De Snowende Snap Een massale uitzending van missionarissen in Utrecht iÉf SS Afzet gedistilleerd sinds februari met 20 procent gedaald Melk twee cent duurder? Held viel door de mand Telefonisch priesters te advies van Amsterdam Slaapwandelend door Arnhem Diefstal in een Haags warenhuis VRIJDAG 26 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Veel belangstelling in binnen- en buitenland In binnen- en buitenland bestaat g^ote belangstelling voor de mas sale uitzending van missionarissen zondag a.s. vanuit de kathedraal te Utrecht. Het Vaticaan toont grote belangstelling voor de radio uitzending, die de KJR.O. er van zal verzorgen, terwijl de Italiaanse radio verzocht heeft in staat te worden gesteld een ooggetuige- verslag van de gebeurtenis te ge ven. Verscheidene buitenlandse bladen willen foto's van de plech tigheid brengen. De nationaal di recteur van de Pauselijke missie genootschappen in West-Duits- land, prelaat K. Mund heeft de wens te kennen gegeven de uit zending bij te wonen. Het aantal missinarissen, dat uit gezonden zal worden is nog aan zienlijk toegenomen en bedraagt thans 343, van wie 219 priesters, 56 broeders, 54 zusters en 18 leken. Zij komen van 23 orden en congregaties van priesters, van 4 frater- en broe dercongregaties, van 17 congregate van vrouwelijke religieuzen en van 2 lekeninstituten. Zij vertrekken naar ongeveer alle missiegebieden, die de wereld kent. Naar IJsland en Finland gaan 8 missionarissen, naar de Libanon 3, naar Pakistan 5, -naar Singapore 2, naar Ceylon 1, naar Hongkong 1, naar de Phlippijnen 10, naar de Cook-eilanden 1, naar Nederlands Nieuw-Guinea 13, naar het Austra lische deel 1, naar Java 14, naar de Kleine Soenda-eilanden 4, naar Su matra 16, naar Banka 2, naar Bor neo 16, naar Celebes 4, naar de Mo- lukken 6, naar Curasao 7, naar Suri name 16, naar Brazilië 4<8, naar an dere Zuid-Amerikaanse landen 5, naar Midden- en Noord-Amerika 14, naar West-Afrika 26, naar Centraal- Afrika 54, 2 naar Centraal-Afrika, naar Oost-Afrika 47 en naar Zuid- Afrika 19. Uitzending door aartsbisschop. De missionerende orden en con gregaties zullen bovendien vrijwel alle vertegenwoordigd worden door hun provinciale oversten en missie- procuratoren. Namens de Priester- missiebond zullen aanwezig zijn mgr. A. de Wit, deken van Zwolle, en mgr. J. v. Overbeek, directeur van het doofstommeninstituut te St. Michiels gestel. De plechtige uitzending der misio- narissen geschiedt zondagmidag om 3 uur door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, die geas sisteerd zal worden door pater dr. G. de Gier, provinciaal der Missionaris sen van het H. Hart, als diaken en door pater A. Blommaert, provinciaal der Paters van de H. Geest, als sub diaken. Beiden als bestuursleden van de Priestermissiebond. Plechtigheid. Na de intrede van mgr. Alfrink in de kathedraal leest mgr. H. J. J. van Hussen een pericoop uit de brief van de apostel Paulus aan de Romeinen (X hoofdstuk, verzen 1018) en uit het Marcus-evan- gelie (XVI hoofdstuk, verzen 15 —20). Na zijn predikatie spreekt mgr. Alfrink een gebed. Dan volgt de uitzending van de missionarissen. Dit wordt ingeluid met de volgende woorden: „In de naam van Jezus Christus, Die Zijn Apostelen zond zoals de Vader Hem gezonden had zend ik als opvolger van St. Willibrordus naar het missiegebied van: Na alle missiegebieden te hebben genoemd, vervolgt mgr. Alfrink met: „U allen zend ik uit om de zending van Christus voort te zetten en het Rijk Gods uit te breiden, opdat door alle volkeren aan de Vader eer en glorie zal worden gebracht". Na zegening en uitreiking der missiekruisen onder de woorden: „Ik geef aan ieder van u het Kruis als teken van uw zending. Het zij een steun in de arbeid, een troost in de moeilijkheden, een schild in de gevaren en een onder pand van