Belastingwetten vandaag per koerier naar koningin Binnenkort uitbetaling van verhoging A*ChW* Bij de dood van Sem Dresden Door het geluk overvallen, met schatten beladen Leidse inbreker ontsnapt uit „Haarlems Koepel" Schooi te Epe door brand verwoest WOENSDAG 31 JULI 1957 DE LE1DSE i PAGINA 5 Geen verzet in de Eerste Kamer Maatregelen in verband met de bestedingsbeperking zijn gisteren door de Eerste Kamer genomen. Het zijn de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting en de omzetbelasting, wijziging van de personele belasting, de schorsing van de investeringsaftrek tot 1 januari 1958 en de machtiging tot het garanderen door de staat van geldleningen aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en tot het aangaan van leningen ten laste van de staat. Vandaag gaat een koerier met een legervliegtuig naar Zuid-Frankrijk om koningiD Juliana in Beauvillon de gelegenheid te geven de wetsontwerpen te ondertekenen. De ontwerpen kunnen dan nog morgen, 1 augustus van kracht worden, zoals in de ontwerpen is vastgelegd. Nadat de koningir haar handtekening heeft gezet, behoeven de stukken niet onmiddellijk naar Den Haag terug. Er gaat een seintje naar de staats drukkerij, dat het Staatsblad gedrukt kan worden. Critiek op het rentebeleid De snelle reis naar Zuid-Frankrijk is echter formeel noodzakelijk omdat de ontwerpen, waarin de datum was opgenomen, gewijzigd moesten wor den, als de koningin later haar hand tekening had geplaatst. De handtekening wordt geplaatst op het oorspronkelijk voorstel. Geen verzet. Niet één van de Kamerleden, die gisteren het woord voerden, verzette zich tegen het wetsontwerp. Er was geen enthousiasme, op de stem van ir. Vos na, die het ontwerp toejuichte. De heer Pollema (CH) noemde schorsing van de investeringsaftrek een stap terug. Het Nederlandse volk had er beter van doordrongen kun nen worden, dat de regering vastbe sloten is de waarde van de munt te handhaven. Een rentegamma-politiek is on juist. De heer De Wilde (WD) gaf als zijn mening te kennen, dat een te drastische beperking van de beste dingen grote gevaren inhoudt in de huidige fase van de conjunctuur. De financiële situatie noemde hij onbe vredigend. Het is redelijk, dat er van het Nederlandse volk offers gevraagd worden. Overheid bezuinigen. Prof. Hellema (AH) hield een am pel pleidooi voor het invoeren van bezuinigingen bij de overheid. Hij maakte ernstig bezwaar tegen belas tingverhoging. Het leek hem juister de consumptieve uitgaven te beper ken ten behoeve van de grote inves- burg) van het rijkswegenplan 1948.'0 J De*! wee zal het doorbande verkeer 2 bedrag van 15.50 voor on- gehuwden, die in bovengenoemde Gisteren zijn te 's-Gravenhage aan besteed werken, ten behoeve van Rijksweg 4a, de rijksweg Amsterdam (Burgerveen)Rijswijk (bij Ypen Deze weg zal het doorgaande verkeer van Amsterdam naar Rotterdam bui ten de tussen gelegen grote steden omleiden. Laagste inschrijfster was de Amsterdamse Aannemingmaat schappij N.V. te 's-Gravenhage voor 1.148.000,en hoogste de C.V. Aan nemersbedrijf voorheen F. Looijen te Gorinchem voor 1.595.000, De werken, die het gedeelte tussen de Ringvaart en weg nr 4 betreffen, omvatten onder meer de aanleg van de aardebaan met inbegrip van de opritten, het maken van dijken en het graven van een gedeelte van de bouwput voor de te maken tunnel in de Ringvaart met bijkomende wer ken, het omlegen van de Ringvaart, het maken van de omlegging van de noordelijke dijk van de Ringvaart, het uitvoeren van bijkomende wer ken en het onderhoud van de ge maakte werken gedurende drie maanden na de eerste oplevering daarvan. teringen, die nodig zijn voor de Del ta-werken en de snelle ontwikkeling van de techniek. De heer Van Campen (KVP) zei, dat een deel van zijn fractie over wegend bezwaren had tegen de ver hoging van de vennootschapsbelasting met 4 procent. Het deel vindt het on juist, dat het bedrijfsleven de twee procent verhoging van de