©eCcidóeSou/torit Onvolkomen opdracht oorzaak van de treinramp bij Eindhoven De berg overwon Verkeerd spoor rijden" Wagen voerder de Boer mocht door „rood" rijden De Franse frank DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. Ml82 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. G J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015: Adver tenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. f8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50. De foto toont de voorzijde van een van de twee zwaargehavende treinen. Zij kregen zelfs geen letseL De ligger niet heeft zien aankomen komt door een hoge blokpost, die het uitzicht op de baan belemmert. De Gistermiddag om half vier heeft reed, met»een snelheid van 10 kilo- bestuurders van de beide treinen ont- men in Woensel bij het treinongeluk meter, toen uit de richting Best de snapten aan de dood. eerst acht uur na het gebeurde de of- Amsterdamse trein naderde met een ficiële lijst van doden en gewonden snelheid van 110 kilometer, op kunnen maken. Eerst toen had men De Eindhovense trein was gedeelte- enig overzicht in de ravage. Het blijkt, yjk al de wisels by de biokpost gepas- dat vijf personen ter plaatse zijn over- seerd, toen de botsing geschiedde, leden en dat dertig personen naar hetBeide kopr ij tuigen werden opzij ge- ziekenhuis zijn overgebracht. Het slingerd, de vaart van de Amsterdam spoorwegongeluk bij Eindhoven, dat se trein was zo groot, dat het tweede vijf doden eiste, is veroorzaakt door rijtuig van de Eindhovense trein tach- de treindienstleider te Eindhoven, die tig meter werd teruggedrukt, ten onrechte aan de machinist van de trein van Eindhoven de opdracht Lastgeving. „verkeerd spoorrijden" heeft gege- ve°- t -z. I De machinist van de Eindhovense De chef van de dienst exploitatie trein had voor het berijden van het De bank van Frankrijk heeft in het .afgelopen weekeinde besprekingen gevoerd met de bank van Engeland, met het resultaat, dat de Engelse wisselkoers voor de Franse frank is vastgesteld op 1.167.181.184.82 frank per pond sterling. Te Frankfort is bekend gemaakt, dat West-Duitsland zijn wisselkoers voor de Franse frank eveneens heeft aangepast aan de maatregelen van de Franse regering. De Duitse centrale bank heeft de officiële koers voor de Franse frank gewijzigd van 1.1901 DM in 0.9915 DM per 100 frank. Op de officiële wisselmarkt te Brus sel was de middenkoers van de Franse frank maandag 11.83 Belgi sche frank voor 100 Franse frank. Uit Tokio wordt gemeld, dat de gouverneur van de bank van Japan, Shigeo Horie, als zijn mening te kennen gegeven, dat vóór de a.s. jaar vergadering van het Internationale Monetaire Fonds wellicht verschei dene landen door de jongste Franse maatregelen er toe zullen worden gebracht hun munt te devalueren. Hij zeide dit naar aanleiding van de ver klaring van de Franse minister van financiën, Felix Gaillard, waarin deze zeide, dat „zijn handelspolitieke maat regelen" van zodanige aard waren, dat zij geen schade berokkenen aan Engeland, Italië en Nederland, die eveneens met een tekort aan devie zen te kampen hebben. Ook sprak de gouverneur van de bank van Japan de mening uit, dat Frankrijk nog maals en wellicht nog een der "e maal tot wijziging van de wisselkoersen zal moeten overgaan. Mao stelt reis naar Polen uit President Mao Tse Toeng van com munistisch China heeft zijn bezoek aan Polen tot het eind van dit jaar of volgend jaar uitgesteld. Het bezoek zou eerst in juli ter ge legenheid van de Poolse bevrijdings feesten worden afgelegd, maar was reeds tot oktober verschoven. Men gelooft dat Mao eerst wil af wachten hoe de betrekkingen met de Sowjet-Unie zich zullén ontwikkelen. Ook is het mogelijk dat» da binnen- 6<nw „„.landse spanningen in China bij het wagenvoerder van de Eindhovense uitstel een rol spelen, trein sprong de laatste seconde uit Verontrust door de algemene re de cabine. De bestuurder van de actie tegen het communistische re- andere trein liep op het moment, gime heeft de regering van Peking dat de botsing onvermijdelijk was de jongste vrijere koers weer afge- De gezakte frank Spanning andet de taeAchauuieiA naar achteren en ook hij werd voor de dood of letsel gespaard. Van de gewonden verkeren er drie remd, verluidt in diplomatieke krin gen in Londen. Het heet, dat de radicale elemen ten in de communistische Chinese re in levensgevaar. Zeer ernstig is er aan gering het van de „liberalisten °e- toe de hoofdconducteur J. Hamstra.jonnen hebben nadat de reacties Het is een geluk, dat in beide trei-Sevplg van de gedachtenvrijheid nen door het vroege uur nog niet zo-der laatste maanden m het hele land hoo£^°- lastgevingI avond voor een uitzending van het ontvangen. NTS-journaal, dat de treindienstlei- j Ter nadere bestudering heeft de po- der wist, dat er van de andere kant litie de lastgeving in beslag genomen, sfachtoffers zijn gevallen. wonder, indien men de ravrge op de spoordijk machinist van de Eindhovense trein De Boer heeft zich aan de in structie -gehouden. Dat hij de tegen- ook een trein naderde. Waarom omleiding? De lijnschouwer W. Bos, had 's mor- gens om zeven uur een breuk gecon- Met snybranders worden de sIacht. stateerd in het hoofdspoor, waarover offers uit de e|kaar gedrnkte wa. de trein van kwart over zeven moest i rijden. Het defect lag op enige af stand voorbij de blokpost Woensel. Men beliste dat de trein op een re serve spoor moest rijden tot de blok post Woensel; vandaar zou de trein het linker hoofdspoor volgen tot voor bij Best, waar hij weer op eigen hoofdspoor geleid zou worden. De trein uit de richting Eindhoven gons bevrijd. Hedenmorgen werd het treinver keer op Eindhoven, zij het met enige vertraging, over enkel spoor weer hervat. In de loop van de morgen heeft men ook het tweede spoor hersteld. Slachtoffers van vlieg tuigramp te Merauke begraven Nadat in de r.k. kerk in Merauke vlootaalmoezenier pater E. Andreoli een H. Mis van Requiem heeft opge dragen zijn hedenochtend de acht slachtoffers van het ongeluk met de mariner van het ziekenhuis uit be graven. Bij de Mis waren o.a. aanwe zig de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, en de Commandant Zeemacht in dit ge biedsdeel, schout bij nacht A. M. Val kenburg. Een gewapend escorte van de alge mene politie ging aan de baren die werden gedragen door politieperso neel, vooraf. Er was grote belangstel- ling. De weg van het ziekenhuis naar de begraafplaats werd te voet afge legd. Aan de groeve werden de slachtof fers in gebed herdacht door de vloot aalmoezenier, pater Andreoli, de vlootpredikantr ds. Kwakkelstein, en de Pendita Lopula. Kransen werden gelegd door gouverneur Van Baal, schout bij nacht Valkenburg, namens het binnenlands bestuur, de algeme ne politie en de burgerij. Tenslotte werd op de begraafplaats het woord gevoerd door de commandant van de MLD in Nederlands Nieuw-Guinea, ltz vlieger 1 A. Bruisma, de com mandant zeemacht en de gouverneur. In de ochtenduren bracht dr Van Baal een condoleancebezoek aan de weduwe van de verongelukte veld wachter Jaas in Merauke. De gouverneur ontving telegram men van deelneming van minister missie, die thans in Manokwari ver blijven. xovc.gc U(JUt 00 betrekkelijke gedachtenvrijheid ziet, dat er niet meer China begon met de redevoering van Mao op 27 februari onder het motto „Laat honderd bloemen bloei en". Reeds dadelijk was een deel van de hoogste partijleiding kennelijk bezorgd dat de door Mao bepleite vrijheid van gedachtenuiting gevaar lijk zou zijn. Voorshands schijnt het, dat het re gime zich beperkt tot ernstige waar schuwingen aan het adres der al te openhartige critici. Men zal moeten afwachten of het daarbij blijft. Proces in Cairo In Cairo is gisteren het proces be gonnen tegen 13 personen, onder wie 2 voormalige ministers en 'n exbriga- de-generaal, die beschuldigd worden van een poging de Egyptische rege ring omver te werpen en president Nasser te vermoorden. Ook worden zij er van beschuldigd dat zij de voormalige Egyptische pre sident Naguib weer tot president wil den benoemen en de naasting vau het Suezkanaal ongedaan wilden ma^tn. Als zij schuldig worden bevonden, kunnen zij ter dood worden veroor deeld. De leider van het komplot is de voormalige brigade-generaal Ahmed Atef Nasser. De beide ex-ministers, die in staat van beschuldiging zijn ge steld, zijn Salah el Din en Abdoel Fa tah Hassan. Twaalf beschuldigden waren op de eerste zitting aanwezig. Zij verklaar den onschuldig te zijn. De dertiende, Abdoel Fatha Hassan, was wegens ziekte afwezig. Griep aan boord Ongeveer honderd grieppatiënten bevinden zich aan boord van het Zwitserse schip „Arosa Sky" dat van daag uit Rotterdam in New York wordt verwacht. Het is nog niet be kend of de ziekte, die tijdens de zee reis is uitgebroken, Aziatische griep is Hat schip heeft 847 passagiers en 273 bemanningsleden aan boord. Alle passagiers