DUINSTREEK Oxfordreizigers terug in Leiden Leids student conserveerde zijn ideaal in het ijs MAANDAG 29 JULI 1957 n1? I PTTtC:^ r-nTTTTANTT PAGINA 8 Afscheid was groots Over het stot van de Oxford-reis van ruim 100 Leidenaars vernamen wij nog: Zaterdagmorgen te 10.45 was er een koffieparty op vriendelijke uit nodiging van Counciller en mrs Bre wer in Lincoln College. Mr Brewer hield een gezellig praatje in gebro ken Nederlands. Zij wenste allen een goede overtocht naar Leiden. De heer Coers dankte uit naam van allen voor de vriendelijke ontvangst die het ge zelschap was ten deel gevallen. Des avonds te zes uur was er of ficiële receptie door de Mayor in de Town-hall. Ieder der deelnemers werd door Mayer en echtgenote de hand gedrukt. In de prachtige concertzaal wer den de deelnemers vervolgens rijke lijk onthaald op spijs en drank, een stijlvolle ontvangst. Behalve de Mayor en echtgenote waren aan wezig de sheriff en echtgenote, di verse wethouders en raadsleden, al len in ambtskledij. Het gemeente bestuur telt 12 wethouders en 46 raadsleden. Er heerste hier een ge zellige, prettige, ongedwongen sfeer. Te half 8 verzamelde het gezelschap zich in een andere zaal, waar het Ned. E.V.C. PROTESTEERD De EenheidsVakCentrale heeft van daag het volgende telegram aan de minister-president verzonden: Protesteren met klem tegen prijs verhoging suiker. Sterke stijging kosten levensonderhoud maakt loon- ronde noodzakelijk. JONGETJE NA VAL OVERLEDEN Een zesjarig jongetje uit de Me- danstraat te Groningen is in het Akademisch Ziekenhuis te Gronin gen aan de gevolgen van een val overleden. Het kind klom dezer da gen tegen een schildersladder om hoog, die tegen de gevel van een huis was vastgebonden. De jongen deed een misstap en viel met het hoofd op de trottoir. Ernstig gewond werd het kind door de G.G.D. naar het Akademisch Ziekenhuis gebracht. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Tijdens het varen van de eerste petroleumhaven naar een boei op de Nieuwe Maas is de 23-jarige Indiase matroos S. Gregory Susai Naserin, wonende te Sisain Nareen, en opva rende van het Britse ss „Border Hun- ter" overboord geslagen en verdron ken. In de nacht van zaterdag op zon dag zagen voorbijgangers hoe een man in de Passage te 's Gravenhage tegen een gevel opklom en daar door een raam op de eerste etage een pand binnenging, waarin een groot maga zijn is gevestigd. Bij zijn geveltoeris- me had de man de hulp van een an der gehad. De voorbijgangers waarschuwden de politie, die in het pand een on derzoek instelde. Pas na twee uur zoeken werd de man in een kelder onder een hoop houtwol gevonden. Het bleek een 37-jarige kellner te zijn, een bekende van de politie. Van de dader is geen spoor gevonden, waarschijnlijk is de helper het pand niet binnengegaan. Gisteren zijn twee jeugdige Denen overleden op het handbalveld, beiden naar doktoren aannemen ten gevolge van een hartverlamming. De 20-jarige militair Leif Poertner speelde in Ulbjerg, Noord-Jutland. Toen hij de bal probeerde te bemach tigen viel hij opeens neer en overleed kort daarna. Het tweede slachtoffer, de 19-jarige Carl Christiansen werd onwel terwijl hij na een wedstrijd in Hornbaeck naar de kleedmakers liep. De doktoren hadde hem aangeraden niet te spelen, maar Christiansen had hun advies niet opgevolgd. Madrigaal een concert gaf van lich te muziek. Uitgevoerd werden de „Liebes-Walzer" van Brahms, 2 lie deren van Flor Peeters, .,Ik heb mijn wagen volgeladen" en „Schotse vier" van Felix de Nobel. Ook dit concert was weer prachtig en een dankbaar applaus beloonde de zangers. Hierna spraken mr. Organ, de Lord Mayor, waarna de heer Coers na mens alle deelnemers dankwoorden sprak tot de gastheren en voor de hartelijke ontvangst. Spr. overhan digde de Lord Mayor een brief van de burgemeester van Leiden en bood tevens een Delfts blauw bord aan. Door de voorzitter van het koor, de heer Zandbergen, werden even eens woorden van dank gesproken, onder aanbieding van een wandbord. Zondagmorgen waren de deelne mers al vroeg present bij de bussen in Oxford: vertrek 6 uur v.m. 