PHILIPS Met de tem. de taan uit Industrialisatie mag geen gevaar lopen Windhoos trok over Enschede tJltifivuiag William (Klaas Vaak) Sheldon Weet alles over slapen en.... wakker liggen EEN SPORTIEF VEST ZATERPAG 27 JULI 1957 PS LKIPSE COURANT HAUINA y Onzekerheid over de Euromarkt Werkgevers-bonden zonden adres De Nederlandse werkgeversverben- den (Verbond van Ned. werkgevers, Centr. Soc. Werkgeversbond, Katb. Verbond van Werkgeversverenigin gen en Verbond van prot.-cbr. werk gever») hebben In een brief aan de Tweede Kamer bun instemming be tuigd roet het beginsel van een ge meenschappelijke markt, die voor de Nederlandse industrie van essentioel belang kan sijn. De verbonden menen eahter det bij het te voeren beleid twee punten van belang zijn: vitale Nederlandse sociale en economische belangen mo gen geen gevaar lopen en in het be lang van een voortgezette industria lisatie moet gestreefd worden naar het behoud van een economisch ver antwoord peil van lonen en prijzen. Nauw overleg met het georgani seerde bedrijfsleven, waartoe de ver bonden zich gaarp# bereid ver kier en, zal, volgens de verbonden, hiertoe een belangrijke bijdrage kunnen le veren- in hun brief die vergezeld gaat van een uitvoerig rapport, wdzen de verbonden er verder o.g, op dat gro te aandacht zal moeten worden be steed aan bet buitentarief, vooral aan die posten daarvan, waarover nog geen overeenstemming kon worden bereikt, en die in een later stadium zullen worden vastgesteld. Neder land zou bij behoud van een relatief laag tarief gebaat zijn. Verder wordt de aandacht geves tigd op de in het verdrag liggende tendens tot egalisatie van sociale voorwearden op het hoogste niveau, die een gevaar inhoudt tot optrek king van het Nederlandse kostenpeh tot een ongewenst niveeu. Een soort gelijke tendens ligt in de regeling t.a.v. de landbouw: waarschijnlijk zal er een niet te weerstene aandrang komen tot een relatief te hoog prijs- Ëen kleine windhops heeft gister-" avopd, tegen h»lf aeht in Enschede een aanzienlijke schade aangericht. De windhoos, dje zijn kracht deed voelen over een afstand van onge veer duizend meter, trok over een breedte van dertig meter vgp de Kui- perdijk in de richting van de Veen- straat. Tal van radip- en televisieanten nes werden van de daken gerukt, sehaoratenen kwamen naar beneden en dekpannen dwarrelden als dprre bladeren naar beneden. Talrijke ba- men knapten af. Twee jongens, die aan het eind van de Veenstraat in een weiiend 'n vlieger hadden opgelaten, konden zich niet snel genoeg vppf de nade rende slurf uit de voeten maken. Pe hop§ trok over hen heen en tilde de jongens ongeveer anderhalve meter op. ge kwamen gelukkig zonder let sel op de aarde terug. gr hehhen ?ich tüdens dit korte noodweer geen persoonlijke onge vallen voorgedaan. Toen de schrik voorbij was, is de brandweer nog ge ruime tijd in de weer geweest om los getrokken antennes en wankele schoorstenen op te ruimen, die ge vaar opleverden, doordat ze elk ogenblik naar beneden zouden kun nen komen- niveau voor agrarische produkten, waardoor het voedselpakket voor on ze bevolking te duur zou kunnen worden. Concurrentie £)e bepalingen t.a.v. de concurren tie, wijkpn volgens de verbonden sterk af van de Nederlandse opvat tingen. De Nederlandse kartelwetgeving kent het beginsel van zo groot mo gelijke vrijheid van de ondernemer, met name omvattende de vrijheid om met anderen samen te werken mits hierdopr geen teveel aan bindingen ontstaat, waardoor strijd met het al gemeen belang zou optreden. De regelingen in het verdrag gaan Uit van een algemeen verbod van overeenkomsten, besluiten en gedra gingen van ondernemers, waardoor de mededinging woFdt geregeld en de hand§i tu§sen d? lidstaten