vennoot schapsbelasting moet dragen, die de regering in verband met de herzie ning van de landbouwpolitiek nood zakelijk acht. Hij zei voorts, dat het rentegamma moet worden aangepast aan de hui dige marktsituatie. Het rentegamma is te hoog. Hij hoopt op een beter rentebeleid. NEGENDE WEHATE GEOPEND. Dr ir G. de Bakker, inspecteur van het tuinbouwkundig onderzoek van het ministerie van landbouw, heeft gisteren te Naaldwijk de negende Wehate, de Westlandse Handelsten toonstelling geopend. Op de tentoonstelling zijn vele nieuwigheden op het gebied van de tuinbouw te zien. Vooral veel aan dacht is besteed aan de glasteelt. Huurverhoging 1 of 5 augustus iEr is enig misverstand ontstaan over de datum, waarop de huurver hoging voor weekwoningen kan worden ingevoerd: 1 augustus of 5 Verscheidene huurders hebben be richt ontvangen, dat de verhoging hun ook over de dagen van 1 tot en met 4 augustus in rekening zal wor den gebracht. Zij menen, dat de ho gere huur pas over de eerste volle week in augustus moet worden be taald, aldus „Het Vrije Volk". Er moet onderscheid worden ge maakt tussen woningwetwoningen en particuliere woningen. De huur verhoging wordt voor beide groepen van kracht op 1 augustus, maar voor de woningwetwoningen staat de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid toe, dat de verho ging ingaat met het begin van de eerste volle week in augustus. Voor particuliere woningen kan de huiseigenaar die niet tot de eer ste volle week in augustus wil wach ten, de verhoging vragen van 1 aug. af. AANMELDINGSFORMULIEREN H UURBLOKKEREN G De aanmeldingsformulieren voor het Grootboek Woningverbetering zullen van maandag, 5 augustus af kosteloos verkrijgbaar zijn bij de postkantoren. Formulieren voor de aanmelding van veranderingen in de eigendoms verhoudingen van bij het Grootboek ingeschreven of in te schrijven wo ningen zullen kosteloos verkrijgbaar worden gestelde bij de notarissen. Formulieren, nodig voor aanvra gen tot uitbetaling van op het Groot boek ingeschreven gelden of tot ont heffing van verdere stortingen, wor den binnenkort kosteloos bij de ge meentebesturen verkrijgbaar steld. In de loop van augustus zullen op de gewone, gebruikelijke betaaldagen de verhoging en de nabetalingen van die Nederlanders, die een uitkering ingevolge de Algemene Ouderdoms wet genieten, betaalbaar worden ge steld, zo hebben de besturen van de Sociale Verzekeringsbank en van de Raden van Arbeid beslist. 1. Een bedrag van ƒ25.aan ge huwden, die vanaf 1 januari 1957 tot en' met 31 augustus recht had den op een maandelijkse uitkering van 117, periode recht hadden op een maandelijkse uitkering van ƒ70.50; 3. Een gedeelte van 25.of 15.50 voor gehuwden en ongehuwden, wier pensioen na 1 januari van dit jaar is ingegaan. De extra-verhoging is samengesteld enerzijds uit de stijging van het loon- indexcijfer, anderzijds uit de op 1 augustus ingaande huurverhoging. Wegens de stijging van het indexcij fer zijn de maandbedragen van be doelde uitkeringen te rekenen vanaf 1 januari verhoogd. Vervolgens is om dezelfde reden op deze bedragen te rekéhen vanaf 1 juli 1957 wederom een verhoging toegepast. Als gevolg van de op 1 augustus a.s. ingaande huurverhoging worden met ingang van deze datum de maandbedragen opnieuw verhoogd. Aangezien de in de maand augustus a.s. uit te betalen bedragen nog niet r%E LAATSTE TIEN JAAR van zijn leven heeft Sem Dresden, van wie wij gisteren meldden, dat hjj vroeg in de morgen was overleden, gewijd aan de compositie. Hij publiceerde ook een algeme ne muziekleer en hij wees hiermede het Nederlandse muziekonderwijs de weg naar een betere toekomst. Hij droeg de overtuiging met zich mee, dat het niet dienstig is te compo neren als de uitvoerende kunstenaars geen opleiding krijgen, welke is ge richt op de hedendaagse muziek. In die jaren heeft hij ook in de stilte van een cel van het Norber tijnen klooster te Heeswijk zijn reli gieuze muziek gecomponeerd. Hij toonzette hier zijn „Assumpta est Ma ria", een lofzang op de H. Maagd. Ongetwijfeld hebben deze jaren hem de weg naar de katholieke Kerk ge wezen. Eén dag voor zijn overlijden ontving Sem Dresden het sacrament van het doopsel en het sacrament des altaars. Vrijdagmorgen zingt het 'koor van de kloostergemeenschap te Heeswijk de requiemmis voor hem. De uitvaartdienst zal worden ge houden op vrijdag 2 augustus a.s. in de r.