Dm} foh imam tiéjMüSTAD Leidse raad zette streep onder periode van activiteit Algemeen pleidooi voor woningbouw progressief was erg duur De heer J. Bosboom nam afscheid van L.D.IVI. DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 de LETOSK COTTOANT pagina s BLOEMEN OP HET GRAF DER ILLUSIES De magere jaren zijn begonnen De zitting van de Leidse raad had gisteravond een welhaast symbolisch karakter. Achter een periode van grote activiteit, van plannen en omvang rijke investeringen, werden de koorden van de gemeentelijke beurs strak aangehaald. B. en W. hebben aan de raadsleden een laatste brief geschre ven over de financiële moeilijkheden, waarin het Rijk en dus ook de ge meenten zich bevinden en naar aanleiding van deze brief praatte de raad gisteravond nog wat. Nu is er een domper gezet op de activiteiten. De Hosson: (KVP) Nieuwe werken kunnen niet meer onderhanden genomen worden, om dat de gemeente niet met ,kort geld" mag financieren, terwijl „lang geld" "ge^adiaïenda-^zuUén dus_klain j ka? Zuinig. De heer Hagens (VVD) wenste zich tot de realiteit te bepalen. Er zijn dingen die er eigenlijk „door geduwd" moeten worden: schouw burg, veemarkthal, zwembad etc. en van geringe betekenis worden. Leiden gaat hierin niet in het voet spoor van Utrecht, dat alles op de agenda plaatst en zelfs bespreekt dat eigenlijk door zou moeten gaan als er geld was. De besprekingen gisteravond heb ben tot kwgrt over elf geduurd. De raadsleden spraken over hetzelfde onderwerp, zij vervielen dus nog wel eens in herhaling. Zo hebben al len hartstochtelijk gepleit voor de voortgang van de woningbouw. Niet angstig zijn! De heer Meester (PvdA) citeerde: „er is een treffende overeenkomst tussen een schone vrouw en geld, het is maar het beste dat er zo min mogelijk over gesproken wordt". De problematiek rond de financierings moeilijkheden wettigt echter een be spreking in de raad. Enerzijds zijn de zorgelozen in de bestedingen, anderzijds de angstigen een gevaar. Het gaat er om de juiste maat te houden. Nederland heeft wel meer voor hete vuren gestaan. Oor-, zaak van de ellende is z.i. overschat ting van datgene, wat in hoogcon junctuur mogelijk is. Belastingverlaging, de gedifferen- tiëerde loonpolitiek, de ontwikkeling der investeringen (particuliere con sumptie steeg met 16 prijsstij gingen en voorraadvorming door „Suez en Hongarije", spanning op de arbeidsmarkt, hebben geleid van hoogconjunctuur naar overspanning. De heer Meester ontkende, dat de gemeenten de hoofdschuldigen zijn. Hij vroeg zich voorts af of het met de voorziening op d kapitaalsmarkt nu werkelijk wel zo ernstig gesteld is. Woningbouw. In de woningbouw zien we een verschuiving in de richting van de particuliere bouw. Men moet streven naar de juiste verdeling van rege ringssteun en de woningbouw. Er moet een nationaal bouwbedrijf ko men; er moet een maximum bedrag van een huis worden vastgesteld (bijv. ƒ35.000); de premie voro wo ningbouw dient te worden afgeschaft omdat zij toch altijd in verkeerde handen terecht komt. Er dóór vechten. Zich op het probleem Leiden rich tend, waarschuwde de heer Meester tegen de gedachte zich nu van alle activiteit te onthouden. .Voorberei ding in de planologie moet door gang vinden. Straks kunnen zich fei ten voordoen die „er door gevoch ten" moeten worden. Hij dacht aan verbetering van zweminrichting „De Zijl", de aanleg van een verkeers- slagader. Prioriteit moet aan de wo ningbouw gegeven worden, maar ook het onderwijs mag bij een groeiende bevolking niet vergeten worden. Verontrustend. De heer Stolp (Pr. Chr.), meende dat de raad zich in de bespreking