4 ..GEKLOPT.... De gemeenteraad van Leidsendam voldeed rekening school-architect Oud-Ade viert Oranjefeest Conflict tussen de Warmondse V.V.V. en de gemeenteraad Over het uitgeven van een folder DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In de gisteravond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Leidschendam lieten 5 leden verstek gaan n.l. de heren Copraay, Lange- veld, de Rozario en de beide Stomp- wijkers van den Bosch en Boer die bij de Stompwijkse feestelijkheden niet gemist konden worden. De raad besloot de met het r.-k. kerkbestuur en het Nutsdepartement gesloten huurovereenkomst ten aan zien van de lokalen in de houten school aan de St. Jozefstraat met een jaar te verlengen. De in deze school tevens gevestigde christelijke kleuter klas zal verplaatst worden naar de in aanbouw zijnde school zodat één lo kaal vrij komt dat verhuurd zal wor den aan het openbaar kleuteronder wijs. Voor de bouw van een school met de bijbel aan de van Ruysdaellaan is mevrouw H. E. Baronesse Michiels van Verduynen-Jochems bereid een gedeelte grond van de tot de boerde rij Freddie's Hoeve behorende grond groot 3207 m2 aan de gemeente te verhuren voor 10 jaar tegen een ver goeding van 100 per jaar. Aan de pachter van de aan de gemeente in huur afgestane grond zal een bedrag ad 1620 betaald worden voor scha de vergoeding. De raad ging met de ze regeling accoord. Het bestuur van de christelijke school heeft de raad verzocht 12.777.91 beschikbaar te stellen ter voldoening van de rekening van de architect die een schetsplan maakte voor «een aan de Delflandstraat te bouwen school. Het eigenaardige is Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- terst.). VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram. 11.00 Clavecimbelrecital. 11.30 Voor de kinderen. 11.45 Voor de jeugd. AVRO: 12.00 Amus.-muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded, of gram. 13.20 Krontjong muz. 13.35 Strijkork. 13.55 Beursber. 14.00 Koorzang. 14.20 Literair progr. 14.50 Viola da gamba-recital. 15.10 Cabaret. VARA: 16.00 Pianorecital. 16.25 Gram. 16.40 Klankb. v. d. jeugd. 17.05 Instr. kwart. 17.23 Vacantietips. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Roemeens ork. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Vrije tijdsbesteding, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Idem. 20.20 Chansons. 20.35 We- reldfederalisme, vraaggespr. 20.45 Oostelijk Flevoland, caus. VARA: 21.00 Pianopalet. 21.40 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Volksmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een wóórd voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Amus. muz. 9.50 Gram. 10.00 Orgel spel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Metropole-ork. 12.00 Pianoreci tal. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hongaarse volksmuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Musettemuz. 13.35 Gram. 14.25 Omr. ork. en sol. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Granj. 16.30 Sopr. en pianorecital. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 18.00 Stemmen van over zee. 18.15 Accordeonork. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Rubriek Vei klaring en toelichting. Knipperbolpraatje, een uitz. v. h. Verbond voor Veilig Ver keer. 19.20 Regerin, suitz. Emigratie rubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.15 Londens Filharm. ork. en solist. 20.55 Le spoorwegen in Egypte, caus. 21.15 BBC Symf.-ork. 22.00 De wereld van nu, klankb. