Strijd in Oman loopt ten einde Alle hoop op redding van de Eiger-slachtoffers opgegeven Transportarbeiders staken in Lodz De berg heeft weer eens overwonnen Scherp Speciale V* N*-zitting over Hongarije Reed Roller Bit Cy gaat beitels voor olieboring maken SECRETARESSE DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Italiaan Corti behouden beneden gebracht Alle hoop om de slachtoffers van de Eiger te redden is verloren. De berg heeft weer eens de mensen, die hem wilden bedwingen, overwonnen, zo hebben maandagmiddag leden van de reddingsploegen verklaard. Het lot van de gewonde Italiaan Stefano Longhi, die door zijn kameraden aan de bergwand vastgebonden was, is bezegeld, zo zei men. De piloot van een reddingsvliegtuig heeft maandag gezien, dat Longhi in de touwen hangt waarmee hij zondag nog tegen de bergwand was bevestigd. De de ken, die hem beschermde, is weggewaaid. Zijn stoffelijk overschot zal er blijven hangen zolang het touw het houdt. De Franse gids Lionel Terray, die er zondag bijna in slaagde Longhi te bereiken, zei maandagmiddag, dat geen mens negen dagen lang de beproe vingen, waaraan Longhi blootgestaan heeft, kan overleven. Vooral de laat ste 72 uur zijn verschrikkelijk geweest. GEEN SPOOR. Terray is er van overtuigd, dat ook de twee Duitsers, die verdwenen zijn, om het leven zijn gekomen. Gidsen, die maandagmiddag naar de top van de Eiger vertrokken, moes ten door het slechte weer terugkeren. Zij hebben de hoop opgegeven en zullen geen poging meer wagen om Longhi te redden. Een reddingsploeg, die maandag naar de Mittelegi-hut, niet ver van de top van de Eiger, is geklommen, op zoek naar de twee vermiste Duitsers, Guenther Nothdurft en Goetz Meier, is maandagnamiddag aan de voet van de Eigergletscher teruggekeerd zon- dr een spoor van de vermisten gevon den te hebben. Het ziet er dus naar uit, dat de Zwitserse, Franse, Italiaanse, Duitse en Poolse vrijwilligers, die met ge vaar voor eigen leven zich tot het uiterste ingespannen hebben, slechts één der vier gestrande Alpinisten, de Italiaan Claudio Corti, hebben kun nen redden. Terray noemde de redding van Corti een zeldzaam geval. Tot op he den was men er nog nooit in ge slaagd, een man over een afstand van 400 meter op te trekken, zoals bij Corti's redding gebeurd is. Bovendien hadden zich bij het red dingswerk, doordat er redders van verschillende nationaliteit aan deel namen, taalmoeilijkheden voorge daan. „Russische spion" werkte voor Amerika „Ik heb twaalf jaar voor de Ame rikaanse inlichtingendienst gewerkt, terwijl de Russen dachten dat ik voor hen werkte", aldus heeft de 62-jarige, in Rusland geboren vervaardiger van films Boris Morros maandag op een persconferentie in het kantoor van de plaatsvervangende federale openbare aanklager, Thomas Gilchrist, ver klaard. Morros speelde een voorname ról bij het ontmaskeren van Jack Soble, diens echtgenote en Jacob Albam als in de V.S. werkende Sowjet-Rus- sische spionnen. Morros maakte, als agent in dienst van de Amerikaanse tegenspionnage, 68 reizen naar Europa, waarbij hij on der meer Moskou en Oost-Berlijn be zocht. Zelfs zijn vrouw wist niet, dat hij dit werk deed. Morros legde er de nadruk op, dat de kuiperijen der Russen in de Ver enigde Staten en in de gehele wereld voortspruiten uit een veel krachtiger organisatie dan de Amerikanen wel denken. De Russische communisten streven op grootscheepse wijze naar een verbreiding van het Panslavisme, dan Hitier werkte aan de verwezen lijking van zijn dromen tot wereld verovering. POTLOOD en GEEST No 511. Horizontaal: 1. getim merde bewaarplaats, 4. jachthond. 