van dit onderwerp enige zelfbeper king moet opleggen, omdat er aan de zaken toch niets te veranderen valt en men zich niet uitgebreid met zaken moet bezig houden, die in 's lands vergadering thuis horen. Spr. stelde vast, dat de wethouder van financiën bij de begrotingsbehande ling 1957 al pessimistische woorden over de toekomst moest laten horen. De toestand is verontrustend. Nieuwe plannen kunnen niet gemaakt wor den. Zelfs de woningbouw loopt ge vaar, maar de ernst van de situatie is nog niet in de brede lagen van de 'bevolking doorgedrongen. Spr. stelde vervolgens vast, dat de gemeente lijke autonomie door het optreden van de regering weer een gevoelige slag te incasseren kreeg. De gemeen tebesturen zijn met de rug tegen de muur gedreven. Hoe in Leiden? De raad zal niet in staat zijn de pitaalmarkt is veroorzaakt door „overschatting van wat bij hoogcon junctuur mogelijk is". Bij de eerste begroting al heeft spr. op zuinigheid aangedrongen. Hij vroeg zich af of de productie in de laatste jaren van de Nederlanders wel hoog genoeg is geweest. De kanker van de economie is echter geweest hot zwarte loon, dat de kostprijzen van al de werken, ook die voor de woningen zo enorm beïnvloed heeft. Hij vroeg zich af of het emigratiebeleid wel juist is ge weest. Er is een scheepswerf in Rot terdam, die emigranten terug laat komen! Hand in eigen boezem De heer De Hosson (K.V.P.) liet het meest critische geluid van alle sprekers horen. Hij betreurde wel het sterkst in de brief van B. en W. te moeten lezen, dat ernstige gevaren de woningbouw bedreigen. Hij was het oneens met een alinea in de brief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat overbesteding buiten de sfeer der gemeente ligt. De ge meenten zijn er nl. ten sterkste bij be trokken. De gemeenten doen goed de hand in eigen boezem te steken; zijn er geen luxe scholen gebouwd, halscholen, waarvan de hal niet ge bruikt wordt? Nog niet zo lang ge leden werd een openbare school aan besteed, die wel twee maal zo duur was als een bijzondere school; had ook Leiden niet met zijn investerin gen wat zuiniger kunnen zijn? Met de subsidiëring van de sport kon men wel wat voorzichtiger worden. Progressief was duur Is het per sé noodzakelijk, dat de plaatselijke overheid in alle woning wetwoningen geysers plaatst? Dit al les mag slechts kruimelwerk lijken, maar het is toch belangrijk genoeg er aandacht aan te besteden. Al dik wijls heeft spr. zich in de commissie van financiën afgevraagd: „Kan dat allemaal nu maar?" „Twee jaar ge leden werden wij met termen om de oren geslagen als: progressief en con servatief. Het kwam er wel ongeveer op neer, dat „progressief" veel geld moest kosten en „conservatief" aan de zuinige kant was. Nu gaan we misschien de rollen omdraaien en van aanduiding veranderen: progres sief is zuinig zijn, conservatief met geld smijten". Bezit gestraft. De heer De Hosson heeft in het be gin van zijn critisch betoog ook even over de oorzaken gesproken. Hij zei onder meer, dat door de hoge belas tingen het bezit was gestraft; kapi taalvorming werd voorkomen. Ook leidde de belastingpolitiek tot over besteding. Ging men niet op kosten van de belasting auto-rijden? Om de belasting te drukken ging het be drijfsleven tot nieuwe investeringen over. Geen oordeel Wethouder Van der Kwaak zei, dat het niet de bedoeling was een oor deel te vellen. Er wordt slechts een zoeklicht op de situatie geplaatst. In het kort belichtte hij nog eens de ontwikkeling van de toestand. Het jaar 1957 is in vele opzichten afwij kend van 1956. De verhouding tussen invoer en uitvoer werd zeer ongun stig. De