zijn buitenlandse studen ten. Nader wordt gemeld dat de scheepsarts per radio heeft laten we ten dat de ziekte Aziatische griep scheen te zijn. Voor de aankomst van het schip zijn ongebruikelijke maatregelen ge nomen. Een groep van doktoren zou aan boord van het schip in quaran taine gaan. Op de noordzijde van de Eigerberg op ongeveer 4000 meter hoogte zitten vier Alpinisten in nood, waarvan inmiddels een is gered. In het bergplaatsje Klein Scheidegg slaan de touristen en inwoners onder spanning de red dingspogingen gade door een telescoop, waarvan de foto een beeld geeft r\E MAATREGELEN van de Franse regering, waardoor de waarde van de Franse frank praktisch met 20% is gedaald, zijn een uitvloeisel van het feit dat Frankrijk niet ge luisterd heeft naar de eerste wet van de economie, dat men nl. de tering naar de nering moet zetten. Dat geldt voor particulieren even goed als voor staten; wie schulden maakt, verspeelt zijn crediet. Voor staten is de consequentie van een verspeeld crediet dat het buiten land minder waarde hecht aan het betaalmiddel van de roeke- 0 loze staat, m.a.w. dat diens munt in waarde daalt. Eerst ontstaat er een verschil tussen de werkelijke en de officiële wissel koers, welke laatste nog enige tijd te hoog gewaardeerd blijft, maar ten slotte zal men de te hoge officiële wisselkoers moeten aanpassen aan de werkelijke waarde. De gemakkelijkste weg van aan- passing is officieel de munt te deva- J lueren, waardoor alle prijzen ook later op de dag zal de Invloed van de nieuwe oceaandepressie merkbaar worden. Het weer zal ook op wat langere termijn bezien een onbestendig ka rakter houden. Dit nummer bestaat nit 8 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van dinsdagavond tot j woensdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). i ZELFDE TEMPERATUREN 5 Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zui- delijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt met ïnhet binnenland gaan stijgen" Wer en daar enkele buienen Dan ontstaat welhaast automatisch vannacht plaatselijk mist. Wei de beruchte spiraal van prijsstijging, I ^S^yerarideriri^^in temperatuurt loonsverhoging met alle narigheid'" vandien, zoals stakingen en stijgende kosten van levensonderhoud. De Franse minister van financiën heeft een andere weg gekozen, nl. van importheffingen, waardoor de onftfl Fransen meer zullen moeten betalen 14 Au*-Z°n °P^ 524;onder 2009; voor datgene wat zij uit het buiten- .maan °P 21.06, onder 9.39. land willen kopen. Een soort beste-- dingsbeperking dus. Maar aan de an-1 JjfoOffWSltCrStHP 611 dere kant ontkomt hii er toch niet dere kant ontkomt hij er toch niet aan, dat het buitenland de wissel koersen gaat afstellen op de werke lijke innerlijke waarde van het Fran se betalingsmiddel. Men mag het dan misschien geen devaluatie noemen, maar praktisch is het wel degeijlk een devaluatie van de Franse frank. Nederland doet op het ogenblik po gingen om de koopkracht van zijn valuta te handhaven door middel van de befaamde bestedingsbeperking. Dat is niets anders dan de tering naar de nering zetten. Die dat niet vrijwillig doet, wordt er vroeg of laat toch toe gedwongen. Onbestendig was vanmorgen al boven de Noorde lijke IJszee aangekomen. Vandaar strekte zich een vorë van lage lucht druk naar onze omgeving uit, welke gevuld was met onstabiele lucht. In de afgelopen 24 uur vielen voor namelijk in het westen en noorden van het land buien. Op het vliegveld Ypenburg werd zelfs 20 mm neerslag gemeten Bij Ierland ligt een rug van hogedruk, die echter alweer wordt aangetast door een actieve oceaandepressie, die naar de Britse eilanden koerst. In ons land zal de in betekenis afnemende rug van hoge druk aanvankelijk op klaringen veroorzaken, maar morgen 14 Aug. v.m. 5.25; n.m. 5.45. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geh. bew. 22 C. OSLO zwaar bew. 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 13 LONDEN regen 21 AMSTERDAM regenbui 20 LUXEMBURG licht bew. 20 PARIJS licht bew. 24 BORDEAUX regenbui 21 GRENOBLE regen 23 NICE zwaar bew. 25 BFRLIJN, half bew. 24 FRANKFORT geh. bew. 23 MüNCHEN zwaar bew. 19 ZURICH regen 21 GENèVE regen 23 LOCARNO regen 22 WENEN onbewolkt 28 INNSBRUCK zwaar bew. 21 ROME half bew. 38 AJACCIO licht be-.v. 32 MALLORCA onbewolkt 30 Korreltje Waarde weelde en hoogmoed voren gaan Komt schande en schade vlug achteraan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1