Eén der verongelukten van de Eiger gered De Snorrende Snor Bolwerk der rebellen in Oman gevallen Redders moesten man aan de wand achterlaten Franse frank voor de toerist goedkoper Scherp De Jamboree te Sutton Coldfield wordt hedenavond gesloten MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 DE LEMW c PAGINA 2 Sneeuwstorm belette verdere pogingen De redders, die de vier bergbeklimmers, die nu al 8 dagen op de stelle helling van de top van de Eiger in Zwitserland vertoeven, trachten te red den, zijn er zondag in geslaagd één der verongelukten in veiligheid te bren gen. Het is een Italiaan, Cordi genaamd, die weliswaar in uitgeputte toe stand verkeert, maar overigens ongedeerd is. De redding van de 29-jarige Italiaan werd verricht door de Duitse Alpinist Alfred Hellpart, die zich van de top van de berg met een kabel 200 meter omlaag had laten zakken tot op de plaats, waar de Italiaan lag. Met Cordi op de rug liet Hellpart zich langs de steile bergwand omhooghalen, centimeter voor centimeter met verscheidene rustpauzes. Bij een eerste afdaling bereikte Hellpart het niveau van de gestrande Alpinisten op ongeveer vijftig meter te veel naar rechts. Hij moest weer bijna tot de top toe worden opgehesen om een tweede poging te doen. Die tweede keer kwam hij precies bij Cordi terecht. Cordi was, toen hij de top bereikte, bij kennis en vroeg gm water. Daarna viel hij van uitputting flauw. De redders gaven hem een bloedtransfusie voordat zij hem naar beneden droegen. STORM SNEED REDDINGSWERK AF Een woedende storm, met ijzige sneeuwjachten, maakte alle verdere reddingswerk onmogelijk, zodat het legertje van redders, veertig in getal, uit vijf landen de berg heeft moeten verlaten. De tweede Italiaan, waarvan men eerst aannam, dat hij dood of bewus teloos was doch die later tekenen van leven gaf, bleek voorlopig onbereik baar. Hij hangt aan touwen in een hachelijke positie tegen de steile bergwand. De beide Duitsers Noth- durft en Meier zijn onvindbaar. De reddingsbrigade had zaterdag avond langs de gemakkelijker te be klimmen zuidflank de top van de berg bereikt. Zij zagen op 200 meter beneden zich een tent tegen de noor delijke helling, welke de bergbeklim mers als bivak hadden gebruikt. In deze tent lag de thans geredde Ita liaan. Men kon hem zaterdagavond niet meer bereiken, omdat het mee gebrachte touw te kort bleek te zijn. De geredde Italiaan vertelde, dat de beide Duitsers, Notbdurft en Meier, hem donderdagavond achter gelaten hadden en dus niet bij hem in de geïmproviseerde tent waren geweest, zoals men totnogtoe had ge meend. In Frankrijk verongelukt Bij een botsing met een personen auto zijn twee Nederlanders, die per motorfiets in Frankrijk een tocht maakten, nabij Villefranche sur Saone gewond. De 35-jarige Jacob Vrösch werd hierbij licht gewond en zijn vader, de 68-jarige Simon Vrösch kreeg een dubbele schedelbasisfractuur. Beiden zijn in het ziekenhuis te Villefranche sur Saone opgenomen. Zij wonen in Kerkrade. De auto werd bestuurd door de 39-jarige Italiaanse advocaat Pompeo Riccitelli uit Castel di Sangro. Zondagmiddag moest men de red dingswerkzaamheden staken omdat op de bergtop een sneeuwstorm woedde. NOG 9 ANDERE BERG- ONGELUKKEN In het afgelopen weekeinde zijn negen bergbeklimmers dodelijk ver ongelukt: in het Berner Oberland drie Zwitserse broers, bij Grenoble in Frankrijk een Brit, in de omgeving van Zermatt een Duitser, op de Nan- tillons gletscher in de Franse Alpen twee Fransen, bij Vicenza in de Ita liaanse