Poes zesde, het paard tiende DUINSTREEK NA POTSIERLIJKE VOORBEREIDINGEN De beschaving gaat in lood gekleed KORTE golf OOK IN DE OUDHEID waren er uitgevers van boeken „Suikerbos ik wil jou hè!" DONDERDAG 1 AUGUSTUS !<?57 DB LE1DSE COURANT NATUUR HAAR WILDPARKEN TERUQGEDKQNQECJ Ongekende sensatie Overal in de natuur vinden we ao- genaamde natuurreservaten of wild parken, grote, uitgestrekte gebieden van woeste grond, dikwijls afgezet, waar de hedendaagse mensheid tracht het zielig overschot van 's werelds fanna voor de totale ondergang te behoeden. Parken, waar men slechts met speciale toestemming wordt toe gelaten en waar men zich aan een reeks strenge voorschriften heeft te houden. Zover is men moeten gaan om paal en perk te stellen aan de moord- en vernielzucht van de mens. In ons eigen land vinden we als voornaamst park „De Hoge Velirwe", gelegen in de driehoek Hoenderloo, Otterloo en Schaarsbergen. Het na tionale park bestaat uit een uitge strekt gebied woeste grond, waar 't schaarse Nederlandse wild bescher ming heeft gevonden, in staat wordt gesteld de soort in stand te houden en veilig is vcor het menselijk jacht instinct. Ook in andere landen vindt men dergelijke parken of reservaten. De Verenigde Staten kennen er velen, bijvoorbeeld in de onherbergzame Rocky Mountains. Zelfs Afrika, het land waar het meest grof wild ge vonden wordt, heeft in het Zuiden, waar de beschaving vaste grond heeft gekregen een gigantisch wildpark moeten inrichten, aangezien bleek, dat de mens langzaam maar zeker bezig was de dieren hun levensruim te te ontnemen terwijl hij met zijn moordend lood onherstelbare slach tingen aanrichtte. Nationaal Krügerpark Waar de beschaving verdwijnt, verdwijnt het wild en wanneer men in Zuid-Afrika komt en verwacht hier wild te treffen, dan zal men ernstig gedesillusioneerd worden, want men vindt hier niets. Hiervoor moet men een tocht on dernemen naar het Nationaal Krü gerpark, waar het dier als koning is en waar de mens niets heeft te vertellen, doch zich slechts als gast mag bewegen. In dit enorm grote natuurreservaten, doorsneden door ongeveer tweeduizend kilometer aan zandwegen, leven honderduizenden dieren veilig en in volkomen natuur lijke staat. Men vindt daar leeuwen, luipaarden, hyena's, jakhalzen, anti lopen, wilde zwijnen, olifanten, gnoe's, giraffen, zebra's, apen en kro kodillen, vele zeldzame vogels, kor tom alle mogelijke diersoorten bij honderden en soms bij duizenden. Gedurende het seizoen van 31 Mei tot 31 October is dit park voor het publiek geheel opend'gesteld. Men mag dan met een auto, die gesloten dient te zijn, vrij over de wegen dwa len, waarbij men zich aan een aantal strenge regels heeft te houden op welker overtreding zeer hoge straf fen staan. Natuurlijk zijn wapens taboe en het is begrijpelijk, dat ve len zich niet erg op hun gemak voe len, wanneer zij rijdend door deze wildernis van zeer naibij leeuwen en wat al niet meer passeren. De dieren hebben echter door ondervinding ge leerd, dat zij voor auto's geen angst behoeven te hebben. Het dier in zijn element Nu ontpopt zich de ware aard van het dier, het zal nooit een auto aan vallen, want deze zacht brommende dingen laten hen volkomen koud. De mens mag zich niet vertonen en ook is het signaal geven verboden. Men is verpicht er voor te zorgen geen ongelukken te veroorzaken en kan het voorkomen, dat een midden op de weg zonnende leeuw u