4 maal GEKLOPT Hjalmar Roedas versliep zich, doch volbracht toch zijn tocht BOUILLON Van uitmoording der Noordzee geen sprake visie op televisie VRIJDAG 26 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA De Nijmeegse Vierdaagse Hjalmar Roedas, een 57-jarige inwo ner van Oslo, heeft een bewogen dag achter de rug. Hij begon deze derde dag van de Nij meegse Vierdaagse, waarin de tocht ging door het Rijk van Nijmegen, niet al te best. De lange, grijze Noor schrok pas wakker in zijn pension, toen de start- controle's allang gesloten waren. Even scheen de toekomst somber voor Roe das. Even leek het alsof zijn lange tocht van de Noorse hoofdstad naar Nijme gen voor niets was geweest. Behulp zame officials hebben hem echter ge red. Hij mocht starten en om kwart voor negen troffen wij hem in de tuin van „de Vereeniging" aan, toen hij op het punt stond zijn 40 km. lange tocht te beginnen. Weliswaar moest de Noor op de gebruikelijke tijd dus om uiterlijk zes uur terug zijn, maar over dat uurtje tijdverlies maakte hij zich weinig zorgen, dat liep hij wel weer in. En inderdaad na een tiental kilometers had hij de eerste groepen reeds inge haald, steeds verder ging zijn „opmars". Tien minuten voor vier zagen wij hem weer op het Keizer Karelplein terug. Tevreden zette hij zich op een stoel neer, de kans dat hij voor de vierde maal in successie de Vierdaagse uit zal lopen, was aanmerkelijk vergroot. Hij dronk een glas bier, stak een sigaret op en ging in gezwinde pas naar huis, want, zo vertelde hij ons in een mengeling van Duits. Engels, Noors en gebaren taal „morgen moet ik weer vroeg op.." Het heeft deze derde dag langdurig geregend. Pas tegen de middag werd Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—21.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.05 Gra- (9.359.40 Wa- terst.). VPRO: 10,00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Promenade-ork. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Leert uw landgenoten kannen. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Nieuwe gram 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Meisjes koor en mandoline-ork. 15.15 Een in ternationaal congres zonder tolken, caus. 15.25 Koorzang. 16.35 Instr.trio. 16.55 VAR A's versierde vakantietip's. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Roemeens ork. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55- Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens uit, vacantieprogr. 21.00 Cabaret. 21.45 Soc. comm. 22.00 Dansmuz. 22.30 Gram. 22.40 Volksliederen. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en li turg. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 .Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Idem. 14.00 „Dit is leven", caus. 14.15 Gram. 14.40 Boekbespr. 14.50 Harmonie ork. 15.10 Kroniek v. lette ren en kunsten. 15.35 Koorzang. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Lichte muz. 17.40 Ballroomork. 18.00 Ritm. muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Katholieke culture le Federatie, caus. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Kamerork. en solist. 20.00 Gram. 20.10 „Lichtbaken", caus. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Lichte muz. 21.10 „Als in ons hart een lied weerklinkt", zangspel. 21.50 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aan sluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ir Espéranto. 