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.37—24.00 Idem. dat deze te bouwen school nog niet op de urgentielijst staat en in ver band daarmede vroeg m; Dietz zich af of het wel door de beugel kon, dat de gemeente ging medewerken aan een uitgave welke geen steun vindt in de wet. De voorzitter verklaarde nader dat het betreffende departement geen be zwaar had gemaakt omdat 't school bestuur de gelegenheid moet hebben zijn plannen op te maken. Tevens deelde hij mede dat de gevraagde bij drage eerst dan verstrekt zal worden indien het schoolbestuur een waar borgsom ad 15 in de gemeentekas heeft gestort en de uitgave door Ged. Staten is gesanctioneerd. Onder deze voorwaarden ging de racd met het voorstel accoord. Door de verschillende besturen van scholen en kleuterscholen was een aantal verzoeken om steun voor de aankoop van schoolbenodigdheden aangevraagd. Volgens de schriftelijke toelichting van b. en w. waren al die aanvragen getoetst op de betreffende wetsarti kelen en daar geen steekhoudende bezwaren aangebracht konden wor den besloot de raad aan al die ver zoeken te voldoen. Overeenkomstig de ingezonden richtlenen opgesteld door de minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publieke bedrijfsorganisatie aangaande het verstrekken van loon- compensatie in verband met de huur verhoging ging de raad zonder enig bezwaar er mede accoord, dat aan het gemeentepersoneel de voorgestel de looncompensatie verleend wordt. Ook met de wijziging van de kinder toeslagverordening ging de raad zon der enige opmerking accoord. Een belangrijk onderwerp was de vaststelling van de huurverhoging van de verschillende door de gemeen te gebouwde woningwetwoningen. De mening van de raad was wel dat de huur van bedoelde woningen thans wel zeer hoog zullen worden maar de regering heeft met goedkeuring van de volksvertegenwoordiging volmacht gekregen om de huren te doen verho gen zodat de raad daarmede noodge dwongen accoord ging. Organist benoemd. Met ingang van heden is tot organist in de nood kerk St. Jozef Opifex aan de Van Ruysdaellaan benoemd de heer J. Smets uit Den Haag. Geboren: Gert Jan S. C., zn van G. M. van de Ruit en R. M. S. J. Hoogenbosch; Daniël J. M. zn van N. J. Peschier en A. J de Vreede; Leonardus C. M. zn van L. H. E. Hendriks en J. Th. Hijdra; Martina G. dr van G. H. Verhagen en G. C. Berk; Catharina P. M. dr van P. A. Borsboom en M. E. van der Geer; Antonius P. N. zn van P. J. van Rijn en Th. C. Havik; Josephina A. dr van A. J. Bosmeijer en J. P. T. M. van Leuwen; Caecilia E. A. M. dr van H. N. W. Raat en G. J. de Hertog; Pe- tronella J. M. dr van H. A. C. Hen driks en M. H. H. van der Ham; Ge- rardus M. T. M. zn van J. B. W. Hil- gersom en C. M. H. L. van der Meer; Vincentius A. M. zn van P. T. H. A. van der Zijden en P. C. M. Smeele. Ondertrouwd: Theodorus J. L. Noorlander en Johanna J. Berrier. te Den Haag; Cornelis Hoek en Arida Grootendorst. Getrouwd: Frits K. Graf te Minusio (Zw.) en Lilian E. Vermeii; Frederik A. Meijer en Elisabeth M. C. Ver- meij; Marinus J. Windmeijer en Klaaske J. Scholte; Casper N. Wohr- mann, te Voorschoten, en Gezina P. Sonius. NOORD*» 'KERHOUT Géb.: Petrus Hermanus, z. v. P. J. Hoogkamer en H. Dedding; Johan nes Adrianus zn v. J. M. Opdam en D. E. van der Ploeg. Ondertr.: C. J. van der Klauw en E. L. Fischer; P. van der Bent en J. M. J. van der Sleet; C. van Maris en T. M. M. Roo ij akkers; W. P. J. Cas- pers en P. M. de Groot. Overl.: H. T. Bossman, 71 jr, echt- gen. v. C. Kervezee; P. H. Senten, 74 jr, echtgen. v. M. W. Persoon; J. M. Drummen, 75 jr. wednr v. H. C. Franken; W. Hilhorst, 84 jr, ongeh.; C. F. van Liempt, 85 jr. wednr v. M. J. Luijten; G. J. van