de eindoverwinning." Volgen de zegening van de missio narissen en de pontificale zegen. De plechtigheid wordt besloten met een sterk bekort Lof. Teneinde een goed verloop der plechtigheid te waarborgen wordt de deelnemende missionarissen drin gend verzocht uiterlijk half drie aan wezig te' zijn in het gebouw Trianon, Oude Gracht 252 te Utrecht. De genodigden begeven zich recht streeks naar de kathedraal, waar zij om half drie verwacht worden. Gelegenheid tot het parkeren van auto's om het Domplein, 5 minuten gaans van de kathedraal en van ge bouw Trianon. Wanneer de aartsbisschop de ka thedraal is binnengegaan, kunnen niet-genodigde belangstellenden plaats nemen in de zijbeuken van de kathedraal. HET TOERISME IN EUROPA Jaarlijks tokten sr ca 30miljoen toeristen doorae landen ven =3— Nal960zuliendrter ca.SOmiljoenzljn Jaarlijks trekt Euro pa een half miljoen Amerikanen jaarlijks 550miljoen gulden aan het toerisme Oostenrijk verdient jaar. Ujks 2£8miljoen gulden aan het toerisme Italië verdient jaarlijks 760 miljoen gulden aan het toerisme Duitsland verdient jaarlijks 270miljoen gulden aan het toerisme Opbrengst accijns lager ondanks verhoging In de bestuursvergadering van het Produktschap voor gedistilleerde dranken heeft de voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman meegedeeld, dat de afzet van gedistilleerde dranken (na de verhoging van de gedistilleerd- accijns) met 20 pet. verminderd is in de periode februari tot en met mei. De maanden februari tot en met mei gaven verder 'n aocijnsopbrengst van circa 39.5 miljoen en in dezelf' de periode van 1956 was er een op brengst van circa 41 miljoen. On danks de verhoging van het accijns- tarief met 25 pet. is dus de werke lijke accijnsopbrengst in de 4 maan den 1 y, miljoen lager geweest dan in de overeenkomstige periode van 1956. De voorzitter zei, dat als deze ont wikkeling izich verder voortzet de schatkist van deze accijnsverhoging Als minister akkoord gaat „De melkprijs zal waarschijnlijk gemiddeld met 2 cent per liter stij gen, wanneer de minister van Eco nomische Zaken zich door cijferma teriaal, dat de melkhandelaren aan hem zullen voorleggen, laat over- tuigen". Dit betoogde de heer C. A. Heuft, voorzitter van de R.K. Bond van melkhandelaren, gisteren op een te Utrecht gehouden vergadering van deze bond. De heer Heuft wees er op, dat de minister van economische zaken heeft meegedeeld, dat hij de marge van de melkhandelaren zal herzien, wan neer uit door de melkhandelaren ter tafel gebracht exploitatiecijfers blijkt, dat deze marge inderdaad te ge ring is. In augustus zullen deze cijfers via het produktschap zuivel aan de nji- nister ter kennis worden gebracht, aldus de heer Heuft, die verder zei, dat de huidige marge schrijnend te kort doet aan de melkhandel aren. Dezen hebben z.i. niet geprofiteerd van de loon- en welvaartsrondes, doch zij hebben wel talrijke prijs stijgingen moeten opbrengen. 1 Een jongeman uit Renkum ont ving geregeld dreigbrieven, waarin hem werd medegedeeld, dat hij in de borst gestoken zou worden of op een andere minder plezierge manier om hals gebracht zou worden, in dien hij geen afstand zou doen van het meisje waarmee hij verkering had. Kennelijk beangst liet hij do drei gementen aan zijn aangebedene le zen, maar met een triomferende blik beloofde hij haar, wat er ook gebeu ren-mocht, haar nooit te verlaten. Het meisje vond hem een held en daar was de jongeman klaarblij kelijk niet erg zeker van zijn zaak ook op uit. Haar moederlijke be zorgdheid deed de jongedame echter naar de politie stappen om het geval eens aan de sterke arm voor te leg gen. Toen was de bewondering voor haar held al gauw geluwd. Het bleek, dat de jongeman de brieven aan zichzelf stuurde om indruk te maken op zijn geliefde. Roversbende te Woerden opgerold