Minister Samkalden gaf voor de radio uiteenzetting De arbitrage tussen tandartsen en de ziekenfondsen WIE... WENST... WAT? De twee nog voortvluchtige uitbrekers Stoute |antje raakte zijn ouders kwijt en nam de trein naar huis Bollenhandel gaf geen reden tot juichen voor kwekers ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA I Het ontsnappen van gevangenen Verscherpte bewaking in Scheveningen De binnenbewaking van de gevan genis te Scheveningen zal worden versterkt. Het personeel, benodigd voor deze bewaking, zal worden ge zocht onder de gevangenisbewaar ders in deze gevangenis, die geen di recte bewakingsdiensten verrichten en onder het personeel van andere gevangenissen. Indien voor de ver sterking van deze binnenbewaking personeel onttrokken moet worden aan de buitenbewaking, zal deze bui tendienst overgenomen worden door manschappen van de rijkspolitie. Te Scheveningen zijn reeds rijkspolitie mannen op wacht gezet. Dit deelde de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, mede op een persconferentie op het departement te Den Haaig. De ontsnapping van vijf gevangenen uit de Scheveningse gevangenis was aanleiding voor het beleggen van deze conferenite. Gis teravond, om kwart over zes, richtte de minister van Justitie zich via de radio tot het Nederlandse volk. Bij de vorige ontsnappingen uit de gevangenis te Scheveningen, aldus deelde minister Samkalden mede, zijn niet alle kwetsbaarheden van dit complex naar voren gekomen. Nie mand heeft er aan gedacht, dat het mogelijk zou zijn voor gevangenen om eerst van een hoogte van vier en halve meter en dan nog eens van een hoogte van twee en een halve meter naar 'beneden te springen. Bovendien, aldus de minister, wa ren de gevangenen aan het werk in een werkruimte, welke op een zol derverdieping gelegen is. Deze werk ruimte was tijdelijk ingericht, in ver band met de bouw van nieuwe werk plaatsen. De zolder is onoverzichte lijk voor de bewakers en ten tijde van de ontsnapping van het vijftal was één van de vaste bewakers met verlof. Voor hem was een ander aan wezig, die de zolder onvoldoende kende. De minister zei met klem, dat deze vervanger, en ook het overig personeel, geen blaam treft. Gevangenen blijven in de cellen In afwachting van het aanbrengen van extra-veiligheid en het .verster ken van de binnenbewaking, ook op deze zolder, werken de gevangenen niet in deze ruimte. Zij moeten in de cellen blijven. Hopelijk zal deze si tuatie aanstaande maandag anders worden. Naar aanleiding van de gebleken kwetsbaarheid van de gevangenis te Scheveningen deelde de minister me de, dat hij spoedig ingelicht wil wor den over de omgang van de kwets baarheid bij dit en andere strafge- stichten in het land. Uit het eergis teren en gisteren ingestelde onder zoek is gebleken, aldus de minister, uitvoerlegging van straffen, die door de onafhankelijke rechter zijn opge legd aan de schenders van de rechts orde en in die zin is hij voor de hand having van die rechtsorde recht streeks verantwoordelijk. De minister wees er in deze toe spraak op, dat in de gevangenissen een hoge mate van veiligheid moet zijn. Ik denk aldus de minister, niet in de eerste plaats aan de materiële beperkingen, maar vooral ook aan de geestelijke beperkingen, die wij bij het streven van de veiligheid in acht moeten nemen. Minister Samkalden herinnerde eraan, dat in de twintigste eeuw de tenuitvoerlegging van de vrijheids straf mede dienstbaar gemaakt is aan het opnieuw geschiktmaken van de gevangene voor de maatschappij. Er bestaat een verband tussen de veiligheid in de gevangenis en een veiligheid van de samenleving. Ge streefd moet worden naar een even wicht, opdat de veiligheid binnen de muren niet wordt opgeofferd aan het moderne gevangenisregime. Maar