meeste goederen zijn terecht gekomen in de consumptieve sfeer. De overbesteding zette zich in 1957 voort. Stand van de deviezen-reserve is ook aanzienlijk verslechterd. Di recte gevolgen zijn op de kapitaals markt te merken. De kasgeldschuld van de Neder landse gemeenten is gestegen tot 1500 miljoen gulden. In 1951 een diep tepunt was de kasgeldschuld niet meer dan 1125 miljoen. Duidelijk is te zien, dat, wat vroeger werd aan getrokken op de kapitaalmarkt nu juiste oplossing van de moeilijkhe-1 door de geldmarkt wordt opgeslokt, den aan te geven. Het is de vraag of I er nog wel iets te doen valt. alles ten nadele van de leningen Hij vroeg een antwoord op de I der gemeenten. „Devaluatie" eist Aan het slot van de vergade ring waren er voor alle raadsle den Rijnsburgse anjers in rood en wit, de Leidse kleuren. Het wa ren de bloemen, die men op het graf van veel plannen en illusies kon leggen. Nog 80 woningen Het betekent, dat de gemeente met V/i miljoen huizen mag bouwen in 1957. Dat zijn misschien 80 woningen. Nog erger is het met de scholenbouw. Er blijft niet veel keus over. Zelfs kasgeld is moeilijk te krijgen. Leiden wil nu zuinig worden: met verenigingen is over de subsidie ge sproken, bijzondere scholen zijn be naderd. Hij mocht echter één verheu gende mededeling doen op deze avond: de woningbouw die nu on derhanden is, is voor dit jaar ver zekerd; 243 woningen in Leiden- Noord zullen bovendien worden ge bouwd met gebruik van kasgeld. We leven overigens van de dag in de dag. Welke scholen? Spr. gaf aan voor welke scholen voorkeur in de bouw is gegeven. Hij noemde onder meer: een hulpschool in Zuidwest, 3 lokalen aan de r.-k. school Franchimontlaan, de r.-k. school bij het woonwagenkamp, r.-k. school aan de Oppenheimstraat, scho len aan Sumatrastraat en De Mey v. Streefkerkstraat, r.-k. B.L.O.-school aan de Zoeterwoudsesingel, het gym nastieklokaal Damlaan. Over de bouw van deze scholen zal men zich tot de minister van Onder wijs moeten wenden. De raad behoeft ^r overigens niet op te rekenen, dat Schouwburg, Vee markt of Zweminrichting dit jaar nog aan bod zullen komen. Inderdaad zal het college de nodige voorzichtigheid betrachten waar het om de vervulling van vacatures bij de gemeentedienst gaat. Na er de nadruk op gelegd te heb ben dat de woningbouw op de eerste plaats komt, scholen direct daarna, wekte hij de raad op door gezamen lijke inspanning de hindernissen te overwinnen. Replieken. Bij de replieken bestreed de heer Meester (PvdA) de bezuinigings maatregelen die de heer De Hosson suggereerde. Moeten we in enkele maanden afbreken, wat we in jaren hebben opgebouwd? We kunnen de verenigingen niet plotseling voor een drastische beperking van de subsidies plaatsen. Hij vond het betoog van de heer De Hosson gevaarlijk. De heer Van Dijk (KVP) zei, dat hij een enkele aantekening heeft ge maakt naar aanleiding van de finan cieringsnota van b. en w. Hij las dat b. en w. van plan zijn de regering te volgen. De heer Meester had beter kunnen zeggen: „dat moeten we niet doen". Het is echter niet de bedoeling alles stop te zetten. liet verbaast hem, dat b. en w. ondanks de moeilijke si tuaties in de laatste vergadering met een voorstel tot verhoging van subsi die zijn gekomen. De heer De Hosson (KVP) zei, dat hij op geen enkele wijze van wantrou wen in het finaniceringsbeleid heeft willen laten blijken. Alle voorstellen van financiële aard zullen echter kri tisch beschoud worden. Hij heeft geen behoefte op het on zakelijke, kritische verweer van de heer Meester in te gaan. De heer Huurman (Pr. Chr.) maak te duidelijk dat de „witte lonen" ir