4 GEKLOPT WEET HOOGTEPUNTEN v De medische wereld in opschudding [UIT HET K.R.O.-PROGRAMMA DONDERDAG 25 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA S Wegens knagend conflict met tandartsen \E GEHELE MEDISCHE WERELD is in beweging gekomen door het jteeds doorknagend conflict tussen andartsen en ziekenfondsen. De Maatschappij van Geneeskunst^ de Maatschappij van Tandheelkunde en Ie Maatschappij van Pharmacie heb- ien gezamenlijk stelling genomen te en de leiders van het fondswezen. ,Tu er een splitsing is gekomen in het ondswezen, nadat verdere onder- indelingen schen n gewaarborgd, ien de drie geneeskundige instituten ;een uitweg meer uit de huidige, ge vaarlijke situatie. Men meent, dat er voorlopige maat- egelen zijn te vinden, waardoor de ■erzekerden weder tandheelkundige iulp kunnen verkrijgen. De fondsen ouden hun leden kunnen ontheffen ran dat deel der fondspx-emie, dat zij roor de nu niet toegekende tandheel kundige hulp betalen. Of wel de fond- en kunnen volgen het reeds te Alk- ïaar gegeven voorbeeld en zich aan- prakelijk stellen voor tandartskosten, iarticulier door de fondsleden ge naakt. Zal men, op welke wijze ook, och tot een oplossing komen? Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. .00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 2.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO 11.0 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. .50 Voor de vrouw. 9.15 Gram (9.335 -9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Thuis, 10.05 Morgenwijding. VARA: 0.20. Voor de kleuters. 10.40 Strijk- irk. 11.05 Pianoduo. 11.30 Voor de ;inderen. 11.45 Voor de jeugd, IVRO: 12.00 Theaterork. 12.30 Land- tuinb.meded. 12.33 Sport en prog- lose. 12.55 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 ieded. en gram. 13.30 Cabaret. 13.55 leursber, 14.00 Viool en altviool. ,4,20 Boekbespr. 14.40 Muzikale caus. 15.05 Smaken verschillen. VARA: Ifi.OO Mukale caus. 16.40 Voor de eugd, 17.05 Orgelspel. 17.25 VARA's ersierde vakantietips. 18.00 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes >p de i, caus. 19.00 Voor de kinde- 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Wat eloven Vrijzinnig Protestanten?, caus 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 10.00 Nieuws. 20.05 ï?oekbespr. 21.10 'oneelbeschouwing. 20.20 Kamer- toor. 20.25 Ronde van België, caus. .45 Oostelijk Flevoland, caus. VA- IA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. week- iverz. 22.10 Leert uw landgenoten ;ennen, VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding: VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.30 HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weei-ber. 8.15 Gram. 8.50 Moor de vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 ram. 12.00 Middagklok noodklok. 2.03 Sopr., piano, hobo en gitaar. 12.30 Land- en tui'nb. meded. 12.33 ■ichte muz. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.45 Yoor de vrouw. 14. Gram. 14.30 Promenade ork. 15.00 Gram. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder oor. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.05 Amus.muz. 18.30 Vragenbe- intw. 18.45 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19,10 Commentaar op het nieuws. 19,15 Regeringsuitz.: 1. prof. dr. Ph. Idenburg: „De Statistiek van de maand". 2. B. M. van Griethuyzen: Kom mee naar buiten allemaal". 19.25 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het Emigratiepraatje van H. van Luyk. 19.35 Verz. progr. v. militairen. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 De springblank. 