n De Snot*t*ende Bondswedstrijden KNSB te Bodegraven Holland Week I kreeg een prachtig besluit van het zeilfeest De minister van Justitie over de kwestie-Sal DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 DE fjEIDSE COURANT PAGINA 8 In het Beursgebouw aan de Nieuwe Markt te Bodegraven zijn gisteravond de bondswedstrijden van de Kon. Ned. Schaakbond, welke aan de schaakclub Bodegraven, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan waren opgedragen, of ficieel geopend. De voorzitter van de Bodegraafse schaakclub, de heer K. Veerman, sprak in aanwezigheid van niet minder dan 116 deelnemers en ver schillende K.N.S.B.-officials een kort openingswoord. Het is voor de schaak club „Bodegraven", aldus de voorzitter, een verheugend feit geweest, de bondswedstrijden van de K.N.S.B. te mogen organiseren. Een woord van dank hiervoor geldt zeker de Kon. Bond en meer nog dat van de Leidse Schaak bond, die Bodegraven zeer terwille is geweest. Het feit, dat de Bodegraafse vereniging dit jaar haar 25-jarig jubi leum herdenkt, is hiervoor de grootste factor geweest, al heeft de schaakclub „Bodegraven" in de tijd van haar be staan reeds eerder bewezen het een en ander aan te durven. Grootmeesters als Aljechin. Euwe, Spielmann en anderen, speelden hier tegen de club simultaan. De datum 5 augustus had niet mooier kunnen uitkomen, want nu is het pre cies 25 jaar geleden, dat de club werd opgericht, nl. 5 augustus 1932. Thans nog is de Bodegraafse Schaakclub met een 40-tal leden in volle bloei en aan het schaakspel dient daarom hulde te worden gebracht, daar het de beoefe naars inspanning en ontspanning tegelijk geeft. Verschillenden van de oprichters zijn nog lid van de vereniging, maar helaas is in februari jl. de heer T. Scheer de club als voorzitter door de dood ontvallen. Ook hij was mede-op- richter en hanteerde vele jaren de voor zittershamer. Hierdoor zullen verdere festiviteiten achterwege blijven. Nadat hij aan het adres van het ge meentebestuur dank had gebracht voor de financiële steun., richtte hij zich in het Duits tot de heer Diemer uit Duits land en een 5-tal Denen, alsmede tot OLYMPISCHE SPELEN ATOOMREACTOR VOOR OLYMP. SPELEN-1960 Een atoomreactor zal tijdens de Olym pische Spelen-1960 te Rome de elek trische kracht opwekken, die nodig is voor de talrijke installaties. Dit is gis teravond medegedeeld door senator Guido Corbellini, de directeur van het electriciteits- en waterbedrijf te Rome. De installatie, die reeds besteld is, heeft een vermogen van 12.500 kw en zal ongeveer 30 miljoen gulden kosten. De tweedaagse atletiekwedstrijd Gr.- BrittanniëFrankrijk, in het White City Stadion te Londen gehouden, is zowel wat de dames als de heren betreft door Groot-Brittannië gewonnen. De Britse heren kregen 118 punten tegen de Fran sen 94 en bij de dames behaalden de gastvrouwen 68 punten tegen de Franse dames 38. Er werden geen bijzondere prestaties geleverd. Vermelding dient echter de race over 6 mijl. die zonder veel strijd door de Fransman Minoun werd gewon nen in 29 min. 22.2 sec. De Britse kam pioen op dit nummer, George Knight, werd tweede op 18 sec. Het nummer hink-stap-sprong leverde een overwinning op voor de Fransman Eric Battista met 15.80 meter, hetgeen een Franse record betekende. De mijl, waarop uitsluitend Britse atleten uit kwamen, werd een gemakkelijke over winning voor Ken Wood in de goede tijd van 4 min. 2 sec. De Brit Derek Otson won de twee mijl in 8 min. 44 sec. De Pool Zimmy kon het met 8.46.8 tot de tweede plaats brengen. DOCOS-JUNIOREN OP WEG NAAR N.K.S.