Ste CöldieSoii^ant Russische vragen over luchtinspectie Marianne schrapt huishoudboekje De critiek in Engeland op het hof Frankrijk moet drastisch bezuinigen WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14177 IN HAAR KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. „Osservatore": Weinig ridderlijk Lord Altrincham, die door een scherp artikel over koningin Eliza beth plotseling een van de meest om streden figuren in Engeland is ge worden, is gisteravond voor de Brit se commerciële televisie verschenen. De 33-jarige lord weigerde tijdens het interview zijn kritiek op het hof. terug te nemen. Maar hij ontkende tevens, dat zijn kritiek persoonlijk was beloeld. ,,Ik heb voor de konin- ging de warmste gevoelens". De tegenwoordige omgeving van de koningin, vooral degenen die haar redevoeringen schrijven, beletten volgens lord Altrincham dat de eigen persoonlijkheid van de vorstin te voorschijn kamt. In zo'n geval kan men zijn kritiek slechts op de werk gever richten, zo betoogde lord Al trincham, want de werkgever kan zich van slechte bedienden ontdoen. Een klap. Toen lord Altrincham de studio van de televisie verliet, kwam uit de menigte een man naar voren, die hem een klinkende klap in het ge zicht gaf. „Dat is voor de belediging van onze koningin", riep hij. De man was lid van de Bond van Getrouwen aan het Brits Imperium. De Britse „Liga tegen wrede spor ten" heeft dinsdag lord Altrincham in een verklaring gelukgewenst met zijn „openhartig commentaar op de halfzachte middelmatigheid waar door de koningin omringd is. Hij heeft iets gezegd, wat allang gezegd had moeten worden. Het is hoog tijd dat aan de invloed van de halfzachte, op paarden verzotte onbenullen, waarop hij zinspeelde, op 't openba re en sociale leven van dit land een eind komt. Ons land is geen privé- eigendom van de jagende en vissende kliek meer". Het Belgische socialistische partij- orgaan Le Peuple heeft dinsdag ge schreven dat de kwestie-Altrincham in hoge mate alle landen, waar nog (monarchieën bestaan, aangaat. Vol gens Le Peuple heerst er een „vreem de schuwheid en terughouding om trent zaken die het koninklijke Bel gische hof betreffen". Commentaar van de „Osservatore" De „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, verklaarde dinsdag, dat het Britse volk en de Britse pers niet zonder reden pro testeren tegen de kritiek van lord Altrincham, omdat het „een aanval is op de prerogatieven van het staats hoofd", dat bovendien een vrouw is. De persvrijheid geeft iemand nog niet het recht dergelijke oneerbie dige en weinig ridderlijke kritiek op de koningin te uiten". Bondspresident naar de Paus In november a.s. zal de Wcstduitse Bondspresident prof. dr. Th. Heuss een officieel bezoek aan Vaticaanstad brengen. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Het is dan 50 jaar geleden, dat een Duits staatshoofd door de Paus in audiëntie is ontvangen. Keizer Wil helm bracht in 1903 een officieel be zoek aan Paus Leo XIII. Het officieële bezoek van de Bonds president zal twee dagen duren, waarvan de tweede dag bestemd is voor de audiëntie bij de Paus. Zorin wil opheldering nister Dulles grote delen van' Azië niet in het luchtinspectiesysteem op genomen wil zien. Hij zei, dat die ge bieden met de Sowjet-Unie „verbon den" waren en dat dit een moeilijk De Russische afgvaardigde op de op te lossen politiek probleem zou Londense conferentie over ontwape-1 meebrengen. nin'g, Valerian Zorin, heeft het Wes-1 Over de omvang van de Euro- ten gisteren vragen gesteld over het pese inspectiezöne zou nog nader kun- voorgestelde systeem van lucht- en J nen worden onderhandeld, maar deze zóne diende in elk geval „een aan zienlijk deel van de Sowj et-Unie en Oost-Europa te omvatten". Zorin zei uit Stassen's antwoord op te maken, dat de Westelijke geal lieerden van de Verenigde Staten zelf voorwaarden hadden gesteld voor luchtinspectie in Europa. Moch antwoordde dat dit hem na tuurlijk scheen. De drie vragen van Zorin zijn: 1. Waarom zijn uit de drie grote inspectiezónes die het Westen heeft voorgesteld, gebieden uitgesloten zo als Noord-Afrika, het Nabije Oosten, Turkije, Pakistan en andere landen waar Amerika, de Atlantische geal lieerden en de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie strategische ba sissen hebben? 2. Waarom maakten de geallieer den hun aanbod van een Europese inspectiezöne afhankelijk van het aanvaarden door de Sowj et-Unie van een of twee andere zones op het Wes telijk halfrond? 