21.15 „Austra lië, emigratie-land", caus. 21.45 Kerk Er is een pijnlijke, haast niet te ont warren situatie ontstaan, doordat een grote groep fondsen (de Centrale Bond van onderling beheerde zieken fondsen) de bereidheid niet deelt om aan de zuiver tandheelkundige wen sen van de Maatschappij voor Tand heelkunde tegemoet te komen. r\E GEDACHTE AAN ARBITRAGE, U door een zuiver onpartijdige in stantie gegeven, is opgekomen en met instemming begroet. Maar hoe wil men die arbitrage doen slagen als de standpunten zo ver uiteenliggen? De ziekenfondsen llen uitgaan van het punt, waarop de onderhandelin gen zijn afgebroken, de landartsen willen teruggaan naar het begin der onderhandelingen, die al jaren lopen. Men heeft de grillige ontwikkeling waarmee de onderhandelingen zijn gevoerd, heeft nu zijn funeste gevol gen. Er heerst de onjuiste voorstel ling, dat het beroep van tandarts zó winstgevend is, dat de tandartsen de laatsten zouden zijn om salarisverbe teringen te bedingen. Zeker, er zijn zeer rijke tandartsen, vooral op die plaatsen, waar de concurrentie gering is. Maar men moet er zich rekenschap van geven, dat de studie-onkosten zo hoogzijn, dat vele tandartsen jaren moeten werken, eer zij de zware last, die de voorbereiding tot het vak hun op de schouders legt, hebben inver diend. Tandartsen moeten arbeiden onder de/ hypotheek van hun studie. Het is een onrustbarend feit, maar niettemin een feit, dat de vooruit gang der medische wetenschap de ge nezing duurder maakt dan zij vroeger was. Er wordt tegenwoordig gelet op verschijnselen, die men vroeger over het hoofd zag; het specialisme waar door de kans op genezing wordt ver hoogd, ontwikkelt zich snel, ook bin nen het gebied van de tandheelkunde. Daartegenover staat, dat de particu liere praktijk een uitstervend gebruik WEET V HEI OOK NIET Vraag: A. T, is voor halve dagen werkzaam in de huishouding en verdient hiermede 15 plus sociale voorzieningen en één warme maaltijd per dag; indien dit meisje nu ziek wordt gedurende enkele maanden, op welke uitkering heeft het dan recht? Antwoord: Dan ontvangt zij van de bedrijfsvereniging aan wie de werkgever of dat meisje kennis moet geven (zo spoedig mogelijk na het ziek worden) ƒ2.72 per dag, warme maaltijd inbegrepen. aangesloten bij de ziekenfondsen en er bestaat een neiging de inkomens- J)„ grens, die voorwaarde is om tot een van dit conflict in de couranten ge-1 ziekenfonds toe te treden, voortdu- Vraag: Abonnee te N.: Ik heb een dachter die in betrekking is voor dag en nacht en 15 in de week verdient. Hoeveel moet zij nu beta- - - - Ien voor de Algemene Ouderdomswet is. Tachtig procent van de mensen is per week? rend te verhogen, Als men dit alles overweegt, kan men zich indenken, hoe de medicus in verzet komt tegen deze voortschrei- dende socialisatie. volgd, maar het is nodig, dat wij ons over het wezen van deze strijd bezin nen. Het is bij de tandartsen niet de kwestie van iets meer of iets minder honorarium die hun verzet beheerst, maar het is bij hen een kwestie van prestige. Zij menen, dat de verhou ding tussen arts en patiënt, dat de wijze waarop zij hun patiënten be handelen, niet mogen worden be heerst door de politiek der zieken fondsen. Dat de ziekenfondsen hun hele medische wereld in opschudding? dische organisaties is een belang rijke gebeurtenis. Waarom komt de leden zo goedkoop mogelijk willen verzekeren is hun goed recht. Maar het gemis van inschikkelijkheid, HEET.. H ETER-HEETST Het kookpunt vahwa- taris 10Ó°C. Dehitteopdezonis 6000°C De vuurbal van een atoombom heeft een hitte ven500 000 °C. Een van de heetste sta ESfCTisr De corona van de zon heeft een temperatuur vanlmiTioenqr.C. Het inwendkï^^^ ren heeft een tempera- tuurv.50miljoengcC. Bijbolsingen tussen sterren ontstaat een faï,o8bmit|0en Omdat door het tandartsziekenfonds- conflict de volksgezondheid wordt be dreigd. Vroeger was er het inzicht, thans is er de stellige overtuiging, dat de tandheelkunde een ontontbeerlijk