SteftzidbeSou/fccc/nt Geheime besprekingen tussen Kroestsjef en Tito Weer twist tussen de Arabische broeders KM afepraakic met TITO Wat meer vrijheid voor de satellietstaten Kerkklok herinnert aan de 1tNeutron"-ramp Kritiek op koningin Elizabeth Directeur: C. M v HAMERSVELD. MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14175 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd„ ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 1.50. Nauwere betrekkingen met Joego-Slavië President Tito van Joegoslavië en de Russische partij-secretaris Kroest sjef hebben eind vorige week zorgvuldig geheimgehouden besprekingen ge voerd ergens in Roemenië. In Belgrado meent men, dat Kroestsjef op deze bijeenkomst met een nieuwe verhouding tussen de communistische partijen heeft ingestemd. President Tito zou daarbij een zeer vooraanstaande plaats gaan innemen. Kroestsjef zou bereid zijn sommige Oosteuropese landen wat meer vrij heid aan te bieden. De volledige onafhankelijkheid van Joegoslavië zou hij met nadruk erkend hebben. Men neemt voorts aan dat het nieuwe program Tito op geen enkele manier zal verhinderen zijn goede betrekkingen met het westen te handhaven. Van een herstel van de Kominform in de een of andere vorm is volgens kenners geen sprake. Herstel geschokt vertrouwen In Belgrado ziet men de geheime bijeenkomst als een poging van Kroestsjef het geschokte vertrouwen in het Sowjetstelsel en in de oprecht heid van de huidige Sowjetleiders te herstellen. Niemand kan Kroestsjef daarbij zo goed helpen als Tito, me nen kenners van de Russisch-Joego slavische betrekkingen. De officiële verklaring over de ge heime samenkomst laat nog veel ruimte open voor gissingen. „Tijdens de besprekingen beves tigden beide partijen hiun afspraak om te werken voor een verdere ont wikkeling op grote schaal van de betrekkingen tussen beide landen en voor het uit de weg ruimen van hin derpalen, die deze ontwikkeling be moeilijken". De verklaring legt er de nadruk op, dat de Russisch-Joegoslavische betrekkingen zich zullen blijven ont wikkelen, op basis van gelijkheid, wederzijdse hulp en samenwerking, eerbied voor de soevereiniteit, onaf hankelijkheid en niet-ingrijpen". Dominici krijgt gratie De tachtigjarige Franse boer Gas ton Dominici, die wegens moord op Sir Jack Drummond, zijn vrouw en hun tienjarig dochtertje ter dood was veroordeeld, heeft gisteren in Mat- seille gratie gekregen. De doodstraf is indertijd, vermoe delijk wegens de hoge leeftijd van Dominici, veranderd in levenslange gevangenisstraf. De moord op de Drummonds werd premier Soehrawardy aan Jordanië reeds vijf jaren geleden gepleegd. en het bezoek van minister Dulles ,De twee delegaties werden het eens over concrete vormen van sa menwerking tussen de partijen van beide landen en over het handhaven van duurzame banden door de uit wisseling van partijdelegaties, het over en weer verstrekken van in lichtingen en publikaties". Boelganin niet van de partij. Minister-president Boelganin was niet bij het gezelschap dat met Kroestsjef besprekingen hield met Tito. Evenmin zal hij donderdag a.s. Kroestsjef vergezellen naar Oost- Duitsland. In zijn plaats gaat vice- premier Mikojan mee, die ook bij de besprekingen met Tito aanwezig was. Dit alles kan een aanwijzing zijn, dat Boelganin weggepromoveerd zal worden. In juli deden reeds geruch ten de ronde dat de huidige premier zou worden vervangen door maar schalk Zjoekow, die nu minister van Defensie is. Jordanië dreigt ouurman Syrië In het Midden-Oosten zijn nieuwe spanningen opgetreden als gevolg van een soort Jordaans ultimatum aan Syrië. Jordanië had daarin geëist, dat de campagne van de Syrische pers tegen de ïordaanse regering zou worden stopgezet. Gebeurde dat niet, dan-zou het de betrekkingen met Sy rië