&2icbe(Eoti4ci/nt Boelganlns positie bezig te vervagen Rechtse stromingen in rood China ROOD CHINA verschiet van kleur tluOade aaai de jaxig-e psUnaea Jjcene Overstromingsramp in Japan DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14175 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. POLITIE DIT JAAR is door de Tweede en kort geleden ook door de Eerste Kamer de politiewet aangenomen. Het wetsontwerp was reedp bij de Kamer ingediend in juli 1954, maar de Memorie van Antwoord, het schriftelijk antwoord van de regering verscheen eerst in augustus 1955. Hieruit resulteerden enige nota's van wijziging en een nader gewijzigd ont werp van wet, dat mede door de lang durige kabinetscrisis van verleden jaar pas deze zonv r door de beide Kamers kon worden behandeld. Het politievraagstuk is een pro bleem, dat vooral in de jaren na de oorlog accuut is geworden. Het be- bestond wel vóór de oorlog ook, zij het min of meer latent, maar tijdens de bezetting losten de Duitsers het met één pennestreek op door de ge meentepolitie te doen verdwijnen en de gehele politie te leggen in handen van een centraal geleid landelijk ap paraat. Na de bevrijding werd de oude toe stand niet zonder meer hersteld. Sommige gemeenten kregen toen weer een eigen politie-apparaat, an dere zagen een Rijkspolitie op hun dak gestuurd. Deze toestand was zeer onbevredigend en er gingen stemmen op, die vroegen om een definitieve oplossing. De zaak werd toen in han den gegeven van de commissie-Lan- gemeyer, die tenslotte met een lijvig rapport kwam, dat ook al geen eens luidend resultaat opleverde. Er waren minderheidsnota's bij, maar het rap port van de meerderheid werd ten slotte toch in het ingediende wetsont werp verwerkt. Intussen was echter een hevige strijd ontbrand tussen de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justi tie. De gemeentepolitie ressorteerde namelijk onder het eerste departe ment, de Rijkspolitie onder het twee de. DE OPLOSSING, welke nu in dit wetsontwerp werd voorgesteld, was, dat het wel aldus blijft, dat de ene gemeente een gemeentepolitie heeft en de andere Rijkspolitie, maar dat de beslissing dienaangaande wordt gebonden aan het inwoners aantal. Gemeenten beneden de 10.000 in woners krijgen Rijkspolitie en ge meenten boven de 25.000 kunnen er een eigen gemeentepolitie op na hou den. Daartussen ligt dus een aantal gemeenten, waarover afzonderlijk moet worden beslist. Deze oplossing is niet zo zonderling, als op het eerste gezicht wel lijkt; ge meenten van enige omvang kunnen er een eigen politiekorps op na hou den, maar dan moet men een grens stellen en deze grens is gesteld bij 25.000 inwoners. De grens waar bene den dit onmogelijk is, is gesteld bij 10.000. Voor de tussenliggende ge meenten wordt beslist via een lijst A en een lijst B, welke lijsten in het wetsontwerp waren opgenomen. NU KAN EEN gemeentelijke over heid natuurlijk betere bindingen maken met een eigen politiekorps dan met de Rijkspolitie, maar ook in deze nieuwe wet gaat er toch van de gemeentelijke bevoegdheid over het eigen politiekorps wel het een en an der verloren. De burgemeester houdt in geval van een eigen gemeentepo litie wel de leiding, maar hij is niet meer hoofd van de politie zonder meer. Immers benoemingen op voor name politieposten gebeuren niet meer door de gemeentelijke overheid, maar door de Kroon en bovendien zal nu de centrale overheid voor tal van zaken algemene regelen kunnen stel len. Voor de burgemeestei van een klei ne gemeente, die hei met Rijkspolitie moet doen, is er alleen de eis, dat de Rijkspolitie hem op de hoogte moet houden van hetgeen zij doet. En ook, Mao maakt zich ongerust In China maken de rode leiders zich ongerust over de toenemende „rechtse" stromingen, welke zich zo wel onder de boeren als onder de in tellectuelen openbaren. In verschil lende Chinese provincies zijn reeds opstanden uitgebroken. Zojuist is een boerenopstand in de provinsie Sjets- joean met geweld onderdrukt. Volgens berichten uit Formosa gaat het hier om een organisatie van boe ren, die zich de „gemeenschap van de degen" noemt en voorspelt, dat het Chinese volk nog deze maand