de door tocht verspert. Men mag dan niets trachten te forceren of het dier wil len verjagen, neen, rustig wacht men af, of het zijne majesteit belieft te vertrekken, waarna men de tocht kan voortzeten. In het park vindt men verspreid, ongeveer vijftien kampen, een soort negerkralen, waar men onderdak en voedsel kan krijgen, want natuurlijk heeft men wel enkele dagen nodig om dit enorme, wereldberoemde park te doorkruisen. Des nachts in zo'n nederzetting heeft men pas goed het gevoel in Afrika te zijn, wanneer men buiten de hut in het duistere oerwoud zo dichtbij de geluiden van de jungle hoort. Het is voor velen een sensatie, die zij nooit vergeten. Toch is men er volkomen veilig. Hetgeen als een bewijs mag gelden voor de stelling, dat wij geen last van het dier hebben, wanneer dit geen last van ons heeft. De zelfzuchtige mens. Er is een tijd geweest, waarin het dier de aarde beheerste, maar toen de mens kwam, was het vrij spoe dig met die heerschappij gedaan. De mens, die feitelijk in kracht de min dere van het dier was, ontwikkelde De regering van de Ver. Staten heeft het voornemen te kennen ge geven de Duitse en Japanse activa, die tijdens de tweede wereldoorlog in beslag genomen zijn, terug te ge ven. Men vreest dat er bij het om slaan van een boot in de Hoeghly, een mondingsarm van de Ganges, 57 mensen om het leven zijn geko men. De B.B.C. heeft woensdag be kendgemaakt dat zij haar uitzendin gen in het Portugees, Nederlands, Noors, Zweeds en Deens op vrijdag 9 augustus zal beëindigen. oals bekend heeft de Britse rege ring kort geleden het besluit geno men om met deze uitzendingen te stoppen. Twee passagierstreinen zijn woensdagnacht bij de plaats Martig- ny in Wallis met elkaar in botsing gekomen. Twee leden van het trein personeel kwamen om het leven en vele passagiers raakten gewond. De materiële schade is aanzienlijk. zijn verstand en door middel hier van bedacht hij methoden om het dier te overwinnen. Hierin is de mens volkomen geslaagd. Er ls geen dier om het moet het tegen de mens afleggen. Al naar de mens beschaaf der werd, ontwaakte zijn machtswel lust. Hij beheerste en regeerde de wereld. Hij beschikte over dood en leven van andere wezens en hier maakte hij misbruik van. Hij jaagde niet meer voor het noodzakelijk le vensonderhoud of uit zelfverdedi ging, maar doodde voor vermaak en ontspanning, met als gevolg, dat het dier zijn levensruimte kwijtraakte en in aantal sterk afnam, ja som mig esoorten zelfs uitstierven. Toen begreep de mens tenslotte, dat hij het natuurliik evenwicht verstoorde en stichtte ae reservaten en wild parken. Gelukkig is het nog niet te laat en enkele sterk geteisterde soorten ontwikkelen zich in de parken voor spoedig. Hoe zeer de wildparken zijn toe te juichen, eigenlijk zijn zij een schandvlek voor onze beschaving. (Nadruk verboden). Slaven i.pl.v. drukpersen WIJ ZOUDEN een zeer grote fout maken, wanneer we meenden dat eerst sinds het uitvinden van de boekdrukkunst het boek een grote vlucht nam. Misschien is dat inder daad in onze streken het geval ge weest, maar reeds vele eeuwen voor deze belangrijke uitvinding werden in de oude cultuurlanden als Grie kenland en het Romeinse rijk boeken geschreven en door uitgevers in gro te aantallen vermenigvuldigd, waar door zij bereikbaar werden voor het publiek. Wanneer wij bezien hoe het in deze tijden, omstreeks het begin onzer jaartelling toeging, zullen