4 .„GEKLOPT.... f 5000,- beloning WISSELLOPER HOUDT VERHAAL VAN OVERVAL VOL Na aanrijding op de vlucht OVERPEINZING Bespreking drinkwatervoorziening in Bollenstreek en Roversbroek Noordwijk a. Zee ZATERDAG 27 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Maar politie noch bank vertrouwen hem De 33-jarige bankbediende, die don derdag in de Paleisstraat te Amster dam, op klaarlichte dag, volgens rijn verklaring beroofd werd van een tas met 55.000 gulden, houdt vol, dat een onbekende hem een bijtende vloeistof in het gezicht gooide waar door hij tijdelijk verblind werd en niets meer kon zien. Toen hij het ge zichtsvermogen terugkreeg, bleek, dat zijn tas verdwenen was. De kleding van de bankemployé is, nadat men er op het eerste gezicht al geen sporen van een bijtende vloei stof op had kunnen vinden, voor een onderzoek opgezonden naar het ge rechtelijk laboratorium te Den Haag. Twee mensen hebben gehoor gege ven aan een oproep van de politie om te getuigen, en hebben zich bij de recherche gemeld. Hun verklarin gen worden nader onderzocht. Alle mogelijkheden worden natuur lijk ijverig nagegaan, maar tot dus verre is de politie nog niet verder Viertal had auto gestolen Groot was de verbazing van voor bijgangers, toen de 4 inzittenden van een personenauto na een botsing met een wielrijdster, de wagen verlieten en er met grote snelheid vandoor gingen. Een brievenbesteller ging ze achterna op de fiets, anderen waar schuwden intussen de politie en wel dra slaagde men er in drie van de vier vluchtelingen aan te houden. Op het politiebureau te R'dam kwam de waarheid aan het licht. De auto was gestolen bij een garage van de heer Van G. aan de Kanaalweg in Helmond. Omdat er maskers uit de zakken van de verdachten kwa men werd de politie nog nieuwsgie riger en eindelijk kwam het verhaal, dat de drie jeugdige autodieven ook een overval op de garagehouder op het programma hadden staan. Het tijdstip van de roofoverval bleek ech ter niet zo gunstig gekozen. De vier bentgenoten hebben daarna kans ge zien een auto mee te nemen, twee hielden de eigenaar van de garage aan de praat, twee stalen de auto. De boosdoeners waren de 29-jarige loswerkman N. J. van S., de 17-jarige opperman Th. S., beiden uic Aariè- Rixtel, en de 18-jarige monteur A. G van W. uit Heimond. De voortvluchtige vierde man werd gistermorgen in Helmond gearres teerd. Het was de 22-jarige H. M. uit Aerle-Rixtel, die na de aanreiding in Rotterdam gelift was naar Helmond. GRATIS REIS VOOR 100.000STE. Met het s.s. „Rijndam" van de Holland Amerika Lijn wordt heden te Rotterdam verwacht mej. Kathie Bol, die op 19 mei 1954 met de „Groote Beer" naar Cadana vertrok en als de 100.000ste Nederlandse im migrant in Canada te boek werd ge steld. De HAL heeft haar voor fami liebezoek in Nederland vrije overtocht aangeboden, waarvan zij nu gebruik maakt. Pijnlijk ontwaken De bejaarde weduwe Ridderbos, die in een bouwvallig boerderijtje aan de Ommense weg nabij Haren woonde, werd in de nacht van don derdag op vrijdag op luidruchtige wijze uit haar slaap gewekt. Met don derend geraas viel de voorgevel van het voorhuis naar buiten en door dat het dak toen ook alle steun miste, zeeg het krakend ineen op de pui- nen. Ongedeerd kon de oude vrouw het wrak van wat eens haar huisje was verlaten. Ze werd voorlopig door bu ren opgenomen. gekomen dan het vermoeden, dat de diefstal op talloze manieren kan plaatsgevonden hebben. Op te veel manieren eigenlijk. De wisselloper, die nog nooit eer der met de politie in aanraking was geweest, heeft daar de politie hem niet vertrouwt ook de afgelopen nacht in de cel doorgebracht. De Amsterdamse Bank, de instel ling, waar de wisselloper in dienst was, heeft een beloning van 5000 gul den uitgeloofd voor degene (n), die