Commissie-Sassen vraagt rijksbijdrage kerkenbouw RIJNSTREEK Een-derde van de kosten Scheep DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tot op heden was de subsidie van de staat aan de kerken in Nederland niet geregeld. Er was geen sprake van een regelmatige subsidie, maar van een uitkering ineens. De commissie-Sassen is nu na ruim anderhalf jaar met een rapport over het vraagstuk van de subsidiëring voor de kerkenbouw gereed geko men en zij is van mening, dat bij de wet moet worden vastgelegd, dat sub sidie van een-derde in de kosten van de kerkenbouw in Nederland nood zakelijk is. Willen tenminste de kerkgenootschappen hun taak naar beho ren blijven vervullen. voor de kerken voor een meer ge- I specialiseerde geloofsarbeid. De over. heid bezit thans in overwegende ma te de gronden; particulieren zijn dus niet in staat bouwgrond te schenken of tegen geringe prijs te koop aan te bieden. Grote eenstemmigheid is er bij de kerken over de wenselijkheid tot een vaste bijdrage. Er komen in het rapport ook enige bezwaren voor. Aan overheidsbe moeiing kleeft het gevaar, dat de vrijheid en het zelfbeschikkingsrecht van de kerken wordt aangetast. Invoering per 1 januari 1956 De gemeenten, aldus het rapport, kunnen eventueel met verdere tege moetkomingen komen, naar gelang financiële en plaatselijke verhoudin gen. De commissie, welke tot deze con clusie is gekomen, is samengesteld uit vertegenwoordigers van de kerk genootschappen alsmede uit gedele geerden van het rijk, provincie en gemeente; zij weerspiegelt de gods dienstige en staatkundige verschei denheid van het Nederlandse volk. Mgr H. van Hussen had zitting voor de katholieke kerk. Voorzitter was het Eerste Kamerlid mr E. Sas sen (KVP). Ontworteling. Het rapport wijst op de noodzaak van de subsidiëring. De woningbouw is aanmerkelijk toegenomen, de ste den breiden zich snel uit; in nieuwe wijken stromen de bewoners van ver schillende levensopvatting samen met het gevaar, dat de gezinnen ont worteld worden uit hun vertrouwde levensgebied. Een tijdige voorziening met kerkgebouwen is hier klemmend noodzakelijk, willen de bewoners zich ook in dit opzicht verzorgd we ten. Moeilijkheden voor de kerken. De stijging van de bouwkosten maakt de uitvoering van de taak voor de kerken zeer moeilijk. Er is bovendien een groeiende noodzaak Pater dr ApolUnaris van Leeuwen, oud-provinciaal der Franciscanen, de laatste zes jaar algemeen secretaris van de studies te Rome, is benoemd tot generaal dclegaat van de Francis caanse missies van Japan, Korea en de Philippijnen. Pater Van Leeuwen zal zich vesti gen te Tokio, waarheen hij half sep tember vanuit Rome vertrekt. Minder Amerikanen naar Europa Een van de grootste Amerikaanse reisbureaus heeft bekendgemaakt, dat er dit jaar aanzienlijk minder Amerikanen op reis naar Europa zul len gaan, dan in de vorige jaren In 1956 hebben ongeveer 600.000 Ame rikanen een bezoek aan Europa ge bracht. Volgens het reisbureau zijn er een paar steden in Europa, die van een vermindering van het aantal Ameri kaanse toeristen niets zullen bemer ken. Dat zijn, Amsterdam, Brussel, Athene, Dublin, Luzern en Stock holm. Den Haag daarentegen bevindt zich onder de steden die wel moeten rekenen op minder Amerikaanse be zoekers. Bij een schi ttent in het oog getroffen Toen de 11-jarige W. M., wonende aan de Waalsdorperweg te Scheve- ningen met zijn broer voor de schiet tent aan de Strandweg te Schevenin- gen stond te kijken, werd hij plotse ling door een loden kogeltje in het linkeroog getroffen. Hij begaf zich eerst nog naar huis doch vandaar moest hij al spoedig naar het oog lijdersinstituut in de Tasmanstraat te 's Gravenhage worden overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van