Oetective verloor vals spel van schoenmaker Tegenwerking der KLM in de Ven Staten Nederlandse bedevaart in Lourdes Nederlands spel op Jamboree door 20.000 toeschouwers bijgewoond Schet*p Opleiding tot notaris wordt universitair Jonge Spanjaarden bouwen huizen en kapellen in Nederland visie op televisie VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT Wetsontwerp ingediend De Amerikaanse senator John W. Bricker zal bij de Amerikaanse volks vertegenwoordiging een wetsontwerp indienen, dat een beperking beoogt van het aantal passagiers, dat door buitenlandse maatschappijen naar de Ver. Staten wordt gevlogen uit ande re landen dan het eigen land. Het wetsontwerp komt erop neer dat het passagiersvervoer der buitenlandse luchtvaartmaatschappijen naar V.S. beperkt wordt tot passagiers uit hun eigen land. Een woordvoerder van een der Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen verklaarde da' de KLM b.v. in overtreding zou zijn, indien zij pas sagiers van Rome naar New York zou vervoeren. De KLM zou dus alleen passagiers uit Nederland naar de V.S. mogen vervoeren, Air France passa giers uit Frankrijk, de SAS passagiers uit de Scandinavische landen, enz. De tekst van het wetsontwerp is eerst goedgekeurd door de Air Tran sport Association, die de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij en vertegen woordigt. De voornaamste onderdelen van het ontwerp zouden geformuleerd zyn door een functionaris van de Pan- American Airways. Het ontwerp is gebaseerd op de be- Het tandartsenconflict Ziekenfondsen niet te vermurwen Van de zijde van de Bond van R.K. Ziekenfondsen in Nederland deelt men ons het volgende mede: De Bond van R.K. Ziekenfondsen in Nederland en de stichting Auto nome Ziekenfondsen handhaven hun principiële bezwaren tegen het laatste voorstel van minister Suur- hoff. Aangezien hun gebleken is, dat ook bij de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde de opvatting leeft, dat de vaststel ling van de honoraria door derden eigenlijk een onjuiste figuur is, heb ben zij zich in een uitvoerig schrij ven opnieuw tot de maatschappij ge wend, met onder meer het verzoek alsnog een uitspraak te doen over het tariefvoorstel van 26 y. cent per stoelminuut, dat door op één na alle ziekenfonds-organisaties is gedaan en over de inhoud waarvan de maat schappij zich tot op heden niet heeft uitgesproken. BIJ HET SPEL VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks twee uur is een 20-jarige inwoner van Kerk- rade te Culemborg in de Lek ver dronken. Hij kon niet zwemmen. Hij was met vakantie in Culemborg en speelde van de oever in de rivier met zijn verloofde en zuster een bal spel. Bij pogingen om een bal, die in de rivier terecht gekomen was, op te halen, waagde hij zich te ver en verdween in de diepte. palingen van de Bermuda-overeen komst, waarvan een der clausules zou zijn, dat het land, waar vliegtuigen van een buitenlandse luchtvaartmijj heenvliegen, het recht heeft de lucht vaartovereenkomst met het betrok ken land te herzien, als zij meent dat het aantal „fifth-freedom" passa giers (niet afkomstig uit het land van een bepaalde maatschappij), dat door deze maatschappij vervoerd wordt, te groot is. Kortzichtigheid. Bij de KLM in Den Haag wees men er ons echter op dat het ontwerp steunt op een eigen interpretatie van de Bermuda-overeenkomst, die een vrij vaag geheel is. Overigens meende men bij de KLM dat de geest van het wetsontwerp bijzonder kortzichtig is. Men was het eens met het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat senator Bricker erop ge wezen heeft dat een dergelijke „actie" door het betrokken land beantwoord zou worden met een „tegenactie". Re percussies zullen zeker niet uitblij ven, aldus de KLM. Overigens is het vrijwel zeker dat het wetsontwerp niet voor de lente van 1958 in behandeling zal komen. Als U bij de douane komt ...op weg naar Uw vacantie buitenslands, verras de douanier dan niet met theewarmertjes, of boenwas. Neem liever zonne brandolie of - voor „hogerop" - sneeuwkettingen mee. En vooral Hollandse KAAS, prachtige aanvulling-ult-eigen-land by al het voedsel in den vreemde. KAAS is gezond en onmisbaar. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) b*j Uw winkelier ot schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, VyVOJ- J doe" meer met KAAS Bijna tweeduizend pelgrims „Meer dan ooit, moet voor de we reld gebeden worden", aldus mgr P. J. Huibers, bisschop van Haarlem, gisterochtend aan de grot van Lour des toen hij de 63ste nationale bede vaart opende. 1900 Pelgrims namen aan deze bedevaart deel, ongeveer 1400 van de nationale waaronder 300 zieken en 500 van de Montfor- taanse bedevaart, die zich in Lour- les met de nationale heeft verenigd, Onder de deelnemers bevinden zich vle Volendamse vrouwen, die door haar klederdracht bijzondere aan dacht trekken van de Fransen en van de duizenden buitenlanders, die op het ogenblik in Lourdes vertoeven. Gistermorgen trok voor de eerste maal een Sacramentsprocessie uit. Door de reusachtige deelneming van de Nederlanders en vooral door de aanwezigheid van genoemde Volen damse meisjes kreeg deze processie een onverwachts Nederlands karak ter. De route der Sacramentsproces sie is aanzienlijk verkort in verband met de werkzaamheden aan de on dergrondse basiliek die op het ogen blik in volle gang zijn en waarvan het lawaai van motoren en pneuma tische hamers soms storend werkt op het gezang der pelgrims. Na de Sacramentsprocessie werd er een plechtige Requiemmis opge dragen voor de zielerust van de on langs overleden heer L. Bouwman, in leven bestuurslid van de VNB. Vermoedelijk zal zaterdag of zon dag de Nederlandse dag zijn, dat wil Ruim achthonderd Nederlandse padvinders hebben donderdag op de Jamboree in Sutton Park in Enge land een voorstelling gegeven welke door een hoge Britse padvinders- functionaris de beste werd genoemd die hij tot dusver op de Jamboree had gezien. POTLOOD en GEEST No. 509 Horizontaal: 1. spoedig, 4. orgaan, 6. punt van vertrek bij wedrennen, 9. afnemend getij, 11. nauw, 12. gewicht (afk.), 13. water in N.Br., 15. lidwoord, 16. wratme loen, 17. rijschool (afk.), 18. bekende afkorting, 19. en dergelijke (afk.), 20. kippenloop, 22. muzieknoot, 24. buig zaam, 26. radio omroep vereniging (afk.), 27. kledingstuk. Verticaal: 1. aanwijzen^ voornaam woord, 2. spil van een wiel, 3. her- dérlijke brief, 4. jongensnaam, 5. vis, 7. voorzetsel, 8. rijksgrond (afk.), 10. deel van een sleutel, 12. ten dele, 14. meisjesnaam, 15. rivier in Rusland, 19. ieder, 20. muzieknoot, 21. afkor ting van nikkel, 23. opening ener fuik. 24. soort onderwijs (afk.), 25. gewicht (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 508 Horizontaal: 1. citer, 5. ale, 6. een, 8. Sr, 9. pal, 11. os, 13. pel, 15. ant, 16. opera, 17. lek, 19. nor, 21. te, 22. sar, 24. ik, 25. mok, 27. Ier, 29. pinas. Verticaal: 1. cl, 2. iep, 3. eel, 4. re, 5. are, 7. non, 8. spelt, 10. arena, 12. sterk. 14. lok, 15. aan, 18. Eem, 20. oir, 22. ski, 23. Ria, 26. op, 28. es. De Nederlandse jongens voerden het spel „De openbaring van de pad vinderij" op, waarvan 20.000 toe schouwers gedurende bijna een uur getuige waren. De grote arena van de Jamboree was in 44 blokken ver deeld, welke de letters B.P. (Baden Powell) vormden. De 16-jarige Kees van der Kloet uit Gouda stelde de onbekende jon geling voor. In elk der blokken be gonnen de jongens hun eigen voor stelling dansen, atletiek, het on dernemen van expedities, contact met mensen uit andere landen, rock and roll en rugby terwijl de „onbe kende jongeling" langzaam hier tus sendoor liep en zocht naar geluk. Hij keek aandachtig naar hetgeen rond om hem gebeurde, terwijl hij zich afvroeg of het geluk te vinden was in sport, uitvindingen, de vreugde van het dansen of het leven in verre landen. Hij liep echter -verder totdat hij eindelijk kwam bij hetgeen, waar-, naar hij