23.25—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 „Krocodil", gevar. progr. het droog. Het is daardoor een bijzon der moeilijke tocht geworden voor de 11.800 wandelaars, die gistermorgen zijn gestart. Wel was het parkoers gedeelte lijk veranderd en waren de beruchte „kllms" van de St. Jansberg en de Piet de Kiekberg vermeden omdat daar de wegen zo langzamerhand te smal zijn geworden voor het steeds groeiende Vierdaagseleger, Maar in plaats daarvan was de beruchte Zevenheuvelenweg in de route opgenomen. Het is moeilijk te zeggen aan welk parkoers de wandelaars de voorkeur geven. Maar dat velen het erg moeilijk hebben gehad, toen zij deze prachtige, kilometers lange weg voor zich zagen is zeker. De omgeving was schitterend, de weg doorsneed een met rijpend ko ren bedekt landschap. Maar de vele glooiingen konden de wandelaars dit maal nu niet bepaald bekoren. Het slechte weer heeft de publieke belangstelling alleen in de vroege mor genuren wat kunnen beïnvloeden. Bij de Molenhoek, Mook en vooral bij Groesbeek werd het evenwel duidelijk, dat zelfs de dreigende wolken de men sen niet in hun huizen konden houden. Na Groesbeek kwam dan, als het be ruchte „laatste loodje" die Zevenheu velenweg. De tientallen, die zich op de vlakke weg, al dan niet met behulp van anderen, nauwelijks hadden kunnen handhaven, zijn op die weg aan de kant gaan zitten en hebben daarna gepoogd een „lift naar Nijmegen" te krijgen. Ook de EHBO kreeg het ditmaal druk. Dat is begrijpelijk, want de experts noemen de derde dag de zwaarste. En wanneer het dan Juist regent, wordt het dubbel moeilijk. Dat toch maar 56 wandelaars niet uit sluitend op eigen kracht in Nijmegen zijn terug gekomen, pleit voor de wils kracht van de lopers, want dit aantal is betrekkelijk laag, lager zelfs dan dat van de tweede dag toen er 87 uitvallers waren. Vandaag konden dus ten hoogste 11.744 lopers hun triomftocht beleven, wanneer langs de St. Annastraat weer vele tienduizenden toeschouwers de deelnemers voor hun prestatie gingen belonen met toejuichingen en bloemen. Men meldt ons uit Nijmegen: Op de laatste dag zijn er 11.723 deel nemers voor de vierde marsdag vertrok ken. Gisteren waren er 56 uitvallers en hedenmorgen verschenen 21 deelnemers niet aan de start. Het weer was op de laatste dag bij zonder slecht. Vroeg in de morgen had het had geregend. Gelukkig leidde de route over Grave, Gennep en Cuyck over goede vlakke wegen. DE VIERDAAGSE TE APELDOORN. Op de derde dag van de Apeldoornse Vierdaagse hebben de wandelaars het zwaar te verduren gehad van de regen, die vrijwel onophoudelijk de deelnemers heeft geplaagd. Maar ondanks al deze bezwarende omstandigheden heeft de tocht opnieuw een uitstekend verloop gehad en (oen de balans op het einde van de dag werd opgemaakt, bleek, dat slechts één uitvaller behoefde genoteerd te worden. In totaal zijn het er nu 7, zodat vanochtend 912 deelnemers aan de start konden verschijnen, tenzij on willige spieren roet in het eten gooiden. Het parcours leidde donderdag naar Beekbergen voor wat de „dertigers" betreft. De lopers van de 40 en de 50 km. maakten een omweg over de Woeste Hoeve en Hoenderlo. waarna de gehele karavaan tenslotte over Ugchelen de terugreis aanvaard. Vandaag werden o.a, de plaatsen Ud- del, Nieuw Milligen en Assel aange daan. IN ZAAK CARITA8-VOEBALPOOL VRIJSPRAAK GEVRAAGD De officier van Justitie bij de recht bank te Maastricht, mr. A. W. Rosingh, heeft gistermorgen in de zaak tegen de directeur van de „Nationale voetbalpool Caritas", de heer M. G. H. uit Heer len, wie in de dagvaarding het zonder toestemming houden van een loterij ten laste was gelegd, tot vrijspraak