7. lus, 8. makker, 9. Zeeuwse hoeve, 11. tegenspraak, 14. vlaktemaat, 15. fel plagend, 19. meer op de grens van de Ver. Staten en Canada, 20. gem. in Over., 21. voorzetsel, 22. steenklomp, 23. denkbeeldige korenmaat. Verticaal: 1. worsteling, 2. zonder vertier, 3. het bepalen van het ge halte van een mengsel, 5. voorge schreven kerkgebruik, 6. loods, 9. steel, 10. boom, 12. vreemde munt, 13. voorzetsel, 15. zwak, 16. grassoort, 17. meisjesnaam, 18. kist van lat werk. Oplossing morgenavond. Oplossing No 510. Horizontaal: 1. silo, 4. Dr, 6. lade, 7. vlag, 9. eg, 10. era, 12. na, 13. voorslag, 16. Rg, 17. er, 19. waarnaar. 22. Ee, 23. net, 24. no, 25. vlug, 27. iets, 29. Kr, 30. made. Verticaal: 1. sago, 2. id, 3. leer gang, 4. dl, 5. rang, 6. Levi, 7. Va- lentia, 8. ga, 11. Rs, 14. ora, 15. ara, 18. bros, 19. welk, 20. re, 21. ante, 22. e.v., 26. Ur, 28. ed. Wat de verongelukte Alpinisten aangaat geloofde Terray, dat zij niet genoeg ervaring hadden voor de ge vaarlijke beklimming van de Eiger. Sinds de bedwinging van de Eiger in 1938 hebben ongeveer 20 Alpinis ten de noordelijke helling beklommen Ongeveer eenzelfde aantal vond bij soortgelijke pogingen de dood. Maandagmiddag is een reddings ploeg met Corti in Eigergletscher aan gekomen. Hij werd, dik ingepakt, op een slee vervoerd. Het transport van de top van de Eiger naar beneden heeft meer dan 24 uur geduurd. Zijn ge zondheidstoestand is bevredigend, doch hij zal direct naar het zieken huis te Interlaken overgebracht wor den. Hij heeft enkele bevroren tenen en vingers en lichte verwondingen, door vallende stenen veroorzaakt. NOG MEER ONGELUKKEN. Een Duitse Alpiniste, d 34-jarige Annelise Lebus, heeft maandag op de hellingen van de Piz Palue in Grau- buenden een dodelijke val gemaakt. Twee Oostenrijkse toeristen von den de dood bij een val van een rots in het Oostenrijkse berggebied van de Tristachersee. In Italië zijn twee bergbeklimmers om het leven gekomen. De ene, An tonio Perosino uit Turijn, maakte bij de top van de 3.840 m -ter hoge Mon- viso een val van twintig meter. Zijn metgezel, met wie hij door een touw was verbonden, bleef ongedeerd. Het andere slachtoffer, Paolo Saccini, verongelukte, toen hij op de Pizzo Montaldo (2.706 meter) edelweisz plukte. WtóWamftio'èMQr ^tcjjpca€clor Behandeling van rapport Te New York is maandag van welingelichte zijde vernomen, dat de meeste leden der Verenigde Naties zich hebben uitgesproken vóór het houden van een speciale zitting ter bespreking van het Hongaarse vraag stuk. Deze zou 10 september a.s., een week vóór de opening van de twaalf de zitting der Algemene Vergade ring, beginnen. De mogelijkheid hiertoe bestaat, omdat dé Algemene Vergadering, bij het beëindigen van haar elfde zit ting, heeft bepaald, dat zij, vóór de opening van de twaalfde zitting, bij een kan worden geroepen voor een bespreking van de vraagstukken be treffende Hongarije en/of het Mid den-Oosten. Westerse diplomaten hebben ver- De communisten op Java Volgens nog onvolledige cijfers van de verkiezingen in West-Java heeft de communistische partij in dit gebied wel aanzienlijke winst ge boekt, doch is zij er niet