De Snorrende Snor PHILIPS Amerikaans student maakte kennis met de Indonesische Justitie De Wegenwacht gaat met hulp-ambulances rijden Kansen voor Nederlandse ondernemers in Canada Nederlandse expeditie naar Nieuw Guinea DONDERDAG 25 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 2 maanden gevangen zonder beschuldiging Een 32-jarige Amerikaanse student in Oosterse talen, Lucien Zamorski, kwam gisteren uit Indonesië op Schiphol aan, waar hij een interes sant verhaal vertelde over zijn er varingen. Hij heeft twee maanden in Indonesische gevangenschap door gebracht zonder ooit formeel in staat van beschuldiging te zijn gesteld. Enige dagen geleden is hij aan de Amerikaanse ambassade in Djakarta overgedragen, onder voorwaarde, dat hij binnen 72 uur Indonesië zou heb ben verlaten. Vandaar zijn aankomst op de Amsterdamse luchthaven. Volgens Zamorski heeft kolonel Sukandro, chef van de militaire in lichtingendienst in Djakarta, zich tegenover hem laten ontvallen, dat overste Ventje Sumual achter deze arrestatie heeft gezeten. „Vermoede lijk omdat hij vreesde, dat ik te veel wist van een affaire, waarbij mil joenen dollars en Chinese commu nistische agenten betrokken zouden zijn en dat hij mij daarom uit de buurt wilde hebben", aldus Zamor ski, die ten stelligste ontkende iets met spionnage te maken gehad te hebben, zoals, naar hij zegt, in In donesië is gesuggereerd. In 1953 ging Zamorski met een gróep van 10 Amerikaanse studen ten, die door bemiddeling van de Ford Foundation waren geselecteerd, op uitnodiging van de Indonesische regering naar Indonesië. Hij woonde achtereenvolgens voor studie op Am- bon, Ternate, in Djakarta, Medan, weer in Djakarta en ging toen terug naar Ternate, nadat hij inmiddels een kort bezoek aan de Verenigde Staten had gebracht. Hij kreeg in die jaren geld van de Ford Foundation voor het doen van onderzoekingen op het gebied van talen, folklore en muziek en leefde in de kampong. Zamorski vertelde, dat hij van gespaard geld uit Dja karta medicijnen liet komen en die aan de bevolking uitdeelde. „Er was totaal geen medische hulp op Ter nate en in die tijd heb ik zeker 5000 mensen geholpen. Ik heb ook injecties gegeven en geopereerd, waarvoor ik drie maanden in de leer was geweest bij een bevriende Europese arts". Plotseling gearresteerd „Iedereen was dan ook verbaasd, toen ik op IS mei jl. in een kam pong op Ternate door 12 leden van de militaire politie, die htm orders uit Makassar hadden gekregen, te zamen met mijn Chinese vriend The Tjung Tjay die nu nog in Dja karta gevangen zit ondanks het feit, dat ze weten dat hij niets heeft mis daan werd gearresteerd. Niemand wist dan ook, op grond waarvan wij gearresteerd waren. Wel had er twee dagen tevoren in de op Tidore ge drukte „Irian Post" een groot ar tikel gestaan onder de kop „Wat is de opdradht van Zamorski?", waarin gesuggereerd werd, dat ik met be hulp van een rubberboot ik bezat ook nog een prauw en een van een Nederlander overgenomen zeilboot contact gèhad zou hebben met Ne. derlandse onderzeeboten buiten de kust. Daarbij zou ik wapens voor opstandelingen in ontvangst hebben genomen. Ik heb voordat ik gear resteerd werd, getracht mij tegen dit artikel te verdedigen, maar kreeg de kans niet". Middelburgse hond >doet aan hengelsport; Een kleine foxterrier heeft de- j zer dagen in een der Middel- burgse grachten kans gezien met 5 een hengel een vette paling te^ vangen. Deze, óók voor een fox terrier vrij zeldzame activiteit was om zijn baas te helpen toen< deze, een grote paling aan de^ baak voelende, de hengel liet<j schieten waarmee de aal met- een vandoor ging. Het hondje zag de snelle gang <j van de hengel door het water I en, jagertjes als deze felle bees- ten zyn, sprong de terrier wikH op de hengel in het water af, beet zich daaraan vast en bracht 2 het gehele geval, dus inclusief 2 de vette paling, op de wal. Zo'n jachthond is voor l hengelaar goud waard! ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: s.s. „Argentina" (29 juli); Australië: s.s. „Strathmore" (29 juli); Brazilië: m.s. „Paraguay Star" (30 juli); Canada: m.s. „Joh. van Oldenbarnevelt" (31 juli) en s.s. „Groote Beer" (3 augustus); Chili: via New York (31 juli); Nederlandse Antillen: m.s. „Willemstad" (30 juli); Suriname: m.s. „Nestor" (7 augustus); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (3 augustus); Brits- en Oost-Afrika vai Frankrijk (3 augustus). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Zamorski ging door: „Zeven-en- dertig dagen hebben wij in de ba rakken van de militaire politie op Ternate gevangen gezeten zonder dat wij ondervraagd werden. Zij wer den goed behandeld en ik slaagde erin, via lekkan in de bewaking, telegrammen naar de ambassadeur in Djakarta te sturen". „Vervolgens maakten wij een boot reis van 10 dagen naar Makassar en werden daar onder zware bewa king in een hotel ondergebracht. Uit eindelijk belandden wij in Djakarta, maar kolonel Sukandro weigerde elk contact tussen mijn ambassade en mij, waarop ambassadeur Allison 4 protestnota's verzond, die geen resul taat hadden, omdat het leger mach tiger is dan Buitenlandse Zaken. Su kandro verhoorde mij eerst drie da gen in de gevangenis van de mili taire politie. Hij probeerde mij uit te horen in de richting van spionage om tenminste een motief te krijgen voor mijn gevangenhouding. De vierde dag van mijn verblijf in deze gevangenis las Sukandro een „idiote verklaring" voer. Als ik die maar tekende, kwam alles wel in orde. Ik heb tegen hem gezegd: „Jul lie kunt doen en laten met me wat je wilt, maar vertel me niets meer over recht in Indonesië". Toen werd ik overgebracht naar de militaire gevangenis in Djakarta, waar ook officieren zaten, die betrokken wa ren geweest bij de opstanden op Soenda en een Nederlander, de heer Pas, die als verantwoordelijk man was gearresteerd, toen één van zijn ondergeschikten bij het rijstbureau, waar hij werkte, onregelmatigheden met geld had gepleegd". Bijna een tweede Jungschlaeger Enkele dagen geleden werd Za morski aan de Amerikaanse ambas sade overgeleverd en hij reist nu naar huis, naar Moline in Illinois, waar zijn vrouw, die anderhalf jaar geleden Indonesië verliet, hem wacht. Toen hem gevraagd werd of hij nog eens naar Indonesië terug zou wil len, luidde het antwoord: „Heil no! Als ik geen Amerikaan was geweest, dan zou ik een tweede Jungschlaeger geworden zijn. Ik ben een van de eerste voorbeelden van recht onder Sukarno's geleide democratie". i> ji dubbel „foto's/ zoWe Ga dit jaar op stap met Philips „Photoflux". Het handige, goedkope flitslampje dat- uw vakantiebeeld eindelijk volledig maakt! Kiekjes in de tent, in de- boot, bij avond, bij somber weer en in de duistere gewelven van een kasteel. Al die nooit-gedachte foto's komen één-twee-flits nu in uw album Dank zij het feilloze Philips „Photoflux" flitslampje. Steek enkele doosjes bij uw vakantie-bagage! Het oumisbare vakantie-zonnetje U NOG GEEN FLITSCAMERA'K SCHAF ER DAN NU EEN AANI (Advertentie) Gistermiddag zijn twee vrienden uit Tzum (Friesland) en uit Olden- hove bij het zwemmen aan het Noord zeestrand op Terschelling ter hoogte van paal 12 door de stroom mee gesleurd en verdronken. Het stoffelijk overschot van een van hen spoelde een half uur later weer aan, maar hoewel men nog ge ruime tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast, heeft men de levens geesten niet meer kunnen opwek ken. Het stoffelijk overschot van de ander is nog niet gevonden. Vannacht tegen een uur is de 42- jarige Amsterdammer J. Linzell, die volgens de politie een snelheid van 80 a 90 km. gehad moet hebben, met zijn motor tegen het Rembrandthuis in de Jodenbreestraat te Amster dam gereden. De man vloog over zijn motor en kwam met zijn hoofd tegen een hek terecht. Bij aankomst in het Wilhelmina Gasthuis bleek hü te zijn overleden. De botsing was zo hevig geweest, dat een stoeptrede 32 cm. was ver schoven. Nieuwe inspectieauto's als zodanig ingericht De wegenwacht van de Koninklijke toeristenbond A.N.W.B. zal voortaan alle nieuwe inspectie-auto's zodanig uitrusten, dat zij