©efiekióeSoii/fca/rit Grimmige taal in het Oostduitse parlement JÉfj® Er is weer ferm gebruld in Berlijn Hereniging via vrije verkiezingen een illusie Opmars door de woestijn van Oman Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14179 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 j Telefoon. Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ f2.55 pjnnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De Russische partij-secretaris Kroe stsjef en vice-premier Mikojan waren gisteren aanwezig in het Oostduitse „parlement", waar de Oostduitse pre mier Ot<o Grotewohl een felle aanval deed op de Westduitse bondskanselier dr Adenauer. Tevens haalde hij een definitieve streep door alle illusies om trent de mogelijkheid van een spoedige hereniging door te verklaren, dat de „Duitse democratische republiek bestaat en zal blijven bestaan tot het socialisme is veilig gesteld in geheel Duitsland". Van vrije verkiezingen wilde de Oostduitse premier niets weten. „Het is een illusie te geloven dat Duitsland verenigd kan worden via vrije verkiezingen" aldus Grotewohl. Kroestsjef kwam later zelf ook aan het woord en waarschuwde, dat wan neer er een oorlog zou uitbreken over de Duitse kwestie, de Ver. Staten komen bloot te staan aan de dreiging van een aanval met waterstofraketten. Kroestsjef dreigt met atoomraketten Grotewohl eiste dat de buitenlandse troepen zouden worden teruggetrok ken uit VVest-Duitsland en dat de bui tenlandse basissen geslecht zouden worden. „Vrije verkiezingen klinken mis schien aardig voor sommige mensen Maar West-Duitsland en Oost-Duits land zijn twee staten met totaal ver schillende systemen. West-Duitsland is een kapitalistische staat die de toe komst van het volk in gevaar brengt. De Duitse democratische republiek (Oost-Duitsland) werkt in de richting van het socialisme en is bezig het Duitse volk van exploitaitie te be vrij - den. Van deze weg zal de Duitse demo cratische republiek nooit afwijken. De twee staten staan zover uit elkaar, dat het een illusie is te geloven, dat zij verenigd kunnen worden via vrije verkiezingen. Hoe kunnen vrije ver kiezingen gehouden worden in West- Duitsland, waar de communistische partij verboden is en monopolisten aan de touwtjes crekken? Het is niet mogelijk verkiezingen te houden on der de omstandigheden zoals die in West-Duitsland bestaan", aldus de Oostduitse premier. Opnieuw eiste Grotewohl een „con federatie" van Oost- en West-Duits land. „Dit is de enig mogelijke brug naar eenheid", zo vertelde hij het stampvolle parlement. Als voorloper van de federatie der twee Duitse staten, had Grotewohl het volgende plan: 1. Verbod van de atoombompro- duktie en van opslag van atoomwa pens in Duitsland. 2. West-Duitsland dient de NAVO te verlaten en Oost-Duitsland dient het pact van Warschau te verlaten. 3. De dienstplicht in West-Duits land dient beindigde te worden. KROESTSJEF WAARSCHUWT. Na Grotewohl kwam Kroestsjef aan bod. Hij was niet karig met zijn lof I spleet gaan opvullen. voor het Oostduits regiem en zei dat het communistische systeem moge lijkheden heeft die de kapitalistische wereld niet kent. Hij betoogde, dat de westelijke mo gendheden pogingen doen West-Duits land te maken tot een oorlogsbasis, hetgeen „een buitengewoon ernstige toestand" schept. Met de waarschuwing, dat de mo derne oorlogvoering kan leiden tot de vernietiging van dicht bevolkte ge bieden verklaarde de Russische lei der: „De staatslieden van Engeland Frankrijk en andere landen, wier grondgebied, wanneer het tot miltaire opearties komt, binnen het bereik van atoom- en waterstofwapens valt, die nen onze destructieve kracht voor ogen te houden. „De staatslieden van de Ver. Staten moeten daar eveneens aan denken, aangezien in een tijd als de onze, waarin de ontwikkeling op het gebied van de raketten zo snel is, afstanden alleen geen enkel land kunnen redden van