De twee uit Scheveningen ontsnapte Duitsers capituleerden voor honger en vermoeidheid ZONDER SLAG OF STOOT Reis naar Noorden duurde5 dagen In Mijdrecht werd nummer twee herkend Geschenk voor het Baden Powellhuis DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 PAGINA 5 Ludger J. Wilke, de 20-jarige Duitser, die samen met zijn landgenoot, de 22-jarige Erwin L. Frese, op donderdag 1 augustus uit de strafgevange nis te Scheveningen wist te ontvluchten, is gisteren door wachtmeesters der rijkspolitie uit Nieuw Vennep en Hoofddorp in een schuur van een boerderij langs de Venneperweg te Nieuw Vennep gearresteerd. Daarmede is het ontvluchtingsavontuur van deze jeugdige Duitser ten einde. Op zijn metgezel, de 22-jarige Erwin L. Frese, werd de gehele dag door tientallen politiemannen en een aantal speurhonden in de Haarlemmermeer een klopjacht uitgevoerd, waaraan de vluchteling zich echter volkomen wist te onttrekken. Hij wist uit het door de politie gelegde net te ontglip pen, maar liep dankzij de waakzaamheid van een vrachtauto-chauffeur om streeks kwart over vier in de provincie Utrecht in de vaL Dat gebeurde in de gemeente Mijdrecht, waar een chauffeur met zijn auto voor het politiebureau reed, er binnen ging en mededeelde, dat hij op de provinciale weg van Hilversum naar Haarlem een verdachte figuur had zien wandelen. Onmiddellijk reed een wachtmeester in een motor met zijspan naar de aangegeven plek en trof daar inderdaad Frese aan, die zonder tegenstand in het zijspan plaats nam en zich naar het politiebureau liet vervoeren. I Toen hij tenslotte bemerkte, dat hij In de nacht van zondag op maan-1 geen enkele hulp kon verwachten dag surveilleerden twee wachtmees-verdween hü en nadat alles stil was ters der rijkspolitie uit Nieuw-Vennep geworden, ging de familie Burghout op de Lisserweg in de Haarlemmer- weer naar bed. meer, toen er een wielrijder naderde, die zonder licht reed. Op de bagage drager reed een andere man mee, die evenals de bestuurder van de fiets, nog jeugdig was. Toen de wacht meesters de wielrijder toeriepen af te stappen, sprongen de twee onbeken den van de fiets af en renden het nachtelijk duister in: De ene liep de korenvelden rechts van de weg in, de andere verdween in de tegenoverge stelde richting door de weilanden aan de linkerzijde van de weg. Wel poogden de wachtmeesters het tweetal te achterhalen, doch dit ge lukte niet. Zekerheid. Het rijwiel bleef achter op de weg. Bezitsspreiding. Maandagochtend tegen 11 uur ging ik naar de moestuin om groente te halen voor het middageten", vervolg de mej. Burghout, „en toen vond ik in de tuin een paar schoenen, twee shag- doosjes met sigarettenpeukjes er in en een doosje lucifers. Dat vond ik toch wel vreemd en ik bracht het in verband met het vreemde bezoek, dat we 's nachts hadden gehad. Dus beslo ten we de politie maar op te bellen en die kwam hier om kwart over elf aan". Het waren twee wachtmeesters van de rijkspolitie uit Nieuw-Vennep, die zich naar de moestuin begaven om deze verder na te zoeken. Dat leverde Maandag bleek, dat het zondagavond i al heel gauw een plastic regenjas op, aan de Hillegommerdijk gestolen was. Het vermoeden, dat men hier bijna de twee Duitse vluchtelingen had ge pakt, werd ongeveer 12 uur later ze kerheid. Toen belde nL de 67-jarige landbouwer P. Burghout, die met zijn twee ongehuwde dochters Lies en Nel in een nogal afgelegen boerderij aan de Venneperweg 261 in Niew- Vennep woont, de plaatselijke rijkspo litie op, met de mededeling dat er zich bij zijn hoeve vreemde dingen hadden voorgedaan. Ludger Wilke verloor zijn kalmte Terstond trokken twee wachtmees ters naar de boerderij en troffen daar na enig zoeken in een open schuur met gereedschappen en wat hooi de uitgeputte Wilke slapend aan. De jongeman lag in een hoek bijna geheel onder het hooi verborgen, op zijn neus, ogen en voorhoofd na. Wel die tussen de rode kool-struiken lag. De wachtmeesters begaven zich