aanwijzingen kan (kunnen) geven, die kunnen leiden tot aanhouding van de daders. Dame was een half uur opgeprikt Een wel zeer ongewoon avontuur heeft een 63-jarige dame te Harlin- gen beleefd nadat ze met haar echt genoot een bezoek had gebracht aan een begraafplaats aldaar. Het echtpaar had bij dat bezoek de tijd uit het oog verloren en kwam, toen het huiswaarts wilde keren, voor een gesloten hek te staan. Het weinig aanlokkelijke denk beeld dat hij de nacht op de begraaf plaats zou moeten doorbrengen, deed de echtgenoot over het hek klimmen. Zijn vrouw besloot hem te volgen, doch toen ze op het hek zat, gleed ze uit. Een van de puntige spijlen van het hek boorde zich door haar kleding en scheurde haar japon van onder tot boven open. De punt bleef toen ach ter ondergoed haken en daardoor kon de vrouw niet meer naar beneden seringen. Haar njan ging op zoek naar de sleutelbewaarder van het kerkhof, maar er ging een half uur overheen, voordat hij die gevonden had. Toen was het leed geleden. De vrouw werd snel uit haar benarde positie bevrijd. Ze was geheel verstijfd omdat ze zich in krampachtig opgetrokken houding had moeten vastklemmen aan het hek om niet door haar eigen kleding gewurgd te worden. ARBEIDER BIJ ONTPLOFFING GEWOND. Bij schoonmaakwerkzaamheden in de verfspuitafdeling van de „Va- rios"-fabrieken aan de Verlengde Hereweg te Groningen, waarbij vluch tige stoffen werden gebruikt, is gis teren een 40-jarige arbeider ernstig gewond, toen plotseling een steek vlam door de werkplaats schoot. Hij is met brandwonden in de tweede graad aan hoofd en handen naar het Akademisch Ziekenhuis in Gronin gen gebracht. De man bevond zich dicht bij een ventilator, waaraan re- paratiewerwzaamheden werden uitge voerd. Tevens ontstond in de verfspuiterij een begin van brand, dat echter door het personeel met snelblussers kon worden gedoofd. Goedhartige dief stal naar behoefte en bracht de rest terug Woensdag heeft een 67-jarige man uit Blokker (N.-H.), die op visite was bij zijn in de Transvaalstraat te Am sterdam wonende zoon, bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een enveloppe met ruim elfduizend gulden. Hij had zijn colbertjas, waar in de enveloppe was geborgen, aan de kapstok gehangen, waaruit het geld later bleek te zijn verdwenen. Vrijdagavond te ongeveer half tien werd op het adres in de Transvaal straat aangebeld. De bewoonster, de schoondochter van de gedupeerde, die op haar roepen geen antwoord kreeg, liep naar beneden. Daar vond zij onder aan de trap een ongeadres seerde blanco enveloppe met negen duizend gulden er in. De rest van het geld, ruim tweeduizend gulden, is nog zoek. Voetgangers, loopt op rijweg links Op de weg van Delft naar Nootdorp, ter hoogte van het militaire kampe ment bij het vliegveld Ypenburg, is gisteravond een ongeval gebeurd, waarbij een motorrijder een van twee rechts langs de weg lopende mi litairen heeft gegrepen. Het was, naar de KNAC ons mededeelt, een van de vele ongevallen, die reeds zijn gebeurd, doordat militairen en vaak ook burgers in donkere kleding des avonds ter rechterzijde van de rij baan lopen. In dit geval moest de motorrijder met een hersenschudding en een hoofdwonde naar een ziekenhuis wor den overgebracht, terwijl de militair een shock kreeg, dikwijls is echter de afloop van dit soort ongevallen nog ernstiger. Het is de KNAC gebleken, dat on danks deze ernstige ongevallen en ondanks het onlangs van kracht ge worden wettelijke voorschrift, waar bij de voetgangers is voorgeschreven aan de uiterste linkerzijde van de rijbaan te lopen (dus het verkeer te gemoet), indien langs een buiten de bebouwde kom gelegen weg een voet- of rijwielpad ontbreekt, nog vele voetgangers 's avonds op zulke wegen rechts lopen. Teneinde meer bekendheid