element is in de algemene geneeskun de. Tandverzorging is voorkomen van kwalen, die verderfelijk kunnen wor den voor de mens. Het toevoegen van medische onderdelen aan de tand heelkundige studie bewijst hoe bij zondere waarde men hecht aan de tandverzorging voor de algemene hy giëne. naar de toepassing van de pre ventieve tandheelkunde. Iedere tand arts is van mening, dat alleen voor zorg het ontstaan van ernstige kwa len voorkomt. Die preventieve praktijk is nu ge stuit. De ontwikkeling van het ellen dige conflict dat gaande is, heeft de kwestie een nieuw aanzien gegeven. Zij is nu ttiet meer een strijd van op vattingen ver regelingen, zij is een rechtstreekse bedreiging geworden van een vitaal nationaal belang. Het is een noodzaak voor de naaste toe komst, dat er een definitieve rege ling wordt getroffen, desnoods met ingrijpen der overheid, waardoor aan toestanden als thans gegroeid zijn de finitief een einde komt. aan hun gekibbel terstond een einde te maken. Want het is een schande voor ons land! Antwoord: De wei-kgever moet dan inhouden 1.74 per week. Vraag: A. v. d, YV.: Hoe verwijder ik teervlekken afkomstig van een geasfalteerde weg uit een wit over hemd? Antwoord: Het opliggende vuil zo veel mogelijk droog verwijderen bijv. met de stompe kant van een mes. Indien de vlekken reeds hard zijn geworden, deze eerst weken met pe troleum en nabetten. De overgeble ven vlek uitwassen of by slecht was- bare stoffen behandelen met tetra of vlekkenwater. Vraag Abonnee: Betreft uw vrsag over vakantie en toeslag. Antwoord: U zult u moeten ver staan met uw vorige werkgever. Als wij uw uiteenzetting goed begrepen hebben, hebt u uw vakantie in Zeist reeds genoten. U deed immers dienst in Zeist tot december 1956 en u schrijft dat u de vakantie kreeg in augustus. Tegelijk met de vakantie wordt toch ook uw vaakntietoeslag uitbetaald als een en ander over eengekomen, is. Vraag J. J. v. D.: Vraagt ons het adres van een 5-tal kunstenaars. Antwoord: Precies eenzelfde vraag, maar in omgekeerde volgorde der namen ontvingen wij van hetzelfde woonadres, maar van een andere krant. Wij verwijzen u hiervoor naar A.: Een meisje de Stichting „Lichte Muziek", Jacob ij- obrechtstraat 51 Amsterdam (Zuid). Vraag Abonnee: Voor al mijn kin deren sloot ik een begrafenisverzeke ring die na dertig jaar zou zijn vrij gekocht. Nu zijn ze nog geen dertig jaar, meerderjarig en kunnen goed voor zichzelf zorgen. Ik vroeg daar om aan de verzekerings-agent of ik de polissen vrij kon kopen, dus naar verhouding dat ik betaald had het geld kreeg. Deze zei dat dit niet kon. Is dit zo? Antwoord: Hoogstwaarschijnlijk heeft de agent gelijk. Wij zouden echter een der polissen in handen moeten hebben, teneinde de voor waarden te kunnen nalezen. Derge lijke verzekeringen zijn meestal niet vatbaar voor afkoop. Het verzekerde bedrag wordt, als wij uw brief goed begrijpen, alleen uitbetaald na over lijden, met dien verstande dat na een vooraf bepaald aantal jaren geen premie meer verschuldigd is. Reeds een half jaar heeft de 18- jarige Maureen Morton uit Durban (Zuid-Afrika) vrijwel onafgebro ken de hik. Zij hikt thans met een snelheid van 1440 maal per uur. Een 21-jarige werkloze chauf feur is woensdag in New York gear- resteei-d, nadat hij een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij had opgè- beid met de mededeling, dat er zich Maar laat de heren beginnen met een bom in een van haar vliegtuigen Vraag: Route LeidschendamGroot- sloot (N.-H.). Antwoord: Leidschendam, Leiden, Lisse, Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Grootsloot. Afstand 76 km. Vraag: Per auto van Hazerswoude Rijndijak naar Steenwijkerwold. Antwoord. Hazerswoude, Utrecht, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Meppel, Steenwijk, Steenwijkerwold. 