had gezocht de padvin derij. Hij keek naar de padvinders, die samen een toren en een brug bouwden, bomen omhakten, kam peerden, boodschappen overseinden door middel van vlaggen en radio, kaarten maakten en rondom het kampvuur naar verhalen luisterden. De „onbekende jongeling" was overtuigd, liep snel naar een tableau dat de installatie van de padvinder voorstelde, en legde de padvinders eed af. Daarop kwam het padvindersorkest van Enschede het terrein op onder het spelen van een Nederlands mars lied. Te zamen met de spelers stel den zij zich ten slotte in een lange rij voor de voornaamste tribune op, waar de Nederlandse padvinders hun sDeeiale Jamboree-yell aanhieven: „H-O-L-L-A-N-D. Here Holland Je Maintiendrai. Jamboree. Jamboree. Jubilee. B.P. B.P. B.P." Het orkest begon te spelen en de menigte verhief zich om de jongens geestdriftig toe te juichen, toen zij de arena verlieten. Lord Rowallen, de chief-seout, die de gehele voorstelling had bijge woond, noemde deze „zeer opmerke lijk". Ralph Reader, de Britse impresa rio die bekende padvindersvoorstel lingen opvoert, sprak van een „mach tig spel". Zi.in volgende opvoering zal gebaseerd zijn op het thema van het Nederlandse spel, verklaarde hij. zeggen dat dan de Nederlanders de leiding hebben bij de Sacramentspro cessie en bij de lichtprocessie gedu rende de avonduren. Deze dag wordt dan gekenmerkt door plechtigheden voor de Neder landse pelgrims, onder meer de kruisweg die aangelegd is op een steile heuvel. De Nederlandse dag wordt des avonds besloten met een nachtelijke aanbidding en een mid- dernachtmis. Op Zuid-Borneo zijn drie grote rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor een aantal dorpen onder water kwam te staan. Tal van hui zen werden weggespoeld, terwijl de te velde staande rijstoogst werd ver nield. Persoonlijke ongevallen zijn echter niet gemeld. PRIJS EN MAXIMUMGEWICHTSGRENS BACONVARKENS GEWIJZIGD Met het oog op een daling van het prijspeil op de varkensmarkt en ge zien de ongunstige toestand van de Engelse baconmarkt heeft het be stuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor ba- convarkens waarvan bij de bere kening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met in gang van maandag 12 augustus a.s. met 5 cent per kilogram te verlagen alsmede de maximumgrens voor ba- convarkens op 68 kg. te stellen. Met ingang van genoemde datum kunnen derhalve slechts varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 68 kg. voor de baconbereiding worden bestemd en zal de prijs voor bacon- varkens van 63 t/m 68 kg. in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 resp. 2.34, ƒ2.30, ƒ2.26 en ƒ2.22 per kg. koud geslacht gewicht bedragen. Aan juridische faculteit Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de opleiding voor het no tarisambt op korte termijn geheel universitair te maken. In het wets ontwerp zijn voor een groot deel de suggesties verwerkt, die een advies commissie in februari de minister aan de hand heeft gedaan. In zijn memorie van toelichting zegt de minister van mening te zijn dat bij de toenemende intensivering van het maatschappelijk leven het beroep van notaris een even weten schappelijke opleiding vereist als dat van rechter of advocaat. De studie duur zal dan ook even lang zijn als die voor meester in de rechten. Met een soepele overgangsregeling zal de tegenwoordige opleiding voor het examen van kandidaat-notaris vervallen. Gedurende drie jaar zal nog de mogelijkheid bestaan het hui dige examen voor de notariële exa mencommissie af te leggen. Daarna zullen alleen zij die reeds een of meer gedeelten van dat examen heb ben afgelegd, nog in de gelegenheid worden gesteld ook de andere ge deelten van het examen-oude-stijl af te leggen, maar dan voor de faculteit der rechtsgeleerdheid. Wanneer de studie voor notaris ge- heel op universitaire leest zal zijn geschoeid, zullen bezittere van het HBS-diploma, de groep waaruit het merendeel