De Snorrende Snor Amsterdamse wisselloper bekent zijn toneelspel E.T.I, stelt voor de bouwcapaciteit van ons land op 't westen te richten Bollenkwekers kunnen op 90 pet. van areaal rekenen Gemeenteraad van Leimuiden over ambtswoning burgemeester KORTE golf WOENSDAG 31 JULI 195/ DE LEIDSE COURANT macci tomatensoep n.V»Sf fWSSE Io»wsoEI> PER ZILVERZAKJE fff Overval kwam niet onverwacht. De buit gevonden bij Vinkeveen Maandagavond heeft de 33-jarige wisselloper van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam bekend, dat de overval donderdagochtend j.l. In de Paleisstraat, waarbij hij een tas met 55.000 kwijt raakte, gefingeerd was. De wisselloper maakte ook de iden titeit bekend van de man, met wie hij het plan had opgezet, een 33-jarige Amsterdamse bankwerker-zonder- werk, die in de nacht van maandag op dinsdag op een adres in Amsterdam- Oost van zijn bed werd gelicht. De bankwerker bekende na con frontatie met de wisselloper al spoe dig. Ook het geld is gevonden. Twee maal zei de bankwerker dat hij het geld ergens had verborgen, maar toen de politie op de aangegeven plaats ging zoeken, vond zij niets. Zijn der de verklaring had pas. tot resultaat dat het geld in blikken bussen, nabij het viswater van verdachte te Vinkeveen werd opgegraven. De verklaring van de wisselloper kwam „op de valreep". Dinsdagmorgen namelijk zou hy voorgeleid worden en de mogelijk heid bestond, dat de rechter-commis- saris geen gronden aanwezig gevon den zou hebben om hem nog langer in arrest te houden. Deze voorgelei ding is natuurlijk na zijn bekente nis doorgegaan en daarna is hy naar een der huizen van bewaregin over gebracht. Vreemde vrolijkheid. De bankwerker werd opgesloten in het politiebureau aan de Warmoes straat. Dinsdagmiddag, vlak nadat hoofdinspecteur Kessler op een pers conferentie de hele zaak bekend had gemaakt, werd de tweede verdachte met een politiebusje van het bureau weggehaald. Toen hij goed en wel in het busje zat vlak bij een raam wierp een der begeleidende recher cheurs een jasje over zijn hoofd. Maar toen de wagen even verder moest stoppen gluurde de arrestant naar buiten en stak glunderend zijn tong uit tegen de honderden buurtbe woners, die plotseling hier samen wa ren gestroomd Naar de mening van de politie is de bankwerker de geestelijke vader van het plan. Toevallige ontmoeting. De twee verdachten hebben elkaar in militaire dienst in Indonesië le ren kennen. Bij hun terugkomst in Nederland verloren zij elkaar uit het oog, totdat zij toevallig bij een in terland voetbalwedstrijd in het Olym pisch Stadion elkaar weer ontmoet ten. De een was intussen sinds 1951 in dienst bij de expeditie van de Am sterdamsche Bank en was speciaal belast met geldtransporten. Het plan om tijdens een van deze transporten geld achterover te druk ken is, aldus hoofdinspecteur Kessler, van de bankwerker uitgegaan. Enkele malen per week ontmoet ten de mannen elkaar 's ochtends op het hoofdpostkantoor als de wissello per de post moest halen. Tijdens deze ontmoetingen is gesproken hoe het tweetal zou handelen. De afspraak was, dat de ontwerper van het plan de wisselloper iets scherps bijvoorbeeld keukenzout in de ogen zou gooien. Maar voorlopig kwam er niet veel van het plan, hetzij omdat de om standigheden niet gunstig waren of omdat de vervoerde coupures moei lijk inwisselbaar zouden zijn. Nog duister Donderdagochtend hoorde de wis selloper echter, dat hij een bedrag van ƒ55.900, bestaande uit niet ge noteerde coupures van 100, 10 en 2.50, moest gaan wisselen op het wisselkantoor van de