in een handomdraai voor gewondenvervoer kunnen wor den gebruikt. Reeds zijn twee dezer wagens, die in de streken ten noorden van Den Haag, Leiden en Gouda in het noor den van Zuid-Holland en in Noord- Holland tot halverwege de Afsluit dijk dagelijks op de weg zijn, met een nieuwe installatie uitgerust. De andere inspectiewagens zullen ge leidelijk bij vervanging tot hulp ambulances worden ingericht. De A.N.W.B. is tot dit besluit ge komen, omdat van de ongeveer 2000 gewonden bij verkeersongevallen, die jaarlijks door de wegenwacht wor den verbonden en geholpen, er vrij veel zijn, die een te lange tijd op transport naar een ziekenhuis moe ten wachten. Dit komt eensdeels, omdat het waarschuwingssysteem voor ambulances niet is gecoördi neerd, anderdeels, omdat niet altijd op stel en sprong voor gewonden- vervoer kan worden zorg gedragen. Met behulp van de inspectie- wagens-hulpajn!bul)amce6 'hoopt men in samenwerking met behandelende artsen althans enigszins in deze moeilijkheid tegemoet te komen. Men heeft, teneinde een geschikte hulp ambulance te kunnen inrichten, een nieuw type seriewagen van Engelse makelij aangekocht, die zowel voor het dagelijkse als voor het bijzon dere werk geschikt is. Over hét algemeen zullen de trans- R.-K. JEUGDHERBERG TE BROEK HUIZEN GEOPEND Te Broekhuizen aan de Maas is gistermiddag de jeugdherberg „het Brouwershuis" officieel geopend door de heer E. A. Schüttenhelm; hoofd van de afdeling jeugd vorming en volksontwikkeling van het ministe rie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Het Brouwershuis is de 38ste behuizing van de Katholieke Vakantiehuizen- en jeugdherberg Centrale, die in haar huizen 2500 bedden telt. De heer Th. J. Loerakker, voor zitter van de K.V.C., deelde mede, dat de organisatie thans 22.000 le den telt, maar dat financiële moei lijkheden een krachtige uitbreiding van het werk belemmeren. Buiten de behuizingen om, moet er voor ieder lid circa 150 geïnvesteerd worden aan allerlei voorzieningen. Spr. zeide verheugd te zijn, dat de accomodatie in de jeugdherbergen van de K.V.C. als zeer voldoende aangemerkt kan worden, en dat het Brouwershuis, dat over een fraai Maas-terras be schikt, met zijn 60 bedden een be langrijk steunpunt kan gaan vormen in de trekbeweging naar Limburg. De aalmoezenier van de K.V.C., K. H. Mars, verrichtte de inzegening van het gebouw. Verscheidene lei dende figuren uit de K.V.C. en het gemeentebestuur van Broekhuizen woonden de opening bij. porten alleen geschieden onder toe zicht of op verzoek van artsen. Slechts in noodgevallen, bij zeer slecht weer bijvoorbeeld en wanneer onmiddellijk bloedtransifusie nodig is, zal het transport op eigen initiatief geschieden. Het inrichten van de wagens heeft tevens het voordeel, dat men in af wachting van een arts en eventueel van een andere ambulance de patiënt in de beschutte wagen ook buiten de nieuwsgierige ogen van het pu bliek kan houden. De directie van de A.N.W.B. is van mening, dat de kosten, die ge paard gaan met de aanschaf van gro tere wagens d>an tot nu toe nodig was en van het amboilancemateriaal deze ruimschoots opwegen tegen het belang van desnoods één mensen leven per jaar. Kantonrechter bepaalt: Zondagssluiting café's te Putten is onwettig De kantonrechter te Harderwijk heeft als zijn mening uitgesproken, dat de gemeentelijke verordening, volgens welke café's en restaurants te Putten (Veluwe) op zondag geslo ten moeten zijn, in strijd is met de nieuwe zondagswet. In deze wet staat namelijk, (dat „plaaselijke verordeningen »tot rege ling van punten, waaromtrent bij deze wét niet is voorzien, geen ver bodsbepalingen mogen inhouden om trent sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op zondag, die niet als openbare vermakelijkheid in de zin van deze weet zijn te be schouwen." Hij heeft daarom de eigenares van hotel „De Spreng" en de eigenaar van hotel „Boszicht" ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie had tegen de hoteleigena ren ƒ11,boete of één dag hech tenis geëist om de mogelijkheid van