S)e &2idóeGoti/*a/nt Oost-Berlijnse Stalinisten kusten Kroestsjef en Mikojan Klapzoen van Grotewohl Ondanks alle broederschap dichte rijen politie Landtroepen tegen de Iman van Oman De ontwapeningsbesprekingen te Londen Oost-Berlijn dankbaar voor Kroestsjefs bezoek Prins Charles bij vader in de boot Trein Eindhoven-Helmond ontspoord DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14178 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Westduits militarisme de grote vijand Gistermiddag is de Russische partij-secretaris Kroestsjef met zijn gezel schap in Oost-Berlijn aangekomen. De Russen waren per straalvliegtuig naar het vliegveld Schönefeld gevlogen en waren verder per trein gereisd. Op het Ostbahnhof was alles door de politie afgezet en zelfs op het dak van het gebouw stonden politieposten. Ondanks de dichte rijen politieman nen gelukte het een negerstudent uit Nigeria, die per scooter de wereld rondrei Ihet cordon te verbreken en op Mikojan en Kroestsjef toe te snel len. Hij stelde hun enkele brieven ter hand. nationale belangen van onze volkeren beseffen meer en meer Duitsers dat het lot van het land en de vrede in Europa afhangen van hun strijd tegen het militarisme" zei hij. DE VREDESKUS. De in een licht pak gestoken Kroestsjef keek even verbaasd op toen hij prompt werd omhelsd door Walter Ulbricht, de Oostduitse Stali nistische partijleider. Vervolgens werd hij op beide wangen gekust door de Oostduise premier Otto Grotewohl. Daarna ging Kroestsjef handenschud dend de rij van diplomaten uit de sa- tellietlanden langs. In een rede, welke Kroestsjef op 'n podium buiten het station afstak, be zong hij de lof van het Oostduitse re gime en wees hij met nadruk op de banden tussen Moskou en Oost-Ber- lijn. „Dank zij de hechte gedragslijn der Oostduitse regering en de Oostduitse communistische partij een gedrags lijn die in overeenstemming is met de BEZOEK IN OOST-BERLIJN in Oost-Berlijn moge de wereld amuseren door het malle gedoe van de hielenlikkende Oostduitse rode leiders, die de weinig aantrekkelijke figuur van de Russische partijleiders hysterisch omhelzen en met klapzoe nen beplakken toch vraagt men zich af, wat de Russische heren in Berlijn komen doen. Zo'n bezoek heeft niet de beteke nis van een gezellige familie-bijeen komst, waar men over koetjes en kalfjes praat, maar is een zeer se rieuze aangelegenheid, waarbij ver strekkende besluiten worden geno men. Op de eerste plaats is het opgeval len, dat premier Boelganin, 0 die Kroestsjef altijd als een tweelingbroeder vergezelde, ditmaal thuis is gelaten. Men heeft daar niet ten onrechte de con clusie uit getrokken, dat Boelganins ster aan het verbleken is. De Russi sche ambassade in Berlijn zei, dat ditmaal vooral ovei de economische onderwerpen gesproken zou worden, weshalve de econoom van het Krem lin, Mikojan, meegekomen was. Het geen op zichzelf nog geen L-eden was om Boelganin thuis te laten. Boven dien wist men in Oost-Berlijn niet anders of Boelganin zou meekomen en had men reeds allerlei spandoe ken klaargemaakt, waarop de naam ,van Boelganin zo lekker rijmde op Berlijn, 't Moest allemaal weer hals- over-kop veranderd worden. Nu zal er inderdaad het nodige ge praat worden over economische aan gelegenheden, want in dit opzicht zit Oost-Duitsland in hetzelfde schuitje als alle andere satelliet-lan den. Moskou heeft zijn vazal-staten altijd beschouwd als nuttige melk koetjes, die tegen lage prijzen kost bare goederen aan de machtige Sowt jet-Unie „mochten' leveren. Zo „mocht" Oost-Duitsland machines le veren, waartegenover Rusland een lening zou verstrekken. Moskou kwam evenwel niet over de brug en de Oostduitsers konden de machines niet leveren. Daarover zal een har tig woordje gesproken worden, want als trouwe bondgenoten zouden de Duitsers toch hebben moeten leveren ook zonder betaling. Voor de Westduitsers en de hele westelijke wereld heeft het bezoek van Kroestsjef echter nog een veel belangrijker betekenis. Misschien zal er door Kroestsjef over gespro ken worden, misschien ook niet, maar de hereniging van Oost- en