Sedert het najaar van 1956 werd tc Woerden een lange reeks van dief stallen en verduisteringen gepleegd. Een naar aanleiding van deze misdrij ven door de Woerdense politie inge steld onderzoek bracht een complót aan het licht, dat men wel een ro versbende zou kunnen noemen. Het was vermoedelijk twaalf man sterk: jongens van ongeveer 15 tot 18 jaar. De bende heeft Woerden bijna een jaar lang onveilig gemaakt met een serie kleine inbraken, vernielin gen en baldadigheid in allerlei vorm. Tijdens het onderzoek dat nu al weken voortduurt zijn verschillen de nieuwe diefstallen aan het licht gekomen, die niet eens waren opge geven. Drie van de raddraaiers, 17 en 18 jaar oud, worden vandaag voor de officier van justitie te Utrecht geleid. De anderen zijn na hun verhoor voorlopig op vrije voeten gesteld maar het is te verwachten, dat er in verband met deze zaak nog ver schillende aanhoudingen zullen vol gen. Niet kieskeurig. Vooral groenten winkels, pakhuizen en particuliere woningen moesten het ontgelden. Maar ook de Woerdense veiling moest er aan geloven en hier ontzagen de apachen zich niet hele kisten fruit tegelijk mede te nemen. Uit kledingstukken, die in woon huizen aan de kapstok hingen hebben zij portemonnaies weggenomen en uit een café deden ze een aantal fles sen bier en wijn verdwijnen. Bij een melkboer roofden ze een aantal flessen pap, maar omdat dat geen eten is voor mannen, gooiden ze die uit pure baldadigheid weg. Het pakhuis van een grossier in snoep goed werd over een dak aan de ach terkant binnengedrongen en ook sta len de knapen nog een hoeveelheid sigaretten. minder zal ontvangen dan vóór de accijnsverhoging het geval was. Een afzetvermindering van 20 pet. moet tot moeilijkheden in een be drijfstak aanleiding geven, aldus de voorzitter. De verminderde afzet in het binnenland kan niet worden op gevangen door een vergrote export. Een beperkt aanbod van slacht- varkens, dat vermoedelijk een tijde lijk karakter draagt, heeft een stij ging van het prijspeil op de var- kensmarkt veroorzaakt In verband hiermede heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees be sloten de prijs voor bacónvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wórdt uitgegaan aan te passen door deze met ingang van maandag 29 juli met 5 cent per kg. te verhogen. De prijs zal dus voor de kwaliteitsklassen 1 tot en met 4 resp. ƒ2.39, 2.35, 2.31 en ƒ2.27 per kg. koud geslacht ge wicht bedragen. De maximum ge- wichtsgrens voor de bacónvarkens blijft voorshands op 70 kg. koud ge slacht gewicht gehandhaafde Ontsnapte gevangene aangehouden De centrale recherche te Amster dam heeft woensdagavond in de Haarlemmermeerstraat gearresteerd de 20-jarige F. K. uit Venlo, die op 13 april jl. ontsnapt was uit zijn gevangenschap. K. zat in de gevangenis te Haar lem een straf uit. Op 13 april mocht hij zijn vader bezoeken, die in een ziekenhuis te Venlo werd verpleegd. Onder bewaking van enkele trans porteurs van de parketgroep te Haar lem werd hij naar Venlo overge bracht. In het ziekenhuis aldaar heeft K., voorgevende even naar_ het toilet te gaan, kans gezien aan "zijn begeleiders te ontkomen. Hij is thans weer in bewaring gesteld. SARCOPHAAG UIT VIERDE EEUW NA CHRISTUS GEVONDEN Bij opgravingen die onder leiding van prof. dr. Brunsting op terreinen van de gemeente Nijmegen aan de Nieuwstraat en op de Gruitberg te Nijmegen geschieden, is in een Ro meins grafveld dat uit de 4de eeuw na' Christus moet stammen, een sar- sophaag gevonden. De tufstenen kist, die nog te nat en te broos is om haar te kunnen openen, is naar het rijksmuseum Kam te Nijmegen ver voerd, waar het over enige weken in tegenwoordigheid van prof. Brun sting het dikke, holle deksel van de saroophaag zal worden gelicht. Ver moedelijk is de kist een kindergraf, dat zowel uit de Romeinse