evenmin mogen wij vervallen in het omgekeerde, waardoor er geen mo gelijkheid zou zijn om gevangenen weer op het juiste pad te brengen, aldus de minister. Het Tweede-Kamerlid, de heer Berkhouwer (WD) heeft de minister van Justitie over de ontsnapping uit de gevangenis te Scheveningen schrif telijk gevraagd of hij bereid is te onderzoeken of deze vlucht is ge schied op ongeveer dezelfde wijze als waarop enige maanden geleden de Zwarte Huiter is ontsnapt en of de vluchtelingen gebruik konden ma ken van een berg steenkolen tegen de buitenmuur. Voorts vraagt het kamerlid of de minister bereid is een onderzoek in te stellen naar de manier, waarop de diverse ontsnappingen van de laat ste tijd konden geschieden en het re sultaat van dit onderzoek bekend te maken in een nota aan de kamer. SS m ilSflUA® Wij danken alle deelnemers en deelneemsters hartelijk voor hun inzendingen; tien- en tienduizen den oplossingen kwamen binnen. De 1040 prijswinnaars, die door de jury zijn aangewezen, hebben heden bericht ontvangen. Ten over vloede ligt de lijst met de namen van alle prijswinnaars ter, inzage bij Uw winkelier of wordt U op aanvrage door Nescafé, Haarlem merweg 317-321, Amsterdam-W.f toe gezonden. De prijs winnaars wensen wij van harte geluk. Uitgangspunten niet in het geding De bond van r.-k. ziekenfondsen en de stichting autonome ziekenfond sen hebben geantwoord op het jong" ste voorstel van minister Suurhoff via arbitrage tussen de maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de ziekenfondsorganisaties een oplossing te zoeken voor het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen. De bond en de stichting zijn alsnog bereid, een arbitrage te aanvaarden zoals de minister die reeds op 18 mei i.l. voorstelde en die ten doel zou hebben een tussenweg te vinden tus sen de vergoedingen van 25 en 27,64 per stoelminuut, die resp. van de zijde der fondsen aangeboden en van de zijde der tandartsen gevraagd wa ren. Het arbitragevoorstel van 18 mei is destijds door alle ziekenfondsor ganisaties aanvaard, maar door de Mij. tot Bevordering der Tandheel kunde verworpen. De verschillen delen. In een poging, de moeilijkheden op korte termijn tot een oplossing te brengen, wilden om. de bond en de stichting destijds iets verder gaan dan de maatschappf' dat de door de vijf gevangenen ge- j dan de maatschappij tot bevordering kozen weg één van de niet-vermoede der geneeskunst, die gesuggereerd had, het verschil tussen 25 en 27,64 cent te delen. Zij meenden de Mij. tot Bevordering der tandheelkunde een honorering van 26.5 cent per stoeiminuut te moeten aanbieden. Beide organisaties zijn bereid dit voorstel, dat door de my tandheel kunde niet werd aanvaard, omdat het door een van de ziekenfondsor ganisaties niet werd onderschreven, vooralsnog te handhaven. kozen weg één van de kwetsbaarheden was. Derhalve is besloten een extra buitenpost op deze weg te plaatsen, en wel op het dak van de nieuwe werkplaats. Van hieraf kan «en tot nu toe niet te overzien gedeeue van het complex in het oog gehouden worden. Ook zal nu gebruik gemaakt worden van elektrische beveiliging. Geen hulp. De minister deelde verder mede, dat de veiligheidsmaatregelen afhan kelijk zijn van de sterkte van het personeel. Voor zover er mogelijk heden zijn, zullen deze gebruikt wor den. Prof. Samkalden zei, dat uit het onderzoek niets gebleken is van hulp van buitenaf of vanuit de gevangenis. Het slagen van de ontsnapping moet uitsluitend toegeschreven worden aan de niet-sluitende beveiliging van het complex. De aanwezigheid van een hoop ko len tegen de muur van de nieuwe werkplaats mag niet als een verzuim van het personeel aangemerkt wor den. De minister was van mening, dat niemand heeft voorzien, dat hier langs