4 .„GEKLOPT.... 63ste nationale Lourdesbedevaart ten einde Secretaris van internuntius benoemd to Ridder Oranje Nassau Mislukte poging tot roofoverval in Rotterdam Ongelukken-reeks van weekend MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Mgr. v. d. Bom erekapelaan van de grot Mgr. Theas, bisschop van Tarbes en Lour des, heeft zaterdag, de Neder landse dag in Lourdes, tijdens de ge bruikelijke audiëntie van de Neder landse pelgrims medegedeeld, dat de voorzitter van de vereniging tot sa menstelling van Nederlandse bede vaarten, mgr. dr. Th. van der Bom uit Breda, is benoemd tot chapelain honorair de la grotte, erekapelaan of ereaalmoezenier van de grot. Tijdens deze samenkomst, die ook de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, bij woonde, heeft mgr. Van der Bom bis schop van Lourdes een bedrag van een half miljoen francs voor de bouw van de ondergrondse basiliek „Pius X" overhandigd. De Nederlandse dag werd ingezet met de kruisweg langs de steile hel lingen; bij de twaalfde statie droeg mgr H. J. A. M. Eras uit Vught, vice- voorzitter van de V.N.B., een H. Mis op. Het hoogtepunt van de dag vorm de de sacramentsprocessie die onder Nederlandse leiding uittrok. Alhoewel mgr. Huibers zoals iedere dag de ge hele lange weg meeliep, heeft de nes tor van het Nederlandse episcopaat het niet aangedurfd het H. Sacrament te dragen. In zijn plaats gaf de vica ris generaal van het bisdom Arras de zegen. Ook bij de lichtprocessie des avonds gingen de Nederlanders voor op. Vandaag, de laatste volle dag der Nederlandse pelgrims te Lourdes, trokken zij onder een bewolkte en broeierige hemel met hun laatste sa cramentsprocessie mee, nadat zij des morgens in een overvolle Rozenkrans kerk een pontificale hoogmis, opge dragen door mgr. Huibers, hadden bijgewoond. Morgenochtend zal de overleden Nederlandse pelgrim, Jan van Leeu wen, in het „familiegraf" van de Ne derlandse bedevaarten, worden be graven. Een twaalftal Nederlanders rust reeds in deze grafkelder. Alle zieken maken het zeer goed Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.20 Filmprogr. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 20.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Voor de huisvrouw. 9.06 Gram. 9.15 Wat zullen wij .vandaag eens gaan doen in Nijmegen? 9.36 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amus. muz. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Blaas- trio. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded, of gram. 13.20 Metropole ork. 13.35 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Geestelijke Hygiëne, caus. 14.50 Kin derkoor. 10.05 Land voor de boeg!, klankb. 15.40 Gram. 16.00 Sopr. en pianospel. 18.30 De dierenwereld en wij, caus. 18.40 Westindisch ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Radio Filh. ork. en soliste. 19.35 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.50 Gram. 22.00 Rep. Trofeo d'Italia. 22.20 Pianorecital. 22.45 Wereldkamp.sch. wielrennen. 23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen. 23.16 Act. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM n, 208 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Omr. ork. 13.45 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.05 Idem. 15.35 Kamerkoor. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee. Rechtspreken in primitief Nieuw-Guinea, door mr. L. A. A. Moll. 18.00 Pianovoordracht. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.05 Comm. op 't nieuws. 19.15 uit het Boek der Boeken. 19.30 Salzbur- ger Festspiele: Le Nozze di Figaro, opea. (21.10—21.25 Act.). 