-KAMP TE ELTEN Men schrijft ons: De oudere Docos-jeugd vertrok zon dagmorgen, na de H. Mis van 6 uur in de Hartebrugkerk, naar Elten. In af wijking van vorig jaar werd de eerste nacht doorgebracht te Zevenaar. De reis is zonder pech verlopen. Het eerste uur werd er zeer hard gereden, maar dat zakte later wel af. Na aankomst om pl.m. 5 uur te Zeve naar werd eerst het nachtverblijf op gezocht, niet minder aan het Huls Ze venaar van jhr. Van Sevenaar, die ons gastvrij met nog een andere groep liet verblijven in een van de bijgebouwen. Zondagavond werden wij met ons allen (13 man) uitgenodigd op de koffie bij de familie Essink in de Diddenstraat. Een staaltje van gastvrijheid, zo even 13 van die knapen op visite te vragen. Na deze visite werd nog even Zevenaar bij avond bezichtigd en om half tien was alles binnen de kasteelmuren. Voor de eerste avond, flink vermoeid van de fietstocht, was het gauw rustig. Maandagmorgen half zeven was ieder present om na het ontbijt nog eerst naar het zwembad te gaan. Tegen 11 uur gingen we naar het kamp om de ver dere dingen af te wachten. de oudste deelnemer, de heer B. Bos scha uit Leiden. Vervolgens sprak de voorzitter van de K.N.S.B., ir. C. van Steenis nog een kort woord. Hij bracht namens de Kon. Bond de dank over voor de organisatie van deze wedstrijden en richtte een felicitatie tot de jubilerende vereniging. Ook hij hoopte, dat de schaaksport zich in een steeds grotere groei en bloei zou mogen blijven verheugen. Hierna kwam de officiële opening, welke werd verricht door loco-burge meester A. R. v. d. Heyden. Met de eerste zet E2E4 in de partij Diemer uit Duitsland (zwart), die vorig jaar het bondstoernooi won, en de Neder lander Hogendoorn (wit) heeft hij deze bondsschaakwedstrijden officieel geopend en konden de deelnemers, na het luiden van de bel, aan hun partij beginnen. De resultaten uit de eerste ronde luiden: F. Roessel (A'dam)G. A. Beye (Den Haag) Y, N. H. Plokker (Den We zien hier hoe loco-burgemeester A. R. v. d. Heyden van Bodegraven de eerste zet doet In de wedstrijd tussen titelhouder E. J. Diemer (links) en P. A. Hoogendoorn. Haag)M. J. Quakkelaar (Oldenzaal) YY-,, J. Dries (R'dam)M. J. Kloostra (Roermond) 01, ir. H. J. van Donk (Dordrecht)H. Bredewout (Zwolle) V->V>> P- A. Hoogendoorn (Dordrecht) E. J. Diemer (Duitsland) 01, G. C. van Perlo (Velp)Ch. P. van Weezei (Amstelveen) 0—1. In Szczawno-Zdroj, het vroegere Bad Salzbrunn, wordt een internationaal schaaktournooi gehouden, waaraan ook onze landgenoot Orbaan deelneemt. Na zeven ronden heeft de Rus Geiler de leiding met 6Y punt, terwijl de Hon gaar Szabo op de tweede plaats staat met 5V-, punt en 1 afgebroken partij. In de zevende ronde speelde Orbaan te gen Bogdanovic (Zuid-Slavië) remise. Protest tegen C. de Haas Jr„ viermaal winnaar, onbeslist De Holland Week I is gisteren op voortreffelijke wijze met prachtig zeil- weer besloten en de zeilers noch ver enigingen hebben ditmaal ook maar iets te klagen gehad. Dat Jac. Kraan in de Flying Dutch - manklasse winnaar zou worden, was wel te voorzien, ondanks dat hij in deze serie wedstrijden meer strijd heeft moeten leveren dan we van hem gewend zijn. En zelfs de laatste wedstrijd maakte daarop geen uitzondering. Immers, hoe wel hij van start af als winnaar aan de kop lag, speelde de herhaaldelijk draaiende wind hem ook nu weer par ten, zodat hij zelfs tot de zesde plaats terugviel. Een prestatie van de Oude- weteringer was het ongetwijfeld om na hard terugvechten toch weer aan de kop te komen en met groot puntenverschil als eerste beslag te leggen op de hoofd prijs. In de Vrijheidsklasse ging C. de Haas Jr. al evenzeer onverstoord op de eer ste plaats in het eindklassement af, maar het werd hem in deze laatste race niet gemakkelijk gemaakt, want in een pro test verweet men hem, dat hij zich tus sen twee schepen ingedrongen had. De protestcommissie kon hier evenwel geen definitief veroordelen uitspreken en zo eindigde het protest onbeslist, waarmee De Haas voor de vierde maal winnaar werd met het maximum aantal te be halen punten. De 