Voornaamste bepalingen over verhoging en deblokkering Nieuwe huurwet gaat 1 augustus in Huurverhoging naoorlogse woningen kwestie van billijkheid Nieuwe huurwet aangenomen Grootboek - Woningverbetering Stortingen - rente - terugbetaling - deblokkering Aambeien? DONDERDAG 25 JULI 1957 DE LEIDSE COURAN'i PAGINA 8 Nu de wetsontwerpen tot wijziging van de huurwet en tot instelling van een grootboek woningverbetering door de staten-generaal zijn aangenomen laten wij hieronder de zakelijke inhoud van beide ontwerpen in grote trek ken volgen. De hierna volgende opsomming is niet volledig. Wel geeft zij de moge lijkheid na te gaan, wat de voornaamste veranderingen zijn welke op 1 augustus 1957 van kracht zullen worden ten aanzien van de huren van woningen en bedrijfspanden. Het wetsontwerp beoogt een huurverhoging met 25% voor de vooroor logse en van een deel der tijdens en na de oorlog gebouwde woningen. Van niet onder de wettelijke huurverhoging vallende tijdens en na de oorlog gebouwde woningen kan de huurprijs eveneens worden verhoogd, indien deze als gevolg van de algemene huurverhoging onder de huurprijzen van gelijksoortige woningen komt. Deze verhoging wordt dan voor elk geval afzonderlijk door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid vast gesteld. Zy kan variëren van 125%. de voorlaatste huurverhoging, name ly k die van 5 pet. per 1 september 1955, ongedaan gemaakt. Verzoeken tot vervallen verklaring van deze huurverhogingen moeten worden in gediend bij de huurcommissie of bij burgemeester en wethouders der ge meente van inwoning. WAT VALT ER ONDER? a. Alle vooroorlogse woningen, d.w.z. woningen die gereed gekomen zijn voor 27 december 1940; b. Alle tydens de oorlog gereed gekomen woningen, waarvoor ook de voorlaatste huurverhoging van 5 pet. heeft gegolden. Dat zijn de wonin gen waarvan de huurpry'zen op ver zoek van de verhuurders door de minister zijn verhoogd, alsmede de woningen welke in die periode met financiële steun van het rijk zyn ge bouwd; c. Na-oorlogse woningen, gebouwd met rykssteun op grond van de be schikking Bijdragen woningwetbouw 1948, de financieringsregeling wo ningbouw 1947 of de financierings regeling woningbouw 1948, alsmede de na de oorlog gereed gekomen noodwoningen. De woningen van deze groepen zijn vrijwel alle stand gekomen vóór 1953; d. Woningen welke zyn gebouwd of herbouwd met een rijksbijdrage in geleden oorlogsschade en waar voor vóór 24 februari 1950 boven die bijdrage extra steun uit 's rijkskas is verleend. Voor de tydens of na de oorlog gebouwde woningen die niet onder de wettelijke huurverhoging vallen en waarvan de huurprijs na 31 juli 1957 lager dan die van gelijksoortige panden zou worden, kan de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid een hogere huur vaststellen. Het percentage van de verhoging kan dan variëren van 1 tot 25. Dij de na-oorlogse woningen ge schiedt deze vaststelling eerst nadat het betrokken gemeentebestuur hier over heeft geadviseerd. Indien dit advies gunstig luidt, kan de huur verhoging reeds per 1 augustus 1957 voorlopig in rekening worden ge bracht. De verhoging der huren van wo ningen geldt onafhankelijk van het geen in huurcontracten is bepaald. De huurders zijn dus verplicht de wettelijke huurverhoging te betalen. Verhuurders zijn echter niet verplicht tot huurverhoging over te gaan. Par tijen zijn vrij om lagere huurprijzen dan krachtens de wet is bepaald, overeen te komen. De verhoging wordt berekend over de huurprijzen, dat wil zeggen over het bedrag van de totale prijs na aftrek van eventueel daarin begre pen vergoedingen. De huurverhoging heeft alleen be trekking op zelfstandige woningen en woningen (niet winkelwoningen zijnde) die met een bedryfisruimte een zelfstandig geheel vormen waarvan het woongedeelte meer dan 60 pet. van het totale vloeroppervlak beslaat. uitzonderingen Uitgezonderd van de huurverho ging zyn onbewoonbaar verklaarde woningen en woningen die door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid daaraan zijn of wor den gelijkgesteld. Voor deze wonin gen geldt de huurprijs die 31 decem ber 1950 verschuldigd was. Uitgesloten van de huurverhoging zyn of kunnen worden woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instandhouding en bewoonbaarheid. Van woningen, die door verwaarlozing welke aan