ge concludeerd. De officier van Justitie bij het kantongerecht te Maastricht was bij de rechtbank in hoger beroep gegaan toen de heer H. op 27 mei j.l. door de kantonrechter was vrijgesproken. De heer H. erkende de ten laste ge legde feiten maar ontkende, dat Caritas een vereniging zou zijn, waarvan ieder een boven 18 Jaar lid kon zijn. Op vragen van de president, mr. H. Schillings, bevestigde de heer H., dat er wel degelijk voorwaarden voor het lidmaatschap bestonden, onder andere bij de beantwoording van een reeks vragen, die een instemming met het doel van Caritas inhielden. Er is voorts bal lotage en er zijn inschrijvingen voor.het lidmaatschap geweigerd op verscheide ne gronden. Ook komt er een „Caritas- -orgaan" en zullen ook andere bindin gen krachtens de bepalingen van de doelstelling worden geschapen. De ver eniging is dus besloten, aldus de heer H. Mr. Rosingh erkende, dat het hier 'n vereniging betrof, die niet voor een ieder openstond: aangetoond was, zeide hij, dat er voorwaarden voor het lid maatschap golden, waaraan men zich heeft gehouden. Mr. Rosingh conclu deerde, dat er geen aanleiding tot ver oordeling kan zijn en vroeg vrijspraak. De verdediger mr. H. J. A. Prickartz uit Heerlen sloot zich hierbij aan en vestigde nog de aandacht op de wijdere doelstelling van Caritas, die ruim 16.000 leden telt. waarvan slechts een derde deel deelnemet aan de pools. Dat Cari tas niet uitsluitend een pool doelstelling heeft, blijkt volgens de verdediger ook uit het feit, dat van de leden deelneming aan bepaalde activiteiten voor sociaal- charitatieve doeleinden wordt gevraagd. Belangrijke bedragen werden reeds uit gekeerd, o.m. voor kanker-, tbc- en rheumabestrijding zeide mr. Prickartz. De rechtbank zal op 8 augustus uit spraak doen. „VLISSINGEN" WIL OVERGAAN NAAR HET BETAALDE-VOETBAL De Zeeuwse amateur eerste klasser „Vlissingen" overweegt op korte termijn over te gaan naar het betaalde voet bal. Dit werd tijdens de jaarvergade ring van deze club medegedeeld door de voorzitter, de heer A. W. Levering, die de kans weliswaar gering maar niet uitgesloten achtte, dat Vlissingen reeds met ingang van het a.s. seizoen aan de competitie van de semi-profs«ectie deel neemt. Mocht dit niet gelukken dan zal er in ieder geval actief naar worden gestreefd om met Ingang van het seizoen 1958 1059 over te gaan naar het betaalde voetbal. De heer Levering was er van overtuigd, dat Vlissingen organisatorisch en sporttechnisch rijp is voor het be taalde voetbal. (Van de zijde van de KNVB wordt naar aanleiding van de woorden van de heer Levering medegedeeld, dat het uitgesloten moet worden geacht dat „Vlissingen" dit Jaar zal worden toege laten tot de seml-prof-sectie). WATERPOLO LWV WON VAN BODEGRAVEN EN WERD KAMPIOEN. Door met 31 de beslissingswedstrijd in Alphen te winnen van BZ en PC uit Bodegraven, is het eerste zevental van de Leidse Watervrienden kampioen ge worden van de kring Gouwe-Rijnstreek, onderafdeling van de KNZB. De Leidenaars gingen hard van sta pel en ze boekten door hun midachter Stokkel spoedig succes, want de Bode- graafse doelman Den Hollander liet zich door een ver schot varrassen. Ook bij het tweede doelpunt, dat LWV een mi nuut later maakte door Van der Wilk, na goed aangeven van Jonker, ging de doelman niet vrij uit. Dit was een mooie steun voor de Leidenaars, want Bode graven gaf zich niet zomaar gewonnen. Doch midvoor Van Aalst had in Stok kel zijn mannetje gevonden. Van de enkele verre schoten ging er één via de paal uit, maar doelman Van der