kap worden beïnvloed- Door dit verbod zullen talloze vormen van samenwer king worden getroffen, die pep bij drage gouden kunnen leveren tot de verwezenlijking van de doeleinden van de gemeenschap. Elten en de Zelfkant Dp Aachpner Vpjkszeitupg heeft donderdag onder de kop MVerwar- rende Nederlandse kritiek" over de kwestje van de wegenbouw ip het gebied van EUen en de aselfkant ge- schreven, Tegenover de kritiek van het Vrije Volk" en van Nederlandse radio-uitzendingen ten aanzien van Uitlatingen van de Westduitse minis- j ter van verkeer stelt de krant de vraag waarom ons land in de zelf kant "opeens zo'n haast heeft met de aanleg van wegen. lp de zelfkant io men algemeen de mening toege daan dat Nederland ons hier voor een veldengeri feit wil stellen voor de Nederlands-Duitse onderhande lingen beëindigd zijp. Men fluistert zelfs dat deze weg de pi ouwe en uit eindelijke grens moet worden, waar mee de bondsrepubliek met de te ruggave van de dorpjes pnderhan- delt en Wehrhagen afgescheept zou worden", aldus het blad. BOUW VAN UTUNNKL AANBESTEED Op het Amstordiamse stadhuis is het bouwen van een aojtotunne! on der het IJ in Amsterdam met bij komende werken overeenkomstig het ibestek pp. 5 vap publieke wérken aanbesteed. Drie combinaties van aannemingmaatsohappijen hebben hierop ingeschreven voor bedragen wan Ktö mUjeen tot 139 miljoen gul den. De raming aan de dienst van publieke werken voor uitvoering vol gens het door de dienst opgestelde bestek, was 110 miljoen gulden. Duitse boeren eisen Ned. land terug De Duitse boeren langs de grens tussen West-Duitsland en ons land zijn van plan ëen nieuwe stap inzake de kwestie van 4e traktaat-landerijen te deep, Zij zijn met de resultaten, die tot nu toe bjj de onderhande lingen tussen de Westduitse en Ner derlafldse autoriteiten zijn bereikt, niet tevreden. De Nadersaksische boerenbond heeft in Hannover meegedeeld, dat het nieuwe initiatief van de boeren bonden „van Aken tot Emden" ont staan is na gesprekken tussen West- diuitse en Nederlandse grensboeren. Het ging over het terugkopen van door Nederland na het einde van de oorlog als „vijandelijk vermogen" gevorderde landerijen. Een groot aantal Nederlandse boe- rep zou zich bereid verklaard heb ben het land terug te geven, als zij daarvoor een evenredige vergoeding in geld krijgen. Ongeveer duizend Westduitse boe ren hebben na 19*5 meer dan vier duizend ha. land aap Nederland moer ten afstaan. insectendodendc lamp Het modernste en voordeligste insettenbestrijdln^smiddel (Advertentie). Onhoudbare toestand op Rijksweg De A.N.W.B. heeft minister Algera verdocht een einde te maken aan de, naar de mening van de bond, en- houdbare toestand bij een café tus sen Hedel en Zaltbommel aan de rijksweg van Utrecht naar 's-Her- togenfeoseh. De oostelijke rijbaan is daar sinds ruim een jaar over enige honderden meters voor het verkeer gesloten omdat geen financiële over eenstemming kon worden bereikt met de eigenaar van het café over aanleg van een voetgangerstunnel onder de rij weg. Het zeer drukke verkeer in beide richtingen moet zich hier over eep enkele rijbaan wringen, waarbij het bovendien dikwijls gehinderd wordt door parkerende pf wegrydepde be zoekers van het café, die de afge sloten rijbaan als parkeerterrein ge^ bruiken. UTRECHTS TEKORT! 