te ge ven aan de gevaren van deze handel wijze, heeft de KNAC de chef van de generale staf schriftelijk verzocht, door middel van een dagorder of op andere wijze deze aangelegenheid in de aandacht te plaatsen. Vele kazer nes bevinden zich buiten de bebouw de kommen. Het gebeurt daardoor zeer vaak, dat militairen 's avonds te voet over de buitenwegen gaan, die de kazernes met de steden en dorpen verbinden'. (VOOR ÜE ZONDAG) Het lijkt de KNAC dienstig, dat speciaal ook de militairen worden gewezen op de verplichting van links lopen en het gevaar van rechts lopen. Gemeenteraad van Lisse De Lisssese gemeenteraad heeft zich gisteravond voor de grote druk te in de bollenstreek begint, nog be zig gehouden met een vrij lange en belangrijke agenda. Onder meer kwa men ter sprake de drinkwatervoor ziening in de Roversbroekpolder, het uitbreidingsplan, waarop men ja ren heeft moeten wachten, de gevol gen van de bestedingsbeperking voor de gemeente, waardoor o.m. een plan voor 52 woningen, dat al goedge keurd was door ae Provinciale Di rectie en behandeld was door Ged. Staten, op zeer losse schroeven komt te staan, de te nemen verkeersmaat regelen in de Kanaalstraat i.v.m. de omlegging van het verkeer op de Heereweg en diverse andere punten. Drie leden ontbraken, toen de voorzitter de bijeenkomst opende; de heren P. Romijn en G. v. d. Berg van de KVP en de heer G. v. *t Wout van de PvdA-fractie. Verkeersmogelijkheden. Begonnen werd met de medede ling, dat men contact had opgeno men met vertegenwoordigers der middenstandsverenigingen over de maatregelen die men door de toene mende verkeerschaos op de Kanaal straat zal moeten nemen. Het colle ge had deze zaak trouwens ook door gesproken met de fractievoorzitters der KVP, CHU en PvdA. De midden standsorganisaties willen wachten op een advies van de Kamer van Koop handel. Dat wü ook het gemeentebe stuur wel, mits dat advies niet te lang wegblijft. Het zal naar de me ning van het college noodzakelijk zijn een stopverbod uit te vaardigen voor de noordzijde van de Kanaal straat van Kapelstraat tot Heereweg. Bij wijze van proef zou men de zuid zijde van de Kanaalstraat vrij willen laten. Er waren verschillende bezwa ren tegen, maar uiteindelijk waren bijna alle leden het er over eens, dat er maatregelen genomen moeten worden. D e heer de Koning (KVP) was voor het plan van b. en w., maar meende, dat men niet aan strengere maatregelen zal kunnen ontkomen. Hij voorzag een éénrichtingsverkeer in de Kanaalstraat. Zo ver zou de voorzitter niet wil len gaan. Laat men dan de wagens liever parkeren in de Van der Veld- straat en Wagenstraat. De heer A. J. Mesman (KVP) wilde graag zo veel mogelijk mensen in het zakencentrum zien en zou zo weinig mogelijk belemmeringen in de weg willen leggen. De voorzitter meende, dat men de mensen juist afstoot als men voor verstopte straten komt te zitten. De heer M. Montagne (AR) was er voor om de proef op de som te nemen met het vrijlaten van de zuid zijde der Kanaalstraat. Men zal ech ter eerst nog even afwachten, wat de Kamer van Koophandel hierover te zeggen heeft. Punt werd teruggenomen. De gemeente heeft nu de kans ge kregen enkele huizen in de Kanaal straat te kopen. Wethouder Lefeber was daar sterk voor, omdat men dan een doorbraak naar het terrein Blok huis zou kunnen maken. Dan zou het parkeerprobleem in de Kanaalstraat meteeen aan een oplossing geholpen kunnen worden. De heer K. Barn- hoorn (KVP) .was er niet zo voor en de heer Montagne (AR) ook niet. De huizen zullen in prijs niet stijgen. De heer P. v. Leeuwen (PvdA) wil de het geheel zien tegen het uitbrei dingsplan wat nog vastgesteld moet worden en tegen de bestedingsbe perking. Wat heeft het voor zin te besluiten deze huizen te kopen als er toch geen geld voor is? De