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nouveauté's. en er heerst een prettige stemming onder hen. Morgenmiddag tussen 3 en 6 uur vertrekken de rode, witte en blauwe trein van de 63ste nationale weer naar Nederland om dinsdag tus sen 10 uur des morgens en 1 uur des middags in Roosendaal en Maastricht aan te komen. Ziekenfondsen en tand artsen zijn het eens over middelen tot oplossing Van de zijde der Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde deelt men ons het vol gende mede: „De algemene vergadering der Ne derlandse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde heeft van daag te Utrecht het beleid van het hoofdbestuur ten aanzien van het con flict met de ziekenfondsen goedge keurd. Dit betekent, dat aan de le den van de maatschappij het advies gegeven zal worden de medewerking aan de ziekenfondsen te hervatten, zodra de kwestie van het inroepen van een bindend advies inzake de ho norering van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekering definitief is geregeld. Tussen de maatschappij en de zie kenfondsorganisaties is overeenstem ming bereikt over de nodige maatre gelen in verband met de liquidatie van 't conflict; over een aantal tand heelkundige desiderata zullen partijen na schriftelijke voorbereiding op kor te termijn besprekingen openen. De minister van sociale zaken en volks gezondheid is van het besluit van de algemene vergadering op de hoogte gebracht". Eduard van Beinum terug in Nederland De dirigent van het Concertge bouworkest dr. Eduard van Beinum en zijn echtgenote zijn zaterdagavond per auto uit Salzburg in Nederland teruggekeerd en hebben voorlopig hun intrek genomen in hun vakantie huis te Garderen op de Veluwe. De heer Van Beinum, die nog 14 dagen vakantie heeft, zal op aanraden van zijn medicus nu wat rustiger aan doen. Op advies van zijn arts te Salzburg moest de dirigent er vrijdag avond j.l. van af zien in het Festpiel- haus het Berlijns filharmonisch orkest te dirigeren. Mevr. Van Beinum vertelde zon dagmiddag aan het A.N.P., dat de ont zaglijke hitte van de Foehn op ieder verlammend had gewerkt. En dit had de acute storing in de bloedsom loop van haar man, die daar extra ge voelig voor is, veroorzaakte. Er is geen sprake van, aldus mevr. v. Bei num dat meningsverschillen met het Berlijnse orkest zoals een Weens blad meldde de oorzaak zou den zijn geweest, dat haar man zijn optreden had afgelast. Zij voegde er nog aan toe, dat er tussen het orkest en haar man een prettige verstand houding had bestaan. Lugubere vondst in Zandvoort Zondagmiddag omstreeks vier uur ontdekten enige jongens, die speel den bij de z.g. modderkommen van de riolering aan de rechterzijde van de Noorderduinweg te Zandvoort, een deel van een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk. Na een politie-onderzoek bleek het ge vondene een romp zonder hoofd, ar men en benen te zijn. De gemeentegeneesheer kon niet met zekerheid vaststellen, of deze romp van een mens of een dier is, doch ipdien het van een mens geweest is, zou het naar schatting van een jon gen of meisje van ongeveer 14 jaar moeten zijn. De stoffelijke resten zijn naar het lijkenhuisje van de algemene begraafplaats overgebracht. Vandaag zou de gerechtelijke des kundige, dr. Hulst uit Leiden, een onderzoek instellen. Daarna zal bij de vindplaats naar eventuele andere lichaamsdelen worden gezocht, in dien zou blijken, dat het een men selijke romp geweest zou zijn. Huurcompensatie voor bejaarden Onderzoek van bejaarden bonden De Unie van diocesane katholieke bonden van bejaarden en gepensio neerden is begonnen met een onder zoek naar de verhouding tussen de huurverhoging en de compensatie daarvoor. Met dit onderzoek wil de Unie bewijzen dat de compensatie voor de bejaardengroepen niet vol doende is. De enquete zal worden gehouden in een drietal plaatsen van ons land, behorende tot verschillende gemeen teklassen n.l. in Rotterdam, Delft en een dorp, Grootebroek. De compensatie voor de bejaarden bedraagt 5,50 per maand voor ge huwden en 5,voor ongehuwden, hetgeen neerkomt op 1.20 per week, terwijl de werknemer