de gevolgen van atoom- en wa terstofwapens". Kroestsjef verklaarde dat de Sow- jets bereid waren al hun troepen uit Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Roemenië terug te trekken, als de Verenigde Staten zich zouden terug trekken uit West-Duitsland, Engeland en Frankrijk. Reparatie van een vulkaan De Japanse regering overweegt grootscheepse werken te laten uit voeren ten einde de vulkaan Foedsji- Jama tegen verder verval te be schermen. OUDE BLUF. Een Amerikaanse woordvoerder noemde donderdagavond de uitlatin gen van Kroestsjef, in diens rede in de Volkskamer, over raketten en atoomwapens „oude bluf". Het is het zelfde soort „dreigende gepraat" vorig jaar in de serie Sowjet-nota's aan Westeuropese landen voorkwam, zo meende hij. GESPLITSTE RONDREIS. Donderdagavond is de Sow jet-de legatie in tweeën gesplitst. Een ge deelte is onder leiding van Kroestsjef naar Leipzig vertrokken. De tweede groep maakt onder leiding van Miko jan een reis naar de Oostzeekust. Kroestsjef wordt vergezeld door par tij dsecretaris Ulbricht premier Gro tewohl reist met Mikojan mee. Vervroegde aflossing West-Duitsland heeft aan Engeland een bedrag van 75 miljoen pond ster ling (bijna achthonderd miljoen gul den) betaald als vervroegde aflossing van Duitse schuld aan Engeland. Het bedrag vormde vijf jaarlijkse termij nen. De regeringen van beide landen waren het in maar1, j.l. over deze /er- vroegde schuldaflossing eens gewor den. De betaling is verri.ht ofschoon het desbetreffende wetsvoorstel nog niet door het Westduitse parlement Is behandeld. Britse minister voor Europa Premier Macmillan van Engeland heeft een nieuwe ministerspost inge steld. Reginald Maudling is benoemd tot minister voor Europese Zaken en krijgt tot taak als coördinator op te treden bij de onderhandelingen die worden gevoerd voor de deelneming van Engeland aan de Euromarkt. Minister Maudling die de plaats vervanger was van Lord Mills, de mi nister voor Energie, zal zijn benoe ming waarschijnlijk spoedig aanvaar den. De Euromarkt zal 17 landen om vatten. Zó maakt men komplotten Volgens Hongaarse vluchtelingen te Wenen is de huidige golf van ar restaties in Boedapest ontstaan door de losse aantekeningen van een reeds lang gepensioneerde officier van het voormalige Oostenrijks-Hongaarse le ger, kolonel Ferenc Revhegyi, die enige tijd geleden in een koffiehuis werd aangehouden, waar hij met oude vrienden zat te praten. In zijn bezit werd een oud notitieboek ge vonden, waarin hij de namen had op gekrabbeld van hen, die volgens hem het land zouden moeten leiden. Tot dusver zouden er in de afgelo pen twee weken ruim 4.000 personen zijn aangehouden, onder wie de leden van de door kolonel Revhegyi gewen ste „regering" met al hun vrienden en verwanten. De Hongaarse autoriteiten spraken van een .komplot" om het communistische bewind omver werpen. Jiaidinaat ÏJ ió&eiant (tij, de Slau& Slaags met opstandelingen In Oman is het gisteren tot **n treffen gekomen tussen aanhangers van de imam en Engelse troepen, die uit Izz tegen Nizwa optrokken. Ver borgen in de heuvels openden de op standelingen met geweren het vuur op de colonne, die zich door de passen voortbewoog. Het plaatsje Rada is door de Engel sen en het leger van de sultan bezet. Tankauto's met water en benzine volgen de oprukkende troepen. Het gebrek aan water in het woes tijngebied maakt het noodzakelijk dat de militaire voertuigen op de hoofdweg blijven of konvooi rjj- Tengevolge van erosie is er aan dei den. De inzittenden van motorvoer- voet van de beroemdste berg van Japan al een scheur van twee en een halve km. lang, vijf meter diep en tien meter 'breed. Men wil deze tuigen, die in deze rotsachtige, boom loze woestijn het contact met de an dere auto's zouden verliezen, zouden een grote kans lopen jammerlijk om te komen. Zeven geinenden (tij tteinantópaiing te Sieimand Verdrag is