Marathon brengt weer prijzen De kinderen van Knikkebeen gaan op in hun circus DE AMSTERDAMSEEFFECTENBEURS Gezellige uren in de generale Veie mogelijkheden voor nieuwe brandweerwagen van Leiderdorp Huurverhoging voor 48 woningen ZATERDAG 27 JULI 1957 OE LEIDSE COURANT PAGINA 10 „Groter en leuker dan vorig jaar" „Zou je niet graag wéér willen meedoen?", vroegen we gistermiddag, tijdens de generale repetitie van het kindercircus „Knikkebeen" aan een van de meisjes, die het vorig jaar nog vol vuur bij de troep had gehoord en die nu slechts belangstellend toe schouwster kon zijn. „Maar wat graag", bekende ze. „Het is nu veel leuker, dan het vorig jaar. Veel groter, weet je". Toen we haar even later weer za gen, vertrouwde ze ons gauw even toe, dat ze toch „gecontracteerd" is voor één dans per voorstelling. Zo maar, plotseling. Het kan verkeren in het circus. Nadat een nummer was afgewerkt, en er nieuwe artisten zouden optre den de spreekstalmeester stond al klaar in de piste kwam één van de jongens melden: „Meneer Koevoet», Jan is er niet. Hij is weg!" „Wat zeg je?" „Ja, hij zegt, dat hij het niet meer doet!" Een eerste reactie was: „Dan moe ten we hem gaan halen". Maar wan neer dat plan op practische moeilijk heden stuit, zet de heer Koevoets re soluut een streep door het optreden van de deserteur, dat in het pro gramma werd aangekondigd. Het gat wordt opgevuld met een dans door een „oudgediende", waar van men tenminste zeker is, dat ze hart voor het circus heeft. Organisatie is improvisatie. Zulke tegenvallers heeft circus directeur Koevoets wel meer gehad en hij weet intussen al, hoe hij de moeilijkheden moet oplossen. Zijn lei ding en het thuisfront, het r.-k. stedelijk comité voor vakantiebezig heden hebben het circus in de af gelopen jaren gemaakt tot iets dat voor vele kinderen een hoogtepunt van de vakantie en een niet weg te denken tijdpassering is geworden. Niet alleen voor de circusbezoekers, doch ook en vooral voor de spelers en speelsters. „Gelijk, jongens!" De „jongens" dat zijn dertien paarden, die met hun koppen in de hand door de piste dra ven, doch die, wanneer ze hun voor benen in de lucht gooien, veranderd zijn in échte paarden. Die gelijkheid, dat is wel het punt, waarop in de afgelopen drie maan den van oefening het zwaarst is ge hamerd. Maar wat wilt U? Geen twee kinderen zijn gelijk. Dat blijkt wel uit het nummer acrobatiek voor jongens: er zijn kna pen bij, die zich wild in het wente lend avontuur storten en er zijn er bij, die meer bezadigd hun kunnen volvoeren. En dat is juist een van de GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. De stand van de arbeidsreserve (aanbod) onderging over de periode van 15 tot en met 20 juli 1957 geen wijziging en beliep 170. De vraag. De vraag handhaafde zich op vrij wel gelijk niveau en bedroeg 725 ge registreerd aanvragen, waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen. In de metaalindustrie en dc tex tielindustrie doet zich nog steeds het tekort aan arbeidskrachten gevoe len. Overigens bestaat in vrijwel alle bedrijfstakken plaatsingsmogelyk- heZowel het aanbod als de vraag voor vrouwelijke arbeidskrachten ondergingen geen wijziging van enige betekenis. VOORHOUT Doktersdienst. Zondag 28 juli a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door dokter G. v. Raay, Sas- senheim, tel. 7771 en dokter H. Wa lenkamp, Warmond, tel. K 1711220. De leeuw liet zich pas dresseren na een warme maaltijd. aantrekkelijkheden van het circus „Knikkebeen": te zien, hoe elk van de artisten een stukje van zichzelf opzij zet om de voorstelling vooral te doen slagen. Een verantwoordelijkheidsgevoel voor het programma, dat ook spreekt uit de ontdekking, die een van de artistjes doet: „Tinus is er met zijn trommels, meneer!" en dus moet Ti nus de dodensprong van captain Lloyd Grant met dof geroffel bege leiden. 