dit ongeval. Toen de 37-jarige vertegenwoor diger A. P. M. W. uit Rotterdam van vakantie terugkwam, kreeg hij spoe dig bezoek van de recherche. Het feit n.l. dat hij naar de Riviera was geweest bracht de reclamehandel, waarvoor hij werkte, op het idee dat er met het innen van de gelden voor geplaatste orders wel eens iets niet in de haak kon zijn. Een onderzoek bracht dat uit. Tegelijk kwam nu aan het licht dat W., die incasseerder was voor een Utrechtse verzeke ringsmaatschappij, ook van deze maatschappij gelden onder eigen be heer had gehouden. De schade van de reclamehandel bedraagt /800. die van de verzekeringsmaatschappij 1700.W. heeft bovendien nog be kend een kennis voor 2000.te hebben opgelicht. In de loop van donderdag 8 augus tus wordt de 500.000ste bezoeker in Madurodam verwacht. Deze zal twee retourbiljetten naar Brussel per K.L.M.-vliegtuig worden aangeboden. POTLOOD en GEEST No 506. Horizontaal: 1. juffrouw, 4. vogel, 7. hemelgeest, 9. een der apostelen, 11. bijl, 12. bakje, 14. hangt aan de mast, 15. opening ener fuik, lé. insekt, 17. afgesloten bebouwd veld, 19. huid, 20. onklaar, 24. eenja rig kalf, 26. nu en dan, 27. bereide dierenhuid. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. rede lijk schepsel, 3. eind, 4. bijwoord, 5. aanloop, 6. muzieknoot, 8. korrelig kerngesteente, 9. doornachtige plant, 10. zwart in de wapenkunde, 11. vlak temaat, 13. schicht, 18. dwergvalk, 19. gem. in Zeeland, 21. gewicht, 22. schel, 23. rund, 25. bijwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No 505. Horizontaal: 1 mijn, 3. alk, 5. ha, 6. eed, 7. of, 9. st. 10. en, 12. pit, 14. een, 15. order, 16. dam, 17. vos, 19. pa, 21. na, 22. mi. 24. ara, 25. om, 26. kok, 27. rap. Verticaal: 1. ma, 2. net, 3. adé, 4. k.o., 5. hap, 8. Fin, 9. stomp, 11. Ner- va, 13. Ede, 16. dom, 18. sim, 20. aak, 21. nar, 23. ik, 25. op. Jamboree-terrein onder water Het terrein te Sutton Coldfield, na bij de Engelse stad Birmingham, waar de deelnemers aan de jamboree hun tenten hebben opgeslagen, staat, als gevolg van hevige regens, onder water. Verscheidene honderden padvin ders hebben elders hun tenten moe ten opslaan. Het terrein, waarop 34.000 padvin ders uit 82 landen hun tenten heb ben opgeslagen, liep onder water, nadat het drie uur achtereen bijzon der hevig had geregend. Het water stond op een gegeven ogenblik zestig centimeter hoog. De padvinders moesten, bij de ontruiming, tot hun middel er doorheen waden. Een groot aantal tenten moest wor den ontruimd. De padvinders heb ben onderdak gevonden bij inwoners uit de omgeving en in Birmingham. Zodoende waren het laatstgenoem den, die een „goede daad" bewezen. De padvinders namen hun gedwon gen verhuizing goedgemutst op. Er hebben zich geen persoonlijke onge vallen voorgedaan. De hevige regenval ging met on weer gepaard, waarbij huizen in Bir mingham en het dak van een kerk door de bliksem werden getroffen. Door laatstgenoemde inslag ontstond een brand, die echter spoedig geblust werd. Ook een hoogspanningskabel werd door de bliksem getroffen, waardoor Birmingham tijdelijk in het duister werd gehuld. Edward Wood, die de publiciteits- aangelegenheden van de jamboree verzorgt, verklaarde op een perscon ferentie dat het kampleven normaal voortgang vindt en dat het dagpro gramma vanaf 5.30 u. normaal werd afgewerkt. „In de nacht van maandag op dinsdag moesten ongeveer duizend padvinders hun tenten ontruimen. Slechts achttien hiervan kregen lo gies in particuliere woningen in Sut ton Coldfield. De overigen zijn on dergebracht in hoger gelegen rust- tenten", aldus Wood. Het lijk van een Deense padvinder die in een toestand van slaapwande len in zee zou zijn geraakt toen hij met een groep