verbreken. Het heeft volgens de Syriërs zelfs met wapengeweld gedreigd als het geen genoegdoening zou krijgen, maar de Jordaanse regering ontkent dit, Jordanië eiste uiterlijk gisteren antwoord en dat antwoord is geko men. Maar het was-afwijzend. De Syriërs hebben onmiddellijk steun gezocht bij Egypte en Saoedi- Arabië, en in ieder geval heeft eerst genoemd land Syrië volledige steun (ook militaire steun) toegezegd. De reacties op de Jordaanse eisen waren in Cairo nog feller dan in Da mascus. De Egyptische pers sprak eenstemmig van een „Amerikaans- Pakitaans complot" om Jordanië te gen Syrië en Egypte op te zetten. Als motieven voor deze bewering voer den de bladen in Caï- - o.a. aan het recente bezoek van de Pakistaanse Opvoering van het H. Bloedspel te Brugge Spoorwegongeluk bij Madrid Een militaire trein met 800 solda ten is in de vroege ochtenduren van zondag in volle vaart ingereden op een stilstaanden locomotief op het station Ville Verde, zeven kilometer van Madrid. Tot dusver zijn zeven tien doden en 68 gewonden in de ra vage gevonden. Negen gewonden verkeren nog in levensgevaar. De militaire trein, die door twee locomotieven werd getrokken, ver voerde soldaten, die hebben deelge nomen aan oefeningen in de Pyre neeën. Door de botging ontspoorden de drie locomotieven en de meeste van de twaalf rijtuigen van de militaire trein. Drie rijtuigen met militairen schoven achter de locomotieven over elkaar, daarover heen schoven nog twee platte rijtuigen met vracht auto's. De strijd in Oman De eerste fase van de strijd in Oman is nu achter de rug. De troepen van de opstandige Imam hebben het ge bied, dat zij bezetten, niet kunnen uitbreiden. Zij hebben een indruk gekregen van de kracht van de Britse luchtmacht in Oman en hun bewe gingsvrijheid is door luchtaanvallen beperkt. De tweede fase zal de inheemse troepen van de sultan, de „Trucial Scouts", in het gebied van de opstan delingen moeten brengen. De opera ties zijn gericht op verovering van Nizwa. De Britse troepen zullen bases be zetten en de verbindingen verzeke ren. Voorts zullen zij, indien nodig, de troepen van de sultan met zware wapens steunen, zo is uit gezagheb bende Britse bron in Londen verno men. Als de operatie tegen centraal Oman voltooid zal zijn, zullen de Ca- meronians weer teruggetrokken wor den. Clchte*hCdfi<zoan matt ffii&match op Schiphol Zaterdagochtend waren een aantal studenten en professoren van een twintigtal Duitse universiteiten en hogescholen op Schiphol. Zij waren op doorreis naar Mackinac in de Verenigde Staten, waar een internatio nale jeugdconferentie wordt gehouden als tegenhanger van het internationale jeugdfestival te Moskou. Een van de Duitse deelnemers was de achterkleinzoon van de Duitse staatsman Bismarck, de 37-jarige Gottfried von Bismarck, die 13 jaar in Russische gevangenschap heeft gezeten. Op de foto ziet men de heer Von Bismarck en zijn echtgenote aan de bali op Schiphol. Overstromingen in Zuid-Korea De Zuid-Koreaanse rivier de Nak- tong, die gezwollen was als gevolg van zware regens, is buiten haar oevers getreden. Hierdoor zijn tach tig personen, waaronder vijf mili tairen, die met reddingswerk bezig waren, om het leven gekomen. Er zijn bovendien 48 vermisten en meer dan honderd gewonden. Ruim 150.000 personen werden dakloos. Nieuwe komeet waargenomen De Tsjechische astronoom Mrkos heeft vrijdagavond een nieuwe ko meet waargenomen en van deze ont dekking telegrafisch mededeling ge daan aan het internationaal astrono misch bureau te Kopenhagen. Dit bu reau heeft het bericht van de waar neming onmiddellijk aangegeven aan de diverse sterrewachten. De Leidse sterrenwacht heeft de komeet, die naar zijn ontdekker ,Mrkos" vernoemd is, zondagnacht te half vier zeer mooi gezien aan de ho rizon van de noordelijke