Nederlandse Bank aan de Herengracht. Er was haast bij en daarom liep hij door de Paleisstraat naar de Nieuwe Zijds voorburgwal naar de tramhalte van de lijnen 1 en 2. In de Paleisstraat sloeg de bank werker, die op de gebruikelijke bij eenkomst in het hoofdpostkantoor zijn inlichtingen had gekregen, zijn slag. Omdat hij niets anders bij de hand had, gooide hij 'n plukje shag- tabak in de ogen van de wisselloper vandaar dat er op de kleding van de wisselloper geen sporen van een bijtende stof werden aangetroffen en verdween met de tas met geld. Nog steeds staat niet vast of de wis selloper de tas heeft laten vallen, of dat die hem is ontrukt. Geen van de getuigen, die zich na de „overval" hebben gemeld, heeft de bankwerker gezien, maar de politie is zich wel degelijk in de Paleisstraat vlak voor de zij-ingang van het paleis heeft afgespeeld. De beide verdachten waren voor heen onbekenden voor de politie. Zij zijn getrouwd en hebben elk een kind. GOED GELD VOOR VALSE KWITANTIES. „Er waren spanningen in de familie en in plaats van die op te vangen, vlucht hij voor de verantwoordelijk heid en gaat café's en nachtclubs be zoeken", sprak gisterochtend mr. J. van Buuren, officier van justitie te Rotterdam, toen een 29-jarige kan tinebeheerder uit Rotterdam voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond. Hy zou een tiental kwitanties vals hebben opgemaakt, hebben getekend en van de paraaf van zijn chef heb ben voorzien. Op deze kwitanties zou hij van de kassier van zijn werkgeef ster, de N.V. van Stolk en Reese, ruim 7.000 uitbetaald hebben gekre gen, zo gaf hij tijdens het verhoor toe. De eis tegen hem was een gevan genisstraf van tien maanden met af trek, waarvan drie maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. Zyn raadsman, mr. G. de Bakker, was van oordeel, dat de controle van de N.V. bijzonder slecht was geweest en hij drong aan op clementie. Een tuinder aan de Van der Helstlaan te Vlissingen bemerkte gis teren, dat uit zijn tuin een hoeveel heid worteltjes was ontvreemd. De tuinder heeft in ijltempo de politie van deze vermissing op de hoogte ge steld. Niet zozeer om de waarde van deze groente, dan wel om het feit, dat hij vorige week nog deze wortel tjes met een buitengewoon zwaar vergif had bespoten. Per politieauto beeft men de bevol king van Vlissingen gewaarschuwd. Benoemingen congregatie van Mill Hill Op het generaal kapittel van de St. Joseph's Congregatie te Mill Hill is father J. Zuydervliet, behalve tot vi caris van de „superior general", be noemd tot vertegenwoordiger van de broeders in de algemene raad. Tot ;r™VVVV»,";SkTdr.^;i" ^^1aCUMaFl.Uohmamnn.iS Kuching: B. Welling, J. Vaneman, Veerpont dreigde onder te gaan De gemeentelijke motorpont van het Lexkesveer bij Wageningen is gis teren bijna gezonken, doordat een met stenen geladen vrachtauto met aanhanger (dertig ton), na een hor tend en stotend vertrek van de pont van de wal aan de Betuwse kant van de Rijn, opzij begon t«- schuiven, te gen een even zware auto met stenen. De ongelijkmatige belasting deed de pont vrijwel kapseizen en het vaar tuig zou zijn gezonken, als daar, dichtbij de veerstoep, de rivier niet zo ondiep zou zijn geweest. Nu ble ven pont en deklast halverwege on der water liggen. Een personenauto gleed het water in. Doordat men het ongeluk zag aankomen, zagen de op varenden kans tijdig de wal te berei ken. Men hoopt pont en lading, alsmede de gezonken personenauto te lichten met behulp van een drijvende bok, die bij de bruggenbouw te Rhenen wordt gebruikt. Doordat de pont