wij met bewondering zien naar de mensen uit deze oude tijden, die reeds blijk gaven van een wonderlijk moderne instelling. Het enige dat wij dienen op te mer ken is, dat het boek uit die dagen eigenlijk geen boek was in de vorm zoals wij dat tegenwoordig kennen, maar een lange strook papyrus, ver vaardigd van de papyrusplant, welke strook opgerold werd, zodat wij dus eigenlijk van boekrollen moeten spre ken. Dikwijls waren dergelijke stro ken aan de einden van stokken voor zien, waardoor men ze makkelijker kon afrollen en opwinden, zonder ze te beschadigen. Voor belangrijke werken werd veelal gebruik gemaakt van perkament, waarop .werd ge schreven, aangezien perkament ster ker en daardoor langer houdbaar was. AANGEZIEN de boekdrukkunst nog niet was uitgevonden en men ook nog niet over schrijfmachines be schikte, moest de auteur, de schrijver van een boek, het origineel zelf met de hand schrijven of een rol, af wan neer hij zich dit kon permitteren, dicteren aan een slaaf, die dienst deed als secretaris en het vermoeiende schrijfwerk voor hem verrichtte, waardoor de auteur zich kon concen treren op de inhoud van dat, wat hij wenste mede te delen. Was het werk gereed, dan moest een schrijver een uitgever zien te vinden, of zoals sommigen deden, het uitgeven zelf ter hand nemen. Vond hij een uitgever, dan nam die de zorg op zich om het manuscript te vermenigvuldigen en het aan het publiek te verkopen. Wat betreft de honorering van het werk van de uit gever weten we, dat die zeer slecht was. De schrijver kon er beslist niet van bestaan en daarom zien we dik wijls, dat schrijvers behoorden tot de gegoede stand, die het ging om het schrijven, terwijl de baten niet van belang waren, zoals bij Livius en Ovi- dius. Het uitgeven. NATUURLIJK VRAGEN wij men sen van de twintigste eeuw ons af, hoe nu eigenlijk een uitgever te werk ging en hoe een manuscript behoor lijk vermenigvuldigd werd. Och, dat was zo moeilijk niet, want een uitge ver had een groot aantal slaven in dienst, die als het ware dienst deden als drukpersen. Iedere slaaf, die hier voor in aanmerking kwam, moest be hoorlijk ontwikkeld zijn en in ieder geval kunnen schrijven. Het verme nigvuldigen van een boekwerk ging vrij eenvoudig, want een slaaf las het manuscript voor en alle andere ^aven, die ieder een blanco rol voor zich hadden, schreven op wat gedic- teer werd. Op die manier kon men een werk verhonderdvoudigen en maakt men behoorlijke oplagen, want de slaven waren geroutineerde snel schrijvers en de werkdagen waren lang. De grootste moeilijkheid waarmede de oude uitgevers te kampen hadden, was de correctie. Tegenwoordig wordt een drukproef éénmaal behoorlijk gecorrigeerd en men weet zeker, dat er geen fouten meer in kunnen zitten, maar bij het oude systeem was het Bibliotheken. AANGEZIEN ER natuurlijk altijd een betrekkelijk gering aantal af schriften van een werk waren, ze ker wanneer wij dit vergelijken met onze tijd, terwijl er veel vraag was van de zijde van het publick, was het begrijpelijk, dat men kwam tot de instelling van bibliotheken, waardoor het ook minvermogenden, die zelf geen exemplaar konden aanschaffen, mogelijk was kenn s te nemen van een meesterwerk. Verschillende rijke particulieren legden ook dergelijke boekenverzame lingen aan. Dat wij dergelijke biblio theken niet mogen onderschatten, blijkt uit het feit, dat bijvoorbeeld de beroemde bibliotheek van