hemel, in de omgeving van de sterrenbeelden Lynx, Kreeft en Tweelingen. De komeet heeft een fraaie staart van ongeveer zes graden in ongeveer van de eerste grootte en is in vroege ochtendschemering duidelijk zicht baar. Er zijn zondagochtend twee ge slaagde foto's van de komeet gemaakt. De lichtsterkte volgens de astrono mische schaal is 1 Op zijn helderste ogenblikken heeft ook de Arend Ro land deze sterkte bereikt. De positie van de nieuwe komeet wordt opge geven als: rechte klimming 8 uur 20 minuten, declinatie 33 graden 50 i -i- nuten. Hij staat in het sterrebeeld Lynx. Dit betekent, dat de nieuwe komeet bijna circumpolair zal zijn, dat wil zeggen, dat hij het grootste deel van de nacht boven de horizon staat. Op de grote marktplaats tegen het Belfort te Brugge in Vlaanderen wordt het om de vijf jaar terugkerende Heilig Bloedspel gespeeld naar de tekst van de onlangs overleden pater Boon, met muziek van Arthur Meulemans en onder regie van Anton van der Velde. De. foto geeft een beeld van het spel. Uit dankbaarheid voor de redding „De overlevenden van de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Neutron" dicht onder de kust bij Biak op Nieuw- Guinea hebben hun leven te danken aan Papoea's uit het dorpje Parai. Zij en hun familieleden hebben daarom het initiatief genomen dit dorpje een geschenk aan te bieden, namelijk een klok voor het dorpskerkje. Deze klok, die van een inscriptie zal wor den voorzien, zal door de resident worden aangeboden". Dit verklaarde zaterdagavond op Schiphol generaal-majoor M de Boer, vader van de 26-jarige heer S. M. de Boer, een van de tien over levenden van de vliegramp, die thans in Hollandia worden verpleegd. De heer De Boer keerde met de Sydney- machine van de K.L.M. in Nederland terug van een bezoek aan zijn zoon. In zijn gezelschap was de heer F. R. de Vries, schoonvader van de gouver nementsarts D. L. Leiker, die even eens bij de ramp gewond werd. De heer De Boer verklaarde, dat de gewonden waarschijnlijk over een maand naar Nederland vervoetd kunnen worden. Zij hebben geen brandwonden gekregen op lichaams delen, die door onderkleding waren bedekt. Dit wijst erop, dat de won den niet zijn ontstaan door vuur, maar op andere wijze, misschien door hete lucht of stoom. De heren De Boer en De Vries lie ten zich gunstig uit over de behan deling in het ziekenhuis te Hollan dia, maar waren van mening, dat dit hospitaal zelf niet aan de eisen vol doet. Zij opperden het denkbeeld in Nederland een actie te voeren om de uitbreiding van het ziekenhuis, waarvoor de plannen klaar liggen, mogelijk te maken. Om de beloning Het aanbieden van de kerkklok staat geheel los van de beloning, welke de veertien Papoea's zullen ontvangen, die met hun prauwen te hulp geschoten zijn. Er is in Neder land enig misverstand geweest om trent deze beloning, omdat in som mige dagbladen een verhaal verteld werd, dat de resident de Papoea's, die naar hun beloning kwamen vra gen, zou hebben weggejaagd. Het blijkt, dat er daags na de ramp, twee Papoea's bij de resident zijn geko men, die beweerden tot de redders te hebben behoord en een beloning verlangden. Daar niets erop wees, dat zij de waarheid spraken, zijn ze inderdaad weggestuurd. Engelse hof gaat niet met de tijd mee Het conservatieve Britse tijdschrift „National and English review" heeft ernstige kritiek geleverd op koningin Elizabeth en haar aangeraden zich minder te omringen met aristocrati sche adviseurs. „De redevoeringen van de koningin lijken op die van een eigenwijs schoolmeisje", aldus de 33-jarige Lord Altrincham, de hoofdredacteur van het tijdsohrift, die het artikel on dertekend heeft. Hij concludeert, dat het Engelse hof op een betreurens waardige wijze in gebreke is geble ven om met zijn tijd mee te gaan. De „National and