de verhuurder is te wijten, niet voldoen aan de eisen welke daaredn in de huidige omstandigheden kunnen wor den gesteld, kan de huurprijs voor zover dit niet reeds is geschied, nl. worden teruggebracht tot die welke gold op 31 augustus 1955. Niet alleen gaat dan de 25 pet. huurverhoging niet door, maar ook werd of wordt Bedrijfspanden Het wetsontwerp staat voor be dry fspanden een maximale huurver hoging van 15 pet. toe. Een verho ging van deze huren kan echter slechts tot stand komen door een overeenkomst tussen partyen. Tot de bedrijfspanden worden ge rekend: a. alle winkel woningen; b. alle woningen waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, indien het be. drijfsgedeelte 40 pet. of meer van de totale vloeroppervlakte be slaat. By het ontbreken van overeen stemming omtrent de betalingsver plichting (mede inbegrepen de vraag of al dan niet sprake is van een be drijfspand) kan men het advies vra gen van de betrokken huuradvies commissie en zo nodig daarna de huurprijs door de kantonrechter bin dend doen vaststellen. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de hogeronderwijswet betreffende de toegang van het diploma gymna sium-B tot examens in de facultei ten der Godgeleerdheid en der Let teren en Wijsbegeerte. Met dit wetsontwerp beoogt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een verruiming van de studiemogelijkheden voor abitu riënten van de B-afdelingen der gym nasia door toelating tot het afleggen van de examens in de theologische faculteit en een aantal examens in de literaire faculteit. In deze laatste faculteit blijven echter de examens in de klassieke taal- en letterkunde slechts toegan kelijk voor hen, die het diploma gymnasium-A hebben behaald. DR. SMITS VAN WAESBERGHE BENOEMD TOT BUITENGEWOON HOOGLERAAR. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemene stemmen dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe S.J. benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de eenstemmige muziek en de muziektheorie der middeleeuwen aan de gemeente-universiteit. Dr. Smits van Waesberghe was tot dus ver privaat-docent aap deze univer siteit. T.B.C.-EPIDEMIE OP ARNHEMSE H.B.S. GESTOPT Nu het onderzoek op t.b.c. op de Lorentz-H.B.S. in Arnhem meer dan drie maanden heeft geduurd, mag worden verwacht, volgens de ge neesheer-directeur van het districts consultatiebureau, de arts W. C. Boer. dat het aantal slachtoffers niet meer zal toenemen. De gevolgen van deze door een leerling met longtuberculose veroor zaakte epidemie zijn, dat van de 300 leerlingen er 179 positief hebben ge reageerd op de Pirquetproef. Bij 155 leerlingen moest een recente besmet ting worden aangenomen. In 25 ge vallen werd een duidelijke tubercu lose geconstateerd, terwijl er 5 du bieuze gevallen waren. Elf leerlin gen moesten in een sanatorium wor den opgenomen, 14 crijn er thans be handeld. MINISTER WITTE IN EERSTE KAMER Minister Witte heeft gistermiddag in de Eerste Kamer als antwoord op de vele bedenkingen tegen de nieuwe huurwet gezegd, dat de regering niet langer de verantwoording kan nemen indien deze wet niet wordt aangeno men. Zy werd dan ook aangenomen. Het wetsontwerp tot verhoging van de huren met 25 procent verwierf 56 stemmen vóór en 8 tegen. Tegen waren 5 A.R. en 3 communisten. 40 Kamerleden stemden vóór het wetsontwerp tot blokkering van de helft van d^ze huurverhoging, tegen waren 24 kamerleden. Onder hen waren twee KVP-ers, de heren Van Leeuwen en Regout, alle liberalen en Chr. Historisch, vijf A.R. en twee communisten. Motie-Hellema aanvaard Een motie van de heer Hellema (AR) waarin de regering wordt ver zocht een eventuele verhoging van de huur der woningwetwoningen (bij drage regeling 1950) te beperken tot wat strikt noodzakelijk is met het oog op een evenwichtige verhouding tot de huren van oudere woningen, werd z.h.st. door de Kamer aange nomen. Minister Witte verklaarde in ant woord op de critieken, die de voor stellen tot huurverhoging van de na-oorlogse woningen met zich mee brachten, dat de gemeente Amster dam géén te ver gaande huurverho gingen heeft voorgesteld voor wo ningwetwoningen, die op grond van dè bijdrageregeling 1950 zyn ge bouwd. De gemeente heeft de circulaire van het departement d.d. 5 juli j.l. goed toegepast. Zodra de gedetailleer de voorstellen uit Amsterdam