burge meester was er ook niet zo'n warm voorstander van, ook al omdat men deze huizen niet ':an gaan afbreken. Op de Stationsweg wonen de men sen in erbarmelijk slechte huizen en het zou een schandaal zijn als vrij redelijke huizen werden afgebroken en de Krotten op de Stationsweg bleven staan. Op voorstel van de voorzitter werd dit punt teruggeno men. Bestedingsbeperking en woningbouw. Veel aandacht werd ook besteed aan het uitvoerige rapport, dat b. en w. hebben laten verschijnen over de gevolgen van de bestedingsbeper king voor Lisse. De heer De Koning vond het buitengewoon jammer, dat nu het plan om op Meer en Duin 62 woningen te bouwen op losse schroe ven komt te staan, terwijl de rege ring heeft verzekerd dat de woning bouw niet gestagneerd mag worden. Nu wacht dit plan i.v.m. de beste dingsbeperking al een paar maan den en er zuilen nog wel een paar maanden bijkomen. De voorzitter deelde nog mede over de financie ring van de woningbouw een tele fonisch onderhoud met één der mi nisters te hebben gehad. En het ant woord had aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten: alléén voor zéér uitzonderlijke gevallen zal het Rijk geld verschaffen. De heer P. v. Leeuv/en wees op het gevaar, dat bestaat als men uit sluitend woningen gaat bouwen en de rest laat rusten. Wanneer de straatverlichting niet wordt aange legd en er geen plantsoenen komen, dan hebben sinistere figuren recre atie bij dag en bij nacht. De voor zitter verzekerde hem, dat er naast woningbouw ook nog andere voor zieningen getroffen zullen worden. Als men geld kan lenen voor de wo ningbouw. De vaststelling van het uitbrei dingsplan Derde Poellaan ging vlot onder de hamer door. De watervoorziening in Roversbroek. Over de mogelijke aanleg van een waterleiding in de Roversbroekpol der deelde de burgemeester nog me de, dat de bewoners zelf voor een uitgave van ongeveer 850.aan aansluitingskosten zullen komen te zitten. Voor hen die dit bezwaarlijk kunnen betalen, valt er met het ge meentebestuur te praten. Punt één is nu: wil men van de geboden gele genheid om waterleiding in de pol der te krijgen gebruik maken ja of neen. Punt twee; is de burgerij van Lisse bereid stukjes van 1000en 100.in voldoende mate te nemen, zodat men het plan ook kan finan cieren. De burgemeester wil voorop gaan en een stukje van 1000. nemen. Als de polder zich enthou siast betoont, dan zal dat de burger zin zeker bevorderen. De rest van de agenda werd vlot HART TEGEN HARD PEN NIEUW MODE-WOORD IS IN OMLOOP: KEIHARD. „Je moet kei-hard zijn", zegt men. We vinden het een misselijk, onchristelijk woord. Het is echter niets nieuws, dat kei-hard leven. Er zijn in de geschiedenis en in het heden beroemde en beruchte voorbeelden van kei-harde mensen. De een voor de ander na hebben ze hun kei-harde kop te pletter gevallen op de hoeksteen, Ohristus. „Wie op deze steen valt, zal verpletterd worden". Er blijft bij de lezing van zijn levensverhaal geen twijfel over: Christus houdt niet van kei-harde mensen. Wanneer iemand het recht meent te hebben, er zelfs groot op gaat, hard te zijn in zaken, hard jegens zijn medemensen, zonder mede dogen, zonder begrip voor andermans moeilijkheden, dan moet hij er maar op rekenen, dat het ook tussen hem en Christus hard tegen hard gaat. In onze landstaal klinken ze hetzelfde: de woorden hard en hart. De ogen des Heren zijn barmhartig en welwillend gericht op men sen met een hart, maar wenden zich verbolgen af van degenen die geen hart hebben en keihard zich een levensweg banen, zichzelf tot God nemend op hun tocht naar de eeuwige wanhoop. Zo hard is God voor mensen, die geen hart hebben. afgewerkt maar bij de rondvraag stipte de heer A. de Vries (CHU) de drinkwatervoorziening in 4e bollen streek even aan en wel speciaal de opmerking van Hillegom's burge meester in de laatste raadsvergade ring. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden zou toen nogal duidelijk hebben laten doorscheme ren, dat men juist van de kant van de gemeente waar zo vaak de oproep tot samenwerking werd en wordt ge hoord, de meeste strubbelingen on dervindt. De gemeente die de inter gemeentelijke samenwerking als ja ren bepleit is Lisse. De burgemeester heeft over deze uitlating contact opgenomen met zijn collega te Hillegom en die heeft hem verzekerd, dat hij het in de betref fende vergadering zo niet heeft ge steld. Hij had bedoeld de houding van Lisse toen een groot waterver- lies werd geconstateerd. Een onder zoek van een deskundige had n.l. uitgewezen, dat het waterverlies te Lisse (dat Lisse moest betalen!) tus sen de 30 en de 35% bedroeg Een verlies dat van de ene kant voort kwam uit de hoge druk die op de buizen stond om het water in vol doende mate in Sassenheim en War mond te krijgen en bovendien was na onderzoek gebleken, dat zowel de watermeters in de torens te Hil legom en Sassenheim verkeerd aan wezen en wel ten nadele van Lisse. Men heeft in Lisse gevraagd een deskundige commissie in te stéllen en deze commissie zal op de vraag of Lisse morele rechten heeft, moei lijk ontkennend kunnen antwoorden. Lisse wil niet gaan zeggen: „Wij willen nu alles tot de laatste cent uitgezocht hebben", maar men had wel graag de belofte, dat er aan de ze zaak iets gedaan wordt, opdat men hier geen water behoeft te be talen dat men ook niet gebruikt. Dit is de enige strubbeling, die men Lis se zou kunnen verwijten, voor zo ver men hier kan spreken van een strub beling. Op de vraag van de heer De Vries deelde de voorzitter nog mede, dat wat de veiligheid van het verkeer op de randweg betreft contact is op genomen met de politie en ook voor het oversteken van schoolkinderen zal advies bij de politie worden inge wonnen. De heer Van Leeuwen vroeg of het water in de Ringvaart al was ge keurd i.v.m. het zwemmen van de jeugd aldaar. Dat is nog niet ge beurd, daar de gemeente-arts met vakantie is geweest. De plv. ge meentearts had als zijn mening te kennen gegeven, dat hij zijn eigen kinderen nooit in zulk vies water zou durven laten zwemmen. De heer Barnhoord wenste de bur gemeester aan het slot nog een goe de reis en behouden thuiskomst, nu hij als lid van een parlementaire commissie voor enkele weken naar Nieuw Guinea zal vertrekken. ALKEMA&E Doktersdienst. Voor dit weekend wordt de doktersdienst waargeno men door dr v. d. Bijl en dr Muskens. HAZERSW0UDE VOORTZETTING SPORTFEEST. De sportfeesten bij de opening van het sportpark j.l. zaterdag moesten door de regenval worden uitgesteld. Hedenavond te 7 uur zal een voet balwedstrijd worden gehouden tus sen Hazersw. Boys en „St. Bernar- dus"; te 8 uur judo-demonstratie; te 8.30 handbalwedstrijd en vervolgens afdoening van het programma van vorige week. Priesterwijding te Noordwijk In de St. Jeroenskerk Op het feest van Maria ten Hemel opneming op 15 augustus zal in de St. Jeroenskerk te Noordwijk een zeer bizondere plechtigheid plaats hebben. De eerw. heer Gerard Alkemade zal die dag des morgens te half 9 door mgr. C. Kramer o.f.m., missie bisschop uit China, tot priester ge wijd worden. De eerw. heer Alkemade heeft zijn opleiding genoten bij de Paters van het Goddelijk Woord, eerst te Hel- voirt, daarna te Teteringen. Gevolg gevend aan een oproep van Z. H. de Paus, waarin priesters wer den gevraagd voor Latijns Amerika, stelde de eerw. heer Alkemade zich daartoe beschikbaar. Hij voltooide, nu als wereldheer, zijn studies te Leuven. Op 15 juni j.l., werd hij door de Bisschop van Rotterdam tot sub-dia ken gewijd; op 22 juni te Leuven tot diaken. Te Noordwijk zal thans de