's Avonds om 8 uur kwamen zij weer behouden te Leiden aan. Men heeft nog enige tijd gewacht op een van de deelnemers, die waar schijnlijk naar een verkeerd punt was gegaan. Zonder hem moest men vertreldcen. De boot kon niet wach ten. Deze deelnemer heeft de nacht boot genomen. Vanmorgen was hij in Leiden. Deze week is voor alle deelnemers geweest een week vol nieuwe indruk ken, veel genoegen, veel dankbaar- Overzichtsfoto van 't achterdek van de Beatrix, waarmede de deelnemers van de Sport- en Culturele uitwisse ling LeidenOxford gisterenmiddag de tocht over de Noordzee maakten. Vele Leidenaars bevinden zich on der de opvarenden. (Foto: „De Leidse Courant") heid voor de gastvrouwen en gast heren die voor een hartelijke ont vangst hebben gezorgd. Het was een verbroedering in de ware zin des woords. Tot slot een dankwoord tot de heren Coers en Philipsen, die de moeilijke taak hadden als leiders van het gehele gezelschap, alles vlot te doen verlopen. OPROEP VOOR GETUIGEN. De commissaris van politie të Lei den verzoekt degenen, die getuige waren van een aanrijding of een on geval van een 91-jarige voetganger op maandag 22 juli 1957 tussen 10.00 en 11.00 uur op de Geregracht nabij het Levendaal, zich te melden aan het bureau van politie, Zonneveld straat 10, afdeling Verkeer. De commissaris van politie te Lei den verzoekt een jongeman, die op za terdag 27 juli, tussen circa 10 uur en kwart voor elf des voormiddag in de Leidse Hout op een der banken een dame slapende heeft aangetroffen, zich voor het verstrekken van inlich tingen aan het politiebureau, Zon neveldstraat 10, afdeling Recherche, te willen melden. HILLEG0M Het is maar een klein gedeelte van tijd, dat pastoor P. Theissen als priester in de St. Josephparochie zich aan het heil der zielen, die hem wer den toevertrouwd, heeft dienstbaar gemaakt. Toch heeft hij in die be trekkelijk korte tijd zich in de St. Josephparochie bemind gemaakt door de gulle vriendelijkheid waarmede hij iedereen, klein en groot, tege moet treedt. Daarom zal het ook feest zijn op 15 augustus a.s. als de pas toor zijn 40-jarig priesterfeest zal vieren en zullen de parochianen hem daags tevoren feestelijk ontvangen als hij die avond van zijn vacantie terugkeert. Dan zal de r.-k. harmonie „Cres cendo" hem, na de eerste muzikale groet, met vrolijke marsmuziek voor gaan naar de versierde kerk, waar dan een plechtig lof zal worden ge celebreerd. Bij deze feestrit zullen ook de jeugdverenigingen, de gidsen, de kabouters, de welpen en andere sportverenigingen op het appèl zijn. Op het kerkplein zullen de verken ners voor de afzetting zorgen. De volgende dag, maandag 15 augustus is er om 9 uur een plechti ge Hoogmis. Des middags om half drie zal er een besloten receptie zijn, waarop het cadeau, dat op het plein bij de zustersschool zal staan opgesteld, worden aangeboden. Om 3 uur zal er gelegenheid worden gegeven om de pastoor persoonlijk geluk te wensen. Tot slot zal er des avonds om 7 uur een plechtig danklof zijn. Autowiel reed een winkel binnen. Toen zondagavond om ongeveer zes uur de vrachtauto met aanhang wagen van de kermisexploitant H. B. uit 's-Gravenhage, komende uit de richting Leiden, door de Hoofdstraat reed, rolde een wiel dat men boven op de wagen had geladen, naar bene den en reed in volle vaart tegen de winkeldeur van het pand, waarin de heer Kroon zijn galanteriezaak heeft gevestigd. De deur werd geheel ver splinterd en het wiel richtte ook in de winkel nog een flinke ravage aan. Gelukkig werd er niemand enig let sel toegebracht, wat wel een geluk mag genoemd worden in deze drukke straat. Tegen de onfortuinlijke auto man werd proces-verbaal opgemaakt. ZWEMFESTIJN IN DE HILLEGOMSE ZWEMINRICHTING. De Haarlemse groepen deden mee. Zaterdagavond werden er in de zweminrichting verschillende wed strijden gehouden voor de school gaande jeugd, die andere jaren reeds eerder werden georganiseerd en wel voor de vacantie. Bij de estafette, 4 x 25 meter, de Christelijke