aan boord van een Belgische boot was, op weg van Oos tende naar Dover voor bijwoning van de jamboree te Sutton Park, is bij Duinkerken uit zee opgepikt. Subsidiëring kan ook rechtsonge lijkheid scheppen ten aanzien van hen, die bij geen enkel kerkgenoot schap zijn aangesloten, maar behoef te gevoelen aan gebouwen, die voor het beleven en belijden van de ge loofsovertuiging een overeenkomstige betekenis hebben als de kerken. Plaatselijke behoefte. De subsidie van een derde der kos ten zou moeten worden verleend voor alle kerken, die voor het eerst in een plaatselijke behoefte gaan voorzien. Het rapport stelt hiermee op één lijn kerken, die bouwvallig zijn of wegens het ontbreken van noodzakelijke uitbreidingsmogelijk heden vervangen moeten worden. Geen bijdragen in de stichtingskos. ten worden gegeven voor herbouw van kerken, die door de oorlogshan delingen of de watersnood 1953 zijn verwoest, voor nieuwbouwkerken in de Noordoostpolder, voor nieuwbouw van kerken, als gevolg van aankoop of onteigenmg door het Rijk, provin cie of gemeente. In deze gevallen bestaan afzonderlijke regelingen. Voor bestaande kerken, waarin het aantal zitplaatsen tenminste verdub beld wordt, kan in de stichtingskos- ten naar rato worden bijgedragen. Het rapport verzoekt om invoering per 1 januari 1956. RECHTZAKEN DRIE-OKTOBER STEMMING Uiteraard kan niet getolereerd worden dat iemand een politie-agent een trap tegen zijn zitvlak geeft, ook al gebeurt dat dan in Leiden in de nacht na de drie oktober-viering De (niet-verschenen) chauffeur uit Al phen a. d. Rijn, die in dronkenschap de Leidse agent een trap had gege ven, zal dus hiervoor moeten boe ten en wel met 30,— boete of zes dagen .en twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, tot welk vonnis de Haagse politierechter overeenkomstig de eis besloot. In zijn verklaring voor de politie had verd. gezegd dat een jongen hem had geduwd en dat hij die had wil len raken, maar dat plotseling de agent op die plaats had gestaan. De rechter nam deze verklaring echter niet aan. Wel werd er rekening mee gehouden dat de chauffeur tot dus verre nog een blanco strafregister had. OPKOPER DRONK TEVEEL. Overeenkomstig de vordering van de officier van justitie veroordeelde de Haagse politierechter een opkoper uit Alphen aan den Rijn tot 40. boete of acht dagen en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Op maart j.l. had verdachte op de Ju- lianastraat bij de Schoolstraat te Al- phen op zijn brommer gereden ter wijl hij onder drankinvloed verkeer de. De man had een meisje, dat een verkeersopstopping veroorzaakte, aangereden. ALPHEN AAN DEN RIJN KAPELAAN J. W. SCHRAMA. Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam heeft kapelaan J. W. Schrama, sedert augustus 1955 kape laan te Alphen aan den Ryn op dracht gegeven zijn studie in de theologie en liturgie voort te zetten aan de Universiteit te Nijmegen. Kapelaan Schrama hoopt aan deze zeer vererende opdracht eind sep tember of begin oktober gevolg te geven. Hij neemt binnenkort zijn in trek in het Pius-convict, Slichten- horststraa. 91 te Nijmegen, voordat zijn opvolger in Alphen aan den Ryn, die half augustus v erwacht kan wor den, zich alhier komt vestigen. Hoewel kapelaan Schrama met voldoening van de hem verstrekte nieuwe opdracht heeft kennisgeno men en volgaarne de nieuwe weg. hem door zijn kerkelijke overheid aangewezen, zal volgen, spijt hem, zoveel werk onvoltooid achter te moeten laten. Kapelaan Schrama was in de Sint Bonifaciusparochie o.m. geestelijk adviseur van de KAB en haar vele onderafdelingen, idem van van de kath. middenstandsvere niging, de VKJMV en de LTM. Hij vervulde de functie van aalmoezenier van de Gidsen en de KAJ en was sinds kort districts aalmoezenier van de K.A.J. en de VKAJ. Hij was ook aalmoezenier van „Meisjesland", een nieuwe vorm van vrije jeugdbewe ging voor meisjes van 13 tot 17 jaar, welke organisatie kapelaan Schrama zelf in het leven heeft geroepen in de parochie. Voorts was kapelaan Schrama godsdienstleraar aan de r.k. Ulo-school en de g.l.o.