Alexan- drië omstreeks het begin van onze jaartelling over niet minder dan on geveer 700.000 boeken beschikte. Het is tragisch, dat dit cultuurcentrum der oudheid door brand werd ver woest. Wanneer wij dit alles bezien, dan zullen wij moeten zeggen, dat er wei nig nieuws onder de zon is, want schrijvers en uitgevers gingen in de oudheid volgens moderne principes te werk. Mer werkte met manuscrip ten, oplagen, afzetgebieden en al die factoren, waarmede jen moderne uit gever ook te maken heeft, alleen wat nu door machines wordt gedaan was toen slavenwerk. INTELLIGENTE DIEREN Het varken heeft verborgen talenten WANNEER WIJ RONDNEUZEN in spreken en de aap niet, maar de dierenwereld, dan valt het ons op, dat «r dieren cijn die wij intelll gent noemen en dat er dieren zijn die hierop beslist geen aanspraak kun nen maken. Hoe denkt u bijvoorbeeld over uw hond of uw kat en het paard? Wij weten allen, hoe de hondenlief hebber u staaltjes van de intelligen tie van dese dieren kan vertellen. Zo doen er ook de nodige verhalen de ronde over de slimme poesen, om de paarden niet te vergeten. Een en ander is aanleiding geweest voor mannen van de wetenschap om eens een onderzoek in te stellen naai de intelligentie van de dieren in het algemeen, om op die manier een ze kere volgorde vast te stellen van in telligentie. Het is begrijpelijk, dat een derge lijk onderzoek geen sincure was. Men moest indien enigszins mogelijk ge lijke tests hebben voor de dieren, maar dat is natuurlijk niet altijd mogelijk. In dat geval moesten an dere proeven van gelijke waarde ge vonden worden, om op dit manier tot een vrantwoord resultaat te kunnen komen, zodat dieren, die onderling sterk in lichaamsbouw verschilden, toch op gelijwaardige wijze ltonden worden getest. Een ranglijst. r\E DIERENPSYCHOLOGEN gin- U gen hierbij uit van drie soorten tests en wel aansluitend op de ver schillende dierlijke handelingen, na melijk de instinctieve, de aangeleerde en als derde, handelingen die van eigen inzicht getuigen. De resultaten van de heren waren hier en daar nogal afwijkend, maar door uitwisseling van gegevens en vergelijkingen van materiaal, kwam men tenslotte tot ee;i ranglijst die de instemming van de meeste collegae kreeg en werd opgesteld door de Amerikaanse dierenpsycholoog prof. Warden. Hij maakte een lijst van de tien intell:gentste dieren in de juiste volgorde. De eerste vier plaatsen van deze lijst worden ingenomen door apen soorten, waarbij de chimpansé bo venaan staat en de eerste plaats bezet. Dit dier blijkt van ai!e dieren het meest intelligent te zijn, hetgeen trouwens geen verwondering behoeft te wekken, want veler weten niet, dat de verstandelijke vermogens van een volwassen chimpansé gelijk staan met die van een mensenkind van on geveer drie jaar! Natuurlijk is er een verschil, omdat het kind kan HILLEGOM Leegstaande woningen worden ?e- sloopt. Er zijn in onze gemeente een aantal woningen die gedurende weken, ja maanden leeg staan. Wat daarvan de oorzaak is laten wij bui ten beschouwing. Niet het feit dat er geen gegadigden voor zijn. Maar het feit bestaat nu eenmaal. In Hillegom staan woningen soms gedurende zeer lange tijd ledig. Deze woningen wor den door de jeugd vernield op zo danige wijze dat de deuren en ruiten er uit zijn en herhaaldelijk wordt de politie dan door de omwonenden ge waarschuwd en om toezicht gevraagd. Nu ontgolden het weer een paar