Burgerschool. Deze baan was 4 x 50 meter. De daarna gehouden polo-wedstrijd tussen HZV en Haarlem werd door Haarlem gewonnen met 13. Bij afwezigheid van mevrouw Kei ler, die met vacantie was gegaan, werden door enige dames, leden van de Haarlemse zwemclub, enige fraaie spring-prestaties vertoond. Bij de wedstrijd onderwater zwemmen be haalde de Hillegommer H. Keuzer de prijs door 25 meter onderwater te zwemmen. Verder werden er aardige zwem- stukjes vertoond en behaalde de twee paartjes die een „klompen dans" uitvoerden, de vier meisjes „Op lover" en de meisjes met hun „Rock around the clock" veel succes. Het was een geslaagde zwemavond en zou nog beter geslaagd zou als er niet de diverse ongemakken wa ren geweest met het licht en het breken van draden, die nogal wat oponthoud hebben veroorzaakt. Nieuwe nylons. Mevrouw E. B. —De W. deed bij de politie aangifte van een aanrijding, welke veroor zaakt werd doordat een jongen on verwacht vanuit een steeg, de weg opreed en daarbij haar tegen de be nen reed, zodat haar nylonkousen ernstig werden beschadigd. Na on derzoek bleek de vader van deze jon geman tegen dergelijke gevallen verzekerd, zodat er wel nieuwe ny lons zullen komen via de verzeke ring. Geen deftige bezoekers. Door de politie werden gisteren twee zwer vers opgepakt en ter ontnuchtering ingesloten in het bureau. Voor dit soort personen wordt de nieuwe spaarregeling misschien een uit komst. Geboren: d. van P. N. Alleman en W. M. Topper, z. van P. de Groot en M. Driessen. d. van H. C. van Amerongen en J. van der Burg. van C. Hylkema en A. Veldhuijzen van Zanten. Ondertrouwd: P. A. Obdam en P. Prins. Getrouwd: J. J. M. van Maris en J. A. Jonkman. P. J. van Nieuwpoort en D. Veldhuis. Overleden: M. van Bemmelen Huisman vr. 71 j. LISSE (De Engel) BROEDER URBANUS NAM AFSCHEID. De bewoners van De Engel hebben gisteren duidelijk lften zien hoe sym pathiek ze broeder Urbanus vinden. In het verenigingsgebouw was gister middag nl. gelegenheid om afscheid te nemen van het scheidende school hoofd en geen tientallen, maar en kele honderden Engel-bewoners heb ben broeder Urbanus de hand ten afscheid gedrukt Men liet het niet bij woorden er waren ook tastbare vorst op verdienstelijke wijze enkele liedjes en vervolgens sprak de heer J. Slobbe namens de jeugdraad een woord van dank. een grappig stukje gespeeld door twee jongens en getiteld: „Wordt de „Engelse" jeugd zo gek?", vertolk'0 de heer P. Kor- tekaas de dank der ouders. Een schets en een balletdansje va- enkele meis jes van het Inernaa gingen vooraf aan de toespraak, die drs. J. Verde- gaal hield namens de oud-leerlingen. De heer Verdegaal wees er o.m. op, dat broeder Urbanus zoveel heeft ge daan om het culturele leven te bevor deren. De heer N. Mens sprak namens de toneelver. „St. Genesius" woorden van waardering. Hij zei o.m. dat men de onderwijzers pas gaat waarderen als men zelf ouder is geworden. Broeder Urbanus dankte alle spre kers hartelijk voor hun vriendelijke woorden en verzekerde hen, dat hij nog vaak aan Liss.e zal terugdenken. KATWIJK AAN ZEE Geslaagd. Mej. M. de Vlieger te Katwijk aan Zee is te Haarlem ge slaagd voor het nieuwe examen han denarbeid. De heer A. J. van der Graaf, eveneens uit Katwijk-Zee is te Am sterdam geslaagd voor het examen Engels m.o. A. waaraan deel werd genomen door de bewijzen van waardering. leerlingen der lagere scholen, werd de wisselbeker gewonnen door de meisjes van de Mariaschool en door de jongens van de Prinses Marijke- schooL Bij de estafette voor de U.L.O.