zal opstaan en zich een koning 'kiezen zal Van meer belang zijn echter de rechtse elementen, die zich in allerlei organisaties en staatsinstellingen hebben genesteld. Maarschalk Peng Teh Hoeai, minis ter van Nationale Defensie, heeft in een dagorder verklaard, dat de „reohtsen" zich in het leger hebben ingewerkt en dat zij zich de vernieti ging van het socialistische stelsel ten doel hebben gesteld. De „rechtsen" zijn ook in de com munistische „Liga van de jeugd" binnengedrongen, een van de voor naamste pijlers, waarop het regiem rust. In Peking zijn 24 leden van deze liga „gezuiverd". Waarnemers zijn van mening, dat Mao zoveel publiciteit aan al deze agitatie geeft, om bij de onderdrukking ervan des te harder te kunnen toeslaan. Zo is in de pers en voor radio- Peking ook grote aandacht geschon ken aan de ontdekking van een nieu- Lintje voor Papoea's Gouverneur Van Baal van Nieuw- Guinea is maandagavond met het tourneerschip „Oranje" uit Hollandia naar Biak vertrokken, waar hij woensdag koninklijke ouderscheidin gen zal uitreiken aan drie Papoea's, die een aandeel hebben gehad in de redding van de overlevenden bij de ramp van de „Neutron". De plechtigheid zal worden gehou den in één van de dorpen in de om geving van Biak. Hoogstwaarschijn lijk zullen de leden van de parle mentaire missie daarbij aanwezig zijn. De vertegenwoordiger van de Kl.M. in Biak zal aan de redders ge schenken overhandigen. deze burgemeester kan de Rijkspolitie bepaalde taken opdragen. Daarmee is echter de strijd tussen Binnenlandse Zaken en Justitie niet beslecht. Die strijd is met dit wets ontwerp niet opgelost. Het wetsontwerp bepaalt alleen, dat bij alles wat er gebeurt ten aan zien van gemeente- en rijkspolitie de verplichting geldt, dat men het eerst onderling eens moet worden en el kaar dus wederkerig in alles moet kennen. Het laatste woord is hierover dus nog ni"et gesproken, maar hoe dan ook, Justitie en Binnenlandse Zaken zullen het nu samen moeten doen in een goede onderlinge verstandhou ding. Hier is sprake van een compromis tussen Binnenlandse Zaken en Justi tie dat de Kamers tenslotte maar heb ben aanvaard, omdat Let beter was dan het politiebesluit 1945. we „contra-revolutionaire" organisa tie, die heeft geprobeerd de commu nistische partij in China omver te werpen. De organisatie oefende haar activiteiten uit in de grensprovincies Hoepeh en Hoenan. Dagelijks verschijnen berichten over Chinezen, die zich „op onjuiste wijze" tegenover de partij hebben ge dragen. Het gaat hier- om duizenden en misschien wel om miljoenen per sonen. Op ieder kantoor, in iedere fabriek en op iedere coöperatieve boerderij worden herhaaldelijk men sen door het gezamenlijke personeel als „rechtsen" beschuldigd. Deze zijn dan gedwongen tot „nederige bekente nissen Anti-stakingswet in India Twee duizend ambtenaren hebben maandag voor de Indiase regerings gebouwen te Nieuw Delhi, gedemon streerd terwijl binnen het Lagerhuis in eerste lezing met overweldigende meerderheid een anti-stakingsw ft goedkeurde. Het wetsontwerp, dat dinsdag in laatste lezing zal gaan, stelt alle stakingen van belangrijke diensten strafbaar. Een dreigende staking voor loons verhoging van ruim een half miljoen ambtenaren, die dinsdagnacht zou in gaan, maakte de indiening van het wetsontwerp urgent. Premier Nehroe heeft er maandag avond in een radiotoespraak bij de ambtenaren op aangedrongen niet in jstaking te gaan. Hij voegde eraan toe, dat indien de staking toch doorgaat, men er zich van bewust moet zijn, dat het dan niet gaat om een gewone staking in een fabriek, maar om een staking waarbij de belangrijkste diensten van de gemeenschap zijn betrokken. Het is, volgens de premier, de taak van ieder deze diensten gaande te houden. Verder zei Nehroe nog, dat er andere methoden dan stakingen moeten wor den gevonden om geschillen te rege len. De regering wil een orgaan vodï overleg in het leven roepen. Bang voor de frank Ondanks ontkenni .gen in de rege- rings- en beurskringen blijven de ge ruchten over een dev luatie van de Franse frank aanhouden. De vrees resulteerde gisteren in een stijging van de Amerikaanse dollar op de zwarte