ingeslaagd de grootste partij in dit gebied te worden. De Masjumi, die sedert de alge mene verkiezingen in 1955 de groot ste partij in deze provincie is, heeft in vijf van de negen residenties, waarvan de resultaten tot dusverre bekend zijn geworden, de leiding. De communisten hebben de leiding in Bandung, Subang en Cheribon, waar zij stegen van de derde naar de eerste plaats en de nationalisten en de Nahdatul Ulama voorbijstreef den. Leien van het parlement, die in Djakarta zijn teruggekeerd van rei zen naar de buitengewesten, ver klaarden, dat de communistische par tij in deze gebieden geen kans zal hebben. klaard, dat de bijeenroeping der Al gemene Vergadering, een week vóór de opening van de twaalfde zitting, niet betekent, dat verwacht wordt, dat het Hongaarse vraagstuk in één week tijd zou kunnen worden afge handeld. Men hoopt echter wel in deze week het in juni j.l. gepubliceerde V. N.- rapport over Hongarije, uitgebracht door een commissie, waarin vertegen woordigers van vijf landen zitting hadden, volledig te kunnen bespre ken. Vernomen wordt, dat Engeland en Frankrijk bezig zijn mpt de opstel ling van een ontwerpresolutie over het Hongaarse vraagstuk, die in de twaalfde zitting der Algemene Ver gadering zal worden ingediend. Arrestaties aan Balaton-meer. De Hongaarse politie heeft een aan. tal razzia's ondernomen in vakantie oorden rondom het Balaton-meer ten zuidwesten van de hoofdstad, aldus meldt radio-Boedapest. Een groot aantal „elementen, die gevaarlijk zijn voor de openbare vei ligheid'", zijn gearresteerd. KORTE golf Vier personen zijn maandag om gekomen bij een instorting in de Ban- doengse kininefabriek. Vijftien men sen werden ernstig gewond. De 19-jarige matroos Geert Hof man uit Waskemeer is gisteren van de Groningse kustvaarder „Frem" in de Glafsfj orden in West-Zweden over boord geslagen en verdronken. Een Amerikaanse student die in Moskou geweest is voor het weield- jeugdfestival heeft maandagavond verteld, dat hij in de Russische hoofd stad geruchten gehoord heeft, dat Mo- lotof zelfmoord gepleegd heeft. Geor ge Abrams vertelde in Helsinki het verhaal van de zelfmoord van Molo- tof van verscheidene zijden gehoord te hebben. Gevechten met politie Tienduizend transportarbeiders, voor het merendeel trampersoneel, gingen in de Poolse stad Lodz en omgeving in staking en raakten vrijwel onmid dellijk in gevecht met de politie en le gereenheden. De vechtpartij werd door de zwaar bewapende agenten en militairen snel onderdrukt. Zij wierpen traansgas- bommen tussen de opgewonden sta kers, waardoor verscheidene van hen, o.w. een aantal vrouwen werden ge wond. Na de schermutselingen werden ver sterkingen naar Lodz ontboden en de rest van de dag patrouilleerden solda ten in vrachtwagens dor de straten van Lodz. Volgens latere berichten zou de toe stand in de stad, die met 674.000 in woners de tweede stad v^n Polen is, nog steeds ernstig zijn. In Warschau werd tot dusver nog niets officieels over de toestand in Lodz meegedeeld. Niettemin gingen onmiddellijk re geringsvertegenwoordigers naar Lodz om de stakers tot kalmte te manen. Onder hen bevonden zich de minister van Binnenlandse Zaken Stanislas Sroka, de minister voor de centrale raad van vakverenigingen Ignacy Lo- ga Sowinski en de commandant van de Poolse luchtmacht Jan Frey Hje- lecki. Sroka trachte persoonlijk de stakers te overreden