Ste £öidóe(Boti/tci/nt Kroestsjef stond in Leipzig voor een haif-leeg stadion Lege vakken in Leipzigs stadion Een spoorwegongeluk dat nog vrij goed afliep Vier alpinisten in nood op de Eiger Britse opmars in Oman stuit op verzet ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14180 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935: Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 pjjind., f 1.50 pAwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 et p. man. Telefoontjes ƒ1.50. Moderne gevangenisvorm MINISTER SAMKALDEN heeft on- langs laten weten, dat de veilig heid binnen de gevangenis- en ge stichtsmuren op eenvoudige wijze is te verzekeren, door de kerker en de cel, de ketting en de gesloten deur. Maar in onze eeuw is de ten uitvoerlegging van vrijheidsstraffen dienstbaar ge maakt aan het opnieuw geschikt ma ken van de gevangene voor de maat schappij. Men heeft het oude systems van celstraf als ondeugdelijk verlaten en is een meer moderne weg ingesla- ge, namelijk door middel van een ge vangenisvorm, die stoelt op cel èn ge meenschap. Hët was bij voorbaat te voorzien, dat er desondanks gevangenen zouden zijn, die van grotere vrijheid binnen de gevangenismuren gebruik zouden maken om ontvluchtingspogingen te ondernemen. Na Breda heeft in dit opzicht ook Scheveningen naam ge maakt. En terwijl in Breda reeds eer der nieuwe veiligheidsmaatregelen zijn genomen, heeft de minister van Justitie thans hetzelfde voor Scheve ningen aangekondigd. Want ZExc voelt zich verantwoordelijk voor een ongestoorde tenuitvoerlegging van de straffen, die de rechter heeft opge legd. Zijn we goed ingelicht, dan zullen de autoriteiten zich blijven stellen op het standpunt, dat na perioden van vrijheidsstraffen in gemeenschap en daarna celstraf, bezwaar moet blijven bestaan tegen eenvormigheid van het strakke cellulaire stelsel. Men is uit op een synthese van beide bekende detentie vormen: afzondering èn ge meenschap, zoals we hierboven be pleitten. Wijlen minister Donker was daar al voor, en na hem zijn de mi nisters Van Oven en Samkalden ken nelijk gevolgd. bezinning op eigen zending en taak bij de benadering van dehn- kwenten op hun beurt nieuwe metho den en technieken toepassen, ver baast niet, omdat we weten, dat de gevangenis-aalmoezeniers met grote toewijding en apostolaatsgeest weik- zaam zijn en in eigen kring zich ge regeld bezinnen op hetgeen als hulp in geestelijke nood kan worden ver richt. Het gaat niet alleen over het leiden van godsdienstoefeningen e»i het geven van godsdienstonderricht maar vooral om het persoonlijk con tact met de gedetineerden. Pastorale gesprekken plegen niet te worden be perkt tot cel of spreekkamer, maar worden tegenwoordig ook gehouden tijdens contact- en discussie-avonden retraites en andere godsdienstige ge legenheden. En ook wordt aandacht geschonken aan positief opvoedende romans, waarmee reeds menige ge vangenis-bibliotheek werd verrijkt. Het komt ons voor, dat de geeste lijke verzorgers van de andere ker- ,'kelijke gezindten (waar nodig in sa- menspreking met de vanwege de mi nister aangestelde ambtenaar voor de buiten-kerkelijken) met eenzelfde toewijding meewerken aan de door breking van een verouderd systeeem En dan zijn er ook de sociale amb tenaren en ambtenaren in de ver schillende gevangenissen en gestich ten, die de gedetineerden helpen bij het zoeken naar een oplossing van maatschappelijke moeilijkheden om hen aan het komende maatschappelijk leven aan te passen. Samen met het onderwijzend