't Wordt ernst... Juist als Knikkebeen die een verjongingskuur heeft ondergaan en wat op Dorus lijkt zal optreden, glijdt met jankend geluid iemand van het tentzeil. Er wordt wat gelachen, maar onmiddellijk herhaalt Knikke been het begin van zijn fratsen en het is, alsof iedereen begrijpt, dat, nu de electricien, daar boven op het tentdak, zijn werkzaamheden heeft beëindigd, het programma weer een stapje dichter bij de voltooiing is gekomen. Daan, de durfal van de ruitergroep van freule Sixma van Heemstra, is in een jaar een heel stuk gegroeid. Maar ook zijn waaghalzerijen zijn in adembenemendheid toegenomen. Het lijkt wel of hij pas in evenwicht is op een paarderug. De meisjes-acrobaten verliezen in hun optreden niets van hun vrouwe lijkheid: geen ogenblik denken ze aan de modderbodem, als ze zich driest en bijna geraffineerd aan hun bravourstukjes wijden. Maar wanneer ze eenmaal weer rechtop staan en ze de vuile vlekken en ve gen zien, die ze op handen, knieën en kleding hebben, maken ze elkaar vol schrik verwijten. Het nummer met de intelligente ezel boeit alle toeschouwers, die al vast een kijkje zijn komen nemen. Het boeit hen in alle toonaarden. Wanneer het beest voor zijn baas uit rekent, hoeveel 200 maal 200 is, telt de hele kinderschaar mee, een grote hond, die zich onder het tentzeil heeft doorgewrongen, begint te blaffen en hardop vraagt een van de circusgas- ten zich af, of die ezel nu een man netje of een vrouwtje is. Het zijn de vele kindereigenschap pen, die de heer Koevoets drie maan den lang in goede banen heeft moe ten leiden, die het circus tot een ge zellige, onbezorgde miniatuurwereld maken. Een wereld, waarin het een genoegen is, voor enige tijd te ver toeven. Het is daarom, dat we me nen, dat het ook dit jaar het circus „Knikkebeen", dat maandag 29 juli a.s. des avonds om acht uur zijn poorten opent met een galavoorstel ling, niet aan belangstelling zal ont breken. In het circus staat de hele wereld op zijn kop. 19—26 juli 1957. Holl. Amerika Lijn 3 Invest, cert. Ned. 3 Nederland 1962-64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Deze week (voorl.) A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen 1) Ex 6 dividend Laagste hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 19 juli'57 181 3/4 188 3/4 182 6 1/4 200 201 1/2 184 1/4 190 184 1/4 6 3/4 290 300 290 10 273 280 273 7 290 1/2 296 1/2 290 7/8 3 5/8 461 1/4 447 3/4 8 1/4 222 1/4 244 227 17 3/4 223,10 225,40 223,60 1,35 173 177 174 1/2 4 144 1/2 148 1/2 147 3/4 1/4 160 1/4 164 1/2 161 3/4 1 3/4 253 259 255 3 1/2 71 3/4 70 1/4 2 1/2 115 118 1/2 115 1/8 1 3/8 85 7/8 89 15/16 85 7/8 4 1/8 84 1/8 86 85 1/16 1/8 88 3/4 89 1/2 89 11/32 11/32 88 7/16 89 1/4 88 5/8 7/8 Aandelen 8.559.728 Obligaties f 10.292.759 Aandelen 7.784.896 Obligaties 13.014.005 100: vrijdag 19 juli '57 342,82 152,08 156,19 111,78 99,22 231,94 vrijdag 26 juli '57 341,15 148,97 154,31 110,48 95,72 229,72 „Bus" met verborgen tuinslangen Onder