West-Duitsland staat in elk geval in het brandpunt van de belangstelling. Kroestsjefs bezoek betekent echter een versteviging van het rode regiem in Oost-Duitsland; men is in Moskou kennelijk niet van plan om dit Rus sische bruggehoofd prijs te geven en dat houdt in, dat een herenigd Duits land nog jarenlang een illusie zal blijven. Het is de bedoeling van Rusland, Oost-Duitsland als souvereine zelf standige staat erkend te krijgen, waartoe het westen minder dan ooit genegen is. Men houdt er rekening mee, dat Kroestsjefs bezoek wel eens de inleiding zou kunnen zijn van een afzonde'rlijk vredesverdrag tussen Rusland en Oost-Duitsland, waar mee dan officieel gebroken wordt met de westerse opvatting, dat de Duitse hereniging een aangelegen heid is, welke de voormalige bond genoten in de wereldoorlog gezamen lijk aangaat. Broederlijke saamhorigheid. Volgens de Oostduitse radio zijn Kroestsjef en de Oostduitse regering later op de woensdagmiddag met hun besprekingen begonnen. Deze eerste besprekingen zijn vol gens een kort communiqué, dat het Oostduitse persbureau ADN woens dagavond publiceerde, „in een geest van broederlijke saamhorigheid en proletarisch internationalisme" ge voerd. Alle leden van de Sowjet-de- legatie en de meeste leden van het politieke bureau der Oostduitse par tij namen er aan deel. Receptie. Ulbricht en Grotewohl gaven woensdagavond in het Oostberlijnse stadhuis een receptie. Ulbricht verklaarde in een korte toespraak, dat zijn partij de Duitsers heeft opgeroepen bij de Westduitse verkiezingen in september „het Duit se imperialisme en militarisme, de grootste oorlogsgevaren in Europa, de nederlaag toe te brengen". Kroestsjef verklaarde, dat Oost' Duitsland onder bijzonder moeilijke omstandigheden het socialisme op bouwt. Het staat vooraan in de strijd voor vrede en socialisme en „moet het hoofd bieden aan de zeer krach tige en slimme vijand, du het Duitse militarisme is". Volgen, hem hebben de Oostduitse partijleiders zich knap aan de gecompliceerde toestand in Duitsland aangepast. Mussolini's dagboek Tien delen van het oorspronkelijk uit dertig delen bestaande dagboek van wijlen Mussolini, waarin de voor malige Italiaanse dictator zijn visie geeft op de voor Italië van belang zijnde politieke gebeurtenissen in het tijdvak 19191943, zijn door de Ita liaanse politie in de plaats Vercelli gevonden. Ze zijn aan de Italiaanse premier ter hand gesteld. Handschriftkundigen, chemici en andere experts bestuderen de boeken nauwgezet. De documenten, waarvan de echtheid door de weduwe en de zoon van Mussolini, Vittorio worden bestreden, staan vol kritiek op hoge fascistische functionarissen, officie ren en ook op Hitier en diens naaste medewerkers. Opmars zonder verzet Woensdagmorgen vroeg is een actie te land tegen de opstandelingen van Oman begonnen. Het aan de noorde lijke grens gelegerde regiment van de sultan, geleid door Britse officie ren en gesteund door Britse eenbe den, bezette het dorp Izz, ongeveer veertig kilometer ten zuiden van Nizwa, waar de imam zijn hoofd kwartier heeft. Tot dusver was de actie tegen de imam beperkt gebleven tot aanval len van de Britse luchtmacht op ver sterkingen en aanvoerwegen. De troepen van de sultan zijn rr'm dertig km. opgerukt zonder tegen stand te ontmoeten. Door middel van vlugschriften, die de Britse luchtmacht verspreidt, is Zorin studeert ijverig In westelijke kringen te Londen is men van mening, dat de ontwape ningsbesprekingen woensdag voor het eerst sinds weken een gunstige wending hebben genomen. Na de conferentie hebben de Ame rikaan Stassen, de Rus Zorin en de Franse gedelegeerde Moch nog een bespreking gehad. Dit onderhoud had ten doel het misverstand uit de weg te ruimen, dat door toedoen van Zorin die overigens te goeder trouw was was ontstaan, aldus is van westelijke zijde meegedeeld. Zo rin had nl. gevraagd, welke voor waarden de westelijke mogendheden stellen voor het staken van de kern proeven. De westelijke mogendheden had den zich toen ingespannen om aan te tonen, dat stopzetting van de kern proeven volgens de voorstellen van de westelijke landen niet aan voor waarden onderworpen is, maar deel uitmaakt van de algemene ontwa peningsovereenkomst. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower woens dag de Russen ronduit de eer ge geven. dat er op de Londense bespre kingen vooruitgang is geboekt. Hij toonde zich optimistisch inzake de mogelijkheid van een ontwapenings overeenkomst, maar dit optimisme zou slechts volkomen gerechtvaar digd zijn, als de Russen het voorstel voor luchtverkenning, dat de weste lijke mogendheden de vorige week in Londen hebben ingediend, aan vaarden, aldus Eisenhower. Van Amerikaanse zijde werd op gemerkt, dat de houding van Zorin erop wijst, dat de Russen de voorstel len, die de vorige week vrijdag door Dulles zijn ingediend, nauwkeurig bestuderen. Geofisisch jaar eist slachtoffers Op Groenland zijn de eerste slacht offers van het internationale geofysi sche jaar gevallen. Het zijn de Brit Michiel Holland en de Deen Carsten Viltoe, die op een onderzoekingstocht in het westen van Groenland door een storm overvallen zijn. Holland is de bevriezingsdood ge storven. Zijn Deense collega wordt vermist. de bevolking gewaarschuwd voor de komst van de troepen. De dorpelin gen zal niets overkomen, als zij geen verzet plegen. Hun wordt aangera den vertegenwoordigers met de rode vlag van de sultan de troepen tege moet te sturen. Duizend leden van negen stammen die het sultanaat bewonen, zullen de geregelde troepen volgen en wan neer deze Nizwa hebben bezet, hel pen bij het zuiveren van de omge ving. Vijftien sjeiks hebben het bevel over deze ongeregelde troepen. Ook Jemen begint weer Britse straaljagers hebben giste ren aanvallen gedaan op strijdkrach ten van Jemen, die het protectoraat Aden waren binnengevallen. De Jemenitische troepen hadden stellin gen in het emiraat Beihan bezet, is van Britse zijde meegedeeld. Van Engelse militaire zijde is geen verband gelegd tussen de opstand in Oman en de strijd aan de westgrens van Aden. Zowel de grenzen van Aden als die van Oman zijn nimmer nauwkeurig vastgesteld. Russische spion in Amerika Een te Moskou geboren inwoner van de Amerikaanse stad Brooklyn, Rudolf Abel, is woensdag aange klaagd wegens spionnage voor de Sowjet-Unie. Volgens Amerikaanse ambtenaren is Abel een kolonel van de Russische geheime dienst, die zich voordeed als kunstenaar. De man zou aan h t hoofd van de Russische spionage in de Verenigde Staten hebben gestaan. De Sowjet-ambassade in Washing ton wildé woensdag geen commentaar op deze kwestie leveren, „omdat zij niets van de zaak af wisten". Van zeepfabrikant tot minister President Eisenhower heeft woens dag Neil MvElroy, president van een zeepmaatschappij (Proctor and Gam ble), tot minister van Defensie be noemd ais opvolgei van Charles Wil son, die is afgetreden. De heer Kroestsjef is weer op bezoek. Ditmaal in Oost-Berlijn. Hij wordt evenwel niet vergezeld door maar schalk Boelganin, doch door de heer Mikojan. Beide Russen werden in Qost-Berlijn uiteraard groots ontvangen: Op deze telefoto zien we hen met een aantal autoriteiten op het erepodium tijdens het défilé van de Oostduitse erewacht. V.l.n.r.: de heren Ulbricht, Kroestsjef, Ebert (burgemeester van Oost-Berlijn), Gromyko, Mikojan en Grotewohl. Met het jacht „Blue Bottle", gezamenlijk eigendom van koningin Elisa beth van Engeland en haar gemaal Prins Philip, heeft de prins deelgenomen aan een zeilwedstrijd in de 12 mijls Drakenklasse bij Cowes, waarin 16 jachten uitkwamen. De kleine Prins Charles, die bij zijn vader in de boot zat, deed hierbij zijn eerste ervaring op het gebied van zeilen in een kleine boot op. De foto toont v.l.n.r.: de hertog van Edinburgh aan de helmstok, de heer Uffa Fox, zeiladviseur van de hertog, Prins Charles en commandant luitenant Alistair Easton, van de Britse marine, kapitein van het jacht. Vier wegwerkers zwaar gewond De trein, die om 13.26 uit Eind hoven naar Venlo is vertrokken, is in de omgeving van Helmond ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn er vier ernstig gewonden. Het baanvak is geheel versperd, de dienst wordt