Dolomieten een Italiaan en op de Esel in Zwitserland de 17-ja rige Nederlander Paul George En gels. De 17-jarige Nederlandse student Engels is de zoon van een Amster damse advocaat. Hij heeft zondag een dodelijke val van honderd meter gemaakt tijdens de beklimming van de Esel, die deel uitmaakt van het Pilatusmassief bij het Meer van Lu- zern. Een vriend van hem, eveneens student, riep om hulp en werd gered. Peron nog machtig in Argentinië Uit officiële cijfers, zaterdag gepu bliceerd door het Argentijnse blad „La Nacion" is gebleken dat de partij van ex-president Peron van Argen tinië nog steeds de sterkste partij in dit land is. Dit in tegenstelling tot de voor lopige officiële cijfers, die op 31 juli door het Argentijnse ministerie van binnenlandse zaken over de jongste verkiezingen in Argentinië zijn gepu bliceerd. Volgens de cijfers, door „La Nacion" aangehaald, hebben 2.146.946 personen blanco gestemd. Zoals bekend had Peron zijn aanhan gers opdracht gegeven bij de verkie zingen van 28 juli blanco te stem men. De regeringspartij verwierf 2.105.489 stemmen, aldus „La Nacion". Zonder slag of stoot Troepen van de sultan van Mus- kate hebben gisteren Nizwa, de hoofdstad van de opstandelingen in Oman, veroverd. Ondersteund door Britse pantser wagens, straaljagers en bommenwer pers maakten de infanteristen van de sultan zich van het fort Firg meester, waarna zij onmiddellijk tot Nizwa doorstootten. Bij het naderen van de voorhoede streken de rebellen de witte vlag van de imam en hesen de rode sultanvlag. De opstandige leiders zijn, volgens de berichten van het front, uit hun hoofdstad gevlucht naar Birwat al Mauz, een dorpje dat 15 kilometer ten oosten van Nizwa ligt. Toen de troepen van de sultan Niz wa binnentrokken, kwamen verte genwoordigers van de plaatselijke sjeiks hun tegemoet om hen met het gebruikelijke „salaam aleikum" (vre de zij u) te verwelkomen. Volgens de vertegenwoordiger van de iman van Oman in Cairo hebben de troepen van de iman 150 man van de sultan gedood. Overschakelen op guerilla tak- tiek. De rebellen schakelen nu op de Gedeeltelijke devaluatie Buitenlandse toeristen in Frankrijk kunnen met ingang van heden fran ken kopen tegen een koers die twin tig procent lager dan de officiële is. Fransen die als toerist naar het bui tenland gaan, moeten daarentegen voor hun deviezen twintig procent meer dan de geldende koers betalen. In feite betekent dit een devaluatie POTLOOD en GEEST No. 510. Horizontaal: 1. graaneleva tor, 4. academische titel (afk.), 6. bergplaats, 7. dundoek, 9. landbouw werktuig. 10 tijdrekening, 1£. voorzet sel, 13. voorstel, 16. rijksgrond (afk.), 17. bijwoord, 22. water in Friesland, 23. keurig. 24. ontkenning (Eng.), 25. snel, 27. onbep. voornaamwoord, 29. munt in Zweden (afk.), 30. kaas worm. Verticaal: 1. palmmeel, 2. afkor ting van idem, 3. cursus, methode, 4. inhoudsmaat (afk.), 5. stand, 6. 3e zoon van Jacob en Lea, 7. eiland op de Z.kust van Ierland, waar de Trans- Atlantische telegraaflijnen beginnen, 8. gebod, 11. rijschool (afk.), 14. bid (Lat.), 15 vogel, 18. brokkelig, 19. vragend voornaamwoord, 20. muziek noot, 21. hoekpijler, 22. en volgende (afk.), 26 plaats in de oudheid, 28. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. van de frank voor een belangrijk deel van het economische leven. De maatregel behoort tot een nieu we poging van de jonge minister van Financiën, Gaillard, om de Franse volkshuishouding voor ineenstorting te behoeden. Produkten uit het buitenland zul len voor de Franse burgers duurder worden. Drievijfde van de invoer wordt namelijk belast met een invoer recht van twintig procent. Tot nu toe drukte op slechts een kwart van de import een invoerrecht, dat niet meer dan vijftien procent bedroeg. Voor hun uitvoer zullen de Franse industrieën een toeslag van twintig procent ontvangen. De Franse autoriteiten verwachten dat de nieuwe maatregele de begro ting met veertig miljard frank per jaar zullen verlichten. Het gewijzigde stelsel zal worden uitgebreid tot alle Franse overzeese gebieden. Minister Gaillard verklaarde zater dagavond dat de maatregelen voor onbeperkte duur zijn genomen. Zij zullen volgens de minister het ogen blik naderbij brengen waarop Frank rijk het handelsverkeer met de lan den van de Organisatie voo- Europese Economische Samenwerking geheel vrij kan maken. Men verwacht dat de gedeeltelijke devaluatie meer toeristen naar Frank rijk zal lokken. Per jaar bezochten de laatste tijd ongeveer twee miljoen toeristen het land en in de maand augustus ongeveer 600.000. De stroom van Franse toeristen naar het buiten land wil de regering beperken. De Nederlandse toerist. Voorheen moest de Nederlandse toerist volgens de officiël- koers voor frs. 100, 1,086 betalen. Thans moet hij voor frs. 100 volgens de officiële koers slechts 0.87 betalen. Vrijdag was de koers voor Frans bankpapier 0,86y,0,87 1/4, zoda. het effect van de Franse maatregel voor de Ne derlandse toerist niet zeer ingrijpend is. Wel zullen als gevolg van de wijzi gingen de toeristen niet meer 15 korting op hun hotelrekeningen ont vangen, indien zij in harde valuta be talen. Tevens zal de korting voor bui tenlanders op de pri;van benzine worden verminderd. Toeristen zullen vooraan frs. 670 in plaats van frs. 555 moeten betalen oor da benzinebon nen, die hen in de gelegenheid stellen voor frs. 1.000 benzine te kopen. guerilla-taktiek over, die voor de Britse en inheemse troepen van de sultan wel eens de zwaarste opgave kan blijken. Het is in Bahrein nog niet bekend of de Britse troepen tegen de guerilla zullen worden in gezet. Tot dusver zijn zij opgetreden „ter ondersteuning". De sultan, Said Bin Taimoer, heeft zondag in een radiorede zijn diepe dank geuit voor de omvang en snel heid waarmede Engeland te hulp is gesneld. Voor de veiligheidsraad. Een woordvoerder van de Arabi sche Liga heeft meegedeeld dat zeven van de negen aangesloten Ara- bische staten zich er voor hebben uitgesproken de veiligheidsraad te verzoeken de strijd in Oman te be handelen. Irak en Libië hebben nog geen besluit kenbaar gemaakt. Wanneer deze twee landen hun houding hebben bepaald, zal de poli tieke commissie van de Liga nog maals bijeenkomen om te beslissen, of de kwestie-Oman al dan niet aan de Veiligheidsraad zal worden voor gelegd. Rode successen op Java De Indonesische communistische partij P.K.I., is naar maandag in Dja karta is bekend gemaakt, thans de grootste partij op Java geworden. Volgens de eerste voorlopige, en nog slechts gedeeltelijke uitslagen van de regionale verkiezingen, welke za terdag 10 augustus in West-Java wer den gehouden, hebben de communis ten de nationalistische P.NJ. in Ban dung van de eerste plaats verdron gen. Na telling van de biljetten van 600 van de intaal 700 stembureau's in Bandung bleek, dat de communisten daar 90.000 stemmen verkregen, of 28.000 meer dan bij verkiezingen voor de Grondwetgevende Vergadering, welke twee jaar geleden werden ge houden. De nationalisten zakten van 83.000 stemmen in 