5)a£ekió£(Bou/tatif Zal Dulles met nieuwe voor stellen voor de dag komen? DULLES geeft de moed niet op Over begrenzing der luchtinspectie Nederlands missionaris Apostolisch vicaris van Pontianak Om agitatie te verijdelen „Birgitte Toft" op zwarte lijst Italië bekrachtigt Europese verdragen Censuur op nieuws uit Oman Negers wilden niet verhuizen Argentijnse verkiezingen Rusland eii Afghanistan Directeur: C. M. v. HAMERS VELDKATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.- WOENSDAG 31 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14171 I Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is dinsdag in Londen begonnen aan zijn pogingen de ontwapeningsconferen tie van een dreigende impasse te redden. In gewoonlijk betrouwbare kringen in Parijs is dinsdagavond gezegd, dat Dulles naar verwachting deze week vérstrekkende ontwapeningsvoorstellen zal doen ten behoeve van de westelijke bondgenoten.Hij zou waarschijnlijk in de sub-commissie voor ontwapening luchtinspectie van het gehele ge bied der V.S. en van de Sowjet-Unie plus dat van andere landen van de NAVO en het Verdrag van Warschau voorstellen. Als dit voorstel voor de Sowjet-Unie onaanvaardbaar zou zijn, zou Dulles een inspectiezone in Europa, van de westkust van Ierland tot de Oeral, voorstellen. Vandaag intensieve besprekingen verwacht Dulles zal volgen en ook naar de Britse hoofdstad zal gaan. Vanmiddag zou de subcommissie voor de ontwapening weer bijeenko- DE VIER BIJEEN. Vanmorgen zouden de vier weste lijke delegaties Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten en Canada bijeenkomen. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade heeft verklaard dat er geen aanwijzingen zijn dat Gro- miko het voorbeeld van minister Dezer dagen is de benoeming te verwachten van mgr. ing. Herculanus van der Burgt o.f.m. cap. tot aposto lisch vicaris van Pontianak. Mgr J. M. van der Burgt ontving op 21 september 1935 de H. Priester wijding uit handen van mgr Tarcisius van Valenberg, apostolisch vicaris van Pontianak en behaalde in 1941 het ingenieursdiploma in de koloniale landbouw aan de landbouwhogeschool te Wageningen, waarna hij eerst in 1945 naar Pontianak kon vertrekken. Daar werd hij in 1948 door mgr Van Valenberg aangesteld als vicarius delegatus. Tot dusverre was hij ook conciliarius en secretaris van mgr Van Valenberg. Pater Van der Burgt woont in Pontianak en zal in zijn nieuwe ambt mgr Tarcisius van Va lenberg opvolgen, die sinds 1934 apos tolisch vicaris van Pontianak is ge weest. De Westduitse grenspolitie heeft de bewaking langs de oostelijke grens verscherpt, ten einde te voorkomen, dat communistische agitatoren het land binnenkomen om onrust te zaaien met het oog op de aanstaande verkiezingen. De grenswachten hebben order ge kregen hun waakzaamheid te ver scherpen, naar aanleiding van be richten, dat reeds duizenden agita toren de grens hebben overschreden met instructies om onlusten te ver oorzaken. Volgens de berichten heeft het Oostduitse regime 10.000.000 mark uitgetrokken om de agitatie-campag ne te financieren. De verkiezingen zullen op 15 sep tember aanvangen. kaanse ambassade te Londen heeft gehuurd. Hij gaat zich met zijn de legatie in dit huis installeren. Het huurcontract is voor onbepaalde tijd De Egyptische douane heeft dins dag bekendgemaakt, dat het Deense vrachtschip „Birgitte Toft", dat op 22 juli op weg naar Israël door het Suezkanaal voer, door Egypte op de zwarte lijst is geplaatst. De Birgitte Toft zal in Egyptische havens niet mogen lossen of laden. Communisten tegen Dulles biedt vandaag een noenmaal aan in de Amerikaanse ambassade te Londen aan de vijf delegaties ter ont wapeningsconferentie. De Russische gedelegeerde Zorin is ook uitgeno digd. Als een aanwijzing, dat men in Amerikaanse kringen gelooft in de mogelijkheid van een voortzetting 0—.0 der besprekingen wordt het feit be- de binnenlandse politieke moeilijk- schouwd, dat Stassen, de leider van heden, de verdragen heeft goedge- de Amerikaanse delegatie een groot keurd, Kort nadat deze in Frankrijk huis in de nabijheid van de Ameri- en West-Duitsland zijn bekrachtigd. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft dinsdag de verdragen inzake Euratom en de gemeenschap pelijke markt bekrachtigd. Aan het einde van een vergadering van vijf en een half uur werd eerst over de twee verdragen afzonderlijk bij handopsteken gestemd. Zoals ver wacht werd stemden alleen de com munisten tegen, zowel wat Euratom als wat de gemeenschappelijke markt betreft. De linkse socialisten van Nenni onthielden zich alleen van stemming bij laatstgenoemde kwestie. Alle andere partijen stemden in bei de gevallen voor. In september zal de Italiaanse Se naat zich over de verdragen uitspre ken. In Italiaanse regeringskringen is men zeer voldaan, dat de Kamer, on danks de vertraging tengevolge van Portret van de heer H. J. Lakeman van het Ministerie van Volkshuis vesting, die is benoemd tot directeur van het Grootboek voor Woningver betering. Rebellen systematisch ingesloten Het personeel van de RAF-basis te Sjarjah aan de Perzische Golf heeft aanzegging gekregen dat dc operaties van de RAF tegen de opstandelingen in Oman van nu af geheim zijn, en dat er niet meer over mag worden gesproken of geschreden. Deze vorm van censuur is ingesteld door de En gelse resident voor het gebied van de Perzische Golf, Sir Bernard Burrows. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft men de plannen troepen in Oman vrijwel voltooid. Engelse oorlogschepen blokker n de toevoerwegen ovt. zee reeds. Doch deskundigen menen, dat het nodig zal zijn, de grondtroepen verder in Het eerste atoomschip De Amerikaanse regering heeft gis teren de plannen bekend gemaakt voor het bouwen van het eerste koop vaardijschip met atoomaandrijving. De kiel van het schip zal in het voorjaar van 1958 worden gelegd. Een jaar later zal het te water wor den gelaten en in 1960 moet het zijn eerste zeereis maken. Het schip, dat voor passagiers- en vrachtvervoeh bestemd is, heeft vol gens de tekeningen een lange, slanke vorm, waarvan de bovenbouw ver naar achteren is geplaatst. Het krijgt een lengte van 29? meter, een breedte van 26 meter en een diepgang van negen meter. Een kernreactor zal in twee gene ratoren de stroom opwekken voor de stoomturbine, die een schroef zal aan drijven. Een extra diselmotor wordt aangebracht voor noodgevallen en voor het binnenvaren in de havens. De kernreactor zal zodanig worden geplaatst, dat hij zo weinig mogelijk gevaar loopt bij eventuele aanvarin gen. Het is de bedoeling, dat het schip met de eerste ladir" atoombrandstof ongeveer 560.000 kilometer kan afleg gen. Het Zuid-Afrikaanse blad „Die Vaderland" heeft dinsdag bericht, dat de in oost-transvaal wonende ne gerstam, de „Mamatola", een ulti matum heeft genegeerd van de mi nister voor naturellenzaken, Ver woerd. om te verhuizen naar een nieuw gebied, op 48 km van zijn hui dige woonplaats. „Die Vaderland" publiceert een vraaggesprek met het stamhoofd, waarin deze zegt dat de stam wil blijven „op de g rond die wijlen pre sident Kruger van Transvaal de stam heeft gegeven". De Zuid-Afrikaanse regering heeft het bevel tot verhuizing gegeven vanwege de erosie in het gebied van de Mamatola. te schakelen voordat rr.en de opstand werkelijk kan onderdrukken. Tien Britsè „Venom"-straalbom- menwerpers hebben dinsdag het zui delijke fort van Firk, acht 'im ten zui den van