onderhouden met autobussen. Naar ons door de stationschef te Helmond wordt meegedeeld zijn er bij het ongeluk geen doden te be treuren. Behalve ernstig gewonden zijn er ook enkele lichtgewonden. Zij zijn opgenomen in het St. Lambertus zie kenhuis te Helmond. Het ongeluk is gebeurd op onge veer 500 meter van het station Hel mond, even voor de brug over de Zuidwillemsvaart, die de trein moet passeren. Daar waren ongeveer 25 wegwerkers van de N.S. bezig met reparatiewerken aan de lijn, aldus deelt ons de Helmondse politie mee. Door nog onbekende oorzaak is het achterste treinstel van de trein ont spoord. Het was de postwagen, waarin twee postbeambten werkzaam wa- Postzegels voor het koninkrijk Malakka Deze foto toont een nieuwe postzegel van 10 cent voor de federatie van Ma lakka, welke federatie op het eind van deze maand onafhankelijk wordt bin nen het Britse Gemenebest. De zegel welke op de postkantoren in de gehele federatie zal worden verkocht, draagt de beeltenis van de sultan van Kelan Tan en de afbeelding van een tijger uit Malakka. Vrij warm In de nacht van woensdag op don derdag passeerde een zwakke rug van hoge druk ons land, waardoor we in een gebied met weinig wind kwamen. Hierbij ontstond op vele plaatsen dichte mist. Intussen is de depressie-activiteit op het oostelijk deel van de Oceaan groter geworden. In de Golf van Biscaye en bij Ier land nam door drukdalingen een de pressie in omvang toe, waardoor de wind in onze omgeving naar ooste lijke richtingen draaide. Het fron tensysteem van de depressie komt over Noord-Frankrijk naderbij en zal de komende 24 uur ons land met enkele onweersbuien passeren. Zowel vóór, als achter het front komt war me en vochtige lucht voor, zodat het weer morgen vrij warm zal zijn. Aangezien de bovengenoemde de pressie zich de komende dagen bij de Golf van Biscaye handhaaft, zal het weer overigens door een zuide lijke stroming worden bepaald, waar bij perioden met zonneschijn worden afgewisseld door onweer. ren. Beide heren, P. Ewalds en Smit, beiden uit Venlo, werden licht ge wond toen de wagen uit de rails schoot en dwars over de spoorbaan kwam te staan. De ernstig gewon den vielen onder de wegwerkers, die de rails af waren gegaan, doch door het ontsporende treinstel werden geraakt. De dwars schietende trein naderde op enkele meters de naast de spoor lijn lopende Houtse Parallelweg. Een zich daar bevindende dame schrok zo van het uitschietende treinstel, dat zij een shock kreeg en met de gewonden naar het ziekenhuis werd overgebracht. Onder de inzittenden van de trein zijn geen persoonlijke ongevallen ge beurd, daar alle wagens, waarin pas sagiers zaten, in de rails zijn geble ven. Naar wij vernemen, zullen de twee gewonde postbeambten nog vandaag uit het ziekenhuis kunnen worden ontslagen. Oliver Hardy overleden De bekende Amerikaanse komiek Oliver Hardy is gisteren op 65-jarige leeftijd te Burbank in Californë over leden. Hardy was in september door een beroerte getroffen. Hij was sedert dien ten dele verlamd en kon niet meer spreken. Samen met Stan Laurel is Oliver Hardy de laatste dertig jaar in onge veer tweehonderd films opgetreden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van donderdagavond tct vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRU WARM. Vanavond en vannacht enkele i verspreide onweersbuien, morgen i zonnige perioden en op de mees- te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest j en zuidoost. Vrij warm. 9 Aug. zon op 5.16; onder 20.18; maan op 19.20; ondc 4.18. Hoogwaterstanden 9 Aug. v.m. 2.40; n.m. 3.05. Het weer in Europa STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM I LUXEMBURG i PARIJS BORDEAUX i GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE WENEN INNSBRUCK ROME onbew. 16 C. onbew. 24 geheel bew. 17 zwaar bew. 26 mist 22 regenbui 23 licht bew. 27 mist 30 zwaar bew. 31 half bew. 26 onbew. 23 zwaar bew. 27 onbew. 24 zwaar bew. 28 zwaar bew. 30 licht bew. 27 regen 28 onbew. 32 Korreltje Liefde is slim, maar de liefdeloos heid is sluw.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1