der notarissen komt, na tien jaar niet meer toegelaten wor den tot de faculteit. Maar de minister tekent hierbij wel aan dat in de toe komst een wijziging in de toelatings eisen tot de rechtenstudie zal worden overwogen. Franse padvinders achter Nederlandse tralies Een zes-tal Franse padvinders, die in een kamp te Bilthoven waren gele gerd, kregen gisteren van hun hop man, Jaques Noel, toestemming om een voettochtje te gaan maken. Via Wijk bij Duurstede kwamen ze in Cu lemborg maar ze waren toen te ver moeid om door te wandelen naar Beusichem, waar een NJHC-jeugd- herberg is. Nu vindt een goed pr.dvinder altijd wel een weg en ook onze Fransen za ten niet voor een gat gevangen. Ze gingen naar het politiebureau, waar ze om onderdak vroegen voor de nacht. De dienstdoende agent van de wacht, werd wel een beetje overrom peld door de vreemde vraag maar niettemin was de politie zeer gastvrij er werd brood gehaald, een gascom- foor ingeschakeld en eieren gebak ken en spoedig zaten de jongens rus tig te eten. Een jeugdherberg kon zelfs de po litie niet .versieren" naar een plaats je in de cel, werd door de padvinders in grote dank aanvaard. Bij het aan breken van de dag zijn de jongens te ruggewandeld naar Bilthoven om er hun hopman hun ongewone ervaring te gaan melden. Het kandidaatsexamen voor de no- riële studie zal gelijk zijn aan dat voor Nederlandse recht. Daarna zal een notarieel doctoraal examen vol gen, dat de kandidaat de titel van meester in de rechten zal geven Deze titel zal eohter uitsluitend de bevoegdheid geven benoemd te wor den tot notaris. Rode Kruis plaatst order voor hospitaalschip Het Ned. Roode Kruis heeft thans definitief tot de bouw van een hospi taalschip besloten en de bouworder geplaatst bij de N.V. Scheepswerven v.h. H. H. Bodewes te Millingen aan de Rijn. Dit schip zal de voor het Roode Kruis in huur varende „Kas- chronische zieken pleziervaarten van een week over de binnenwateren maakt. Het nieuwe hospitaalschip, dat ook bij rampen hulpverleningsdiensten zal kunnen verrichten, krijgt ver schillende ziekenzalen met in totaal 70 bedden en een accommodatie voor bemanning en verplegend personeel voor 44 personen. Het schip moet in juni 1959 opge leverd worden. Het wordt 64.75 me ter lang, 7.45 meter breed en krijgt een holte tot het hoofddek van 2.95 meter. De voortstuwingsinstallatie zal bestaan uit twee Stork-Ricardo diesels van elk 264 pk. Vergiftige pijl verdwenen Bij 'n verhuizing verdween woens dagmiddag uit een verhuiswagen, die in de Beeldhouwersstraat te Arnhem geparkeerd stond een pijl en boog. Niet alleen is de eigenaar, de heer Winkel verstoord omdat er zomaar een kostbaar stuk uit zijn in boedel verdween maar hij is daarby ook hogelijk bezorgd, dat de pijl en boog in kinderhanden terecht is ge komen. Het is namelijk niet uitgeslo ten, dat de pylpunt in een van de vele geheime vergiften gedoopt is, die de inboorlingen van het voormalige Brits Indië plachten te gebruiken. Hoewel de giftige pijlpunt al vyf- tien jaar in het bezit is van de heer Winkel, is de eigenaar niet bekend of het vergif in die tijd zijn kracht al verloren heeft. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 9 Augustus 1857. Advertentie. De ondergetee- kenden hebben de eer hunne geëerde Begunstigers en verdere Stadgenoten te berigten, dat zij in lossing hebben: eene lading puike Ruhr-Kagchelkolen, die zij a contant uit het schip afleveren a 35.50 per hoed van 36 halve mudden, waaronder begrepen is alle Lands en Stedelijke Belas ting, wordende dezelve vrij aan huis geleverd. Weduwe Van Haansbergen en Dutich, Bloem- markt (Leiden). Bouworde van de Oostpriesterhulp Sinds gisteren werken tien jonge Spanjaarden van 20 tot 23 jaar aan bouwobjecten in Nederland en wel in Wychen bij Nijmegen en in Orthen bij Den Bosch. In elk van deze plaat sen zijn vijf jongemannen uit Sara- gossa ingeschakeld in kampen van de bouworde van de Oostpriesterhulp, waar zij samen