Morgenavond en - nacht is de corso-koorts op haar hoogtepont K.L.M.-vliegers hervatten normale dienstuitvoering Amsterdammer bijna twee maanden met jacht op zee Nederlands protest bij Westduits sensatieblad Clntuangót in (ZmtietdamA &tadfiui& DONDERDAG 1 AUGUSfUS 1957 DE LEIDSE COURANT Uei Li. bijna. oei. Nog enkele haastig voorbij rennende uren en dan heerst in de grote hal len van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora weer de onvervalste corso koorts. Momenteel is men er nog druk bezig met verfkwasten, schroeven draaiers en combinatietangen en drijft men met honderd elkaar na-rennen- de echo's de spijkers in het hout. En op het kantoor van de veiling drukt men U een kleurig boekje in de hand dat U koel en nuchter vertelt, dat het corso zaterdagmiddag om twee uur bij Flora van start zal worden gezonden. Het staat er zo rotsvast en zó overtuigend, dat geen mens in West-Europa er aan twijfelen kan. Maar het stukje drukwerk rept met geen woord van de zenuwslopende dingen, die daaraan vooraf zullen gaan en die toch zeker komen zullen. TIENDE NATIONALE GEBEDS WEEK. Van 15 tot 22 augustus houdt het Nationaal Apostolaat van het Onbe vlekte Hart van Maria, onder het motto „Kijk naar de zon" in Neder land zijn tiende nationale gebeds week tot eerherstel en smeking. Het motto van deze gebedsweek is ont leend aan een der ziensters van Fati- ma, die bij het zonnewonder van 13 oktober 1917 deze woorden uitriep. De bedoeling van de gebedsweek is de mensheid door Maria terug te brengen naar God. Voor deelname aan de gebedsweek wende men zich tot het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekte Hart van Maria, Karmel, Clarastraat 22, Den Bosch, waar te gen geringe vergoeding een vlug schrift verkrijgbaar is. Persoonlijke intenties kunnen al daar worden opgegeven. Twee tienjarige jongens uit Noord- wijk: P. Klaverweide en C. J. Duin dam zijn in Utrecht ernstig gewond bij een botsing tussen een vrachtauto I en een bestelauto. De vrachtauto, be- 1 stuurd door de expediteur Duindam uit Noord wijk, raakte op het kruis punt OndiepR. v. d. Hamkade in botsing met een bestelauto. De vracht auto viel om met het gevolg dat beide jongens op straat geslingerd werden. C. Duindam liep vermoedelijk een schedelbasisfractuur op; P. Klaver weiden kreeg schaafwonden en in wendige kneuzingen. Leiden kan 'n schone bloemenstoet verwachten Wat dacht U?.... De laatste loodjes hbeben de on hebbelijke eigenschap immer het zwaarste te wegen en dat is ook bij het Rijnsburgse corso, dat zaterdag door de straten van de Sleutelstad zal trekken het geval. Het mag dan zo zijn, dat men vandaag met de on- onderbouw der wagens, met het ver ven van de platen board en meet het plaatsen der verlichtingsornamenten ven van de platen board en met het steken der bloemen kan men niet eerder beginnen dan vrijdag tegen ae avond. Het comité heeft trouwens voorgeschreven dat men niet voor vrijdagmiddag met bloemsteken mag beginnen, teneinde te voorkomen dat er zaterdag wagens in de karavaan rijden die er niet helemaal fris uit zien. Voor het opsteken der wagens heeft men maar een beperkt aantal uren beschikbaar en als u soms van plan was vrijdagavond en -nacht een paar rustige uurtjes in de veiling Flora te gaan doorbrengen, dan kunt ge uw plannen beter wijzigen. Er zal dan van rust geen sprake zijn. Ver moedelijk zullen een belangrijk deel van de nacht de gonzende jupiters hun licht verspreiden; zal men via de omroepinstallatie stellig de no dige Veren de artistiek adviseur, de heer George Kiers horen omroepen, zal er voor het overige, die veelklank van geluiden zijn, die blijkbaar on verbrekelijk aan de opbouw van een corsokaravaan zijn verbonden. Acht tien praalwagens zal men die avond en nacht moeten optuigen, om het over de luxe wagens bijna dertig nog maar niet te spreken. Het Rijnsburgse corso is van jaar tot jaar ook in artistiek opzicht steeds op een hoger plan gekomen. En de Rijnsburgers