- scholen werden beide prijzen gewon nen door de meisjes en jongens van Op de afscheidsreceptie voerde pastoor Bottelier het eerst het woord. Hij schilderde broeder Urbanus als een jeugdleider in hart en nieren en een stuwende kracht van de vele verenigingen. Hierna speelde de mondaccordeoii vereniging o.l.v. de heer D. Hooger- Verhaal over dr Schweitzer inspireerde hem A. Hillebrand slaagde voor arts-examen In de vierde klas van de Mulo- school aan het Noordeinde te Leiden luisterde vijftien jaar geleden een leerling met aandacht naar het ver haal over het leven van dr. Schweit zer. De leraar-Frans, de heer De Die, vertelde, hoe deze dokter in Afrika heel zijn werkkracht en talent in dienst had gesteld van de lijdende mensheid. De leerling was A. Hillebrand, Piet Heinstraat 1 te Leiden, die vrijdag jl. is geslaagd voor het arts-examen, dat in de Leidse universiteit werd afgenomen. De jonge Hillebrand werd verteerd door een ideaal, dat hij ondanks de vele hindernissen wist te bereiken. Hij werd dokter, hoewel hij, door ijs te verkopen, voor moeder en zusjes het brood moest verdienen. De jonge Hillebrand was idealist, maar hij heeft gemerkt dat men over bergen moet klimmen om een ideaal te bereiken. Na het examen Mulo-A gehaald te hebben, liet hij zich inschrijven als leerling van de H.B.S. aan de Kager- straat; hij was slecht in wiskunde, goed in talen, maar om het gestelde doel te kunnen bereiken, moest hij de b-afdeling van de 'H.B.S. door lopen. Hij studeerde twee maanden op de H.B.S. toen de eerste, schier onover komelijke hindernis zich voordeed; hij werd door een Duits soldaat op de Blauiwpoortsbrug zonder reden met een bajonet in de rug gestoken; zijn ruggemerg was door het staal geraakt. De jonge H.B.S.-er kwaim in het ziekenhuis terecht; na de Kerstva kantie kon hij zijn studie eerst her vatten. De verlamming van het been is nooit geheel genezen, nog heeft hij last met het lopen. In de 4e klas van de H.B.S. kwam de hongerwinter. Hij moest er op uit om voedsel te verzamelen voor de huisgenoten. Gedeeltelijk blind Eerst in september 1954 kon de jonge Hillebrand zich weer als leer ling aan de H.B.S. opgeven. In de Kerstvakantie van het jaar '47 kreeg Wi een ontsteking aan beide ogen. Negen weken ziekte en vele maan den gedeeltelijke blindheid brachten de jonge Leidenaar op een zijspoor, dat hem van zijn ideaal wegvoerde. Hij moest één jaar doubleren, hij wilde immers voor het eindexamen cijfers halen, die hem in het bezit van een studiebeurs zouden brengen. Dit gelukte hem het volgend jaar: hij kreeg een renteloos voorschot en in september 1946 werd hij als stu- rent in de medische faculteit aan de Leidse universiteit ingeschreven. Een eerste mijlpaal was bereikt, maar de hindernissen waren nog niet alle ge nomen. Eerste ijswagen In 1948 moest de medisch student een microscoop voor zijn studie heb ben. Hij vroeg een ijsvergunning aan en het was zijn moeder, die er voor zorgde door bij de officiële instan ties te blijven aankloppen, dat hij de vergunning kreeg. Hij verdiende zijn microscoop door Jamin-ijs te verkopen. Zijn vader grondwerker bij de Lichtfabrieken, werd in dat jaar ongeneeslijk ziek, een behandeling te Amsterdam kostte handen vol geld, de jonge student voelde zich verplicht het geld voor het gehele gezin vader, moeder en 2 zusjes te verdienen. Daarom zocht en kreeg hij een vaste standplaats op de Leidse markt, waar hij als stu- dentijsverkoper een bekende fi guur werd. Terwijl de ijsjes van vele afmetin gen in handen van klein en. groot overgingen, studeerde hij in lijvige boeken, de ijskar werd zijn lessenaar, de zon en de lantaarnlamp zijn bu reaulamp. Zo bereikte de student zijn ideaal. In 1954 stierf zijn vader. Na zijn candidaats-exaimen werd de studie toelage echter wat ruimer. Alleen op de zaterdagmiddagen stond hij nog met het ijs van Belfi op het Stad- DE KWAKEL Actie „Jeugd van de straat". Nu de vakanties wederom een feit zijn geworden, is het bestuur van de speeltuin- en ontspanningsvereni ging „Jong Leven" voornemens, om, evenals voorgaande jaren, de actie „Jeugd van de straat" weer ter hand te nemen. Het ligt in het voornemen om dit jaar 4 uitstapjes te maken on der de hoede van voornoemd comité. De eerste reis is ^eeds vastgesteld en zal op woensdag 7 augustus plaats vinden met als reisdoel Velserend. Wanneer de volgende 3 uitstapjes plaats vinden, en waarheen is nog niet bekend, doch zal tijdig worden bekend gemaakt. Ook ligt het in het voornemen een speciale kleutermid dag in de speeltuin te