buiten de vaar geul ligt, is het scheepvaartverkeer niet gestremd. Het verkeer via het Lexkesveer is uiteraard wel gestag neerd. Woningnood nog even groot als in 1947 In het jaarverslag 1956 van het economisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland te Rotterdam wordt in verband met het woningte kort in Zuid-Holland opgemerkt, dat het meest belangrijke en meest ac tuele onderwerp volgens het insti tuut niet de toekomstige huisvesting van onze bevolking is, doch wel de huidige mogelijkheden om de hier aanwezige bevolking onder te bren gen. Uit de woningtelling, die in 1956 gehouden werd, is gebleken, dat de woningnood In westelijk Nederland en ook in Zuid-Holland, nog even groot is als in 1947. Dit in tegenstel ling tot de overige provincies, die hun woningtekort met 20 tot 40 pet. hebben zien teruglopen. Indien men bedenkt, dat 55 pet. van het woningtekort in de drie wes telijke provincies is geconcentreerd in Zuid-Holland bijna 30 pet. is het duidelijk, dat er in verband met de economische betekenis van deze landsdelen en met het oog op de last, die op een groot deel van de bevolking wordt gelegd, dit vraag stuk van ongemeen meer belang is dan de verdeling van de bevolking over ons land. Het kan weinig bevrediging schen ken, dat het tot 1965 moet duren, eer, naar uit een studie van het meest geïndustrialiseerde deel van Zuid- Holland is gebleken, de woningnood is gelenigd. Aangezien bij deze berekening al wordt uitgegaan van een volledige aanwending van de binnen het kader van het huidige woningbouwbeleid beschikbare bouwcapaciteit, vraagt men zich af, aldus het instituut, of het niet een eis van verdelende rechtvaardigheid is, evenals dit in de eerste na-oorlogse jaren ten aanzien van het zuiden van het land is ge schied, een deel van de elders aan wezige bouwcapaciteit op het in dit opzicht westelijke noodg.ebied te richten. Door een langs deze weg te ver krijgen vergroting van de woning- produktie kan ook een meer gelijk matige verdeling van het arbeids tekort dat in Zuid-Holland groter is dan in andere delen van het land verkregen worden. Aldus kan het hier aanwezige produktieapparaat een grotere bijdrage tot de zo noodzake lijke sty ging van de export geven. en W. Bos Nieuw Zeeland: J. Nielen; Rawalpindi: J. Copray; Kampala: P. Kok, P. Koreman, B. Veenhof; Ba- sankusu: C. Key, G. Lebbink, G. Overbeek; Philippijnen: H. Hemmer, W. Erinkveld, W. Bourgonje, J. Spruit; Buea: H. van 't Hoff, L. Kig- gen; Jesselton: E. Kouters; Kisumu H. Hegge, William Dekker (B.A.). A. Linsen; Malakka: W. Meys; To- roro: Fr. Hoefnagels, P. Kunst, N. Wester; Falkland eilanden: J. Pad berg, Br. A. Blankendaal. Colleges en tehuizen: Mill Hill: Br. B. Groot Lipman; Freshfield: Br. F. Melchers; Roosen daal: G. van Hall, W. Boon (rector); Tilburg: M. Keyzer (M.O.), J. Loo- nen, P. Grimbergen, C. Kamps, Th. Koopmanschap, I. Vos; Hoorn: C. Juffermans (rector), M. Kaanders, Th. Giesen, E. Karhof; Burn Hall: J. Hoekstra; Haelen: H. Thyssen, A. v. d. Eeden; Freshford: J. Vijn; Vrij land: J. Renckens (rector), P. Ma- thijssen, Br. I. Steur, B. Kuis; Ooster beek: J. Thoonen, L. Poell, Br. R. Geurts; Slingerlands: P. Heymans (rector). Verdere studie: Rome: H. de Swaef; Cambridge: J. Borst; Nijmegen: P. van Wetten. Voor seizoen 1957-1958 In de vergadering van het Pro- diuktschap voor Siergewassen, die dinsdag-middag in het gebouw voor Akkerbouw in Den Haag is gehou den, heeft men een merkwaardig verzoek behandeld van een groep bloembollenexporteurs. Door de uit zonderlijke beste hyacintenoogst