steken het nu niet onder stoelen of banken: het corso 1957 moet alle voorgangers weer overtreffen. Wie nu tussen de wagens-in-aanbouw rondwandelt zal tot de conclusie komen, dat de heer Kiers ook dit jaar met een aantal spectaculaire ontwerpen van de te kenplank is gekomen. Een greep. De praalwagens vertonen over de gehele linie een vlotte lijn. We doen een greep: „Het huwelijks feest", de wagen waarmee de per soneelsvereniging van veiling Flora voor het voetlicht zal komen. Een sierlijke praalwagen met een bruidspaar omringd door gouden harten en een weelde van bloe men. De fraaie vogel nu nog donzig wit en zonder één bloem is nog zorgvuldig in plastic ver pakt om beschadiging te voorko men. Heel goed leek ook de wagen „Het spinnewiel", waarmee de buurtver. Kanaalstraat zal uitko men. Verder ontbreken natuurlijk de bloemenfeeën in diverse ge- Een praalwagen krijgt een verfje. daante niet, en in de wagen „Het Prieeltje" zal men het minneko zend paartje niet tevergeefs zoe ken. Zo zouden we nog wel even door kunnen gaan: „De Postkoets" die een tafereeltje uit vroeger dagen zal uit beelden, een wagen van de boeren leenbanken uit Leiden, Rijnsburg en Oegstgeest met garven koren, bloe men en groenten als symbool van rij ke oogst, de sierlijke „Fantasie" waaraan men geen board maar tule e.d. heeft verwerkt en vele andere. Het is geen geheim: op het gebied van de versierde luxe wagens behoort het Rijnsburgse corso tot de crème de la crème. Bijna dertig personenauto's zullen in de stoet meerijden en het staat reeds nu vast, dat het voorbij trekken een machtig schouwspel zal zijn. Echtpaar Klaasesz. De dames, die de praalwagens zul len „bemannen", worden in een te nue gestoken dat volkomen in har monie is met de wagen. Naar we vernemen zal de Commis saris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. Klaasesz het voorbijtrekken van het corso gadeslaan. Mevrouw Klaasesz zal zaterdagmiddag om twee uur het startsein geven. Zij zal dit doen door een toef op de voorste wa gen waarin het corsocomité zal plaats nemen, „af" te maken. Zij zal enkele anjers in een toef steken en vervol gens zal de stoet zich in beweging zetten. Het succes van het corso is voor een groot deel ook afhankelijk van het weer. Als, wat we van gan ser harte hopen, de zon zaterdag haar gouden stralen gul wil uitgieten, dan zal het corso de tienduizenden toe schouwers, de klikkende camera's, de zoemende filmapparaten eneen grandioos succes tegemoet rijden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: m.s. „Montferland" 5 aug. Australië: s.s. „Orcades" 6 aug. Brazilië: m.s. „Montferland" 5 aug. Canada: m.s. „Prins Joh. W. Friso" 6 aug.; m.s. „Prins Willem IV" 8 aug.; s.s. „Maasdam" 10 aug. Chili: via New York 8 aug. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 6 aug. Ned. Nieuw m.s. „Barbara" 5 aug. Ned. Nieuw Guinea m.s. „Willem Ruys" 6 aug. Nieuw Zeeland: via Engeland 3 aug.^ via Engeland 10 aug. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arun del Castle" 10 aug. Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 10 aug.' Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Extra-prestaties inbegrepen Naar het ANP verneemt hebben de KLM vliegers besloten ingaande vrijdag 2 augustus te 23.59 uur Am sterdamse tijd de normale dienstuit voering, alle extra-prestaties inbe grepen, te hervatten. In een verklaring wordt gezegd, dat dit besluit werd genomen, niet vanwege een verandering van gevoe lens ten opzichte van de directie van de KLM, maar omdat de vliegers er overtuigd van zijn, dat een rustige atmosfeer gewenst is tijdens de ko mende bemiddeling in het looncon- flict door het college van rijksbe middelaars. Het besluit werd principieel op maandag 29 juli genomen, maar de uitvoering werd vertraagd door een persoonlijke brief van de president- directeur van de maatschappij aan alle vliegers, we^Ke dinsdagmorgen 30 juli door hen werd ontvangen. De inhoud van dit schrijven, aldus