een ontsnappingsweg zou kun nen lopen. Radiotoespraak. Tijdens zijn radiotoespraak zei de minister van justitie, dat elke ont snappingspoging bij iemand meer on rust verwekt dan bij hemzelf. De mi nister van Justitie weet zich verant woordelijk voor de ongestoorde ten- De genoemde ziekenfondsorganisa ties kunnen moeilijk een arbitrage aanvaarden over de uitgangspunten, d.w.z. over de verlangens, vervat in de door de Maatschappij Tandheel kunde bij de aanvang van de onder handelingen ovèr de honorering overlegde rapporten, noch een for mule waarin de opstellers van het bindend advies de bevoegdheid heb ben, zelf te bepalen of de arbitrage zal gaan over de geschilpunten dan wel over de uitgangspunten. Een dergelijke vorm van arbitrage is ook bij onderhandelingen buiten het ziekenfondswezen ongebruikelijk immers bij een dergelijk bindend advies is niet meer primair het op lossen van problemen, waarover de partijen het niet eens kunnen wor den, maar staat voorop het zonder meer door derden laten bepalen van het honorarium, zonder dat de zie kenfondsorganisaties daarop enige invloed hebben. Het aanvaarden van een arbitrage over de uitgangspun- ERWIN L. FRESE LUDGER J. WELKE De twee uitbrekers uit de Scheve-1 dorp een Duitse auto stalen en deze ningse gevangenis, die na hun ont- na achtervolging door de politie in vluchting kleren ontvreemdden in Noordwijkerhout in de Zilk ach- een werkkeet bij Katwijk, in Katwijk-1 terlieten. ten betekent huns inziens een essen tiële wijziging van de wijze waarop tot heden de honoreringsregelingen tot stand zijn gekomen. Deze weg kunnen beide organisaties bezwaar lijk betreden, omdat daardoor erkend wordt, dat de ziekenfondsorganisa ties er geen wezenlijk bezwaar tegen hebben, de vaststelling van de hono reringsregeling volledig uit handen te geven. Behoud van eigen gezag. Zij vrezen, dat dit precedent in de toekomst zop kunnen leiden tot het volledig doen vaststellen van de ho norering door een buiten de par tijen staand college, waaraan boven dien het gevaar verbonden is, dat een dergelijk instituut zich zal ont wikkelen tot een van overheidswege erkend of ingesteld college en dat tenslotte de overheid zelf deze hono reringsregelingen zal gaan vaststel len. Ten aanzien van een dergelijke ontwikkeling kunnen beide organi saties geen verantwoordelijkheid dragen. Bovendien merken beide organi saties op, dat hunnerzijds steeds de bereidheid getoond is de onderhan delingen over de honorering voort te zetten, waarop de maatschappij tand. heelkunde negatief heeft gereageerd. Terwijl de ziekenfondsorganisatics genegen waren consessies te doen, teneinde de moeilijkheden tot een op lossing te brengen, heeft de maat schappij tandheelkunde verdergaande eisen gesteld, ook t.a.v. aangelegenhe den, welke tijdens de onderhandelin gen niet aan de orde zijn geweest. Reis onderbroken op station Leiden De 7-jarige Jantje Timmermans uit de Televisiestraat 13a te Roosendaal was donderdag met zijn ouders een dagje uit in Amsterdam, 's Middags om 5 uur raakten pa en ma hem op de drukke Nieuwendijk plotseling kwijt. Hoe langer zij hun zoontje zochten, hoe radelozer ze werden, want Jantje was en bleef spoorloos. Angstig meldden de ouders zich bij de politie, die na enkele uren speur werk tenslotte besloot in een offi cieel telexbericht de politie in het hele land te waarschuwen: alle pos ten werden verzocht aan de opspo ring van het kleine joch deel te ne men. De ouders zouden dezelfde avond naar Roosendaal terugkeren, doch toen Jantje om elf uur 's avonds nog niet terecht was, namen zij het be sluit dan maar in Amsterdam te blij ven overnachten, waartoe zij zich bij een hotel lieten inschrijven. Om half twaalf kwam van de po litie uit Roosendaal het telefonische