wo ningen in de Amerikabuurt. Opper vlakkig beschouwd zou bij het toe zicht op dergelijke woningen het liefst toevertrouwen aan een stel mensen, die al jaren op de lijst staan ingeschreven om een woning Van Solex gevallen. Toen de 44- jarige onderwijzer Fr. de Vr. op zijn Solex op de Weeresteinstraat reed, kwam hij door onbekende oorzaak met dit voertuig te vallen en met hem zijn 5-jarig dochtertje. Het kind kwam er goed af, maar de heer De Vr. bekwam een snede aan het hoofd het welk door de dokter werd gehecht. De brommer was ernstig bescha digd. Brommer tegen vrachtauto. Toen dinsdagmorgen om ongeveer half tien de heer P. H. H. uit Benne- broek met zijn vrachtauto vanaf de Leidsestraat ean der aan deze straat gelegen erven achterwaarts wenste in te rijden zag hij niet de heer G. R. V., die op zijn bromfiets naderde met gevolg dat hij tegen het achtereinde niet meer tijdig kon remmen met het van de vrachtauto reed waardoor de bromfiets ernstig werd beschadigd. Aan de auto was geen schade. KATWIJK AAN ZEE Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Engels M.O.- A mej. L. van der Plas, alhier. NOORDWIJKERHOUT Gezinsverzorgster Als besluit van haar jaar praktijk zal vrijdag a.s. aan mej. Trees van der Burg, St. Antoniushof, alhier in het Oplei dingscentrum voor Gezinsverzorg- nodig ieder exemplaar te corrigeren, sters te Den Haag het diploma ge want wat de ene slaaf goed schreef, ~l~4 J kon de andere fout schrijven. Het is begrijpelijk, dat de correctors na eni ge malen een werk te hebben door geworsteld, de rest met de franse slag afdeden, waardoor èn door schrijvers èn lezers dikwijls steen en been geklaagd werd over de fouten, die voorkwamen. Natuurlijk waren dit niet altijd gewone schrijffouten, maar veelal ook hoorfouten. Op die manier kon het voorkomen, dat be paalde zinnen een geheel andere in houd kregen dan door de schrijver was bedoeld. zinsverzorgster worden uitgereikt. Mej. Van der Burg is in dienst bij de Stichting R.K. Gezinszorg en Ge zinshulp te Noordwijkerhout. Postduivennieuws De postdui- venver. „De Duinklievers" organi seerde zondag J.l. een wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde, over een afstand van plm. 149 km. In concours waren 217 duiven. De uit slag is als volgt: N. van Gijlswijk 1-8; Pav. St. Jan 2; v.* d. BergDijkstra 3; PeetersBroekhof 4; K. Duiven voorde 5-6-10; Gebr. Passchier 7; B. v. d. Linden 9. SCHOONHEIDSKUUR. De uitslag van de op dezelfde dag gehouden wedvlucht met oude dui ven vanaf Orleans, een afstand van plm. 518 km is als volgt: Pav. St. Pie- ter 1-5; P. Laros 2; P. Heshof 3; v. d. BergDijkstra 4; Gebr. Passchier 6; H. Looijestijn 7; B. v. d. Linden 8; Pav. St. Jan 9-10. WASSENAAR Dokter Wafelbakker in augustus afwezig. De directeur van de ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst, dokter J. J. Wafel bakker, zal gedurende de maand augustus afwezig zijn. Na 10 augus tus zal als zijn plaatsvervanger in spoedeisende gevallen optreden dok ter J. Baart de la Faille, van Zuylen van Nijeveltstraat 108, tel 3018. Openbare ulo-school. Van de openbare ulo-school aan de Schout bij Nacht Doormanlaan slaagden voor het mulo-diploma A.: Marian Bakker Schut; Elly Buitenhuis; El- semarijke Gaastra, Els van der Hoe ven; Peter Hoogwout; Hans Immink; Joke Jarman; Patty Keller; Joop van Kleef, Mies van Kuyk; Cor Quak; Elly Raaphorst; Rrica Schramm; Thorn Tirion; Bob Unger; Janeke