te doen is. Hierop hebben B. en W. geant woord, dat door de slechte bodem gesteldheid steeds veel lekkages op- den dan in de rest van Europa. Sinds Italië echter de internationale ver- keersconventie van Genève heeft on dertekend, worden de verkeerslich ten veranderd. Dit was jammer voor de Italiaanse P.T.T., want deze had juist een postzegel gereed in het ka der van een veilig verkeersactie, waarop het oude verkeerslicht voor kwam met rood onderaan. De foto geeft een beeld van de nieuwe post zegel, „die te vlug moest stoppen". gen. Het opsporen van de lekken is uitermate moeilijk, daar de hoofd buizen op grote diepte liggen, wegens verzakking en verscheiden wegen in zeer .slechte toestand verkeren. (Bie zen, Laag-Boskoop). Wegens een te kort aan arbeidskrachten kon in 1956 weinig aan controle op het water verbruik worden gedaan. Thans wordt een huis aan huis controle uitgeoefend, welke reeds enig resul taat opleverde. F eestprogramma. Het programma voor de feestelijke viering van zijn diamanten priester feest is als volgt samengesteld: Woensdag 14 aug. des avonds te 8 uur serenade door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" in de tuin van het St. Jacobus-Gesticht. Donderdag 15 aug. algemene H. Communie der parochianen, waarna te 10 uur de plechtige Hoogmis opge dragen door de jubilaris en waaron der oud-kapelaan Jac. Betjes de feest- predicatie zal houden. Hierbij wor den alle parochianen uitgenodigd, 's Namiddags te 2 uur precies recep tie in de achterzaal van het Pancra- tiusgebouw. Te 4 uur plechtig Lof als sluiting van het feest. ROELOFARENDSVEEN Postduivenver. „De Vrije Vliegers". Uitslag vlucht St. Quentin. 41 dui ven, afstand 280 km. snelheid 1986 m. 1, 3, C. Vesseur; 2, 5, 6 J. v. d Stam; 4 J. Rietbroek; 7, 8, 9, Jos v. d. Meer; Kampioenschap Vitesse: 1 J. Riet broek; 2 J. v. d. Stam. LANGERAAR Altior-bekerwedstrijd. De bekerwedstrijden die jaarlijks ge speeld wordt tussen Altior en Alphia, bpacht zondag de eerste elftallen van beide verenigingen binnen de krijtlij nen. De weersomstandigheden wa ren weinig bevorderlijk voor goed voetbal, en hieraan zullen we maar toeschrijven dat de wedstrijd zeer matig was. Bij beide ploegen viel er zeer weinig verband op. Geen enkele maal viel er te genieten van uit de diepte opgebouwde aanvallen, en de balcontrole was door hoog spelen van de bal bij sterke wind, ook niet best. Neen, wat het vertoonde spel betreft kan de wedstrijd gauw worden verge ten. Alphia, dat een klasse hoger speelt, liet dit ook al niet zien Hun aanvallers waren niet opgewassen te gen de Altior-verdediging. Voor alles was de prettige kant, dat de wLsselbeker nu voor de derde ach tereenvolgende keer gewonnen werd en dus nu als eigendom een vaste plaats zal krijgen in de nieuwe prij- zenkast Alphia won de toss en had in de eerste helft het niet grote windvoor- deel. De eerste aanval kwam van Al phia maar bracht geen gevaar. Reeds in de eerste minuten kon Altior de leiding veroveren door een niet te moeilijke kans, die benut werd door de invaller-midvoor (10). Er volgt dan een kwartier waarin de bal slechts heen en weer gespeeld wordt. Hieruit komt toch voor Altior de tweede treffer, weer door de midvoor (20). Vijf minuten later heeft een Alphia-aanval succes en de stand wordt 21. Na circa 40 minuten spe len telden we reeds een doelpunt voor Alphia, doch de paal keerde het onheil. Na de rust was het spelbeeld ongeveer hetzelfde als voor de rust. Zeker niet beter. Alphia drong nogal op. Waarschijnlijk met het doel de u bij de rector aan het zeer juiste strijd te