personeel, zijn ze mede belast met de organisatie van het on derwijs aan gevangenen, hun alge mene vorming en de ontspanning, in het algemeen de besteding van vrije tijd. De gevangenisdirecteuren kun nen zich daarom verheugen over het allengs gegroeide contact .tussen hun sociale diensten en de verschillende maatschappelijke instanties, als bij voorbeeld de reclasseringsverenigm- gen. ER is geen gevangenis in ons land, waar de gevarieerde handenar beid niet wordt afgewisseld met ont wikkeling en ontspanning. Die ont wikkeling geschiedt langs de weg „Uw aanwezigheid is veelbetekenend" De Russische delegatie onder lei ding van partij-secretaris Kroestsjef heeft gisteravond een massa-bijeen komst bijgewoond in het stadion van Leipzig. Terwijl de Oostduitse pers zich uitsloofde om het erthousiasme van de bevolking luidkeels te verkon digen, en beweerde dat het stadion eivol was, liet de televisie zien, hoe hele vakken van het stadion leeg wa ren. Volgens A.F.P. zeide Kroestsjef in een te Leipzig gehouden toespraak: „Als hier westerse jc rnalisten aan wezig waren, zouden zij zeggen, dat u gedwongen werd hier te zijn. Doch uw aanwezigheid is veelbetekenend. De arbeidersklasse moe alle voorde len, die zij heeft verworven, vasthou den. U moet waakzaam blijven daar u klassevijanden bezit". Kroestsjef zei voorts, dat „alle krachten moeten worden ingespan nen om een oorlog te voorkomen" en h(j besloot: „De vriendschap tussen de volken der Sow jet-Unie en van Duitsland moet worden versterkt". Op de massabijeenkomst in het sta- Cyprus wordt weer normaal De Britse autoriteiten op Cyprus hebben vrijdag een aantal noodver ordeningen, die o.a. betrekking had den op censuur op pers en radio en op de bewegingsvrijheid van de Cy prioten, afgeschaft. De ingetrokken bepalingen betroffen ook het recht om vergaderingen te beleggen en op tochten tc organiseren. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de toestand op het eiland van dien aard is, dat de noodveror deningen konden worden ingetrok ken. De beperkinde maatregelen zul len verder worden verzacht, als de situatie zich in gunstige zin blijft ontwikkelen. Vijf maanden geleden heeft de verzetsbeweging Eoka, die ijvert voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, haar gewapende ac tiviteit gestaakt. Aanslag in Djakarta Vrijdagavond is in Djakarta weder om een aanslag met een handgranaat gepleegd. Ditmaal werd het projectiel door onbekend gebleven personen ge worpen naar het woonhuis van de vice-voorzitter van de dasjumi, Pra- woto Mangkusaswito. De granaat mis te echter haar doel en ontplofte op enige afstand van het huis, zodat slechts lichte schade werd aange richt. Dit is de derde aanslag, nadat eer der in deze maand handgranaten wer den geworpen naar de kantoren van de communistische partij en de com munistische 'vakbondsorganisatie ^ob- si en vervolgens op een viertal an dere plaatsen in Djakarta, waaronder de Nederlandse drukkerij „De Unie". Tot dusver werden negentien per sonen aangehouden, die ervan wor den verdacht bij deze incidenten be trokken te zijn. om de gestraften min of meer in de watten te leggen". Een rapport, dat in 1954 te Genève is uitgebracht door een Europese commissie omschrijft de problemen rondom de gevangenisar- beid duidelijk Het rapport, dat zich richtte tot de Verenigde Naties, acht van zelfstudie en beweegt zich van J gevangenisarbeid als zodanig geen 1 J 1n.;;.v,nnonr bijkomende straf, doch gaat er van uit, dat ille gevangenen recht op ar beid hebben en dat voor