Kroestsjef daagt de V.S. uit tot studentenuitwisseling Dr. Adams krijgt flinke boete Amerika neemt uitdaging aan Hoe zit het met de radio- en televisie-programma's? De stakingen in Engeiand Frankrijk moet gaan bezuinigen GEWAPENDE OPERATIES IN OMAN GESTAAKT Instorting in Cairo De overstromingsramp in Japan 3tie% iieulweea een p,a&&ag.:e% Veertien overtredingen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 27 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14168 Kroestsjef „Kom 'ns hier j ais je durft" Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Kroestjtsjef, de leider van de Rus- autoriteiten kortgeleden paspoorten sische communistische partij, heeft hebben gegeven aan Joden, opdat zij de V.S. uitgedaagd om verscheidene honderden studenten tussen beide landen uit te wisselen. De studenten moeten een jaar in een van beide landen studeren en de kosten moeten door het als gastheer fungerende land betaald worden, aldus Kroesj- tsjef. Dit is meegedeeld door mevr. McClean, die deel uitmaakte van een groep Amerikanen, die een bezoek aan Rusland hebben gebracht en die door Kroesjtsjef in Moskou zijn toe- gesproken. Kroesjtsjef zou hierbij hebben toegegeven, dat enige Russen bij een dergelijke uitwisseling wel zouden overgaan tot het kapitalis tische stelsel. „Maar er kan wellicht ook iets ge beuren met de Amerikaanse studen ten, hoewel ik veronderstel, dat jul lie de meest verstokte kapitalisten naar de Sowjet-Unie zullen sturen", aldus de Russische partijleider. Volgens Kroesjtsjef houdt het niet toelaten van Russen in de Verenig de Staten uit veiligheidsoverwegin gen „geen steek", omdat Rusland al de waterstofbom heeft. Desgevraagd antwoordde Kroesj tsjef, dat het tot op zekere hoogte waar is, dat Joden niet uit de Sowjet- Unie mogen emigreren. „Wij verstrekken slechts paspoor ten aan hen, wier reis nut afwerpt", aldus Kroesjtsjef. Hij verklaarde, dat de Russische In Londen verluidt uit betrouw bare bron, dat de vakbondsleiders van de 100.000 stakende buschauf feurs hebben besloten, beëindiging van de nu een week durende staking aan te bevelen. Volgens de zegslieden had men dit besloten op een vergadering, waar- j op de vakbondsleiders zich beraadden ven het fort van Izki waargenomen, op een tegemoetkoming van de re-1 Voordat dit fort woensdag door naar Polen konden repatriëren. Maar het is ons bekend, dat zij recht door naar Israël zijn gegaan. Wij zijn van mening, dat Israël een agressieve politiek voert. AMERIKANEN WILLEN WEL Een woordvoerder van het State Department verklaarde vrijdag, dat de V.S. bereid zijn een duidelijk om schreven voorstel van Russische zij de voor uitwisseling van studenten in overweging te nemen. Hij zei, dat de V.S. reeds eerder voorstellen hebben gedaan om tot een uitwisseling van studenten te komen, maar dat deze voorstellen zijn verworpen. Voorts hebben de V.S. ongeveer een maand geleden de Sowjet-Unie voorgesteld om radio- en televisie programma's uit te wisselen, maar er is nog steeds geen antwoord hier op binnengekomen, aldus de woord voerder. De nationale vereniging van Ame rikaanse studenten heeft vrijdag Kroesjtsjef en de communistische jeugdbeweging van de Sowjet-Unie verzocht een regeling op te stellen voor de uitwisseling van studenten voor lange tijd. De vereniging deel de mee, dat zij alleen belangstelling heeft voor .uitwisseling voor lange tijd. De uitnodiging aan de vereni ging tot deelneming aan het festival van Moskou, die in naam van de Amerikaanse studenten werd afge wezen, was, naar het haar toescheen, louter propaganda. Het mes in de begroting Sultansvlag waait over fort Izki Alle gewapende operaties in het gebied van de opstand tegen de sul tan van Oman