12 ma Sharpieklasse gaf opnieuw de grote strijd tussen Bart Kraan en Bouw van Wijk te zien, maar evenals reeds eerder op de Nieuw Loos- drechtweek was geschied, Verhagen profiteerde van de strijd tussen de con currenten. Bart Kraan werd tweede en winnaar van de hoofdprijs, terwijl Van Wijk zich met de derde dagprijs en de tweede plaats in het eindklassement tevreden moest stellen. In de Pampusklasse scheen G. Moes ditmaal op de overwinning af te gaan, want lange tijd lag hij aan de kop, maar Greevelink zat hem geducht op de hie len en slaagde er tenslotte in de leiding over te nemen en te winnen, maar de hoofdprijs was voor Besseling, die zich in de laatste race met de zesde plaats tevreden moest stellen. B. Balder had in de Valkenklasse lange tijd ruim de leiding, maar hij blijkt toch niet uit het goede vechters hout gesneden te zijn, want Kirkeniers hevige aanval kon hij niet weerstaan en eenmaal gepasseerd, zakte hij zelfs tot de vierde plaats terug. U. de Vries werd voor de tweede maal tweede en met zijn twee eerste plaatsen had hij ruim genoeg voor de hoofdprijs. Merkwaardigerwijs viel iets dergelijks ook in de 16 ma Streepklasse waar te nemen, want Endstra werd de dupe van de draaiende wind en moest zijn behoor lijke voorsprong geleidelijk zien minde ren tegen de opdringende Taselaar, die tenslotte won, maar Endstra de hoofd prijs toch niet kon ontnemen. Tenslotte leverde het laatste kruisrak aan de Belg Gillard, die in de Finnjol- lenklasse gedurende enkele uren de lei ding had gehad, de doodsteek, want hier was het G. Leverland, die erin slaagde hem in het laatste rak te passeren, daar mee de laatste wedstrijd en de hoofd prijs winnend- De uitslagen waren: Flying Dutchmanklasse: 1. Jac. Kraan, 2. J. Jongkind, 3. W. L. Dawes (Eng.), 4. H. C. Blok, 5. P. L. Galjart, 6. Ch. Terwogt; hoofdprijs Jac. Kraan 117 pnt. 12 ms Sharpieklasse: 1. B. Verhagen, 2. B. Kraan Jr., 3. B. van Wijk; hoofd prijs B. Kraan Jr. 71 pnt., B. van Wijk 63 punten. Vrijheidsklasse A: 1. C. de Haas Jr. 2 H. Gaillard, 3. H. Hamersveld, 4. F. Resting, 5. M. de Groot; hoofdprijs e. de Haas Jr. 152 pnt. Olympiajollenklasse A: 1. H. Wlllems, 2. W. H. Stellingwerf, 3. Rob Rijks, 4. A. Alofs; hoofdprijs H. Willems 84 pnt. met W. H. Stellingwerf op de- tweede aats eveneens met 84 pnt. 16 ms Streepklasse: 1. A. A. Taselaar, 2. A. W. Endstra, 3. Jan C. J. Schiet, 4. H. Molenaar, 5. J. Doorgeest, 6. J. F. Dwarshuis; hoofdprijs A. W. Endstra 102 pnt., M. de Jonge 96 pnt. Pampusklasse: 1. H. J. Greevelink, 2. G. J. Moes, 3. W. Blok. 4. J. Sijtema, 5. W. Jaarsma. 6. O. P. Besseling; hoofd prijs O. P. Besseling 91 pnt., Greeve link 81 pnt. Sternklasse: 1. A. C. Mank, 2. K. Stuurman, 3. B. Diepeveen; hoofdprijs A. C. Mank 61 pnt., B. Diepeveen 54 p. 12 Voetsjollenklasse A: 1. J. Boelhou wer, 2. P. H. de Koster, 3. R. Steensma. Hoofdprijswinnaar De Koster met 52 p. Valkenklasse A: 1. H. Kirkenier, 2. U. de Vries, 3. H. Wesselo, 4. B. Balder, 5. J. P. J. Bakker. 6. C. v. Schie; hoofd prijs U. de Vries 129 p., J. Prins 57 p. Idem B: 1. F. J. Appel, tevens hoofd prijs met 64 pnt. 12 m2 Sharpieklasse B: 1. T. Vlek met hoofdprijs 103 pnt. Finnjollenklasse: 1. G. J. Leverland, 2. J Gillard (België), 3. R. Elfring; hoofdprijs G. J. Leverland 85 pnt., J. Gillard 59 pnt. Vrijheidsklasse B: 1. W. B. J. Jansen, 2. Jac. Aarts, 3. H. van Horssen, 4. W. J. de Muinck Keizer, 5. H. K. Jerne, 6 W. Elhorst; hoofdprijs H. van Hors sen 132 pnt., W. Elhorst 111 pnt. Olympiajollenklasse B: 1. G. W. Stel lingwerf, 2. K. J. Husslage. 3. J. J. Wes selo; hoofdprijs K. J. Husslage 71 pnt. 10 m2 Puntklasse: 1. E. de Leeuw, 2. N. Wolfswinkel; hoofdprijs N. Wolfs winkel met 66 pnt., E. de Leeuw 54 pnt. Jeugdklasse: 1. R. Bakker, 2. G. Nater, 3. mej A. Vunderink. 