zoek. Deskundigen die zich met de juri dische kant van de kwestie-Oman be zighouden, breken zich intussen het hoofd over de vraag, waar d^ authen tieke tekst is gebleven van het ver drag, dat de imam van Oman en de sultan van Muskate in 1920 hebben gesloten. Het document is nimmer volledig gepubliceerd en niemand schijnt te weten waa- men thans die tekst zou kunnen vinden. Volgens de Arabische Liga en de aanhangers van imam Ghaleb Ben Ali betekende dit verdrag de formele erkenning van de onafhankelijkheid van Oman door de sultan van Muska te. Bij een eventuele behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad of de algemene vergadering van de Ver. Naties, waarop van Arab sche zijde reeds is gezinspeeld, zou die tekst wellicht getoond moeten worden. Rebellie? Radi^- Cairo meldde donderdag avond, aat soldaten van de sultan van Oman donderdag a.m het muiten zijn geslagen en weigeren te vertrekken naar het gebied waar zij tegen de op standige imam van Oman moeten vechten. De muiterij is volgens de Egyptische radio begonnen in Sjarika, Paus Pius XII gefotografeerd met de in Frankrijk geboren deken van het college van kardinalen, Eugene kardinaal Tisserant. De kardinaal werd op een bijzondere audiëntie in Castel Gandolfo genodigd in verband met de herdenking van zijn gouden priesterjubileum. Poolse duikboten bij Schotland De Britse marine heeft vannacht twee Poolse duikboten waargenomen, die zich ongeveer 100 kilometer uit de Schotse kust bevonden en op weg schenen te zijn naar Aberdeen. Een woordvoerder van de marine heeft toegegeven, dat inderdaad twee duikboten bij de Schotse kust zijn waargenomen, doch hij wilde niet be vestigen, dat het Poolse vaartuigen waren. De Britse autoriteiten achten het niet uitgesloten ,dat de opvarenden van de duikboten van plan zijn poli tiek asiel in Engeland te vragen. Duel op de paraplu De Romeinse monarchist Renato Marimiroli heeft zich publiekelijk be zich snel over het gehele land ver spreiden, Vlak voor de brug over de Zuid-f Vier van de vijfentwintig wegwer- willemsvaart, voor het station Hel-| kers werden door het losgebroken mond, waar 25 wegwerkers bezig I monster gegrepen en gewond. Van waren de bielzen te vernieuwen, is gistermiddag een personentrein uit de rails gelopen. Door nog onbekende oorzaak kwam de laatste wagen van de trein, die om 13.26 uit Eindhoven was ver trokken tot ontsporing. Met een har de slag schoot het voertuig tegen een betonnen paal van de bovenleiding en kwam daarna, honderd meter ver der in de berm tot stilstand. hen was de 39-jarige H. van der Mey uit Schijndel er het ernstigst aan toe. Hij werd in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Twee postambtenaren, die in het ontspoor de rijtuig zaten, werden lichtgewond en een juffrouw uit Helmond, die op de weg langs de spoorbaan fietste en het ongeluk zag gebeuren, moest met een shock in het ziekenhuis wor den opgenomen. De ontsporende trein deed de kiezel van de spoor baan met zulk een kracht weg springen, dat er vele ruiten sneuvel den van de huizen aan de overzijde van de straat. De herstelwerkzaam heden aan de baan, werden gister middag belemmerd door een hevig onweer, maar men verwachtte toen, dat de baan in de loop van de nacht weer in gebruik genomen kon wor den. De verbindingen tussen Eindho ven en Helmond werden met bussen onderhouden. Het onderzoek naar de „Neutron"-ramp Het plaatselijke onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de „Neu tron" is thans grotendeels voltooid. De commissie heeft de overlevenden en allen, die iets hebben gezien van het vliegtuig vlak vóór of tijdens het ongeluk, gehoord. Voorts is een aan tal vliegproeven genomen om te trachten meer zekerheid te krijgen over hetgeen zich in de fatale minu ten heeft afgespeeld. Ook is er een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de gedeelten van het wrak, die kon den worden