priester wijding plaats hebben, gevolgd op zondag, 18 augustus, door de eerste plechtige H. Mis, eveneens in de St. Jeroenskerk te Noordwijk, te half 10. De eerw. heer Alkemade zal zich begeven naar Santiago in Chili. Voor ten spoedigste gevraagd een voor de bezorging van De Leidse Courant te Noordwijk aan Zee. Aanbieding aan Adm. De Leidso Courant, Papengracht 32, Leiden. Advertentie LANGERAAR Concert Zangvereniging. De Chr. Gem. Zangvereniging zal he den zaterdag des avonds om half acht een openluchtconcert geven op het terrein van de garage van de heer Ph. Lek. Als het weer meewerkt be looft het voor de zangliefhebbers een mooie avond te worden. Z0ETERW0UDE AANBESTEDINGEN VAN HET LEGGEN EN AANSLUITEN VAN WATERLEIDINGEN. Namens het gemeentebestuur is door de gemeente-architekt in het Raadhuis openbaar aanbesteed: A. het leggen van 6 inch en 4 inch hoofdleiding en het maken van 64 woningaansluitingen; B. het leggen van een hoofdlei ding en het maken van 6 woning aansluitingen; C. het maken van 3 woningaan sluitingen. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: fa Schepers, Heerlen, 12.160; J. W. Verduin, Pa- pendrecht, ƒ12.000; fa C. Hoogen- boom en Zn., Spijkenisse 10.398; Hanab, Oegstgeest f 9290; fa Algera, Wolvega 7509; J. de Roover, Har- lingen, ƒ7132.50; fa Houweningen, Ossenzijl gem. Oldenmarkt 5696. De gunning is aangehouden. Er werd door j. P. SEABROOKE 19) Met een kreet van verbazing snel de Clyde naar de man toe en knielde naast hem neer. De gestalte en de vorm van 't hoofd hadden iets be kends voor hem, doch het gezicht was geheel bedekt, zodat hij de man nog niet herkende. Hy haalde zijn zakmes te voorschijn en sneed de touwc-n stuk, haalde de prop uit de mond en verwijderde de handdoek. Madran riep hij uit. Proestend en hijgend krabbelde de inspecteur overeind. Zijn gelaat was bleek en vertrokken en hij werd ge slingerd tussen hopeloze woede en pijnigende schaamte. Hij bewoog zijn mond, maar kon er geen woord uit brengen. Wat is er toch gebeurd, Madran? vroeg Clyde. Gebeurd? Van alles! siste Ma dran. terwijl zyn gezicht zich tot 'r woedende grys vertrok: Ze zijn me ontsnapt, die schurken! En ze heb ben me bovendien nog een flinke klap op mijn kop gegeven. Hy kneep zijn lippen grimmig op een en streek met de hand over het hoofd. Clyde keek hem vragend aan: Wie zijn je ontsnapt? De moordenaars natuurlijk, ant woordde de inspecteur nijdig: Wie anders? Ik zit heus niet achter baby's aan. Zeg, Clyde, ben jij wel eens 'n zeereisje op de Middellandse Zee gaan maken? Dat moet beslist prach tig zyn, naar ik gehoord heb". Clyde keek hem aan, alsof hij er geen steek van snapte en dat deed hij ook niet. De moordenaars? herhaalde hij, de laatste vraag van Madran nege rend: Heb je hen dan gezien? Nee, ik heb hen niet gezien ant woordde Madran. In elk geval heb ik hen niet goed genoeg gezien om hen te herkennen, als ik hen ooit veer eens tegen het lijf zou lopen \lles, wat ik van de ene gezien heb, was de achterkant van zijn hoofd., Dat was de kerel, die zat te zwam-, men over een reisje naar de Middel landse Zee. De andere, die mij die klap op mijn hersens gaf, was een klein kereltje. Ik had hemwel in tweeën kunnen breken, zo klein was hij. Maar ik heb helaas zijn gezicht niet gezien. Ga nu eens zitten, zei Clyde: En begin dan rustig bij het begin. Ik wil niet zitten, antwoordde de inspecteur, het vertrek nijdig rondkijkend: Ik zal die twee ploer ten nog wel te pakken krijgen! En ik zal hen ergens opbergen, waar ze het duizendmaal zo rüstig hebben als op de Middellandse Zee. Ze heb ben me vanavond ertussen gehad; re ken maar dat ze me dat geen tweede keer lappen. Ik zal hen Hij liep naar de telefoon in de hoek der kamer, doch bedacht zich voordat hij bij het toestel was. Ze hebben