appèl voor te behouden. Tot voor enige weken waren in Putten alle hotels en café's des zon dags gesloten, zodat de duizenden toeristen zich nergens konden ver frissen. Als gevolg van de uitspraak van de Harder wij kse kantonrechter zullen waarschijnlijk verschillende Horecabedrijven te Putten ook des zondags hun deuren openen, wat voor de toeristen en voor het beeld van de gemeente op die dag een grote verandering zal betekenen. ONEERLIJKE PENNINGMEESTER Met de Eindhovense kermis voor d~ deur, is een spaarvereniging op eer grote fabriek te Eindhoven tot de onaangename ontdekking gekomen dat de penningmeester het gespaar de geld enige duizenden guldens ten eigen bate had aangewend. De oneerlijke schatbewaarder is door de politie gearresteerd. De man had in vorige jaren eveneens het gespaarde geld opgemaakt, maar slaagde er toen telkens op tijd in, het gat te dichten door een ander gat te ma ken. „Wat betreft de Nederlandse land bouwers geloof ik dat zowel voor de tuinbouw als voor de veeteelt nog goede kansen in Canada zijn te vin den indien zij althans enige jaren in de leer willen gaan om ervaring op te doen betreffende typisch lokale omstandigheden, zoals klimaat, be werkingswijze, marktmogelijkheden enz.", aldus de heer M. Visser, ver tegenwoordiger van het Verbond van Nederlandsche werkgevers in Canada en directeur van de Mercantile bank of Canada te Montreal, tijdens een vanmiddag over de zender Hilver sum I uitgezonden radiopraatje. Hij legde er verder de nadruk op dat de Nederlandse boeren die naar Canada gaan als plaatsvervangers beschouwd moeten worden van de Canadese boeren daar deze de voorkeur geven aan werk in de industrie en de ste den. Betreffende de kansen van de Ne derlandse ondernemer in Canada zeide de heer Visser, dat zijn onder- nemerstaak een aanvullende zal moeten zijn. Canada is een reusachtig groot land en voor het openleggen zijn dan ook zulke enorme kapitalen nodig, dat zij de draagkracht van vele Nederlandse ondernemingen te boven gaan. In het algemeen geven grote met Canadees en Amerikaans kapitaal uitgevoerde projecten ech ter, direct of indirect, een bestaans mogelijkheid aan middelgrote of mis schien zelfs kleinere firma's, byvoo'r- 'beeld toeleveringsbedrijven. Het is hier dat de Europese en in het bij zonder de Nederlandse ondernemer een kans heeft, uiteraard in concur rentie met anderen. Indien hij een open oog heeft voor de moeilijk heden, die vooral in de aanvangs- periode overwonnen moeten worden en zich beperkt tot die projecten die met bescheiden middelen tot uitvoe ring kunnen worden gebracht, dan zal de ondernemer in dit welvaren de land een gezond bedrijf kunnen opbouwen. De aanloopkosten zijn hoog, dooh daartegenover staat, dat het fiscale klimaat in Canada milder is dan in Nederland, aldus de heer Visser. PATER WERENFRIET VAN STRAATEN IN HET ZIEKENHUIS. Pater Werenfried van Straaten O. Praem, stichter van Oostpriesterhulp, is onmiddellijk na zijn terugkeer uit Israël in het ziekenhuis opgenomen. Het is nog niet mogelijk een diagnose te stellen. Vermoedens wijzen in de richting van een infectie der inge wanden, opgedaan tijdens zijn ver blijf van enige dagen in de tenten van arme Arabieren in Galilea. Pater Van Straaten maakte een reis door die gebieden am na te gaan op wel ke wijze de Arabische vluchtelingen het best geholpen kunnen worden. Ofschoon pater Var. Straaten aan merkelijk verzwakt is, bestaat er geen levensgevaar. Vliegveld bijna gereed De grote Nederlandse expeditie naar het Sterren- en Antaresgeberg- te in Nederlands Nieuw-Guinea kan in het voorjaar van 1958 vertrekken. Voor een groot deel is dit te dan ken aan de voor-expeditie, die de ka pitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema de technische leider van de eigenlijke expeditie de afgelo pen maanden naar Nieuw-Guinea heeft gemaakt om een geschikt terrein voor de aanleg van een vliegveld te vinden. Overste Venema heeft deze op dracht met succes volbracht. Zondag middag keerde hij met de „Electron" van de K.L.M. uit Nieuw-Guinea