Gemeente gaat het plantsoen De Sitterlaan weer op orde brengen STRAFMAATREGEL TEN EINDE Aandoenlijke, maar nutteloze ijver van de vacantie-jeugd jtarathon- Nieuwtjes Eerste lustrum secretariaat van „National Union of Students" Wegen Ceiden andet matei Verongelukte soldaat te Leiden begraven VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 ITTC T .1711191? COTTT AMT PAGINA 5 Met aandoenlijke ijver vechten kinderen van de De Sitterlaan in Leiden tegen het onkruid, dat in deze natte, zwoele dagen zienderogen groeit. De bewoners van de De Sitterlaan bezien dit kinderwerk deels met ver tedering, deels met verontwaardiging. Zij vinden het namelijk „geen werk" van de gemeente dat zij niets meer doet aan het onderhoud van het plant soen in het midden van deze laan. Eerder al hebben wij u hier over bericht, ook over het feit, dat de kinderen Van de bewoners, die verantwoordelijk werden gesteld voor de ravage in het plantsoen, met snoeischaar, schop en hark bezig waren om de tropische vegetatie weer wat op orde te brengen. Bewoners waren verontwaardigd De bewoners vinden het hoogst onverantwoordelijk, dat de plant soenendienst (i.e. de gemeente) re presaillemaatregelen ging nemen te gen het vandalisme in het plantsoen in een gedeelte van de laan. We hoorden, dat slechts énkele kinderen voor vernieling van struiken en bloemen verantwoordelijk konden worden gesteld. Gedeeltelijk zijn ook de honden, die moeilijk representa tief geacht kunnen worden voor de laanbewoners, voor de vernieling „aansprakelijk". De bewoners hebben, zoals men zich zal herinneren, een brief van het gemeentebestuur ontvangen, waarin gedreigd werd met het be ëindigen van de werkzaamheden aan het plantsoen, dat de gemeente „han den vol geld" kostte. Het is echter niet bij een dreiging gebleven. De plantsoenendienst heeft zich daarna met de planten in dit gedeelte van de De Sitterlaan niet meer bemoeit. Leidse dame door tram gegrepen Levensgevaarlijk gewond Op het kruispunt Veerstraat, Plan tage, Hoge Woerd te Leiden, heeft zich gistermiddag een verkeersonge val voorgedaan, waarbij een dame uit Leiden door een tram van de NZHVM werd gegrepen en levensge vaarlijk gewond. De dame, de 67-jarige mevrouw J. T.v. d. V., kwam op haar rijwiel uit de Veerstraat en wilde naar links het gevaarlijke kruispunt oversteken naar de Plantage, op het zelfde ogen blik dat haar van links een tram naderde. Vlak voor de tramwagen stak mevrouw T. de baan over. De 'bestuurder, die krachtig remde, heeft een aanrijding niet meer kunnen voorkomen. De dame viel en werd met haar fiets ongeveer vijf meter door de baansdhuiver meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur, in wendige verwondingen en vermoede lijk een gebroken arpi werd ze door de EHD naar een der Leidse zieken huizen vervoerd. Haar toestand was gisteravond nog levensgevaarlijk maar hedenochtend deed zich enige verbetering voor. Ten gevolge van het ongeval on dervond het tramverkeer over de Hoge ".Voerd een half uur stagnatie. MACHINEFABRIEK DEN HOLDER N.V. TE LEIDEN Met het doel de fabricage van en de handel in machines, apparaten, constructiewerken, werktuigen, ge. reedschappen, motoren, onderdelen enz. is opgericht de machinefabriek Den Holder N.V. te Leiden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.000.000, verdeeld in 12 prioriteits- en 986 gewone aandelen, alle groot 1.000. Geplaatst zijn alle prioriteits- en 200 gewone aandelen, die worden volgestort door inbreng van het vroegere gelijknamige bedrijf en van contanten. Directeur is de heer L. den Holder, commissaris is de heer J. C. Halmmans dp Jongh. Was het zo erg? We