Velzen, 85 jr. wednr v. M. T. van der Linden. Dinsdagavond en woensdag was in alle gezinnen te Oud-Ade de tijd ge reserveerd voor het jaarlijkse Oran jefeest. Een dag lieten de boeren de hooibouw in de steek. Werknemers profiteerden van een extra-snipper dag, want het was feest. Werken kunnen ze in Oud-Ade, maar feest vieren ook. Op het feestterrein, gra tis in bruikleen afgestaan door de heer A. v. d. Meer, prijkten de ge bruikelijke attracties, van hoofd van Jut tot zweefmolen. Dinsdagavond zat meteen de gang er in. Tonknuppelaars zwoegden als of hun leven er van afhing. Zware knuppels van azijn-hout, reeds meer dan veertig jaar in gébruik, gewor pen door geroutineerde knuppelaars, verbrijzelden tenslotte de vernuftig geconstrueerde pryzenton. De prijston was voor de heer D. v. d. Poel, de premieton voor de heer heer J. v. d. Hulst Tz. Intussen werd op een neventerrein intens geprobeerd de befaamde Lan- dru te onthoofden. Geblinddoekt is dat gezien de talrijke misslagen toch nog een hele kunst. Als beroepsbeul kan wel optreden no. 1 A. Olyerhoek Lz., 2. P. v. d. Geest (Zijl), 3. Jac. v. d. Geest (Warmond), 4. J. v. d. Hulst Hz., 5. Jac. v. d. Geest J.A.z. Woensdagmorgen negen uur stond de schooljeugd aangetreden. Een schitterende zomermorgen deed de verwachtingen hopg gespannen zijn. De optocht met de geluidswagen van de firma Osinga was door de kleurige ballonnen een lust om te zien. Terug op het feestterrein gingen de ballonnen op het gegeven sein de lucht in. Begunstigd door een oostenwind dreef alles hoog in de lucht richting zee. Welke van deze Engelandvaar ders zullen behouden aankomen? We zullen het spoedig vernemen. Na een royale traktatie beginnen de kinderspelen. Voor de kleinsten was er ringsteken. Jongens: 1. Siem v. d. Geest, 8. Gerard Olyerhoek, 3. Theo Opdam. Meisjes: 1. M. v. d. Heden, 2. Ria v. d. Geest, 3. Mieke v. d. Ing. Door de meisjes van klas 22 moest het ezeltje aan een staart ge holpen worden: 1. Ineke v. d. Geest, 2. Ria v. d. Geest Pd., 3. Jopie Velze- boer, 4. Ida v. d. Geest. Jongens van klas 23 konden hun honger stillen met koekhappen: 1. Siem v. d. Ing, 2. Leo Witteman, 3. Jan Borst, 4. Jan v. d. Hulst. Baldragen voor meisjes van 4de en 5de klas: 1. Ellie Bartels, 2. Nellie Opdam, 3. Mientje Opdam, 4. Corrie Pennings. Zaklopen voor jongens van 4e en 5e klas: 1. Piet v. d. Geest, 2. Tonnie v. d. Poel, 3. Koos Tersteeg. Vermakelijk was het om te zien hoe de jongens van de hoogste klassen zich uitsloofden by het kaarshappen: 1. Jan de Hollander, 2. Jos Ponsioen, 3. Theo v. d. Geest, 4. Piet Olyer hoek Cz. De grote meisjes vermaakten zich met prijsvissen: 1. Jopie de Haas Jac.d., 2. Joke Olyerhoek P.d., 3. An nie v. d. Geest T.d., 4. Liesje v. d. Poel D.d. Prijspeuren voor dames bracht de volgende winnaressen: 1. mevr. v. d. Ing-v. d. Fits, 2. Jo Pennings C.d., 3. N. v. d. Poel D.d., 4. Fien Pennings Jac.d. Een leuk show-nummer was de kruiwagenrace voor de dames en he ren van 14 tot 18 jaar. Dames: 1. Rensia v. Schie P.d., 2. Nellie Heems. kerk N.d., 3. Dora v. Leeuwen, 4. Nel Roos. Heren: 1. Jan Olyerhoek Cz., 2. Frans Ponsioen, 3. Jan v. d. Geest Sz., 4. Jac. v. d. Geest Pz. Het feest zou niet geslaagd zijn als er geen ringrijden was met prachtig versierde rijtuigen. Dames: 1. Jo van Schie N.d., 2. A. Pennings C.d., 3. mevr. Heemskerk- v. d. Roel, 4. mevr. T. v. d. Poel-v. d Geest. Heren: Jac. v .d. Poel Jac.z., 2. A. v. d. Werf, 3. Jac. v. d. Poel Jz., 4. J. Vink. De prijzen voor werkelijk keurige versiering waren voor de heren: 1. D. v. d. Poel, 2. P. v. d. Poel Jz., 3. Gerard v. Leeuwen. Om 8 