English review", een blad dat sinds 1883 bestaat, schrijft, dat de koningin en prinses Margaret nog het stempel dragen van de „debutante''. Dit is hoogst waarschijnlijk het gevolg van de con ventionele opvoeding, die zij hebben genoten. „Wanneer de jeugd van de konin gin voorbij is, zal haar reputatie, veel meer dan thans, afhangen van haar persoonlijkheid. Dan zal zij dingen moeten zeggen, welke de mensen kunnen onthouden en dingen uit eigen beweging moeten doen, waar de mens naar kijkt en notitie van ne men. Tot nu toe is er weinig wat er op wijst, dat zulk een persoonlijkheid zich ontwikkelt", aldus het blad. De Britse ochtendbladen, die uit Koninklijk paar van vakantie teruggekeerd Het koninklijk paar en de drie oud ste prinsessen zijn gisteravond om 18.30 uur in het Paleis Soestdijk te ruggekeerd van hun verblijf aan de Franse Rivièra. Het vliegtuig waar mee het koninklijk gezin zondagmid dag van St. Raphaël is vertrokken, landde omstreeks 18.00 uur op het vliegveld Soesterberg. Vrij warm Het afgelopen weekeinde stond het weer geheel onder invloed van een boven de Noordzee gelegen gebied van hoge druk. Daaromheen stroom de betrekkelijk vochtige lucht, waar in uitgestrekte wolkenvelden voor kwamen, die met noordenwinden ook Nederland binnendrongen. In de noordelijke provincies wisten deze zich zowel zaterdag als zondag vrij wel onafgebroken te handhaven. In het midden en zuiden van het land was het weer daarentegen overwe gend zonnig. In Brabant en Limburg liep de temperatuur zondag tot 23 a 24 gr. op, in Groningen en Friesland werd het slechts 17 a 18 gr. Het hogedrukgebied verplaatst zich nu naar Noorwegen en Denemarken. De wind is daardoor in geheel Ne derland oostelijk geworden en ook in de noordelijke provincies is het nu zonnig. Langs Ierland beweegt zich een kleine depressie naar het noorden. Met deze depressie hangt een vore van lage druk samen, die in de rich ting van ons land beweegt. In ver band hiermede kan er morgen wat hoge bewolking overdrijven, maar doordat de atmosfeer tamelijk droog is, blijft de kans op buien klein. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. het artikel citeren, spreken van een verbazingwekkende aanval op de Britse koningin. De „Daily Telegraph" noemt het artikel concluderend „be ledigend en overdreven". De 30-jarige graaf van Strathmore, een neef van koningin Elizabeth, heeft gedreigd, lord Altrincham te zullen doodschieten wegens zijn kritiek op de koningin. Benoeming Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A Jansen, heeft kapelaan J. W. Schrama, kapelaan te Alphen aan den Rijn, opdracht gegeven zijn stu die in de theologie voort te zetten aan de universiteit te Nijmegen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van maandagavond tot g dinsdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). 2 WARM Warm en vrij zonnig, behou- dens een kans op onweer in het g zuidwesten van het land. Zwak- 5 ke tot matige oostelijke tot zuid- oostelijke wind. 6 Aug. v.m. n.m. 12.20. .Hoogwaterstanden 6 Aug. zon op F '1; onder 20.27; maan op 17.37; onder 1.19. Het weer in Eurona De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zw. bewolkt 22 C. OSLO onbewolkt 25 KOPENHAGEN onbewolkt 25 ABERDEEN geheel bewolkt 19 LONDEN zwaar bewolkt 26 AMSTERDAM licht bewolkt 19 LUXEMBURG licht bewolkt PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN TNNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 24 onbewolkt 30 zwaar bewolkt 23 zwaar bewolkt 31 zwaar bewolkt onbewolkt 20 onbewolkt 24 nevel 22 nevel 25 nevel 25 geheel bewolkt 28 onbewolkt 21 nevel 27 onbewolkt 32 zwaar bewolkt 27 half bewolkt 31 Korreltje De mens is eerst innerlijk groot, wanneer hij zich bereid toont om de kleinste te zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1