aanwezigheid van het voltal lig gemeentebestuur en vanzelfspre kend de Leiderdorpse Vrijwillige Brandweer, heeft burgemeester Van Diepeningen gisteravond de nieuwe aanwinst van de Leiderdorpse brand weer aan haar commandant, de heer W. Buitendijk, overgedragen. Om kwart voor zeven kwam de nieuwe nevelspuit voor het raadhuis gereden en werd de rode bus bewonderd. In derdaad had het meer weg van een gesloten bus dan van een brandweer wagen. Geen slang was er te bekennen, alleen veel deuren waar achter veel ruimten, waarmee, béhalve een aan tal brandweerlieden, ook benodigd gereedschap mee kan worden ver voerd. Uiteindelijk bleken achter in de wagen toch ook slangen aanwezig. Na een rolluik omhooggeklapt te hebben, werden vier haspels zicht baar, welke elk een slang droegen. Inplaats van de gewone dikke can- vasslangen echter dunne rubberslan gen slechts pl.m. 4 cm. dik met aan het begin een soort revolverspuit. Eén man is in staat de slang af te rollen, dan er mee weg te lopen en te bedienen. Een grote tegenstelling dus met de oude brandweerwagen, waar men meestal 6 a 8 man, soms nog meer, in actie ziet bij het uitleggen der slangen. Tenslotte bleek de „bus" ook nog 1800 liter water te bevat ten. Nadat de aanwezigen de wagen hadden bezichtigd, lichtte burge- meesster Van Diepeningen zich tot het brandweercorps en in het bijzon der tot de commandant en zeide er trots Op te zijn dat Leiderdorp zulk een aanwinst rijker was geworden, zij het min of meer gedwongen, om dat door de uitbreiding van Leider dorp een betere voorziening voor brandgevaar vereist werd. Hij beval de spuit in de goede zorgen van het corps aan en feliciteerde comman dant, onder-commandafrit en man schappen met hun nieuwe bezit. De commandant dankte de burge meester en gemeentebestuur voor de prachtige wagen en verzekerde dat het sorps met deze nieuwe wagen steeds paraat en onmiddellijk in actie zou komen indien dit nodig zou blij ken. Hierna volgde een demonstratie van de nieuwe en de oude spuit. Op het grasveld van de Ericalaan waren twee branden aangestoken, voor elke wagen een, en terwijl de beide wagens als bij een echte brand met loeiende sirenes kwamen aan stuiven, wachtte ieder vol spanning af wie het eerst zijn brandje zou hebben geblust. Het werd een grandioze triomph voor de nieuwe spuit, want nog voor de oude slangen zich begonnen te vullen met water, had de nevelspuit, met één slang en één man aan de spuit met nog één bij de wagen om de druk te regelen, de beide bran den binnen een minuut gedoofd. Met een druk van 40 atmosfeer spoot de nevel in het vuur, dat onmiddellijk uitdoofde. Daarbij viel er op de om geving geen druppel water te be kennen, terwijl bij de oude spuit, die inmiddels ook water gaf, zich direct een grote waterplas vormde. Het college blust Burgemeester Van Diepeningen was zo enthousiast, dat hij zelf ook eens wilde blussen en nadat het vuur nogmaals was aangestoken, ging hij met wethouder Snel, die een tweede slang torste, een fel brandende olie poel met de spuit te lijf. Binnen ver rassend korte tijd was het vuur ge doofd, doordat de vlammen als het ware verstikten in de nevel. Een tweede groot voordeel is ongetwij feld het feit, dat bij een brand enorm veel minder waterschade zal ont staan. Ongetwijfeld heeft de nieuwe aanwinst ten volle aan de verwach tingen beantwoord en, al is het ho pelijk niet nodig, als de spuit in werkelijk actie