de verklaring van de zijde van de vlie gers, was zo prikkelend voor hen en behelsde zulke pertinente onjuist heden, dat daarmede de laatste hoop van de vliegers op 'n in de toekomst mogelijk herstel van vertrouwen in en een goede verstandhouding met de directie te niet werd gedaan. De besturen van de vliegersorganisaties kwamen door deze brief ten opzichte van hun leden tevens in een positie, waarin de schijn zou worden gewekt, dat het besluit tot herstel van de normale dienstuitvoering genomen is op initiatief of onder druk van de directie van de KLM. In de verklaring wordt dan ver der geconstateerd, dat niettegen staande de psychologische moeilijk heden, door bedoeld schrijven ge schapen en het feit, dat de brief werd verzonden na het aangekondig de besluit van de KLM-directie om het loonconflict voor te leggen aan het college van rijksbemiddelaars, door de besturen van de vliegersor ganisaties besloten is de normale dienstuitvoering te hervatten. In zijn brief beschuldigde de di rectie, zo heet het verder in de ver klaring, de besturen van de vlie gersorganisaties ervan, hun leden te hebben aangespoord cot ver.ninde- ring van tot dan toe geleverde ex tra-prestaties, hoewel het de direc tie bekend is, dat het beleid in de organisaties op democratische wijze wordt gevoerd. Het besluit tot ver mindering van de goodwill ten op zichte van de maatschappij is name lijk door de leden genomen en ter uitvoering aan de besturen der or ganisaties in een vergadering, onge veer twee maanden geleden gehou den, opgedragen. De directie van de KLM werd toendertijd van dit door de leden genomen besluit op de hoog te gesteld en was dus gewaarschuwd I maakt. Toen hij van de Panamaka- voor de gevolgen van een eventueel naalzöne naar Miami wilde zeilen 1 eerder trameren van de onderhande- Omdat hij de belasting te hoog vond Van Southampton naar Florida Na een avontuurlijke tocht van bij na twee maanden is de 59-jarige Am sterdammer A. Kooystra met zijn elf meter lange jacht aangekomen in fort Walton Beach (Floria, Ver. Staten). De „Catherine" heeft een route ge volgd, die leidde van Southampton via Spanje, Italië, Afrika en Panama naar de Verenigde Staten. De avontuurlijke reiziger werd op een deel van de reis vergezeld door zijn echtgenote. Uit het relaas van de Amsterdammer blijkt wel, dat het met de belastingen niet meer dat is in Nederland. Hij heeft drie jaar geleden zijn ho tel in Amsterdam van de hand ge daan, omdat hij zulke hoge belastin gen moest betalen. Hij meende rusti ger af te zijn met een vaartuig dat hem over de oceanen zou voeren. De eerste stervelingen, die de heer Kooystra in Florida ontmoette, wa ren belastingambtenaren, die schip en goederen kwamen inklaren. De Amsterdammer heeft een groot deel van zijn reis geleefd van droogde bonen, spliterwten en wat de zee hem aan voedsel bood. Dat wa ren hoofdzakelijk dolfijnen, die hij aan de haak sloeg. De zeeman heeft enige hachelijke ogenblikken op zijn tocht meege- Auto maakte een luchtreis Bij botsing in Amsterdam Op de Zeeburgerdijk, hoek Moluk- kenstraat in Amsterdam-Oost, heeft zich gisermorgen een bijzonder vreemd verkeersongeval voorgedaan. Een vrachtauto maakte na een bot sing een zweefduik van achttien me ter en ramde vervolgens een gepar keerde bestelauto. Een persoon kreeg een shock, enkelen werden licht ge wond. Met ongeveer zeventig kilometer snelheid kwam een vrachtauto over de Zeeburgerdijk aanstormen en ver leende, op het kruispunt gekomen, geen voorrang aan een van rechts komende truck die geladen was met betonijzer. De vrachtauto boorde zich in de neus van de truck en vloog vol gens ooggetuigen enkele meters door de lucht over het kruispunt heen, waarna hij achttien meter ver derop een noodlanding maakte. Daarbij ramde hij een bestelwagen uit Weesp, waarin een blinde man denmaker en diens vrouw gezeten waren. Het echtpaar was gewoon, in Amsterdam te komen venten. De vrouw van de blinde man zat