Verkade en Nel de Waard en voor het mulo-diploma B. Henk Crama; Wim den Hollander; Jansje Mey- boom. Drie kandidaten werden afge wezen. Hinderwetvergunning voor hout handel. B. en w. hebben een hin derwetvergunning verleend aan de Eerste Wassenaarse Houthandel voor het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking in 't pand Adriaan Pauwstraat 29, waar in gebruik gemaakt zal worden van drie elektromotoren. Vluchtelingenkinderen in Wasse naar. Sinds enkele dagen verblijft1 ge voor het examen Engels M.O.-A, een 17-tal vluchtelingenkinderen van 5 tot en met 12 jaar in Wassenaar by gezinnen, die zich daarvoor spontaan hebben aangeboden. De jongens en meisjes uit Poolse cn Oekrainse gezinnen, die naar Duits land zijn gevlucht en thans in de omgevnig van Bielefeld verblijven in een z.g. Siedlung kwamen naar Nederland onder auspiciën van het „Oosters Werk van de Paters Capu- cijnen". Pater Methodius van dit Oosters Werk, dat in Den Haag een bureau heeft aan de Raamweg 42, had by het zoeken van pleeggezin nen in Wassenaar veel medewerking van de heer en mevrouw Bazelier— Broek. Zij treden als contactperso nen in Wassenaar op. Aan hun adres (van Zuylen van Nijeveltstraat 173, tel. 2251) zullen ook gaarne giften in natura of in geld voor de vluchtelin genkinderen in ontvangst genomen worden. De kinderen, die allen de Duitse taal machtig zijn en zich na enkele dagen al geheel thuis voelen in de Wassenaarse gezinnen, zullen tot begin september in Wassenaar blij ven. verstandelijk staan ze gelijk. Dat is een prestatie, die verder geen enkel dier haalt. Nummer twee cn drie op de rang lijst volgen de chimpansé op korte afstand, want dit zijn de orang oetang en de gorilla. Het begin van deze lijst is eigenlijk geheel in overeen stemming met de logische verwach tingen, want de eerste drie plaatsen worden ingenomen door zogenaamde mensapen. Op de vierde plaats van de lijst volgt dan de gewone, breedneu- zige aap. maar zijn achterstand is aan merkelijk groter. Het varken vóór het paard. die dus na de apen inderdaad het meest intelligente dier is, als zesde de kat, waarbij tijdens de proeven zich het merkwaardige verschijnsel voor deed, dat de wilde katten intelligen ter bleken den onze huiskat. De volgorde van de laatste vier plaatsen zal velen waarschijnlijk ver-, wonderen, om de dieren die er op voorkomen en de rangschikking. Toch is het zo juist gebleken. Op de ze vende plaats komt dan de Noord- Amerikaanse wasbeer, een zeer schrander beestje, in ons land min der bekend, aangezien et slechts in dierenparken voorkomt; op de acht ste plaats de olifant, die ondanks zijn dikke huid blijk geeft van schran derheid. Wij behoeven maar te den ken aan de olifantscholen in de Con go om te weten, dat de alifant inder daad makkelijk een en ander te leren is. Over de klassering van jumbo be hoeven wij ons dus niet te verwonde ren, maar op de negende Jlaats komt het varken, dat dus slimmer blijkt te zijn dan men vermoedt, want velen zouden ongetijfeld het varken niet hebben durven rekenen onder de eerste tien en dat nog wel vóór het paard, dat pas op de tiende plaets komt in deze lijst. Het is wonderlijk, maar het ver ken blijkt verborgen talenten te heb ben, die in hel normale leven niet aan de dag treden. De ernst waar mede het werk werd gedaan en de vele proefnemingen door de mannen van de wetenschap verridit, veelei los van elkaar, zijn ons