Nizwa, aangevallen om de opstandelingen hun „vuurkracht te demonstreren", aldus is officieel te Bahrein bekendgemaakt. Naar verluidde, vielen Je tien toe stellen, die tezamen zestien vluchten hebben gemaakt, het doe1 aan met raketten en boordkanonnen. Fatale vacantietrip De 38-jarige verzekeringsagent C. W. Hogestijn uit Naarden is dinsdag in Spanje bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De heer Hogestijn reed met echt genote en twee zoons in een DKW in de buurt van Medina el Campo (provincie Valladolid), toen zijn wa gen slipte en tegen een boom vloog. De vader en een 12-jarige zoon wer den op slag gedood. Mevr. Hogestijn werd ernstig gewond. Zij werd met haar tweede zoon, wiens toestand eveneens zeer ernstig was, naar een ziekenhuis in Medina del Campo ge bracht, waar de jongen eveneens is overleden. Men meent, dat het on geluk veroorzaakt is door het sprin gen van een band van de auto van de heer Hogestijn, waardoor deze de macht over het stuur verloor. Twee dingen zijn duidelijk gewor den, nu de verkiezingsuitslagen in Argentinië langzamerhand volledig bekend gaan worden. Op de eerste plaats blijkt, dat de weggejaagde dictator Peron nog zeer veel aanhangers heeft in Argentinië. Dat bleek wel uit de meer dan twee miljoen blanco ingeleverde stemmen. Desalniettemin hebben de rege- geringspartijen een meerderheid be haald, vooral dank zij de ruim twee miljoen stemmen van de radicale volksunie van Balbin. President Aramburu kon gisteren dan ook voor de radio mededelen, dat bij de verkiezingen is gebleken, dat zes van de acht miljoen Argen tijnen de democratie hebben geko zen. Als echter bij de presidents verkiezingen in februari van het vol- ,gende jaar de peronisten hun stem geven aan de tegenstander van de regering, Arturo Frondizzi, bestaat er grote kans dat deze dan tot president gekozen zal worden. Frondizzi was zes jaar geleden reeds een ernstige kandidaat voor het vice-president- schap. Gisteravond laat werd medege deeld, dat van de 205 zetels van de Constituante er 120 aan de rege ringspartijen zijn toegewezen en 85 aan die van de oppositie. President Worosjilof van de Sow jet-Unie en koning Mohammed Zahir Khan van Afghanistan hebben dins dagavond een Russisch-Afghaanse verklaring getekend betreffende de resultaten van het overleg, dat de vorst te Moskou heeft gepleegd met de Sow jet-leiders. Blijkens deze verklaring, waarvan de tekst door radio-Moskou is be kend gemaakt, zal de Sowjet-Unie Afghanistan „belangeloos" hulp ver lenen, zonder hier politieke voor waarden aan te verbinden. De Rus sen zullen met name deelnemer aan de exploitatie van de olievelden in Noord-Afghanistan en helpen bij het opleiden van economen en technici. Er zal een speciale commissie in het leven worden geroepen voor het re gelen van grenskwesties. Voorts zal er een akkoord worden gesloten be treffende het gebruik v^.n het water in de rivieren, die zowel op Afghaans als op Sowjetgebied stromen. Presi dent Worosjilof heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Afghanistan aanvaard. De besprekingen van de afgelopen dagen, zo wordt ook in de verklaring gezegd, zijn verlopen in een sfeer van vriendschap, oprechtheid en we derzijds begrip. De koning had hier- bij een uiteenzetting gegeven van de politiek van neutraliteit van zijn land. Een nieuw oog terwijl u wacht In haar winkel in Kingston Surrey, Engeland, maakt mej. Molly Surman reeds twintig jaar glazen ogen en zij is de enige vrouw in Engeland, die zich bezig houdt met de fabrikatie van dit niet alledaagse product. Alhoe wel mej. Surman de eigenschappen van gekleurd glas in Parijs heeft be studeerd, werd de grondslag voor haar vak gelegd tijdens de schoolvakan ties, toen