vreest men een overschot van „dik ke" bollen en een tekort aan kleine. Men vroeg nu zware bollen te mo gen exporteren tegen de prijs die voor een maat kleiner gelden. Dus achttienen tegen de prijs van zeven tienen, enz. Het P.V.S. kon op dit verzoek echter niet ingaan, daar dan een prij zenbes 1/uit overtreden zou worden. De nieuwe methode om de opgeplante bollen te meten die men had uitgekiend, wordt het a.s. sei zoen niet toegepast, daar er nog te veel gegronde bezwaren uit de prak tijk zijn gerezen. De Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur was er ook legen. De meting zal het a.s. jaar plaats hebben volgens de methode, die in 1955 werd vastgelegd. Men zai zich blijven beraden over een meet- voorschrift, dat op eenvoudiger wij ze tot een uniforme toepassing kan leiden. Wat het te planten areaal betreft: men mag voorlopig alvast van zijn teeltrecht volplanten. In de vergadering van 10 september a.s.het advies van de organisaties dan al binnen en de commissie van bijstand heeft het probleem dan ook doorgesproken zal het PVS beslissen of er nog meer by zal ko men of niet. Er was, zo deelde de voorzitter van het PVS, dr A. Verhagen mede een brief binnengekomen van een groot bloembollenbedrijf te Hille- gom, dat verontrust was door dit voorlopige percentage. By de kwe kers zou deze mededeling gaan lei den, zo meende men, dat men de partijen nog zwaarder zou gaan „af- rapen", hetgeen een grotere aanvoer ten gevolge zou hebben en de toch al lage prijzen nog meer drukken. Men drong aan op het spoedig be kend maken van het definitieve percentage. De heer Kralt had graag gezien dat men vandaag het defini tieve percentage bekend maakte. Alles blyft nu „zweven" en dat drukt de prijzen van het plantgoed en van de teeltbewijzen. De heer De Vroom en voerde aan, dat nog zo veel dingen onaeker zijn. De heer Van Dam zei, het in zjjn hart met de heer Kralt eens te zijn, maar wil de de mening van de organisaties toch wel eerst horen. De heer Braam meende dat er geen reden was voor verontrusting. Het was psycholo- «isch echter juister geweest het oorlopige teeltrecht op 70 of te stellen. Geen zin verder onderhandelen met Rijnsaterwoüde In voltallige zitting kwam de raad van Leimuiden maandagavond in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Kammenga, die mededeling deed, dat door Ged. Staten geen goedkeuring was ver leend aan het besluit tot vernieu wing Van de straatverlichting, in ver band met de bestedingsbeperking. Aan de r.-k. zangvereniging mag het subsidie wel worden verleend. Er staat een nieuw woningbouw plan op stapel, aldus de voorzitter, maar het wachten is op het wel slagen van een vaste lening. Op voorstel van b. en w. zal wor den overgegaan tot het aanbrengen van twee waterinlaten ter verdun ning en zuivering van het afvalwa ter achter de woningen in de uit breiding en achter de woningen aan de Oosterweg. Het water uit deze inlaten zal worden afgevoerd in de Griet- en Vriezekoopse polder. Door de toeneming van het aantal wo ningen is vervuiling van het water toegenomen. Er zal een inlaat wor den aangebracht bij de heer Mooren aan het Westeinde en ook een bij de heer Br. van Wieringen aan de Burg. Bakhuizenlaan, welke resp. 1150 en ƒ975 zullen kosten. Boven dien zal aan het bestuur van d« Griet- en Vriezekoopse polder een vergoeding gegeven moeten worden voor de hogere bemalingskosten. De heer P. L. Noordermeer achtte een grotere doorspoeling zeer gewenst, want zonder dat wordt het vuil niet geabsorbeerd. Op voorstel van b. en w. ging de raad ermede akkoord