weer aan het werk te gaan, maar slaagde hier niet in. Het trampersoneel in Polen be hoort tot de laagst betaalde arbeiders groepen in Polen. Zij werden overge slagen bij de loonsverhogingen die vorig jaar en ook dit jaar werden ge geven en in Warschau is men dan ook van mening dat er iets voor hen moet worden gedaan. Maar tot dusver werd steeds gezegd dat hier geen geld voor was. Militairen hebben thans opdracht gekregen de trams en de bussen te be dienen in de plaats van de stakers. Vijfde Amerikaanse vestiging te Leiden Opening 20 augustus Aan de Rooseveltstraat ter linker zijde van de 5 Meilaan te Leiden is een ruime fabriekshal verrezen: de vijfde Amerikaanse vestiging te Lei den. Het is de „Reed Roller Bit Com pany" N.V., die een zeer exclusief voorwerp gaat fabriceren, nl. de boorbeitels, die aan het uiterste punt je van de lange boorstaven zijn be vestigd. Er is een groeiende behoef te aan goede beitels, zo lang er nog steeds een stijgende vraag naar olie is. Men moet daarbij in aanmerking r.emen dat de olieboren dikwijls een weg moeten banen kilometers diep, door zeer hard gesteente. Als een boorbeitel het begeeft moeten de boorstaven uit de diepte omhoog ko men. Dit is een tijdrovend en kost baar werk, daarom willen de olie- exploranten en exploitanten graag over boren beschikken, die lang mee gaan en toch snel boren. De Reed Roller Bit N.V. legt zich toe op het fabriceren van deze bo ren. Zij maakt negen verschillende types. De boren worden zo nauw keurig mogelijk gefabriceerd, de bes te staalsoorten worden gebruikt. De fabriek beschikt hiertoe over een se rie machines, boren, draaibanken, hardingsovens, slijpmachines, testap paraten, waarvan de meeste speciaal voor dit werk vervaardigd zijn. Het is de bedoeling, dat de vestiging te Leiden geheel zelfstandig deze boor beitels gaat maken. Nu nog worden de ruw bewerkte onderdelen uit Amerika (Houston Texas, waar de fabriek gevestigd is) geïmporteerd en in Leiden gemonteerd. Van lieverlee wil men de produktie geheel zelf ter hand nemen, een volledige appara tuur staat in de fabriek opgesteld. Voorlopig werkt men met dertig werkkrachten maar het is de bedoe ling de bezetting tot 150 man perso neel op te voeren, met een productie van 100C boren per maand. Het kapitaal van deze onderne ming blijft geheel in Amerikaanse handen, de fabriek zal exporteren naar landen in de gehele wereld. Niet alleen de vervoersproblemen, maar ook het vraagstuk van de va luta speelde bij deze vestiging in Ne derland een rol. Export-landen zijn o.m. landen in Europa en Azië (In donesië), Zuid-Amerika. Technisch directeur van de Leidse onderneming is de heer A. W. Craw ford, algemeen directeur de heer F. L. Tyler. Op 20 augustus a.s. zal de direc- Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: 4 talen Spaans. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Advertentie HET WADDENVLIEGTUIG WORDT VERKOCHT. In de raadsvergadering der ge meente Ameland is gisteravond be sloten het waddenvliegtuig, dat in 1953 door de gezamenlijke wadden eilanden Ameland, Schiermonnikoog. Terschelling en Vlieland is aange kocht te verkopen. Het toestel was voor ruim 10 mille aangeschaft, voornamelijk om in geval van nood, als b.v. het eiland geïsoleerd is, pati ënten naar het vasteland te bren gen. Ir A. G. J. van der Sluis te Am stelveen is bereid het vliegtuig, de PHNET, voor 5000 