-jongensschool aan de Paradijslaan. Hij was ook di recteur van de Maria Congregatie voor jongedames. Kapelaan Schrama, die een zoon is van de Laurentiusparochie te Voorschoten en 30 mei 1053 tot pries ter werd gewijd, heeft in Alphen zeer vele vriendschapsbanden gesmeed. Kapelaan Schrama zal nog wel de uitgestippelde tien-daagse Rome reis van 21 tot en met 31 augustus met de Kajotters en de Kajotsters meema ken. Zodra kapelaan Schrama de vele banden met Alphen aan den Rijn definitief gaat verbreken, zal een officiële afscheidsavond in de Sint Josephzaal voor hem worden belegd. WAS HET EEN HFRT? De heer C. J. Oskamp, gemeente werkman, wonende Noordeinde 91 in Aarlanderveen, heeft tijdens zijn rondgang op een stuk weiland in de Noord, en Zuideinderpolder langs de Oostkanaalweg, tussen een koppel koeien een wild hert zien lopen. Ver gissing is uitgesloten, zo verklaarde hy aan de politie, want ik heb mijn ogen heel goed de kost gegeven. Het is enkele jaren geleden, tij dens een strenge winterperiode nog eens voorgekomen, dat een hert zich in Alphens dreven heeft Be- waagd. Zomerkamp jeugdbeweging. Zestien kabouters van „Kantarelle" van de kath. jeugdbeweging hebben o.l.v. oehoe L. Scheerder, oehoe J. Janssens en de dames M. Bosman en A. Vink een vierdaags zomerkamp gehouden in Noordwijkerhout. Don derdag werd een ouderavond ver zorgd, waarop de feestelijke maaltijd bestond uit „sproökjesbrood". Aal moezenier, kapelaan J. W. Schrama, was gedurende een deel van het kamp aanwezig. De kaboutertjes hebben heerlijke dagen beleefd. Zij genoten van zee, duin en het prach tige zonnige weer. Zij hadden de ruimte voor hun spelen in de vrije natuur en vergaten hun krappe be huizing op de etage van de woning naast de kleuterschool op de Para- dijslaan, waaraan zij intussen alweer herinnerd zijn, nu zy daarop weer zijn teruggekeerd. Maar dit zal de herinnering aan het kamp toch niet kunnen verdringen Emmalaan aangereden door een be stelauto, bestuurd dooi de heer K. K., eveneens ingezetene van Alphen aan den Rijn. Mevr. Van M. reed op haar rijwiel over de Emmalaan, in de richting van Leiden. Ter hoogte van het via- dukt van de Koningin Julianabrug stak zij plotseling raar links over. De heer K. was haar reeds op kirte afstand genaderd en hoewel, hij al les in het werk stelde nm de wie1 rijd ster te ontwijken, kun hij een botsing met haar niet voorkomen. Mevr. Van M. werd regen de straat gesmakt. Zij liep door de val verschil lende wonden op. o.a. een flinke snij wond aan het voarhoord en een bloeduitstorting rond haar rechter oog. Het rijwiel en de auto werden flink beschadigd. AARLANDERVEEN GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PATER J. ZANDVLIET M.S.C. In het rectoraat Tivoli te Eindho ven heeft pater J. Zandvliet, missio naris van het H. Hart, in Zoeter- woude geboren, zijn gouden priester feest gevierd. Óp dezelfde dag vierde ook pater A. Rateland, huisgenoot van de gouden jubilaris, zijn gouden feest. De echtgenoot en kinderen van de overleden zuster van pater Zand vliet en verdere familieleden hebben het gouden priesterfeest in Eindho ven meegevierd. De plechtige Hoogmis werd door pater Rateland opgedragen; ook pa ter Zandvliet droeg een H. Mis uit dankbaai'heid op. Het plechtig Lof werd door pater Zandvliet gecelebreerd. Tijdens het feestdiner spraken de overste, pater A. Eykeris en de directeur van „Una