moet komen zal deze er zeker toe bijdragen dat de schade zoveel mogelijk beperkt blijft, wat vooral geldt voor de flatbewoners, want de dunne rubberslangen kun nen gemakkelijk langs de trappen mesgevoerd worden tot op de hoog ste verdieping en de druk van 40 atm. zorgen dat er persing voldoen de overblijft om te kunnen spuiten. Gemeenteraad van Leiderdorp Bezorgdheid over zandwinning Gisteravond vergaderde de raad van Leiderdorp onder leiding van burgemeester K. v. Diepeningen en behandelde allereerst de aanvraag van het bestuur van de Chr. Ver. v. Ziekenverpleging „Het diaconessen- huis". Het betrof een garantielening aan genoemd bestuur in verband met de bouw van 'n nieuw ziekenhuis. De aanvankelijk toegezegde bijdrage van het Rijk, zijnde 3/7 der bouw kosten werd ingetrokken, zodat de vereniging zelf voor de benodigde 12 millioen moet zorgdragen. Zij kan dit alieen doen als een publiekrech telijk lichaam garant is voor betaling van rente en aflossing. Dit heeft de gemeente Leiden toegezegd. Tegelijk zijn ook de gemeenten in de omtrek aangezocht hun steentje bij te dra- LISSE (De Engel) Afscheid voor broeder Urbanus Alle leerlingen van de Wilhelmus- school waren vrijdagmorgen in' de kerk van de H. Engelbewaarders present waar om 8 uur een H. Mis en algemene H. Communie werd op gedragen bij 't afscheid van Br. Over ste van bovengenoemde school. Na afloop verzamelden personeel en leerlingen zich in 't Verenigings gebouw om daar het afscheidsfeest te vieren. De heer W. de Munk, leerkracht aan de Wilhelmusschool, had er de leiding. Nu dit was hem als oud luitenant bij de Welfare volkomen toevertrouwd. Nadat pastoor Botte lier, kapelaan HH. Saers en pater Meyer als genodigden verschenen waren, werden onder alleraardigste toespraakjes, auteur de geestige Br. Dagobert, prachtige cadeautjes aan geboden als dank voor alles wat Br. Urbanus in al die jaren voor de Lissese Engeljeugd heeft gedaan. Een meerschuimen pijp met barn stenen mondstuk vormde wel het hoofdgeschenk. Toen kwamen als tractatie enkele leuke voorfilmpjes en daarna de prachtige hoofdfilm „Circusboy". Zichtbaar ontroerd dankte Br. Ur banus vóór 't heengaan voor alles. Node ziet de Engel deze bemin nelijke figuur, grote kindervriend en pracht opvoeder heengaan. Zondag a.s. wordt het afscheidsfeest van de parochie gevierd, waar hij, als voorzitter van /ie Jeugdraad, de stu wende kracht van de jeugdbewegin gen was. WARMOND Doktersdienst. Zondag 28 juli a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door dokter G. v. Raay, Sas- senheim, tel. 7771 en dokter H. Wa lenkamp, Warmond, tel. K 1711220. CDIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII' Ook in de afgelopen maand zijn de lezers de Marathon-nieuws- wedstrijd niet vergeten. Geregeld kreeg de redactie inzendingen, waarvan een groot gedeelte geplaatst kon worden. Wij hebben fantastische berichten gehad over „golvenmeters", berovingen, wonderlijke wezens, „man, die hond beet" etc. Het was moeilijk een juiste keuze te doen, maar uiteindelijk hebben wij aan de medewerking van velen toch weer interessant nieuws te danken. Wij zouden allen dus ook ditmaal willen bedanken, niet alleen namens de gehele redactie, maar ook namens de lezers, die met be langstelling de Marathon-berichten gelezen hebben. Ook in deze derde maand hopen wij op aller medewerking. En nu de prijswinnaars De prijs van 25 gulden is voor de heer