geborgen. Een enkel on. derdeel daarvan is naar Nederland gezonden voor nader onderzoek. Een grote hinderpaal bij het onder zoek is, dat het wrak diep onder de zeespiegel ligt. De plaats, waar het ongeveer ligt, is wel bekend. Het is echter zeer de vraag of het kan wor den gelicht en het onderzoek daar naar door de koninklijke marine is nog gaande. De commissie heeft bij haar on derzoek grote steun ondervonden van de door de KLM ingestelde com missie van deskundigen. Zij zal thans het onderzoek in Nederland voortzet ten en rapport uitbrengen. De uit Nederland overgekomen leden zijn reeds uit Biak vertrokken. Ook de voorzitter van de commissie, kapi tein-luitenant ter zee den Hollander, wiens dienstverband in Nederlands Nieuw-Guinea is geëindigd, vertrekt vandaag naar Nederland. De overi ge leden van de commissie blijven op Biak om de lopende werkzaamheden af te ronden. De bisschop van Haarlem zal dinsdag 13 augustus geen audiëntie verlenen. weer veroorzaakte. Het onweer was vooral in Limburg en in België zwaar. Zo werd op het vliegveld Beek 33 mm. regen afgetapt. Een volgende frontale storing bracht regen of re genbuien, waarvan sommige even eens met onweer gepaard gingen. In de komende 24 uur stroomt iets koe lere maar nog onstabiele lucht over ons land, zodat het weer onbestendig blijft. De wind neemt daarbij toe uit richtingen tussen zuid en west. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Shïïl" ie"Ja,?,°U schikbaar Kestcld om lord Altrincham, OD Q" de jonge adellijke criticus van het Britse hof, in een duel te lijf te gaan. Hij heeft donderdag in een open brief aan de Britse ambrssadeur in Rome een visum geëist om de strijd in Brit- j tanië te kunnen gaan aanbinden. Hij laat Altrincham de keuze van het wa pen. De lord, die donderdag naar Man chester gegaan was voor een tweede televisiepraatje, zei: „Het enige wa pen, dat ik bij me heb, is een paraplu. Wel, laten we het uitvechten op de paraplu. Hij kan overigens zijn krach ten beter sparen om de monarchie in zijn eigen land te herstellen. Op dat punt valt er nog groot werk voor hem te doen". Lagere A.O.W.-premie voor slachtoffers van verzet De minister mej. dr. Marga A. M. Klompé en H. J. Hofstra en staats secretaris mr. dr A. A. van Rhijn hebben een voor de verzetslachtof- 'fers belangrijke wetsontwerp, dat de schatkist 700.000 zal kosten, bij de Tweede Kamer ingediend. Evenals de rijksambtenaren zullen de gepensioneerden krachtens de Wet r Buitengewoon Pensioen 1940/1945,I die jonger zijn dan 65 jaar, een ge-I deel tel ijke Compensatie ontvangen voor de door hen verschuldigde AOW-premie. HOE wordt het veer (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Wisselende bewolking met j plaatselijk enkele buien. Matige langs de kust tijdf-lijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets koeler. 10 Aug. zon op 5.17; onder 20.16; maan op 19.44; onder 5.22. 14.08 V.M. Hoogwaterstar 'en 10 Aug. v.m. 3.20; n.m. 3.45. Het weer in Eurooa Onbestendig weer Bij de ingang van 't Kanaal wordt een diepe depressie aangetroffen, die volgens de laatste gegevens in noord- noordoostelijke richting naar Midden- den-Engeland koerst. Om deze de pressie lopen verschillende frontale storingen, waarvan de eerste donder dagmiddag en donderdagavond in het zuiden en midden van het land on- STOCKHOLM half bewolkt 20 C. OSLO half bewolkt 17 KOPENHAGEN zw. bewolkt 21 ABERDEEN motregen 15 LONDEN zwaar bewolkt 24 AMSTERDAM regenbui 22 LUXEMBURG regen 26 PARIJS zwaar bewolkt 28 BORDEAUX zwaar bewolkt 27 onbewolkt 32 licht bewolkt 26 zwaar bewolkt 24 FRANKFORT,, zwaar bewolkt MUNCHEN zwaar bewolkt ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA mist 29 nevel 30 regen 23 zwaar bewolkt 28 onbewolkt 27 onbewolkt 33 onbewolkt 29 onbewolkt 33 Korreltje Vele mensen vragen raad, maar be doelen goedkeuring.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1