m WBïïBBË H ?-• hmmm 1 m 10.000ste bezoeker met bloemenhulde verrast Leirnuidens meisje onderscheiden door Carnegie-heldenfonds VRIJDAG 26 JULI 1957 DB LEIDSE COURANT LISSE (De Engel) Broeder Urbanus neemt afscheid De Engel zal afscheid moeten ne men van een broeder, die men maar node ziet vertrekken: broeder Urba nus, het hoofd van de jongensschool. Het is trouwens niet de eerste keer, dat broeder Urbanus uit Lisse ver trekt. Hij was hier eerst van 1936 tot 1945; werd toen benoemd tot hoofd van een school in Alkmaar en kwam in 1951 weer hierheen. Toen hij in 1936 in Lisse begon, telde de school 150 leerlingen. Hier onder bevonden zich ook jongens en meisjes uit De Kaag. Nu telt de school 300 leerlingen en de Kaagse jeugd heeft inmiddels ook een eigen school gekregen. Broeder Urbanus is een uitstekend onderwijzer. De jeugd interesseert hem en hij heeft geen gelegenheid ongebruikt voorbij laten gaan om het jeugdwerk in De Engel te stimule ren. Geen wonder, dat men hem tot voorzitter van de Interparochiële Financiële Commissie benoemde. Verder zorgde hij er voor, dat de to neelvereniging „St. Genesius" her opgericht werd. De bezettingstijd was uiteraard niet de gemakkelijkste. De Duitsers wer den in de school en in het klooster nog al eens ingekwartierd. Het was daar, dat burgemeester Van Rjjcke- vorstel vermomd als broeder onderdook. Tevens was broeder Urbanus ,de de oprichter van de tafeltennisclub, de volleybalclub en de vereniging van modelvliegtuigbouwers. In zijn vrije tijd (als we het tenminste i,vrije tijd" mogen noemen) gaf hij nog les in Frans, Duitse en Engels en hij leerde zijn pupillen de eerste begin selen der zo nuttige typekunst. En als inwoners uit De Engel een brief uit het buitenland ontvingen, die vertaald moest worden, dan was het al zo ongeveer vanzelfsprekend, dat men naar broeder Urbanus toog. Wanneer deze populaire broeder afscheid neemt, zal het hem stellig niet aan belangstelling ontbreken. Vandaag (vrijdag) nemen de kinde ren op school afscheid van hem. Er zullen spelletjes gedaan worden en na afloop volgt het aanbieden van het afscheidscadeau. Het onderwijzend personeel zal het trouwens ook niet bij afscheids woorden alléén laten, maar ook een tastbaar bewijs van waardering overhandigen. Zondag 28 juli is het parochieel afscheid. Om half negen zal een H. Mis worden opgedragen. Voor 'n keurig-getikte brief èn voor de lekker ste sigaret kunt U b(J m(J terecht. Ik heb altyd Essex filter by de hand. Afscheid van Broeder Urbanus Om drie uur wordt in het Vereni gingsgebouw een receptie gehouden, waar o.m. de jeugdvereniging en di verse parochiële instellingen hun dank zullen betuigen voor hetgeen broeder Urbanus in het belang van hen heeft verricht. Het zal daar storm lopen, vermoeden we. Hedenmorgen had in het parochie huis van de Engelbewaarderskerk te Lisse-Beekbrug het afscheid plaats van het hoofd der school, Broeder Urbanus, voor alle kleine en grote Lissers van de Engel een zichtbare engelbewaarder. VERTREK PATER C. METER. Pater C. Meijer uit „De Engel" die verleden jaar op 2 september per vliegtuig uit de Oost arriveerde, gaat volgende week weer op weg naar de missie in Australisch Guinea. Voor het zo ver is, zal hij eerst nog het huwelijk van zijn broer inzege nen en op reis naar Guinea, doet hij eerst nog Rome aan. Zijn boot ver trekt 9 augustus uit Genua en zijn Bisschop op Wewak verwacht, dat hij eind september daar aan wal zal kunnen stappen. Daar zal hij verne men naar welke statie hij gezonden zal worden. Van de parochianen in „De En gel" heeft