8.6 MILJOEN Het tekort op de begroting 1958 van de gemeente Utrecht bedraagt 8.6 miljoen. B. en w. hebben de raad meegedeeld, dat het nadelige saldo te wijten is aan wettelijk ver plichte of uit andere hoofde onont koombare uitgaven, O.m. moest door verhoging van lonen en salarissen een hogere last van ƒ2,285.000 wor den geraamd. Als DE BURCHT van eep rflif-» ridder ligt op een kruispunt ven hpge dijken boven het diepe hoge water, verloren in het land polderland een gemaal. Het zou een watermolen kunnen zijn van waaruit de molenaar uitkeek naar een gemalin, maar het gebouwtje biedt niet de ruimte, om een gezin te berbergen, daarom ligt de molen als een eenzaam bolwerk tegen het hoge water, verloren in het land en komt de molenaar alleen in zijp Vesting als het water dreigt. Welk gemaal is dit? De vorige week Hoewel we de vorige week schreven, dat de bekende uit spanning voor velen in en rond Leiden tot een geografisch be grip was geworden, hadden we niet verwacht, dat het Qafé „Ik leer pog" een zó algemeen punt was onder onze lezers. Van de velen, die de juiste plaatp herkend hebben, werd F. de Rooij, Rijnegommerstraat 22 te EoeterwoudeTLeiderdorp door het lot aangewezen als de win naar van de waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen daetie van enze courant, walk plokje D In deze foto meent te herkennen. En. vergeet D veqrstl O niet Uw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den eu U behoedt O self voor de teleurstelling dat uw intending niet meeloot. De inzendingen moeten véór donderdag a.s. in baalt van de redactie slJn. HET VERBAND tussen ppze ge dragingen ep pnze lichaams bouw: dat is hef wat dr. William H. Sheldon van de Columbia Uni* versjteit eigenlijk onderzoekt. Bjj zijp naspeuringen op dit ge bied heeft hij eep heleboel ver stand gekregen over bet slepen ep over bet wakker liggen van de volwassen mens. Want slapeloos heid is de prijs, die piep bijlkbapr moet betaiep opi een volwassen mens fe zijp. Bjj wprmen en bij kikkers komt deze kwaal niet voor, Ook beren, en zelfs apen, slapen als 't hun tijd is en ook kleine kipderen ziet men praktisch nooit aan slapeloosheid Jijden. Dr. Sneldon heeft ons yplwasspn mensen verdeeld in drie groepen: dat zijn de gezetten, de gespierden en de tengeren. Elke groep heelt volgens hem zün eigen slaaptype ep wij zullen eens nagaan wat hij daarover zoal te zeggen heeft. Goedig ep gemakkelijk Bij de dikkerds behoort een goe dige en gemakkelijke aard Zij hpuden van etenep van Slapen. Zij maken aanspraak op een nacht rust van negen tot tien uuf. Deze mensep liggen niet lang wakker, hun slaap is gezond en diep, ze snorken er stevig bij. Tot de tweede groep, die van het gespierde type, behoren voorname lijk aetievo mepsen. Zij kuppen jp lichamelijk opzicht veel verdureo, zij heuden van sport en van ïiehaamsbeweging. Toch hebben „de gespierden" maar weinig slagp nodig, misschien maar vijf of zes uur. Elke avond krijgen ze op dezelfde tijd zin om naar bed te gaan. Meestal vallen 5?e gemakkelijk in Slaap. Ze slapen goed en ze snurken er flink bij, Ergerlijke opschepperij Deze gespierde, aktjeve mensen, staan vaak vroeg op. Ze douchen dan dat het een lust is, ze nut tigen met smaak een flink ontbijt. Dadelijk bij het wakker worden, voelen ze zich kiplekker. Ze begrijpen niet, dat het bij andere mepsen anders zou kupnep zijn. Dat is één van de redepep waarom mensen van de derde groep, die der tengeren, deze la- uaajschoppers-in-de-vroege-morgen dikwijls njet kunnen uitstaan. De magere, nepveuse mepsep, voelen zich 's morgens doorgaans doodellendig. Zij lijdep in ernstige mate aan de „ochtendziekte" ep zij beschouwen al die bijzondere goed gehumeurdheid vóór het goed en wel dag is, als een soort ergerlijke opschepperij. Nerveus en overgevoelig In deze derde groep moeten we de slapelozen zoeken. De tengeren zijn nerveus, overgevoelig en gauw overspannen. Het naar bed gaan stellen ze graag uit en ze staen ook niet met erg veel plezier op. Dit soort mensen verbruikt veel energie. Ze zijn spoedig moe en ze hebben veel slaap nodig. Helaas is die slaap maar heel licht, zeer dikwijls lijden ze aan