forceren. Het werd hun nood adres. In de jaren dat hij in Amster-lottig, want bij eer uitval maakte de dam aan de Voorzienigheid onge- Altior-midvoor het derde doelpunt looflijk veel uren godsdienstonder- (3_i) .Daarmee was de strijd beslist, richt gaf, heeft hij wel geleerd hoe Èr gebeurde geen enkel vermeldens- hü de mensen van God moest ver- Waardig feit meer. tellen. Zijn eigen aard weet al het Na afloop heeft voorzitter Th. Hjj- geduld op te brengen, die de moei- J dra de beker overhandigd aan de aan- lykheden vragen, en zijn echt diep voerder van Altior. Hij feliciteerde priesterlijk leven is een voorbeeld Altior raet het succes en dankte Al- voor zusters en kinderen en een waarborg voor Gods genade. Bovendien is aan de rector de geestelijke leiding toevertrouwd van de zusters Magdalena's. Ze vormen een aparte Congregatie in 't huis van de zusters van de Goede Herder, waar ze 'n leven leiden van contem- phia, dat reeds vele malen de spor tieve tegenstander was. Altior 2 speelde tegen Alphia 2 en verloor met 63 en Altior 3 won van Alphia 3 met 53. Zomerfeesten te Aardam. Door de ongunstige weersomstandigheden platie en boete, met 't doel 't werk 1 z^n zomerfeesten te Aardam niet van de Goede Herder te doen slagen Ze zijn gestart in de tijd van rec tor De Groot, die h-ar leidsman is en ze vormt tot een intens gebedsle ven. Ook daarvoor zijn ze bij deze priester aan 't juiste adres, want wie hem ziet bidden, weet dat hij spreekt met God. Melden we verder nog, dat de fees teling tevens Bisschoppelijk Inspec teur is van de scholen in het Deke naat Zoeterwoude en ook Visitator van verschillende kloosters. Van zijn meer profane eigenschap pen mogen wij wel vermelden dat hij verwoed en kundig schaker is, iets wat de Leiderdorpse Schaakclub ter dege weet. De receptie heeft plaats donderdag verlopen zoals men dat gaarne wenst. Vrijdag, de dag der kinderspelen, ging het nog, maar zaterdag maakte het weer de doorgang van de volks spelen onmogelijk De consumptietent en nog een andere kraam kon de kracht van de storm niet weerstaan en ging tegen de grond. Over het be zoek viel liet te klagen. De uitslagen der kinderspelen waren: Aardappelrapen voor jongens van 69 jaar: 1. Tom Kleijn, 2. Leo van Keessel, 3. G. Ubink. Balletje lopen voor meisjes van 69 jaar: 1. Gerda de Bruyn, 2. Cor- rie Leliveld, 3. Rietje Kleijn. Zaklopen voor jongens van 912 jaar: 1. Jan de Blanken, 2. H. v. d. Haven, 3. J. Verzaal. Ballenrapen voor meisjes van 912 van 34 aan het Gesticht de Goede'jaar: 1. Emmie Ouwerkerk, 2. Riet Herder. Leliveld, 3. Lida v. d. Voorn. We melden dit voor de ^bewoners Touwtrekken voor jongens van van de Meerburg en vooral* ook voor 112-15 jaar: 1. A. Kameraad, 2. G. den de parochianen van de Engelbewaar- Hollander, 3. C. Wolmerstedt. o'ers (Lisse-Sassenheim) waar hij ja-I Wasophangen voor meisjes 1215 renlang pastoor was en waar nog jaar: 1. R. Zwirs, 2. P. de Bruyn, 3. altijd een stukje van zijn hart ligt! Riet Verzaal. Onder de priesters, die op de Lieve Vrouwedag van a.s. donderdag hun 40-jarig priesterschap vieren, hoort ook de rector van de Goede Herder achter de Meerburg-kerk te Zoeter- woude-Leiderdorp. 