3)e £eidóe(2oti/tcmt SPAREN Boelganin zond een brief naar Londen Vernietigend oordeel over het communisme De inkrimping van het Britse leger Britse vliegers bestoken rebellen in Oman Beroep op Veiligheidsraad? Stewardess van „Neutron" overleden Zeerecht ot oorlogsrecht? SAch een defiauden tfiuhkam&t maat kohing £eop,o£d KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 25 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14166 Boelganin stuurde een briefje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., f 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. DIJ DE BEHANDELING in de Twee- de Kamer van de belastingont- werpen, door minister Hofstra inge diend als een gevolg van de beste dingsbeperking en het tekort op de betalingsbalans is het de heer Lucas geweest, die met name de verhoging van de vennootschapsbelasting als een niet zeer deugdelijk middel heeft gekarakteriseerd. Dt uitweg zou vol gens hem moeten worden gezocht in het moderniseren van het productie apparaat en de verhoging van de pro ductiviteit. Op de vraag hoe er moet worden gesaneerd heeft de heer Lu cas toen geantwoord, dat dit zou moe ten geschieden door het sparen te be vorderen en hij vroeg toen tevens of er in 1957 nog iets zou komen van een aantrekkelijke spaarregeling. Prompt daarop is het antwoord ge komen van de ministers van Binnen landse Zaken-en-wat-dies-meer-zij en van Financiën en van de Staatssecre taris voor de Bezitsvorming en de P.B'.O. in de vorm van een wetsont werp, dat regelen inhoudt ter bevor dering van het sparen door jeugdige personen. Het wetsontwerp is geti teld: „Jeugdspaarwet." Dit is het eerste van drie wetsont werpen ter bevordering van het spa ren, die de staatssecretaris voor de Bezitsvorming zich voorstelt in te dienen. De beide anderen zijn. een spaarpremieregeling voor ambtena ren en een wetsontwerp tot vrijstel ling van sociale en fiscale lasten over werkgeversbijdragen in spaarfondsen van werknemers. WAT DIE JEUGDSPAARWET nu betreft, waarvoor het ontwerp nu bij de Tweede Kamer is ingediend; de eigenlijke inhoud is in ons blad reeds uitvoerig 'iteengezet. Het gaat er hier om, dat jeugdige personen van vijftien tot twintig jaar bij een bank een spaarregeling kunnen aan gaan, waarop het Rijk buiten het per centage, dat de Bank geeft, tien pro cent premie geeft met dien verstan de, dat de minimum inzet per jaar 30 zal bedragen en het maximum bedrag, waarover de premie zal wor den gegeven de 200 niet te boven gaat. De regeling geldt maximaal voor negen jaar, minimaal voor zes jaar, behalve bij huwelijk. Dan kan men de premie reeds bemachtigen, in dien men drie jaar heeft gespaard. De bedoeling van dit systeem is duidelijk: het gaat e* in de eerste plaats om een gewoonte aan te kwe ken van regelmatig sparen en het be vorderen "van een kleii bezit, dat dienstig kan zijn bij een huwelijk: voor de inrichting van de woning of een uitzet, bij het beginnen van een zelfstandig beroep: voor de beroeps uitrusting of voor een vakopleiding. Als men dit in het oog houdt, zijn de bedragen niet zó klein als zij op het eerste gezich wel lijken. Als men bijvoorbeeld 200 per jaar spaart en men berekent een rente van 2.4 wordt dat na drie jaar f 600 plus een rente van 21.88, tezamen dus 621.88. Daarop komt dan de pre mie van de Staat zijnde 62.19, sa men wordt dat dan na drie jaar 684.07. Dat betekent dus, dat men een rente heeft gekregen van 14 Maar dat is dan het uitzonderingsge val, dat men na drie jaar reeds recht heeft op die premie, wat alleen ge schiedt in geval van een huwelijk. Neemt men echter een spaarperio de van negen jaar met een jaarlijkse inleg van 200, dan wordt dit na ne gen jaa. 1800.Rente 206.60, te zamen 2006.0. Daarop komt dan de Rijksper mie van 10 namelijk 200.66. Men krijgt dan m negen jaar een bedrag in