gulden aan te ko pen. De gemeentebesturen hadden zich in principe met de verkoop ak koord verklaard en daartoe machti ging verleend. Aanleiding tot deze verkoop is, dat het toestel niet meer luohtvóardig is en de kosten voor de herstellingen zeer groot zullen zijn. Het ligt niet in de bedoeling een nieuw vliegtuig voor de waddeneilan den aan te schaffen omdat dit te duur zou komen. Eventueel hoopt men een beroep te mogen doen op de LSK te Leeuwarden. In verband met het officieel open stellen van het vliegveld te Ballum op Ameland voor de burgerlucht vaart is het voor de luchtvaartwet noodzakelijk iemand aan te wijzen, die wordt belast met het toezicht op de veiligheid en goede orde op het luchtvaartterrein. Op voorstel van b. en w. is gisteravond de heer J. Post, opzichter-tekenaar van gemeen tewerken te Ballum, Ameland, als zodanig benoemd. Binnenlandse aangelegenheid De troepen van de sultan van Oman die met Britse steun Firk en Nizwa (de hoofdstad van de opstandige Imam) veroverd hebben, zijn maan dag opgerukt tot Birket el Mauz. Daar ontmoetten zij een tweede co lonne van de sultan, die vanaf de kust van Muskate via Izki naar het zuiden was opgerukt. Het fort Birket el Mauz had zich reeds aan deze tweede colonne overgegeven. Men neemt aan, dat Izki ook ge vallen is. Boven het fort Bahla, waar vrijdag nog op Britse vliegtuigen ge schoten werd, woei maandag voor het eerst de rode vlag van de sultan. Er is in dit gebied nog maar één fort, dat de witte vlag van de op standige Imam voert, n.l. Jabrin ten westen van Nizwa. Voor Veiligheidsraad? De Arabische Liga heeft maandag besloten, de kwestie-Oman voor de Veiligheidsraad te brengen. Dit be sluit werd genomen, nadat Irak en Libië zich hiermee akkoord hadden verklaard. De andere leden van de Liga Egypte, Jordanië, Libanon, Saoedi-Arabië, Soedan en Syrië hadden het voorstel al eerder goed gekeurd. In Westerse kringen der V. N. be twijfelt men het of de Veiligheids raad het geschil over Oman op zijn agenda zal plaatsen, daar Groot- Brittannië staande houdt, dat het hier een binnenlandse aangelegen heid van het sultanaat van Muskate teur-generaal -»or de industrialisatie en energievoorziening, dr E. L. Kra mer de fabriek openen. De Reed Roller Bit Cy huurt deze fabriekshal voor de tijd van tien jaar van de ge meente. DR BOOY HOOGJLERAAR. Bij koninklijk besluit van 30 juli 1957 is met ingang van 1 augustus '57 benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskun de dr. H. L. Booy, om onderwijs te geven in de fysische biochemie. Dr. Booy werd op 11 november '13 te Rotterdam geboren. Hij studeerde biologie en botanie piet als bijvakken biochemie en zoölogie aan de Leidse Universiteit van 19311939. In 1940 promoveerde hij op een dis sertatie getiteld: „The protoplasmic membrane regarded as a complex system". Na van 19421945 als bio chemicus bij het laboratorium voor bloembollenonderzoek werkzaam te zijn geweest en van 19451947 bij de Amsterdamsche Chininefabriek, werd hij vanaf 1947 conservator en docent in de medische chemie onder prof. dr. Bungenberg de Jong. Sedert mei 1947 vervult hij een privaatdo centschap in de chemische biologie aan de faculteit der wis- en natuur kunde van de Leidse Universiteit. Zijn wetenschappelijke onderzoe kingen zijn in meer dan 50 publica ties vastgelegd, terwijl ook een po pulair wetenschappelijk werk van zijn hand