uur reikte de heer N. P. Heemskerk de prijzen uit en bracht hartelijk dank aan allen die mee werkten aan het welslagen van dit feest: de milde gevers, watersport, oud-dorpsbewoners en kermisexploi tanten. Ook de mede-comitéleden werden niet vergeten, in het bizon der de prijzencommissie. Hierna werd het feest voortgezet met muziek, dans en veel jolijt. Vier bestuursleden bedanken De afdeling Warmond van de Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer hield een extra leden vergadering. Op de agenda stond on der meer vermeld: Bespreking beleid gemeenteraad Inzake subsidiever lening aan de V.V.V. waarbij het be stuur zich voorstelt een motie van afkeuring in te dienen terwijl de be- stursleden met ingang ?an 1 januari a.s. hun functies beschikbaar stellen. Voor een juist beeld betreffende deze aangelegenheid diene het vol gende: Tot dusver ontving V.V.V. een bedrag van 200.aan subsidie, welk bedrag volstrekt onvoldoende is om haar in staat te stellen al die werkzaamheden met betrekking tot het vreemdelingenverkeer te kunnen verrichten welke deze gemeente als centrum van toerisme en watersport in deze tijd op dit gebied van haar eist. Dit is ook het gezichtspunt van b. en w. en zij hebben zich vorige maand met een voorstel tot de raad gewend waarin zij o.m. zeggen: Een van de belangrijkste taken van de V.V.V. is wel dat zij in de gelegenheid is om door middel van propagandamateriaal in wijde kring kennis te geven van de mogelijkheden welke Warmond met betrekking tot de actieve en passieve ontspanning biedt. Het meest geëigende middel daar toe is wel het verspreiden van een folder, waarin op aantrekkelijke wij ze een uiteenzetting wordt gegeven van hetgeen alhier geboden wordt. Het bestuur van V.V.V., heeft dan ook een ontwerp ener zodanige folder doen maken, waarvan het voornemen is een 20.000-tal te doen drukken en in de loop van de eerst volgende ja ren te doen verspreiden. Het bestuur beschikt echter in ge- nendele over de nodige geldmiddelen om de daaraan verbonden kosten ad 2050.— te kunnen betalen. Op grond hiervan stelden b. en w. voor aan V.V.V. een renteloze lening te ver strekken van 2000.af te lossen in 5 jaren. Om de vereniging in staat te stellen om nog enige andere activitei ten te kunnen ontwikkelen dan het verspreiden van bedoelde folder en om de jaarlijkse aflosing van de le ning te kunnen betalen wordt tevens voorgesteld om aan haar een subsidie te verlenen van 750.per jaar. vreemdelingen door het scheppen van diverse ontspanningsmogelijkheden binnen de kom der gemente, beter dan tot nu toe, aan deze gemeente te binden. Hier komt nog bij, dat de raad een stimulans heeft gemist om de eigen inkomsten van V.V.V. tot een redelijk peil op te voeren en te handhaven. Aldus het antwoord van b. en w. aan V.V.V. De mening van V.V.V.-bestuur. De heer F. Slager, voorzitter der vereniging, zeide, dat reeds enkele Ja ren geleden het plan naar voren is gekomen om een folder uit te geven doch dit toen geen doorgang kon vin den in verband met het plaatsen van advertenties. Reeds enige tijd terug, aldus spre- iker, heb ik gewezen op de teruggang van het vreemdelingen-bezoek aan ideze gemeente en de achter ons iig- jgende Kaagweek heeft daadwerkelijk aangetoond dr.t mijn zienswijze juist was. Nu ik door mijn vertrek uit deze gemeente buitenstaander ben gewor den en dus gemakkelijker kan spre ken ligt het in het geheel niet in mijn bedoeling op de loop van zaken ern stige critiek te leveren. Er zjjn de afgelopen periode meer dere vergaderingen gehouden om te komen tot uitgifte van een folder. Toen onze plannen definitieve