Lin den had het overigens gemakkelijk. Met de stand 20 werd gedraaid. Bodegraven, dat voor de rust teveel verdedigend speelde, trok daarna meer ten aanval en reeds direct suisde een schot van Boef uit vrije positie naast. Even later boekte dezelfde speler wél succes; na goed aangeven van Van Aalst werd Van der Linden verrast en -xie bal dreef net tegen de lat (21). Maar direct hierop maakte Stokkel met een hard fraai schot 31. Dat werd ook de eindstand. Supporters van LWV schonken de kampioenen bloemen en ook Bodegra ven bleef in dit opzicht, bij monde van aanvoerder Van Aalst, niet achter. GROEN WIT OP KAMP Woensdagavond: Film in Huize Voor burg. Eerst werd er een filmpje ge draaid van Dixieland. Daarna 2 delen van Norman Wisdom. Om ongeveer half elf namen we afscheid van de broeders van Huize Voorburg. Donderdag: Geen ochtendgymnastiek. Een kwartiertje langer blijven liggen. Het kwartier betekende voor ons een uur. Na de H. Mis was het ontbijt, daar na wedstrijdzwemmen in de IJzeren Man. Al de meisjes van Groen Wit had den zich opgegeven. Ze hebben het er aardig van af gebracht. In de demi finale 25 m, plaatsten zich Marian van Noort en Elly Geertsma. Elly Geertsma behaalde de tweede prijs voor schoolslag in de finale. In de demi-finale 25 m. rugslag plaatste zich Marian van Noort. Er werd ook een wed strijd gezwommen tegen de leidsters (of lijdsters met een lange ij zoals ze ge noemd werden). In de finale schoolslag plaatste Groen Wit zich als tweede door Janny v. d. Post. Op de 25 m. rugslag eindigde deze zwemster als eerste. Groen Wit heeft zich die ochtend krachtig verdedigd. Het was een spor tieve strijd. VNL IN HET NKS JEUGDKAMP. Gisteren hebben allen vermoedelijk tevergeefs op bericht gewacht. Dat kwam doordat wij een rustdag hadden, een rustdag die overigens genoeg onrust heeft gebracht, maar daarover later. On danks het wisselende weer, zijn wij gisteren tweemaal naar Breda geweest, waar wij ons best geamuseerd hebben. Gisteren was het weer volop sport, het weer is nog steeds somber, maar wij zijn weer fink opgeschoten. Wij zijn begonnen met het vollye-baltoernooi, dat ook geëindigd is. Het toernooi werd volgens het afvalsysteem gespeeld. Het A-team speelde tegen IEV (Velzen) en won met 20, setstanden 1512. 15—7. De finale tegen KRVC (Rijswijk) werd onder grote belangstelling gespeeld. De uitslag was 20 in het voordeel van KRVC, de setstanden wat 1416, 815, zodat een tweede plaats werd behaald. Het was een prettig en sportief toernooi. Vriendschappelijk werd nog gespeeld tegen Rijssen, waarvan werd verloren met 21. setstanden 6—15, 1614, 1215 Het B-team kwam niet zo ver. De eer ste wedstrijd tegen SVLV werd kans loos verloren met 20, setstanden 315, 115. Bij het voetballen werd met 21 van Rijssen gewonnen. De beslissting gaat tegen IEV. Het laatste nummer van de vijfkamp, de estafette is ook verwerkt. De afstand was 5 x 100 m. De uitslag was: le Am- stel Zwaluwen, 2. Rijssen. 3. VNL. tijd 1 min. 9 sec. De B-ploeg boekte een succesje, in hun serie werden zij eerste in 1 min. 15.2 sec. voor IEV 2. Na vier onderdelen van de vijfkamp is de stand als volgt: VNL 415 punten; RUssen 412J/£ pnt.; Amstel Zwaluwen 405J4 pnt. Zijn Nederlandse mannen te benijden? Ach, ze moeten minstens zo hard werken als andere mannen. Maar dit hebben zij mee: als zij 's avonds thuis komen wacht hen extra gezelligheid! Want nergens zijn de huiskamers zo knus als in Nederland enner gens gaat men met meer plezier aan tafel. Vooral de laatste tijd! Tegen woordig kookt moeder de vrouw wel bijzonder lekker: ze heeft iets nieuws ontdekt, waardoor alles veel en veel fijner gaat smaken! Wat dat nieuws wel is? Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ragouts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurige verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk ge ïllustreerd boekje aan, met 17 prak tische vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „basis". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van -0 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Post bus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. (Advertentie). van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet V.rvoonilarf onder Iceule (Advertentie). Zandspiering visserij geen gevaar Naar aanleiding van berichten, waarin ongerustheid van de visre- derijen over het „uitmoorden" van de Noordzee wordt uitgesproken, deelt het Rijksinstituut voor visse- rijonder/oek te IJmuiden ons mede, dat de Nederlandse industrievisserij op dit ogenblik geen reden tot onge rustheid geeft en dat er geen argu menten zijn om de slechte vangsten van de afgelopen maanden te wij ten aan de zandspieringvisserij. De industrievisserij op zandspie ring heeft eind mei 1957 intrede ge- 'daan bij de Nederlandse zeevis serij, toen een dertigtal Nederlandse kotters zich by de grote vloot van Deense, Duitse en Noorse schepen, die uitsluitend voor de vismeelfa- brieken vissen, heeft gevoegd. Het Ryksinstituut voor Vissery- onderzoek te Umuiden heeft zich daarop afgevraagd: Wat zullen de gevolgen zijn voor de visstand? Welke invloed heeft deze vissery op de vangsten van de andere vissery? De zandspierig is zonder twyfel, aldus de bevindingen van het insti tuut, een belangryke voedselbron voor verscheidene commerciële soor ten. Haring en makreel eten jonge zandspiering, kabeljauw, wyting e.d. en allerlei platvissen eten ook vol wassen zandspiering. De hoeveelheid zandspiering, die naast ander voedsel gegeten wordt, verschilt echter van seizoen tot sei zoen en van plaats tot plaats. Vissen die uitsluitend zandspiering eten zyn niet bekend. Al komt het voor dat de magen van tong vol zandspiering zit ten, toch is tot nu toe niet gebleken, dat zandspiering het hoofdvoedsel vormt voor de tong. Hetzelfde geldt voor de schol. Onderzoekingen zyn gaande om in verschillende gebieden vast te stellen, welke aandeel de zandspiering heeft in het menu van diverse vissoorten. Zandspiering is er genoeg. De zandspiering zelf leeft net als de haring van plankton, het microsco pisch kleine oervoedsel in de zee. Dit voedsel is in bepaalde maanden van het jaar in zeer grote hoeveel heden aanwezig. Haring en zandspiering behoren tot de vissoorten, die het talrijkst in de Noordzee voorkomen. Dat is te ver klaren uit het feit, dat zij leven van het oervoedsel van de zee. Uit be paalde onderzoekingen blykt zelfs, dat de zandspiering de meest voor komende vis in de Noordzee is. De zandspiering groeit snel en be gint in zijn tweede jaar te paaien. De soort paait tweemal per jaar, in het voor- en in het najaar. Afgaande op al deze gegevens lykt het niet waar- schynlyk, dat de zandspiering spoe dig zal worden uitgeroeid. Behalve deze biologische feiten speelt ook een economische factor mee by de vraag of de zandspiering op korte termyn „doodgevist" zal worden. Industrievisserij is namelijk alleen mogelyk wanneer in korte tyd veel gevangen wordt. De prijs van indstrievis ligt laag, zodat alleen een grote aanvoer per schip lonend is. Zodra dus de stand van de zand spiering enigszins