daarop naar de open schuur met ge reedschappen, die op het erf staat. Toen zij op het hooi stapten vonden ze er Wilke in een hoek liggen. „Wij herkenden hem direct als een van de vluchtelingen door de foto's in de kranten", vertelde mej. Burghout. „Hij zag er alleen ontzettend armoe dig, ongeschoren, vermoeid en ver magerd uit. Sinds zijn vlucht van 4 dagen geleden had hij bijna niets ge geten, vertelde hij ons. De wacht meesters namen hem mee naar de keuken en daar heb ik hem 5 boter hammen met kaas en 2 glazen melk gegeven. Ik heb er een heel gesprek met hem gevoerd. Hij zei, dat hij zaterdag en zondag in Vogelenzang was geweest en toen via HiÜegom naar Nieuw- Vennep was gezworven. De fiets had den ze gisteravond gestolen aan de Hillegommerdijk". Wel informeerden de wachtmeesters bij Wilke waar zijn ontvluchte maat Op deze fotocombinatie zien we links hoe Lies Burghout haar zuster Nel de plaats wijst, waar een jas, een paar schoenen en een tabaksdoos van Wil ke werd gevonden. Op de rechter- foto wijst zij de plaats in de hooiberg aan, waar Wilke lag te slapen. De aanhouding van Erwin Frese Slechts enkele uren nadat de ont vluchte Wilke weer in de strafgevan genis te Scheveningen was terugge bracht, reed er een tweede politie wagen de binnenplaats op, waarin zijn metgezel, de 22-jarige Erwin L. Frese, arriveerde. Ook diens arrestatie maandag middag in Mijdrecht is te danken aan de grote oplettendheid van de Nederlandse burgers, die aan de hand van de publikaties en foto's van de ontsnapten in de pers, de politie mede werking hebben verleend. Frese was er ondanks alle maatre gelen van de Amsterdamse en de rijkspolitie, die de gehele Haarlem mermeer hadden afgesloten met een net van agenten, wachtmeesters en zelfs speurhonden, in geslaagd naar de provincie Utrecht te ontkomen. 's Nacht rende hij weg, toen hij met Wilke in Nieuw Vennep op de fiets werd aangehouden en van daar af wist hij te voet ruim 20 km af te leg gen zonder aangehouden te worden. Eenmaal buiten de gordel van poli tiemannen liep hij echter dank zij twee pientere burgers in de val. Zij waren de 29-jarige Anton van Capel, moshandelaar in het dorp Noorden (gemeente Nieuwkoop), die gisteren met zijn vrachtwagen naar Uithoorn was geweest,en diens 16-ja- rige bijrijder Kees Leliveld, zoon van een expediteur uit Noorden. „Dat is 'm „Toen we terugkwamen uit Uit hoorn", zo vertelde gisteravond de jeugdige Kees Leliveld, „kregen we een lekke band en Toon draaide de wagen meteen van de provinciale weg af een doodlopend zijpad in om rustig een ander wiel te kunnen omleggen. Terwijl we daarmee bezig waren, za gen we over dat weggetje een mm komen aanwandelen met zijn han den in zijn zakken die er nogal sjofel uitzag. Hij had een lichtgroen jack aan, een bruine broek en erg oude, afgesleten schoenen. Mijn maat zei meteen tegen me: „Dat is vast die uitbreker", want hij kwam ons bekend voor van de foto's uit de krant. Meteen hadden Anton en Kees een idee. „Goeiemiddag" zeiden ze na drukkelijk toen Frese (want die was het) langs hen heen liep naar de pro vinciale weg, „misschien zegt hij wel wat terug", had Kees gehoopt, „en dan kunnen we horen of hij een Hol landers of een Duitser is." Maar de vreemde figuur negeerde de groet volkomen en liep zonder iets te zeggen door. Daar stonden Kees en Toon dan. Zij haalden hun schouders op, gingen voort met het omleggen van het nieuwe wiel en vervolgden hun weg naar Mijdrecht over de provinciale weg. „Daar moesten we bij een bloemen winkel baaltjes mos afleveren", ver telde Kees verder. „Maar vlak voor Mijdrecht zagen we die snuiter weer lopen. We reden hem voorbij en beslo ten de politie te waarschuwen." Regelrecht reden ze. naar het bu reau van de rijkspolitie in Mijdrecht en lichtten daar een wachtmeester in. Die begaf zich naar de gereedstaande motor met zijspan en reed naar de provinciale weg. „We zijn hem ach terna gegaan", besloot Kees, „en we zagen hoe de