Groenen, Nieuwe Rijn 106, Leiden, die ons een foto zond van een vrachtauto bij de Kraaierbrug, die juist op het moment van de opname op de achterste benen stond. Een opmerkelijke foto, die de aandacht heeft getrokken. De tweede prijs van 10.is voor het bericht: „Autodieven Ge knipt", een spectaculaire gebeurtenis in de stad, ingezonden door de heer W. Edelaar, Lange Mare 68, Leiden. Corry van der Linden, Thorbeckestraat 25, Leiden, won de derde prijs van vijf gulden met het bericht: „Leidse brandweer redde zwaluwleven". Allen krijgen dezer dagen de prijs thuis. De honoraria voor ge plaatste berichten worden eveneens overgemaakt. tOIIOIIOIIOIIOIIOIlOllOIIOII Oil Oil OUOUQ1IOII OLIOIIC Voor Leiderdorp zou dit komen op 17.300,Verscheidene raadsleden vinden de tijd om te bouwen niet juist en adviseren te wachten en bij de regering te blijven aandringen op een bijdrage. De voorz. geeft een uitvoerig antwoord op de geuite te genwerpingen en wist tenslotte het voorstel zonder stemming er door te krijgen. Ook het volgend punt: onbewoon baarverklaring van een aantal wo ningen ondergaat critiek. De onbe woonbaarverklaring houdt in dat deze na een half jcar ontruimd moe ten zijn. Het betreft 4 woningen aan de Hoofdstraat en 9 aan het Jaagpad. Zijn er andere woningen voor deze mensen?, vraagt de heer Van Winkel, die vindt, dat er nog wel iets aan te doen is. De heer Nievaart spreekt zijn verbazing uit dat deze woningen afgekeurd zijn, terwijl de woningen aan de Dwarsweteringkade, die ze ker niet beter waren, wel bewoon baar werden verklaard. De voorz. antwoordt dat herstel zowel technisch als economisch niet verantwoord is. Z.h.s. aangenomen. Met de heer Laken is overeen stemming bereikt over grondaankoop langs de M. P. Splinterlaan, zodat, wanneer Ged. St. haar goedkeuring verstrekken niet tot onteigening be hoeft te worden overgegaan. In de commissie voor herziening van de alg. politieverordening in de vacature van de heer v. d. Stoel werd benoemd de^ieer M. Moraal. Huurverhoging. 32 Woningen aan de Meyelaan val len onder de groep waarvoor 25 pet. huurverhoging gerechtvaardigd is en zal aan de minister toestemming ge vraagd worden deze verhoging toe te passen. De woningen aan de Hoofd straatResedastraat zullen zonder meer met 25 pet. verhoogd worden: echter over de huurprijs minus meerdere huur wegens duplexbewo- ning en minder sobere bouw. Voor 5 jaar zullen al deze woningen weer worden verhuurd. De overige punten werden zonder discussie aanvaard. Bij de rondvraag uitten zowel de heer Nievaart als de heer v. Winkel bezorgdheid over de gang van zaken bij de zandwinning. Deze duurt al geruime tijd en nog steeds is er geen eind in zicht. Bestaat er geen ge vaar voor verzakkingen? Het lijkt erop, aldus de heer v. Winkel, of ze Leiderdorp ergens anders heen- biengen. De voorzitter stelt hem gerust en zegt dat er voldoende toezicht uit geoefend wordt. Tenslotte geeft de heer C. de Graaf (C.H.) te kennen dat hy als raadslid bedankt. De heer De Graaf gaat voor een half jaar naar Amerika voor familiebezoek, zodat hij toch voorlopig geen zit tingen meer by zou kunnen wonen. Benoemingen Tot commies ter secretarie is be noemd de heer H. P.* Doornbos te Mijdrecht; tot adjunict-commies le klas ter secretarie mej. A -M. v. d. Bos te Delft, en tot tuinman by de gemeentewerken de heer D. v. Tey- lingen alhier.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12