het bouwbedrijf veel te laag zijn. Hij vond waarheid in de bewering van de heer De Hosson over het aanbren gen van de geysers. Het publiek kan daar toch zelf wel voor zorgen. Wethouder Van der Kwaak zei te gen het slot van de vergadering, dat het goed mogelijk is, dat de regering in de nieuwe begroting weer een post zal opnemen voor financiering van de woningbouw in de gemeente. De heer Cornelis van Dongen, 19 jaar, wonende te Leiden, Duiker straat, viste gistermiddag om half vijf tezamen met zijn buurman in de Grote Sloot onder Warmond. Zij had den plaats genomen ongeveer 100 m. van de Zijl. De heer Van Dongen ging zwemmen, welke sport hij machtig was. Toen hij ongeveer 3 m. van de wal was, verdween hij plot seling in de diepte. Er werd direct naar hem gedoken, doch men kon hem niet vinden. De rijkspolitie te water was spoedig ter plaatse, maar toen men hem boven water bracht moest dr Walenkamp die eveneens spoedig ter plaatse was, constateren dat de levensgeesten reeds geweken waren. Vermoedelijk waren hart- krampen oorzaak van dit noodlottig ongeval. Betrokkene was in militaire dienst. De begrafenis vindt plaats vrijdag a.s. in de St. Leonarduskerk, 10 uur H. Mis van Requiem, waarna te 12 uur begrafenis met militaire eer op het kerkhof „Zijlpoort". Na veertig jaar Na een diensttijd van veertig jaar nam gistermiddag de heer J. Bos boom, hoofdopzichter bij de Leidse Duinwater Maatschappij afscheid van het bedrijf. Bij die gelegenheid was er in café- restaurant „Oud Hortuszicht" een re ceptie, die zich mocht verheugen in een grote belangstelling. De voorzitter van het Jubileum fonds L.D.M., de heer J. A. P. Moo- nen, richtte het wcord tot de schei dende functionaris. Hij schetste diens schitterende staat van dienst, en prees zijn organisatie talent en doorzettingsvermogen. Spr. overhandigde de jubilaris een p horloge met armband. Onder de aanwezigen waren de wet houder van sociale zaken, de heer S. Menken, de directeur var de L.D.M., dr ir P. C. Lindenbergh en namens de Leidse Lichtfabrieken was de heer L. W. Balje aanwezig. Behalve vele collega's en werknemers uit de be drijven te Leiden en te 1 at wijk, c&- ven ook deputaties van de gemeente werken uit de beide plaatsen blijk van belangstelling. Als vaste klant van de Leidse wa terleiding was ook de heer A. Gal- jaatd aanwezig, het hoofd van de plantsoenendienst te Leiden, terwijl ook buizenleveranciers, loodgi:ters en verschillende aannemersbedrijven uit Leiden en omgeving van hun belang stelling kwamen getuigen Voorts waren er ir. I' A. van Oer- le en namens Re commissie van verschillende gemeentelijke diensten de heer J. Dijker. D> heren Gerrit sen en Heyers kwamen de jubilaris complimenteren nemens het bestuur van de woningbouwvereniging „Ons Belang" en ook de gemeentelijke ac countantsdienst liet z'-h vertegen woordigen. De verschillende bc :oekers, lieten hun wensen vergezeld gaan van bloe men of geschenken. Des morgens was de heer Bosboom in de meer intieme kring van het kantoor aan de Stationsweg gehul digd. Bij deze gelgenheid werd hem door de directeur van de L.D.M. een enveloppe met inhoud aangeboden. De heer J. Bosboom, die in februari а.s. 65 jaar wordt, achtte de dag van zijn mbileum een zeer geschikte da tum om zijn lier aan de wilgen te hangen. G. H. ROOM NAM AFSCHEID LEIDSE N.S. De adjunct-stationschef de heer G. H. Room, die benoemd is tot stations chef te Doetinchem, nam gisteren af scheid op het kantoor van de hoofd stationschef te Leiden. De hoofd stationschef, de heer A. W. Swier sprak de vertrekkende chef toe. Voorts voerden het woord de ad junct-stationschef, de