achter het stuur, toen de wagen door de op hol geslagen vrachtauto werd getorpedeerd tegen een huizenrij werd gesmakt en vervolgens kantel de. Zij werd evenals de chauffeur van de ongelukswagen die een shock had opgedaan met lichte verwon dingen in het ziekenhuis opgenomen. De chauffeur is later naar zijn woonplaats, Ede, overgebracht. Enkele mensen, die bij de bestel auto stonden, werden licht gewond. De loco-burgemeester van den Haag, de heer C. H. P. van den Oever, wethouder van sociale zaken en volks gezondheid, is in zijn woning gisteren plotseling onwel geworden. Hij viel hierdoor en brak zijn pols. Wethouder Van den Oever, die 64 jaar oud is, is ter observatie in 't ge meenteziekenhuis aan de Zuidwal op genomen. 1 bleek, dat enkele Nicaraguanen, die 1 de boot van de zandbank hadden ge trokken, de helft van zeilen en ver dere uitrusting hadden gestolen. Op deze wijze durfde hij niet de over tocht van Cuba naar Miami wagen. Hy bleef drie dagen op de zandbank en koerste toen door de noordelijke golf van Mexico. Toen hij maandagavond bij Destin aankwam, dacht hij, dat hij in Alaba ma was. Hij was echter in Florida n een patrouillevaartuig van de lucht macht heeft de „Cahterine" naar ford Walton Beach gesleept. De kleine hulpmotor heeft Kooystra niet kun nen gebruiken; de benzine was op. Hogere portokosten drukkeq zwaar De verhoging van de posttarieven begint nu door te werken in ver schillende instanties in Nederland. De boekverkopers bijvoorbeeld over wegen om de prijs van de boeken te verhogen, nu em zwaardere last op de kostprijs van h boek komt te rusten. De goedkope boekjes, bijvoorbeeld de pocket-books, ondervinden hier na tuurlijk de meeste hinder van. Op een boekje van 1.25 rusten de porto-kos ten van een bestelkaart ad 4 cent en de verzendkosten van 12 cent. Een ander voorbeeld van gestegen kosten door de verhoging van de post- prijstarieven is te vinden bij de radio- gidsen. De NCRV bijvoorbeeld over weegt om zijn omroepgids in prijs te verhogen van 10,tot 12.50. Ernstig gedupeerd is de Bond Zon der Naam, die zijn jaarlijkse portikos- De bond, die het moet hebben van ten ziet oplopen met 70.000 gulden, vrijwillige bijdragen, hoopt nu maar op de milddadigheid van zijn vrien den. De 24-jarige employé van de Hei- nekens bottelarij te 's-Hertogenbosch A. A. Henkens uit 's-Hertogenbosch, is gisteravond tijdens zijn werkzaam heden aldaar achterovergevallen en lingen over de verbeteringen van het salaris der vliegers, aldus eindigt de verklaring van de vliegersorganisa ties. Huurverhogingen in Europa Nu vandaag de huurverhoging is ingegaan is het interessant een paar cijfers te geven over huurverhogin gen elders in Europa, waaruit blijkt, dat wij nog niet aan de top staan met onze huren. In geen enkel land zijn de huurprij zen de laatste twintig jaar zoveel gestegen als in Denemarken, namelijk met 67 procent. In de Ver. Staten gingen de huren in dit tijdvak met 53 pet. omhoog, in Zweden met 46 procent, in Nederland met 45 procent, in Engeland met 38 procent, in Zwitserland met 30 nro- cent en in West-Duitsland met 23 procent. De geringste stijging deed zich in Noorwegen voor, n.l. slechts 16 pro cent. Dit blijkt uit een publikatie van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. DEKKNECHT OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gistermorgen is een 34-jarige dek- knecht uit St. Philipsland op de Rijn bij Wageningen overboord gevallen van het motorschip „Adriana 2" uit Rotterdam en verdronken. Vermoedelijk heeft de man te veel aandacht besteed aan de onder Wage ningen heersende drukte rond het lichten van de dinsdag gezonken mo torpont van het Lexkesveer. Een groot aantal mensen heeft nog ge tracht zwemmend of met motorboten de man te bereiken, doch deze pogin gen leverden geen resultaat op. .De motorpont is nog niet gelicht, zo ongelukkig op het achterhoofd te- Wel heeft de bok van de bruggen- recht gekomen, dat hy enkele uren bouw uit