vorm hadden verkregen, zijn wij hiermede naar b. en w- gegaan. Hoewel niet bij zonder enthousiast, toonde dit colle ge toch begrip voor onze plannen. De raad aldus spreker wordt gead viseerd door een advies-commissie, doch spreker heeft moeten constate ren dat deze commissie onjuist oor deelt en niet ter zake kui.dig is. Vooral de opmerking met betrek king tot de te plaatsen advertenties, waardoor de folder door de adver teerders betaald zou moeten worden, is volkomen onjuist, aangezien folders uit te geven door een V.V.V. geen ad vertenties mogen bevatten, hetgeen door de burgemeester naar voren is gebracht. De heer Haarsma merkt op dat hij als penningmeester penningen wil be heren en geen halfjes. Verschillende malen is geprobeerd om tijdens de Kaagweek festiviteiten te organise ren, doch hiervoor bestond niet de minste medewerking. Hierna stelde de voorzitter voor een motie van afkeuring aan de raad te richten waarin gewezen wordt op zijn onoordeelkundig optreden. De heer Van Dam vraagt, of het niet be ter is eerst nog eens de provinciale V.V.V. in de arm te nemen, welke in stelling wellicht bemiddelend kan op treden. De raad was echter van mening dat men op de eerste plaats moet trach ten de binding te bevorderen tussen de vreemdelingen, die deze gemeente bezoeken en de Warmondse gemeen schap en dat men dit niet kan berei ken door het uitgeven van een folder. De raad kon zich wel het nuttig effect van een toeristische folder indenken doch dan dient deze naar zijn mening uit te gaan van de jachthaven-bedrij ven en de plaatselijke middenstand, alsmede door hen bekostigd te wor den aangezien een dergelijke folder grotendeels reclame maakt voor be doelde bedrijven c.q. zaken. Er dient volgens de raad gestreefd te worden naar het ondernemen van attractieve acties om de vreemdelin gen, die in Warmond zijn, aldaar te behouden en als men in deze opzet geslaagd is, dan pas over te gaan tot het uitgeven van een folder. Vooral voor een dergelijke binding wordt naar de mening van de raad bijzonder weinig gedaan. Bovendien vindt de raad het ver strekken van een renteloze geldlening om daaruit de kosten van een recla me-campagne door middel van een folder te kunnen bestrijden, niet juist. Na een tijdsverloop van 5 jaren is deze foldei, door verhoging van het subsidie waarin begrepen het bedrag der jaarlijkse aflossing n.l. geheel door de gemeente betaald terwijl dit in feite een zaak is voor de adver teerders. Een zakelijke reclame zo als de raad een dergelijke folder zag moet nu eenmaal niet door de ge meente betaald worden. De raad heeft dan ook als zijn mening uitgesproken, dat het doel, waarvoor thans een be drag van 2000.beschikbaar zou moeten worden gesteld niet kan be antwoorden aan de levende wens, de Open bestuursplaatsen. Het volgend punt van de agenda was het beschikbaar stellen door de bestuursleden van hun functies, voorzitter zegt, dat he< door de raad genomen besluit de druppel was die de emmer deed overlopen. Bij de hier over gehouden besprekingen bleek, dat vier leden zich in ieder geval niet meer herkiesbaar stelden, terwijl in de aanstaande najaarsvergadering een nieuw bestuur zal worden gekozen. Wethouder Vergeer vra igt zich af of het wel noodzakelijk is dat het be stuur zijn functie neerlegt. Wij zijn toch grote mensen en moeten ons toch neer kunnen leggen bij een be sluit, dat anders uitgevallen is als men graag gezien had. Bovendien zijn alle pogingen nog n et aangewend om alsnog tot een oplossing te komen. Voor de eventuele nir iw bestuurs leden is het onder de huidige omstan digheden niet prettig zitting