zijn volgens een of ficiële woordvoerder te Sharjah op geschort. Voor hoelang is nog niet bekend. Het betreft hier de operaties van vliegtuigen van de Britse luchtmacht tegen versterkingen van de opstan delingen in Oman, die drie dagen ge duurd hebben. De aanvallen ge schiedden met boordkanonnen en ra ketten. Een woordvoerder van de R.A.F. heeft gezegd, dat zaterdag operaties zouden beginnen voor een intensieve verspreiding van strooibiljetten in het opstandige gebied, waarin wordt aangespoord tot steun aan de sultan. De rode vlag van de sultan is bo- gering van 11 shilling voor de sta- kenden. Vandaag zouden negentig afgevaar digden van vakbonden uit geheel Engeland hierover in Londen ver gaderen. Indien de vergadering gun stig over het advies beschikt, zullen enkele busdiensten zondag hun dien sten weer kunnen hervatten, en zal de toestand maandag mogelijk weer geheel normaal zijn. Verkiezingsonrust in Argentinië Er heerst enige onrust in Argen tinië in verband met de verkiezingen van a.s. zondag. Vooral de neo-pe- ronisten roeren zich geducht en trachten hun landgenoten op te wek ken tot blanco stemmen als protest tegen het beleid van president Aram- buru. Gisterochtend kwamen 10.000 pe ronisten in botsing met leden van de regeringspartij. De politie moest de massa uiteenjagen door middel van vuurwapens en door gebruik te ma ken van traangas. De demonstranten begonnen vrij dagmorgen, toen de peronisten de San Poncianokerk verlieten, waar zij een H. Mis hadden bijgewoond, die werd opgedragen ter gelegenheid van de vierde verjaardag van de dood van Eva Perón, de tijdens haar leven verafgode echtgenote van de verdre ven dictator. Nadat de politie de menigte uiteen gedreven had, lagen de straten van Buenos Ayres bezaaid met biljetten, waarop het portret van Perón en zijn overleden vrouw, met daaronder de oproep „Stemt blanco bij de verkie zingen van aanstaande zondag". In Zweden verongelukt De 23-jarige Delftse student W .H. Meeuwisse, die met vakantie in Zwe den vertoefde, is gistermiddag bij een motorongeluk in Skaarby, West- Zweden, om het leven gekomen. Hij botste met zijn motor in volle vaart tegen een hem tegemoetkomen de auto en overleed een uur na het ongeluk. Een vriend, die bij hem op de duo zat, is ernstig gewond naar het ziekenhuis in Var berg vervoerd. Het is de 26-jarige A Winters uit Amsterdam. Hij brak een been en kreeg verwondingen aan zijn hoofd, R.A.F.-vliegtuigen werd aangevallen, woei de witte vlag van de Imam bo ven de versterking. De R.A.F. heeft in de drie dagen van haar optreden drie forten aan gevallen, die de voornaamste bolwer ken van de opstandelingen zijn, nl. te Izki, Nizwa en Tanoef. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag de opstand in Oman „een actie op kleine schaal" genoemd en verklaard, dat de V.S. geen duidelijke inlichtingen hebben ontvangen of er al dan niet wapens van buitenlandse mogend heden in het omstreden gebied wor den gebruikt. Voorts wordt opgemerkt, dat de V.S. niet beschikken over inlichtin gen uit de eerste hand over de hui dige moeilijkheden in het gebied, maar dat zij door de Britten in grote lijnen zijn ingelicht. Het State Department zegt verder, dat het voor stammen in dit gebied niet ongewoon is om wapens uit het buitenland te krijgen. „Het gebied waar de opstand woedt, ligt in een streek, die in con cessie is gegeven aan de Iraakse olie maatschappij, die voor ten naaste bi. een vierde in Amerikaanse handen is. Geen enkele andere maatschappij heeft daar concessies". De Franse minister van financiën Gaillard gaat ingrijpend bezuinigen. Hij heeft het kabinet gisteren een be groting van „versterkte versobering" voor 1957 voorgesteld om de ernstige tekorten