171 kilometer. Vraag: Route Zoeterwoude- -Raalte. Antwoord: Zoeterwoude, Leiden, Alphen, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Deventer, Wesepe, Raalte. Afstand 148 kilometer. Vraag: Route LeidenBeekbergen. Antwoord: Leiden, Alphen aan den Rijn, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Beekbergen. 121 km. Vraag: Vertrektijden, plaats, prijs per fiets en duur van de bootreis AmsterdamHarderwijk. Route Har derwijk—Nijmegen. Route Nijmegen Leiden. Antwoord: Werkdagen van maan dag tot en met vrijdag: vertrek te half negen v.m. zaterdag te half ne gen v.m. en half drie nam. (van 20 mei14 september). Afvaart De Ruy- terkade steigers 2-B. Duur crcia 3!/$ uur. Prijzen: dagretour volw. ƒ4.50. Enk. 3,Kinderen resp. f 2.25 en 1.50. Rijwielen Vraag: Route Z< 4erwoudeMook (bij Nijmegen). Antwoord; Zoeterwoude, Leiden, Alphen a. d. Ryn. Utrecht, Doorn, Renkum (veer) Andelst. Lent, Nij megen, Mook. (134 k.m.) Vraag: Route por fiets 1) Hazers- woude-Rijndijk-Bussi'm. 2) Bussum- Doesburg (Gld); 3) Doesburg-Rotter dam en 4) Rotterdam- Hazerswoude. Antwoord: 1) Hazerswoude Ter Aar, Nieuwveen, Uithoorn, Vinke- veen, Hilversum, Bussum; 58 km. 2) Bussum, Baarn, Amersfoort, Wouden berg, Ede, Arnhem, Dieren, Does burg: 92 km. 3). Toesburg—Arnhem. Utrecht, Gouda, Rotterdam, 155 km.; 4) Rotterdam, Delft, Den Haag, Lei den, Hazerswoude. 49 kilometer. Vraag mej. R. S.: Welk gerecht kan ik beter niet in mijn aluminium- pannen koken"? Antwoord: U kunt alles koken in deze pannen. Deze aanslag die soms ontstaat kunt u verwijderen met het bekende staalwol. Het laten staan van zure gerechten in aluminium- pannen is met het oog op het werk de aanslag weer te verwijderen, niet aan te bevelen. Vraag A. D.: Hoe werkt de radio- distributie? Antwoord: De draadomroep heeft het centrale punt in Rotterdam. Van daar worden de programma's gere geld en over het gehele land gedis tribueerd via speciale telefoonlijnen. Daar worden ook de mededelingen aan de luisteraars gedaan en de gramofoonplaten gedraaid. Vanaf de studio's van Hilversum I en II zijn speciale muziekliinen aanwezig. Ook is er één muzieklijn naar Brussel, die van Rotterdam af omschakelbaar is op de studio, die het Franse of de studio die het Vlaamse programma geeft. Voor de Duitse programma's is een dergelijke ontvangpost op de westkust van Walcheren aanwezig. De Nederlandse en Belgische pro gramma's worden dus geheel via een lijn, de Duitse en Engelse program ma's worden binnen onze grenzen via een lijn naar het centrale punt in Rotterdam gevoerd en van daar naar de versterkerstations in de ver schillende plaatsen in ons land ge voerd. SPORT MOTORSPORT GOUDEN JUBILEUM KNMC. Ruim twintig grote en kleine motor- en kinderwagensboten hebben gisteren ligplaats geko- 0.75 (en verz. Brommers "n in d» haven van paviljoen „De Brt- bevond. Als beweegreden gaf hij op, dat het de enige manier was om nog afscheid te kunnen nemen van een vriend, die met het toestel reisde. NEDERLAND ZENDT ZUN MISSIONARISSEN UIT. (zondag 28 juli) Met het tot nu toe gevolgde ge bruik, dat elke Missie-congregatie haar eigen Missionarissen in een be sloten plechtigheid uitzond naar de missiegebieden wordt dit jaar gebro ken. Voor het eerst zullen de jonge missionarissen van alle congrega ties in Nederland worden uitgezon den in een nationale uitzendings plechtigheid, welke gecelebreerd wordt door Z.H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, Aartsbisschop van Neder land. In de Kathedrale Kerk van St. Ca- tharina en St. Willibrord te Utrecht zal de Aartsbisschop een pi-edikatie I houden en vervolgens het gebed tot St. .Willibrord uitspreken. Hierna volgt de uitzending van de Missiona- koor. 22.05 Strijkkwintet. 