bericht, dat Jantje zojuist alleen in Roosendaal was aangekomen. Hij had de reis per trein gemaakt. Pas gisterochtend kwamen de heer en mevrouw Timmermans er achter hoe alles gebeurd was. Tegen 5 uur waren ze Jan in een druk warenhuis aan de Nieuwendijk kwijt geraakt en de kleine jongen, toch ook wel wat beduusd van zijn eenzaamheid, baande zich snel een weg door alle grote mensen naar bul ten. Hoe hij de weg naar het overi gens niet ver verwijderde centraal station wist te vinden, weet hij zelf niet precies meer. Maar hij kwam er aan en liep doodgemoedereerd met de stroom van reizigers door de con- tröle heen, zonder dat iemand op hem lette. 's Ochtends was hij van het tweede perron naar beneden gedaald en dus wandelde hij nu diezelfde trap op naar boven, waar toevallig een trein richting Den Haag voor vertrek ge reed stond. Kleine Jan klom er in en zo begon dan de lange, avontuurlijke treinreis. Aanvankelijk ging alles goed, maar voorbij Haarlem viel het enkele pas sagiers op, dat Jantje moederziel al leen was. Zij waarschuwden een con ducteur, die het jongetje vroeg: „Mannetje, waar moet jij naar toe?" „Roosendaal", zei Jantje benepen en het resultaat was dat de conduc teur hem in Leiden bij de hand nam en hem afleverde bij de chef van het station. Deze zorgde ervoor, dat Jan tje met een volgende trein naar Roo sendaal werd doorgezonden, terwijl een conducteur ditmaal een wakend oogje over hem hield. Nadat de trein vertrokken was, belde men van het station Leiden de politie in Roosen daal met het verzoek Jantje bij zijn aankomst aldaar op te vangen. Dit geschiedde. Met niets minder dan een „jeep" werd de kleine Tim mermans dus laat in de avond door enkele agenten naar de Televisie straat gebracht. „Daar woon ik", had Jan gezegd. Maar uiteraard was er nog niemand thuis, want vader en moeder bevonden zich nog dodelijk ongerust in Amsterdam. Tenslotte vond de politie het adres in Roosen daal van Jantje's opa, die vreemd op keek, toen zijn kleinzoon door de po litie bij hem werd gebracht. De avon tuurlijke avond was daarmee voor Jan ten einde. Hij werd direct onder de wol gelegd. Intussen was het telexbericht door het land verspreid en dus belde de Roosendaalse politie terstond de Am sterdamse kinderpolitie die het heu gelijke bericht doorgaf aan de ont dane ouders. Die konden echter niet meer terug naar huis, omdat de laatste trein naar Roosendaal reeds was vertrokken. Zij bleven dus in het hotel overnach ten, waar zij toch al een kamer had den besteld en reisden gisterochtend vroeg opgelucht terug naar Roosendaal, naar Jantje. Overleg in koffie-conflict Het conflict tussen de textielorga- nisaties en de vakorganisaties van de kruideniers heeft een onderwerp van uitvoerige bespreking uitgemaakt op het kantoor van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel, meldt het Alg. Dagbl. Behalve de voorzitter, de heer W. H. Neefjes, en de ondervoorzitter, de heer P. J. N. Malta, waren daar bij vertegenwoordigd detailhandel vakorganisaties uit de huishoudelij ke artikelen-, kruideniers- en textiel, sector, evenals afgevaardigden van de vier middenstandsbonden. Het ge ven van cadeaus in de detailhandel is van alle zijden onder de loep ge nomen. Grote eenstemmigheid bleek er te bestaan over het feit, dat het wen selijk is het gehele probleem van het geven van toegiften in de handel door een door het Hoofdbedrijfschap in te stellen commissie te doen bestuderen. In afwachting van de resultaten van het onderzoek der commissie is in de vergadering van gistermorgen besloten tot voorzetting van het overleg. Intussen zal de koffieverkoop door de textielhandel voortgaan. KAJOTTERS UIT COSTA RICA NAAR NEDERLAND. Dinsdag 6 augustus arriveren 100 leden van de kajottersgroep (Katho