Rhenen dé te water geraak- later is overleden. I te personen-auto opgevist. Een minder fraaie publicatie lo 't Westduitse weekblad „Der Stern" een sensatieblad bij uitnemendheid, is voor de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver- keér, welke zich beijvert voor de props gnnda voor Nederlands toeris me in het buitenland, aanleiding ge. wees, te protesteren bij de West duitse ambassade in Den Haag en bij het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken, dat :nudddels er voor heeft gezorgd, dat de Neder landse voorlichtingsdienst in Bonn een in gepeperde bewoordingen ge stelde eis aan de hoofdredactie vta» „Der Stern" gericht heeft waarin op rechtzetting van het onderschrift van een foto, hetgeen een valse voorstel ling van zaken bij de Duitse lezers in de hand heeft gewerkt, aangedron gen wordt. Het betreft hier een foto, die in 1954 in Denemarken werd gemaakt toen daar een lichte griepepidemie heerste. Het zyn Deense soldaten, die waren opgenomen in een noodhospi taal. „U ziet zelf, beste lezers, hoe het in Nederland met de gevreesde Aziatische griep gesteld is. Brengt uw vakantie daar dus in geen geval door", heeft het Duitse blad ongeveer gezegd. Fatsoen is toch wel moeuyk aan te leren. Schiphol krijgt nieuwe startbaan Meer dan 3 km. Het is nog niet bekend wanneer op Schiphol de eerste spade in de grond zal worden gestoken voor de aanleg van de nieuwe 3300 meter lange baan nr 25, welke zal lopen van rijksweg nr. 4 (gezien van Den Haag uit) naar ongeveer het midden van de thans bestaande baan 19 en speciaal gebouwd dient te w orden voor het tijdvak van de straalver- keersvliegtuigen. Onlangs heeft de president-direc teur van de KLM, de heer I. A. Aler een zekere geduchtheid uitge sproken over het tempo, dat wordt gevolgd bij de verwerkelijking van de plannen tot uitbreiding van de nationale luchthaven. Hij doelde daarbij op het feit, dat de KLM met ingang van de zomerdienst 1960, dat wil dus zeggen met april of mei van dat jaar, de DC-8, het nieuwe straal- passagiersvliegtuig van de Douglas- fabrieken, zal inzetten. Het is bekend, dat deze ruim drie kilometer lange baan over een deel van het buurtschap Ryk zal lopen en dat hiervoor onteigeningen nodig zyn. Het ziet er naar uit, dat deze onteigeningen pas in september of oktober 1958 hun definitieve beslag kunnen krygen. De bouw van baan 25 eist een pe riode van twee jaar, indien a thans de weersomstandigheden (vorst e.d.) niet tegen zitten. Dit zou dus beteke nen, dat baan 25 pas in het najaar van 1960 opgeleverd zou kunnen wor den, terwijl de luchtvaartmaatschap pijen voor hun grote straalverkeers- vliegtuigen een dergelyke lange baan reeds in het voorjaar tot hun beschikking zouden willen hebben. Het is namelijk zo, dat de zeer mo derne baan 19, die reeds bestaat, niet voldoet aan alle eisen voor de start van de grote straal verkeersvliegtui gen, die hier moeten kunnen ver trekken voor een non-stop vlucht naar New York, indien het droog, warm en windltil weer is. Uit over weging van veiligheidsla ctoren is men in die omstandigheden gebon den aan een baan van zeker 3300 me ter. Teneinde tijdnood bij de aanleg van de meuwe baan 25 te vermyden wordt thans onderzocht om de eer ste spade zo spoedig mogelijk in de grond te steken en de baan in ge deelten te bouwen, zodat men in september 1958, als de onteigenin gen definitief hun beslag hebben ge kregen, reeds een eind gevorderd is. Woensdagmiddag vond in het stadhuis te Amsterdam een ontvangst plaats van de deelnemers aan de conferen tie van de „World University Service". Op de foto ziet men v.l.n.r.: mr W. M. Morren, directeur van het onder- wys, die namens burgemeester en wethouders de gasten ontving, de heer Bola Igen uit Nigeria dr L Evans directeur-generaal van de Unesco te Parijs, Banjo Solaru, eveneens uit Nigeria en mr F. H. Tunnissen direc teur van het Unesco-centrum in Nederland.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7