is uitgedund, zal de industrievisser op zoek gaan naar nieuwe concentraties en de rest van de zandspiering zal hij ongemoeid la ten. Hierdoor zal de zandspiering nim mer uitgeroeid worden. Tevens is VIERDE TESTMATCH ENGELAND— WEST INDIë. De batsmen van West Indië hebben in de vierde testmatch, welke in Leeds tegen Engeland wordt gespeeld, een slechte start gehad. Zij gingen all out voor 142 runs. De held van de dag was de Surrey-bowler Peter Loader, die zes wickets deed sneven voor slechts 36 runs. Aan het einde van de dag had de Engelse batside geantwoord met 11 runs voor het verlies van 1 wicket. De bow ling analyse van Loader was 20.39— 366. Bij de laatste drie wickets van de innings verrichtte hy de eerste hat trick in een testmatch sedert die van Tom Goddard voor Engeland in de test van 1938 tegen Zuid Afrika. De laatste vUf Weatindische wickets gingen neer voor 3 runs. ook de verwerkingscapaciteit van de vismeelfabrieken in Nederland een beperkende factor. Het aantal sche pen, dat per week gelost wordt, is onlangs gelimiteerd, omdat de fa brieken de aanvoer niet kunnen ver werken. In ons land zal de industria- vissery zich voorlopig nauweiyks kunnen ontplooien. De Noordzee wordt overbeviit. De oorzaak van de slechte vangsten van de gewone vissery in de afgelo pen tyd moet dus niet gezocht wor den bij de zandspieringvissery, maar by de gehele Noordzeevissery; de Noordzee is overbevist. Teveel sche pen vissen op klein bestek by elkaar. De tol, die van de visstand geheven wordt, is te zwaar. Wanneer echter de industrievissery aanleiding geeft tot verdere vlootuitbreiding zal de dreiging van overbevissing toena men. Want stel dat deze nieuwe sche pen by gunstige vangsten van de be staande vloot zich zouden voegen by de gewone kotters, dan zou de visse rij op onze belangrijke vissoorten nog weer toenemen en de overbevis- sing nog weer ernstiger vormen aan nemen. Wat dit betreft kan het voor de kottervloot niet anders dan gun- stik werken, wanneer een aantal schepen zich op een ander soort vis sery richt: een zekere spreiding wordt hierdoor bereikt, de vissery op schol en tong wordt enigszins ontlast, wat de vangsten ten goede zal komen. (Van onze t.v.-medewerker). Het internationaal geofisischa (anderhalf) jaar werd woensdag door de BBC televisie ingeleid met een in drukwekkend programma, dat door de NTS op telerecording werd uitge zonden. Men had al reeds in de ra- diogidsen kunnen zien, hoe de hertog van Edinburg dat programma met een causerie heeft geopend. Zyn uiteen zetting van 30 juni heeft men nu ook via Lopik kunnen horen; interessan ter was uiteraard hetgeen visueel te genieten werd gegeven. Toch werd er in een tijdsbestek van vyf kwartier eigenlijk te veel geleerdheid ver strekt voor de eenvoudige kijker. Verschillende commentatoren hebben weliswaar in onze eigen moedertaal een en ander toegelicht, maar het was net iets te veel en te snel voor het trage gehoor. We hebben ons intussen bewogen vanuit de ijslagen uit de Poolgebieden tot de kunstmaan, die de bekroning van een gigantisch we tenschappelijk werk zal zyn. Dit by- zondere programma was vooraf ge gaan met een uur in Mannheim, waar de europese kampioenschappen honk bal werden gespeeld en een kwartier Jules de Corte met enige aardige lied jes aan de vleugel. Het was plezierig divertissement. Tot twee maal toe heeft de Avro iets laten zien over een „luipaard op schoot": eerst in de jeugduitzending, later voor de groten. Beide keren be trof het films uit de bekendt Arika- serie van Armand