4. D. Dudok van Heel, 5. J. C. de Winkel, 6. P. J. Heij- dacker; hoofdprijs J. C. de Winkel 154 pnt., G. Nater 149. 12 Voetsjollenklasse B: 1. P. Nieuw<%p- huizen Jr., 2. R. van Wijnen, 3. H. de Leeuw, 4. T. Muntinga; hoofdprijs P. Nieuwenhuizen Jr. 71 pnt. WATERPOLO R.P.C.—DE ZIJL 0—1 De Zijl' won gisteravond de eerste pro motiewedstrijd voor een plaats in de 2e klasse van de K.N.Z.B. Een groot aan tal Zijl-enthousiasten trok gisteravond mee naar de Rijswijkse Polo Club om beide ploegen, vorig jaar naar de 3de klasse gedegradeerd, nu weer als rivalen te ontmoeten voor het verloren terreia Jammer was het, dat de Zijl het zonder midvoor D. v. d Kwaak moest stellen, maar de jeugdige W. Bergman bleek de held van de avond om door onvermoeid zwemmen een kostbaar steentje bij te dragen tot deze moeilijk behaalde over winning. Direct waren beide ploegen in volle actie en H. van Tol schoot juist naast, terwijl ook de thuisclub enkele kansen op 't nippertje ongebruikt liet. Weer kwam de Zijl in actie en ondanks vrij zwemmen kreeg W. Bergman tegen de uitstekende R.P.C.-doelman geen kans. Ook in de tweede helft was het spel sterk verdeeld, echter kreeg de Zijl de beste kansen. T. Roman schoot tegen de staander en nadat twee spelers naar de kant waren verwezen, miste de thuis club eveneens een goede kans. Met zes tegen zes verzette de jeugdige W. Berg man prachtig werk en eindelijk gelukte het T. Roman toch in te schieten (01). Alle harten van de Zijl stonden stil toen keeper T. Plezier verkeerd uit plaatste en de thuisclub kans zagover schieten, A.s vrijdagavond de returnwedstrijd en met een gelijk spel is de Zijl tweede .klasser. Disciplinaire „straf" van het Ajax-bestuur „aanleiding tot voorzichtigheid" De minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, heeft schriftelijk geant woord op 'de vragen, die hem door het Tweede Kamerlid mr. M. Vrolijk op 3 juli jl. waren gesteld in verband met de aanklacht wegens meineed, ingediend te gen de Zuidslavische voetballer V. Sal. De vragen van mr. Vrolijk waren: 1. Is het juist, dat de officier van Justitie te Den Haag op 26 juni jL een door elf personen ondertekende aan klacht wegens meineed heeft ontvangen tegen de hier te lande verblijvende Joegoslavische student V. S., vergezeld van een verzoek tot diens directe aan houding wegens het bestaan van gevaar voor vlucht, en van een verzoek tot het instellen van een onderzoek naar mo gelijke medeplichtigheid aan en uitlok king van het veronderstelde misdrijf? 2. Is het juist, dat S. Nederland in middels heeft verlaten, na op 29 juni vergeefs te hebben getracht zijn bij de Amsterdamse politie berustend paspoort weer in handen te krijgen? 3. Indien de antwoorden op de vra gen 1 en 2 bevestigend zouden moeten luiden, kan de minister dan mededelen, welke overwegingen de genoemde offi cier van justitie heeft laten gelden bij de beoordeling van het verzoek tot di recte aanhouding van S., zomede welke rol de in vraag 2 bedoelde poging van S. in deze overwegingen heeft gespeeld? De minister van Justitie beantwoord de de vragen aldus: 1. Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend, met dien verstande, dat het bedoelde verzoek aan de officier van justitie te 's-Gravenhage telegrafisch is gedaan. 2. Aangenomen moet worden, dat S. op 29 of 30 juni jl. Nederland buiten grenspost om heeft verlaten, nadat de politie van Amsterdam hem de af gifte van zijn Zweedse paspoort had ge weigerd. 