een compen satie ontvangt van 3.10 in een le klas gemeente. Wij vernemen verder dat ook de ARKA met een zodanig onderzoek onder haar gepensioneerde leden be zig is. DR. FELIX RUTTEN 75 JAAR. De Nederlandse letterkundige dr. Felix Rutten zal in de maand oktober zijn 75-jarige verjaardag te Rome vie ren waar hij woonachtig is. Dan zal ook de door zijn vrienden bijeenge brachte feestgave waarschijnlijk door prof. dr. J. J. M. Timmers, directeur van de Jan van Eyck-academie Maastricht worden overhandigd. PATER BONIFACIO VAN EMMERIK O.F.M. IN BRAZILIë OVERLEDEN. Zaterdagochtend heeft de missie- procure der Paters Franciscanen te Weert telegrafisch bericht ontvangen vah het overlijden op 7 augsuts te Cabo Verde in Brazilië van pater Bo nifacio van Emmerik. Pater van Emmerik, die in 1875 te Haarlem werd geboren, was sedert 1913 in Brazilië werkzaam. Hij be kleedde daar verschillende functies. Vele jaren heeft hij de uitgestrekte parochie van Cabo Verde bediend. Zijn naam zal verbonden blijven aan de Vincentius-stad, die hij ptichtte voor de talloze armen en daklozen der stad en verre omgeving. PATER DR. A. MOONS RECTOR VAN NIEUW GROOT SEMINARIE TE KARACHI. Te Karachi in Pakistan is in op dracht van de Congregatie de Pro paganda Fide te Rome, een regionaal groot-seminarie opgericht bestemd voor de kerkprovincie van West-Pa kistan. De leiding van dit groot-semi narie is opgedragen aan de Neder landse Franciscanen. Tot rector van het seminarie is benoemd pater dr. Anselmus Moons. Pater Moons, in 1924 te Gouda ge boren, studeerde theologie te Leuven, waar hij in 1955 promoveerde op het proefschrift over „Die Heiligkeit der Kirche nach J. A. Moehler". In het zelfde jaar vertrok hij naar Pakistan waar hij in het klooster der Francis canen dogmatiek doceerde. Temidden van zijn familie en vrien den heeft dom Robert Lambriex O.S.B., secretaris van de pauselijk internuntius in Nederland, mgr. Giob- be, zaterdagmiddag gerecipieerd in de internuntiatuur te Den Haag om de gelukwensen van velen in ontvangst te nemen ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig priesterfeest op 15 Augustus. Tijdens een korte plechtigheid, die onmiddellijk aan de receptie vooraf ging, heeft de minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns, de jubilaris de versierselen van de koninklijke on derscheiding van ridder in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. In een charmante rede schetste de minister de verdiensten van pater Lambriex, en roemde vooral zijn bescheidenheid. Hetzelfde deed dr. L. N. Deckers, lid van de Raad van State, namens Emeritus-rector A. Slijkerman t Gisteren is te Den Haag overleden de zeereerw. heer A. Slijkerman, eme ritus rector van Huize St. Willibror- dus te Wassenaar. Rector Slijkerman werd 3 januari 1883 te Spierdijk gebo- Na zijn priesterwijding stond hij als ren. assistent in Oudekerk, als kap. Lutjebroek, in Wervershoof, in Voge lenzang, Delft en Naaldwijk. In 1929 benoemde de bisschop van Haarlem hem tot pastoor te Ierseke en daarna te Leimuiden. Van 5 mei 1933 of was hij onafgebroken rector van Huize St. Willibord te Wassenaar, tot hem in Maart 1952 emeritaat werd verleend. Hoogste onderscheiding in Keulen De Nederlandse inzending op de Bundesgartenbauaustelling in Keulen, dezelfde tentoonstelling waar ook dit jaar de Bloemlustexpositie werd ge houden, verwierf de hoogste onder scheiding, n.l. de Ehrenpreis d;r Stadt Köln. Het 630 ton metende Belgische mo torschip Monike is gistermorgen, tij dens het binnenvaren van de haven mond bij Hansweert, in aanvaring ge komen met het Belgische motorschip Magiana groot 854 ton. De Monike werd ter hoogte van het achterschip even voorbij de stuurhut geramd en verkeerde onmiddellijk in zinkende toestand. Op eigen kracht wist het schip de vluchthaven binnen te lopen waar het is gezonken en in tweeën