bin nen zyn, aldus de minister, zal de regering, geval na geval nagaan of de berekening juist is geweest. Hetzelfde niveau. De huren van de na-oorlogse wo ningen moeten op hetzelfde niveau komen, als waarop de voorloorlokse woningen, na de invoering van de 25 procent huurverhoging zullen be landen. Veertig procent van de woningen, die onder de bij slag-regeling 1950 werden gebouwd, komen niet voor verhoging in aanmerking of zullen een verhoging van 10 procent of minder ondergaan. Deze woningen werden in de jaren 1951'1952 ge bouwd, toen de bouwosten betrekke lijk laag waren. De woningwetwoningen, die vol gens de financieringsregeling 1948 werden gebouwd, vallen automatisch onder de voorgestelde huurverhoging. De woningen van de regeling '50 zul len worden moeten getoetst aan het peil van de woningen '48. Deze circulaire, die aan de ge meenten was verzonden, aldus de minister, kwam overeen met wat ik in de Kamer heb verklaard. Er was dus geen reden de Kamercommissie van de inhoud ervai} op de hoogte te stellen. Een algemene richtlijn heeft de regering voor de gemeenten ten aanzien van de verhoging van na-oor logse huren nog niet vastgesteld. Zou blijken, dat verschillende gemeenten andere maatstaven gebruiken, dan zouden bindende algemene bepalin gen gemaakt kunnen worden. Kloof moet verdwynen. Het doel van de huurverhoging, zo sprak de minister is het doen ver dwynen van de kloof, die er tussen de oude en nieuwe huren bestaat. Als de verhoging tot stand gebracht is zal het huurpeil van de vooroorlog se wöningen op een indexcijfer van 185 komen. Toen de regeling 1950 in werking trad was de opzet, dat de woningwetwoningen een huurpeil kregen van 130 procent ten opzichte van het vooroorlogse huurpeil. Door de ontwikkeling van de bouwkosten enz. kon het huurniveau niet op dit percentage gehandhaafd blijven. Nü is een groot deel van de woningen '50 beneden huurpeil van 185. Andere ministers. Niet minder dan vijf ministers heb ben gistermiddag de huurwetten verdedigd. Na minister Witte kwam de minister van financiën aan het woord, die ontkende, dat de huur- blokkering zou moeten dienen om te voorzien in de bestaande noden van het Rijk. Minister Suurhoff verklaarde daar- na, dat niet elke verdere huurver hoging met looncompensatie gepaard moet gaan. Minister Zijlstra gaf toe, dat de 25 procent huurverhoging mét looncompensatie de financiële problemen nog ernstiger maakt. De werkgevers moeten echter bereid blijven het prysstabilisatiebeleid te blijven steunen. De minister liet de waarschuwnig horen, dat de maatre gelen tot bestedingsbeperking in 1958 nog aanzienlijk verscherpt zullen worden, inden we er niet in slagen het schip weer in de koers te kry- gen. De minister-president besloot de rij van sprekers met enkele algemene politieke beschouwingen. Het tandartsenconflict Brief ziekenfondsen aan de minister In verband 'met het arbitrageaan- bod van de minister van soc. zaken en volksgezondheid in het conflict tussen de tandartsen en de zieken fondsen werd namens de organisa ties van algemene ziekenfondsen, sa menwerkende in het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorga nisaties (GOZ) aan de minister het volgende bericht: „Als resultaat van de bespreking over de inhoud van de brief van 16 jili hebben wij de eer u te berichten, dat wy zonder opnieuw in discus sie te treden over details onvoor waardelijk akkoord gaan met de door u voorgestelde inhoud van de kern van de zg. „acte van compromis" en met de te volgen procedure in de verdere punten van uw schrijven vervat. De minister zal zich over de inhoud van de hem toegezonden antwoorden nader beraden, zo deelt het ministe rie van saciale zaken en volksge zondheid mee. Aanmelden voor 1 okta-s. Het wetsontwerp Grootboek-Wo ningverbetering voorziet in de reser. vering van de helft der door de ver huurders van vooroorlogse woningen in het tijdvak 1 augustus 195731 december 1966 te ontvangen hogere huuropbrengsten. Vooroorlogse verhuurde woningen moeten door de verhuurders of be heerders vóór 1 oktober 1957 bij het Grootboek Woningverbetering worden aangemeld. Formulieren hier voor worden begin augustus koste loos bij de postkantoren ter beschik king gesteld. Alle veranderingen in de eigen domsverhoudingen van aangemelde woningen moeten eveneens binnen een maand worden aangemeld. De directeur van het Grootboek stelt de bedragen vast, die jaarlijks uiterlijk 1 augustus op het Groot boek moeten worden gestort. Jaarlijks wordt over de gelden, die een geheel stortingsjaar (1 augustus 31 juli) ingeschreven zyn geweest, DOOR KINDERFIETSJE AANGEREDEN Gistermiddag is een 4'2-jarige mevrouw, toen zij in de Patroclos straat te Amsterdam op het trottoir wandelde, aangereden door het drie- wielertje van een 6-jarig jongetje. Met inwendige kneuzingen en een hersenschudding' is zij naar het Wees- perpleinziekenhuis vervoerd. 