wachtmeester hem aan hield en hem gelastte in het zijspan te gaan zitten. Dat deed hij." Ook Frese bleek op het politiebu reau uitgehongerd te zijn en evenals zijn eerder gepakte kameraad Nieuw-Vennep, kreeg hij er eerst wat te eten. Veel tijd werd er niet verlo ren. Nauwelijks een uur na zijn arres tatie werd hij per auto terugge bracht naar de strafgevangenis in Scheveningen. Het ontvluchtingsavon tuur was ten einde. was hij bijzonder zenuwachtig, toen I gebleven was, doch hoe mededeel de politiemannen hem wekten, maar hij verzette zich niet en ging gewillig mee naar de keuken van de boer derij. Mej. Lies Burghout vertelde wat er gisteren allemaal op de boerderij ge beurd was. „Midden in de nacht werd er plot seling aan het raam van mijn vaders slaapkamer geklopt", vertelde ze. „Die slaapt beneden. Maar ook mijn zuster en ik hoorden het lawaai en we kwamen ons bed uit. Buiten rrtond een nog jonge man, die in gebroken Hollands vroeg of hij binnen mocht komen, maar wjj dachten, dat we te doen hadden met iemand, die dron ken was en we weigerden dus. Het is n.l. wel eens meer voorgekomen, dat een beschonkene op het raam klopte, omdat we hier nogal eenzaam wonen en zo'n man dan 's nachts niet meer verder kan." De man buiten liet zich niet gemak kelijk wegzenden. Hij liep het huis om naar de voordeur, duwde de klep van de brievenbus omhoog en plaatste toen zijn mond voor de opening. Sme kend riep hij naar binnen: „Laat me toch alstublieft binnen, ik word door de politie achtervolgd." „Maar wij dachten dat het een smoesje was en hielden de deur op slot", vertelde mej. Burghout. Intus sen was overal in huis het licht opge stoken en de man buiten bleef aan houden. Plotseling riep hij: „Doet u toch het licht uit, want dat wekt arg waan". zaam de jonge Duitser in ander op zicht ook was, over zijn metgezel wei gerde hij inlichtingen te verstrekken, omdat hij niet aan diens arrestatie wilde medewerken. Vervolgens belden de wachtmees ters de rijkspolitie in Hoofddorp op met het verzoek de arrestant per auto te komen ophalen. Dit geschiedde. Wilke werd eerst nog naar het politiebureau in Hoofd dorp gebracht, maar vertoefde daar slechts zeer kort. Om kwart voor drie werd hij in een auto terugge bracht naar Scheveningen. Precies vier dagen nadat hij uit de strafge vangenis aldaar was ontsnapt werd hij onder politie-geleide weer terug gebracht om zijn straf verder te on dergaan. De „Gouden Jamboree" Verkenners vierden verjaardag prinses Irene Met vliegers en lampions hebben de Nederlandse deelnemers aan de Jamboree maandag de verjaardag van H. K. H. prinses Irene gevierd. Vroeg in de ochtend zijn van het marktplein van de Jamboreestad vlie gers opgelaten. Elke vlieger droeg een letter en tezamen vormden de letters het woord „Holland". De hele dag heeft het woord „Holland" boven de jamboree gezweefd. Alle Nederlandse padvinders waren maandag met oranje getooid en des avonds gaf het Nederlandse contin gent een speciale voorstelling in de ,kamp-arena". In de middaguren gaf de leider van het Nederlandse contingent, Miel Ka velaars, een „internationale receptie" op het hoofdkwartier van het Neder landse contingent. Gekleed in een wit padvindersuni form hield de heer Kavelaars een re de op de receptie, waarin hij o.m. zei dat de verjaardag van H. K. H. prin ses Irene de gelegenheid biedt de nauwe banden tussen H. M. de Ko ningin en het volk te versterken en de padvinders te tonen dat gezag, mits op de juiste wijze uitgeoefend, zoals zeker eeuwenlang in ons land is gebeurd, geëerbiedigd en bemind kan worden. De heer Kavelaars bood hierna Chief Scout Lord Rowallan het Ne derlandse wapenschild, in brons uit gevoerd, aan. Lord Rowallan bracht in zijn dank woord hulde aan Koningin Juliana en Prinses Irene en zei dat het een ge lukkig iets voor Nederland en Groot- Brittannië is dat beide landen gere geerd worden door koninginnen, die eens padvindster zijn geweest en die hun leven in dienst