o d e r n EEN WANDELING DOOR HET HUIS VAN DE BRUID LEERT: Nuttige rekensommetjes op de rand van een functionele stoel Publiekrechtelijk lichaam voor georganiseerd overleg bij 't Rijk? ZATERDAG 27 JULI 1957 DE I.EIDSE COURANT PAGTNA 7 behoeft niet altijd DUUR te zijn Dat een expositie in 40 woning in Nederland „Het Huis van de Bruid" werd genoemd, zal wel liggen aan het feit, dat de bruid in de huwelijks plechtigheid een hoofdrol speelt, die geen enkele bruidegom haar zal mis gunnen. In veertig nieuwe woningen in Nederland o.m. in Rijswijk kon men in de afgelopen week zien, hoe men het huis voor deze bruid modern en voor niet te veel geld kan inrichten. Wij hebben de woning in Rijswijk bezocht en allereerst viel het ons op, dat er in de kamers nog zoveel ruimte is, ondanks het feit, dat de vertrek ken moderne, dus kleine, afmetingen hebben. Een modern wandrek, dat bruid en bryideg:om samen kunnen opbouwen. Het biedt plaats aan boeken, tijd schriften, radiokast etc. Doelmatig en mooi De meubelen zijn functioneel, dat wil zeggen, dat zij praktisch en mooi zijn, gemakkelijk te onderhouden en licht verplaatsbaar. Het woonvertrek is ingedeeld in een zithoek en een eethoek en de kachel vormt een afscheiding tussen de beide delen. De eethoek bevindt zich achter in het vertrek, praktisch dicht bij de keuken. Aan één zijde is de miiur geheel ingenomen door een wandrek met vele toepassingsmogeliijkheden. Het toekomstig echtpaar kan dit rek naar eigen inzicht opbouwen. Het biedt plaats behalve aan boeken en tijdschriften aan een radio met pick-up en een platenkist, zon der dat kostbare vloerruimte verlo ren gaat. Ruimte. Inderdaad is vloerruimte in een modern interieur kostbaar. Door de suggestie over ruimte te kunnen be schikken heben de echtelieden, en vooral de echtgenoot, die wil „ijsbe ren" zonder zich aan stoelranden en tafels te stoten, niet het gevoel dat zij in een gevangenis van enkele vier kante meters zijn opgesloten. Het ge brek aan woonruimte heeft hier van de nood een deugd gemaakt. De tafel is gedekt met een modern servies, in een gaaf en krachtig lij nenspel, een vreugde voor het oog. Zelfs in de radio is het stempel van de moderne vormgeving terug te vinden: een stakke lijn in blank ahorn. De keuze van de kachel is belang rijk. Door de speciale kozijndetails en patent-tochtstrips is dit huis wel tochtvrij, maar het vertrek heeft toch nog twee glaswanden, die 's win- versiering. Maak van uw kamer geen Mm ters snel afkoeling brengen. De bruid heeft dus een hetelucht-kachel ge kozen, die een geregelde circulatie van de warmte met een minimum aan warmteverlies gerandeert. Modern. De wanden van deze kamer zijn in verschillende kleuren behangen. Men kan over dit modernisme van mening verschillen, maar dank zij een goede kleurenkeuze heeft nen toch een aardig effect kunnen berei ken. Met kleur immers in de kamer kunt u een massa doen: met de tin ten waarin rood en geel ver werkt is, kunt u warmte suggereren, met groenen, blauwen en grijzen koelte; de laatste kleuren hebben bovendien een wijkend, ruimte-ge vend effect. U weet dus welke kleu ren kiezen moet, indien u niet te-1 vreden bent over het rantsoen vier kante meters, die u door de Dienst Huisvesting is toegewezen. Natuur lijk moet u oppassen voor een al te bont geheel, dat werkt even irrite rend, als het beige en bruin van vroeger slaapverwekkend. In dit binnenhuis is de architect er op voortreffelijke wijze in geslaagd met grijs, wit en geel behang, grijze en gele gordijnen en blauw linoleum een voor het oog aangename combi natie te verkrijgen. Eenvoud. Een rustig effect moet benadrukt worden door een eenvoudige wand-1 schilerijen-tentoonstelling; tenminste als u aan de tien geboden van de moderne binnenhuisarchtict wilt ge hoorzamen. Een goede aquarel, een litho kan dikwijls al voldoende zijn om saaiheid te voorkomen. Gezellige tevens doeltreffende ver lichting is niet alleen een kwestie van lichtsterkte, maar ook van de juiste plaatsing van goede armaturen. In „Het huis van de bruid" vindt u een aantal praktische fleurige lam pen aangebracht, die gemakkelijk te onderhouden zijn en even zoveel kleurige noten in het interieur vor men. Wijzen we tenslotte op de alu minium jalouzien, die als het nodig is, de zon buiten de deur houden. Hoeveel kost dat? Wat kost nu een kamer, die op deze wijze in ingericht? We hebben geprobeerd een ruwe raming te rqt- ken en kwamen tot de volgende cij fers: Tafel 4 Zweedse stoelen 117.50 130.