hebben de gemiddelde mening van de De Sitterlaan-bewoners ge peild. Op de eerste plaats ontmoetten we verontwaardiging. „Was het wel zo erg met de vernieling?", vo vraagt men zich af. Na enig nadenken volgt ontkenning. Maar zelfs indien er sprake was van een geregelde ver nieling; zijn dit dan de maatregelen, die men van een gemeentebestuur kan verwachten? Er zit iets van willekeur in. Men kan toch een ge hele buurt niet verantwoordelijk stellen voor de misdragingen van enkelen. De moeders, die wij spra ken hebben angstvallig hun kinde ren buiten de perken van het plant soen en binnen de perken van de ge meenteverordening gehouden. Intussen gaan de kinderen-met vakantie het meterhoge onkruid en het decimeters hoge gras te lijf met onbeholpen gereedschap. Met een tuinschaar richt men tegen zoveel gras niets uit. Laat staan met een huishoud-schaartje, waarmede wij ook sommigen zagen werken. Enige tijd geleden maakte men wel eens gebruik van een grasmaai- machine. Maar men begrijpt dat er in de activiteit van de jeugd in de De Sitterlaan geen regelmaat zit. Bij vlagen wordt er gewerkt en voor het overige hoopt men, dat de gemeente wijs en vaderlijk zich weer over dit plantsoen zal ontfermen. Blyken van goede wil zijn nu vol doende afgelegd. Bij het ter perse gaan van dit nummer vernamen wij, dat na een brief van de bewoners aan het colle ge van b. en w. vanavond een uit spraak zal vallen over de maatrege len die genomen moeten worden. Het is zeker, dat B. en W. volgende week het werk in dit plantsoen opnieuw ter hand zullen doen nemen. De foto laat zien, dat de allerklein sten toch maar liever bloemen pluk ken, terwijl de groteren werken. Foto: De Leidse Courant) Vakantieautomoblllaten vinden b|| H t P een fraaie collectie reisplaids HASSELMAN PANDEK Botermarkt 2122 Breestraat 149 Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie worden gelde lijk beloond Receptie in Leiden Ter gelegenheid van het eerste lus trum van het „Coordinating secreta riaat" van de „National Union of Students", dat gevestigd is te Leiden, Rapenburg 4, werd gistermiddag in het Prytaneum, Rapenburg 6, een re ceptie gehouden, waar in de eerste plaats tal van studenten van de 60 aangesloten landen der Studenten unie, die in de steeds groter aantal de laatste dagen in Leiden zijn aan gekomen, blijk van belangstelling ga ven. De „National Union of Students" is het overkoepelend orgaan van de studentenfederaties der aangesloten landen, organisaties zoals de Neder landse Studentenraad, die de belan gen van de in Nederland gevestigde studentenorganisaties behartigt. Als we zeggen, dat bij deze Unie niet min der dan 60 landen zijr aangesloten, dan begrijpt men reeds, dat zij over de gehele wereld verspreid is. Niet alleen in Europa, maar ook in Ame rika, Afrika en Azië heeft zij vaste grond onder de voeten. Het vorig jaar werd het jaarlijks congres in Ceylon gehouden, dit jaar (van 1121 sep tember a.s.) zal men in Nigeria bij eenkomen. Die jaarcongressen hou den zich bezig met de belangen der studenten in alle aangesloten landen, bestuderen de progra ima's van het geen gebeuren gaat en waaronder na genoeg alle internationale studenten activiteiten zijn begrepen. Secretariaat. Bij het op 8 augutus 1952 te Edin burgh gehouden congres we. J beslo ten een coördinatie-secretariaat op te richten, om alle activiteiten op een centraal punt onder te brengen en het werk der Unie te vergemakkelij ken. Dit secretariaat, de „Cosec" ge naamd, bestond gisteren dus vijf jaar, ter gelegenheid waarvan het bestuur gistermiddag in het Leids Prytaneum recipieerde. De heer John M. Thompson, hoofd