In een Leids museum JONGE MENSENS PELEN GAMELAN-MUZIEK Goed werlc van educatieve afdeling „Volkenkunde" R*K. Vakschool voor meisjes Galgewater te Leiden Examens MSG te Leiden ZATERDAG 27 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALS WE 's AVONDS de stilte van een verlaten Museum voor Volken kunde te Leiden binnengaan, horen wij van ver exotische muziek. Maskers grijnzen ons toe, terwijl we door de lange donkere gangen in de richting van het geluid lopen. Eindelijk staan we in een schaars verlicht vertrek, waar de gehurkte figuren van jonge mensen fantastische schadu wen werpen over de instrumenten van een gamelan-orkest. Vreemde mu ziek weergalmt, muziek, die het in deze omgeving van vitrines met vreemd- gevormde poppen het uitstekend doet. Enige sporen van Indische roman tiek zijn over de oceaan gewaaid en ergens in een Leids gebouw opnieuw tot bloei gekomen. Met één dreun op de gong beëin digt het orkest zijn muziek; dan is de betovering verbroken. De leider van het orkest, de jonge dr Van Wengen, die kennelijk populair is bij zijn pupillen, komt op ons af en stelt de leden van dit orkest aan ons voor: Jongelui meisjes en jongens variërend van 16 tot 20 jaar, stuk vor stuk door en door Hollands, met blonde kuiven en zo nodig zomer sproeten, maar met gevoel voor de Indonesische gamalan-muziek in de toppen van hun vingers. Ernst. Wat als een tijdverdrijf begonnen is, begint nu ernst te worden. Een Engelse gramofoonplatenmaatschap- pij heeft deze gamelan-groep al voor dé plaat laten spelen; de jongelui hebben muziek gemaakt voor Multi- film, die een serie films over Indië van geluid wilde voorzien en onlangs klonken de weemoedige gamelan klanken voor de TV-microfoon, ter wijl de camera's hun mechanisch oog richtten op dit fotogeniek groepje. Want fotogeniek zijn ze, die Leid- se en Haarlemse jongelui met hun mooie glimmende instrumenten, on danks het feit, dat zij maar gewoon in hun daagse kleren achter de in strumenten hurken. Er blijft toch iets van die oosterse sfeer rond de exotisch gevormde instrumenten hangen. Daar zijn de zware gongs, die met een treffende zekerheid door een 17-jarige scholier worden aangesla gen, de kleine gongs of Kempul, de slaginstrumenten als Kenong en Ke- tuk, de Bonang die er uitziet als een koperen keukenuitzet op touw tjes, de thema-instrumenten als de Saron en de Gambang en de trom of kendang, lie door de leider van het orkest wordt geslagen. Alles bij elkaar ziet het er aantrek kelijk uit en brieven, die de orkest leider dr. Van Wengen nu nog ont vangt, bewijzen, dat het optreden van de NCRV-televisie een succes is ge worden. De bonangs, koperen ketels van ver schillende grootte die op een onder stel van koorden liggen. Zelf doen. Maar de leider van het orkest houdt het simpel. Het doel van dit samenspelen mag men niet voorbijstreven. In het ka der van het educatief werk aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden worden deze bijeenkomsten gehouden. Door het zélf-doen worden de jeugdige spelers vertrouwd ge maakt met de muziek van een ander volk. Zou gelijk met het groeien van de melodie ook niet een gevoel van verbondenheid met verre vol ken geboren kunnen worden? De jon gelui leren waardering te hebben voor wat vreemd is en mét hun be drevenheid in de