pater Meijer al afscheid genomen op de 14de juli. De collecte bracht toen ruim 1300.op. VOORSCHOTEN Geslipt. Gisteravond om 6 uur maakte een personenauto, komend van de richting Leiden, op de Veur- seweg nabij „Het Eiland van Ome Nic" een rare duikeling. De wagen slipte, gleed eerst door de heg, toen over het fietspad en duikelde tenslot te via een stukje weiland precies in de sloot. Alles liep echter goed af; de inzittenden waren ongedeerd. „Romantiek en Bloemen" TWEE KINDEREN GERED Het was op 25 januari 1957 dat Alida Heuzen en haar zusje Tiny resp. 11 en 6 jaar oud zich met een rijwiel bestuurd door Alida met Tiny op de lastdrager zich naar huis bega ven. Op een zeker moment verloor Alida de macht over het stuur en beide kinderen geraakten in de vijf meter brede sloot, die langs de Wil lem van der Veldenweg loopt. Beide meisjes kwamen ongeveer in het midden van deze sloot, die met een klein laagje ijs bedekt was, terecht. Het ongeval werd opgemerkt door Catharina Scholte, 13 jaar oud, die zich per fiets ook van school naar huis begaf en het tweetal op een af stand van 60 meter volgde. Ze be dacht zich geen enkel ogenblik, gooi de op de plaats van het ongeluk haar fiets langs de weg en sprong pardoes te water. Ze greep Tiny Heuzen bij de arm en slaagde er met grote moei te in de beide zusjes op de kant te brengen. Woensdagmorgen was in de klas van zuster Clara, hoofd van de r.-k. Meisjesschool, een heel gezelschap bij elkaar o.m. de burgemeester, de ge meentesecretaris, de echtgenote van de burgemeester, opperwachtmeester Van Dommelen, pater Van der Poel, de ouders van Tiny Scholte en de ouders van de geredde kinderen, om de verdiensten van Tiny Scholte met een polshorloge met inscriptie haar toegewezen door het bestuur van het Carnegie Heldenfonds te belonen., De burgemeester, de heer B. Kam- menga, gaf een verhandeling over Andrew Carnegie en over de bedoe ling van het door Carnegie gestich te „Hero Fund", het Heldenfonds. Dit fonds schenkt beloningen voor held haftige, menslievende daden, want Carnegie wenste dat de deugd ge- eerd werd. Iemand, die een in nood verkerend mens, met gevaar voor eigen leven, de helpende hand biedt, zoals Tiny Scholte dit heeft gedaan, verdient dank en hulde. Na deze woorden deed burgemeester Kammenga het prach tige horloge om de pols van Tiny en feliciteerde haar met deze on derscheiding. LEIMUIDEN OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Gisterennacht is overleden mevr. Suzanne Horsman-Schreurs, in de Dorpsstraat. Zij was vorige maand 95 jaar geworden maar al geruime tijd hulpbehoevend. Haar echtgenoot Leendert Horsman, die enkele jaren geleden overleed, was ook geruime tijd de oudste inwoner van de ge meente geweest Gemeenteraad. De raad verga dert maandag 29 juli des n.m. te half acht uur. Agenda o.a.: Voorstellen van b. en w. terzake het maken van een tweetal waterinlaten, ter verdun ning en zuivering van het afvalwater achter de woningen in de uitbrei ding en aan de Oosterweg, dat in de Griet- en Vriesekoopsche polder wordt afgevoerd; voorstel van b. en w. tot het aanschaffen van een nieu we vrachtauto, voor de vuilnisophaal dienst; behandeling schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent de ambtswoning van de burgemeester. KOUDEKERK Geslaagd. De heer J. A. v. d. Niet, onderwijzer aan de Herv. School alhier, slaagde te Utrecht voor het B-gedeelte van de hoofdacte. Prinsenschouw ging op reis. On der leiding van de voorzitter, de heer R. A. Meijer, gingen de leden van de reisvereniging Prinsenschouw op hun jaarlijkse reis. Nadat men in Breda koffie gedronken had, werd geruime tijd doorgebracht in de Efteling te Kaatsheuvel. Van hier ging het via Arnhem en Nijmegen naar Eist, waar een warme maaltijd werd ge bruikt. Gelukkig was het weer de reizigers gunstig gezind. ZEVENHOVEN Jubileum W. Kerkhoven Op 31 juli a.s. hoopt de heer W. Kerkhoven, hoofd der r.