als uit de Merovingische tijd kan dateren. Men zal dit waarschijnlijk uit de in houd van de sarcophaag kunnen af leiden. Het museum Kam bezit thans zes sarcophagen. De eerder aange troffen exemplaren waren echter be schadigd en leeggehaald. De vindplaats van de kist is nabij de miuiurresten van de oude vesting- Nijmegen. GROENTEWAGEN BIJ HAMBURG VERONGELUKT Op de autoweg Hamburg-Bremen ramde dinsdagmorgen een met groen ten voor Hamburg geladen vracht auto van het expeditiebedrijf Dissel koen uit De Lier met grote snel heid een zware machine, die op een speciale oplegger van een eveneens in de richting Hamburg rijdende transportauto stond opgesteld en ver naar buiten uitstak. De lading van de groentewagen werd geheel in elkaar gedrukt. Een collega van de bestuurder, die on gedeerd bleef, nl. de 33-jarige Piet Bijl, uit De Lier, die in een hoek zat te slapen, raakte met beide benen in de verwrongen metaalmassa be klemd. Ernstig gewond is B. naar een ziekenhuis te Diepholz gebracht. Zogauw de PTT een lijn vrij heeft Zodra de PTT een hjn vrij heeft, zal er in Amsterdam een zgn pries ter-telefoondienst worden geopend. De deken van de hoofdstad, mgr G. P. J. van der Burg, heeft het initia tief genomen tot deze „geestelijke primeur". Voorlopig zullen belangstellenden, wanneer ze straks een bepaald num mer draaien, een geestelijk toespraak je te horen krijgen, dat iedere dag wisselt. Op een later tijdstip zullen priesters dag en nacht de lijn bezet ten om persoonlijke geestelijke advie zen te geven. De voorgenomen Amsterdamsete lefoondienst werd ontworpen door deken Van der Burg, in samenwer king met enkele Amsterdamse gees telijken. In verband met zijn drukke werkzaamheden heeft de deken de practische uitwerking in handen ge geven van mgr. mr A. Diepenbrock, van de Actie „Voor God", een sectie van de landelijke Katholieke Actie die de beïnvloeding van de publieke opinie behartigt. Een priester-telefoon bestaat reeds verschillende jaren in Duitsland, waar de bekende Jezuiet pater Lep- pich met dit werk begonnen is. Ook in Amerika beschikken vele steden over een soortgelijke telefoondienst waarop de aanvrager naar de stem van een bekende predikant kan luis- DE WERELD VAN HET NIEUWS. Dagelijkse oplagev.d dagbladen per 1000inw Ehgeland 570 teren, die op de band is vastgelegd. Hij spreekt een kort gebed, dat door de aanvrager kan worden nagezegd. In New York laten zich in 24 uur ongeveer 20.000 mensen met deze dienst verbinden. In de staat Washington bestaan 17 „geestelijke verbindingen". Gebeds diensten zün in de V.S. niet alleen voorbehouden aan de steden, doch ook op het platte land worden ze veel vuldig gebruikt. GEWESTELIJK COMMANDANT BESCHERMING BEVOLKING Met ingang van 15 juni jl. is be noemd tot gewestelijk commandant van de bescherming bevolking voor de provincie Noord- en Zuid-Holland en Utrecht de heer J. Daniëls, ge- neraal-majoor b.d. uit Den Haag. De nieuwbenoemde is Opvolger van de heer L. Langeveld, aan wie om ge zondheidsredenen ontslag is ver leend, maar die als adviseur in al gemene dienst aan de staf van het gewest verbonden blijft. De onbestorven weduwnaar ...wordt overstelpt met voedingsproblemen, zodra hij zijn betere helft met vakantie op de trein heeft gezet. Maar gelukkig ligt de oplossing voor de hand: KAAS! lekker, voedzaam en gezond - en je maakt er in weinig tjjd de heer lijkste maaltijden mee. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zulvelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Röswok (z.h.) doe meer met KAAS Publlketl* var» hat Ned. Zulvelbureau Middenstandsbonden tegen cadeau-acties van winkeliers De in de commissie van overleg samenwerkende middenstandsvakcen- tralen, de Christelijke Middenstands bond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederland se Katholieke Middenstandsbond hebben telegrafisch het Hoofdbedrijf schap Detailhandel gevraagd om be middelend op te treden inzake de „koffie-acties" van de winkeliers in textiel en huishoudelijke artikelen, die naar aanleiding van de cadeau acties van de kruideniers worden ge voerd. De middenstandsbonden achten het op de weg liggen van dit lichaam, waarin ook het grootwinkelbedrijf en de coöperatie zijn vertegenwoor digd, om wegen te zoeken ter be perking en regeling van het cadeau- en kortingstelsel, hetzij middels een wetswijziging, hetzij door gebruik making van de bij het instellings besluit gegeven bevoegdheden. Hangende de bestudering van het vraagstuk kan volgens de midden standsbonden gevraagd worden, de acties te staken. NIEUWE ECONOOM OP „HAGEVELD" Tot econoom van het Klein-semi- narie Hageveld te Heemstede is be noemd de zeereerwaarde heer J. J. M. A. M. van Rek, thans leraar aan het seminarie. Aan de zeereerwaarde heer J. P. de Jong is om studierede nen eervol ontslag verleend. („Tijd") Het was voor een surveillerend agent van politie te Arnhem een vreemde gewaarwording, toen hij in de nacht van woensdag op donder dag omstreeks drie uur in de Drie koningenstraat een knaapje in pyama over straat zag lopen. De jongen bleek te slaapwandelen en de agent bleef in zijn buurt. Toen hij uit zijn droomtoestand ontwaak te heeft de politie hem naar zijn ouderlijke woning in de Hovenier straat in de stadswijk KHarendal, teruggebracht. De Driekoningenstraat ligt in het Spijkerkwartier, een ander stadsdeel, waaruit moet worden aangenomen, dat de kleine slaapwandelaar half Arnhem in zijn droom heeft door gewandeld. Gistermorgen werd ontdekt, dat inbrekers hun slag hadden geslagen in een Haags warenhuis. Het kraakje is op bijna mysterieuze wijze „ge zet": nergens zijn aanwijzingen te krijgen over de wijze waarop de in brekers zijn binnengekomen of over de identiteit van de daders. Het enige dat met (pijnlijke) zekerheid kan worden vastgesteld is, dat 48 came ra's met een gezamenlijke waarde van circa ƒ8600 verdwenen zijn. Laboratorium in Delft uitgebrand Het onderzoekingslaboratoriiun voor de telecommunicatie-afdeling van de N.V. Nederlandse Kabelfabriek aan de Schieweg te Delft is vannacht door brand verwoest. Het laboratorium bevindt zich in de oude fabriek op de eerste verdieping van een produk- tie-afdeling, welke echter gespaard bleef. Naar het oordeel van de heer Von Lindern, een der directeuren, zal de produktie vrijwel geen stagnatie on dervinden. De brand moet om on geveer 2 uur vannacht zijn uitge broken. Toen het personeel, dat be neden werkzaam was aan een vlecht- machine, de brand ontdekte en met sohuirnblussers naar boven rende, was er met deze handspuiten al niets meer te bereiken. Het vuur had zich al over een groot deel van de boven verdieping verspreid. Onmiddellijk werd brandalarm gemaakt. Tijdens het blussingswerk deden zich enige malen ontploffingen voor, die werden veroorzaakt door cylin ders met gas. Er werd daarbij echter niemand gewond. Het duurde tot vanmorgen onge veer 5 uur tot men kon zeggen, dat men de brand -meester was en het gevaar voor overslaan naar de ge lijkvloers gelegen produktie-afdeling was geweken. Van het laboratorium is niet veel meer over dan een puinhoop van ver wrongen staalconstructies, beton en glas. De brand moet zijn ontstaan in het grondstoffenlaboratorium, dat 'n klein deel van de verdieping in be slag nam. Omtrent de oorzaak van de brand is mog niets bekend. Boven de woestijn van Califor- nië is een passagier door een gat in het vliegtuig naar buiten gezogen. Men vermoedt, dat de passagier in de wasgelegenheid zelfmoord heeft gepleegd en dat de kogelgaten van zijn revolver de romp zodanig heb ben beschadigd dat er een stuk los raakte.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8