muziek, groeit hun belangstelling voor een ander volk. Moeilijke muziek. De liefde voor deze muziek, die de westerse oren bij de eerste kennis- Soms geeft dr. Van Wengen demon straties met de wajang. (Foto's: „De Leidse Courant"). making geweld aandoet, is zó groot, dat zij uren lang over de instrumen ten gebogen kunnen zitten. Genietend luitseren de jeugdige misici naar gramofoonplaten, die gamelan-mu- ziek van de beste Indonesische gezel schappen laten horen. Het is een kwestie van wennen. De toonladder van de gamelan-mu- ziek, die uit vijf of zeven tonen is opgebouwd, is ook geheel anders dan de westerse. De instrumenten, die het Museum voor Volkenkunde te Leiden worden gebruikt, zijn ge stemd op een toonschaal, die tussen de tonen een interval geeft van on geveer twee en een halve noot in onze stemming. Deze stemming voor al geeft het vreemde effect aan deze muziek. De melodie is opgebouwd volgens een vast maatschema, waar voor de leider van het orkest met zijn trom het rythme aangeeft. De gong en de andere rhythmische instrumenten scanderen dit metrum, terwijl de melodie instrumenten hun eigen thema's spelen. Hoewel ook de bespelers van de melodie-instru menten aan het thema gebonden zijn, hebben zij enige vrijheid tot im provisatie. Vooral de helder vibrerende saron speelt bij de melodievorming een belangrijke rol. Het spreekt vanzelf, dat de leider van het orkest, die met zijn vingers op de trommel een ingewikkelde fi guur slaat, de moeilijkste taak heeft. Hij moet het ingewikkeld rhythme opbouwen en de spelers naar een hoogtepunt stuwen. Maar zelfs een op het oog gemak kelijk te bespelen instrument als de gong eist van de bespeler een hoge Het gehele orkest, rechts dr. Van Wengen de trom bespelend. mate van concentratie en artistiek inzicht. Door zijn spel krijgen de instrumenten de gewenste binding. Zijn metrum is ook ingewikkeld van opbouw. Enthousiast. Tien jongelui uit Leiden en om geving en Haarlem werken aan dit orkest mede. Eigenlijk is dit een sa menvoeging van enthousiastelingen, die van een gamelan-orkest in Leiden en een in Haarlem zijn overgebleven. Dr. G. D. van, Wengen, medewerker aan de educatieve afdeling van dit museum, die in Haarlem en daarna in Leiden al zeventien jaar aan game lan-spel doet, heeft deze groepen bij elkaar gevoegd, en de deelnemers ondanks dat enigen van hen van Haarlem of Den Haag moeten rei zen, blijven trouw komen. De jongelui spelen voor ons nog een serie nummers uit hun reper toire en van lieverlee gingen ook wij aan deze muziek „wennen", de eer ste stap naar do waardering. Aan het slot van deze repetitie nemen de musici afscheide tot september, na de vacanties. Als de echo van hun stappen verklonken is, ligt het museum weer stil en ver laten. De poppen en maskers kijken ons zwijgzaam na als we door de lange gangen de weg terug ondernemen. Uitslag gehouden examens: Het getuigschrift Huishoudkundige werd behaald door de dames: A. Eps- kamp, I. Huurman, C. Steeneveld, W. de Wilde, Leiden; J. Dijkmans, Til burg; A. van Heyst, Heythuysen; M. Hunink, Twello; I. van der Lugt, A. Malais, P. Touw, Rotterdam; H. Ver- degaal, L. Jonkman, Sassenheim; N. Verhoeven, Heemstede; E. Versteeg, Heerlen; M. Evers, Leiderdorp; R. Backbier, Brunssum (L.)K. Levedag, Oegstgeest; M. Lohman, Haarlem. Afgewezen: 