't Is geen man die in flood-light staat of staan wil. Zijn ambt leent er zich niet voor, maar zijn aard nog heel veel minder. Toch is hij daar al 8 jaren de zeer gewaardeerde rector. En u moogt het iedere zuster en ieder meisje van het huis vragen: hij is daar de hoog-ge- eerde priester, die rustig maar o zo intens de geestelijke zaken in dat grote huis regelt. En gelooft u maar niet, dat dat zo eenvoudig is. Het opleidings-systeem van de Goede Herder vraagt immers voor die meis jes een diep begrip van hun karak- Het bestuur van de Oranjevereni- wij hier niet erg over roepen, of het ter en van de levensomstandigheden ging „Eensgezindheid" heeft weer moest dan bedoeld zijn als een „in- NIEUWE-WETERING en slecht weer waarin zij leefden, een onverzettelijk geloof in de werking van de genade en „un océan de patience", zoals Vin- centius het noemt, een oceaan van geduld. En dat geduld, zal zich moe ten doen gelden in de biechtstoel, maar vooral in godsdienstonderricht en geestelijke vorming. En voor al die eigenschappen bent een drukke tijd van voorbereidingen en organisatie achter de rug en daar om is het voor hen te hopen dat het Oranjefeest 1957 in alle opzichten mag slagen. Wij bedoelen dan voor de komende dagen allereerst een goe de gezindheid van de weergoden. Want bij onze gang naar het Cultu reel Centrum gisteravond konden ZwaCuuien hauuiden hun ne&t in ótyt zegening" van het feest. Ongetwijfeld was de zware regen mede oorzaak dat in het begin van de avond de zaal nog niet geheel vol liep met belangstellenden, maar ge lukkig werd de verwachting van de voorz. der Oranjevereniging, de heer M. R. Spring in 't Veld niet de bodem ingeslagen, zodat desondanks van een goede belangstelling gesproken kon worden. In zijn openingswoord be treurde voorz. het dat dit keer de traditionele medewerking aan deze openingsavonden door de muziekver. „Door Gunst Verkregen" om bijzon dere redenen niet kon doorgaan. Spr. betreurde dit vooral omdat naar zijn smaak „Door Gunst Verkregen" bij de opening van een Oranjefeest on misbaar is. Na de aandacht gevraagd te hebben voor de verloting voor de uitgaansdag van de ouden van dagen, sprak spr. de wens uit dat allen weer op prettige wijze feest zullen mogen vieren. Het eerste gedeelte van deze avond werd verzorgd door een versterkt da mes mandoline-ensemble. Met vro lijke zang en muziek, wisten zij veel waardering te verwerven. Vervol gens trad de gemengde toneelvereni ging voor het voetlicht met het door Rosita Peters geschreven blijspel in 3 bedrijven „Als spinrag". Een zeer komische geschiedenis waarin een onverwachte erfenis een belangrijke rol speelt. Gezien de heropvoering van hedenavond zullen'wij over de inhoud met te veel uitweiden, maar volstaan met de achtergrond n.l. ge luk is zo broos als spinrag, hetwelk bijtijds begrepen en tot een gelukkig einde leidde. Over het vertoond spel kunnen wij zeer tevreden zijn, en mogen dan ook opmerken dat er een grote voor uitgang is te bespeuren. De heer M. Spring in 't Veld als regisseur, komt hiervoor dan ook alle lof toe Met samenzijn Het model van een clipper-vliegtuig, dat in de slaap kamer van de 19-jarige Duitse vrachtwagenchauffeur avond besloten. Rolf Heckmann, in de buurt van Bremen, aan het pla fond hangt, heeft sinds kort een vreemde en rumoerige I Hedenavond heeft een heropvoe- bemanning. Op het vliegtuigje heeft n.l. een zwaluwen echtpaar een nest gebouwd waarin nu enige jongen lig- ring plaats voor de gehuwden, leden gen te krijsen dat het een aard heeft.' Heckmann stoorde de vogels niet en laat dag en nacht een raam van zijn en belangstellenden, waarna woens- kamer openstaan waarvoor de zwaluwen hem belonen door het vangen van alle vliegen, muggen e.d. die in zijn dag 14 aug. en donderdag 15 aug. de kamer binnendringen. De foto laat zien hoe moeder zwa luw haar reeds vroeg op de vleugels zijnde jongen voort. 1 eigenlijke feesten beginnen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5