stellen van hun land in de geest van de padvindsters- eed. Lord Rowallan deelde mee dat het wapenschild een plaats zal krijgen in het Baden-Powell huis dat op het ogenblik in Londen worden gebouwd. Kees Leliveld .oplettende jongen. Na de redevoeringen gaven Neder landse padvinders een demonstratie de acrobatiek en vertoonden zij volks dansen met muzikale begeleiding van een padvinders-muziekcorps uit En schede. TACHTIGDUIZENDSTE ABONNé OP HAAGS TELEFOONNET AANGESLOTEN. De burgemeester van Rijswijk, drs A. T. Bogaardt, die gistermiddag de nieuwe telefooncentrale te Rijswijk heeft geopend door een nieuwe abonné van zijn aansluiting te ver wittigen, heeft hiermede de tachtig- duizendste aansluiting op het tele foonnet van 's-Gravenhage verricht. 63ste NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Gisteren, het feest van O.L. Vrouw ter Sneeuw, reisde de 63ste nationale bedevaart van de Vereniging tot Sa menstelling van Nederlandse Bede vaarten naar Lourdes af. Om 12.45 uur vertrok vanuit Maastricht een trein met 200 pelgrimj, welke in Schaarbeek bij Brussel aan de blauwe trein uit Roosendaal werd gekoppeld. Na het vertrek te ongeveer kwart voor drie van deze blauwe trein ver liet de witte trein met 300 zieken het Roosendaalse station. Te kwart voor vijf sloot de rode trein de rij. Eergis teren is reeds een gele trein met 400 Montfortaanse bedevaartgangers uit Nederland vertrokken. Zij zullen zich in Lourdes bij de 63ste nationale bedevaart aansluiten. Deze telt dan ongeveer 1900 pelgrims, die hun bedevaart maken onder de geestelijke leiding van de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers. Een veertigtal verpleegsters en evenzovele verkenners assisteren bij de verzorging van de zieken. Deze kern wordt in Lourdes nog uitgebreid met vrijwilligers uit de rangen der pelgrims. %Wel te ruste" Kibbelpartij rond matrassen Voor jhr mr D. J. P. Hoeufft, vice- president van de rechtbank te Dor drecht, heeft gistermiddag een kort geding gediend over voor matrassen gemaakte reclame. Het geding ging tussen een matrassenfabriek Zwijndrecht en een aantal andere matrassenf abri eken. De fabriek te Zwijndrecht had in folders en in een advertentie aan het publiek medegedeeld, dat het slapen op haar bovenbinnenveringsmatras met daaronder een zogenaamde spi raalmatras voor de gezondheid in het bijzonder van de stand van de wervelkolom niet zo best zou zijn. In deze publicaties werd volgens eisers gesuggereerd, dat inplaats van een spiraalmatras een zogenaamde bin- nenveringsonderlaag van het fabri kaat der fabriek ui-t Zwijndrecht moest worden gebruikt. Door deze publikaties voelden an dere matrassenfabrieken zich bene deeld. Zij zagen er een poging in om het publiek te suggereren, dat het gebruik van een spiraalmatras nade lig voor de gezondheid zou zijn. Mr A. E. Kaufman, uit Deventer, advocaat van de eisende partij, be toogde, dat de advertentie de indruk vestigt, dat er twee produkten met elkaar vergeleken worden. Hij vond dit ontoelaatbaar en verzocht de pre sident de gedaagde partij te gelasten zich te onthouden van het plaatsen van dergelijke advertenties en de nog in voorraad zijnde folders vernietigen. Mr J. G. v. d. Steenhoven, uit Dor drecht, die voor de g daagde fabriek optrad, constateerde, dat de eisende partij de adverentie uit haar verband vtui had gerukt en het steeds maar had|au^0 moest fel remmen, een achter over spiraalmatrassen; de fabriek te j ligger botste op de voorste wagen, Zwijndrecht aldus deze raadsman, j een derde auto probeerde de twee wa- heeft echter gewezen op het belang |gens te omzeilen, haalde naar links van het gebruik van produkten van uit greep toen de bejaarde voet- hetzelfde fabrikaat zonder daarbij ganger, andere fabrikaten opzettelijk te wil- Nieuw gevechtstenue voor Nederlands leger Binnen niet al te lange tijd zal het Nederlandse leger een ander aan schijn krijgen. Dat wil zeggen: het leger-te-velde. De battledress