op de staatsbegroting en de betalingsbalans met het buitenland te bestrijden. De bewindsman zei, dat het aantal arbeidskrachten met minstens 200.000 moet worden uitgebreid. Dit zou vol gens hem bereikt kunnen worden door een verkorting van de dienst plicht, die nu twee jaar bedraagt. Be slissingen zijn hierover echter nog niet genomen. Het aantal Franse militairen in het moederland is ongeveer 550.000. Volgens sommige berichten bedra gen de bezuinigingen, die minister Gaillard voorstelt, 700 miljard frank (7 miljard gulden). Desondanks ver wacht men dat de begrote uitgaven voor 195fc ongeveer het recordcijfer van 5.270 miljard frank zullen berei ken, tegen 4.884 miljard grank voor het lopende jaar. Gaillard waarschuwde het kabinet gisteren, dat de door hem voorge stelde begroting een maximum vormt en dat geen enkele reden hem kan bewegen een hogere begroting te aanvaarden. Geruchten over een devaluatie van de frank zijn inmiddels sterker geworden. OOST-DUITSLAND WIL STATEN BOND MET BONDSREPUBLIEK. De Oostduitse regering hoeft voor gesteld, dat Oost- en West-Duits- land op basis van een volkenrechte lijk verdrag een statenbond vormen als inleiding tot de hereniging van de twee landen. Het voorstel was vervat in een ver klaring „over de weg van de Duitse natie ter verzekering van de vrede en de hereniging van Duitsland", die door premier Grotewohl vandaag aan de hoofden van de diplomatieke ver tegenwoordigers in Oost-Duitsland is overhandigd. De opbrengst van de uitvoer is slechts tweederde van het bedrag dat aan invoer wordt besteed. Om dit te kort te verminderen, bereidt Gaillard een speciaal plan ter bevordering van de Franse uitvoer voor. Volgens welingelichte kringen in Parijs zou de Franse regering ook overwegen de werkzaamheden aan de Oceaanreus „France", een plan van dertig miljard frank, stop te zet ten. Voorts zou twaalf miljard frank kunnen worden bespaard door het staken van de werkzaamheden aan de Mont Blanc-tunnel. Gaillard heeft het kabinet ver zocht zijn begroting nog deze maand goed te keuren. De begroting kan dan in oktober door het parlement wor den behandeld. Te Parijs is een akkoord gete kend, waarbij een studiegroep in het leven wordt geroepen voor de aan leg van een tunnel onder het Nauw van Calais. De Suezkanaalmaatschap- py behoorde tot de ondertekenaars. Er zal worden onderzocht of het mo gelijk is een verkeerstunnel, een spoorwegtunnel en een olieleiding te leggen tussen Frankrijk en Groot- Brittannië. Volgens de politie te Cairo hebben 62 mensen het leven verloren ten gevolge van het instorten van een huis in een volksbuurt van Cairo. Het ongeluk gebeurde donderdag avond tydens een bruiloftsfeest waar aan meer dan 200 mensen deelnamen. Het aantal gewonden bedraagt 68. Het beroemde elektronische brein „Univac" te New York heeft een Rock en Roll-liedje gecomponeerd, nadat de eigenaardigheden van de betrokken soort muziek in eletroni- sche taal aan de machine waren toe vertrouwd. Dr. Robert Rich van de universi teit John Hoppkins, die dit bekend maakte, bekende echter, dat „Uni vac" nog niet met Mozart kon wor den vergeleken. Van een groep van 100 Poolse toeristen, die een bezoek aan Wenen heeft gebracht, hebben er twaalf be sloten politiek asiel te vragen. Van de vorige twee groepen zijn er on geveer twintig in Oostenrijk achter gebleven. Onoverzichtelijke toestand Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben zich in het ramp gebied weer stortbuien voorgedaan. Het water zakte zaterdagochtend echter. Reddingsschepen zijn zaterdagoch tend bij het aanbreken van de dag' Van andere zijde werd vernomen, opgestoomd naar de door overstro-dat aUe rivieren op Kioesjioe nog mingen geteisterde noordwestelijke altÜd woeste stromen zijn. kipt van het Japanse eiland Kioe-1 In de .