3. Moet men h§t geheel eens zijn over het ontworpen inspectiestelsel voordat een gedeeltelijke ontwape ningsverdrag van kracht wordt? Op de laatste vraag antwoordde de Franse, afgevaardigde Jules Moch dat het Westen heeft voorgesteld on middellijk deskundigen over de tech nische bijzonderheden te laten spre ken. Luchtinspectie zou kunnen wor den verwezenlijkt zodra een ontwa peningsovereenkomst in werking treedt. Op de vraag over de NAVO-basis- sen antwoordde de Amerikaanse af gevaardigde Harold Stassen dat mi- Scherpe critiek werd afgestraft Jianingin Juliana antving, inaitatieó Dinsdagochtend hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een twintigtal buitenlandse luchtvaart- cadetten, die momenteel een bezoek aan Nederland bren gen, op Paleis Soestdijk ontvangen. Tijdens deze ont vangst overhandigde cadet Howesh Heard jr. uit Arka delphia in de Amerikaanse staat Arkansas HJYI. de Ko ningin een invitatie voor een bezoek aan Arkadelphia in gezelschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Nadat Lord Altrincham, de jonge Engelse edelman, die zulke scherpe kri tiek uitbracht op de Engelse koningin, (rechts boven) in een Londense tele visie-studio was geinterviewd door de omroeper, Robin Day, werd hij bij het verlaten van de studio in zijn gezicht geslagen door een man, die later werd geïdentificeerd als de 63-jarige Philip Durbridge, een sergeant b.d. van het Engelse leger, die zich opwierp als verdediger van zijn vorstin.' De bovenste foto geeft een beeld van het t.v.-interview, de onderste toont hoe Durbridge na zijn aanval op de Lord door twee Londense Robbie's" werd weggeleid. Hirosjima herdacht In Hirosjima is dinsdag het feit herdacht dat twaalf jaar geleden de eerste atoombom boven deze stad tot ontploffing werd gebracht. Op een plechtigheid in het Naka- nasjimapark, die door twintigdui zend mensen werd bijgewoond, wer den eerst de namen voorgelezen van de 185 mensen, die het afgelopen jaar alsnog aan de gevolgen van de aan val in 1945 het leven hebben gelaten Bij het monument ter nagedachtenis van de zestigduizend slachtoffers van de bom werden o.a. bloemen gelegd door prins en prinses Mikaisa als ver tegenwoordigers van de keizerlijke familie. Onder voorzitterschap van de Zweed An dra Andreen kwamen la ter vijfduizend Japanners en hon derd buitenlanders bijeen om te ge tuigen van hun streven tegen kern wapens. Schade in de St. Jan v. Lateranen Terwijl de kanunniken gisternacht hun koorgebed baden, is uit de koepel van de H. Hart-kapel in de St. Jan van Lateranen een marmeren kroon lijst naar beneden gevallen en op het hoofdaltaar terecht gekomen. De kroonlijst viel van een hoogte van 30 meter in honderden stukken uiteen. Op het ogenblik, dat de mar meren plaat naar beneden kwam, stond geen der kanunniken bij het al taar. Voorlopig zullen aan het hoofd altaar geen plechtigheden kunnen doorgaan. Een gedeelte van de basi liek is voor het publiek afgesloten. Arbeiders zijn reeds begonnen met de restauratiewerkzaamheden, waar men binnen twee weken mee klaar hoopt te komen. Papoea-redders onderscheiden Hedenochtend heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, in de kampong Mokmer op Biak aan de drie moedigste red ders bij de ramp met de „Neutron" de gisteren aangekondigde konink lijke onderscheidingen uitgereikt. In de kampong waren de Neder landse vlaggen uitgestoken en op het schoolerf stond een erewacht opge steld van de algemene politie. De plechtigheid werd bijgewoond door de leden van de parlementaire mis sie, een delegatie van de koninklijke marine, waarin alle dienstvakken en de mariniers waren vertegenwoor digd, verscheidene vertegenwoordi. gers van het gouverment en hoofdeir van kampongs uit de omgeving. In zijn in het Maleis gehouden toe spraak bracht de gouverneur de moedige daad van de redders in her innering. Vervolgens speldde hij de koninklijke onderscheidingen op de borst van de gedecoreerden, waarna hij de bijbehorende oorkonde uitreik te. Namens de president directeur van de KLM overhandigde de vertegen woordiger van de nationale lucht vaartmaatschappij op Biak armband horloges uit aan negen andere Pa poea's, die zich eveneens verdien stelijk hebben gemaakt bij het red dingswerk. Geleefd op illusies De Franse premier Maurice Bour- gès Manoury is erin geslaagd zijn ministers de laatste zes tot zeven miljard franken te laten vinden die nog ontbraken aan de 600 miljard franken aan bezuinigingen die de mi nister van financiën, Gaillard, ver langde. Dit deelde de staatssecretaris voor begrotingszaken, Jean Guyon, na middernacht mede nadat de premier langdurig overleg over de begrotings kwestie had beëindigd. De Franse minister van financiën had gedreigd te zullen aftreden als het door hen opgegeven bedrag aan overheidsbezuinigingen niet gevon den werd. Bezuiniging is in Frank rijk hoog nodig wegens het inflatie gevaar. De tering naar de nering. De gouverneur van de Ban que de France merkt in het jaarverslag der bank onder meer op, dat Frankrijk de laatste jaren min of meer op illu sies heeft geleefd. Volgens de gouve- neur is thans de tijd aangebroken om de onvermijdelijke feiten in te zien. Frankrijk heeft teveel bij voorbaat Indonesiërs uit het V. N.