hen ook de plicht tot arbeid bestaat. Daarover heerst allengs steeds min der moeilijkheid en de massa der ge- detineèrden waardeert, hetgeen oin- nen het kader van de moderne ge vangenisvorm wordt gedaan. Dat doet intussen niets af van hun vrijheids drang, een menselijke eigenschap die we allen kennen. Het is misschien juist om die drang, dat de Justitie geen extra straf oplegt aan hen, die wisten te ontvluchten. Doch men zal het de Overheid niet euvel duiden, dat ze tracht nóg meer beveiligings maatregelen te treffen dan tot nu toe. Het komt ons intussen voor, dat ae moeilijkheden geleidelijk zullen min deren, naarmate het gratiebeleid van de regering in ruimere banen wordt geleid. Het volgend jaar zal men be ginnen, de levenslangen „op jaren" te stellen, zodat er dan meer perspec tief wordt geboden. Het Tweede Ka merlid Van Rijckevorsel van de KVP had daar al eerder op aange drongen en het christelijke motief van de barmhartigheid laten gelden Doch lang niet iedere staatsburger is zo maar voor het verlenen van barmhartigheid gewonnen; daar gaan kennelijk jaren overheen. Toch was het niet zonder zin, dat koningito Wil- helmina aan het Amsterdamse stads wapen de barmhartigheid had toege voegd. huid- en haarhygiëne tot wijsbegeei te enjournalistiek. Lezingen en voordrachten, discussie- en vormings avonden worden geregeld in de ge vangenissen en gestichten gehouden Waar het de ontspanning betreft worden niet alleen filmvoorstellin gen gegeven of radio, maar ook peda gogische concerten en verantwootde kleinkunstvoorstellingen. Er zijn wel ingerichte vakbibliotheken en dag- en weekbladen in uitgebreide vorm. 1 Dezer dagen op de sociale studie week van Rolduc heeft men zich diep gaand bezig gehouden met de moei lijkheid van de vrijetijdsbesteding Ei zijn normen gesteld en suggesties ge daan, en in dit opzicht had men zich kunnen spiegelen aan de actuele toe passing bij de gedetineerden. Want in de gevangenissen en gestichten is men reeds doende om naast de zogenaam de passieve ontspanning een meer actieve besteding van vrije tijd in te voeren. Dat geschiedt door de vor ming van clubs, het geven van leiding aan het teen- en schilderwerk. Ver schillende jaarverslagen van gevan genisdirecteuren die wij konden raad plegen, getuigen van doelgerichtheid bij de vrijetijdsbesteding. Daaronder valt ook de beoefening van huisvlijt, het deelnemen aan lichamelijke oefe ningen en vrije sportbeoefening. HET opvoeren van de sociale ver zorging van gevangenen is niet slechts een vaderlandse bezigheid „als dion te Leipzig hield Kroestsjef een rede, waarin hij o.m. zei, dat de wes telijke mogendheden met de sabel rinkelen. Hij noemde dit een domme politiek. De Sowj et-Unie zal elke agressie tegen een land van het soca- listische blok afslaan, maar zij houdt zich aan het Leninistische principe van coëxistentie. HU merkte op, dat de Sow jet-Unie geen vijandige bedoelingen heeft te genover welk ander land dan ook, dus ook niet tegenover West-Duits- land. De Sowjet-Unie is bereid de nauwste betrekkingen aan te knopen met een herenigd Duitsland dat „vre delievend en democratisch" is, aldus Kroestsjef. Moeder laat bruidspaar wachten Huwelijk niet de moeite waard Te Nijkerk werd gisteren een brui loft uitgesteld. Bruid en bruidegom stonden op het Stadhuis te wachten: de ouders van de bruid waren aanwezig, de vader van de bruidegom had schriftelijk te kennen gegeven, dat hij geen be zwaar had maar de moeder van de bruidegom liet op zich wachten. Ze zou voor de gelegenheid