-k. school alhier, de dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren zijn onderwijzers loopbaan begon. De heer Kerkhoven werd geboren te Harlingen op 12 juli 1897. Na de lagere school studeerde hy aan de r.-k. Normaalschool te Leeuwarden, alwaar hij in 1917 het onderwijzers- diploma behaalde. Zijn eerste standplaats als onder wijzer was Hengelo, alwaar hij bleef tot hij zijn dienstplicht moest vervul len, van 14 januari 1918 tot 14 maart 1919). Daarna kwam hij achtereen volgens aan de r.-k. school te Harlin gen, Velseroord (IJmuidert), Nieuw - veen, Sassenheim en is sedert mei 1928 als hoofd verbonden aan de r.-k. school alhier. Naast zijn functie als hoofd dezer school vervult de jubilaris nog di verse taken in het maatschappelijk en kerkelijk leven. Zo is hij sedert ongeveer 20 jaar bestuurslid en voor zitter van de r.-k. kiesvereniging ge weest en thans nog voorzitter van de K.V.P., afdeling Zevenhoven. Voorts is de heer Kerkhoven lid van het r.-k. zangkoor, alsmede voorzitter van de plaatselijke commissie tot we ring van schoolverzuim. Naast zijn drukbezette taak als hoofd der school, vindt de feesteling nog tijd om leer lingen van de hoogste klassen voor te bereiden voor het toelatingsexa men H.B.S. of Gymnasium, terwijl door hem in de avonduren nog wordt opgeleid voor het middenstandsdi- j plcma. De jubilaris, die onlangs zyn zestig ste verjaardag heeft gevierd, kan te rugzien op een welbesteed en druk leven en het zal hem en zijn gezin, waarin ook weer 2 dochters vaders voetstappen hebben betreden cn thans als onderwijzeres voor de klas staan op deze dag dan ook zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het ka tholieke volksdeel en ook vele an deren, zullen op die datum met waar dering getuigen van de dank, welke men verschuldigd is aan zulke opvoe ders van de jeugd. Toen de drie kinderen van het echt-1 paar J. C. BoesHoeks uit de Borneo- straat 5 te Oegstgeest gisteravond eindelijk in bed lagen, maakten hun ouders van de gelegenheid gebruik om met enkele familieleden per auto naar de tentoonstelling „Romantiek en Bloemen" te gaan kijken. ALPHEN AAN DEN RIJN DIPLOM VS TECHNISCHE SCHOOL Aan de christ. Techn. school te Alphen aan den Rijn zijn de volgen de leerlingen gediplomeerd: in de afd. Timmeren. J. D. van Berkel; L. Bregman, Woubrugge; R. G. van Diggelen, Hazerswoude; A. N. Fok ker, Leimuiden; G. L. Gelderblom, Boskoop; C. Hageman (met lof), Benthuizen; B. J. M. Hoogervorst, Zevenhoven; F. Ketel; J. A. Koele- wijn; C. Korving; J. Kroon; N. v. d. Meent; L. Molenaar, Aarlanderveen; G. C. Munnik; W. de Pater, Waddinx- veen; A. J. Ruitenburg, Bodegraven; G. Schellingerhout; J. L. A. Seijse- ner; H. K. Stapper, Bodegraven; R. Sluymer, Aarlanderveen; B. H. Voortman, Langeraar L. Westmaas; G. van 't Wout. In de afd. machine-bankwerken: H. Ahles, Zevenhoven; J. Bezemer; A. J. Bezuijen; J. C Broer; D. Broere Zwammerdam; R. G. Dissel, Koude kerk aan den Rijn; D. C. Doornhein; G. J. v. d. Elshout; G. van Eijk J. H. de Gans; D. G. de Groot; L. van Halm; H. Haring, Boskoop; H. den Hartog; J. A. Jansen; F. J. de Jong, Ter Aar; J. P. Koning, Nieuwerbrug aan den Rijn; J. M. Hoogwerff Kroon