verscheen, getiteld: „Aan de grens van het leven". KEES VERWEY GAAT IN LEIDEN EXPOSEREN. De Haarlemse kunstschilder Kees Verwey heeft een aantal invitaties ontvangen zijn werken te exposeren. Binnenkort zullen zijn werken te zien zijn in Bergen, in november in een der musea te Arnhem, daarna in de Lakenhal te Leiden. In de loop van 1958 zullen tentoonstellingen worden ingericht in Dordrecht, Bre da, Laren, Nijmegen, Groningen en Eindhoven. Een museum in Califor- nië heeft het schilderij „Het gele jakje" van Verwey gekocht. TRANSFORMATORHUISJE LEIDEN Door de direktie der Stedelijke Lichtfabrieken is het bouwen van een transformatorhuisje aan de Hoge Morsweg aan de fa. Gebr. Zitman te Zoeterwoude gegund. Burgerlijke Stand Geb.: Marjolijn, d. v. P Lauwers en W. Zirkzee; Sjoerd Paulus, zn. v. W. J. v. d. Eijnden en M. Wiersma; Johannes, zn. vi B. Kok en J. Duy- verman; Wendy, d. v. S. J. Florisson en J. de Koning; Gerrit Bertus Wil lem, zn. v. P. Vletter en K. M. de Vreugd; Hendrica Wilhelmina, d. v. J. Muusse en E. W. v. d. Bos; Yvonne Antoinette Sophia, d. v. H. Kerkvliet en M F. van der Bom; Willemijntje Diené, d. v. C M. v. Weizen en C. J. Vletter; Adrianus Ronaldus, zn. v. J. A. Brouwer en G. A. Stigter; Cornelis Leonardus, zn. v. M. F. Duivenvoor den en W. J. Lieverse; Roelof Wil lem, zn. v. B. de Leeuw en M. Zwaan; Geertje Marijtje, d. v. H. Ouwehand en A, v. Beelen; Herbert Josephus Maria, d. v. P. J. M. Ypma en C. A. M. Kerssemakers; Jan Willem, zn. v. W. C. de Regt en F. de Zeeuw; Guido Edouard, zn. v. H. R. T. Hemmeler en G. F. Siemens. Overl.: H. E. A. A. v. Impe, 22 jr. man; H. P. J. Klerks, 1 jr. dochter; E. Corba, 1 jr. zoon. GEM. AANKONDIGING AANWIJZING VOORRANGS- SPLITSING. Burgemeester en wethouder van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de splitsing Rijnsburger weg—Houtlaan aan te wijzen als voorrangssplitsing, met dien verstande, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer, dat zich voortbeweegt langs de Rijnsbur- gerweg. Leidse Agenda DONDERDAG 15 AUGUSTUS. Vespa Club Lelden. Contactavond in „De Grote Vink", 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie Van der Werffpark 1. Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling Japanse prenten. Op werkdagen 10—5 uur, op zondag 1- 5 uur. (Tot 1 okt.). Van der Werffpark: Tentoonstelling Romantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Verster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u., donderdag bovendien 7.30— 9.30 uur (20 juli—23 september). Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20523; Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 12 Augustus 1857. Berlijn. De Keizer van Rils- land heeft aan den pachters van de baden te Kissingen 60.000 doen uitbetalen, als verplegings- kasten gedurende zijn laatste verblijf aldaar. Advertentie: Pleiziertogt. Op Zondag a.s. vertrekt de Schroef stoomboot Volharding ten 9 ure van Leyden naar Haarlem en van Haarlem ten twaalf ure de geheele Ringvaart der Haarlem mermeerpolder, om te Haarlem ten half zes ure en te Leyden circa negen ure terug te zijiï. De Directie. De ramp in Merauke 4e Katwijker overleden Sergeant A. Moens uit Katwijk aan Zee, een van de twee overlevenden vaiThet ongeluk met de Mariner van de Koninklijke Marine in Merauke, is hedenmiddag overleden. Gisteren werd gemeld, dat hij levensgevaarlijk was gewond. UITVAARTMIS