uit Amster dam komen. In de mening, dat moeder de trein wel gemist zou hebben, bleef 't echt- paar-in-spé nog maar wat wachten. Het wachten duurde zo lang, dat de ambtenaar van de burgelijke stand intussen nog maar een paar andere huwelUken sloot. Maar toen hy door zijn „voorraad" heen was, besloot hij in arren moede zelf het initiatief in handen te nemen. Weer moesten de verzamelde belangstellenden maar vooral het bruidspaar lang wach-i ten. Maar toen kwam dar. toch tele fonisch contact tot stand met de de bruidegom woont. Maar dat lever- Moeder zei gewoon, dat ze geen be zwaar had tegen het huwelijk, maar dat ze er toch ook het reisgeld niet voor ove- had. „Pech gehad" was de opinie van de bruidegom. En het slot van het verhaal is al juist als het begin: alle belangstellenden, maar vooral brui degom en bruid zitten te wachten. Op moeder, die tenminste een schrif- telyk bewijs van geen bezwaar moet geven. Voor de Britse militairen, die in de Westduitse stad Hameln ge legerd zijn, is vrijdag tot,nader order een uitgangsverbod van 's avonds half tien tot 's ochtends half zeven afgekondigd. Vrijdag heeft zich in de stad een vechtpartij tussen Duitsers en Britten voorgedaan. Men hoopt nu verdere incidenten te voorkomen. Gezien de ravage op deze foto mag het een wonder heten dat bij het hier uitgebeelde spoorwegongeluk in Engeland slechts negen mensen verwondingen en dat niet eens van zeer ernstige aard opliepen en dat geen doden te betreuren waren. Het ongeluk, dat wel grote materiele schade aanrichtte en drie spoorlijnen volkomen blokkeerde, ontstond toen bij het station van Staines in Middlesex een elektrische reizigerstrein, op weg van Windsor naar Waterloo (Londen) tegen een losse lokomotief botste. Prinses Irene Prinses Irene zal eind september haar intrek nemen in een pensionaat voor meisjes in de Zwitserse stad Lau sanne, zo verneemt de „Volkskrant". Voorlopjig zal zij daar één cursusjaar gaan volgen. In juni van het volgend jaar keert de prinses terug naar Soestdijk. Dan zal definitief beslist worden over haar verdere studie. In het pensionaat zal prinses Irene verschillende vakken volgen. Naast de moderne talen staan bijvoorbeeld woonwagen, waarin de moeder van ook sportbeoefening en handwerken op het rooster. ZU beschouwt dit ko- de geen „bevrijdend moment'' op, mende jaar zelf als een.periode waar in zij gelegenheid zal krijgen plannen te maken voor de nabye toe komst. Aanvankelyk is er sprake van geweest, dat de prinses in september verder zou gaan studeren in een van de moderne talen. Ze gaf tenslotte echter de voorkeur aan het pensio naat in Zwitserland. Daar kome zU in een internationaal gezelschap. ZU zal er meisjes treffen uit alle delen van de wereld. DE POOLSE DUIKBOTEN Een woordvoerder van het Poolse ministerie van Marine heeft vrUdag in Warschau categorisch geruchten tegengesproken, volgens welke de bemanning van de twee Poolse duik boten, die bU de Schotse kust zijn waargenomen, politiek asiel in En geland zou willen vragen. Drama op 4000 meter Vier bergbeklimmers, van wie twee Duitsers en vermoedelijk twee Ita lianen, zitten onder steeds slechter wordende weersomstandigheden ge vangen op de noordelijke bergwand van de Eiger (3915 m.), een berg in de Zwitserse Alpen, en de mannen van de reddingsploegen in het dal zijn niet in staat hen te redden. Een van de vier is vermoedelijk reeds ge storven. De Alpinisten zUn reeds zeven da gen lang op weg naar de top van de Eiger, die smds zU in 1938 voor het eerst werd bestegen, een