van Engelse afkomst, wordt het volgend jaar vervangen door een nieuwe ge vechtstenue dat hoewel naar Ame rikaans voorbeeld geheel in Neder land is ontworpen en door eigen in dustrie vervaardigd. Het nieuwe gevechtstenue wordt het eerst verstrekt aan de parate on derdelen. Het voldoet meer aan de eisen van de moderne oorlogsvoering dan de battledress; de stof is minder dik, stoot water af, laat gaan wind door en is bestand tegen schimmel en verrotting. Het windjack, het voornaamste deel, bevat vele zakken en is voorzien van een uitknoopbare molton voering. Over de helm past een vaste capu chon. De veldschoenen, die in ver schillende onderdelen reeds worden gedragen, zullen de „kistjes" geheel vervangen. Men heeft de fabricage van Mars' nieuwe klederdracht op grote schaal aangepast. De battledress blijft niettemin voorlopig als uitgaanstenue gehand haafd. Bouwonderneming failliet Met een negatief saldo van ruim 440.000 is de N.V. Steenbergen uit Epe dezer dagen failliet verklaard. De N.V. is ruim twee jaar geleden be gonnen met een beginkapitaal van enkele miljoenen. De N.V. had nog een bouwobject onder handen in de gemeente Drach ten, evenals een werk in Heerenveen. Het financieel tekort werd tijdens de bouwvakvacantie ontdekt. 80 Ar beiders uit Drachten en Heerenveen werden op staande voet ontslagen. Zij zulen voor het merendeel werk bij Friese aannemers kunnen vinden. BEJAARDE V' ETGANGER GEGREPEN. Op de rijksweg UtrechtDen Haag is zondagmiddag bij Harmeien de 82- jarige Van W. uit Den Haag aangere den door een personenauto. Op weg naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht is hij overleden. Het slachtoffer verliet op een gege ven moment zijn medepassagiers, die zich even aan het vertreden waren en de auto hadden verlaten. De heer Van W. stak de Rijksweg over. Een len kleineren. Hij betwijfelde overi gens of deze zaak nog wel in een kort geding behandeld kon worden, aan gezien partyen al een schikking had den getroffen en het spoedvereisen- de karakter van de zaak aldus was verdwenen. De president zal uit spraak doen dinsdag, 13 augustus om 10 uur. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Een 21-jarige jongeman uit Gendt is gistermiddag tijdens het zwemmen in de Waal onder Gendt verdronken. Toen hij in moeilijkheden kwam, heeft zijn broer, die ook aan het zwemmen was nog getracht hem te redden, maar hij mocht daarin niet slagen. Verscheidene malen is er naar de drenkeling gedoken, doch het slachtoffer bleef onvindbaar. De verdronkene was de zwemkunst niet geheel meester. Het dreggen is tot in de late avond voortgezet. DE GROTE DAHLIA TENTOONSTELLING TE HILLEGOM. De jaarlijkse grote dahliatentoon stelling van de Nede. landse Dahlia vereniging wordt dit jaar in 't prach tige Beursgebouw „Tr slong" te Ilil- legom gehouden van 6 to* en met 8 september. Dit dahliafestijn wordt jaar na jaar van grotere betekenis en is ook daar om van zoveel belang, omdat tal van liefhebbers (amateurs) uit het gehele land er hun kweekk'mst tonen. Dat deze bij de liefhebbers hoog is opge voerd, kan men op de tentoonstel ling zien, want vele door de amateurs gekweekte bloe l kunnen met die van de kwekers wedijveren. Naast de inzendingen der liefheb bers zal men in Hillegom buitenge woon mooie arrangementen van da hlia's zien, aangelegd door kunstzin nige kwekers. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Irene vond bij het Nederlandse contingent padvin ders op de Jamboree in Engeland een receptie plaats. Tijdens deze receptie ontving de Chief Scout, Lord Ro- wallen uit handen van de leider van de Nederlandse padvinders, de heer Kavelaars, een bronzen wapen schild van Nederland, dat een plaatsje zal krijgen in het Baden Powell huls, dat in Londen wordt gebouwd. Op van hun kunnen op het gebied van de telefoto zien we hoe Lord Rowallen de heer Kavelaars met een stevige linker dankt voor het geschenk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5