chronische slapeloosheid. Voor hen zal het steeds weer de moeilijkheid blijven om aan het einde van de dag met intellectuele arbeid op te houden. Wanneer ze tegen de nacht hun vele gedaeh- ten eens konden stilzetten, zou de slaap zoveel gemakkelijker komen. IIET is NU EENMAAL een feit, dat piep jp ops land met zijp eigenaardig klimaat op alles voor bereid moet zijn. Als de zon schijnt, wil dat nog niet «eggen, dat men vol vertrouwen urenlange zonne schijn kan tegemoetzien. Wanneer het weer soms in zeer korte tijd omslaat, komt het maar al te dik wijls voor. dat men pp de wijzi ging wat de kleding betreft piet is ingesteld. En daarom draagt de Nederlandse vrouw zo graag vestjes. Deze handige kledingstukken stel len haar in staat door even zo'n vestje aan te trekken, zich meteen te beschermen tegen de snel ge daalde temperatuur. Dergelijke vestjes vinden we in alle denkbare uitvoeringen, doch kortgeleden kwam er iets nieuws. Een vest ongeveer uitgevoerd in de stijl zoals geallieerde militairen deze in de oorlog van leer en ge- Uit de keuken geklapt menu van de week Hoe denkt u eb over om Uw huisgenoten eens met een heerlijk ijsgerecht te verrassen? Veel extra werk hoeft u dat niet te kosten, want het ijs kunt U kant en klaar bestellen- 't Gaat nu alleen maar om de toevoegselen waarmee U gewoon vanille-ijs een feestelijk tintje gaat geven. Die toevoegselen moet natuurlijk klaar staan tegen dat U 't ijs in huis krijgt, zodat U, voordat 't ijs gaat smelten, het ai gegarneerd en op gediend hebt. Hier volgen enkele voorbeelden: Vanilleijs met bessepcompóte en stijfgeslagen eiwit. VaniJlerJjs met pruimenpuree. VaniUe-ijs met partjes peer en overgoten met een warme choco- ladesaus. Vanille-ljs met in de lengte door gesneden helften banaan, een halve abrikoos en slagroom. VaniUe-iJs gegarneerd met stuk jes gember, grapefruit en slag room- Met wat fantasie kan men hier natuurlijk nog eindeloos veel mo gelijkheden aan toevoegen. ZONDAG: tomatensoep, kipragout, rijst, doperwtjes, open vruchten taart. MAANDAG: gebakken lever, aard appelen, andijvie, rtjstkqekjes met bessencompöte. DINSDAG: gevulde komkommers, gebakken aardappelen, meloen. WOENSDAG: kaasomelet, princes- sebonen, aardappelen, gebakken banaan- DONDERDAG: paprika-ragoGt met aardappelkoekjes, schuimomlet» VRIJDAG: gebakken snoek, aard appelen, worteltjes, flensjes met bessengelei. ZATERDAG: gegratineerde bloem kool en tomaten, aardappelpuree, yoghurt. Recept: Gevulde komkommers Uitgeholde stukken komkommer van ongeveer 5 cm. lengte vullen met gehakt dat aangemengd is met zout, peper, ui en broodkruim- De Stukken in een vuurvaste schotel leggen, overgieten met wat bouil lon en met stukjes roomboter be dekt, in de oven gaar stoven. Recept: Paprika-ragout 200 gr. kalfslappen, 2 paprika's, 1 ui, zout, tomatenpuree, 1 y} dl. water, 400 gr. roomboter, iets melk of rogm. Het vlees in dobbelsteentjes sijij- den en met de fijngesnipperde ui in de boter gaar fruiten. De pa prika in fijne reepjes snijden en tot slot nog even meebakkem De tomatenpuree en het water toe voegen en hierin de maasa gaar laten sudderen. Tot slot de saus met een scheutje melk of room afmaken. voerd met schapevacht droegen, namelijk een mouwloos vest van imitatieleer, gevoerd met flanel- Dergelijke vesten zijn in verschil lende kleuren in de handel, zodat het mogelijk is een vest te kiezen, dat past bij uw garderobe. Een der gelijk kledingstuk staat buitenga., woon leuk en al is de vondst op zich niet origineel, voor de dames, mode is het iets aparts. Een dergelijk kort vest, dat zaer licht is in gewicht, kan vooral door meisjes en jonge vrouwen gedra gen worden. Het geeft iets spor tiefs en zal vooral op de fiets, brommer of scooter