heer A. Schu ring, commies K. Wolterink, adsp. wegopzichter G. v. Ravenstijn en commies-tit., de heer B. M. v. Kuyk. De Gu Vo hield haar 2de wed strijd in de Ringvaart (Aalsmeer). De uitslagen waren als volgt: 1. G. C. Kok, 2. J. Kaaij, 3. A. Kamping, 4. M. Bronmeyer, 5. J. Helverstijn, A. Janse, 7. W. Hartman. De overi ge leden brachten geen vis aan de schaal. Totaal aan gewicht 1235 gr. Laatste Berichten TELEVISIEPRIMEUR OP „HET ATOOM" Vanochtend is op Schiphol een nieuwe attractie van de internatio nale tentoonstelling „Het Atoom", de atoom-televisiestudio, in gebruik ge steld, waarbij voor het eerst in West- Europa een televisieprogramma via draaddistributie wordt verspreid. Deze installatie is opgebouwd in samenwerking met de Nederlandse Siemens maatdfchappij N.V. en werkt met 900 meter kabel. Maar volgens de technici kan dit net zonder extra voorzieningen worden uitgebreid tot een kabellengte van 8000 meter. Op diverse plaatsen op de lucht haven zijn ontvangers opgesteld voorlopig zes waarop het publiek speciale programma's kan volgen. Vanuit de studio in zakformaat, die uitgerust is met drie camera's o.m. een die op afstand bedienbaar is en buiten het tentoonstellingsgebouw staat worden uitgezonden: televi siefilms, die het karakter van de atoomwetenschap en de toepassing o.m. op het gebied van de genees kunde uitleggen, interviews, beelden vraag: hoe ligt in Leiden concreet de situatie? Welke plannen in de wo ningbouw kunnen in de naaste toe komst gerealiseerd worden? Hoe is het met de financiering? Heeft het college zich tot het departement ge wend over de scholenbouw? Welke repercussies heeft de bestedingsbe perking op de gewone dienst? Moet drastische maatregelen van de rege ring. Na de eerhte circulaire is er diverse malen contact geweest met het mi nisterie en G.S. De laatste circulaire gaf zekerheid. Het college vond het nodig deze brief te schrijven om aan men met vervulling van vacatures de moeilijkheden bredere bekendheid niet voorzichtig te werk gaan? Hij te geven. GEVAARLIJKE ONVOORZICHTIGHEID. Een onvoorzichtigheid, die ernstiger gevolgen gehad zou kunnen hebben, veroorzaakte gistermiddag tegen tweeën brand in de keuken van een perceel aan de Frans van Mierri- straat. De bewoner was daar, op enige af stand van een brandend gasstel, be zig met overgieten van twee liter benzine in een bus. De benzine vatte potseling vlam en het leek of de hele keuken in lichter laaie stond. Koelbloedig pakte de bewoner de pan met benzine en gooide hem naar bui ten, de tuin in. Daar kwam de bran dende massa tegen de schutting, die Nogmaals brand. Om tien voor twee moest de brand weer nogmaals uitrukken. Nu ging het naar de Hoge Rijndijk, waar iemand een gloeiende lucifer in de papiermand had gegooid. Vóór de brandweer aan de plaats van de brand arriveerde, had het vuur in de achterkamer reeds een theetafel, een stoel en de vitrage verteerd. De scha de bedraagt ongeveer 450 gulden. Geslaagd. Voor het staatsexamen gymnasium (B) slaagde de heer J. Jonker. VISSEN D.V.S. De Visvereniging D.V.S. hield zondag 4 augustus een wedstrijd in het Aarkanaal; de vangst en het weer vielen mee. In totaal werd er 5786 gram vis aan de schaal gebracht. De persoonlijke uitslag luidt: 1. H. W. Schuchhard Sr., 2. J. Bouman, 3. L. J. Vernet, 4. W. Koreman, 5. A. Fi- lippo, 6. J. Veldhuizen, 7. M. Schuch hard, 8. W. van Berkel, 9. A. Bron- meijer, 10. J. van Loon. ZONDER REGISTER GOEDEREN GEKOCHT. Een opkoper van verschillende goe deren uit Leiden stond terecht voor de Leidse kantonrechter omdat hij op 4 april te Alkemade goederen had op gekocht, zonder dat hy een register bij zich had, om de gekochte goede ren in te schrijven. De sub.