markt van 420 tot 436 franken, de hoogste prijs sedert drie jaren, bij een officiële koers van 350 franken. De goudmarkt weerspiegelde door stijgende prijzen de sterk toenemen de inflatie. Goud in baren kwam op 510.000 franken per kg of 13.000 fran ken hoger dan jl vrijdag. Stuwdammen begaven het Drie stuwdammen in de rivier Gallinas, in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico, zijn gisteren als ge volg van zeer hoge waterstanden weggeslagen. Vierhonderd miljoen liter rivierwater stortte zich op enige stadjes en dorpen, richtte grote scha de aan, maar veroorzaakte geen slachtoffers. Wel is er veel vee om het leven gekomen. In de stad Las- Vegas stonden alfle straten onder water. Het uit 24 man bestaande tamboerkorps van het garde regiment fuseliers „Prinses Irene" heeft maandagoch tend bij het paleis te Soestdijk een aubade gebracht aan H.K.H. Prinses Irene ter gelegenheid van haar acht tiende verjaardag. Later bood een deputatie aan de jari ge prinses een week-end tas aan. De foto laat zien hoe de koninklijke familie vanaf het bordes voor het paleis het tamboerkorps gade sloeg. Nog altijd premier Het schijnt, dat premier Boelganin niet plotseling moet verdwijnen, doch geleidelijk dient te „vervagen". Zoals men weet was hij niet in Kroestsjefs gezelschap, toen deze Tito ontmoette in Roemenië, en staat hjj ook niet op het programma van Kroestsjefs reis naar Oost-Duitsland. Desalniettemin staat het vast, dat hij nog altijd pre mier is. Volgens bericht van Radio-Moskou ontving hij maandag een delegatie van de Japanse beweging voor het verbieden van kernwapens. Ook was hij er gisteren bij tegenwoordig toen Kroestsjef een Syrische delegatie ont ving. Men heeft op de Russische ambas sade te Berlijn gezegd, dat Boelganin waarschijnlijk wegens ziekte niet meekomt naar Oost-Duitsland, maar op bovengenoemde receptie zag hij er zeer goed uit en dronk hij een stevig glas wijn, zodat men onmogelijk aan zijn goede gezondheid kan twijfelen. Een luchtopname van de Japanse stad Nagasaki, die geteisterd wordt door zware overstromingen. Het water in de straten heeft een hoogte bereikt van anderhalve meter; de dodenlijst is gestegen tot 457 personen ter wijl het aantal gewonden meer dan 3600 bedraagt. Syrië bond in De spanning tussen Syrië en Jor danië is gisteren plotseling aanzien lijk verminderd, nadat de Syrische premier, Assali, mondeling (via zijn zaakgelastigde in Amman) aan de Jordaanse regering had doen weten, dat de perscampagne in zijn land te gen Jordanië zal ophouden. In een Jordaanse verklaring wordt gezegd, dat het onderhoud tussen de minister van Buitenlandse Zaken, Ri- fai, en de Syrische zaakgelastigde Ra- habi zeer vriendschappelijk is ge weest. „De sfeer, waarin het plaats vond, heeft de best denkbare uitwer king gehad voor het oplossen van het geschil", aldus de verklaring. In Damascus werd in een officieel communiqué meegedeeld, dat de Sy rische president, Koewatli, zijn me dische behandeling in Zwitserland niet zal afbreken, nu de spanning gro tendeels is weggenomen. Nieuw beraad over Cyprus Volgens berichten uit de Griekse pers heeft de Britse ambassade in Athene de Griekse régering uitgeno digd met Engeland en Turkije deel te nemen aan een bespreking van de kwestie-Cyprus. In Griekse diplomatieke kringen wilde men met bericht niet bevesti gen. Volgens een gewoonlijk welinge lichte bron te Londen heeft Engeland Griekenland en Turkije gepolst over de mogelijkheid van een conferentie over de toekomst van Cyprus. Maar een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken zei, dat Engeland wel enkele weken met Griekenland en Turkijk voeling had gehad, doch geen formele uitnodigin gen voor een conferentie had ge stuurd. Naar verluidt is de secretaris-gene raal van de NAVO geïnteresseerd bij de oplossing van de Cyprische kwes tie. Toch houdt men wel degelijk reke ning met zijn minder goede „politie ke" gezondheid, w it de Russische ambassade te Caïro adviseerde de vertegenwoordiger van de opstandi ge Imam van Oman om een nota, ge richt aan Boelganin, niet aan deze te adresseren maar aan Worosjilof, de president van de Sovjet-Unie. Als