met jonge Nederlan ders en Duitsers, in totaal twintig man, belangeloos gedurende veertien dagen werken aan de totstandkoming van woningen. De bouworde van de Oostpriester hulp is een internationale organisatie van jonge katholieken, die een deel van hun vakantie willen besteden aan de bouw van woningen voor vluchte lingen uit Oost-Europa en voor ande ren die dringend om een woning ver legen zijn. Meer dan 5.000 jongeman nen uit twintig landen bouwen aldus gedurende deze zomer woningen en ook kerken en kapelletjes in Duits land, Oostenrijk, Italië, Frankrijk, België, Spanje en Nederland. In de vijf jaren, dat de bouworde Apeldoorns raad aanvaardt excuses En boete van f 10.000, gaat niet door Uit een debat in Apeldoorns raad is wel gebleken, dat de raadsleden de schadevergoeding, die de gemeente wilde eisen voor het omhakken van een boom in de stadswijk Berg en Bos, niet geheel in overeenstemming ^chtte met de gepleegde overtreding. De discussie ontstond eerst, nadat b. en w. naar aanleiding van een brief van de overtreder, de heer W. F. Som- sen, hun aanvankelijk voorstel had den ingetrokken. De heer Somsen betoogde namelijk, dat de boom in zijn tuin zonder zijn toestemming was gekant en dal hij voor zover het landschapsschoon werd geschaad zijn excuses wilde aan bieden. Voorts beloofde hij, een nieu we boom te zullen planten. Apeldoorns „duurste" houthakker kan dus voorlopig gerust zijn: de ge meenteraad heeft, op verzoek van b. en w. de behandeling van het voorstel om tegen hem een gerechtelijke pro- teel Staverden" vervangen, dat met'?edure in te stellen, uitgesteld. Het is te hopen, dat van uitstel afstel komt, want anders kar de heer Som sen alsnog tienduizend gulden beta len, het bedrag dat in de koopacte wordt genoemd voor het zonder toe stemming doen vallen van een boom. 300.000STE BEZOEKER OP „HET ATOOM". Gistermiddag 4 uur is de 300.000e bezoeker de tourniquets van de ten toonstelling „Het Atoom" gepasseerd, den betaald. PROCURATIEHOUDER VERDUISTERDE De recherche te Nijmegen heeft een 49-jarige procuratiehouder aan gehouden, die er van verdacht wordt ten nadele van zijn firma, een groot middenstandsbedrijf te Nijmegen, on geveer 22.000 te hebben verduisterd. De gearresteerde heeft by klanten van de firma bedragen geïnd, die hij in de boeken niet verantwoordde. Toen de directie bij haar klanten ging informeren waarom zij niet aan hun verplichtingen voldeden, kwam aan het licht, dat zij de bedragen reeds aan de procuratiehouder had- Auto sloeg 20.000 kilometer over Verdachte verwonderd Tot zijn eigen grote verbazing hoorde gistermorgen een schoenma ker voor de Groninger rechtbank de Officier van Justitie vrijspraak voor hem vragen. De schoenmaker, afkomstig uit 't Zand, werd door een particulier de tective een schadevergoeding geëist van driehonderd gulden omdat hij de detective uen tweedehandsauto zo goed als u ieuw had doorverkocht, nadat hij de kilometerteller van 50.000 op 30.000 kilometer had terug gedraaid. Hij verkocht de slee eigenlijk al leen maar, omdat hij kort nadat hij hem had aangeschaft, zijn „droom- wagen", een auto met schuifdak op de kop kon tikken. Hij had daarvoor geld nodig en vergat bij de aankoop het terugdraaien van de kilometer teller te vermelden. Zijn klant, de speurneus, kwam daar evenwel zelf achter en zette de schoenmaker toen onder druk. Hij preste zijn slachtoffer om hem een flinke schadevergoeding te betalen De schoenmaker evenwel bezweek niet onder zijn aandrang. Toen het geval voor de rechter kwam, vond de schoenmaker het^ welletjes en om van de zaak af te' zijn, verklaarde hy zich accoord met het voorstel van de detective. De officier van Justitie dacht daar echter anders over. Hij was van me ning, dat het onbestaanbaar was, dat de speurder de auto alleen maar had gekocht, omdat de teller maar 30 000 kilometer aanwees. Daarbij veroor deelde hij het in de detective, een oud-politieman, dat hij de schoen lapper na de