gebroken. De zeven opvarenden lie pen geen letsel op. De Monike was geladen met hoogovenslakken en op weg van Sint Lambert naar Lange- brugge. De Magiana liep lichte scha de op aan de boeg en heeft in afwach ting van het onderzoek ligplaats ge kozen in Hansweert. Winkelierster kreeg klap in de nek Dank zij het doortastend optreden van een surveillerende agent van po litie kon zaterdagmiddag om kwart over 2 de 29-jarige koopman J. J. B. uit Rotterdam worden aangehouden op de Brede Hilledijk. Enkele uren ervoor had hij in een sigarenwinkel annex postagentschap aan de Recht huislaan te Rotterdam een poging ge daan geld te roven. Doordat de win kelierster, de weduwe De R. begon te gillen nam hij de benen, zodat het in derdaad bij een poging is gebleven. Omstreeks kwart voor twaalf kwam de koopman de winkel binnen en vroeg naar een pakje sigaretten, voor: gevend, dat hij deze voor een vrouw moest halen. Hij zeide niet te weten welk merk zij prefereerde en vroeg tot hoe laat de winkel open bleef. Na ongeveer een half uurtje kwam de man terug, maar-de weduwe was wat argwanend geworden door zijn eerste optreden. Weer vroeg hij naar diverse merken en sigaretten en op eens informeerde hij naar sigaren. De vrouw wilde hem verschillende soor ten tonen. Zij moest zich daarvoor omkeren en kreeg plotseling een klap in de nek. Zij schrok geweldig en keerde zich terstond om* en toen kreeg zij een slag op de linkeronder arm. De vrouw begon te gillen en bang geworden nam de rover de be nen. Te verbouwereerd om hem achterna te gaan waarschuwde de winkelierster de politie. Zij kon ten signalement van de dader opgeven. Een agent zag om kwart over twee een knaap lopen, die aan het signa lement beantwoordde, zij het dan dat hij een ander pak droeg. Hij hield de man aan en nam hem mee naar het bureau, waar hij met de weduwe en een klant, die hem ook had gezien ge confronteerd werd. Aanvankelijk ont kende hij, maar tenslotte gaf hij toe in de winkel te zijn geweest en de sla gen te hebben toegebracht Het was zijn bedoeling geweest geld te roven. vele persoonlijke vrienden van de ju bilaris. Hij bood aan pater Lambriex een couvert aan, bestemd voor een studie reis naar Rome en enige andere desi derata, zoals een bureaukruis. Dit bureaukruis zal vervaardigd worden uit ebbenhout en zilver door Leo Brom, edelsmid te Utrecht. Een ontwerp van het kruis werd reeds aan de jubilaris overhandigd. De zeer druk bezochte receptie duurde tot zeven uur. Zondagochtend droeg Dom Lam briex een H. Mis van dankbaarheid op in de kapel van de internuntia tuur. i Pleegde de Leidse ^uitbreker V. inbraak? Zaterdagavond laat heeft de Amstel- veense politie tevergeefs gespeurd naar twee mannen, die gestoord wa ren bij een poging om in te breken via een kelderraam aan de achterzij de van een huis aan de Amsteldijk Noord. Omdat er volgens de bewo ners die onmiddellijk de politie alar meerde een lange man bij was, dacht de politie terstond aan de mogelijk heid, dat dit de 35-jarige beroepsin breker V. (lang 1.84 meter) zou kun nen zijn, die op dinsdagmorgen 30 juli j.l. toen hij klaar stond om in Haarlem in een gevangeniswagen te stappen kans zag te ontvluchten. Om dat bekend is, dat hij gebruik maakt van vuurwapens werd de Amster damse politie op de hoogte gebracht, die ook in de omgeving gezocht heeft. Op de rijksweg 's Hertogenbosch Eindhoven onder Liempde, bij de z.g. Halsche Barrière, is een uit Amers foort afkomstige personenauto tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Een van de inzittenden werd op slag gedood, drie anderen werden zwaargewond naar het ziekenhuis in Boxtel overgebracht. Om het leven kwam de moeder van de bestuurder, de 49-jarige me vrouw Ruitenberg uit Amersfoort. De bestuurder, de 20-jarige A. Rui tenberg en twee inzittende meisjes van 21 en 19 jaar, werden gewond. De vrachtauto stond aan