regelmatige en zware tol aan mensenlevens heeft geeist Zes nachten in de sneeuw en onder lage temperaturen hebben veel van hun krachten gevorderd. Sinds twee dagen verbleven zU op een punt, dat ongeveer 800 meter van de top ligt. ZU vorderden slechts weinig. Een bleef achter. Gistermiddag merkte Willi Balmer, de leider van de reddingsdienst in Grindelwald, die per vliegtuig de situatie van nabU was gaan opnemen, dat de groep klimmers één man had den achtergelaten. Deze hing aan een touw, dat om een rotsblok was gesla gen. AanvankelUk gaf hy' nog nauwe lijks merkbaar tekens. Kort daarop moest Balmer echter hulpeloos de doodstrUd van de onbekende aanzien terwUl zijn kleine vliegtuig op on geveer 200 meter afstand rondcirkel de in een storm met een snelheid van 100 km. per uur. Balmer neemt aan, dat de drie an deren hun kameraad hebben achter gelaten, omdat hU gewond of volle dig uitgeput was. BU het vallen van de avond werd gisteren het weer nog slechter. De barometer zakte snel, en de stqrm werd sterker. Rond de top van de Eiger verzamelden zich dichte wol kenmassa's. Kleine kans op redding. De mogelUkheid, dat een van de drie levend terugkeert, is een op de honderd. De afdaling van de Eiger is nog riskanter dan de bestUging. Gidsen met bekende namen zUn naar Grindelwald gekomen om deel te ne men aan het reddingswerk. Robert Seiler, een Zwitserse vete raan in de bergsport, leidde gister avond een groep van 20 redders, die de klim naar de top begonnen. Slachtoffers van noodweer In Noord-Frankrijk en het Franse kustgebied zijn vrijdag vier mensen om het levengekomen door het slech te weer. Bij de Bretonse haven La Trinité-sur-Mer sloeg in een plotse ling opstekende storm een roeiboot je om, waardoor de twee inzittenden, een echtpaar, om het leven kwamen. BU Brest verdronk een visser toen zUn boot omsloeg. BU RUsel werd een man door de bliksem getroffen. Het kasteel van Faux-Miroir bU Bar le Due (Oost-Frankrijk) is vrU dag na bliksemslag in brand gevlo gen en tot de grond toe afgebrand. In Noord-oost-Italië zajn twee man nen, die voor een zware regenbui in een berghut schuilden, om het leven gekomen toen de hut door het over stromen van een bergbeek instortte. In de provincies Trento en Bolza no is door plaatsehjke overstromin- Onverwachte tegenstand Door onverwachte tegenstand van de troepen van de imam van Oman heeft een gemengd Brits-Muskaatse sius). Het water in de radiatoren van de vrachtauto's ging koken, ter wUl vele andere wagens bleven staan, doordat de benzine verdampte, voordat zU in de cylinders kwam. In Nagasaki (Japan) is vrijdag ochtend om twee minuten over elf, strtfdmacht gisteren de opmars moe-1 het ogenblik waarop twaalf jaar ge- ten staken. Men aal zich hergroepe- leden een atoombom op d j stad viel, ren voor de aanval op Firq, drie ki- één minuut stilte in acht genomen lometer ten noorden van Kersha. Vijf militairen uit het legertje van de sultan van Muskate zijn gesneu veld. De Britse militairen kwamen er ongedeerd af. Het leger van de sultan had don derdag de buitenwUken van Firq be reikt, maar werd toen verrast door geweervuur uit goed verschanste stellingen, 's Avonds trok het leger tje zich ter voorbereiding van een nieuwe aanval uit de stad terug. De felle Taleb Bin Ali, die uit naam van zijn broeder, de imam Khaleb Bin Ali, de troepen van de opstandelingen leidt heeft zich met 200 geoefende strUders in Firq inge graven. ZU vormen de harde kern van de troepen van de Imam. Ongeveer 40 man vormden een voorpost, die