en Michaela Denis. Het was wederom een ontmoeting vol geschiedenis, waaraan toegewyden genoegen zullen hebben beleefd. We hebben reeds aankondiging gedaan van de laatste KROcodil in dit seizoen. Men komt daar a.s. zater dag mee in een nieuw gebouw, name- lyk „Marcanti", behorende tot een complex, dat de gemeente Amsterdam in West heeft laten bouwen en waar van de grote zaal er een is van mo derne allure. Ook voor het laatst zal de quiz verschijnen, die Jan Willem Hofstra van zyn voorganger had over genomen. In het najaar komt hij met gans iets nieuws, dat van buitenland se allure schijnt te zijn. Wegens de vacantie is het pro gramma voor de volgende week wel wat pover: maandag een film en ook dinsdag; woensdag een t.v.-spel bij de NCRV „De man op de bromfiets" (waarover we eerder een woord ter inleiding hebben geschreven); don derdag en zaterdag opnieuw films met een attractie op zaterdag van de Avro, namelyk het Pools nationaal dans theater. Voor zover al deze onderde len aanleiding geven tot nabetrach ting, zullen we die onze lezers niet onthouden. Er werd door J. P. SEABROOKE 18) Nadat Dillinghast enkele minuten had staan wachten, kwam een vrouw langs de westzyde van het park aan gewandeld. Zelfs uit de verte kon Clyde zien dat ze heel oud en zwak was, want ze liep wankel en onzeker. Ze naderde de hoek, waar Dilling hast stond te wachten, heel lang zaam, bleef staan en hield haar hand, vermoedelijk voor een aalmoes op. Dillinghast stak zyn hand in zyn zak en Clyde meende een zwak gerin kel van geldstukjes te horen. Hij sloop uit het portiek en naderde de plek, waar die twee stonden, onder dekking van de schaduwen der hui zen. Wat hy zoeven gezien had, scheen helemaal niet opmerkelyk en toch had hij het gevoeld, dat het ge val niet zo onbetekenend was als het op het eerste gezicht scheen te zyn. De oude vrouw schuifelde verder, doch niet dan nadat ze met Dilling hast enkele woorden gewisseld had. Dat vond Clyde toch wel heel erg vreemd. Hy zag Dillinghast niet aan voor iemand, die royaal met aal moezen aan straatbedelaars was. Hij was er nieuwsgierig naar, wat Dil linghast en die vrouw elkaar te ver tellen hadden gehad, doch durfde zich niet verder te wagen. Hy drukte zich zelf zo dicht mogelyk tegen de muur van het naastbijzynde huis aan, want de bedelares kwam recht op hem af. Het volgend ogenblik was ze hem voorbygeschuifeld, doch die ene glimp, van zo dichtby opgevangen, gaf Clyde veel te denken. Ze had ge glimlacht en die glimlach strookte niet met haar oude, verweerde trek ken. En in haar ogen had hij ook een uitdrukking gezien, die niet te verklaren was by haar gebogen ge stalte en schuifelende gang. Clyde volgde haar lang met verbaasde blik. Die glimlach had hem byna onmen- selyk toegeschenen. Het was de glimlach van iemand, die een mon sterachtige grap wil uithalen Aarzelend wendde hij zyn hoofd weer de andere kant uit. Dillinghast stond nog steeds op dezelfde plek en staarde de verdwynende vrouw na, doch het volgend ogenblik stak hij de straat over in tegenovergestelde richting. Clyde zag hem in de scha duw van een huis verdwynen. Hij versnelde zyn pas tot hij vlak bij de plek gekomen was, waar Dillinghast was verdwenen. Het was een ouder wets huis met groene luiken voor de ramen en door wingerd overgroei de muren. Toen Clyde het huis na derde, was het er overal donker. Plotseling verscheen er echter licht achter een der ramen. Hy aarzelde een ogenblik, liep toen de stoep op en voelde aan de deurknop. Tot zijn verbazing ging de deur gemakkelijk