om een deelte, zijnde 3500, van rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door het Diakonessenhuis te Leiden te garanderen in verband met de nieuwbouw van een diakonessen huis, waarvan de kosten 12 miljoen bedragen. De begroting 1957, die door Ged. Staten was teruggestuurd met dc op merking dat de elektrificatie aan de Vrieseweg, gezien de huidige geld schaarste, geen doorgang zal kunnen vinden, werd met deze wijziging door de raad aangenomen. Aan Ged. Staten zal nog mede gedeeld worden, dat de uitbreiding van de algemene begraafplaats zal aansluiten op de reeds bestaande. Aankoop vrachtauto Op voorstel van b. en w. werd be sloten over te gaan tot de aankoop van een nieuwe vrachtauto bestemd voor de 'vuilnis-ophaaldienst, welke circa 14.000 zal moeten kosten. De heer W. Vonk was van mening, dat voor deze aanschaffing een reserve fonds aanwezig was, doch dit fonds bleek, gezien de huidige geldschaar- ste, voor andere doeleinden te zijn aangewend. Als laatste punt kwam het schrij ven van Ged. Staten over de bouw van een ambtswoning ter sprake. Ged. Staten bleken in principe geen bezwaar te hebben goedkeuring te verlenen aan de bouw van zulk een ambtswoning, doch zij zouden gaarne de mening van de raad ver- (54) Dinsdagavond is in de gevan genis van de Amerikaanse staat Montana 'n opstand uitgebroken. De gevangenen hadden vijf cipiers over meesterd en hielden deze als gijze laars. De politie en militairen zon den versterkingen naar de gevange. nis, waarna het oproer bedaarde. De gijzelaars zijn vrijgelaten. Noord-Noorwegen zucht in de ze dagen onder een hittegolf. In het district Salten, ongeveer op de 67ste breedtegraad, zyn dinsdag j.l. tem peraturen tussen 30 en 32, maandag zelfs van 34 graden in de schaduw gemeten. Op enkele plaatsen begint men watergebrek te krijgen. Tussen Manchester en de Paki staanse hoofdstad Karatsji zal een regelmatige busdienst worden on derhouden. De dienst op dit, naar wordt aangenomen langste traject ter wereld, zal vier maal per jaar wor den onderhouden door een autobus, die plaats biedt aan 41 passagiers. Even na middernacht is woens dag op de Vlikhovenseweg te Eindho ven de bromfietser D. uit St. Oeden- nemen, waar deze woning in onder ling overleg met de gemeente Ryn- saterwoude zal worden gebouwd. Wethouder C. A. Buyckx stelde voor om de plaats, waar de ambts woning zal worden gebouwd, aan de uitspraak van Ged. Staten over te laten, welke uitspraak bindend zal zyn. Ook de andere raadsleden hadden weinig zin opnieuw met de raad van Rijnsaterwoude in contact te treden en sloten zich allen hij het voorstel van wethouder Ruyckx aan. In comité generaal werd ondertus sen besproken op welk perceel deze ambtswoning gebouwd zal worden, wanneer Ged. Staten zouden beslis sen de bouw in onze gemeente te doen plaatsvinden. Ook hier spreekt de geldschaarste een grote rol. De rekening 1955 van het woning bedrijf werd de raad aangeboden en zal door een commissie, bestaande uit de vijf raadsleden, onder de loupe worden genomen. Aan een gerepatrieerde, in onze gemeente opgenomen, zal 3100 wor den betaald voor zijn huisvesting. Dit bedrag zal weer van het rijk wor den terugontvangen. In de rondvraag verzocht de heer B. Loosbroek om, nu de vernieuwing van de straatverlichting voorlopig weer van de baan is, de straatver lichting provisorisch toch te verbe teren. Zijns inziens kan op de be staande palen toch een betere ver lichting worden aangebracht, die niet duur zal zijn, doch de heer W. Vonk is het met deze zienswijze niet eens. Getracht zal evenwel