van de „Cosec", herinnerde er in zijn toespraak aan hoe vijf jaar geleden te Edinburgh besloten werd tot op richting van dit secretariaat, dat op bescheiden wijzdm-t slechts één per soon in één kamer begon, terwijl er nu tal van beambten zijn in diverse kamers. Dat het veelomvattende werk dusdanig gegroeid is, dankte spr. aan de medew rking en de sa menwerking met de gemeente Leiden en de Leidse universiteit. Daarom was het hem een bijzonder genoegen de burgemeester van Leiden jhr. mr. F. H. van Kinschot, en de secretaris van de Academische S< iaat. prof. dr de Jong, die de rector magnificus der Leidse universiteit vertegenwoordig de, te mogen verwelkomen en dan ken voor de steeds ondervonden steun. Spr. constateerde voort met grote voldoening de steeds toenemende groei en sprak tenslotte de wens uit, dat de belangstelling voor het werk der Unie nimmer minder moge wor den. De Ned. Studenten Raad was op deze receptie vertegenwoordigd door de heer Ae. DuperTon, terwijl de al gemeen directeur van Lissone Lin deman N.V., de heer J. Oderkërk uit Den Haag, en de heer J. H. Koch, di recteur van het kantoor Leiden dezer N.V., die het veelomvattende werk voor alle reizen der Unie en de Cosec met haar duizenden leden door de gehele wereld verzorgt, eveneens blijk van belangstelling gaven, zulks on der aanbieding van een zilveren si garettendoos, waarvoor mr. Thomp son hartelijk dank zegde. De correspondentie geschiedt voor namelijk in het Engels, Frans en Spaans, doch de laatste jaren zijn daaraan ook Japans en Chinees en zelfs Arabisch toegevoegd. GEVAARLIJK SPEL. Een heer uit de De Ruyterstraat kwam gisteren bij de politie melding maken van een ongeval, dat zijn zoontje, de 9-jarige P. J. M. op de Zijlsingel was overkomen. De jongèh speelde op het trottoir tegenover „Royal Typewriters" en rende, verdiept in het badmintonspel, een shuttle na, die op de rijbaan neerkwam. Hij liep daarbij tegen een wielrijder, die juist passeerde. Bij de botsing kreeg de jongen een gecom pliceerde beenbreuk. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. De tipgevers dingen bovendien mee In onze nleaws-marathon. waarvoor elke maand (de komende drie maanden) een prUs van 25. van 10 en van 5 galden beschikbaar wordt gesteld. BIJEN ZWERMDEN IN DE RIDDERSTRAAT Gistermiddag plm. kwart voor één werd De Ridderstraat opgeschrikt door het zware gezoem van een reus achtige zwerm bijen. De zwerm was afkomstig van de bijenkorf van een imker, de heer Monnée. In een korf was een koningin geboren en aan het zwermen geraakt. Gewoontegetrouw gaat een nieuwe koningin op zoek naar een nieuw woonoord. Met alle gevolgen vandien. Een dikke wolk van bijen volgde haar. Het huis van de familie DriessenHelversteyn was geheel geblokkeerd door bijen. Tot .de koningin ging zitten en alle bijtjes zich rond haar verzamelden. Jammer genoeg was de imker zelf niet thuis, maar een der vele belang stellenden wist nog een imker te wonen: de heer y. d. Broek uit de Cobetstraat. Gewapend met korf en een hoed, voorzien van beschermend gaas, kwam hij de bijen .in een korf doen. Hij schepte een paar dikke kluiten in de korf, in de hoop, dat ook de koningin erbij zou zijn. Het was zo. Hij plaatste de korf voorzichtig op de grond en de ove rige bijen gingen vanzelf op de korf af. Na een klein half uur waren na genoeg alle bijen in de korf verza meld. De heer v. d. Broek heeft ver volgens de korf in de tuin bij de eigenaar geplaatst, die gisteravond de verrassing van zijn leven vond. Ingezonden door: M. J. A. DriessenHelversteijn Ridderstraat 11, Leiden. Als H.M. de Koningin op 28 september ajs. het tunnelcomplex