eenter borg, dat een dergelijke lijst betrouwbaar moet worden geacht, ook al zijn de uitkomsten soms anders dan men zou verwachten. Vandaag, lezers, breng ik U een fruitmand vol met de fijnste appelen. En daar rooft me zowaar die ondeu gende Paris een van de mooiste! U kent die blaag wel! Een aankomende jongen uit de Romeinse godenwe reld! Want die appelen stellen de bakvissen voor, die uitgedost in haar schoonste tooi de toekomst afwach ten. Ik beschijf U dus hier het eeuwenoude kapsel, dat zich ook in 't Oosten afspeelt. Wat een uitrus ting! Wat een ondernemingsgeest en kordate volharding! Want daar zijn het nog snuiters van niet veel meer dan 14 lentes. Het Oosterse meisje gaat ogen schijnlijk kalm door het leven en verzet dagelijks heel veel werk. Maar dit steeds bezige bijtje verzamelt da gelijks een rijke oogat van nieuwe of veranderde situaties rondom haar klein wereldje. Na ie dagtaak trek ken de meisjes zich terug en zitten soms eenzaam op haar matje, de loop der dingen overdenkend onder het getokkel van een hoogst primitief snaarinstrument, Roding genaamd. Het is een soort stemvork met één snaar, die tussen de tanden en de vingers der link a-hand wordt ge spannen Met de vingers der rechter hand tokkelt zij de snaar, die de uit drukking geeft van het drama of blijspel van het ogenblik! Zo wacht ze met smart het tijdstip af, dat de ware Jacob haar dromen komt ver vullen. De gebionsde jongen doet in deze jaren niet onder voor het meisje, maar bepaalt zich meer tot het aan kweken en demon., reren van de drie meest gewaardeerde eigenschappen, n.l. Kracht en Behendigheid. De tanden zijn met de ogen de toonbeelden der schoonheid. Om die sieraad te ver hogen, wo.-dt naar 's lands smaak de tanden met een vijltje afgevijld tot juist boven de kroon. Om echter toch nog meer schoonheid bij te brengen loopt hij ook aan bij een slimme Chinees, de „toekang gigi". die nooit weigert een aardig mazzeltje te ma ken en hem dus ex stel koperen bus jes op de tandenstompen plaatst. De ze busjes worden door de „tandarts" sierlijk bekleed met de gangbare fi guren van de jeugd, zoals hartjes, klaverblaadjes, palmtakjes, etc., die in felle kleuren van rood, groen of blauw de inwendige liefde, man nenkracht en eindoverwinning uit beelden. En passant icoopt hij in de winkel een grote blauwe of helgroe ne bril, die bij feestelijke gelegen heden zyn persoonlijkheid moet ver hogen. Hoge gelakte laarzen, die mo gelijk in een winkel zijn verdwaald uit de grote wereld, worden ook gre tig tegen elke prijs meegenomen. Dapperheid in beeld. Dan keert hij huiswaarts, letterlijk tot de tanden gewapend met tast bare idealen van inlandse „beauty". Ten slotte wordt, althans bij zeer ve len, de laatste hand gelegd aan de perfecte afwerking voor kracht en kordaatheid. Want is hij niet gespro ten uit voorvaderen, die, naar de volksmond verhaalt, met één hand zwaai de bomen van het oerwoud de den buigen? En was zijn overgroot vader niet in staat om met één spuw de dikste boom te doorboren en de boom daarachter te doen wankelen op zijn wortels? Dus wordt het ge spierde lijf van onze ridder rijkelijk getatoueerd met de welsprekendste krullen en lijnen, die voor ingewij den een taal spreken van onschatbare historie! Bij al deze uiterlijke teke nen van ontgroeide jeugc wordt bij vele inlanders en natuurlijk in de Mohammedaanse wereld ook nog ver eist, dat een jongeman besneden