-officier van justitie wees hem er op, dat dit een ernstige overtreding is, waarvoor hechtenisstraf wordt opgelegd; dit keer wilde hij nog 20 boete eisen of 8 d. h. De pl.v. kantonrechter mr. W. de Clercq veroordeelde verdachte tot 15,boete of 5 d. h. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik z. v. H. de Boer en E. C. M. van Westbroek. Irma dr. v. W. Boone en I. Spierenburg. Pe trus Allardus z. v. J. A. Kuyer en A. H. Tuin. Maria Maartje d. v. L. Guijt en H. Vermeulen. Jacob Onno Erik Carlos z. v. J. Pijl en W. M. A. Hop- pezak. Josephus Gerardus z. v. G. M. Th. Visser en G. M. S. van Santen. Martine Petronella d. v. J. M. Scho ne wille en H. Klijn. Margaretha d. v. J. Heijmans en G. Tisseur. Hendrikus z. v. M. C. van den Broek en J. van Rijn. Andreas Maria z. v. A. Keere- weer en C. A. M. van den Ing. Mo nique d. v. J. Guérin en J. Bonarius. Antonius Cornelis Maria z. v. P. Paardekooper en H. P. G. Kessels. Jo hanna Frederika Christina d. van J. Berends en A. J. Winkel. Johannes Pieter z. v. H. J. Tolen en J. M. C. van der Meer. Dirk z. v. G. Mink en A. C. Broer. Cornelis z. v. P. van der Bent en M. Krijgsman. Eduard Jaco bus Marie z. v. C. A. H. Nozeman en M. E. van Dorp. Johannes z. v. J. Klein en M. C. van den Berg. Wilhel mus Antonius z. v. A. J. Verhage en J. Ammerlaan. Overleden: W. C. Palm 80 j. wed. van C. A. Rombouts. C. D. van der Linde 42 j. man. A. W. M. Foks 3 we ken dochter. A. M. Pijnacker 61 j. wed. van L. P. v. Hartevelt, M. H. Deenik 79 j. wed. van J. Groot Huize. P. Souhoka 15 j. zoon. K. Millaard 69 j. man. M. J. M. van Steveninck 57 j. echtgenote van W. C. Borleffs. Gehuwd: A. L. Serlie en A. van der Walle. R. de Vos en J. Hillebrand. Leidse Agenda TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie Van der Werffpark 1. Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). Rijksmuseum' voor Volkenkunde Tentoonstelling Japanse prenten. Op werkdagen 105 uur, op zondag 1 5 uur. (Tot 1 okt.). Van der Werffpark: Tentoonstelling Romantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Verster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u„ donderdag bovendien 7.30- 9.30 uur (20 juli23 september). Dienst der apotheken De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken Hoge Woerd 171, tel 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 3, Oegstgeest, tel 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 29 aug zijn door de Kath. Film Centrale als volgt: gekeurd: Casino: „Mars door de hel", 18 jaar Matinee: „L. en H. in 2 X 2 2", alle leeftijden. Lido: „Lokaas", 14 jaar. Luxor: „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden. Trianon: „Het zondagskind", alle leeftijden. Rex: „Geintjes met geesten", alle leeftijden. (Donder dag: „De mooiste vrouw der wereld", 14 jaar). van de luchthaven, spelletjes, e.d., maar ook het normale programma van de N.T.S. kan worden overgeno men. In principe is het systeem van draadtelevisie ook reeds door de P.T.T. ontwikkeld, maar nog niet toe gepast. De directie van de Stoom vaart mij. Nederland overweegt al^het experiment op Schiphol slaagt een van haar grote passagierssche pen, waarschijnlijk de Oranje, met dit systeem uit te rusten. De organisatoren hadden vanmor gen, toen het systeem aan de pers werd gepresenteerd, niet veel geluk. De beelden kwamen door een tech nische fout en het heiige weer vrij onscherp over en het toespraakje, waarmee de secretaris van Het Atoom, mr A. A. Land, de installatie officieel in gebruik stelde, werd een pantomine omdat het geluid uitviel. HAVENSTAKING IN LONDEN. 