22.40., Leken rissen, het zegenen en uitreiken van beantwoorden vragen van de Bis- j de Missionarissen en de zegening der schoppen over ..Roepingen", caus. Missionarissen zelf. De KRO zal de 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. gehele plechtigheid uitzenden. NOë, OU LA DESTRUCTION DL PREMIER MONDE, ORATORIUM. (dinsdag 30 juli) De eerste uitvoering van het Ora torium van Marius Monnikendam, „Noë, ou la destruction du premier monde", welke als onderdeel van het Holland Festival te Nijmegen heeft plaats gevonden, zal door middel van opnamen worden uitgezonden door de KRO. In dit nieuwe werk heeft de com ponist gebruik gemaakt van 'n tekst van Robert Morel, welke uit drie de len bestaat. In het eerste deel wordt het Carnaval van het aardse bezon gen. De vrome Noë, die de ark bouwt wordt bespot. Het tweede deel be gint met de optocht der dieren die de "ark binnengaan. Het begint te re genen, veertig dagen lang en allen buiten de ark komen om. Het derde deel is gewijd aan de ontdekking van de nieuwe wereld en besluit met een loflied, de Psalm: Looft Jaweh van-' uit de hemelen. De uitvoerenden zijn Annette de la Bije, Aafje Heynis, Leo Ketelaars, Elise Hoomans (declamatie) en Jo- han Schmitz (declamatie), het Toon kunstkoor Nijmegen, het knapen koor „Petrus Canisius" en het Gel- ,ders Orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Out, die het werk voor de microfoon zal inleiden. „JUBILEUM JAMBOREE 1957". (zaterdag 3 augustus). Temidden van 35000 padvinders uit alle werelddelen kamperen 1000 Ne derlandse jongens op de 9e Wereld jamboree in Suttonpark, Engeland. Een reportage van het bezoek van Koningin Elisabeth en Prins Philip en van het internationale padvinders kamp zal in het KRO-programma van zaterdag worden verzorgd door Johan Bodegraven en Tom Bouws. De uitzending geschiedt in samen werking met NCRV, AVRO en We reldomroep. en tandems ƒ1.50 (en verz. ƒ2.—) 2. Harderdijk, Ermelo, Speulde, Garderen, Stroe, Harskamp, Otterlo, Arnhem, Nijmegen. 69 k.m. 3. Nijmegen, Druten, Tiel, Gelder- malsen, Leerdam, Vianen, IJssel- stein, Woerden, Alphen aan den Rijri, Leiden. 99 kilometer. Vraag: De route NoordwljkDeil Bosch en Den Bosch—Roermond. Antwoord. Noordwijk, Leiden, Al phen aan den Rijn, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven (veer).Nieuwpoort .Gorinchem (veer) Heusden, Den Bosch. 110 km. Den Bosch, Vught, Boxtel, Eindhoven, Weert, Roermond. 82 km. Vraag: Route per fiets Rljpwetering Berg en DalKrefeld (Did) en rou te KrefeldDoorwerth-Rijpwetering Antwoord: Rijp wetering, Alphen a. d. Rijn, Gouda, Schoonhoven (veer) Gorinchem, Geldermalsen, Tiel (veer) Wamel, Nijmegen, Berg en Dal, Kleef, sem" van de heer Ad Zeger te Oude- Weterng dat voor hen het eindpunt be tekende van de door de Koninklijke Ne derlandse Motorboot Club uitgeschreven motorbootrallye ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Er bevinden zich onder de deelnemers ook enkele buitenlanders, o m. vier En gelsen en drie uit West-Duitslnnd. Alle eigenaren leverden voor de vastgestel de tijd hun logboeken in. waarna des avonds tijdens een partij in de zaal van het pavljoen de voorzitter, de heer D. H. Reinders, een welkomstwoord sprak. Alle deelnemenden ontvingen als her innering aan deze jubileumrallye een fraai uitgevoerde plaquette De Haagse waterski-club gaf ter opluistering een demonstralie waterskiën en schans springen die zeer in de smaak viel. Hedenmiddag werd een tocht per autobus naar Noordwljk gemaakt, waar in Huis ter Duin de thee werd aange boden. Morgenochtend om 9 uur ver trekt de eerste groep boten over Wou- brugge en Alphen door het Aarkanaal naar Ter Aar, Nieuwveen en de Drecht, gevolgd door de tweede groep, die om Gogh, Kevelaer, Krefeld. Afstand 217 halft ien start. Na bij de sluis in de km. Krefeld, Nijmegen, Arnhem, Oos