zich harnekkig verzette in een klein fort, dat ongeveer an derhalve kilometer buiten Firq ligt, totdat zU door de raketten uit Ve- nom-straaljagers werden verdreven. ZU zU'n de heuvels ingevlucht. Generaal Robertson is naar Bah rein gevlogen voor overleg met de Britse politieke resident Burrows. Aangenomen werd, dat de generaal met het oog op eventuele interna tionale gevolgen niet heeft willen overgaan tot beschieting van Firq met mortieren of tot luchtaanvallen. De militairen ondervinden veel overlast van de hitte (54 graden Cel- N'EDERLANDSE ZUINIGHEID Het „Brugsch Handelsblad" be sprak dezer dagen de toegenomen toeristische bedryvigheid in 't stadje Damme, dicht bU Brugge. Het blad merkt op, dat onder de vele bezoekers de Nederlanders wel de minst interessante zUn voor de café- en restauratiehouders. De Ne derlanders drUven het, volgens deze krant, zelfs zo ver, dat 2e één cola vragen met drie glazen, natuurlek voor drie personeh, voegt het blad er aan toe. Wisselvallig weer Het weer stond in de afgelopen 24 uur geheel onder invloed van een vrU diepe en actieve depressie, die dwars over Engeland naar de Noordzee bewoog. Een randstoring er van trok in de afgelopen nacht en vanmorgen met regenbuien en veel wind over ons land. Aan de kust nam de wind tU- dehjk tot hard toe. De depressie bo ven de Noordzee gaat nu langzaam in betekenis afnemen. Een nieuwe oceaanstoring bereikte echter van morgen alweer het zeegebied ten wes ten van de Golf van Biscaje. Deze storing volgt een zuideUjker koers kwam een kampeerterrein onder wa ter te staan. In Japan zUn vrijdag door nieuwe overstromingen en grondverschui vingen als gevolg van zware regen val 34 mensen om het leven geko men en 41 gewond. Elf mensen wor den nog vermist. staat daarom, dat hU voor een groot deel ten zuiden van ons land zal langs trekken. De storing zal in ieder geval de wind tUdehjk doen afnemen, maar ook plaatselUk weer regen of regen- ter herdenking van de 70.000 doden, die de ontploffing eiste. Deze atoom bom was de tweede en laatste die in het laatste stadium van de tweede wereldoorlog boven Japan werd los gelaten. De eerste viel op Hirosjima. Dit oommer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NIEUWE DEPRESSIE. TUdelijk regen, gevolgd door i buien maar ook enkele versprei- de opklaringen. Matige tot krach tige later mogelUk harde wind in hoofdzaak tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. 11 Aug. zon op 5.19; onder 20.14; maan op 20.06; onder 6.27. 12 Aug. zon op 5.20; onder 20.13; maan op 20.26; onder 7.31. Hoogwaterstanden 11 Aug. v.m. 3.55; n.m. 4.20. 12 Aug. v.m. 4.25; n.m. 4.50. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 20 C. OSLO geheel böw. 13 KOPENHAGEN regen 20 ABERDEEN regen 14 LONDEN regenbui 19 AMSTERDAM regenbui 26 LUXEMBURG zwaar bew. 21 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX licht bew. 24 GRENOBLE licht bew. 30 NICE onbew. 26 BERLIJN geheel bew. 27 FRANKFORT zwaar bew. 22 MUNCHEN regenbui 29 ZURICH half bew. 27 GENEVE half bew. 26 LOCARNO licht bew. 24 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK regen 19 ROME zwaar bew. 34 AJACCIO zwaar bew. 33 MALLORCA licht bew. Korreltje De mens moet leren wachten. Veel geluk wordt bedorven doe ongeduld. Veel moed wordt verloren, doordat men niet kan „wachten". Veel idea- - i lisme is nooit werkelijkheid gewor- buien veroorzaken. Het weer behoudtden omdat men te vlug klaar wilde dus een onbestendig karakter. izUn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1