Boelganin's opvolger wordt Mi- kojan genoemd, die op het ogenblik De „Rode Pimpernel" van Joego-Slavië Carmelo Jurissevich, de Zuidslavi- sche „Rode Pimpernel", die honder den vluchtelingen uit Zuidslavië naar Italië hielp ontvluchten, is zondag avond door Zuidslavische grensbe wakers doodgeschoten, toen hij een gezin over de grens probeerde te brengen. Het is niet bekend, of de vluchte lingen ook in handen van de grens wachters zijn gevallen. Een broer van Jurrissevich werd in 1949 in de buurt van Triest dood geschoten. De familie Jurissevici is afkomstig uit Istrië, dat na de oor- lui. raiiic, Udl lid uc WJ- bezig is snel omhoog te stijgen. Menlog bij Znidslavië werd ingelijfd In brengt dit m verband met de mede-; 1M9 verhuisde z« naar Triëst. delingen, dat Mikojan Kroestsjef -- V krachtig gesteund heeft, toen er enige weken geleden een felle aanval op Kroestsjef werd gedaan door de groep Malenkof-Molotof. Boelganin hield zich toen op de vlakte en Miko jan is thans blijkbaar bezig zijn be loning te incasseren ten koste van Boelganin. Men schat, dat er sinds het einde van de oorlog ongeveer 40.000 men sen uit Istrië naar Italië zijn ge vlucht. Dit nummer bestaat nit 8 pagina's HOE wordt het veer? Dorp boos op lord De inwoners van het Engelse dorp Altrincham zijn woedend op dc Lord (die zijn titel aan het dorp ontleent) omdat hij de Koningin heeft aange vallen. Iedereen in het dorp praat over de schandelijke kritiek en de gemeente raad heeft een vergadering besteed aan het opstellen van een protest. Gemeenteraadslid Edward Chorl- ton zei: „Het is een grote eer voor Lord Al trincham, dat hij de naam van ons Over het algemeen veel bewol- j ij aanvankelijk hier en S daar enige regen. Matige, mor- gen af en toe vrij krachtige wes- telijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Geldig van dinsdagavond tot j woensdagavond. Opgemaakt te 1 3 11.15 uur). WESTELIJKE WIND i dorp mag dragen. Het is echter hele maal geen eer voor ons dorp. Integen deel." En Clyde Hewlett, de voorzitter van de plaatselijke conservatieve partij, vond dat de kritiek „verraad" genoemd kan worden. En woedend voegde hij er toe: „Lord Altrincham moest er voor in de Londense Tower gestopt worden." De burgemeester, mevrouw Elsie Marston gaf haar dorpelingen groot gelijk. „Naar mijn mening moet hem de naam Altrincham ontnomen wor den", merkte zij op. „Zijn kritiek is grof en verraderlijk. Hij heeft de naam van ons dorp door het slijk ge haald". Westenwind en vochtige lucht Door drukstijgingen in de omgeving van Janmayen heeft het hogedrukge- bied zich naar het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland verplaatst. Tegelijkertijd nader te van uit het zuidwesten een vore van lage druk. Tussen beide systemen door werd met een zwakke oostelijke wind droge continentale lucht aangevoerd, waar in de temperaturen maandagmiddag MüNCHEN op enkele plaatsen in het zuiden van ZüRICH het land tot 27 graden stegen. Op de nadering van een zwak front, dat de continentale lucht van vochtige oceaanlucht scheidt, begon dinsdag ochtend de bewolking toe te nemen en vielen er in het uiterste zuiden van AJACCIO het land enkele buien. De komende MALLORCA 24 uur zal dit front ons land in een langzaam tempo passeren, waarna met een zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen de vochtige oceaanlucht binnenstroomt. Hierin komt over het algemeen vrij veel be wolking voor met plaatselijk enige re gen. De temperaturen zullen hierbij niet veel lager worden dan vandaag. 7 Aug. zon op 5.12; onder 20.22; maan op 18.18; onder 2.14. Hoogwaterstanden 7 Aug. v.m. 1.n.m. 1.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT - GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. licht bew. 25 C. licht bew. 28 onweer 24 geheel bew. 17 motregen 27 nevel 22 zwaar bew. 27 geheel bew. 27 mist 23 r» gen 31 zwaar bew. 25 onbew. 24 zwaar bew. 27 onbew. 23 nevel 28 regen 2,9 regenbui 28 onbew. 24 nevel 28 onbew. 32 zwaar bew. 27 half tew. 33 Korreltje Geluk is iets, dat in ons eigen leven groeit, naarmate we het rondom ons, in andere mensenlevens veroorzaken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1