te ne men. Hij vindt de -ido»* het bestuur genomen stap organLatorisch onjuist. De heer van Dam merkt op, dat de uitdrukking van „de druppel die de emmer deed overlopen", her.i ten zeer ste verbaast aangezien hij van te vo ren nooit van grieven vernomen heeft. Hierna werd no/ uitvoerig ge debatteerd over de vraag of Warmond inderdaad iets aan de vreemdelingen te bieden heeft. Eveneens kwam ter sprake de zaak die de motorbootbe stuurders beroert nl. het harde varen, waarover Ue meesje leden niet best te spreken waren. De burgem ester schreef dit toe aan een verkeerd begri over de des betreffende verordening mede door een verkeerde uiteenzetting in de pers. Nadat de aanstaande vergadering was vastgesteld op 2 oktober a.s. werd de bijeenkomst gesloten. (Ver slag te laat onf 'angen. Red.) Gementeraad. De raad dezer ge meente komt maandag a.s. des na middags acht uur in openbare verga dering bjjeen ter behandeling van o.a. de navolgende agenda: voorstel tot vaststelling van een verordening houdende een verbod om by warm weer leidingwater te gebruiken voor bepaalde doeleinden; voorstel tot ver koop van bouwterrein in het uitbrei dingsplan „Oost" aan de woningstich ting „Warmunda", alhier; voorstel tot het beschikbaar stellen van een credit voor de vernieuwing van de electrische krachtinstallatie in de ge meentelijke muziektent op de Baan; voorstel tot aankoop van grond en een gedeelte sloot t.b.v. de verdere aanleg van de Julianastraat; voorstel tot huur van de heer Th. Leenen van garage-ruimte aan de Heerngracht t.b.v. de stalling der roltrommel- vuilnisauto. De wijkzuster Naar wij verne men is de toestand van de wijkzuster mej. J. Durieux, die tengevolge van een aanrijding met een ernstige her senschudding in een ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen, goed vooruitgaande is. Gelukkig is alle gevaar geweken, zodat op een spoedig algeheel herstel kan worden gerekend. Geslaagd. Voor het examen cos- tumière slaagden onze plaatsgenoten Joke van Kampen en Thea Walraven en Ria Clemens uit Lisse. Voor het diploma coupeuse, dat te Delft werd afgenomen, slaagden de dames JellU Jelsma uit Oegstgeest, en de da mes Janny van Rijn, Joke van den Kerkhof en Gertrud Leenen uit deze gemeente. Zij waren allen leerlingen van de R.K. Modevakschool te War mond. De nieuwe cursussen voor lingerie, costumière, coupeuse (avondles en privéles) beginnen 2 september a.s. waarvoor men zich kan aanmelden van 5 tot 10 augus tus in Huize „St. Liduina". Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde bij de examens Duits M.O.-A voor de schoolacte de heer C. N. Zoet alhier. Bloempjes-actie. De verkoop van de bouquetjes bloemen, waarvan de baten waren voor het Rode Kruis heeft opgebracht 382.30. Duivensport. Wedstrijd met jonge duiven vanaf Vilvoorden, af stand 141 km. gelost 9.30 uur, aan komst eerste duif 11.50.37 uur, laat ste diuif 12.10.03 uur. J. Smeets 1. J. de Dunne 2, 3, 6, 8, 26, 30, 33. P. v. d. Drift 4. 9, 19, 22 en 31. J. Diemei 5, 11, 14, 20, 23, en 24. Th. Verwoerd 7, 21 en 25, Jac. Kortekaas 10 en 28. J. de Weert 13, 29, 32 en 34. D. Son- nega 15. Jac. Roest 16. B. ter Beek 17. B. Oskam 18. Wedvlucht oude dui ven vanaf Orleans afstand 512 km. Gelost 6.00 uur, aankomst eerste duif 13.59,50, laatste duif 15.25,35. B. ter Beek 1. J. de Weert 2, 4, 9 en 15. Th. Verwoerd 3 en 5. P. v. d. Drift 6 en 7. Q. Beugelsdyk 8. Jac. Niekerk 10. D. Sonnega 11. J. Smeets 12, 13 en 14. ZOETERMEER Bromfiets. Het zal voor de heer S. uit Benthuizen een onaangename gewaarwording zijn geweest, toen woensdagmorgen omstreeks 9 uur in de Dorpsstraat