handen van 2207.26. Alzo een rente van 407.26. En met 2200 gulden kan men al iets doen, vooral omdat men het niet zou heb ben gehad, indien men niet had ge spaard en deze mogelijkheid er niet was geweest. HET IS DUIDELIJK, dat deze rege ling heel wat aantrekkelijker is dan een gedwongen spaarregeling. De aanleiding tot het ontwerpen van deze regeRin^ is geweest de over weging, dat nog niet de helft* van de verdienende jeugdige personen actief spaart. Van hetgeen jongemensen tot twintig jaar verdienen wordt nog geen 5 bespaard. In 1955 ware- naar raming ruim 1 miljoen jeugdigen van 16 tot en met 24 jaar in het productieproces opge nomen, dat wil zeggen: driekwart van deze leeftijdscategorie of ruim een vierde van de totale beroepsbe volking. Slechts 48 van hen had een boekje bij de Rijkspostspaarbank. Nu doet zich onmiddellijk de zelf de vraag voor, die ook de heer Lucas stelde in de Kamer, namelijk, dat men, als men het sparen wil bevor- j deren, men ook moet streven naar gezond geld. Dat is duidelijk. Als de jonge mensen hun verdiende goede geld beleggen en bewaren en bij de uitkering blijkt het sterk in waarde te zijn gedaald, dan heeft het sparen niets aanlokkelijks meer. Maar het is ook duidelijk, dat van deze mogelijkheden een stabiliserend effect kan worden verwacht op waar devast geld. Als men op 1 januari met deze spa ringen zou beginnen met, laat ons zeggen met 300.000 jeugdigen, die ieder 150 per jaar sparen, dan is het effect een besparing van 45 miljoen, die niet in de consumptieve sfeer te recht komen. De nauwkeurige bere keningen kunnen we hier niet geven, maar als men het berekent, komt men na drie jaar al op 171 miljoen. Het belangrijkste effect is volgens NIETS NIEUWS Opstand in Chin a onderdrukt Radio-Peking heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat de veiligheids- peningsconferentie. Maar nieuwe politie een opstand tegen het Chinese voorstellen doet hij niet, tenzij men communistische bewind in de afge- I de suggestie nieuw wil noemen, dat legen, aan Tibet grenzende provincie Rusland heeft Engeland ervan be-| de Europese landen en de V.S. zich Tsinghai heeft onderdrukt, schuldigd een overeenkomst over| de verplichting zouden opleggen om ontwapening in de weg te staan door bondskanselier Adenauer te helpen de komende Westduitse verkiezingen te winnen. Deze beschuldiging staat in een brief die de Russische premier Boel ganin maandag aan zijn Britse col lega Macmillan heeft doen toeko men. Zekere westelijke mogendheden en West-Duitsland zijn in het geheim overeengekomen de Ixmdense con ferentie te misbruiken voor het be gunstigen van Adenauer's verkie zingscampagne, namelijk door aan de besprekingen politieke voorwaarden te verbinden zoals de Duitse herbe wapening, verklaart de Sow jetpre mier. De ontwapeningsconferentie in Londen is voor Engeland slechts een dekmantel om de opeenhoping en perfectionering van de meest vernie tigende soort wapens, atoom- en wa terstofbommen en geleide projectie len, te verhullen, zegt de brief. Boel ganin geeft het Westen, en Engeland in het bijzonder, de schuld van het eventueel mislukken van de ontwa- militaire en economische hulp te; De opstand werd „geleid door in- weigeren aan de landen die de vrede tellectuelen en gefinancierd door ka- o pitalisten uit andere delen van Chi na". Een kleine groep revolutionai-1 in Europa verstoren. In Britse officiële kringen, waar men teleurgesteld is over de inhoud van de brief, wordt opgemerkt, dat de V.S., Groot-Brittannië en Frank rijk een dergelijke verplichting reeds op zich genomen hebben, toen de West-Europese Unie in het leven werd geroepen. gepoogd een „regering van gen go.000 gulden, gewone soldaten geheel het volk" in het leven te roepen. I met een lan£e diensttijd komen tot Vijf leiders van de opstand, tegen12.500 