4. Het getuigschrift Vormingsklasse behaalde de dames: W. Visser, Lei den; J. Alkemade, Noordwijk; R. v. d. Bosch, N. v. d. Brink, Zoetermeer; E. v. d. Drift, Oegstgeest; A. v. Hey- ningen, Voorburg* I. Jansen, Leimri- den; G. Jonkman, C. Verdegaal, R. Lascaris, Sassenheim; R. Langeveld, T. Langeveld, Lisse; C. Smithuis, Noordwijkerhout; J. Specken, Voor schoten; L. Franken, Alkmaar. Afgewezen: 1. Het schoolgetuigschrift Kinderver zorgster werd behaald door de da mes: M. Honders, M. Stijger, R. v. d. Vos, Leiden; G. de Mik, Zoeterwou- de; M. Eldering, R. Wesseling, Sas senheim; T. Lubbe, Oegstgeest; M. Oehl, P. Pijnacker, Noordwijk; A. van Rijn, Warmond. Afgewezen: 2. Het diploma Kolonieleidster van de Centrale Raad werd behaald door de dames: M. Stijger, N. Rijsbergen, Lei den; M. Eldering, R. Wesseling, Sas senheim; M. Oehl, P. Pijnacker, Noordwijk. Afgewezen: 3. Het getuigschrift Coupeuse behaal den de dames: L. Edelaar, F. Esderts, T. Griffioen, B. v. d. Linden, G. Tie- rolf, allen te Leiden. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Costuumnaaister behalden de dames: T. Baart, S. Fla- man, R. Minderop, J. Smits, J. Ver meulen (met lof), te Leiden; G. Duy- nisveld, A. Meijer, Voorschoten; S. Vis, Katwijk/zee; C. Zwaan, Leider dorp (met lof). Afgewezen: geen. Het getuigschrift Huisnaaister werd behaald door de dames: M. Bakker, M. de Cler, J. Geen jaar, L. Hettinga, T. Sloos, A. Taf fijn, te Leiden; N. van Dam, G. Duinhoven, A. van Dijk, Warmond; J. George,- Voorschoten; J. Hartog, Rotterdam; A. Hogervorst, C. de Mooy, E. Visser, Oegstgeest; L. Lens, Voorburg; H. Leuven, Lisse; B. van Noordt, Noordwijkerhout; A. Schaap, Katwijk/Zee; W. Tangeman, Sassenheim. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Huishoudassis- tente behaalden de dames: Th. van Bakel, I. Bogaards, C. Bult, C. Lam- boo, T. v. d. Pluym, R. van Veldhui zen, W. van Vliet, Leiden; A. Bou- huis, N. Duyndam, A. van Leeuwen, A. Kriek, Noordwijk; B. Clifford Kocq van Breugel, Oude Vetering; F. van Leeuwen, Wa *mond; A. Meus- kens, Wassenaar; C. van Haver, J. v. d. Poel, H. de Rooy, K. Göllner, Oegst geest; M. Scholten, Leiderdorp; L. Varkevisser, Katwijk a/Zee; J. Zwartjes, Alphen a. d. Rijn; W. Ber- kesteyn, Waddinxveen. Afgewezen: 1. Het getuigschrift '-jarige Middag opleiding behaalden de dames: B. Grimbergen, J. Kroeze, Leiden; A. v. Dam, C. v. d. Werf, Voorhout; T. van Eeden, Noordwijkerhout; G. de Groot, Oegstgeest; R. Odijk, Wassenaar. Het getuigschrift 2-jarige Middag- opleiding behaalden: G. Knijnenburg, J. v. d. Meer, B. Lagendijk, Leiden; B. de Frankrijker, C. Rietveld, Ha- zerswoude; A. Knura, Voorschoten; W. Kroeze, Sassenheim; H. Luyten, Katwijk a. d. Rijn; J. van Veen, Zoe- terwoude; D. v. d. Vis, Koudekerk a. d. Rijn; T. Wassenaar, Wartnond; T. van Bohemen, Noordwijk. Afgewezen: 1. Het getuigschrift 2-jarige Primaire Dagopleiding behaalden: A. Baak, ,C- Bos, B. v. d. Broek, T. Crama, J. Heu velman, W. de Lezenne Coulander, I. Noort, W. de Roode, N. de Rooy, R. Sloos, J. Smit, W. Teljeur, T. Dooyen- burgh, N. van Benten, A. van Gent, I. van Goozen, C. Hendriks (met lof), B. Krekelaar, J. Ku' Jer, R. Martijn, T. Mieremet, A. van Zeist, R. de Bruyn, M. Coster, T. Gijbeis, A. Ile- ruer, J. v. d. Hoeven, A. Juffermans, A. v. d. Kaay, M. v. d. Krogt, A. Ti