ïacht van vrijdag op zater- sjioe. Een ambtenaar deelde mee, dag is het reddingswerk bemoeilijkt dat nabij de getroffen kust overal door een buitengewoon hoge vloed. lijken drijven, die door de rivieren naar zee zijn gevoerd. De politie heeft zaterdag meege deeld, nog niet in staat te zijn vol ledige of betrouwbare in li tingen te verschaffen over het aantal slacht offers van de ramp. Dr. John Dodkins Adams, de arts uit Eastbourne, is gisteren in het En gelse plaatsje Lewes tot 2400 pond (ongeveer 25.000 gulden) boete ver oordeeld. Hij was schuldig bevonden aan veertien overtredingen betref fende valsheid in geschrifte, fraude en het verbergen van gevaarlijke verdovende middelen. In april was de arts vrijgesproken van moord op een bejaarde patiënte. Adams bekende dat hij valselijk had verklaard geen financieel belang te hebben bij de testamenten van drie patiënten, voor wie hij na hun dood crematiepapieren had onderte kend. Ook gaf hij toe, een politie-ambte- naar in de uitoefening van zijn func tie te hebben belemmerd door geen register van gevaarlijke geneesmid delen aan te houden en te proberen verdovende middelen te verbergen. Verder bekende Adams in 'n aan tal gevallen frauduleus verdovende middelen en geneesmiddelen ten las te van de nationale gezondheids dienst te hebben verworven voor pa tiënten, die by hem onder particu liere behandeling waren. In vier gevallen heeft Adams re cepten ten laste van de gezondheids dienst vervalst, zo gaf hij toe. De verdediger van dr. Adams, Ed ward Clarke, zei dat de boete on- Actie van K.L.M.-vliegers Eisen salarisvér hoging van 50 procent Met ingang van aanstaande maan dag zullen de KXJYI.-vliegers hun actie voor een salarisverhoging van 50 procent aanzienlijk verscherpen. De leden van de Vereniging van K.LJV1.-pilotan en de International Pilot Association (de organisatie van buitenlandse piloten in K.LJVI.- dienst) hebben besloten te bewijzen, dat zij in de praktijk zeer veel extra diensten verrichten die niet worden gehonoreerd. Het bewijs willen zij leveren door al deze diensten na maandag niet langer te verlenen. Bovendien zullen de gezagvoerders van vliegtuigen na volgende week vrijdag niet meer vrijwillig en zon der daarvoor te worden betaald an dere vliegers opleiden. Het „checken" van vliegers in het kader van de opleiding voor hogere rangen wordt ook aangemerkt als extra diensten. In de praktijk komt het dus hier op neer, aldus „Trouw", dat de vlie gers zich geheel gaan houden aan alle voorschriften, zowel die op grond van de veiligheid als die met het oog op de economie van het vlieg- middellijk zou worden betaald. Het kan ook wel lijden, want dr. Adams is eigenaar van een woning met achttien kamers, bezit vier automobielen en heeft een butler, 'n huisknecht, een secretaris en een chauffeur in dienst. Reddingsvlotten rondom het getrof fen gebied van Isahaja werden door de vloed gegrepen en vernield. Van Amerikaanse zijde is verno men, dat eenheden van de Ameri kaanse marine van het vlootsteun- punt Sasebo naar een gebied bussen deze stad en Nagasaki zijn gegaan, waar bij een aardverschuiving meer dan honderd mensen zouden zijn omgekomen. Andere berichten ma ken melding van 1500 vermisten in dit gebied. Bij een aardverschuiving nabij Matsoeo zouden zestig mensen zijn omgekomen. Dit nummer bestaai uit 12 pagina's HOE wordt het weer? gang van zaken by de K.L.M. en ook in de inkomsten van deze onder neming. De besturen van beide organisaties deelden ons mede, dat de vliegers „buitengewoon veel extra werk, tijd en verantwoordelijkheid gewend zijn zich te getroosten voor het bedrijf van de K.L.M. De directie van deze maatschappij ontkent dit echter en heeft de salariseisen, na enkele ja ren van onderhandelen, niet willen honoreren. Op basis van een in op dracht van de K.L.M.