1955 tot 54.000 stemmen nu. De voornaamste islamietische en anti-communistische partij Masjumi in grootte de derde partij in Ban dung, doch sinds 1955 de grootste in de provincie West-Java handhaaf de haar positie met 39.000 stemmen. De orthodox-islamietische Nahda- tul Ulame bleef vierde met 17.000 stemmen. Politieke figuren van West-Java voorspelden maandag, dat de com munisten in Bandung minstens 100.000 stemmen zullen hebben. Zij betwijfelden evenwel, of de commu nisten er in zullen slagen de Masjumi voor de gehele provincie van de eer ste plaats te verdringen, zeis als de eerste berichten uit de regentschap pen Cheribon en Tjiamis erop moch ten duiden, dat de communisten daar de leiding zouden hebben. Blijkens de maandag bekend ge worden uitslagen van de verkiezin gen voor de provinciale raad van Midden-Java, kregen de communisten daarin 27 van de 75 zetels, de natio nalisten 21, de Nahdatul Ulama 16, en de Masjumi zes zetels. Stormramp in Japan In berichten uit het gebied van Gunma in Midden-Japan wordt ge zegd, dat meer dan tienduizend red ders zich in gevaar bevinden na een verschrikkelijke storm waardoor, naar men vreest, tweehonderd men sen zijn omgekomen. Vele reddingsploegen zyn geïso leerd en er zouden dertig aardver schuivingen voorgekomen zijn. Rivieren zijn buiten de oevers ge treden. Prinses Irene naar Lausanne Officieel wordt thans medegedeeld, dat H.K.H. Prinses Irene eind sep tember haar intrek zal nemen bij een Zwitserse familie in de buurt van Lausanne voor de duur van het ko mende cursusjaar. De prinses zal daar verschillende cursussen volgen aan de universiteit van Lausanne. Het secretariaat van prinses Irene zal voorlopig worden waargenomen door mejuffrouw mr. M. Meurs, par ticulier secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix, Noordeinde 68, Den Drama in donker Amsterdam Vrouw gewurgd in sousterrain In de vroege ochtenduren van zon dag is in een souterrain aan de Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam de 33-jarige J. S.O. door wurging om het leven gebracht. De vrouw werd vermoord gevonden op zeer korte afstand van de plek, waar eind vorig jaar eveneens een vrouw werd ge wurgd. De politie acht het niet uit gesloten, dat er overeenkomsten be staan tussen de moord van gisteren en de gewelddadigde dood van „Chinese Annie", zoals het slachtoffer van ver leden jaar genoemd werd. De man van de vermoorde vrouw ontdekte het misdrijf en waarschuw de de politie, die onmiddellijk met het onderzoek begonnen is. Hoewel de dader na de moord het gehele vertrekje heeft doorzocht, zoals bleek uit de omgehaalde laden, werd niet meer vermist dan enkele pakjes si garetten. Het geld, dat op een wasta fel stond, werd niet meegenomen. De medebewoners van het huis konden geen van allen inlichtingen geven over een eventuele bezoeker, die tussen vijf en acht uur 's morgens in het souterrain moet zijn binnengedrongen Tussen het slachtoffer en de moor denaar heeft ook een worsteling plaats gehad, maar ook hiervan heeft niemand iets gemerkt. De recherche is van mening dat het hier geen roofmoord betreft. Mogelijk is ruzie oorzaak van het gebeuren geweest, waardoor in een vlaag van drift ge handeld werd. PALI speelt cymbaal in Wonderwereld Warmond (Five Flies Chalêt) FORELLEN, POULARDES en WIL0E EENDEN Oranje NassaulaaD 11 200 meter voorbij Tolhek Res.: K 1711—855 Vergaderingen, recepties, promoties, modeshows en tentoonstellingen „Lezend" beeld raakte arm kwijt Een „pijnlijke" geschiedenis was het