gulden. Alle uitkeringen zijn wie „belastende bewijzen" voorhan-1 belastingvrij, den waren, zijn gearresteerd, meldt radio-Peking. De uitkeringen zijn een erezaak. „De regering is in dit geval van oor- Hr»n<» lliflrt>rinnon I reorganisatie der strijdkrachten dat uiiM-iiuyvu zovele beroemde regimenten en een- heden ophouden als zelfstandig ge- Personen die als gevolg van de in- heel te bestaan", zegt het witboek, krimping der Britse strijdkrachten! voortijdig uit de beroepsdienst wor- den ontslagen, zullen een verrassend ruime vergoeding ontvangen. Kolonels met 15 jaar diensttijd krij- Opzienbarend boek van Djilas Volgens de Britse Ruslandkenner Edward Crankshaw heeft president Tito's vroegere medewerker Djilas, die thans in een Zuid-Slavische ge vangenis is gedetineerd, „waarschijn lijk het meest vernietigende anti communistische document voortge bracht, dat ooit is geschreven. Het boek „De nieuwe klasse", is door Crankshaw in het Amerikaanse tijdschrift „Life" besproken. Het zal in Augustus te New York worden uitgegeven. Djilas heeft het werk in twee ge deelten uit Zuid-Slavië gesmokkeld. Het laatste gedeelte kort voordat hij in November van vorig jaar in hech tenis is genomen. In een brief aan de Amerikaanse uitgever van het boek zegt Djilas, dat het boek moet wor den uitgegeven ongeacht de gevol gen die dit voor hem kan hebben Djilas, vroeger voorzitter van het parlement en minister van propagari- Britse straaljagers zijn gisteren begonnen met het afvuren van raket ten op de in de bergen gelegen bol werken van de rebellen, die in op stand zijn tegen de pro-Engelse sul tan van Muskate en Oman. De luchtaanvallen begonnen nadat een aan de opstandelingen gericht ultimatum was afgelopen. In dit ul timatum werd geëist dat de rebellen, die geleid worden door een Imam, de wapens zouden neerleggen. da, werd in deecmber tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens tegen de staat gerichte propaganda. Volgens Crankshaw wordt in het boek de theoretische rechtvaardi ging van het communisme weerlegd. Djilas zegt in het boek, dat de com munistische leiders eenvoudig een nieuwe klasse van uitbuiters zijn. De macht van deze klasse over de men sen is groter dan ooit in de geschie denis voorgekomen. De nieuwe klasse heeft zijn be staan te danken aan de noodzaak achterlijke en agrarische landen te industrialiseren. Nadat deze indus trialisering een feit is geworden, kunnen de nieuwe leiders thans niets meer doen dan hun ruwe kracht ver groten en het volk plunderen. De lei ding is niet langer scheppend. Wanneer deze nieuwe klasse van Mej. D. Klein Klouwenberg, ste wardess van de vorige week bij Biak verongelukte Neutron, is gisteren in een ziekenhuis te Biak overleden. deel dat beter de fout kan worden Daarmee is het aantal slachtoffers Sl' Veee»w^n waarin d* - bijzonderheden over de reorganisatie van de strijdkrachten worden be kendgemaakt. De sterkte van het leger zou van 690.000 man thans tot 375.000 man begin 1963 moeten worden terugge- Mej. Dienjantje Klein Klouwenberg was het enig overlevende beman ningslid van de Neutron. Aanvanke lijk liet het zioh aanzien, dat haar bracht. Slagschepen zullen worden j verwondingen niet ernstig waren. In opgelegd, de vervaardiging van straaljagers die sneller dan het ge luid zijn, wordt stopgezet en beman de vliegtuigen zullen eventueel door geleide projectielen worden vervan gen. De dienstplicht zal in 1960 worden afgeschaft. Gedurende de tweede fase van de de loop van vorige week werd haar toestand echter slechter. Zoals reeds is gemeld waren haar ouders vorige week naar Biak gevlogen. Zij zijn daar zaterdag aangekomen. Mej. Klein Klouwenberg werd op bezuinigingen zullen 21 regimenten 22 februari 1928 te Hengelo geboren worden samengevoegd. „Het is een onvermijdelijke consequentie Kon:ngin en Prins in Engeland Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn gistermorgen, vergezeld het toneel der geschiedenis verdwijnt1 van de twee prinsessen Beatrix en Zij was sedert 1 december 1954 in dienst van de K.L.M. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's en dit moet gebeuren zal minder over iiaar heengaan worden getreurd dan ooit tevoren over een andere klasse", aldus Djilas. Irene, op het vliegveld Northolt te Londen aangekomen. Zij brengen 'n particulier bezoek aan Engeland. De Prins bestuurde zelf de tweemotori- ge Dakota. Direct na aankomst verliet de Ko ninklijke familie het vliegveld in twee auto's. De Koningin en prinses Beatrix zaten in de eerste; de twee de, waarin ook prinses Irene zat werd bestuurd door de Prins. Met het oog op de eisen, welke nog I Gisteravond hebben de Koningin; Vlootuitbreiding bij de K.L.M. HOE wordt het veer te verwachten uitbreidingen en de mogelijke invoering van het derde klasse vervoer over de Noord-Atlan tische Oceaan in 1958 aan de vloot zullen stellen, heeft de K.L.M. maat- relen genomen om een uitbreiding van haar vloot in het komende jaar te verzekeren. Daartoe zijn bij de Douglas- en Lockheed-fabrieken or ders geplaatst voor één vliegtuig van het type DC-7C en één Lockheed Superconstellation L.1049H en werd tevens met beide fabriken een over eenkomst gesloten, volgens welke een de Prins en de prinsessen een con cours hippique in het White City sta dion bijgewoond. Zij zullen verschei dene dagen in Engeland blijven. Perwoechin krijgt nieuwe functie berichten, als zou de sultan van Mus kate en Oman de opstandige Imam een vredesaanbod hebben gedaan, als onwaar bestempeld. Ook werd ont kend, dat de opstandelingen de En- De straaljagers zijn afkomstig van gelse troepen hebben teruggedreven, de RAF-basis Sharja'h aan de Per zische Golf. Zij maakten twaalf vluchten. De anderhalve meter dikke muren van Ondanks de toezegging van de Egyptische autoriteiten, dat het Deense schip „Birgitte Toft" bij het passeren van Port Said het gearres teerde lid van de bemanning, de Is raëliër Rafy Eylon, weer aan boord mocht nemen heeft het schip het Suezkanaal verlaten zonder de Is raëlische zeeman, die nog steeds door de Egyptenaren wordt vastgehouden. De Egyptische regering ontkent, dat zij de Israëlische zeeman in het Suezkanaal dus in internationale wateren heeft gearresteerd. Hij is aangehouden in de haven van Suez, dus op Egyptisch grondgebied. Egypte heeft volgens de Egyp tenaren zelf dan ook niet de con ventie van Constantinopel of de Egyptische voorschriften van het Suezkanaal geschonden. Egypte en Israël zijn nog steeds in oorlog en daaraan ontleent Egyp te het recht elke Israëliër op zijn grondgebied te arresteren ter bevei liging van de nationale veiligheid, i RELLETJES TE POZNAN. Volgens het Poolse blad „Zycie Warszawy" hebben zich woensdag avond te Poznan relletjes voorgedaan, waarbij er werd gevochten tussen de plaatselijke militie en een groep jon ge .oproerkraaiers". De militie moest van traangasbommen gebruik maken om de orde te herstelle n. het door de opstandelingen bezette fort Izki in het gebied van de Wadi Halfin werd met raketten en ma chinegeweervuur vernietigd. Vandaag zouden aanvallen gedaan worden op het door de opstandelingen bezette fort Nizwa. KflB rptevens met beide fabriken een over- Bij decreet van het presidium van m JTkeenkomst gesloten, volgens welke een de Opperste Sowjet is het directoraat- ment der Royal Cameroman Bja van „Dtie js verkregen op de levering generaal voor de economische be ult Kenia "-nar Bahreinovergevlo- v nog vier 0C-7C's en twee L.1049 trekkingen met de volksdemocra- de Br\tse '"XfS nu mH's. tiecn omgezet in een staatscommis- totaal 1250 manschappen tellen. Indien van deze opties gebruik sie voor de economische betrekkin- Van