terbeek, Doorwe-th (120 km), Ren kum, Wageningen, Doorr Uttecht, Woerden, Alphen a. d. Rijn, Rijpwe- tering. Afstand 223 km. Vraag: Route per fiets Langeraar Brugge (in 3 etappen). Antwoord: 1) Langeraar, Gouda, Schoonhoven /eer) Gorinchem, Her wijnen, Zaltbommel, driel (79 km.) Hedel, Kerk- Alkemade Drecht te zijn samengekomen, wordt vervolgens in convool gevaren naar het Amstel-hotel te Amsterdam, waar lig plaats wordt gekozen. Hier worden ook de prijswinnaars bekend gemaakt van de rallye, terwijl daarna nog zondag en maandag wed strijden zullen worden gehouden op het IJsselmeer. Bij de begroeting in paviljoen „De Brasem" waren om vertegenwoord'aers aanwezig van het gemeentebestuur van 2). Kerkdriel, Den Bosch, Waal wijk, Oosterhout, Breda, Wernhout, Wuustwezel, Brasschaat, Antwerpen, Ossendrecht (128 km.). 3). Ossendrecht, Zandvliet, Antwer pen, St. Niklaas, Gent, Eekloo, Mal- deghem, Brugge. (120 km.). Vraag: Route per bromfiets Voor houtTerborg. Antwoord: Voorhout, Leiden, Al phen a. d. Rijn, Bodegraven, Utrecht, Driebergen, Renkum (veer) Driel, Huissen, Zevena. r, Terborg. Afstand 153 km. Over de treinreis kunt u alle inlichtingen verkrijgen bij het station der N.S. te Leiden, tel. 0171023377. en de plaatselijke VVV. POSTDUIVEN Zondag a s. komen de postduiven op nieuw in actie voor de liefdadigheid en wordt er een tbc-krlng-concours ge houden vanaf Vilvoorde, afstand plm. 140 km in een straal van 25 km. rond om Leiden. Sinds 1936 verzorgt de P.V De Vrien denclub dit concours steeds in stijgen de lijn. Ook nu zal getracht worden het succes nog groter te maken tot steun van de zwakkere medemens Daarom wordt alle medewerking van de dul- venljefhebbers gevraagd Er werd door J. P. SEABROOKE i 17) Weer kwam er enige uitdrukking ir. de ogen van Dillinghast, doch dit maal wist hij zichzelf te beheersen. U kunt niet al te best raden, meneer Clyde merkte hij loom op. Best mogelijk, maar dan zou ik graag nog een keer raden. Misschien hebt u het zelf niet eens bemerkt, maar zoeven hebt u op die kist staan hommeien. Vier keer achter elkaar, dan een pauze, dan weer vier maal, een pauze en zo verder. Ik vermoed, dat die vier klopjes iets te maken. Hij zweeg opeens. Wederom was elle kleur uit het gelaat van Dilling hast verdwenen. Weer verwrongen zich zijn trekken door ontroeringen, waarvoor zelfs Clyde geen verkla ring. wist te geven. Hij leunde be vend tegen de kist aan. Maar na een Poosje richtte hij zich met de uiter ste inspanning weer op. En heel lang-, zaam aan verdwenen de tekenen, die zijn ontroering hadden kenbaar ge maakt. Gissen en vermoeden is altijd gevaarlijk werk, verklaarde hij; of men nu goed raden kan, of niet. Mag ik u een wenk geven, mijnheer Clyde? Laat dat zaakje op z'n be- lpop! Hij keek de andere met zijn koude vissenogen aan, sloeg het deksel van de koffer dicht en verliet de berg plaats. Toch vreemd, mompelde Clyde: Nu heb ik twee keer in het wilde weg een schot gelost en beide keren schijn ik toch iets geraakt te heb ben. Ik ben er toch benieuwd naar, wat hy van die zestiende november afweet. En dan die eigenaardige ma nier van kloppen! Ik hoor het nog aldoor. Hij wachtte, tot Dillinghast verdwenen was, sloot daarop, zon der ook maar een enkele blik in de koffer te slaan, de deur en ging heen. Hij hoopte op hef spoor te zijn van iets, dat van veel groter belang was, dan de armzalige nalatenschap van Andrew Black. VIII. GEHEIMZINNIGE DADEN. De manier van lopen van Dilling hast, toen hij het logement van Cal lahan verliet, was al even onpersoon lijk als zijn gehele gedrag en hou ding. Hij liep noch vlug, noch lang zaam en zonder enige veerkracht. Dillinghast was echt een type, dat zich in een mensenmenigte verliezen kon, zonder dat een enkele voorbij ganger ook maar naar hem keek. Toch