op Schiphol terug en deelde mede, dat in de Sibilvallei, aan de rand van het te exploreren gebied, thans een vliegveld wordt aangelegd, waarop Twin Pioneers kunnen landen en star ten. Toen de voor-expeditie na zeer veel tegenslag op 16 juni j.l. begon, bleek, dat de oorspronkelijke door de gouver nements-ambtenaar Schoorl uitgeko- ze plaats weinig afweek, van de plaats, waarop de definitieve strip thans wordt aangelegd. ONDERSCHEIDING VOOR PATER RADANYI De Hongaarse Jezuiet, pater Roc- hus Radanyi, heeft woensdagavond in het St. Ignatiuscollege te Amster dam de zilveren medaille van het Nederlandse Roode Kruis ontvangen. De uitreiking geschiedde door Lt. gen. A. G. J. M. F. van de Kroon te Breda, eerste ondervoorzitter van het landelijk Roode Kruis-bestuur. De onderscheiding werd uitgereikt in verband met het vele goede werk, dat pater Radanyi voor zijn uitge weken landgenoten heeft gedaan Hij heeft voor velen de basis voor 'n nieuwe toekomst gelegd. DOOR LANDBOUWMACHINE OVERREDEN. Toen gisteren de 42-jarige landar beider T. Blok uit Ridderkerk op een akker in de polder Oud- en Nieuw- Reyerwaard werkte met een zware kluitenbreker, kwam hij voor de landbouwmachine te vallen. Hij kreeg het gevaarte, dat een halve ton weegt, over zich heen en moest met hoofdwonden en enige gekneusde ribben naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam worden gebracht. Hoewel zwaar gewond, wist de heer Blok weer overeind te komen en de kluitenbreker tot staan te bren gen. Het terrein was zeer moerassig en dicht begroeid door 5 meter hoog riet en bomen. De deskundigen kwa men tenslotte tot de conclusie, dat het terrein bruikbaar zou zijn als men het kon draineren en dit heeft men dan ook met kleine stukjes beproefd. In twee dagen was het probleem opge lost en werd het duidelijk, dat men hier wel degelijk een bruikbaar vliegveld aan kon leggen door de bovenste humuslaag te verwijderen en die te vervangen door klei en zand. Toen overste Venema twee weken geleden de Sibilvallei verliet was al een stuk van 300 meter en 100 meter breedte schoon gemaakt, terwijl op 1 juli de aanleg van de strip begonnen was. In totaal zal de strip 600 meter lang en 30 meter breed worden. Papoea-medewerking. De voor-expditie heeft behalve van de autoriteiten en de Koninklijke Marine veel steun ondervonden van de plaatselijke bevolking, papoea- stammen, die vrijwel nog nooit met blanken in contact waren geweest. In ruil voor ijzeren gebruiksvoorwer pen de papoea's gebruikten ste nen bijlen e.d. waren deze men sen bereid de nodige werkzaamhe den te verrichten. Door de Koninklijke Marine wordt nu 15 ton voorraden rijst en werk tuigen voor deze groep afgewor pen. Als de eerste 300 meter van de strip klaar is, kunnen er echter al de Twin Pioneers landen, die de grotere werktuigen moeten aanvoeren. De „Stichting Expeditie Nederlands Nieuw Guinea" is opgericht door het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap en de Neder landse maatschappij voor natuurwe tenschappelijk onderzoek. De gebieden van onderzoek zijn: kartografie, anthropologie, ethnolo- gie, taalkunde, geologie, botanie, zoö logie, geografie en voorts gaan mee een technisch leider, een arts, een bestuursambtenaar, een cineast, twee personen voor de administratie, drie vliegers en mecaniciëns en een radio technicus. De expeditie zal worden begeleid door 40 man politie. De kosten van de expeditie zijn onge veer ƒ1.000.000,—. BURGEMEESTER VAN HALL HERVAT WERKZAAMHEDEN De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall is zover hersteld, dat hij maandag 5 augustus a.s. zijn werkzaamheden gedeeltelijk zal her vatten. Dit heeft de wnd burgemees ter mr. F. H. C. van Wijck, meege deeld bij de aanvang van de raads vergadering. Zoals bekend, kreeg mr. Van Hall op 9 mei jl een maagbloeding tijdens een vergadering, waarna hij een ope ratie heeft ondergaan. Voor zijn ver der herstel heeft hij daarna enige tijd in Italië en in een Nederlandse vakantieplaats vertoefd,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9