Sancta" pater A. P. Kueten, geluk wensen en waardering uit voor het verdienstelijk missionarisleven van de gouden jubilaris. Er kwamen vele gelukwensen en onder de vele tele grammen ook een telegrafische ge lukwens uit Rome, wegens het 15- jarig verblijf als generaal assistent van de congregatie aldaar. Auto in het water gereden. Doordat een wiel afknapte, reed de auto, bestuurd door de heer P. Elder- horst, in de Noordbuurtevaart. Door dat de vaart ter plaatse niet diep is, kon de heer Elderhorst zich door het achterportier redden. Met een kraan wagen van het aannemersbedrijf A. Kruil stond de auto weer spoedig op de weg. WEGENBOUW ZOETERWOUDE LEIDEN GEGUND De Provinciale Waterstaat van Zuid Holland heeft het verrichten van grondwerken en het maken en aanbrengen van wegverhardingen t.b.v. de aanleg van een deel van het wegdek ZoeterwoudeLeiden ge gund aan de fa. S. van 't Verlaat Co te Giessendam voor 68.396. was in het voordeel van de Boys 2-0. Regelmatig golven de aanvallen dan up een neer „St. Bernardus" kreeg het overwicht. Linksbinnen kreeg de bal te pakken en door een keihard schot wist hij het doel te vinden 2-1. Na de rust probeerde „St. Bernar dus" de achterstand in te halen, doch de Boys kregen wee." de over hand en de midvocr wist ie keeper te verrassen 3-1. Het doel der gasten kwam telkens in gevaar, en voor dat de doelman het kon verhinderen, maakte de midvoor het 4e doelpunt. Hierna maakte de scheidsrechter er een einde aan. NIEUWKOOP LAATSTE DAG ZEILWEDSTRIJDEN Ook de zeilwedstrijden van-maan dagmorgen werden begunstigd door dezelfde fraaie weersomstandigheden als beide voorgaande degen. Hieronder volgen de uitslagen van maandag met de totaal-klassering. Sharpies. Dagprijzen 1. Londerstien, P. Hansen, 2. Straaljager, A. Rijnbeek. De wisselbeker was voor P. Hansen. Vrijheidsklasse. Dagprijzen: 1. Hin de, H. J. Natte, 2 Stillgoing, J. de Ruyter, 3. Veenhaasje, C. Kok. Wis selbeker: H. J. Natte, 16 M2 Streep: Dagprijzen: 1. Water geus, P. Verhoeven, 2. Keesie, J. Blonk, 3. Sneezy, J. Bisschop, 4. In- grid, J. Bodegraven. Wisselbeker: J. Bodegraven. 16 M2 Stip: Dagprijzen: 1. Buizerd, T. Telkens, 2. De Ruyter, Gootbosch, 3. Rakker, A. Versloot, Wisselbeker: Schoonderwoerd. 12 Voetsjollen: Dagprijzen 1. Du vel, A. J. v. Beekum, 2. Windekind, L. Verwey. Troostprijs: Ob, Hans Beek. Wisselbeker: A. J. v. Bee kum. Jeugdklasse: Dagprijs: F. Nefkens met Oom Donald. Troostprijzen: Krui meltje, H. Ozinga en Berend Botje, B. R. de Vries. Beker: F. Nefkens. Handicap (onderling): Dagprijzen: 1. Op 't nippertje, v. Diepingen; 2. F. Noordzoek. Beker: v. Diepingen. De prijsuitreiking vond des avonds' paviljoen Plaszicht plaats. Voor zitter, de heer B. de Klerk uit Woer den roemde op het einde van dit door ideaal weer begunstigd zeilfestijn, de prima organisatie, welk in zo grote mate tot het succes heeft bijgedragen. Een speciaal woord van dank ver wierf mevrouw Hammes, die haar echtgenote zo tro:uw had geassisteerd bij al het vele voorbereidende werk verdere werkzaamheden. De grote zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Er wa^ een bandje en een dansje en 't was er nog lang erg gezellig. Voorzitter de Klerk wenste dan ook allen, niet een vaarwel, doch een goede vaart en een tot weerziens in Nieuwkoop het volgende jaar. Loodsbouw opgedragen. Archi- tekt L. Verboom te Haarlem heeft namens de heer C. Breedijk, het bou wen van een loods aan de Nieuw- veense weg gegund aan B. H. Bode graven alhier. NIEUWVEEN DODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen om plm. 12 uur is de 45-jarige landbouwer D. A. Bos, A. H. Kooistrastraat 8, door een dodelijk ongeval om het leven gekomen. De heer Bos was bezig met het schilde ren van de kap van zijn hooiberg. Waarschijnlijk ten gevolge van het vochtige oppervlak waarop hij stond, is hij uitgegleden en van 10 m hoog te naar beneden gestort. Hij over leed ter plaatse. De heer Bos, een zeer geziene figuur in Nieuwveen, was o.m. wethouder van de ge meente. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van augustus 1857 Brussel. Na het huwelijk van Aartshertog Maximiliaan en Prinses Charlotte van België hebben de jonggehuwden het kasteel van Laeken verlaten, zich naar Weenen begevend. Voor het vertrek heeft de Aartshertogin, met haar gemaal, nog een be zoek gebragt aan het graf van hare moeder, in de kapel van de kerk'te Laeken, en geduren de geruimen tijd lag zij bij het lijkgesteente neergeknield. De Aartshertog had veel moeite om haar van die plek te verwijde ren, en op den drempel van de kerk gekomen zijnde, snelde de Vorstin ten tweeden male naar de plek die haar zoo dierbaar blijft. SPORT CENTRALE TRAINING NEDERLANDS ELFTAL SPELERS Gisteravond heeft de technische commissie van de KNVB te Utrecht met de bondscoach de heer Schwartz en de trainer en de gedelegeerden van de clubs besprekingen gevoerd over de komende landenwedstrijden en de voorbereidingen daartoe. Besloten werd om, met het oog op de wedstrijd LuxemburgNederland die op 11 september a.s. te Rotterdam wordt gespeeld, de centrale training te beginnen op 14 augustus. De spe lers zullen worden aangewezen door de bondscoach. Daarna volgen trai ningsavonden op de woensdagen 21 augustus en 4 september. Waar de centrale training wordt gehouden zal op korte termijn wor den beslist. Tussen 21 aug. en 4 september zal zoals bekend 'n oefenwedstrijd wor den gesDeeld, en wel op woensdag 28 augustus te Groningen tussen een voorlopig Nederlands elftal en een ploeg van Neder-Saksen. In de vergadering werd het voor stel geopperd om in de week vóór olke landenwedstrijd de spelers en de reserves van het Nederlandse elf tal drie dagen bijeen te brengen. Het zal nader worden bestudeerd. ZEILEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN VOOR DAMES Te Oostende «ijn internationale zeilwedstrijden voor dames gehou den. In de Drakenklasse eindigde het Nederlandse jacht „Vanquard" van Warners op de derde plaats achter de Belgische jachten „Zeewacht" van Elleboudt en „Wini" van Marchall. De wedtsrijd was verzeild in twee races, waarin de „Vanguard" even eens derde was geworden. ALKEMADf Geboren: Franciscus A. J. zn van Th. W. Loos en G. M. van Klink; Catharina M. A. dr van A. J. G. Co- zijn en H. A. l'Ami; Johannes Jaco bus M. zn van J. M. Borst en M. K. Verhaar; Johanna P. M. dr van Th. J. Borst en C. J. P. Alkemade; Anna M. M. dr van P. C. Bisschop en A. A. van der Poel; Maria A. dr van N. B. M. Turk en C. W. Hoogenboom. Ondertrouwd: J. A. van Leeuwen en J. M. Koster; J. J. M. van der Meer en A. H. Ponsioen. Gehuwd: J. W. A. Zandvliet en M. B. Semp; C. J. Zoet en J. P. van der Poel; N. de Bruin en Th. J. M. Borst; J. J. van der Meer en Th. A. Schrama. BODEGRAVEN Botsing. Maandagavond om streeks zes uur is mevr. G. van M. P., wonende te Alphen aan den Rijn, ter hoogte van de Voorstraat op de Geslaagd. Voor het staatsexa men gymnasium (A) slaagde de heer D. W. Gesink. HAZERSW0UDE Voetbal. Zaterdagmiddag had er een vriendschappelijke voetbalwed strijd plaats tussen „St. Bernardus" van de Rijndijk en de „Hazerswoudse Boys". Direct na aftrap zaten beide elftallen fel op de bal. Rechtsbuiten kreeg de bal toegeschoten en wist deze door een hard schot in het net te plaatsen. 1-0. Na verloop van een kwartier van de linksbuiten der gas ten zo onfortuinlijk, dat hij de bal in eigen doel terecht liet komen. Dit P.V. de Witpen. Concours met 80 jonge duiven vanaf St. Ghislain-Ho- mu. Gelost te 7.00 uur met N.O.