3. Bij de beoordeling van het verzoek om aanhouding heeft de betrokken of ficier" van justitie overwogen, dat ten tijde van de ontvangst van dit verzoek voldoende ambtelijke informatie ontbrak aanzien van de vraag of inderdaad tegen S. ernstige verdenkingen van meineed waren gerezen. Een van par ticuliere zijde gedaan verzoek om aan houding vormt op zichzelf uiteraard geen toereikende grondslag voor een be vel tot inverzekeringstelling. Dat het bestuur van de voetbalvereniging, waar van het onderhavige verzoek mede af komstig was, vanwege de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond disciplinair was gestraft in verband met de zaak, waarop de gewraakte verklaring van S. betrekking had, gaf voorts aanleiding tot enige bijzondere voorzichtigheid, daar dit bestuur dus als partij bij die zaak was betrokken. De genoemde of ficier van justitie heeft dan ook naar het oordeel van de minister terecht gemeend eerst de resultaten te moeten afwachten Van een opsporingsonderzoek. Tot het instellen daarvan heeft hij on verwijld opdracht gegeven. Voorts werd de aanhouding van S. gelast voor het geval, dat hij zich bij een grenspost voor uitreis uit Nederland zou melden. De poging van S. om zijn Zweedse paspoort terug te krijgen, heeft geen rol bij de overweging van het verzoek om aanhouding gespeeld, aangezien de officier van justitie van die poging pas kennis kreeg op een tijdstp, waarop S. zioh reeds in het buitenland moet heb ben bevonden. FLORENCE CHADWICK OVER HET KANAAL VAN BRISTOL De Amerikaanse zwemster Florence Chadwick is gisternacht over het Ka naal van Bristol gezwommen. Haar tijd was zes uur zeven minuten. Hiermee verbeterde zij het bestaande wereldre cord (voor heren) met bijna een uur. De 36-jarige Florence Charwick had weinig moeite met het oversteken van het 10 mijl brede water, dat Engeland van Wales scheidt. Ze startte zondag avond om kwart over negen uit Weston- Super-Mare en arriveerde om 3.22 uur in Penarth. Florence zei. dat het water wat koud en woelig was, maar dat het gemakke lijker was het Kanaal van Bristol over te zwemmen, dat het Engelse Kanaal. Over twee weken wil ze proberen de Terse Zee over te zwemmen. Het record van dames voor het Kanaal van Bristol stond op naam van Jenny James en was acht uur 29 minuten. Florence heeft ook het record voor heren, dat op naam van Harry Temme stond (zeven uur en vijf minuten), verbeterd. LAWNTENNIS DE NAT. KAMPIOENSCHAPPEN Voor de nationale tenniskampioen schappen. welke de volgende week (12 tot en met 8 augustus) op de Mets te Scheveningen worden gehouden, is het aantal inschrijvingen groter dan het be paalde aantal plaatsen. Er heeft dus se lectie plaats gehad. De jeugd is ruim vertegenwoordigd. De kampioenen van vorig jaar zullen in de verschillende nummers hun titels verdedigen, uitge zonderd mevr. Roos (kampioene enkel spel). die zich bepaalt tot het dames dubbelspel. Kampioenen in 1956 waren: Karamoy, heren-enkelspel: Dehnert en Van Dalsum, heren-dubbelspel; mevr. Van der Storm-Dehnert. gemengd dub belspel; mevr. Roos en mevr. Van der Storm, dames-dubbelspel. Op „Berg en DalJ' te Den Haag he.eft Nederland gisteren ïn de eerste ronde het landen tournooi voor tennislera- ren een 30 overwinning behaald op Zwitserland. De resultaten waren: Enkelspel: Buy- telaar verslaat Sellier met 6—0 46 60; J. de Mos verslaat Grange met 9—7 en 61. Dubbelspel: Buvtelaar en Mos verslaan Sellier en Grange met 3—6 6—1 6—4. In het sportpark te Eindhoven ver sloeg Duitsland met 21 Oostenrijk. De Duitsers wonnen beide enkelspelen. Frankrijk behaalde te Den Bosch een 30 zege op Engeland. BELGIE—ITALIË 3—2 De Davis Cupontmoeting tussen Bel gië en Italië (finale Europese zone), is in een 3—2 overwinning voor de Bel gen geëndigd. Zoals bekend WM*d het laatste enkelspel tussen Washer (ÏBelgië) en Pietrangeli (Italië) zondag bij de stand 46 63 86 in het voordeel van de Italiaan en 21 in de vierde set voor Washer afgebroken. Washer won de laatste twee sets met 75 62 en bezorgde zijn land de zege. De uit slag van de laatste partij luidde dus: Washer versl. Pietrangeli met 64 36 6—8 7—5 6—2. VERBOND VOOR VEILIG VSBKIBI Kruising voorrangs-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8