onder het Noordzeekanaal in Velsen officieel in gebruik zal hebben gesteld, zal daarmee niet alleen een monsterkarwei van de Nederlandse technici een waardig besluit hebben gekregen, maar zal ook een brandend verkeers probleem voor Noord-Holland en de Nederlandse hoofdstad Amsterdam, zijn opgelost. Brug en ponten zullen lang gekoesterde wens over bodig zijn geworden, de weg voor het snelverkeer is vrij. Voor het echter zover is, moet er, al zijn de tunnels vrijwel gereed, nog heel wat werk worden verzet al was het alleen maar aan de toegangswegen. Deze foto's, gemaakt van de Alkmaarse zijde, van het kanaal, tonen de spoorlijnen welke naar de spoortunnel leiden (boven) en de wegen, welke de auto- stroom naar de tunnel zullen voeren, (onder). SUCCES VOOR DF POLITIE. De inbraak, die enkele dagen ge leden gepleegd werd in de woning van een familie uit de Groenoord- straat, die op vakantie was op een kampeerterrein in Oud Leusden, is door de recherche te Leiden tot klaarheid gebracht. De dief heeft zich verraden, door op een cola-flesje, dat hij op zijn ge mak had leeggedronken, de afdruk ken van zijn hand na te laten. Gis teren kon de dader gearresteerd wor den. Het bleek een psychopaat te zijn, die na zijn verlof niet naar de Utrechtse inrichting, waar hij was ondergebracht, was teruggekeerd. De man heeft bekend en is door de po litie opgesloten. Voor de akte N.B. (timmeren) is geslaagd de heer A. Dietz. Burgerlijke Stand Geboren: Arie z. van C. Kraaijen- oord en J. K. Guijt. Petrus Leonardus z. v. C. A. Onderwater en C. M. Leu ven. Alida Gesina Agnes d. v. F. van Ulden en A. M. M. Brinkers. Philip- pina Margaretha d. v. A. J. Poots en J. G. M. Riske. Cornelis z. v. C. Haze- noot en A. van der Niet. Gerardus Jo hannes Maria z. v. C. W. de Jong en G. van der Poel. Neeltje Bastiaantje d. v. J. Martens en W. A. Ketel. Wil helmus Joannes Cyriacus z. v. J. J. Klein en A. G. Stolwijk. Frederik Jo hannes z. v. J. Koeman en M. Dee. Margaretha Johanna Maria d. v. A. P. Looman en C. J. Kok. Cornelis Pieter z. v. K. Tensen en C. M. J. van Frank- foort. Gehuwd: G. P. de Roo en A. J. Marks. J. J. Jansen en I. Charls. M. J. Maters en J. M. Meiman. J. J. van Noord en S. E. Bodrij. K. Hoek en A. A. Bon. E. Gans en A. Wiersma. H. J. Dolman en L. J. Schreuder. J. van Toledo en J. Schlagwein. S. J. An- neeze en A. Arnoldus. D. Hou en S. Y. Lin. Overleden: J. A. van der Meulen 23 j.zoon. P. C. de Blom 68 j. wed. C. J. Pruijs. Onder grote belangstelling vond hedenmorgen de begrafenis met mi litaire eer plaats van de dienstplich tig soldaat C. A. van Dongen, die enige dagen geleden ten gevolge van verdrinking te Warmond om het le ven kwam. Na de plechtige uitvaartdienst in ,de St. Leonarduskerk aan de Haag- weg trok de begrafenisstoet, vooraf gegaan door drie tamboers en een vuurpeloton van twaalf soldaten langs de Rijnsburgersingel naar de r.-k. begraafplaats St. Barbara aan de Zijlpoort. Vier slippendragers en twaalf dra gers liepen in de stoet mee. Voor het hek van de begraafplaats hadden zich tientallen belangstellen den verzameld, die de stoet volgden, toen die zich naar het graf begaf. Nadat het vuurpeloton een salvo had gelost boven het geopende graf, verrichtte de majoor-aalmoezenier M. Bij de foto: De dragers brengen het stoffelijk overschot van hun kameraad naar de kapel van de begraafplaats G. van Veghel, van de legerplaats Os- sendrecht de absoute. De leiding van het militair ceremo nieel berustte bij de tweede luitenant De Groot van de 939 afdeling territo riale lichte Luchtdoelartillerie uit Den Haag.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5