-wind. Deze vlucht had een traag verloop. Aankomst eerste duif te 10.59 uur. Snelheid 860 meter. Uitslag: J. de Groot 1; A. Akerboom 2; J. Meijer 3; H. Burggraaff 4, 5, 8; A. Bijl 6; C. v. Leeuwen 7, 9; C. v. Bemmelen 10. TER AAR Viswedstrijd. De hengelsport vereniging „De Brasem" heeft een KORTE golf De Poolse autoriteiten hebben de laatste tijd als bezuinigingsmaatregel ruim 27.000 ambtenaren ontslagen. Binnenkort zullen er nog 12.000 vol gen. De betrokkenen zullen elders te werk worden gesteld. De beroemde cellist Pablo Casals is op tachtigtjarige leeftyd in het hu welijk getreden met de 21-jarige Mar- ta Montanez. Het huwelijk werd za terdag te San Juan op Porto-Rico ge sloten. Zes en twintig mensen zijn maandagavond meer of minder zwaar gewond doordat zij hun koelboeldig- heid niet wisten te bewaren. Toen een trein op het station van San Pedro (Spanje) stopte, raakte het laatste rijtuig los en begon van een helling te rijden. Talrijke passagiers spron-, gen in paniek naar buiten. Degenen die binnen bleven, stapten echter al len ongedeerd uit, toen het rijtuig on deraan de helling uit zichzelf tot stilstand kwam. ZOETERWOUDE Volleybalwedstrijd. Gisteravond omstreeks 8 uur hebben de volley balteams van de Alphense en Aar- landerveense L.T.M. elkaar ontmoet hengel wedstr yd gehouden voor haar V" scnooi ie leden. De wedstrijd zou gehoudenAarland®ryeen om een competitie- worden in de Leidse Vaart maar we gens veel dryvend vuil zag men daar van af en men besloot te gaan vissen in de Hoekse Aar tegenover de vei ling. Later bleek dat men een goede plek gekozen had want er werd nu zeer behoorlijk gevangen. Meestal is de vangst in wedstrijdverband gering. Maar deze middag had controleur Broer het eens druk en hij had er pleizier in. Er werd door twee en twintig leden aan de wedstrijd deel genomen die te samen 31 stuks vis vingen. Na weging was de uitslag als volgt: 1. A. P. Touw, 1020 gram (grootste brasem); 2. Jac. Rietveld, Nieuwveen 590 gr., 3. H. Hofland 550 gr., 4. Adr. v. d. Haven, 395 gr., 5. J. D. Costeris 390 gr., 6. G. J. Wyzen- broek, 270 gr., 7. N. N., 200 gr., 8. J. Kroon, Aplhen a. d. Rijn, 195 gr. 9. A. v. d. Haven, sr., 165 gr., 10. B. Riet veld 125 gr., 11. T. Baas, Nieuwveen, 115 gr., 12. M. Akerboom 105 gr., 13. J. v. d. Starren 75 gr., 14. W. Rietveld 55 gr. De prijzen bestonden uit vis sport en huishoudelijke artikelen. Na afloop werden deze door de voorzit ter van „De Brasem", de heer G. J. Wijzenbroek, in café van Acker te Aardam uitgereikt aan de winnaars., wedstrijd te spelen. Reeds vlak na de aanvang was het merkbaar dat het Alphense team een zeker overwicht had op zijn tegenstanders, hoewel la ter bleek, dat dit overwicht toch niet zo groot was als men aanvankelijk verwachtte. Vooral tijdens de tweede partij weerden de Aarlanderveense dames zich dapper; zij wisten deze partij dan ook te winnen met 1 punt voorsprong. De Alphense overmacht bleef echter door de hele wedstrijd heen onmiskenbaar. Hoewel dit team verscheidene malen ogenblikken van zwakte vertoonde, welke de tegen partij de kans gaf om een punt of 5 in te lopen, moest toch tenslotte wel zijn grotere ordelijkheid en trefze kerheid tot de verdiende overwinning voeren. Zowel de le als de 3e partij wonnen de Alphense dames met resp. 8 en 2 punten voorsprong. Al trad het gebrek aan techniek vooral by de Aarlanderveense dames meer dan eens op een teleurstellende manier aan de dag, toch mag zeker niet ge zegd worden dat er die avond on verdienstelijk gespeeld is. Wat de verschillende supporters te zien kre gen, was een pittig gespeelde match van enthousiaste volleybal-amateurs.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2