-k. kerk van O. L. Vr. van Lour- des te Den Haag, waarna de begrafe nis volgt op het kerkhof St. Barbara. SEM DRESDEN werd geboren op 20 april 1881 te Amsterdam. Na het volgen van de H.B.S. en de Han delsschool te Amsterdam nam hij mu zieklessen bij M. Hageman, F. Roeske, F. Togni en B. Zweers. In Berlijn studeerde hij bij Hans Pfitzner. Na in de jaren 19051914 koorlei der geweest te zijn te Tiel, Laren, en Aznsterdam stichtte hij in 1914 de Madrigaalvereniging en vormde hij een a-capella-koor van negen be roepszangers. Hij hield lezingen in het binnen- en buitenland. In 1919 werd hij verbonden als leraar aan het Amsterdams conservatorium. In 1924 werd hij directeur van deze instel ling en tot 1937 is hij dit gebleven. In deze jaren werkte hij mede aan „De Telegraaf" als muziekcriticus. In 1931 werd hij voorzitter van de sectie Holland van de „International Society for contemporary music". In 1937 nam hij de benoeming aan tot directeur van het Koninklijk Con servatorium te 's Gravenhage. In de bezettingsjaren werd hij uit deze functie ontzet. Hij heeft de gehele oorlogstijd doorgebracht op de villa Pauwhof, van de Overvoorde-Gordon- stichting. In 1945 componeerde hij de ope rette „Toto" waarvoor hij zelf het li bretto schreef, in 1944 schreef hij „Chorus Symphonicus". Tot 1949 bleef Sem Dresden werkzaam als di recteur van het Koninklijk Conserva torium. Leerlingen van Dresden zijn Ma definitief zijn vastgesteld, geschiedt de uitbetaling ervan als voorschot. Met ingang van 1 september a.s. zullen gehuwden ƒ9.per maand meer ontvangen dus 126.en on gehuwden 7.per maand meer, dus 77.50. Ook deze verhogingen moe ten voorlopig gezien worden als voorschot. Woningsplitsing en - vernieuwing Hogere vergoedingen Naar het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid mede deelt worden de vergoedingen, die aan huurders van woningen en be drijfspanden in rekening worden ge bracht na de totstandkoming van verbouwingen en splitsingen en na vernieuwing van een centrale ver- warmings- of liftinstallatie, met in gang van 1 augustus iets verhoogd. Voor verbouwingen en splitsingen gold tot nu toe, dat boven de huur prijs een vergoeding mocht worden gevraagd van de voor rekening van de verhuurder komende verbouwings- of splitsingskosten. Deze vergoeding, welke gedurende dertien jaren mag worden gevraagd, was 10 procent van 3/5 deel der redelijke kosten. Voor na 1 augustus 1951 gereed komende verbouwingen en splitsingen is deze vergoeding gesteld op 10 pet. van 3/4 deel der voor rekening van de verhuurder komende verbou- wings- of splitsingskosten. Voor vernieuwing van een centrale verwarmings- of liftinstallatie kon de verhuurder tot nu toe van de huurder een vergoeding vragen van 7.5 procent over 575 deel van de door hem gemaakte kosten. Op 1 augustus 1957 wordt dit verhoogd en mag 8 procent van 3/4 der voor rekening van de verhuurder komende kosten in rekening worden gebracht. Dit geldt voor alle vernieuwingen, welke sinds 1 januari 1951 zijn aart- gebracht. Vele bejaarden krijgen geen zakgeld Tijdens een bijzondere zitting van de rechtbank te Roermond heeft de scheidende officier van justitie, mr. F. M. Wilbrenninck gisteren mede gedeeld, dat behoeftige en geestelijk gestoorde ouden van dagen, die zijn ondergebfacht in tehuizen richtingen, in vele gevallen niet de uitkering ontvangen waarop ze recht hebben, n.l. een zakgeld van 10 procent van hun A.O.W.