lieke Arbeiders Jeugdbeweging) uit St. José (Costa Rica) per charter vliegtuig op Schiphol. Allen zijn deelnemers aan de Rome kruistocht van de wereld K.A.J. On der hen bevindt zich tevens de dele gatie van Costa Rica die haar land zal vertegenwoordigen op het eerste officiële wereldcongres van de K.A.J. dat op 29 augustus tot 4 september in Rome zal worden gehouden. Alvorens de groep in Nederland zal arriveren wordt de reis voor een be zoek aan Mexico en New York on derbroken. Op Schiphol zal een dele gatie van de Nederlandse leiding van de K.A.J. aanwezig zijn om de gasten namens de Nederlandse kajotters-be- weging te verwelkomen. Dinsdag avond zal de voltallige delegatie een avond bijwonen die door de Amster damse K.A.J. zal worden aangeboden. Na het vertrek uit Nederland zul len de buitenlandse gasten nog be zoeken afleggen in België, Frankrijk en Zwitserland, waarna zij op 20 augustus in Rome zullen arriveren. D« bollenkwekers hebben de al- op gang is, belooft niet te veel moois. gelopen week ook niet veel reden tot juichen gekregen. De exporteurs waren allesbehalve geestdriftig: ze konden het met een ruime aanvoer en een matige vraag dan ook rustig aan doen zonder gevaar te lopen, dat ze „er naast zaten", zoals dat sierlijk heet. Vele soorten tulpen gingen van de hand voor noteringen, die maar even boven de minimumprijs lagen, de gebruikelijke uitzonderingen-op- de-regel natuurlijk daar gelaten. Met de hyacinten was het ook niet van de bovenste-beste en alleen in de narcissen-sector zag het er dan een tikkeltje vrolijker uit. Bij de tulpen zijn het vooral de massasoorten, die het gelag moeten betalen.Bartigon met de nodige sports, waarvoor de inkopers al enkele ja ren achtereen hébben moeten „pe zen" om ze te pakken te krijgen, kan men nu heel gemakkelijk kopen en niet zelden voor slechts een paar dubbeltjes boven de minimumprijs. Rose Copland bleef er nog ƒ1.en soms hoger boven de m.p. als het beste kwaliteit was en Wm. Copland ook. Met Wm. Pitt en Red Pitt was het daarentegen weer magertjes. De meeste soorten dubbele vroege tul- fien en dan voornamelijk de twaalven iepen er echter behoorlijk uit. Op brengsten van 8.—, 9.— en 10.— per 100 waren geen zeldzaamheid. Ook diverse variëteiten enkele vroege tulpen werden goed betaald. We noe men slechts Brilliant Star, Couleur Cardinal, de al zeer bejaarde Due de Berlin, Dante, Generaal de Wet, Prins van Oostenrijk, enz. Met de narcissen ging het de af gelopen dagen nog wel, maar het hyacintenseizoen, dat nu een week Heel wat soorten bewegen zich in de buurt van de m.p. Een soort als l'Innocence echter was veel grager. In exportkringen schijnt men een groot overschot aan dikke bollen te vrezen en men heeft het Produktschap voor Siergewassen zelfs verzocht voor één jaar zift achttien te mogen exporteren tegen de minimum-ex portprijs van zift zeventien. Een voorstel waar de afnemers in het buitenland natuurlijk geen bezwaar tegen zouden hebbeo, maar dat men niet kon inwilligen. Straatmaker in brand geraakt Op de rijksweg 12 (Utrecht—Arn hem) raakte gisteren een straatma ker in brand. Het ongeval gebeurde, toen de straatmaker, de 16-Jarige S. uit Utrecht, zijn stampmotor weer in werking stelde, nadat hen het appa raat met benzine had bijgevuld. Bij het vullen had hij benzine over zijn broek gemorst en toen de motor van de machine aansloeg, sprong een vlam over naar de benen van de iongen. Hij holde naar de berm, waar u, ue hij rollend In het gras, met behulp J grasdrogerij van enige omstanders het vuur wist hemert bii te doven. Hoewel de vlammen zich langs de binnenkant van zijn broekspijpen een weg hadden gebaand, kreeg hij alleen brandwonden aan het onder been. Na ter plaatse door een arts verbonden te zijn, werd hij per auto naar huis vervoerd. DEFILé TE DEVENTER OP VERJAARDAG VAN PRINSES IRENE. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. prinses Irene zal op maan dag 5 augustus in het garnizoen De venter, waar het garderegiment fuse liers Prinses Irene is gelegerd, een de- filé worden gehouden. Het zal wor den afgenomen door de garnizoens commandant kolonel der fuseliers L. A. Boucherie. De deelnemende on derdelen zijn: tamboerkorps van het gardebataljon fuseliers Prinses Irene, het trompetterkorps van de cavalerie, vaandel met vaandelwacht en vier compagnieën van het gardebaltaljon fuseliers Prinses Irene, een compag nie van het gardebataljon grenadiers en een compagnie van het gardeba taljon jagers. Voorts neemt de onder steuningscompagnie van het gardeba taljon Prinses Irene deel aan het de- filé dat te 15.00 uur aan de kruising CeintuurbaanSpijkerpad zal wor den afgenomen. DE TELLING VAN AGRARISCHE WERKKRACHTEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Van Koeverden, over de resultaten van de in december 1956 gehouden telling van het aantal werkkrachten in de agrarische sec tor heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening a.i., mede namens de heer Suurhoff. mi nister van sociale zaken en volksge zondheid, het volgende geantwoord: 1. Volgens mededeling van de di recteur-generaal van de statistiek zullen de volledige uitkomsten van de landbouwtelling december 1956, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, uiterlijk in de maand septem ber a.s. tegemoet kunnen worden ge zien. 2. Het ligt in de bedoeling de uit komsten van de onder 1 bedoelde tel ling op zodanige wijze te presenteren, dat zij op wezenlijke punten met die der arbeidskrachtentellingen van 1950 en 1953 vergelijkbaar zullen zijn. In de betreffende publikaties zullen de overeenkomstige cijfers van de beide laatstgenoemde tellingen tege lijk met die over 1956 worden opge nomen. 3. Het litg in het voornemen van de directeur-generaal van de statis tiek om, zodra de bovenbedoelde uit komsten gereed zijn gekomen, een inzicht te verstrekken over de in vloed van de daarbij geconstateerde ontwikkeling van het arbeidsvolume op de arbeidsproduktiviteit in de landbouw. 3b. Indien de uitkomsten van de landbouwtelling 1956 daartoe aanlei ding geven, zijn de beide ministers gaarne bereid hun zienswijze ter za ke kenbaar te maken. PORTZEGELS VAN NEDERLANDS NIEUW-GUINEA. De postadministratie van Neder lands Nieuw-Guinea heeft op 1 augus tus een serie nieuwe portzegels. in om loop gesteld in de waarden van 1, 5, 10, 25 en 40 cent en 1, De serie is ontworpen door de heer J. van Krimpen te Haarlem. De kleur van de portzegels van 1,is blauw, die van de overige waarden oranje-rood. De staande, rechthoekige zegel laat zien een door een massieve rand om geven wit middenveld, waarin opge nomen de waardeaanduiding in cij fers en de tekst: „te betalen en „cent port" of „gld port". In de rand zijn ln wit uitgespaard: bovenaan het woord „Nederlands" en onderaan „Nieuw- Guinea". De zegels zijn uitgevoerd in koperdiepdruk „Rotogravure" en gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen, grafische inrichting n.v. te Haarlem. De portzegels zijn met ingang van 5 augustus aan de filatelistenloketten verkrijgbaar De verkoopprijs in Ne derland is gelijk aan de waarde, wel ke op de zegels is aangegeven. In de ln volle werking zijnde Hfgg'Tjj op het landgoed Neder- bij Heusden is gisteravond brand uitgebroken. Doordat het eiland Nederhemert-Zuidzijde zeer afgelegen is, duurde het geruime tijd alvorens de brandweren uit omlig gende dorpen aanwezig waren. De ge hele grasdrogerij is dan ook uitge brand. De schade wordt geraamd op ƒ150.000 tot ƒ200.000.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5