officiële Engelse zijden zijnwordt gemaakt 2ullen alIe vliegtui. gen met het buitenland. Michail Per- Tichten, als zou de sultan van Mus- I gen nog jn 1953 in dienst kunnen woechin is tot voorzitter van deze werden gesteld commissie benoemd, na ontheven te Thans beschikt de K.L.M. om. over 1 S,™* 17 Superconstellations en 9 DC-7C's n"dde z e machinebouwindustne. De tiende DC-7C zal in de komende I week worden afgeleverd. Voor de levering in de jaren 1050- 1960 heeft de KLM reeds eerder be steld 12 Lockheed Electra en 8 Dou glas DC-7 vliegtuigen. Indien de optie op de bovenge- Geldig van donderdagavond tot vrij dagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPNIEUW REGEN. Over he^ algemeen veel be wolking met voornamelijk in de noordelijke helft van het land regen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. In Arabische diplomatieke kringen in Beiroet zegt men, dat de kwestie- Oman mógelijk spoedig voor de vei ligheidsraad zal worden gebracht, vanwege de Britse inmenging aldaar. Het secretariaat van de Arabische j noemde toestellen in een defintieve Liga en de iedenlanden zouden over order wordt omgezet, zal deze uit een beroep op een internationale in- breiding van de vloot op rond tach- stantie reeds overleg plegen. i tig miljoen gulden komen. 26 Juli: zon op 4.54; onder 20.42; maan op 4.09; onder 19.46. Hoogwaterstanden 26 Juli: v.m. 2.15; n.m. 2.45. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden: i i t, I weer temp. Zoals bekend, was Perwoechin op Crryr\r>vur\TMt nn 1M h„. STOCKHOLM regen 27 C. OSLO zwaar bew. 25 drie juli van volledig lid van het pre> didium van het centrale partij co- mité gedegradeerd tot kandidaat-lid.40^™ Ook verloor hij toen zijn post van 1 ABERDEEN eerste-premier, doch hij bleef minis- VÏÏSSmAM ter voor de middelzware machine- bouwindustrie, een functie, die naar' in het Westen werd aangenomen, de leiding over de Sow jet-raad voor kernenergie inhield. Si S 'v> PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA motregen 13 zwaar bewolkt 23 regen 20 geh. bewolkt 21 zwaar bew. 22 geh. bew. 24 half bew. 24 onbewolkt 23 zwaar bewolkt 19 geh. bew. 20 zw. bewolkt 19 geh. bewolkt 20 licht bew. 24 half bew. 27 regenbui 20 regen 21 onbewolkt 29 onbewolkt licht bew. 30 ons echter het bevorderen van de spaarzin bij de jeugd. Dit morele ef fect steekt huizenhoog uit boven de economische gedachtengang en de economische voordelen, die ook aan dit sparen verbonden zyn. Deze intieme begroeting vond plaats op het vliegveld Melsbroeck bij Brussel, toen daar koning Leopold en prinses Liliane terugkeerden uit Cortina'd'Ampezzo. De gedachte aan het auto-ongeval bij Cortina, dat geluk kig voor de koning en de prinses zo goed afliep maakte het weerzien tussen hen en koning Boudewijn en prins Albert dubbel verheugend. (Links met rug naar camera: koning Boudewijn, rechts prins Albert). Onbestendig Boven de Golf van Biscaye en om geving handhaafde zich een hoge- drukgebied, waar omheen warme subtropische lucht over Ierland en Engelanr naar Zuid- en West-Euro pa wordt getransporteerd. De begrenzing van deze lucht liep donderdagaochtend over Schotland, langs de Engelse kust en vandaar over ons land naar Zuid-Duitsland. Langs dit front kwam gistermiddag boven Schotland een storing tot ont wikkeling die nu vergezeld -van een regenzóie langs de Waddenkust trekt. Voorts komt ten Noordwesten van Ierland een actieve oceaande pressie tot ontwikkeling, die het ko mende etmaal over Schotland naar de Noordzee zal koersen. Deze depressie zal vooral de wind doen toenemen en opnieuw regen veroorzaken, zodat de onbestendigheid in het weer toe neemt. De temperaturen zullen de neiging vertonen iets te dalen. Korreltje De mensen smaden wat zij niet be grijpen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1