-uitke- ring. Thans is gebleken, dat veel verzorgende instanties dit bedrag niet uitbetalen. Volgens mr. Wilbrenninck menen deze instanties, welke het onderhoud van deze ouden van dagen bekosti gen, en ook curatoren van inrichtin gen, dat zij niet aan hun trek komen wanneer zij deze bejaarden in het bezit stellen van het hun toekomen de zakgeld. Tegen deze laakbare na latigheden is door de Roermondse officier van justitie krachtig opge treden. Degenen, die hun eigenbe lang op de eerste plaats stellen zijn verwijderd en nieuwe bewindvoer ders aangesteld terwijl niet minder van 300 uitbetalingsplichtigen onder controle van het parket staan. De heer M. Th. J. van Wessum, Twee maal 25.000 in Leiden Vreugdevolle avond in het Van der Werffpark Het zag er niet naar uit, dat het voor mevrouw H. Bronsgeest-Oost veen uit de Van der Sande Bakhui- zenstraat 5 te Leiden een verrassing was, toen ze gisteravond om tien over acht hoorde, dat haar man de 25.000ste was, die een entreebiljet kocht voor de bloemententoonstelling „Romantiek en Bloemen" in het Van der Werffpark. Nog terwijl haar man aan het loket stond, bemerkte mevrouw Bronsgeest de drukte van gespannen toeziende heren, die zich achter de ingang had den opgesteld. „Ben ik de vijf-en-twintig-duizend, ste? Ik geloof het vast!" vroeg ze. Toen daarop het antwoord kwam in de ^'orm van een gelukwens aan haar echtgenoot, was haar enig commen taar: „Ik zei het vanavond nog: Wij winnen ook nooit wat!!" Na de eerste ontvangst kon het echtpaar enige tijd in het park door brengen, terwijl het comité wachtte op de vijf-en-twintig-duizendste be zoeker van de aquariumtentoonstel- ling „Aqua-Hortus", die ook naar het Van der Werffpark geleid werd. Tegen negen uur arriveerden de heer en mevrouw H. E. Brandsma- Boerman uit de Marnixstraat 25 al hier, het tweede gelukkige echtpaar. Door enige commissieleden werd het naar het paviljoen geleid, waar inmiddels ook het echtpaar Brons geest aanwezig was. Zowel de heren als de dames moch ten uit handen van de heer C. Zand bergen, waarnemend voorzitter van „Romantiek en Bloemen" een bloem stuk in ontvangst nemen, waarin al lium, anjers .anthurium en liatrix verwerkt waren. Namens „Aqua-Hortus" bood de heer J. Sieval de echtparen een fruit mand aan, waarvoor zeker twee man nodig waren om hem zonder ongeluk- kei thuis te brengen. Ook de Leidse marktkooplieden gaven acte de presence. De heer J. Stikkelorum, overhan digde de twee dames een waardebon van tien gulden, te besteden op de feestmarkt, die zaterdag, 3 augustus, gehouden wordt. rius Monnikendam, Jan Felderhof, I wethouder der gemeente Amersfoort, Willem van Otterloo, Hugo Godron is benoemd tot ridder in de Orde van Smit. Ide H. Gregorius de Qrote. J Voorlopig nog niet kinds Twee oude dametjes (rond de 80), zó weggelopen uit het fin-de-siècle met rijglaarsj es, wandelstokken en karbiesjes kwamen de stand Noor- wegen-Nederland van de expositie „Het Atoom" op Schiphol binnen wandelen. Vol belangstelling keken zij om zich heen. Eén van de vaste explicateurs van deze stand dacht ver twijfeld: „Wat moet ik in 's hemels naam deze lieve dametjes vertellen?" Hfj kuchte even en informeerde toen: „Vindt U de tentoonstelling nogal mooi?" Een van de dametjer keek hem onderzoekend aan en zei koel tjes: „Jazeker. Maar kunt U ons zeg gen hoe het zit met de interne oscil latie tussen protonen en neutronen onderling? Is dat wellicht de oorzaak van de gammastraling?" En terwijl zij de explicateur bijzonder opmerk zaam aankeek, vervolgde zij: „Of zou de oorzaak eerder gezocht moeten worden in het verspringen van de electronen van de ene baan in de andere?" De explicateur bleef met stomheid geslagen De actie ten bate van de polio patiënten heeft netto 264.216.81 opgebracht, welk bedrag door een accountantskantoor is gecontroleerd en goed bevonden. Aldus een mede deling van het comité „Bedrijfsleven en effectenbeurs helpen Beatrix poliofonds". Bewakers kenden zijn streken niet De ontsnapping van een collega schijnt aanstekelijk te werken op ge