voldoen. (Nadruk verboden), U kunt niet alles weten Dik leder moet. alvorens men dit snijdt, eerst geweekt worden in water. Indien men er aan twijfelt of gist nog goed is, doe dan een beetje in een glas met heet water; komt de gist bovendrijven, dan is het nog bruikbaar. Vliegenvuil op houtwerk kan men verwijderen met petroleum of vloer- olie. Het adres van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland i6: Herengracht no. 540, Amsterdam. Het helpt u niet als u, ingeval inwoning, de bedongen (te hoge) huurprijs op zegel laat vastleggen. De slachtoffers kunnen zich ook In dat geval wenden tot de huur adviescommissie. Alleen de kanton rechter kan een bindende huurprijs vaststellen. Indien de eigenaar van de door U gehuurde woning deze woning wil doen bewonen door een zoon of dichter van hem die gaat trou wen, neem dan geen genoegen met de huuropzegglng. U kunt de huur- opzegging rustig laten beslissen door de kantonrechter, die de be langen van beide partijen tegen el kaar zal afwegen. Wilt u ammoniak gebruiken om uw geverfde deuren schoon te ma ken, gebruik dan niet te veel van dit middeltje, want daardoor ver dwijnt de glans. Ook het gebruik van heet water is af te raden. Voelt U, ferwyi u in uw was machine wast, een tinteling in uw vingers, staak het wassen dan, want de oorzaak is vrfj zeker een defect aan de isolatie van de machine en dat kan gevaarlijk worden of zijn. Kringen welke ontstaan zijn na het schoonmaken van vlekken, kun nen doorgaans verwijderd worden door snel drogen of door strijken terwijl een doek onder de vlek is gelegd. Zeer luchtig te werk gaan. Een tUgerlümvlek in een gekleur de katoenen jurk kan veelal ver wijderd worden door betten met lauw water en azijn. Zo mogelijk hierin enige tijd weken. Beeldjes van gips kan men repa reren met celluloselijm en bijwer ken met gips. Na deze behande ling verven met olieverf na eerst het gips met wat lijnolie bestreken te hebben, dan houdt de verf beter. Koperen munten kan men reini gen met paraffine, zilveren met vliespapier en gouden met een kriJtpapje. Kopergroen kan men verwijderen met ammoniak. Een eenvoudig en vllegenwerend middel kunt u zelf maken door fijngemalen peper te vermengen met twee delen bruine suiker en hiervan met wat melk een dun papje te maken, dat op schoteltjes in de kamer wordt neergezet. Mottenlarven houden niet van licht en lucht. Hang derhalve uw kleren af en toe buiten. De larfjes kruipen er af en als zij op de grond vallen, zijn zij ten dode op geschreven. Een vuilnisemmer kunt u des infecteren, door er papier in te verbranden. De breedte van uw rijwiel mag, bij bepakking, niet meer bedragen dan 75 cm. Leg uw horloge niet op een tele visietoestel. Hot wordt dan gemag netiseerd en gaat onregelmatig lo pen. Het berijden van een rUwiel, ter wijl men een wagen, kinderwagen of handkar voorttrekt of duwt, is verboden. N Nieuwe kwasten kunt u beter eerst een dag in koud water zet ten. De haren zwellen dan op, het geen het uitvallen voorkomt. Natte schoenen kunt u weer schoonmaken door ze te wrijven met een mengsel van geest van sal miak en krijt. Bromfietsberijders moeten de leeftijd van 10 jaar hebben bereikt. Bloemen in een vaas. Plaatst u de bloemen vooral één voor één in de vaas. U krijgt ze zo het best geschikt. Lekt uw wastafel Iets, bestrijk dan de barst met waterglas aan de onder- en bovenkant. Melk zal niet so gauw «uur wor den als men er een beetje dubbel koolzure soda bjj doet. Oplossing van 5 magnesium chloride is een uitstekend middel om onkruid uit grind weg te krij- j= gen. (Nadruk verboden). ■11 llllllillllllllllllllllllllllllllllllll IJlBBIIIIIIIIIII.I1IIIIIIIIIIIIII1I1I ■0111

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11