een voorsprong van een kwartier op me, bromde hy, op z*n horloge kijkend: En ik kan geen algemeen alarm maken, als ik geen signalement van hen kan geven. Maar ik zal hen toch wel krijgen, Clyde, ik zal hen krijgen, al moet ik myn hele leven naar hen blyven zoeken. Let maar eens op. Ik weet wel dat je hen krijgen zult, Madran, zei Clyde troostend: Het is maar 'n kwestie van tijd. Wy krij gen allemaal wel eens een opzanikeri en misschien is dat wel gezond voor ons. Heb je onderhand nog geen zin, me alles uitvoerig te vertellen? Nou ja, mij best, zei Madran, terwijl hij een gezicht trok of hij een bitter glaasje slikken moest: Luister! Na de moord in 't Everleigh Ge bouw Moord?, vroeg Clyde verbluft: Alweer een moord? Ja, zeker., die kunstenaar.. Maar dat is waar, je weet er nog niets van af, dat zou ik bijna verge ten. Een schilder en tekenaar, een zekere Clinton Calverley, had een atelier boven op het dak van het Everley Gebouw. Een gekke plek, vind ik, om een atelier te hebben. Maar enfin vanavond tussen negen en tien uur heeft iemand hem door het hoofd geschoten. Voordat ik er heen ging om het geval te onderzoe ken, kwam ik op het idee een boek over kunstenaars op te slaan. Ook Calverley was op zestien november geboren! Clyde schrok zichtbaar. Dat is de vyfde, mompelde hij De inspecteur knikte grijzend. Daarop beschreef hy hetgeen hij in het atelier van Calverley had meege maakt, zijn achtervolging van de da der, het achter het gordijn afgeluis terde gesprek tussen de twee man nen en het smadelyke einde van de door hem in het drama gespeelde rol. Het was Madran aan te zien, dat het vernederende verhaal hem heel wat kostte, doch hij was eerlijk ge noeg om zichzelf niet te sparen. Ze moeten me achter die gor dijnen gehoord hebben, besloot hij met een wrang gezicht: Ik denk, dat die even geritseld hebben, toen ik trachtte er doorheen te gluren. Nou, die twee schooiers lieten niets mer ken, maar een van de twee bleef rus tig doorpraten, terwijl de ander door een zijdeur wegsloop, onopgemerkt achter me wist te komen en me neer sloeg. Het was een sluwe streek, Clyde, en ik ben er als een onnozele hals ingelopen. Nou. neem het nu maar zo erg niet op, troostte Clyde hem; Hetzelf de had mij ook kunnen overkomen. Die slag heeft je zeker je bewust zijn doen verliezen, niet? Slechts een paar minuten. Toen ik bijkwam was ik dichtgebonden als een Kerstpakketje. Het was dood stil om me heen en ik begreep, dat die twee kerels gevlucht waren. Ze moeten er wel dadelijk vandoorge- gaan zijn. Ze vonden het natuurlijk niet veilig meer en smeerden 'm Vlak voor dat jij hier kwam, heeft iemand de deur hier weer openge daan, maar is meteen weer verdwe nen. Dat was Dillinghast, verklaarde Clyde; Je hebt misschien wel eens van hem geboord. Ja, ik ken die kerel, zei Madran met afkeer. Hij is op en top gek. Wat denk je, dat hij hier kwam doen? Dat is nu juist een van de vele dingen, die ik graag zou weten. Ik ben er nog zo zeker niet van, dat hij gek is. Maar op het ogenblik hebben we wel andere dingen om over te denken. Je twijfelt er dus niet aan of de man, die je tot hier in huis achtervolgd hebt, was de moorde naar van Clinton Calverley? Waarom zou ik daaraan twijfe len? Hij praatte er doodnuchter over, als had hij slechts een vlieg doodge slagen. En dat was alles nog niet. Wat ik verder van dat gesprek gehoord heb, was bewijs genoeg, dat die kerels de hand hebben gehad in alle vijf de moorden. En wat erger is, ze zijn van plan er nog één te be drijven. Dat maakt dan zes by el kaar. Zes, herhaalde Clyde peinzend: We moeten het hun beletten, Ma dran.. Dat zullen we ook doen Alleen heb ik er op het moment niet het flauwste idee van, hoé we het moe ten doen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8