vangenen, die in hun cel de dag der vrijheid wachten. Nauwelijks twee dagen nadat uit het Huis van Bewaring te Amsterdam een gedetineerde ontsnapte, heeft gis termorgen omstreeks kwart voor tien ook een gevangene uit de Haarlemse „Koepel" de benen genomen. Het is een 35-jarige "rok uit Leiden, een berucht inbreker, die op het punt stond om met enige andere gedeti neerden naar de Groningse strafge vangenis te worden overgebracht. Te dien einde stond voor de uit gang van de gevangenis aan de Oost- vest een gevangeuiswagen klaar, waarin reeds een vijftal gevangenen had plaats genomen. De beruchte Leidenaar kwam als nummc. zes naar buiten met zijn re genjas over de arm. Plotseling wierp hij het kledingstuk ove het hoofd van de bewaker, die gedurende enke le ogenblikken wee loor was en van die korte tijd heeft de man gebruik gemaakt om de benen te nemen. Hij Prinses rende de Papentorenvpst op, waar de ontsnapping bijna mislukte, doordat Een felle brand heeft vannacht de nijverheidsschool voor meisjes aan de Wilhelm Teilstraat te Epe verwoest. De brandweer van Epe, bijgestaan door het brandweercorps van Oene en Vaassen heeft slechts kunnen voorkomen dat een in aanbouw zijn de, bijna voltooide, nieuwe vleugel van het gebouw eveneens door de brand werd aangetast. Toen het vuur omstreeks twee uur vannacht door omwonenden werd ontdekt, woedde het op de bovenver dieping van het middengedeelte van het schoolgebouw, dat de verbinding met de nieuwe vleugel vormt. De vlammen breid-den zich zo snel uit1 gegaan. dat weldra het gehele oude gebouw in lichte laaie stond. Hoewel de oorzaak van de brand niet bekend is, heeft men een vaag vermoeden dat deze gezocht moet worden in de werkzaamheden aan het gebouw, die na de week vakantie voor de bouwvakarbeiders, dezer da gen zijn hervat. De leerlingen van de school hebben reeds vakantie. De school dateert van 1938 en telt 185 leerlingen. Men zal nu voorlopig op de nieuwe vleugel zijn aangewe zen, die echter veel waterschade heeft opgelopen en waarvan de in ventaris, die in het oude gebouw stond opgeslagen, mede verloren is hij tegen een lantaarnpaal liep. De klap kwam niet zo ha^d aan en de voortvluchtige kon doo>- het hek van een speeltuin wist te rennen. Kordaat meisje. Een dertien-jarig meisje riep tegen de onthutste bewakers: „Schieten!", waarop een van hen zijn wapen trok en in de lucht schoot. Maar zien de dat de vluchteling dwars door een groep van ongeveer zeventig kinde ren rende, die stonden te wachten om naar een poppenkastvoorstelling te gaan, durfde de man niet meer te vu ren, nadat een tweede schot het doel had gemist. Handige knaap. De politie heeft het signalement van de voortvluchtige doorgegeven aan alle posten en ook de grenswacht is gewaarschuwd. De uitbreker is dezelfde, die enige tijd geleden aan zijn bewakers ont snapte, toen hem toestemming was verleend zijn zieke moeder in de Ves- testraat te Leiden te bezoeken. Hij brak daarna in verscheidene villa's in Bloemendaa1 Overveen en Bentveld in om aan geld te komen en dat werd hem op der duur weer noodlottig. Niettemin vragen de mannen van de justitiële autotransportdienst, die het vervoer van gevangenen verzorgt, zich af of de adjunct-directeur van het Huis van Bewaring die wegens het verlof van de directeur leiding had de bewakers ni t had moeten waarschuwen, dr ze in dit transport een bijzonder handige knaap zouden vervoeren, die *ot alles in staat is. De ontsnapte inbreker had reeds 8 veroordelingen op zijn naam en werd op 16 juli jl. door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar. De bekende cineast Jan Hin is op 58-jarige leeftijd onverwacht te Haarlem overleden. Als lid van de Nederlandse avant-garde verwierf hij in de twintiger jaren bekendheid. Tot 1950 heeft hij actief gefilmd. Ook was hij bekend als aitstekend zeiler en muziekliefhebber. Hij zal donderdag te Overveen worden be- 1 graven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5