1.500 Londense bootwerkers heb ben hedenochtend, uit solidariteit met de stakende sjouwers der Lon dense groentenmarkten, het werk neergelegd, waardoor het laden en lossen op zeven schepen moest wor den stopgezet. De bootwerkers weigerden voor de Londense groentenmarkt bestemde groenten te lossen. De besprekingen, om een einde te maken aan de staking der groente- sjouwers, werden voortgezet. TWAALF AMBONESE GEZINNEN TERUG NAAR INDONESIë Met de „Willem Ruys", die don derdag a.s. naar Indonesië vertrekt, zullen 12 Ambonese gezinnen Neder land verlaten. Hiermede zullen dit jaar in totaal 142 Ambonese mannen, vrouwen en kinderen naar Indone sië zijn teruggekeerd. Op zondag 11 augustus zullen de stewardessen van een Super-Con- stellation van een DC6a van de KLM aan het gebruikelijke dienstbetoon bij de start van een passagiersvlieg tuig, de uitreiking van een potlood met blocnote aan de passagiers toe voegen. Met deze vliegtuigen zullen namelijk respectievelijk 79 en 72 doof stomme passagiers van New York naar Londen reizen. Zij zjjn allen leden van de „American Althetic As sociation of the Deaf" en gaan in Londen een internationaal congres bijwonen. Veertig van hen reizen na afloop door naar Milaan, waar zij deel zullen nemen aan de olympische spelen voor doven, die daar wor den gehouden. De blocnotes zijn bedoeld als com- miunicatie-middel tussen cabineper soneel en passagiers. Op deze wijze kunnen de reizigers hun wensen ken. baar maken. Tevens zullen van tijd tot tijd gestencilde mededelingen met bijzonderheden over de vlucht door het cabinepersoneel worden ver spreid. die de plaats innemen van het omroepsysteem. In de loop van september verstrekken de doofstom me passagiers weer per KLM naar de Verenigde Staten. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Marktberichten LEIDEN, 6 aug. Varkens. Aan voer: 161 vette varkens. Noteringen: per kilogram levend gewicht: lichte varkens 1,75, 1,80 en 1,82, zeu gen 1,50 tot 1,56. Handel tame lijk. Zware varkens geen notering. BODEGRAVEN, 6 aug. Kaas. Aanvoer 115 partijen le soort 2,30, 2,35; 2e soort 2,23—2,29, extra soort 2,362,65. Handel kalm. ROTTERDAM, 6 aug. Vee. Aan voer: 3008. Vette koeien 300, ge- bruiksvee 1082, vette kalveren 542, graskalveren 150, nuchtere kalveren 229, varkens 103, biggen 75, paarden 83, veulens 62, schapen 458, geiten 14 Prijzen: vette koeien ƒ3.003.20, 2,65—2,95, 2,50—2,60; vette kal veren 2,50—2,70, 2,20—2,40, 1,802,00; graskalveren 500 400—300; nuchtere kalveren 77 6555; biggen 554540; slacht- paarden 2,50- .,302,10; veulens 450400300; schapen 10000 80; lammeren 756555; kalf- koeien 1190990800; melkkoeien I 1190990800; varekoeien 875 775—650; vaarzen f 870—770—570; pinken 620520400. Overzicht: vette koeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen onveran derd; vette kalveren aanvoer kleiner, handel stil, prijzen als vorige week: graskalveren aanvoer groter, handel stil, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, eerste en tweede kwali teit iets stijver in prijs; biggen aan voer als vorige week, handel kalm, prijzen lager; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel tamelijk, goed prijshoudend; veulens aanvoer als vorige week, handel tamelijk, goed prijshoudend; schapen aanvoer sis vorige week, handel heel stil, prij zen onveranderd; kalfkoeien aanvoer korter, handel kalm, prijzen als vo rige week; varekoeien aanvoer gro ter, handel stil, niet geheel prijshou dend; vaarzen en pinken aanvoer groter, handel lui, prijzen als vorige week.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3