bespeurde Clyde met zijn scher pe opmerkingsgave, dat de houding van de man thans min of meer wei felend was. Terwijl hij Dillinghast op behoorlijke afstand volgde, kwam het hem voor, dat deze zelf nog niet goed wist waar hij heen zou gaan. Hij had klaarblijkelijk wel een doel en nog wel een, dat hem met wanhopige kracht scheen te trekken, maar hij wist nog niet, hoe het te bereiken. Hij keek geen enkele keer om, doch liep enige straten ver in ooste lijke richting en sloeg daarna naar 'de Broadway af. Het was voor Clyde gemakkelijk hem in het oog te hou den, zonder dat de man bemerkte gevolgd te worden. Op de hoek van de Veertigste straat trad Dillinghast een winkel binnen en begaf zich in een telefoon cel, maar hij kwam er weer zó gauw uit, dat Clyde begreep, dat de man van plan veranderd was. Eep poosje wandelden de achtervolgde en ach tervolger over de verlichte Broad way, maar plotseling maakte Dilling hast zich uit de stroom van voetgan gers los en trad een restaurant bin nen. Hij koos een plaatsje vlak by de deur. Terwijl hij een weinig beslagen venster voorbij liep, zag Clyde hoe de man aan een kellner het een of ander bestede en deze keerde even later met een kop koffie terug. Blijkbaar voelde Dillinghast behoef te aan iets opwekkends. Hij staarde recht voor zich uit, doch scheen niets te zien. De koffer bleef onaan geroerd voor hem staan en hijzelf bleef doodstil zitten. Clyde liep om zichtig langs het raam heen en weer en vond, dat die onbeweeglijke hou ding iets sinisters had. Hij vermoed de, dat Dillinghast des te dieper na dacht, naarmate zijn gezicht minder uildrukking vertoonde. Nog nim mer in zijn leven had hij zo het ver langen gevoeld, iemands gedachte! te kunnen lezen. Dillinghast scheen geen haast te hebben om weg te komen en Clyde bleef berustend wachten. Aldoor stond hem het vertrokken gezicht van Dillinghast voor de geest, zoals hij het in het logement gezien had, toen de man een oogwenk zijn mas ker had laten vallen. Het was alles zo plotseling gegaan, dat Clyde geen tijd tot analyseren had gehad en ook nu wist hij er nog geen verklaring aan te geven. Hij wist alleen, dat een geweldige ontroering de man naar lichaam en ziel geschokt had. Hij hoopte met de verdere handelingen van Dillinghast na te gaan en te be studeren, iets wijzer te worden Clyde waagde zich niet gauw aan ijdele veronderstellingen, nu echter voelde hij zich toch gedrongen, gis singen omtrent inspecteur Madran te gaan maken Maar het volgend ogen blik wendde hij zijn gedachte al weer van de inspecteur af, omdat Dilling hast tekenen van leven begon te ver tonen. Clyde ging een paar stappen ach teruit, dook weg in een portiek en wachtte daar, tot hij de ander naar buiten zag komen. De lichte aarze ling, door Clyde opgemerkt, was nu bij Dillinghast verdwenen en hij liep 1 als iemand, die tot een besluit is ge komen en een bepaalde bestemming voor ogen heeft Op de hoek stapte hij in een om nibus en Clyde volgde hem op een afstandje in een taxi. Nu en dan beefde hij even van spanning Waar zou die vreemde kerel wel heen gaan? Op het Madison Square stapte deze over in een wagen, die in oos telijke richting reed. Enkele straten verder stapte hij weer uit en ging te voet verder. Na enkele minuten vertraagde hij zijn schreden en Cly de verliet zelf ook zijn taxi, in de mening, dat Dillinghast nu wel dicht bij zijn doel moest zijn. Ze bevon den zich in de nabijheid van Gra- mercy Park. Omzichtig achterblij vend zag Clyde, hoe Dillinghast de straat overstak naar de hoek van het park en daar in de schaduw van een boom bleef staan rondkijken, als wachtte hij op iemand. Clyde kwam wat naderbij en stapte een pcytiek in vanwaar hij de man goed in het oog kon houden. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5