ter hoogte van het Raadhuis de dop van de benzinetank vloog en de zo goed als nieuwe bromfiets, waarop hij reed, in brand vloog. Na enige aarzeling werd de brom mer in de langs de weg lopende vaart gedeponeerd om de brand te blussen. De onfortuinlijke bromfietser kon lopend zijn weg vervolgen en zijn bromfiets in reperatie geven. Per soonlijke ongevallen deden zich bij dit merkwaardige ongeluk niet voor. Postduiven. Met 137 duiven werd door de leden van de postdui venvereniging De Witpen deelgeno men aan een wedvlucht vanaf Vil voorden, een afstand van 126 km. De duiven werden gelost te 9.30 uur. De eerste duif kwam binnen om 11.30.37 de laatste prijswinnende duif om 11.51.03. De uitslagen luiden als volgt A. Hellemons: 1, 2, 3, 5, 15, 17, 21, 31, 32; J Zeeleneberg 4, 27 29, 33, 34; P. Gouwland 6. 12 14; L. v. d. Goes 7. 9. 13. 23. 24. 28; P. Riet kerk 8. 30; S. Hoogendoorn 11. 18, 22. 25, 26, 35; G. H. Coops 16 19 20. De volgende vlucht wordt gehou den vanaf St Ghislain Hornu, een afstand van 125 km. Vrijdagavond inkorven voor deze vlucht. Klokken zetten om 5 uur zaterdagmiddag. Er werd door J. P. SAEBROOKE 23). Hij heeft u wat kleingeld in de hand gedrukt, niet waar?, drong Clyde meedogenloos aan. Ze begon te beven en haar handen kneep ze zenuwachtig samen. Clyde zag, hoe haar neusvleugels trilden, haar ogen angstig rondkeken, haar wangen plotseling krijtwit werden en hij schaamde zich bijna over zijn han delwijze. Hij zocht naar enkele kal merende woorden, doch het meisje had haar gevoelens bijna ogenblikke lijk weer onder bedwang. Wat 'n bespottelijke vergissing! riep ze uit. Ik geloof toch niet, dat 't een vergissing was, hernam Clyde rus tig: Na Dillinghast op de hoek van het park verlaten te hebben bent u zó dicht langs me heengelopen, dat ik mijn hand slechts had behoeven uit te steken, om u vast te kunnen grijpen. U hebt toevallig niet in de portiek gekeken, waarin ik stond. U speelde de rol van een oude bedela res tot in de perfectie, doch uw ogen hebben u verraden. Die waren te jong om in zo'n gerimpeld gezicht te passen. Wat belachelijk. Ze was zichzelf weer geheel mees ter. Ze keek hem aan, als had ze me delijden met hem om die meer dan dwaze vergissing: Ik moet zeggen, dat u wel een levendige verbeelding hebt mijnheer Clyde. Hij keek haar strak aan. Waarom laat u die smoesjes niet varen en bent u niet oprecht tegen me? U verkeert in moeilijk heden en het is best mogelijk, dat ik u helpen kan. Wilt u niet door mij geholpen worden? Ze verstrakte en keek daarop door de openstaande deur in de hal, waar zijn hoed en wandelstok lagen. Het was een vrij duidelijke wenk, doch Clyde was met zyn gedachten ergens anders. Hij zag het toneel in de berg plaats van Callahan's Logement weer voor zich, hoewel daartoe op dit ogenblik schijnbaar geen aanleiding was. Daar stond Dillinghast, diep in gedachten verzonken, en trommedle met zijn vingers op het deksel van een koffer. Die besliste klopjes, in series van vier, hoe doelloos schijn baar ook, maakten een sinistere in druk en daaraan moest hij terugden ken, nu hij tegenover juffrouw Marsh stond. Zijn ingespannen gelaatsuit drukking scheen erop te wijzen, dat de geheimzinnige kracht, waarover hij gesproken had, weer in hem werkte. Goede dag, mijnheer Clyde, zei juffrouw Marsh koeltjes, doch drin gend. Clyde liet zich echter niet wegstu ren. Enkele ogenblikken was 't dood stil in het vertrek. Toen stak Clyde zijn hand uit naar de achter hem staande tafel. Er klonken vier afge meten klopjesen daarna nog maals vier. Een seconde was het ake lig stil. Toen klonk een gil. Die