cheloven, C. Verplancke, te Leiden; C. Beugelsdijk, Warmond; N. van Haastert, A. v. d. Velde, Zoeterwou- de; R. v. d. Heiden, Sassenheim; E. Moerkerk, Noordwijk; C. Onderwater, Voorschoten; I. 1' Amie, Roelofarends- veen, M. Appelman, R. Verwer (met lof), Noordwijkerhout; J. Breed, Ria Breed, Riet Breed, I. Hoogeveen, A. Mostert, Nieuw Vennep; C. van Dam, B. Floor, A. v. d. Lans, Voorhout; T. ten Have, C. v. d. Kamp, Oegstgeest; A. Hoogeboom, C. v. d. Poel, A. Rot teveel, Rijpwetering; R. van Kempen, Hazerswoude; J. Straathof, Nieuwe Wetering; E. Dompeling, T. v. d. Lin den, J. Nagtegaal, M. de Bruijckère, L. Veringa, Leiderdorp; Chr. de Haas, Katwijk a. d. Rijn; A. .*an Oyen, Bos koop; R. Spruyt, Wassenaar; A. Bee- len, Lisse. Afgewezen: 3. Bevorderd: Van het le leerlaar naar het 2e van de Opleiding Huisnaaister: G. Beugelsdijk, C. Edelaar, I. Giezen, M. Heetvelt, C. Hoppenbrouwer, Lei den; A. Augustinus (met lof), Noord wijk; R. Broekhof, M. Verduin, Noord wijkerhout; A. Hoogervorst, D. Kop, Leiderdorp; G. v. d. Hulst, N. War merdam, Voorhout; C. de Ruiter, Oegstgeest; A. de Winter, Warmond. Niet bevorderd: geen. Van het le leerjaar naar het 2e van de Opleiding Huishoudassistente: N. van Iterson, J. Martheze, J. Peijnen- borg, J. Verhaar, A. Vrisekoop, Lei den; B. Bakker, Roelof ar andsveen; R. v. d. Geest, (met lof), Rijpwetering; R. George, Voorschoten; A. Nieuwe- steeg, Boskoop; N. v. d. Plas, Wasse naar; A. Vink, Noordwijk aan Zee; J. Grevenstuk, Zoeterwoude; L. Boers, Hazerswoude. Voorwaardelijk bevorderd: 2. Niet bevorderd: 1. Van het le leerjaar naar het 2e van de Middagopleiding: L. Souhoka, J. Mosselman, Leiden; L. Fase, Hazers woude; J. Pieterse, L. Bosman, Zoe terwoude; J. Levècke, Noordwijk. Niet bevorderd: 8. Van het 3e leerjaar naar het 4e van de Middagopleiding: T. Bakker, A. Hoogenboom, L. Kret, Leiden; J. Bak ker, Nieuw-Vennep; N. van Steenber gen, Leiderdorp; B. van Noort, Oegst geest; J. Schakenbos, J. de Vroomen (met lof), Warmond; N. Valentqn, Voorschoten; M. v. d. Werff, Zoeter woude; C. Koot, Voorschoten. Voorwaardelijk bevorderd: 1. Niet bevorderd: geen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden ▼oor Geboorteaankondigingen (Advertentie). Van het le leerjaar naar het 2e van de Primaire Dagopleiding: P. Verhoef, W. Agerkop, L. van Breukelen, M. Edelaar, D. Gijbeis, R. de Haas, A. Hogervorst, C. Juffermans, R. van Latum, T. Montanus, M. Nieuwen- burg, M. Smits, R. Uljé, A. Uljee, A. van Zanten, N. van Zijp, G. Bakker, E. de Bolster, R. Goddjjn, L. van Hal, N. van Kasterop, E. van Klink, E. Knijnenburg, B. Mulder, T. Paarde- kooper, C. Pot, A. Rozier, G. Rijsber gen, R. Scheffers, A. v. d. Spree, E. v. d. Vlugt, T. Zonderop, L. Egberts, T. Hamerling, B. Hillebrand, R. Hon ders, T. Kranenburg, J. Ladan, R. v. Leeuwen, J. Ligtvoet, W. v. d. Lin den, E. Neuteboom, S. de Roos, J. v. Royen, R. Stoute, B. Vogelenzang, J. van Zuylen, R. Roman, R. Aarnoutse, L. van Eijgen, R. Honsbeek, C. Mat ters, I. van Polanen, R. Siere, P. Sla- dek, L. Timmers, N. Vermeer, A. Wierda, te Leiden; Th. Ammerlaan, R. v. d. Meer, I. Spiegeler, C. Ver boon, Voorschoten; G. Houdijk, D. Houtman, A. v. d. Louw, E. Verba kei, R. Verbey, Boskoop; I. Koetsier, Hoogmade; C. de Koning, R. Schou ten, T. v. d. Zwet, Koelofarendsveen; J. van Maasdam en C. v. d. Werff, Zoeterwoude; T. Mollers, Leimuiden; R. Opdam, P. Witteman, Rijpwete ring; A. Overdevest, Stompwijk; C. v. d. Poel, Valkenburg (Z.