open en hij liep in de richting, waar hy licht gezien had. Hy had nog geen zes stappen gedaan, toen vlak voor hem uit een deur openging en een gedaante de gang wild kwam in- gehold. Wat is er aan de hand Dilling hast? vroeg Clyde kalm, de man by zyn arm grypend: Waarom hebt u zo'n haast? Dillinghast trachtte zich los te ruk ken, doch dat baatte niet. Clyde hield hem schynbaar zonder enige inspanning vast, als was hij slechts een lastig kind. Toen zyn eerste schrik voorby was, keek Dilling hast hem nors aan. Laat me los, zei hy op rustige toon; U hebt geen recht, me vast te houden. Dat weet ik nog zo zeker niet. Uw methodes als detective zyn, op z'n zachtst gezegd, wel erg origineel. Ik heb een ernstig vermoeden, dat u hier zoeven hebt ingebroken. En uzelf dan? Ik heb niet ingebroken. De deur stond open en ik ben rustig binnen gekomen. U weet toch óók wel, dat de wet onderscheid maakt tussen in breken en het rustig binnentreden in een woning? Wel, ik heb ook niets anders gedaan, wierp Dillinghast hem te gen. Ook ik vond de deur open en ook ik ben gewoon naar binnen ge wandeld. Wilt u me nu loslaten? Clyde aarzelde, maar liet de arm van de ander nog niet los. Bij nader inzien had Dillinghast niet meer dan enkele seconden voor de deur ge staan en in zo'n korte tijd had hy de deur inderdaad onmogeiyk kunnen openbreken. Blijkbaar sprak hy dus de waarheid, maar desondanks liet Clyde hem toch nog niet vry. Men is anders niet gewend zyn voordeur zo laat op de avond open te laten staan, merkte hy op. Maar ik zeg u toch, dat die deur wel open stond, herhaalde Dilling hast nors. U kunt het geloven of niet, maar u doet beter, myn arm los te laten. Clyde keek hem strak aan, doch het effen gezicht maakte hem niets wyzer. Wie heeft dat licht opgedraaid? was zijn volgende vraag. Ik. Daar steekt toch zeker geen kwaad in? Ik veronderstel van niet, maar u zult moeten toegeven, dat uw ma nier van doen toch wel erg verdacht is. Och, er gebeuren tegenwoordig zoveel rare dingen en u kunt me toch maar niet vasthouden, alleen omdat mijn manier van doen u niet aanstaat? Weer aarzelde Clyde. Hy besefte heel goed, dat hij geen recht had, de man aan te houden, zelfs al wekte diens gedrag allerlei vreemde ver moedens. Feiteiyk had Dillinghast net zoveel recht als hyzelf, om in dat vreemde huis te komen. Van rare dingen gesproken ver volgde Dilllghast: aan het eind van de gang kunt u iets heel interessants vinden. Maar haast u dan een beetje. Daar is iemand, die uw hulp nodig heeft. Clyde keek hem onderzoekend aan. Hy kon gewoonlyk wel aan iemands gezicht zien, of hij loog of de waar heid sprak, maar dat van Dillinghast was wel 't meest ondoorgrondelijke, dat hy ooit gezien had. Toch voelde hy als by intuïtie, dat de man dit maal de waarheid had gesproken. Hij liet zyn arm los. Nou, goed. Ik zal eens gaan kij ken, wie er myn hulp nodig heeft. U kunt gaan, maar ik hoop, dat we elkaar nog eens zullen ontmoeten. Ik stel beslist belang in u, meneer Dillinghast. IX. DE FOTO VAN JUFFROUW MARSH. Dillinghast was de deur uit, voor dat Clyde uitgesproken was en deze liep vlug naar de deur achter in de gang. Hij stiet haar open en bleef als vastgenageld aan de grond staan. Er brandde licht in het vertrek en hy zag een man op de grond liggen met gebonden handen en voeten en een prop in zyn mond. Hij was met een handdoek geblinddoekt. Hy ruk te en trok aan de touwen, waarmee hy geboeid was en nu en dan kwam er een sissend geluid door de prop heen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11