worden toch hierin verbetering te brengen. Hier na werd de vlot afgewerkte agenda beëindigd. Geslaagd. De heer Jac. G. Ver donk behaalde het praktijkdiploma boekhouden. Z0ETERW0UDE FATHER JOOP VANEMAN MISSIONARIS IN NOORD BORNEO Father Joop Vaneman is benoemd voor de missie van het vicariaat Kuching Eng. Noord Borneo (Sera- wak) en hoopt half October te ver trekken. RKTTV „PIT '54" De R.K. Ta feltennisvereniging „Pit '54;" hield haar algemene jaarvergadering, waarbij de voorzitter in zijn ope ningswoord wees op de laksheid van sommige leden, waardoor al het werk verricht moet worden door enkelen. Dit vond hij zeer jammer en juist daardoor kan er in Zoeterwou- de maar weinig in stand gehouden worden, aldus de voorzitter. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris enkele van de vele be langrijke gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Vooral de clubkam pioenschappen en de papieractie wa ren zeer geslaagd. Hij sprak de hoop uit, dat het komende jaar de eerste kampioenen begroet mogen wurden, nadat het eerste damesteam in het afgelopen jaar* de tweede plaats mocht bezetten evenals het eerste junioren-team. Het technische peil is het afgelopen jaar zeer zeker om hoog gegaan, gezien de persoonlijke resultaten. Men is er niet weinig trots op, dat de kampioen van Zoe- terwoude een lid van Pit '54 is. De penningmeester kon de finan ciële toestand bevredigend noemen, mede door de steun van de leden bij verschillende acties in het afgelopen jaar ter versterking van de kas De kas sloot op f 1644,28 en hel saldo bedroeg 121,31. In de bedoe ling ligt het om nog een vijfde ta fel aan te schaffen en zodoende het materiaal te completeren. De zaal zal het koirrnde seizoen verwarmd zijn, wat echter de zaalhuur aanmer kelijk zal doen stijgen. Ieders mede werking is daarom een gebiedende eis. Na dit keurig uitgebrachte ver slag, werd bij monde van de voor zitter van de kascommissie, de heer P. v. d. Kolk, de penningmeesmrosse gehuldigd voor haar accuraat heieer, waarna de vergadering haar déchar ge verleende. Aan de orde kwam nu de regle mentswijziging, waardoor ieder lid roden door nog niet verklaarde oor- *jet vervolg bij wijze van borg- zaak ten val gekomen. De 33-jarige storting zyn bondsgeld betaalt en 't bromfietser werd met zijn echtgenote, .eerï teru.^ ^fhen hy het die op de duo zat, naar het ziekenhuis I hele jaar uit contributie betaalt. Dit overgebracht, waar hij na aankomst I f1" te voorkomen, -dat minder goede - - - - - -- - leden ten koste van andere leden, midden in het jaar hun lidmaatschap opzeggen en de vereniging volledig voor het bondsgeld staat. Alle leden konden zich met dit voorstel verenigen en het werd met algemene stemmen aangenomen. Nadat de voorzitter nog enkele mededelingen betreffende komende competitie- en bekerwedstrijden ge daan had en alle leden nogmaals gevraagd had om toch vooral allen mede te werken aan de verdere uit bouw van de vereniging, werd de vergadering op de gebruikelijke wij ze gesloten. bleek te zijn overleden. Mevrouw D. werd met een hersenschudding ter verpleging opgenomen. Bij 't zwemmen aan het Scheve- ningse strand is gistermiddag ter hoogte van de Keizerstraat de 34-ja- rig Zwitser R. N. Travelletti uit Sion vermist geraakt. Omstreeks drie uur was hy in het water gegaan, terwijl een broer van hem foto's maakte op het strand. De heer T. kwam niet te rug uit het water en om kwart over zes waarschuwde ziin broer de poli tie, die aanneemt, dat de heer T. is verdronken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6