-H.); C. Ver- kleij, Katwijk a. d. Rijn; R. v. d. Aart, A. Driessen, T. v. d. Hulst, (met lof), L. Griffioen, Oegstgeest; M. v. d. Berg, M. van Kan, E. van Werkhoven, Noordwijk; Th. v. d. Berg, T. Boer, A. de Graaf, A. Rasser, W. Wernecke, Leiderdorp; M. v. d. Berg, A. Floor, R. Floor, W. Floor, J. v. d. Maat, Voor hout; A. v. Dam, A. Versluijs, War mond; N. Duivenvoorden, N.'hout; L. Koemans, C. v. d. Meer, H. van Hors- sen, Rijnsburg; T. Kovacs, R. Zeestra ten, T. Duiker, P. Geenjaar, Sassen heim. Voorwaardelijk bevorderd 7. Niet bevorderd: 7. De uitslagen van de overgangs- en eindexamens van de Uitgebreid Tech nische School v. h. Kon. Gen. „M.S. G." zijn als volgt: Bevorderd van Schakelklasse naar le klasse: D. J. v. Cuilenbuig, Kat wijk; R. E. B. Develing, W. E. Frans, O. J. Frenks, Alphen a. d. R(jn; J. S. v. Galen, Katwijk; F. A. J. de Groot; G. P. Hoogeveen, Oegstgeest; A. C. Hoogervorst, Nieuwveen; H. D. W. de Jong, Katwijk; C. J. M. Koe- lewyn, Noordwijkerhout; B. J. Lam- booy; J. v. d. Plas, Katwijk; J. W. Rijswijk, Alphen a. d. Rijn; N. J. Smit, A. J. v. Spronssen, Wassenaar; L. A. M. van Tienen, J. P. Versluys, Warmond; N. P. M. Waasdorp, War mond; J. M. Witte, R. van Woerkom, Leimuiden; F. A. M. Zwartjes, Ha zerswoude; P. A. N. v. d. Zwet, Hoofddorp. Afgewezen 5. Bevorderd le klasse Werktuig bouwkunde naar 2e klasse: Th. P. M. M. Alkemade, Noordwijk; J. Broek stra, Oegstgeest; J. v. Dam, Rijnsa- terwoude; J. Duivesteyn, H. Geels, Wassenaar; R. J. 't Hooft, Voorburg; J. G. Ch. Kok, Gouda; J. W. Kriek, Noordwijk; H. A. v. d. Mark; J. C. v. d. Meer, Roelof arends veen; J. Noorduin; A. H. v. Noort; N. Over- beeke, Nieuw Vennep; H. P. C. Pee- perkorn, Noordwijk; H. v. d. Plas, Katwijk; P. v. Remundt; H. Soegiar- to; A. H. Tendeloo; J. J. M. Verhaar, Lisse; R. v. d. Waard, Wassenaar; H. Ch. Weerheym, Boskoop. Afgewe zen 8. Bevorderd le klasse Electrotech- niek naar 2e klasse: F. J. Abspoel; U. W. Bierhuys, Den Haag; C. Th. M. Cornelissen (voorwaardelijk); J. C. van Duyn, Katwijk; J. J. Th. v. Gro ningen; J. N. J. Kettenis; P. J. Kle- ton, Noordwijk; M. J. Kollau; Ch. Leander, Lisse; B. Mark (voorwaar delijk); A. A. Veerman. Afgewe zen 1. Voor het Theoretische deel van het Eindexamen zijn de volgende leer lingen geslaagd: Afdeling Werktuigbouwkunde: C. P. A. M. Beijersbergen, Hillegom; C. P. Bik; E. H. v. d. Bosch, Oegstgeest; J. W. Bourguignon, Nieuwkoop; H. J. Bouwhuis, Noordwijk; P. A. de Bruyn, Sassenheim; L. Dompeling, Katwijk; B. C. de Groot, Voorscho ten; R. Huisken, Katwijk; W. J. Kar- pes; F. W. Luitwieler, Leiderdorp; P. Meijer, Den Haag; W. v. Oosten; A. Ouwehand, Katwijk; F. Rosdorff; J. W. v. Staden; H. E. Wiecherink, Katwijk; J. H. C. Witkamp, Leider dorp; W. F. de Wolf. Afgewezen 5. Afdeling Electrotechniek: A. C. M. IJ. Hoogeveen, Langeraar; A. Mank, Langeraar; L. A. v. d. Steen, Wasse naar; J. Tom, Alphen a. d. Rijn; Sj. J. Wiersma, Hillegom. Afgewezen 3. Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze Leiden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6