ontdekking van het „handigheidje" had gechanteerd. Hij vroeg vrijspraak en afwijzing van de vordering op schadevergoe ding. bestaat zijn door de inzet van meer dan 10.000 bouwgezellen ruim dui- end woningen en 31 kapellen en kerk jes tot stand gekomen. Dit jaar werkt men vopr het eerst in Nederland. In Wychen worden 23 woningen ge bouwd, in Orthen zestien en in Oos- terwolde (Fr.) wordt een schuur om gebouwd tot diasporakerkje. Op 21 juli j.l. zijn de bouwgezellen te Wychen begonnen en gisteren ston den de eerste woningen onder de kap. De leider van de internationale bouw orde, Maurice Nachtergaele, uit Ton- gerlo (België) heeft gisteren te Wy chen het bouwprogramma van de bouworde uiteen gezet en verklaard, dat in het najaar van 1958 de eerste bouwgezellen zullen worden uitgezon den naar Belgisch Kongo. 2 Kinderen door auto gegrepen: één gedood Vlak voor de ouderlijke woning in de Sint Willibrordusstraat te Amster dam, waaruit onmiddellijk na het on geval de moeder naar buiten snelde, zijn gisteren omstreeks halfelf twee knaapjes van 11 en 5 jaar, die samen op een kinderfietsje door de straat reden, door een passerende vrachtwa gen overreden. Beide jongetjes werden naar een ziekenhuis gebracht, waar de 5-jarige Jantje de Lange al spoedig overleed. Zijn ll-jarige broertje Nico werd hier in ernstige toestand opgenomen. Volgens de politie had hij o.a. een been gebroken. Het onderzoek heeft gisteren nog niet bewezen wat de oorzaak van het ongeluk is geweest. Het fietsje was ernstig beschadigd. Zadel en bagage drager waren volkomen plat, zodat aangenomen wordt, dat een van de banden van de wagen er overheen gereden is. De vrachtwagen reed in dezelfde richting als de beide jonge tjes op hun fiets. De t.v. programma's van de laat ste dagen waren niet bepaald van allure. Het kon trouwens niet anders, waar de t.v. medewerkers van de grote Omroepen op het ogenlik in vakantie op adem komen na een in spannend jaar. De NCRV gaf donder dag een allerlei met Parijs en met balladen; tevoren had de KRO een ontspannende avond met het blijspel „Ze kregen wat ze wilden", vooral goed gespeeld door de routineur Jacques van Bijlevelt en de sym pathieke Coba Keiling. Er deden bovendien enige nieuwelingen mee, die wel hun best deden, maar toch niet bepaald overtuigend waren. Zaterdag is de Vara aan bod met de dichter Michel van der Plas, die zeven liedjes zal inleiden, onder andere te zingen door Corrie Brok ken en Thom Keiling, de zoon van Coba, die we hier voor noemden. Twee trouw terugkerende rubrieken zijn: het filmverzoekprogramma van Piet te Nuyl jr en het vraag- en ant woordspel „Weet wel wat je waagt" met Theo Eerdmans. Maandag is Rolf ten Kate met verschillende artisten te gast bij de Avro, waar herinnerin gen zullen worden opgehaald aan hun eerste gramofoonplaat. De flims, die dinsdag worden vertoond, gaan over de zomer in de Poolstreken en over het mysterie van de Mato gros- so, de rivier des doods. Joop Rein- houd, die om zijn aangename stem vaak wordt gevraagd, zal het com mentaar geven. In de nieuwe katho lieke radio- en televisiegids kan men meer over deze film uit Brazi lië aan de weet komen. Voor 't feest van Maria Ten He melopneming, schreef Jan Muller een spel: „De Waarheid is groot genoeg", dat in het KRO-teJevisieprogramma zal worden opgevoerd. Tot de me despelenden behoort o.m. Pater Leo pold Verhagen OESA, die tegelijk zijn epiloog houdt. Voorafgaand wordt een korte film reportage gegeven van het Gilde- feest in Hoogeloon, dat 44 gilden uit Brabant, Duitsland en België in een sportieve strijd van vendeldraaien, standaardrijden, schieten enz. bij eenbrengt. In het kinderprogramma, dat de KRO a.s. woensdag verzorgt, zul len twee groepen kinderen, die prij zen gewonnen hebben in de Michiel de Ruytertoneelwedstrijd, hun zulf geschreven werk opvoeren. De eerste -prijswinnaars zullen in oktober voor de camera komen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2