R. Kroon, Rijnsaterwoude; I. N. W. v. d. Leden, Nieuwveen; G. F. van Leeuwen; H. J. J. Lek, Ter Aar; J. C. Pols; H. J. Rademakers; H Roggeveen; T. J. Rijsdam; A. Rijs wijk M. Rijswijk; H. Schilpzand; C. Slappendel (met lof), Boskoop; J. Vink, Ter Aar; L. Vonk, Koude kerk aan den Rijn; A. A. v. d. Zwan; M. v. d. Zwan, Rijnsaterwoude; W. Boone; J. van Bostelen, Koudekerk aan den Rijn; R. van Egmond; H. A M. v. d. Heuvel, Bodegraven J. W. de Heij; J. D. Hogendoorn, Zwam merdam; J. Jansen, Koudekerk aan den Rijn; K. Sipke Lammers; W. M Meijer, Nieuwveen; A. Nuis; A. Poot, Leimuiden; J. W. Roeloffs, Koude kerk aan den Rijn; H. J. Thomas; R. Verhorst W. J. Zaal, Bodegraven. Van deze afdeling werden 5 leerlin gen niet gediplomeerd. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Alphen. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad verga dert maandag 29 juli des n.m. te 9 uur. Agenda o.a.: Behandeling schrijven Gedeputeerde Staten inza ke de begroting 1957; voorstellen van b. en w. inzake de verversing van het dorpswater; behandeling schrij ven Gedeputeerde Staten omtrent de ambtswoning van de burgemeester. Daar viel hen misschien wel de grote drukte aan de ingang op, waar persfotografen, journalisten, leden van het organiserend comité en vele nieuwsgierige bezoekers stonden te wachten, maar het was toch nog een beetje te kort na het bezoek van de vijfduizendste bloemenliefhebber om te denken aan een nieuwe mijlpaal. Het was daardoor bepaald een ver rassing voor mevrouw Boes, toen ze aan het loket te horen kreeg, dat ze de tienduizendste bezoeker was. Enigszins beduusd werd ze ver gezeld van haar echtgenoot even ter zijde genomen, zodat de fotogra fen het ogenblik konden vastleggen, waarop haar door de voorzitter van „Flora" te Rijnsburg, drs G. Hoge- woning, een bloemstuk werd aange boden. Vol bewondering was het echtpaar voor het prachtige stuk van lila Bougainvillia's, rose anjers en licht groene varens. Nadat ze het bloemstuk voorlopig op een veilige plaats hadden afgege ven, werd het echtpaar en de familie door de heer Hogewoning rondge leid over het terrein van de expositie. KATWIJK „Voorheen en thans" Onder deze titel zal van 1 t/m 31 augustus in de voormalige zaal „Ire ne" te Katwijk aan Zee door de com missie voor de Oudheidkamer weder om een gemeentelijke zomertentoon- stelling worden ingericht, die ditmaal bijzondere aandacht za! schenken aan de ontwikkeling van Katwijk. Daartoe werd aan de kunstenaar R. Snapper te Amsterdam opdracht ge geven tot het verwaardigen van een groot diorama, dat het gebied nabij de Oude Kerk omstreeks 1900 tot on derwerp heeft. Daarnaast worden de veranderingen in het badleven be licht door middel van porpen, foto's en tekeningen. Ter verdere opluistering van de ex positie worden enig schilderijen ge toond, waaronder een werk van Too- rop, dat eerst kort in Kat wij ks bezit is gekomen. Ook het Leidse Oud-ar chief verleent wederom medewerking aan de inrichting, waartoe mede ad viezen zijn verleend door de heer S. J. Bouma, de architect van „Maduro- dam". Tenslote wordt ook het „Vogel leven in Katwijk" uitgebeeld, hetgeen zal geschieden door de plaatselijke Vogelbeschermingswacht in samen werking met de gemeentelijke Plant soendienst. In het bijzonder door het diorama, dat een aanwinst var de collectie der Oudheidkamer vormt en waaraan veel studie is voorafgegaan, hoopt de organiserende comnvssie de aandacht te trekken, niet alleen van de Kat- wijkers, maar ook van de *al ijke gas ten, die de badplaats thans bevolken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7