3\iaiüniiiijke fatnide naai inteinatianaCe Maiae óhaui H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard, H.K. H. Prinses Beatrix en H.K.H. Prinses Irene vertrokken woensdagochtend voor een particulier bezoek van enige dagen naar Londen. Op de foto ziet men Z.K.H. de Prins in het White City-stadion te Londen, in gesprek met functionarissen van de internationale „Horse Show", die woensdagmiddag door de Prins werd bijgewoond. dit tabletje \Safi) en U stilt de pijn.' Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs ls een volkomen nieuw middel ln tabletvorm, gewoon ln te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn HEMOTABS 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten Advertentie Naar wij vernamen heeft de be drijfsleiding van de P.T.T. toestem ming ontvangen om een gratificatie regeling voor een gedeelte van het personeel te verhogen van 2 tot 10 procent. Dit houdt in dat circa 5700 leden van het in vaste dienst of op arbeids contract werkzame personeel eerlang óf een extra periodieke salarisverho ging zal krijgen óf (indien het maxi mumsalaris reeds wordt genoten) een bonusuitkering van minimaal 75.en maximaal ongeveer 250. De gelukkigen zullen voor het groot ste deel gezocht moeten worden on der de bestellers e.d., dus over het al gemeen zij die hun werkzaamheden in uniform verrichten. De uitbetaling wordt in october/november verwacht. Kentekenregeling voor bedrijfsauto's wordt gewijzigd De secretaris-generaal van ver keer en waterstaat heeft medege deeld, dat een herziening van de kentekenregeling voor bedrijfsauto's tegemoet zal komen aan de bezwaren, in voorbereiding is, die in ruime mate die bij de wegvervoersorganisaties tegen de bestaande regeling worden gevoeld. Zo zal er naar gestreefd worden de termijn tussen aanvraag en afgifte van een kentekenbewijs voor be drijfswagens, die nu in het gunstigste geval veertien dagen is, te verkor ten. Wellicht zal de regeling ook gaan voorzien in de mogelijkheid ken tekenbewijzen af te geven voor half gebouwde bedrijfsauto's, opdat deze over de weg naar de carrosseriebou wer kunnen worden gebracht, wat nu althans, op legale wijze bijzon der moeilijk is. Voor bedrijfsauto's, die in het eigen bedrijf, worden gerepareerd, ten slot te, zullen reparatiekaarten worden afgegeven, zodat deze wagens voor de tijd dat ze buiten bedrijf zijn uit de motorrijtuigenbelasting kun- worden genomen, terwijl toch de mogelijkheid open blijft prooefrit- ten met ze te maken. Minister bestudeert precaire kapitaalmarkt In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de wetsontwer pen tot tijdelijke wijziging en verho ging van enige belastingen, zet mi nister Hofstra uiteen, dat hij een staatsslening geen alternatief voor be lastingverhoging vindt omdat de krappe kapitaalmarkt zoveel moge lijk ten behoeve van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen moet wor den ontzien. Overigens verwacht de minister van gunstiger leningsvoor waarden geen ingrijpend groter aan bod van besparingen op de kapitaal markt. Het ernstige bezwaar van een gedwongen lening vindt hij, dat die niet bevorderlijk is voor het staats- krediet. De minister bestudeert nog de pre caire situatie op de kapitaalmarkt en de middelen tot verbetering daarvan. Hij zal zijn standpunt nader bepalen. Maar hij meent dat de situatie in be ginsel slechts gezond kan worden ge maakt door de bestedingen af te stem men op de beschikbar-- middelen. De nu ingeslagen w< g prefereert hij bo ven gedetailleerd ingrijpen, eventueel metfysieke controles als contingen- teringen en prijsbeheersingen. een rente van 3 pet. bijgeschreven. Uiterlijk 31 december 1970 worden de ingeschreven gelden terugbetaald, hetzij in contanten, hetzij in ver handelbare en rentedragende schuld