VOOR LUIT. TER ZEE ASSELBERGS In de kapel van het vliegkamp Valkenburg zal woensdagmorgen te 10 uur 'e gezongen H Mis van uit vaart worden opgedragen naar aan leiding van het overlijden van de luitenant ter zee tweede klasse W. H. Asselbergs uit Leiden, een der slachtoffers van het vliegtuigongeval te Merauke. Wilt U iets weten? Vraag: Inzake bezoek UTS, Loos- duinseweg 529 te Den Haag, enz. Antwoord; Uw zoon zal wel met ae tram van het Bezuidenhout naar de school moeten rijden, want het is 'n hele afstand. Tramabonnementen NZHVM aan het stationskantoor te Leiden. Vraag: Inzake kamperen en lid maatschapskaart Ned. Kampeercen- trale. Antwoord: Wendt u tot de A.N. W.B., afdeling Kampeerkaartencen- trale, Parkstraat 1826, Den Haag. Vraag M. B. te L. inzake nalaten schap. Antwoord: Daar de echtgenoot eer der was overleden, was de echtgeno te de enige erfgenaam. Huwelijks voorwaarden maakten in dit geval geen verschil. De nalatenschap van de thans overleden echtgenote kan nu gaan naar haar ouders of indien deze niet meer leven naar haar broers en zusters. Had de overledene ook geen broers en zusters, dan wordt de na latenschap in twee gelijke delen ge splitst, welke aan de bloedverwanten van de vaderlijke en van de moeder lijke linie ten goede komen dus ooms en tantes, neven en nichten). Vraag Abonnee: 1. Hoe is de naam van de Zweedse miljonair, die in Duitsland een trein heeft laten bou wen, die op één rail loopt en heeft deze man nog titels? 2. Hoe is de naam van de koning van Boekweit? Antwoord: 1. De bouwer van de moderne mono-rail is dr. Axel L. Wenner-Gren. Dit is niet de uitvin der, want het systeem is reeds vele tientallen jaren bekend en verschei dene constructeurs hebben er rond de eeuwwisseling proeven mee geno men. Er bleek echter weinig zakelijke belangstelling voor te bestaan. 2. U zult wel het arabische vorsten dom Koeweit bedoelen. Sinds novem ber 1914 is dit gebied een Brits pro tectoraat en geen lid van de Arabi sche Liga. Het land heeft geen ko ning, maar een sjeik aan het hoofd en zijn naam is Sir Abdullah es Sa- lim Afsabah K.C.M.C. Vraag Abonnee: Waar moet men zich vervoegen, als men een uitvin ding heeft' gedaan? Antwoord: hiervoor kunt u een octrooibureau inschakelen, dat u dan verder helpt. U kunt zich ook recht streeks richten tot de Octrooiraad, W. Witsenplein 6, Den Haag. Alsdan kunnen het nieuwheidsonderzoek en verdere formaliteiten plaatsvinden. Van die iormulieren nu zal het af hangen, of op de vinding al dan niet octrooi wordt verleend. Vraag P. P.: Stelt een 4 tal vragen over de bcslasting in verband met huwelijk op 26-7-1957. Antwoord: 1. belasting berekenen als gehuwd mits nieuwe werknemers- verklaring is ingeleverd. 2. over gehele vakantietoeslag AOW premie betalen. 3. bij eerstvolgende loonbetaüng mits nieuwe werknemersverklaring is ingeleverd, voor die uitbetaling. 4. geen restitutie. Wel wordt als men een aanslag ink.belasting krijgt men voor 't gehele iaar als gehuwd aangemerkt. Daar de loonbelasting van 't gehele jaar daarvan wordt af getrokken kan dit soms een restitutie betekenen. Vraag J. C. V.: stelt een belasting- vraag. Antwoord: ruw berekend krijgt u nog een aanslag van ongeveer 200 indien u buiten het door u opgegeven loon, alleen algemene ouderdomsuit- kering ontvangt, anders wordt het iets meer.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2