gistermorgen wel op de Lijnbaan te Rotterdam, waar men een buiten expositie heeft georganiseerd, „Beel den in de Lijnbaan" Pijnlijk voorna melijk voor de inrichters en de ma ker van het beeld „Levende jonge man", Een 7-jarig kind wilde zich aan de arm van de jongeman ophij sen om te weten te komen wat voor interessants er zoal in het boek te lezen stond. Het beeld bleek op deze krachttoer echter niet berekend want de arm brak af en viel naar beneden, tezamen met het spannen de boek. De geschiedenis verhaalt niet, of het kind, gezeten in het gras, op de laatste bladzijde heeft geke ken „hoe het afliep". WARMOND EEN GEWONDE EN MATERIëLE SCHADE NA AUTOBOTSING Hedenmorgen vond op de Heren weg alhier een aanrijding plaats tus sen 'n autobus van de fa. Maarsse en Kroon en een personenauto, bestuurd door de heer P. J. C., wonende te Leiden. Op de Herenweg stond een melk wagen van de firma Versluis gepar keerd. De personenwagen en de bus naderden gelijktijdig de melkwagen. De bestuurder van de personenwa gen moest afremmen en de autobus voorrang te verlenen. De auto slipte en kwam tegen de voorzijde van de bus terecht en met de achterkant te gen de melkwagen. Een broer van de Het einde viel letterlijk in het water Hedenavond zal Lady Baden Po well de Golden Jubilee Jamboree van Sutton Coldfields sluiten. Hoe wel de jamboree een groot succes is geweest zal men toch zielsblij zijn als het einde daar is, want de onop houdelijke regen die de laatste dagen het verblijf niet aantrekkelijk maak te, maakte de Golden Jamboree tot een Waterjamboree. De talloze bezoekers kregen ove rigens „waar" voor hun geld. Er was op dit enorm uitgestrekte terrein zo veel te zien, dat men er dagen zou kunnen doorbrengen zonder twee maal hetzelfde te zien. Veel belangstelling was er bijv. voor het Japanse kamp, dat traditie getrouw met talrijke lampions was versierd. Het complete varken, dat door de Luxemburgers aan het spit werd ge braden, kwam in ernstig gevaar door de drommen mensen, die deze wijze van vlees bereiden, van nabij wilden volgen. Er ging telkens een luid applaus op, als de correcte groep Polen (bal lingen) met hun vierkante petten en lange mantels door de lanen' van Sutton Park marcheerden. De enkele Hongaren, die met ernstige gezich ten rondwandelden, werden het meest lastig gevallen om handteke ningen, een rage die zeer groot is onder de Engelse jeugd, verkenners zowel als niet-verkenners. Jammer voor de Schotten, maar hun eeuwige gepijp op de doedelzak ken is weinig geliefd bij de overige Jamboree-gasten. Het werd sommi gen wel eens teveel. Een merkwaardige troep was die uit Indonesië: kinder-.i van dit land tezamen met Nederlandse jongens in één contingent. De Surinamers hadden hun strooien verkennershoeden meegebracht maar zij hadden wel een ijsmuts willen dragen. Zij vonden het hier maar een bar koud landje Tijdens de Hoogmis in de open lucht, opgedragen door mgr Godfrey, aartsbisschop van Westminster heeft deze de 12000 katholieke verkenners uit alle streken der aarde in ver schillende talen toegesproken. De mis werd o.m. bijgewoond door Lady Baden Powell. Dinsdagavond zal het Nederlandse contingent de terugreis aanvaarden. Helaas zal een der deelnemers, Klaas Kuyk uit Enschede, nog moeten ach terblijven daar hij in het ziekenhuis van Birmingham moest worden op genomen voor een vrij ernstige ope ratie. Zijn toestand is echter vooruit gaande en naar mag worden aange nomen zal hij over een dag of tien de terugreis per vliegtuig kunnen aanvaarden. Wat de materiële kant van deze jamboree betreft verwachten de En gelse organisatoren een aanzienlijk verlies omdat door het veelal slechte weer het aantal bezoekers ver onder het verwachte miljoen is gebleven. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 11 Augustus 1857. België. De Perzische Gezant heeft de geschutgieterij te Luik met belangstelling bezigtigd. Zondagavond 11. woonde hij een concert bij in den Zoölogischen tuin. Zijne pijp medegebragt hebbende, zat hij daar te rooken, en aan sommige personen, die in zijne nabijheid zaten, deed hij zijne pijp aanbieden, die, ten hoogste vereerd, daaruit eenige trekken deden. bestuurder van de'personenauto brak een arm en klaagde over pijn in het hoofd. Op advies van dokter Walen kamp is hij opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Zowel personenwagen als autobus werden zwaar 1 - - Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP „Pro Ecclesia" voor W. de Boer Gisteren is aan de heer W. de Boer, voorzitter van het r.-k. Armbestuur, ter gelegenheid van zijn 25-jarig be stuurslidmaatschap van dit armbe stuur, het gouden erekruis „Pro Ec clesia et Pontifice" uitgereikt. Deze plechtigheid had plaats ten huize van de jubilaris, Hoge Rijn dijk 99, in aanwezigheid van de fa milie en van het voltallig kerk- en armbestuur. Pastoor H. C. A. M. Kouwenhoven, pastoor van de Meerburg-kerk, hield een hartelijke toespraak, waarin hij de verdiensten' van de heer De Boer releveerde. Zowel de bisschop als de pastoor en het armbestuur hadden hem gaarne willen voordragen voor deze onderscheiding. Pastoor speldde hem daarna het ere-teken op. De heer J. H. v. d. Berg overhan digde de bijbehorende oorkonde. De heer De Boer dankte voor de hem verleende onderscheiding, waar mede hij zeer verheugd was, of schoon hij meende haar niet waardig te zijn. 40-JARIG PRIESTERFEEST RECTOR J. C. DE GROOT. De rector van Huize „De Goede Herder", de zeereerw. heer J. C. de Groot, herdenkt op 15 augustus a.s. zijn 40-jarig priesterfeest. De rector is thans 8 jaren aan de „Goede Herder" verbonden. Vóórdien was hij achtereenvolgens kapelaan te Den Helder, vele jaren kapelaan van de „Voorzienigheid" te Amsterdam, pastoor te Tholen en pastoor te Lisse (Engel). Het feest zal binnen Huize „De Goede Herder" met luister gevierd worden. Voor de buitenstaanders is er ge legenheid de jubilaris geluk te wen sen in de „Goede Herder", donder dagmiddag van 34 uur. (Op dit jubileum komen wij nader terug). Z0ETERW0UDE AANBESTEDING HERSTRATEN VAN STRATEN TUSSEN SCHENKELWEG EN KORTE MIENING Door de direkteur van gemeente werken is namens B. en W. zaterdag in het gemeentehuis openbaar aanbe steed: Het herstraten van de in 't gebied tussen Schenkelweg en Korte Mie- ning liggende bouwstraten en het maken van trottoirs langs deze stra ten. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: Bunschoten en Zn., Noordwijk 25.137; J. Schouls, Rotterdam 21.900; P. van Egmond en Zn, Leiden 14.200.A. Visscher Wassenaar 13.822; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 13.100; A. Hoogen- boom, Rijpwetering 13.000; De Lan ge en v. d. Plas, Oegstgeest 12.850; Gebr. Overdevest, Zoeterwoude 12.600.J. Stam, Voorschoten 11.790. De gunning is aangehouden. (64) We mo#n hen met 70 mssr laten ontvoeren sa er achteraan met mm troimtoeV.'Mie Saan öeOvmnef! n hu/kun TtcHNarm HUKBiMnmimCjr- rouEF frmmnnnK UirvKCB ymlmtN BelmisiBr.wiu.inn, zmntsi ruim bun mametHmrmmb UN

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2