zij haar vader hielp. Het is een typische familie-aangelegenheid, want reeds meer dan V/2 eeuw vindt men in de familie Surman blazers van glazen ogen. Zeer gehaaste klanten kunnen op hun bestelling wachten want het maken van een glazen oog duurt ongeveer twee uur. Dr John V. Dunworth, die het professoraat ln de kernenergie aan de Technische Hogeschool te Delft is aangeboden. is vliegen gevaarujk het vliegen niet als gevaarlijk wordt beschouwd tonen ons de verzeke ringspremies. In 1932 bedroeg deze premie nog ca. 15 procent van de waaide van het toestel. Het naar verhouding geringe aantal vliegtuig ongevallen was de oorzaak, dat de premie thans gedaald is tot beneden de 4 procent. Een wel zeer duidelijk bewijs, dat men het vliegen niet ge vaarlijk acht. Vliegen is dan ook een heel gewone zaak geworden. Dage lijks zijn er alleen al op Schiphol 120 starts en landingen te noteren, terwijl dit aantal voor Europa op maar liefst ca. 5000 per dag moet worden gesteld. Zolang er verkeer is zullen er on gevallen plaatsvinden, ook in de luchtvaart. De afschuwelijke ramp bij Biak ligt ons allen nog vers in het geheugen. Is vliegen gevaarlijk? Men heeft de vliegtuigongevallen van een reeks van jaren bij de Ame rikaanse en Europese luchtvaart maatschappijen eens grondig beke ken. Het is daarbij gebleken, dat het aantal ongevallen waarvoor geen ver klaring te geven was wel zeer klein is, want deze groep moest onderge bracht worden bij „diversen", die 7 procent van het totaal uitmaakt. Het blijkt, dat de mens voor het groot ste deel de oorzaak is van de vlieg tuigongevallen, want samen met de rubriek „fouten van de verkeerslei ding" en „starten en landen" vinden wij al voor 70 procent de oorzaak bij de mens liggen, terwijl de schuld bij het vliegtuig zelf slechts voor 23 procent aantoonbaar is. Het mense lijk falen, als oorzaak van een onge val, is dus vele malen groter dan het falen van het vliegtuig zelf. Dat ondanks de vliegtuigongevallen Weer iets warmer Van Duitsland over Engeland tot halverwege de oceaan strekt zich een gordel van hogedruk uit, waarin rus tig en overwegend zonnig weer voor komt. De temperaturen kwamen in dit gebied gisteren evenwel nergens boven 23 graden. Door het zonnige weer zal het in de komende dagen echter geleidelijk warmer worden. Het langgerekte hogedrukgebied vertoont een vrij grote standvastig heid. Een depressie, afkomstig van Canada, doet alleen bo* en het noord westen van de oceaan de luchtdruk weer iets dalen. Een andere depressie ten westen van Portugal veroorzaakt enige luchtdrukdaling boven de Golf van Biscaye, mar.r ook deze storing oefent nog geen directe invloed uit op het weer in onze streken. lubileum M. Zonderop De heer M. Zonderop zal op 13 augustus zijn 40-jarig jubileum her denken als redacteur van „De Leidse Courant". In overleg met de jubilaris, is de viering van het jubileum uitgesteld tot 24 september. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG. Zonnig weer en opnieuw iets hogere temperaturen. Aanvanke lijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. 1 Aug. zon op 5.0"1 onder 20.33; maan op 12.18, onder 22.38. Hoogwaterstanden 1 Aug. v.m. 6.45; n.m. 7.15. Het weer in Eurona STOCKHOLM licht bew. 24 C. OSLO zwaar bew. 25 22 KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN zwaar bew. LONDEN onbewolkt 23 AMSTERDAM vrijwel onb. 22 LUXEMBURG onbewolkt 19 PARIJS onbewolkt 22 BORDEAUX onbewolkt 26 25 GRENOBLE onbewolkt NICE onbewolkt 26 BERLIJN geheel bew. 16 FRANKFORT onbewolkt 20 MüNCHEN zwaar bew. 20 ZURICH onbewolkt 23 23 GENèVE onbewolkt LOCARNO onbewolkt 26 WENEN zwaar bew. 22 ROME onbewolkt 29 AJACCIO onbewolkt 25

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1