bewijzen. Voor die tijd is terugbetaling mo gelijk nadat een woningverbetering, schilders- en stukadoorswerkzaam heden (binnenshuis en in bepaalde door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid aan te wijzen pe rioden) is uitgevoerd. DEBLOKKERING NA WONING VERBETERING Om voor deblokkering in aanmer king te komen moet een verbetering ten minste 30 pet. kosten van wat naar verwachting in totaal vóór 1 januari 1967 voor de betrokken wo ning op het Grootboek moet zyn gestort. Na een verbetering, enz. worden niet alleen de voor de verbetering gedane uitgaven terugbetaald, maar voor dè dan ontstaande belasting schuld ook een bedrag groot twee derde deel van dat der verbeterings- kosten. Indien het voor een woning inge schreven bedrag niet voldoende is om een woningverbetering geheel te bekostigen, kunnen, als de verhuur der nog andere woningen heeft wel ke bij het Grootboek zijn ingeschre ven, ook voor die andere woningen ingeschreven gelden voor die ver betering worden terugbetaald. Indien ook dan nog onvoldoende gelden voor uitbetaling op grond van een verbetering beschikbaar zijn, kan de verhuurd ar voor het resterende be drag geheel of ten dele ontheffing van de verdere stortings verplichting voor de verbeterde woning worden verleend. V arkensproductie moet gematigd worden De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft in de gisteren gehouden vergadering, aapgedrongen op mati ging en betere spreiding *van de var- kensproduktie. In de laatste weken werden er, al dus voorzitter De Veer, te veel var kens voor de baconbereiding aange boden, waardoor de produktie opliep tot 1000 ton per week. Dit hoge aan bod gaf op de Engelse markt aanlei ding tot verstoring van het prijspeil. De heer De Veer noefnde het drin gend noodzakelijk het aanbod van bacon te verlagen. De vernauwing van de gewichtsgrenzen en de ver hoging van de prijs voor de vleeswa- renvarkens zullen volgens hem on getwijfeld tot dit doel leiden. Volgens de steekproef van de dek kingen kunnen in juni, juli en aug. resp. 205.000, 290.000 en 310.000 var kens worden verwacht. Dit voorjaar heeft geleerd hoe het prijsverloop is met een te groot aanbod. Het gevolg was dat de uitbetalingsprijs regelma tig 15 tot 20 cent beneden de kost prijs heeft gelegen. De laatste steek proef geeft aan, dat in maart 1958 420.000 varkens worden verwacht. De mesters zullen, aldus de heer De Veer, verstandig doen bij de aankoop van biggen met deze vooruitzichten rekening te houden. Een produktie van 300.000 varkens per maand of ongeveer 3,5 miljoen per jaar geeft fokker en mester ongetwijfeld meer zekerheid en het beste financiële re sultaat, aldus de heer De Veer. De heer De Veer waarschuwde verder tegen aanhouden van varkens met een geslacht gewicht boven 100 kg. Het produktschap besloot de ba- conprijs met vijf cent te verhogen van 2.30 tot f 3.35 per kg. Volgen de week zullen de gewichtsgrenzen eventueel worden herzien. Jeugdige misdadigers ontsnapt en gesnapt In de Amsterdamse binnenstad zijn dinsdagnacht vier jongens van zes tien, zeventien en negentien jaar aan gehouden, die ontsnapt waren uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort. Twee van de knapen zullen naar de inrichting worden teruggestuurd; de andere twee worden voorgeleid om dat ze bij hun arrestatie op heter daad betrapt werden bij een poging tot het stelen van een auto. Een van dit tweetal wist er op nieuw vandoor te gaan, maar omdat het gehele Amsterdamse politie-ap- paraat inmiddels naar hem uitkeek, kon hij kort daarop toch gegrepen worden. Hij was toen in gezelschap van de twee anderen, die niet aan de autodiefstal hadden meegewerkt. Twee van de vier jongens zijn in het gehele land berucht omdat zij reeds talloze diefstallen, inbraken en ver duisteringen hebben gepleegd. Een van hen is ondanks zijn jeugdige leeftijd reeds vijftien maal uit een opvoedingsgesticht of een gevange nis weggelopen. De ander heeft reeds bijna honderd auto's ontvreemd. Nog een andere vangst deed de Amsterdamse politie maandagavond in Amsterdam West. Een 22-jarige jongeman, die zeven weken geleden uit de jeugdgevange nis te Zutphen ontsnapte en sinds dien talrijke diefstallen pleegde, werd gearresteerd bij een poging om een gestolen motorfiets te verhande len.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8