wordt. De meer primitieven doen dit met een ocherp bamboestokje. Het is louter een gebruik van Oosterse hygiëne. Net als bij ons. Na al deze soms potsierlijke voor bereidingen gaat de moedige held naar het voorwerp van zijn uitverkie zing en fluistert le bekende woor den: „Sui' crbos, ik wil jou hé!" Deze nuchtere woonden worden vanzelfsprekend gegoten in een sier lijker vorm, dikwijls in hoogdraven de poëzie, waarin tortelende duiven, snelschietende krokodillen, bloemen en slanke palmen opgeld doen. Dan geeft het half in zwijm gevallen meis- deugden of je haar jawoord door het aangebo- Schoonheid, den sirehpruimje van haar galant te accepteren. Doch blijkt de aanbidder niet de „ware Jacob" te zijn, dan wordt de sirehpruim geweigerd en zegt ze kortaf: „Blaas het vuur maar hoger aan", wat zoveel betekent als: „Jij loopt een blauwtje"! Onder som mige volksstammen, o.a. de Kalabits van midden Borneo, gaat het meisje zelf er op uit om een cavalier te vra gen. Verloving in de zin als wij, Wes terlingen, dit verstaan, bestaat in 't Oosten niet. Een langdurige vrijage en arm in arm wandelen is voor de oosterse mentaliteit iets volkomen ondenkbaars. Wel komt ook hier de vraag: „Wat zal „.nama" daarvan zè?" Gewoonlijk echter wordt aan het vereiste standsverschil" en voor al ook de huwelijksschat wel een mouw gepast, zodat spoedig na het „jawoord" ook het eigenlijke huwe lijk volgt. LEIDERDORP Geslaagd. De heer P. Peeren boom alhier, slaagde te 's Gravenha- NIEUWKOOP Woningbouw. Architekt A. van Vliet te -Zevenhoven heeft namens maar door tastbare daden, die de wil GODDELIJK. Ja, ik wil: In het eigenlijke Oos terse huwelijksverband vallen twee dingen bijzonder in 't oog. Aller eerst, dat zelfs onder de meest primi tieve verblinde heidenen dit verbond wordt beheerst door God en Zijn op- perleiding. Zijn zegen wordt uitge drukt door een besprenkeling met bloed of dergelijke zinnebeelden. Ten tweede wordt het verbond niet uitge drukt door woorden, zoals bij ons, de heer J. Kranenburg alhier, het bouwen van een woning aan het Zuideinde gegund aan H. van Win gerden te Zevenhoven. NOORDEN Timmermanswerkplaats. De gebrs. Vink alhier bouwen voor eigen rekening een timmermanswerkplaats aan de Simon van Capelweg onder ar- chitektuur van het artchitektenbu- reau J. C. de Groot te Uithoorn. TER AAR Geslaagd. Voor het Mulo-diplo ma slaagde te Zeist Arie Kleijn Mz. R0EL0FARENDSVEEN „De Vrije Vliegers". Uitslag wedvlucht Vilvoorde, 143 km. Groot ste snelheid 932 meter. In concours 63 duiven. 1, 2, 6, 7, 10 Jos. v. d. Meer; 3, 5 J. C. v. d. Meer; 4, 9 J. Rietbroek; 8 J. v. d. Stam. van het paar openlijk te kennen ge ven. Veelvuldig b.v. geschiedt dit door een sireh-pruimpje, dat men elkander aanbiedt en accepteert als een teker» van beider eenegezind heid. De aanbieding van een ruimpje geldt altijd als een teken van vriend schap en eensgezindheid, en daarom mag een gast nooit nalaten de sireh- doos even aan te raken ten teken dat hij het offer van de gastheer ac cepteert! En zo is deze algemeen ge bruikte volksversnapering het „ja woord" geworden van het Oosterse huwelijk! Zo zouden wij dus twee slagzinnen kunnen rechtvaardigen tot stimule ring van algemene volksgebruiken, die volkomen burgerrecht hebben ge kregen. Twee moto's, een voor West en een voor Oost: „Zeg het met bloemen"! en „Zer het met pruimen"!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5