kreet, schril en trillend van ontzetting, maakte een merkwaardi ge indruk op Clyde's zintuigen. Hij keek het meisje strak aan en zag hoe de polsslag in haar halsaderen zicht baar werd. Had hy zich vergist, of had hij twee kreten gehoord, die zó volmaakt tegelijkertijd geuit waren, dat ze als één klonken? Zijn blik wendde zich van het was-' bleke gelaat van juffrouw Marsh af en vestigde zich op een deur achter in het vertrek. Hij was er nu zo goed als zeker van: Ja, hij had twéé kre ten gehoord en een ervan was ach ter die deur vandaan gekomen. Met een zijdelingse blik op het meisje stapte hy vlug op die deur toe. Niet doen!, riep ze uit, op hem toesnellend en zijn mouw vastgrij pend: U.u moogt.. u moet heus niet Wie is er in die kamer juffrouw Marsh? vroeg Clyde, rustig, doch be slist, terwyl hij op de deur wees. Niemand! Toe.... alstublieft.. Hij maakte zijn F"m zachtjes uit haar greep los en pekte de deurknop beet. Ik ben van plan, u uit deze moeilijkheden te redden, of u wilt of niet, verklaarde hy: Maar ik kan u niet "helpen, zonder een paar din gen te weten. Dus Hij rukte de deur open. XI. VIER MAAL KLOPPEN. Zodra de deur open was, ont snapte Clyde een kreet van verba zing, toen hij de man, die zich in 'n hoek drukte, in het gelaat keek. Oh.ben jy het Dillinghast!, zei hij daarna, zo kalm mogelijk. Zyn onberedeneerbare ingeving had wel een onverwact en Werke- bleef op haar schouder kloppen, tot haar beven bedaard was. Clyde sloeg hem vol verbazing gade. De zingwekkend gevolg gehad. Werke lijk, hy had vier maal op tafel ge klopt zonder eigenlijk goed te we ten, wat hy ervan te verwachten had en hij was dus volkomen on voorbereid op wat nu volgde. Blykbaar hadden die klopjes het meisje ontzettende angst aange jaagd. Ze was haar houding geheel kwyt. beefde over al haar leden en er scneen een floers over haar ogen getrokken, dat alle vroegere schit tering verdoofde. Dillinghast scheen bijna evenzeer geschrokken als het meisje. Hij hijgde en staarde Clyde aan met asgrauw gelaat, dat zich krampachtig vertrok. Hij kroop nog verder in zijn hoek terug. Doch toen zag hij juffrouw Marsh door de openstaande deur heen in de andere kamer staan Hy zuchtte, richtte zich op, keek Clyde uitdagend aan, stap te vlug door de deur heen en legde zijn hand op de schouder van het meisje. Het is in orde, hoor!, zei hy op vallend teder van toon: Ga zitten, lieve meid en maak je niet ongerust. Ik zal het met die man wel verder afmaken. Hij zette haar op een. stoel en houding van Dillinghast tegenover het meisje kenmerkte zich door een hartelijkheid, die opvallend in strijd scheen te zijn met de natuifr van de vreemde man. De liefkozingen, waarmede hy haar tot bedaren trachtte te brengen, hadden, zo vond Clyde 't tenminste, beslist iets vadèr- lyks. Het spijt me, Dillinghast, mom pelde hij. Het was werkelijk mijn bedoeling niet, uw dochter zo erg aan het schrikken te maken. Mijn dochter? riep ij uit: Wie heeft u verteld, dat ze mijn dochter is? De verwantschap is anders, meer dan duidelijk, antwoordde Clyde doodbedaard: Op het ogen blik stel ik geen belang in de rede nen die ze heeft om onder een aan genomen naam van u gescheiden te wonen. Maar ik zou u graag even alleen spreken. Met een geruststellende blik op juffrouw Marsh, voerde Dillinghast Clyde mee naar de aangrenzende kamer en sloot de deur achter zich. De trekken van zyn gelaat verslap ten en werden weer volkomen uit drukkingloos. Alleen zijn ogen ston den uitdagend. En.... wat is er nou?, vroeg hij o.p geforceerde, haast brutale toon.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9