de kant wegens brandstofgebrek. Volgens de politie was deze wagen aan de ach terzijde verlicht. Op verongelukte wagen gebotst. Ongeveer drie kwartier na het on geluk, toen de rijkspolitie Het ver keer stond te regelen, is een andere auto op de verongelukte wagen gereden. De bestuurder had geen ge volg gegeven aan het teken van de politieambtenaar om te stoppen en de politieman kon zich slechts red- den door snel terzijde te springen. De bestuurder, die, hoewel zijn wagen zwaar beschadigd werd, geen letsel opliep, is door de politie opgesloten. Ook elders heeft het verkeer weer vele slachtoffers geëist. Amerikaan omgekomen. Op het viaduct bij het stadion te Utrecht is zondagmorgen de 28-jarige Amerikaan Joseph Edward Brough uit de staat New York, die met een snelheid van ongeveer 100 km uit de richting Den Haag het viaduct nader de, met zijn auto over de kop gesla gen. Zijn 24-jarige echtgenote werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De bestuurder en zijn zwa ger, een 21-jarige Amerikaanse mili tair, werden licht gewond. Het echt paar woont in De Bilt. De man heeft een functie in de civiele dienst van de luchtbasis Soesterberg. Op vakantie Op de rijksweg RijssenHolten is zaterdagmiddag de 33-jarige T. J. S. Andringa, directeur van de techni sche school te Oss, met zijn auto te gen een boom gereden. A. werd op slag gedood. Zijn naast hem zittende vrouw is in zorgwekkende toestand naar het St. Jozef ziekenhuis te De venter overgebracht. Zy liep een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen in de borst op. A., die met zijn vrouw op een vakantietocht was, raakte mede door het natte weg dek in de bocht de macht over het stuur kwijt. De 65-jarige bromfietsberijder W. Ree uit Haarlem raakte zondagmid dag bij het passeren van een hem te gemoet komende bromfietser op het rijwielpad langs de provinciale weg onder Nieuwe-Niedorp met zijn stuur dat van zijn tegenligger, waardoor beiden vielen. De heer Ree viel zo ongelukkig, dat hij vrijwel op slag dood was. Het slachtoffer was met zijn vrouw op weg naar Friesland voor een 14-daagse vakantie. Zondagmorgen is op de kruising Middenweg-Kruislaan te Amsterdam Oost de 44-jarige motorrijder J. F. H. Kleine uit de hoofdstad tegen een personenauto gebotst en zwaar ge wond. In het Onze Lieve Vrouwe gasthuis is hij overleden. Door windvlaag gegrepen Zaterdagmiddag is op de Delftweg te Rotterdam onder voormalig Over- schle de 35-jarige P. van Baaien on der een bus van de W.S.M. geraakt en op slag gedood. Vermoed wordt, dat de heer Van B. bij het passeren van een opening in een schutting door een windvlaag is gegrepen. Duitsers gewond. Op de rijksweg no. 2 by Utrecht is zondagmiddag een uit Dusseldorp af komstige personenauto door een ruk wind van de weg afgeraakt en over de kop geslagen. Twee van de vier inzittenden, de heer en mevrouw J. E. Niemand-Wilt, werden ernstig ge wond en naar het stads- en acade misch ziekenhuis overgebracht. Het echtpaar woont in Dusseldorp. Op de Zuiderzeestraatweg te Har derwijk is de 26-jarige ongehuwde W. S. uit Delft met zijn motor tegen een tegenligger gebotst en gedood. De 45-jarige bromfietser S. H. V. kwam om het leven toen hij op het kruispunt Julianaweg-Karperstraat in de wijk Hoograven te Utrecht in botsing kwam met een scooter. Ty- dens het vervoer naar het ziekenhuis is hy overleden. De scooterberijder en zijn duo-passagier werden licht gewond. Voor auto gevallen Het zevenjarig dochtertje van de heer J. Hakkert Jr is vrijdag, toen zy, met een jonger zusje achterop, per fiets op de rijksstraatweg Gel- dermalsen-Culemborg reed, vermoe delijk in aanraking gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. Het meisje viel voor de wielen van de auto en is in het ziekenhuis Bethes- da te Tiel overleden. Haar zusje bleef ongedeerd. Bewusteloos gevonden Bij de Domme Aanleg te Barlo, ge meente Aalten, werd H. B. A. B. uit Bredevoort in bewusteloze toestand onder zijn bromfiets aangetroffen. Hij werd naar het ziekenhuis in Lichtenvoorde overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is bezwe ken.