-directie ge maakt rapport door het N.E.I. heb ben de vliegers thans hun eis van 50 procent gebaseerd. Volgens de or ganisaties tracht de K.L.M.-directie de conclusies van dit rapport, nu zij ongunstig zijn voor de onderneming en liggen in de lijn van de verlan gens van de piloten, te omzeilen en niet te effectueren. De gezagvoerders met name zul len na maandag geen overuren meer maken, waardoor het voor kan ko men dat een toestel ergens een tus- senlanding maakt om de vliegers de maan °P 6-52> onder 20.51. voorgeschrevne rust te gunnen. Dit! 29 Juli: zon op 4.™- zal de K.L.M. uiteraard nadelen be rokkenen. De Linnaeushof in Ben nebroek zal van ongeveer 10 augustus tot half oktober wederom de volle belang stelling vragen voor een zomerbloe menshow. In ons land is een exposi tie in de vrije natuur van dergelijke omvang nog nooit gehouden. Twintig duizend dahliaplanten tienduizenden bloemen, 25.000 knolbegonia's in de meest verrassende vormen en kleuren zijn dan tot volle bloei gekomen. De rozenheuvel zal speciaal de aandacht trekken, omdat deze aanleg op glooiend terrein onder eeuwenoude bomen iets aparts is. Aan boord van het Amerikaanse lynvliegtuig tussen Minneapolis en Los Angelos heeft zich een ontploffing voorgedaan waarbij een passagier, de heer Binstock, die zich in de toiletruimte bevond, uit het vliegtuig werd geslagen. Aangenomen wordt dat de heer Binstock, die zich bij twee firma's bedrijf. voor bijna een half miljoen galden had verzekerd, zelfmoord heeft ge- De reeds enige weken geleden in- pleegd. Een van de twee polissen bevatte geen clausule betreffende zelf-1 woMt hSor dSüg maar hij1 verkeert^niet in"levensge^ moord, zodat zijn zoon dr Sidney Binstock, een deel van het bedrag krijgt uitgebreid, dat de gevolgen merk- vaar. 1 uitgekeerd. De foto geeft een beeld van het gat in het vliegtuig.i baar zullen worden in de normale Nog buiïg (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL. Nu en dan buien, sommige met onweer, afgewisseld door opkla ringen. Matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Koel weer. 28 Juli: zon op 4.57; onder 20.39; onder 20.37; maan op 8.15; onder 21.18. 27 Juli: 05.28 n.m. 'oo^water^tanden 28 Juli: v.m. 3.50; n.m. 4.20. 29 Juli: v.m. 4.35; n.m. 5.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMB'TRG PARIJS BORDEAUX Het weer in West-Europa staat nog geheel onder invloed van een depressie bij Schotland. Het koufront ervan, dat gisteren met een brede regenzone ons land passeerde, was 1 vanmorgen al boven Oost-Duitsland aangekomen. Om de depressie heen circuleren randstoringen, waarvan er één in de afgelopen nacht en van- morgen vroeg met regen en onweers- buien over ons land trok. Over de Ierse Zee is een volgende randsto- ring naar onze omgeving onderweg. Het weer behoudt daarom ook mor gen een buiig karakter, temeer daar de kern van de depressie zelf ook dichterbij ons land komt. Deze koerst namelijk in zuidoos telijke richting over de Noordzee. De wind zal naar het noordwesten ruimen, waardoor de temperaturen aan de lage kant blijven. BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. half bew. 23 C. regen 19 zwaar be. 18 geh. bew. 18 licht bew. 21 regenbui 19 zwaar bew. 17 zwaar bew. 19 motregen 27 zwaar bew. 31 zwaar bew. 24 geh. bew. 19 degen 20 geh. bew. 24 zwaar bew. 26 zwaar bew. 25 regen 24 zwaar bew. 22 onbewolkt 30 onbewolkt 24 onbewolkt 31 Korreltje Wie zichzelf hoog stelt, mag ande ren niet gering achten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1