— Lage fauteuil 98.50 Bijzettafel 69.50 Kachel 310.— Stalen wandrek (boeken) 323.50 Tweezitsbank 360.— Hanglamp 43.50 Vouwlamp 25.96 110. Gordijnen 35. Dressoir 155. Eetservies (24 delig) 70.— Tafelkleed 6.90 Wandversiering 20.— Totaal 1875.35 en houten bak zijn dan niettemin nodig. De slaapkamer. In uw slaapkamer zoekt u op de eerste plaats rust. De wandversiering en het behang zijn dus ook in overeenstemming met de gewenste rust. Als ruimtebespa- rende moglijkheid zijn in deze kamer „onderschuifbedden" toegepast. Het ene bed van deze lits-jumeaux ver- j dwijnt op rails onder het andere. Be schadiging van de vloerbedekking wordt op deze wijze voorkomen. Schuimrubberen matrassen rusten op de springveren. Toiletkastje en schrijfblad opgenomen in een wand- j rek bieden met de ranke stalen bu reaustoel werkruimte aan men en vrouw. De twee sierlijke rotanfau teuiltjes geven de mogelijkheid voor een rustig gesprek, indien de huiska- j mer bezet mocht zijn. Deze lichte stoelen kunnen ook in de huiskamer eventueel bekleed met een gezellige kussen dienst doen als er grote visite komt. Er is een s ico - v loe r bedekkin g een sterk weinig kostbaar en in vele kleurencombinaties verkrijg baar product. Voor een slaapkamer op deze wijze Zonder radio, jalouzieën e.d. bent u dus met de huiskamer voor bijna 1900 klaar. Het rijk van de vrow. De keuken in het huis van de bruid is er zo één, waarvoor de da mes de handen van verrassing ineen slaan. We zien er bijvoorbeeld een koelkast, en een dergelijk luxe-meu bel is bepaald niet een hoofdvereiste voor een gelukkig bestaan. Vergeten we dus even de frigidaire dan hou den we over: het roestvrij stalen aan- rechtblad van de Bruizeel-keuken, dat u met één streek van een natte doek glimmend-schoon kimt ma ken, het fornuis met oven, de edél- aluminium keukenuitzet, en de was- l machine. Een handige kastenwand I met wegzetrqimte en doorgeefkast, de verbinding tussen keuken en ka mer, zal de huisvrouw heel wat kilo metertjes lopen besparen. Uit dit al les blijkt, dat men meer en meer tot het besef komt, dat huisvrouw zijn ook een „vak" is, en zeker geen vak, dat men onder het hoofdstuk lichte arbeid zou schikken. En dit zijn de prijzen: De wasmachine 396. De stofzuiger 125. De aluminium-keukenuitz. 156. Het fornuis 307.50 Melkkoker 25. Gordijnen 25. Lamp 13. Pottenkijker 8.10 Colovinyltegels 50. Totaal 1105.60. Voor de keukenuitzet komt er dus nog eens ƒ1105.60 bij. Hierbij mogen we in aanmerking nemen, dat jong gehuwden de eerste tijd nog wel zonr der electrische wasmachine kunnen. Aanschaffen van een wringer, teil In een nieuwe buurt verschijnen eerst de bewoners, dan komen de kinderwagens. En buurtbewoners gaan de modelflat bezichtigen, ter wijl de toekomstige hope des vader lands de slaap der onschuldigen sluimert. Niet duur. Modern en toch mooi zijn de men- Dat wil dus zeggen dat u voor mo-!bel™ /eh k!,mer' Zij verel«,> ingericht komen wij nog eens aan een derne inrichting van een huis met wemig onaernoua. bedrag van 700 gulden. 3700 gulden al een heel eind komt. (Foto s: ,De Leidse Courant Velen zullen in het midden brengen, dat over smaak niet valt te twisten, en dat ieder zijn huis naar eigen smaak moet inrichten. Van harte toegegeven; volgt uw eigen keuze bij het inrichten van „het huis van de bruid", het zijn immers de bruid en de bruidegom die er twee-driekwart van hun levensdag in door moeten brengen. Kies dus wat u zelf mooi vindt, maar deze regelen werden slechts geschreven om te doen uitkomen, dat moderne meubelen mooi en toch niet duur behoeven te zijn. Duur of goed koop is maar betrekkelijk: het hangt er van af, dat men er in slaagt, met de som. die ter beschikking staat, zo goed mogelijk tegemoet te komen aan de eisen, die men stelt. Men moet zeker niet trachten een soort film-interieur te imiteren met kost bare meubelen, voorzien van naar al le kanten openklappende deurtjes en laadjes. Wjj zijn bijzonder afkerig van meubelen, die voor alles geschikt zijn. In onze moderne samenleving hebben we niet allemaal 'n „bar"-meu- bel nodig, evenmin als ingewikkelde ingebouwde