- Vrijdagavond werd de zeventigja rige wielrijder J. Akkerman uit Akersloot, toen hij de Gerhardstraat te Zaandam overstak, gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door P. K. uit Koog a. d. Zaan. Ernstig gewond werd hij naar het St. Jansziekenhuis te Zaandam overgebracht, waar hy kort na aankomst overleed. Het spoorwegongeluk bij Helmond De rails lagen te los Wat reeds direct na het spoorweg- cngeval bij Helmond werd vermoed is thans door een nader onderzoek bevestigd n.l. dat de rails ter plaatse te los hebben gelegen. De aanleiding hiertoe was een snelle stijging van de temperatuur op de bewuste dag. Arbeiders waren op dat baanvak bezig met het herstel door de vervanging van oude bielzen door nieuwe. De voegen tussen de spoor staven waren toen nagenoeg dicht. Na het plotseling oplopen van de temperatuur heeft men de bevesti ging van verschillende bielzen wat losser gemaakt, doch waarschijnlijk te veel waardoor de rails werden ontzet toen de trein passeerde. Hoewel justitie en N. S. de even tuele schuldvraag nog onderzoeken, mag toch worden aangenomen, dat van ernstig verzuim geen sprake is. GROENTE NAAR OOSTENRIJK. De Oostenrijkse autoriteiten heb ben de invoertermijin voor uien ver lengd tot 15 augustus, terwijl voor de produkten sla, komkommers, spercie- bonen, tomaten en sluitkool Je in- voertermijn is verlengd tot 20 augus tus. Sluitkool en stoofsla mogen onbe perkt in Oostenrijk worden ingevoerd en de overige produkten in beperkte mate. Wel is bepaald dat het contin gent tomaten uit de O. E. E. C.-lan- den voor genoemde termijn met 1.000 ton verhoogd zal worden. Er werd door P. SAEBROOKE 32). Ja, ik hield me namelijk aan een zekere theorie. Die ig nog al in gewikkeld en we behoeven er nu niet op in te gaan. Doch ik vertelde tegen Hudson, dat de kortste weg om Brockton en Tildsley te vinden, die was, welke over Dillinghast leidde. Ik had zo'n idee, dat Dillinghast hem wel regelrecht naar de plaats zou brengen waar die twee mannen te vinden waren. En, heeft hij dat gedaan? Blykbaar niet Ik schyn me vergist te hebben. Maar daar gaat het nu niet om. Het gekke van het geval is, dat Hudson met Dillinghast te volgen in het huis van Lannier terechtgekomen is. Madran wilde iets zeggen, hield zich eohter enkele ogenblikken stil en keek Clyde aan. Tenslotte zei hij aarzelend: Dusdan moet Dillinghast die nacht naar het huis van Lannier zijn gegaan. Clyde knikte instemmend en keek Madran aan, als verwachtte hij dat deze verder zou gaan. De inspecteur scheen eensklaps een inval te krij gen. Clyde, zei hij opgewonden, het komt me voor, dat Dillinghast de man was, die op de drempel stond en de naam van Eltinge noemde. Dat is niet noodzakelijk, al geef ik toe, dat het een redelijke ver onderstelling is. Maar je kunt je even gemakkelijk voorstellen, dat Dillinghast die andere man was en dat hij eigenlykEltinge heet. Daar heb je gelijk in. Het kan zowel het een, als het ander zijn. Madran zat te kijken, alsof hij zo veel voedsel voor zijn hersenen had, dat zijn denkvermogen het niet ver werken kon. Er zal wel niets anders opzit ten, dan te horen, wat Dillinghast zelf te zeggen heeft. Als hij degene is, die die nacht een moordaanslag op jou gepleegd heeft, dan is het wel zeker, dat hij ook in die vijf andere moorden de hand heeft gehad. Jaals dat het zo is, zei Clyde peinzend: We moeten niet ver geten, dat er niet meer dan vijftig pet. kans is, dat Dillinghast die man was. Ik denk, dat ik er eens met Hodson over praten ga. Als hij Dil linghast tot aan het huis van Lannier gevolgd is, heeft hy hem vermoe delijk ook nog wel verder gescha