-leger Het Indonesische contingent van het politieleger der Verenigde Naties heeft zich gisteren uit zijn stellingen langs de Israëlisch-Egyptische de marcatielijn teruggetrokken. De Indonesische militairen zijn thans ondergebracht in een kamp te Rafah, in afwachting van hun terug keer naar Indonesië, overeenkomstig een recent besluit van de regering in Djakarta om de Indonesische troepen na zes maanden dienst in het gebied van Gaza te doen repatriëren. Hun stellingen zijn thans ingeno men door Columbiaanse troepen. In donesië is het eerste land, dat de deelname aan het internationale po litieleger heeft beëindigd. I gerekend op toekomstige rijkdom men. De staat, die zonder ophouden zijn toevlucht neemt tot krediet, 1 heeft zijn uitgaven buitensporig la ten toenemen. Dé levensstandaard in (Frankrijk zal volgens de gouveneur zich kunnen en moeten verhogen, i doch van nu af aan zal deze vooruit gang gelijke tred moeten houden met de middelen, welke van dag tot dag worden, verkregen. uit ^igen irbeid en besparingen. Kroestsjef naar Oost-Berlijn De delegatie van regering en com munistische partij der Sowjet-Unie, die een bezoek aan Oost-Duitsland gaat brengen, is woensdagochtend, onder leiding van eerste partijsecre taris Nikita Kroestsjef en uitgeleide gedaan door premier maarschalk Boelganin, per vliegtuig uit Moskou naar Oost-Berlijn vertrokken. In de westerse landen meent men, dat het bezoek een week zal duren. De Gostduitse ambassadeur te Mos kou, Johannes Koenig, schrijft in 'n artikel van drie kolommen dat woensdag in alle vooraanstaande Oostduitse dagbladen werd gepubli ceerd, dat er belangrijke nieuwe overeenkomsten hij schrijft niet op welk gebied tussen Oost-Duits, land en de Sowjet-Unie zullen wor den gesloten. Hij meldt ook, dat Kroestsjef c.s. in Oost-Duitsland fabrieken en ge meenschappelijk gedreven boerderij en zullen bezoeken. N. Guinea weer voor V.N. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta heeft vandaag be vestigd, dat Indonesië zijn geschil met Nederland over West-Irian (Ne- derlands-Nieuw-Guinea) dit jaar op nieuw aan de Algemene Vergadering der V.N. zal voorleggen. Hij voegde er aan toe, dat zijn regering eerst de Aziatisch-Afrikaanse groep in de V.N. zal raadplegen. Dil nummer bestaat u^t 8 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). 5 ENKELE OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui. 5 Vannacht plaatselijk mist. Wei- nig wind en dezelfde temperatu- I ren als vandaag of iets hogere. j 8 Aug. zon op 5.14; onder 20.20; maan op 18.51; onder 3.15. I Hoogwaterstanden I 8 Aug. v.m. 1.55; n.m. 2.25. I Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. regen 27 C. onbew. 26 zwaar bew. 23 geheel bew. 17 geheel bew. 24 regen 22 STOCKHOLM .OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN i ZURICH IGENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO mist 21 licht bew. 24 licht bew. 29 onbew. 29 licht bew. 26 geheel bew. 26 licht bew. 26 onbew. 26 mist 23 half bew. 28 zwaar bew. 25 zwaar bew. 26 zwaar bew. 30 onbewolkt 32 zwaar bew. 29 Papoea's krijgen een lintje opgespeld Opklaringen Hét hogedruk gebied boven de Noordzee heeft plaats moeten maken voor een vlak gebied van lage druk, waardoor bij ons de continentale lucht, die dinsdagochtend nog met oostelijke wind werd aangevoerd, ver dreven werd en vervangen door voch tige oceaanlucht. Dit ging in het zuid westen en midden van het land met enkele regen- en onweersbuien ge paard. Voor het weer in de komende 24 uur is een depressieg' bied van be lang, dat in de Golf van Biscaye wordt aangetroffen en dat vooraf gegaan door drukdalingen zich langzaam naar de Franse en Engelse zuidkust verplaatst. Voordat deze depressie het weer bij ons beïnvloedt, komt een zwakke rug van hogedruk over, waar door er donderdag meer opklaringen zullen voorkomen. Er kunnen echter ook nog enkele buien optreden, ter wijl de temperaturen iets hogere waarden bereiken dan woensdag. Korreltje Een mens wordt gelukkige! naarmate hij anderen gelukkig maakt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1