radio- of televisiekasten. Laten wij deze meubelen overlaten aan de filmdiva's die er elegant ge bruik van weten te maken, en over gaan tot de orde van de dag. Door het raam heeft de bruidegom in „het huis van de bruid" het gezicht op palen, stenen en betonmolens: nieuwe woonruimte voor nieuwe bruiden wordt geschapen. De oude toren van Rijswijk gelooft het wel. Adviescommissie- Bouwman Er is overleg gaande tussen het ministerie van binnenlandse zaken en de organisaties van overheidsper soneel inzake een belangrijke wijzi ging c.q. sterke democratisering van het georganiseerd overleg. Men gaat bij de bestudering van dit vraagstuk uit, aldus „Trouw", van het zgn. rapport-Bouwman, uit gebracht door een staatscommissie en zo genoemd naar de heer L. J. P. N. A. Bouwman, KV.P.-lid van Ged. Staten van Noord-Holland, die kort geleden te Haarlem is overleden. De heer Bouwman interesseerde zich bij zonder voor deze problemen. De commissie-Bouwman heeft voorgesteld om voor het overleg over bezoldiging, sociale voorwaarden en de rechtspositie van de ambtenaar in het algemeen een publiekrechtelijk lichaam te stichten, waarin de over heid en de ambtenaar, resp .als werk geefster en als werknemer elkaar zo veel mogelijk op voet van gelijkheid zullen kunnen ontmoeten. In dit orgaan moeten het Rijk, de provincies, de gemeenten en de cen trale organisaties van overheidsper soneel vertegenwoordigd zijn. De commissie beveelt aan in dit orgaan ook een adviserend lid te be noemen, hetzij een vertegenwoordi ger van de S.E.R. of van het college van rijksbemiddelaars en Stichting van de Arbeid. De voorzitter zou door de Kroon benoemd moeten worden. Het zal nog Geen extra uitkering spoorwegpersoneel Aan het personeel van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen zal geen extra uitkering worden gedaan. De perso- neelsraad van de N.S. heeft in april de directie voorgesteld, zo'n uitke ring te verstrekken, doch een uit voerige gedachtenwisseling heeft tot gevolg gehad, dat aan het college van rijksbemiddelaars en aan de minis ter wan verkeer en waterstaat geen voorstel zal worden gedaan, een ex tra uitkering toe te staan. Dit heeft miinster Algera meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Reuter. wel geruime tijd duren alvorens de organisaties der ambtenaren, aan wie het rapport-Bouwman is voorgelegd, een oordeel zullen kunnen uitspre ken. ZES DUITSE MILITAIREN VOOR OPLEIDING NAAR ONS LAND In augustus zullen zes Duitse mi litairen naar Nederland komen om hier gedurende een half jaar een op leiding te krijgen in de luchtverde diging. Zij zullen worden geplaatst in het kamp van de Koninklijke Luchtmacht Holterhoek nabjj Eiber gen, waar een navigatiestation van de luchtmacht is gevestigd. De op leiding geschiedt op grond van een Navo-afspraak. De zes mannen zijn: twee sergeants-majoor, een sergeant eerste klasse, een sergeant, een kor poraal en een soldaat. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Blijkens de Staatscourant werden in de week van 14 tot en met 20 juli aangegeven 5 gevallen van para- typhus b, 9 gevallen van kinderver lamming met verlamming en 1 ge val van kinderverlamming zonder verlamming, en 2 gevallen van ziek te van Weil. Deze laatste in Apel doorn en Sassenheim. De gevallen van kinderverlamming werden ge constateerd in de Noordoostpolder (1), in Amsterdam (2), Purmerend (1), Velsen (1), Rotterdam (1), Was senaar (2), Roosendaal en Nispen (1) en Heerlen (1). DUITSERS WILLEN „HUIZE DOORN" ZIEN. Om nog iets van de „heerlijkheid" van hun oude Duitse keizer terug te vinden brengen vele Duitse touristen in Nederland een bezoek aan het mu seum „Huize Doorn". Donderdag heeft het een rekord aantal bezoekers genoteerd, n.L 1400. fDoot tadat op. de bon In Engeland worden op het ogen- gecontroleerd; een telefoontje naar een politiepost iets verderop garan deert de haastige autobestuurder dan een „bon". Met ingang van 1 augustus a.s. zal dit controlemiddel, dat uit de Verenigde Staten afkomstig is, offi cieel in gebruik worden genomen. bflik proeven genomen met radar- snelheidscontrolemeters, ee'i en ander tot verontwaardiging van de vereni gingen van automobilisten. Het overtreden van de maximum snelheid wordt op eenvoudige wijze

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7