duwd. Wat ik vragen wou, inspec teur, zijn er tijdens myn afwezigheid soms nog meer moorden gebeurd? Verscheidene, doch geen van de slachtoffers was op zestien november geboren. De moorden van dat soort hebben, naar het schijnt, opgehou den van de dag af, dat jij naar het ziekenhuis gebracht bent. Iemand met meer verbeeldingskracht dan ik zou daaruit wellicht een conclusie getrokken hebben. Madran grinnikte om zijn eigen aardigheidje. Houd jij je nog altijd aan je astrologische theorie? vroeg Clyde plagend. Waaraan kan ik me anders hou den? Ik houd me liever aan iets, dat niet zo ver van ons verwijderd is als de sterren. Zeg, Madran, heb jij er al aan gedacht, dat het morgen over een week zestien November is? Jawel, maar ik zie niet in. Ik ook niet, maar toch is het een belangrijke gedachte. Goeden dag, inspecteur! Een kwartier later zat Clyde ach ter zijn bureau op het hoofdkwartier van zijn organisatie. Het was de eerste keer na zijn ontslag uit het ziekenhuis, dat hy op kantoor kwam. Het leek hem, of hij maandenlang van de wereld afgezonderd was ge weest, doch de stapel rapporten op zijn lessenaar bracht hem weer in aanraking met de werkelijkheid. Na dat hij tevergeefs naar een rapport van Hodson gezocht had, belde hij Sambo en droeg hem op, de assistent te gaan roepen. Hodson kwam met zyn gewone geruisloosheid binnen. Nog iets te rapporteren, Hud son? was de eerste vraag van Clyde. Hodson keek hem suffig aan. Hoe wel hy een der handigste „schadu- wers" in de stad was, scheen hy nooit helemaal wakker. Ik ben niet zo heel zeker van myn zaak, meneer. Daarom heb ik geen rapport opgesteld. Ik meende et beter mondeling met u te kunnen bepraten. Nou, begin dan maar met me te vertellen ,wat je gedaan hebt, nadat ik je opdracht had gegeven Brockton, en Tildsey te schaduwen. Ja, laat eens kyken Hodson deed, alsof hy zich iets, dat heel lang geleden was, trachtte te herinneren en vervolgde: Ik meende, dat ik allereerst moest trach ten, een zo nauwkeurig mogelyk sig nalement van hen te krygen en daar om zocht ik het makelaarskantoor, dat het huis in Gramercy Park be heert, op. Daar werd ik niet veel wy. zer. Ze wisten van Tildsey helemaal niets af. Het huis was op naam van Brockton gehuurd. Hebben ze een signalement van hem gegeven? Hudson schudde het hoofd. Het lid der firma, dat de zaak met hem afgehandeld had, was voor een paar weken de stad uit en de anderen konden zich niet herinneren hoe Brockton eruit zag. Ik verliet dus dat kantoor en ging, zoals u me aangeraden had, Dillinghast opzoe ken. Hy was de hele middag op zyn kantoor. Tegen zeven uur ging hy naar een restaurant en keerde van daar naar kantoor terug, waar hy tot elf uur bleef. Toen hy eruit kwam, ging ik hem achterna. Een poosje wandelde hy, blykbaar doel loos, wat rond, toen stapte hy plotse ling op een autobus en reed naar de Twee en Zeventigste Straat. Aha! mompelde Clyde. Daar sloeg hy noordwaarts af en liep de Avenue Amsterdam een eindje af. Ik was ongeveer een blok huizen achter hem, toen ik hem een huis zag binnengaan. Er brandde nergens licht in dat huis en een poosje wist ik niet zeker, welk huis hy binnengegaan was. Ik wachtte op het trottoir aan de overkant, in de mening, dat hy wel spoedig ergens licht aansteken zou. Nee, meneer, maar het was die nacht bar slecht weer en dan draagt het geluid niet zo ver. Ik wachtte ongeveer twintig minuten. Toen be gon ik het toch vreemd te vinden, dat iemand een donker huis binnen gegaan was en daarin bleef zonder licht op te steken. Ik begon de straat over te steken, om een onderzoek in te stellen en op datzelfde moment Zag je iemand door het venster naar buiten springen, viel Clyde hem in de rede. Twee mensen, de een kort na de ander, verbeterde Hudson. Wie sprong er het eerst uit? vroeg Clyde benieuwd. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6