organiseren. Het bestuur ziet zich echter voor fi nanciële moeilijkheden geplaatst, ^m hieraan het hoofd te kunnen bie den, zal er op zaterdagavond 3 aug. a.s. een openluchtbal in de speeltuin worden gehouden, tijdens dit zal zal de trekking plaats vinden van de grote loterij, welke bestaat uit o.a. 1 kinderfietsje, 1, driewielerfietsje, «en aufostep, pick-up en verdere waardevolle prijzen. Ook zal tijdens het openluchtbal het bekende rad van avontuur niet ontbreken. huisplein; nu had hij echter meer tijd om zich aan de zware laatste jaren van het arts-examen te wijden. De ijsnering is in de laatste maan den door zijn moeder en een zusje overgenomen. Veertien dagen gele den waren de arts in spé en zijn moeder en zuster nog op de Leidse markt te vinden. Hij leerde hen hóe je ijs moet ver kopen, zoals hij zichzelf geleerd had hoe je een ideaal in het ijs kan con serveren. Vanmorgen mochten wij de jonge dokter de hand drukken. Hij ver telde, dat er van zijn ideaal nog niets verloren is gegaan, hij wil de voet sporen van dokter Schweitzer vol gen. Als de kans zich voordoet, ver trekt hij naar een plaats ergens in de wereld waar mensen zijn hulp nodig hebben. Hij denkt over vesti ging in een van de vrijgekomen re publieken Liberia of Nigeria. De jonge arts hoeft geen examens KORTE golf Meer dan 2000 studenten zijn thans te Nijmegen gevestigd. Het aantal studerenden aan de R.K. Uni versiteit is sinds de stichting van de medische faculteit, vijf jaar geleden, met 500 gestegen. In verband met de huisvestingsmoeilijkheden is een dringend beroep op de bevolking ge daan, onderdak aan de studenten te verlenen. Voorts bestaan er nog plannen om een aantal studentenflats te bouwen. Onder de invloed van sterke drank is vrijdagmiddag te Amsterdam bij het Centraal Station een man in het water gesprongen. Een sleepboot kapitein en twee agenten, die hem nagesprongen waren, slaagden er niet in, hem te vinden. Ook dreggen heeft nog geen licht gebracht De Italiaanse filmster Gina Lol- lobrigida heeft zondag het leven geschonken aan een zoon. Haar echtgenoot, de arts Milko Skofic zei, dat Gina en de baby het uitstekend maken. De Japanse politie heeft zondag de volgende cijfers verstrekt over de slachtoffers van de overstromingen: 568 doden, 420 vermisten en 3.679 ge wonden. Er zijn 33.000 daklozen. Het aantal geheel of gedeeltelijk ver woeste huizen bedraagt 2.806. Boven dien staan 84.342 huizen geheel of gedeeltelijk onder water. COURANTENBEZORGER ZAG GESTOLEN BROMFIETS STAAN Toen de bezorger van een och tendblad, zaterdagmorgen in de An- nu binnen zijn bereik. A. Hillebrand zoals vele Leidenaars hem kennen: ijsverkopend en stu derend op het Stadhuisplein. een krant in de bus te doen, werd zijn bromfiets met de tas couranten gestolen. De bestolene deed onmid dellijk aangifte bij de politie. Toen de man gisteren aan het wandelen was in de Leeuweriklaan zag hij daar een bromfiets staan, die als twee druppels water op de zijne geleek, alleen de duo ontbrak. Bij de bromfiets stond een jongeman. De wandelaar ging een praatje met hem maken en stak ondertussen een re servesleuteltje in het contactslot van de bromfiets, dat precies bleek te passen. Toevallig passeerden twee jeepagenten, die door de bezorger werden geroepen. De jongen werd meegenomen naar het bureau. Na eerst te hebben verteld, dat hij de bromfiets van een jongen uit de Boekhorststraat had geleend, beken de hij de diefstal. Het bleek een 16-jarige loopjongen te zijn. De duo en de tas met couran ten zijn later teruggevonden in de Bosjes van Poot. 3? Gevraagd nette werk ster voor 1 of 2 ochtenden per week. v. Kampenhout. Haarl.straat 125-127. <2? Wij betalen veel geld vooi gebruikte goederen, zoals radio's, stofzuigers, piek up's gram motoren, electr motoren meubelen, fietsen brom en motor fietsen. autos enz In- en Verkoop G van Vliet. Janvossensteeg 34 Vermist: zwarte poes, wit borstvlekje, drachtig. Tegen beloning terug te bezorgen: Burggravenlaan 145, Leiden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8